Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Binnenland. Mo. 1358. Woensdag 30 Augustus 1916. I4e Jaargang. FEUILLETON. Uit jonge Jaren. A 0.° ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOÜIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËI Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INQEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN Ü1TOEVER. Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emergo (e Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. V Koninginnedag. Donderdag a.s. viert, zoo de Ileere wil_ onze geëerbiedigde Vorstin, Koningin Wilhel mina, Haar zes-en dertigsten verjaardag. Te midden van de worsteling der natiën, zal dê vaderlandsche driekleur wapperen als tolk van de dankbaarheid, welke het Neder- landsche Volk bezielt op dezen heuglijken dag. Als een eenig man schaart zich, wie Oranje mint, en God vreest, om den troon onzer doorluchte Vorstin. De gebeden uit duizenden harten zullen op dien dag opstijgen tot den troon der Hoogste Majesteit, door Wien de Koningin regeeren, voor Haar, Die de liefde en aanhankelijkheid van Haar volk zoo ten volle waardig is. Het behage den Heere, vele jaren tot Hare jaren toe te doen. Het behage Hem, Haar voortdurend te leiden, ook in deze moeilijke dagen Haar wijsheid te schenken en vroed beleid. Christus vóór alles!" dat is Haar leuze. Hij zij Haar sterkte in dit bange tijdsge wricht, waar ran zij het volle gewicht zoo zwaar op Haar schouders voelt drukken. Onwaardeerbaar is het voorrecht, ons volk geschonken, in Haar, in Wie de geest Harer kloeke en godvruchtige vaderen woont. Met eerbied blikken wij op tot Haren troon, die wij schragen willen met toewijdende liefde en aanhoudend gebed. Moge op een volgenden jaardag de zon des vredes schijnen over een vrij Vaderland, een vrije Vorstin, en een jubelend Volk. V Oók Roemenië. In den gruwelijken krijg, die zich lescht met het bloed van tienduizenden mannen, vrouwen en kinderen, werpt zich thans ook Roemenië. Met koele berekening. Lang maakte het zich gereed. Zorgvuldig berekende het zijn kansen. Elk hooger motief moest wijken, voor baat zuchtige overwegingen. En nu meent het den tijd gekomen. Het uur is geslagen. Om zijn grenzen uit te breiden, zal Roemenië zijn kostbare levens op de slagvelden spreiden. Op het altaar van de winzucht zullen bloe dige offers worden gebracht. De ijselijkheden van de wereldoorlog hebben 40) Dokter remt. Free op sukkeldraf, de fiets meesleurend, hem na. „Wèl?" vraagt de dokter. „Dokter," stottert Free, bijna buiten adem, „ginder is ginder Henk is Bertus „Is er een ongeluk gebeurd?" „Henk Dorsman is verdronken. Hii list on den wegj s f De dokter weet genoeg. Zit al op de fiets. Een stofwolk hangt over den weg, waaruit het snorren van den motor Free allengs doffer in de ooren ruischt. Hij werpt zich weer in 't zaal, trapt moei zaam voort, schokkend en stootend, de velg van het voorwiel hotsend over den ruwen straatweg. Dokter moet er al zijn. Hij hoort ue inotor heelemaal niet meer. Als hij op de onheilsplek is aangekomen, is dokter druk bezig don schijndooden Henk te behandelen. Dokter heeft de jas uitge- Roemenië niet kunnen afschrikken. Met den wijn van den toorn Gods worden de volkeren gedrenkt. Maar de beker wordt aan den mond gezet als een kelk der genietingen. Wanneer zal de ontnuchtering volgen? Steeds ingewikkelder wordt de toestand. Immer onheilspellender de toekomst. Elk der volkeren meent te bouwen aan toe komstig geluk en gezamenlijk delven ze het graf van Europa. Geve de Ileere spoedig bezinning en weder- keering. Terecht klaagde reeds Vondel „Wat kan de blinde staetsucht brouwen, Wanneerse raest uit mis vertrouwen! Wat luyd soo schendigh, dat haar rout!" LANDSTORMKEURING. De keuring voor de landstormjaarklasse 1909 zal plaats hebben in de maand October a.s. OPKOMST LANDSTORM 1910. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de thans nog niet opgeroepen landstormplich- tigen van de jaarklasse 1910 zullen worden in dienst gesteld als volgt 1. de landstormplichtigen, toegewezen aan de a. infanterie, wier geslachtsnamen beginnen met de letter B, b. genietroepen, wier ge slachtsnamen beginnen met een der letters G tot en met Z, c. wielrijders, d. pontonniers in het tijdvak van 2—5 October e.k. 2. de landstormplichtigen toegewezen aan de vestingartillerie in het tijdvak van 1620 October e.k. 3. de landstorplichtigen, toegewezen aan de infanterie (hieronder begrepen de hospitaal soldaten en de ziekendragers) wier geslachts namen beginnen met een der letters E tot en met Zin de provincie Groningen op 8 en 9 November e.k., in de provincie Drenthe op 10 November e.k., in de overige provinciën op 9 en 10 November e.k. 4. de landstormplichtigen bestemd voor de zeemachtin de provinciën Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Noord-Brabant, Drenthe en Limburg op 14 November e.k. en in de overige provinciën op 15 November e.k. KRIJGSTUCHT. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft onderstaand rondschrijven verzonden Het is mij gebleken, dat het hoofdbestuur van den Bond van zeemiliciens, in overleg en samen met den Bond voor minder marine personeel geschriften aan boord verspreidt. Waarvan de inhoud afbreuk doet aan de handhaving van een goede krijgstucht, terwijl trokken, een rol er van gemaakt, dien hij Henk onder de lenden heeft geschoven, en is nu druk bezig te „pompen", zooals de jongens het noemenHenks armen worden met kracht achterwaarts getrokken, daarna weer voorwaarts bewogen zoo gaat hel voort, wel een twintig minutenAf en toe lost een der mannen den dokter bij het ver moeiende werk af. Zwijgend staan de jongens toe te kijken de spanning is nu haast nog grooter dan zoo even, toen Bertus en Henk beiden onder water waren. Ze zien nu als het ware den dood kampen om zijn buitze voelen er iets van, wat het is, te léven Dokter zweet van het ingespannen werken de arbeiders eveneens. Toch geven ze niet op. Eindelijk... een zucht! Een groote golf vuil water vloeit Henk uit den mond Het zijn teekenen van leven. Naarstig zet de dokter zijn inspannenden arbeid voorthij wintde jongens zien hetze stooten elkaar aan in blijde verwondering ze willen het wel uitschreeuwen van vreugd. De dokter staat op. „Jullie wachten hier, tot ik een rijtuig hierheen heb gestuurd," zegt hij tot de jongens. „Ik zal bij Dorsman het even zeggen." Daar valt zijn oog op Bertus, die doornat, huiverend bij de anderen staat. het meer in het bijzonder eenige malen mijn aandacht heeft getrokken, dat uit het corres- spondentieblad van genoemden bond een hoogst onmilitaire geest sprak. Is zulks onder gewone omstandigheden on toelaatbaar in nog meerdere mate is dat het geval in de tegenwoordige ernstige tijdep, waarin onvoorwaardelijk op ieders medewer king gerekend moet kunnen worden. Door mij wordt in verband met het voren staande verboden om schrifturen en periodieken van den Bond van zeemiliciens in bezit te hebben, te lezen en te verspreiden, aan boord van Harer Majesteit's schepen en bij inrich tingen of onderdeelen van de marine aan den wal. Uitingen van het vereenigingsleven zullen onder geenerlei vorm aan boord en bij inrich tingen of onderdeelen van de marine aan den wal, mogen worden getoond. Mitsdien wordt u uitgenoodigd uw toestem ming te onthouden aan elke handeling, die van den Bond van zeemiliciens uitgaat. ONZE GRAANSCHEPEN. Het Nedcrl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt Naar wij van bevoegde zijde vernemen, wer den van onze graanschepen alleen die, welke veevoeder vervoerden, in Engeland aangehouden Berichten, dat die schepen zouden zijn vrij gelaten op voorwaarde van geheel nieuwe be palingen van aflevering aan de consumenten, zijn minder juist. In die bepalingen is geenerlei wijziging gebracht. Aangezien geen uitvoer van veevoeder naar België plaats vindt, komt ook het bericht, als zoude die uitvoer worden beperkt, niet met. de werkelijkheid overeen. Omtrent de voorwaarden, waarop de vrij lating van onze graanschepen heeft plaats gehad, verneemt het Hdbl. uit Londen, dat deze geheel nieuwe bepalingen zullen bevatten omtrent de aflevering aan de Nederlandsche consumenten. De consignatie aan de Neder landsche regeering blijft bestaan, doch alvorens de afnemers in het bezit van de producten kunnen komen, zullen zij de gewone N. O. T.- verklaring moeten afleggen en een bankgarantie hebben te stellen. Ten gevolge van dezen maatregel zal ook de uitvoer naar België tot eenige grensstrooken worden beperkt. HET GEBRUIK VAN DEN AARD APPELENOOGST. De minister van Landbouw heeft na eene bespreking met de betrokken vereenigingen en Kommissiën van Toezich in hoofdlijnen de volgende regeling vastgesteld ten einde de voorziening van het binnenland met aardap pelen voor het jaar 1916—1917 zooveel mogelijk te verzekeren. „Mat, jongen, sta-jij daar nog? Ook te water geweest De jongens vertellen hem van Bertus' edele daad. „Kerel", zegt de dokter, „jij bent een dappere ventHenk heeft jou zijn leven te danken. Maar weet je wel, dat je je nu aan groot gevaar hebt blootgesteld, door daar zoolang met je natte kleeren aan te blijven staan Dadelijk naar huisen onder de wol en er niet uit, voor je beter bent. Gauw, op een drafdat je warm wordt't kan anders slecht afloopen." Bertus voelt koude rillingen langs zijn rug loopen en ondanks de heete zon, beeft hij als een populierenblad. De woorden van den dokter schijnen hem slechts door een dikken mist heen te bereikenhij hoort de stem, uit de verte. „Vooruit dan, jongenspoort de dokter nog eens aan. „We gaan mee met je we brengen je thuis," zeggen Kees en Wim. „Blijven jullie dan hier bij Honk," zeggen zo tegen Free en Cor. Afgesproken Kees en Wim nemen Bertus bij de hand, en in een sukkeldraf gaat het op Wegdorp aan. Even staat Bertus nog stil. „Mijn hengel..." „O, die halen we wel. Ga maar mee J" le. Naar het zich laat aanzien zal de oogst van de in Nederland onder gewone omstandig heden verlangde soorten konsumptieaardappe- len voldoende zijn voor binnenlandsch ver bruik, maar geen overschot voor uitvoer toe laten, zoodat de uitvoer van deze aardappelen dan dok niet kan worden toegestaan. 2e. Aan de aardappelmeelfabrieken is voor- loopig toegestaan de vermaling van 8.2 millioen H.L. fabrieksaardappelen onder verplichting van het geproduceerde meel 50 pCt. ter be schikking van de regeering te houden en onder voorwaarde, dat de verdeeling dezer 8.2 millioen H.L. over de speknlatieve en koöpe- ratieve fabrieken door deze onderling wordt geregeld, hetgeen reeds is geschied. Voor zoover de fabrieken nog niet over het kwantum aardappelen, waarvan de vermaling is toegestaan, beschikken, zullen ze die op de vrije markt kunnen aankoopen. 3e. Naast de bovengenoemde in Nederland gevraagde konsumptie-aardappelen en de hoe veelheid van 8.2 millioen II.L., waarvan de vermaling aan de fabrieken is toegestaan, blijft er, naar het zich laat aanzien, nog eene aanzienlijke hoeveelheid aardappelen over, hoofdzakelijk bestaande uit fabrieksaardappe len en daaraan verwante soorten, die onder gewone omstandigheden hun weg vinden öf naar de aardappelmeelfabrieken en drogerijen öf naar den exporteur. Het ligt in de bedoeling deze hoeveelheid dienstbaar te maken aan het vormen van eene reserve voor binnenlandsch verbruik in het algemeen en in het bijzonder van eene reserve van die soorten welke kunnen duren tot de maanden Mei en Juni. Ten einde de belangen der volksvoeding zooveel mogelijk te dienen zonder die van verbouwers, aardappelmeelfabrikanten, aard- appeldrogers en exporteurs al te zeer uit het oog te verliezen, is het de bedoeling, zoover de grootte der voorraden en de prijzen der aardappelen zulks toelaatbaar doen schijnen, de verwerking of den export van de genoemde fabrieksaardappelen en daarmede verwante soorten op nader vast te stellen tijdstippen toe te staan onder voorwaarde, dat door fa brikanten en exporteurs een zekere hoeveel heid van voor binnenlandsche konsumptie geschikte soorten ter beschikking van de re geering worden gesteld tegen nader vast te stellen prijzen. Voor zoover genoemde fabrikanten en ex porteurs de ter beschikking te stellen aard appelsoorten niet bezitten en bezwaar hebben om ze zelf aan te koopen, zal de Aardappelen- vereeniging daarbij hare bemiddeling verleenen. Eene nadere uitwerking dezer regeling zal te zijner tijd ter kennis van de belanghebbenden worden gebracht. („St.-Ct.") Ze zijn bang, dat Bertus zijn heldendaad duur zal moeten boeten ze hebben nu haast, om dokters raad op te volgen. Deze rijdt hen reeds voorbij. „Goed zoo," roept hij. In een oogwenk- is dokter uit het gezicht. De jongens loopen voort, hijgend en puffend. Als ze dicht bij Wegdorp zijn gekomen, rijdt hen een rijtuig voorbij, waarin Kees Henks vader ziet zitten, bleek en ontdaan. „Nog een eindje," bemoedigt Cor. „Ik loop vooruit, om het zijn tante te zeggen," besluit Kees. „Dan kunnen ze alles gereed maken." Hij voegt de daad bij 't woord. In Wegdorp is het ongeluk reeds bekend. Kleine groepjes vrouwen staan het te be spreken. Kees wordt met vragen bestormd, maar Kees heeft geen tijd tot antwoorden. Hij belt aan bij juffrouw Van der Steen. Pietje komt voor. „Is je moe thuis?" vraagt Kees. „Ja, waai om?" „Ik moet ze spreken". „Kun-je 't mij niet zeggen?" snikt ze. „Nee," zegt Kees. Hij herinnert zich de ontvangst van den vorigen keer. „Ik moetje moeder hebben." (Wordt vervolgd.) DOOR ZELANDIA. Nadruk verboden. eaawMMMM—B—vmmi i iwaM—HBa—f

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1