Heden ontvangen: Costuums Demi-saisons ah., «ut. J. DONNER-MEYLER. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertentiën. Avondvakteekenschool te Hulst. NIEUWE NAJAARSSTOFFEN verschrikkelijker dan de courantenberichten tot dusver lieten vermoeden. Tiecone, dat 20,000 badgasten herbergde, is op twee huizen na met de aarde gelijk gemaakt. Aangezien alle inwoners aan het strand waren, werd niemand gedood. In de streek bestonden tal van prachtige hoeven, waarvan de huizen en veestallen vernield zijn. De bevolking van de vernielde steden en dorpen, door den regen geteisterd en zonder brood' is aan de vertwijfeling over gegeven. In de op Donderdag 31 Augustus a. s., des voormiddags ten 10 ure te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Aanbieding der gemeentebegrooting voor 1917. 4. Benoeming van leden van bet stembu reau voor de verkiezing van leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. 5. Vaststelling van de premiën in verband met de a. s. paarden- en veemarkt. 6. Voorstel tot schorsing van de a.s.kermis. 7. Voorstel inzake 't adres van A. v. d. Klooster. 8. Ontheffing belastingen. Gisterenavond en hedenmorgen vroeg vloog een Zeppelin zeer hoog over onze ge meente heen. De stoombootdienst Ter NeuzenHoede- kenskerkeHansweert zal Maandag 4 Sep tember aanstaande in exploitatie komen. Bij de dienstregeling zal rekening worden gehou den met degenen die uit deze streek des Maandags de markt te Rotterdam bezoeken. Axel. De ook in dit blad aangekondigde aanbesteding van een villa, is niet doorgegaan, en voorloopig uitgesteld. Axel. Donderdagavond was er van uit Axel in zuidwestelijke richting duidelijk een Zeppelin waarneembaar, die blijkbaar een manoeuvre uitvoerde, althans zij voer heen en weer over een zeker gedeelte van België. De Zeeuwsche koerier deelt het een en ander mee over de plaatsen waar aan boord van sommige sleepbooten die Sas van Gent passeeren, smokkelwaren zijn gevonden. Za terdag werden door de douane 10 flesschen sla-olie en 5 pakken Sunlichtzeep gevonden in een slaapmatras. Aan boord van dezelfde boot werd onder de kolen nog gevonden 125 K.G. zachte zeep, 2 groote bussen lijnolie, 50 K.G. braadvet, twee busjes loodwit en een partij koffieboonen. Te Hoofdplaat is Zondag een vrouw, moeder van vier kinderen, aan nekkramp overleden. Het Zondagmiddag te Hoedekenskerke door de visscherijpolitie aangebrachte lijk is door de familie herkent als te zijn dat van Leen- dert Kranendonk uit Dordrecht die d.d. 12 Aug. 1916 te Hansweert bij het omslaan van de sleepboot „Nova Cura" is verdronken. Het is Maandagmorgen op de algemeene be graafplaats aldaar begraven. Vlissingen. Uit het kanaal door Walcheren bij Vlissingen is het lijk van een Belg opge haald. Te Vlissingen zijn ingevolge de verordening van den commandant van Zeeland 400 post duiven ingeschreven. De schout bij nacht, commandant van Zeeland, heeft het verbod tot uitvoer van aardappelen uit Zeeland opgeheven. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de loop der vorige week hebben zich in deze gemeente gevestigd: L. J. den Hollander, burgemeester, Heeren gracht 13, uit Axel. S. A. IJsebaert, dienstbode, Heerengracht 13, uit Axel. M. C. Steeman, dienstbode, Heerengracht 6, uit Belcele. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kesteren S. Ronner te Wad dingsveen. Aangenomen naar Oosterwolde C. J. Leen mans te Utrecht. Bedanktvoor Giethoorn F. W. A. Korff Jr., te Iloogersmilde, voor Zuilichem H. Ewoldt te Aalburg, voor Ovezande en Driewegen: 1. Siemelink te Melis- en Marienkerke voor Dnksland J. J. van de Pol te Rouveen. Geref. Kerken. Tweetal te GrijpskerkeW. H. Bouwman te Nederhorst den Berg en P. C. de Bruvn cand. te Arnhem. Beroepen: te Jutrijp-HommersW. Goed- Anjum Tj. Petersen te Purmerend te Genderen G. D. Scheepsma te Roodeschool. Bedanktvoor Westmaas: R. Brouwer te Haamstede, voor StellendamK. Schilder te Ambt-Vollenhove (A.). r ~r*ïet ,^aarb°ekje en het Handboekje der uerei. kerken zal in December a.s. verschijnen in één boek, onder den titel Jaarboek der Geref. Kerken. Als redactie treedt op Ds. Dockes en Ds. Rullmann. De WelEerw. heer Ds. II. Brouwer, Geref. pred. te Schoondijke, is door de Geref. kerk te Nijverdal beroepen als tweede missio naire predikant op West-Soemba. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om 71/3 ure, in de consistorie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Men schrijft uit Groningen aan het Hbld. In de Groninger veenkolonie Nieuwe Pekela huist sinds jaren een bende, welke voor niets terugdeinst 'en die de politie handen vol werk heeft gegeven en nog heeft. In geheime samenkomsten worden plannen tot misdrijven gesmeed en het operatieterrein strekt zich ver in den omtrek uit, daar de Zwarte Bende vele vertakkingen heeft. Voor een luttel be drag nemen de leden op zich, een huis in vlammen te doen opgaan en vele eigenaren van panden, te hoog verzekerd, hebben er van geprofiteerd(Y). Vele branden zjjn er voorgekomen en terecht noemde men Nieuwe Pekela „Brandenburg". De gemeentepolitie en ook de marechaussee zijn steeds in de weer deze bende onschade lijk te maken en paal en perk tp stellen aan de vele misdrijven. Wat hun tot dusver niet is gelukt, daar de leden uitgeslapen misda digers zijn. Thans is echter een diefstal gepleegd, welke niet vaak door justitie en politie zal zijn be handeld. Het was aan den opperwachtmeester der marechaussée C. ter oore gekomen, dat men een oud vrouwtje, dat het geld zelf zeer goed gebruiken kon, eeb lot in de Veendammer paardenloterij, waarop een prijs, een veulen, was gevallen, afhandig had gemaakt. Na de trekking kwam de vrouw van den lotenverkooper 's morgens vroeg het oudje uit bed kloppen met de vraag of ze even het lot mocht meehebben, daar er vermoedelijk een prijs op gevallen was. Aan het verzoek werd voldaan. Even later kwam de vrouw terug met de mededeeling, dat het een ver gissing was en niets was gewonnen. Toen de dochter van de oude vrouw even later een bezoek bracht en over de verloting werd gesproken, kreeg deze argwaan en ontdekte, dat het lot was verwisseld. Het onderzoek van den opperwachtmeester C. met wachtmeester J. bracht aan 't licht, dat het lot der oude vrouw inderdaad in handen van den lotenverkooper was gevallen, bij wien zij onder betzelfde dak woont. Voorts dat bet veulen was afgehaald en weer verkocht aan den fokker'voor f200. De marechaussée hoopt nu, niettegenstaande men al heeft getracht deze zaak met geld afgedaan te krijgen, eens den sluier op te lichten en de Zwarte Bende te ontmaskeren. Het verkrijgen van inlichtingen gaat echter niet gemakkelijk, daar elk de Zwarte Bende vreest. Als bewijs welk een florisante tijd het tegenwoordig voor den boerenstand is, kan dienen, dat dezer dagen te Witmarsum eene boerderij van nog geen 100 pondemaat (363/4 Are X 100) verhuurd is voor meer dan f 6000. Er waren bovendien 20 liefhebbers. Wanneer hierbij bedacht wordt dat de loonen zoowel voor knechts en meiden als voor de losse en vaste arbeiders ongekend hoog zijn en soms het drie dubbele en meer van voor eenige jaren bedragen, dan is het duidelijk, dat er enorme sommen gemaakt moeten worden, zullen zulke huurboeren een bestaan hebben. Smokkelaars-bachanaal. „Men dronk wijn, men verteerde grof geld, men draaide Turksche tabak als sigaretten in scliatkistbriefjes van een gulden en een rijksdaalder, met at briefjes van vijftig mark tusschen de boterham op, kortom men geneerde zich voor niets". Een rapport uit Nero's tijd Pardon, een bericht uit 1916, van smokkelaars, die eens kermis wilden houden. Een veredelend vak blijkbaar Het volgende ware geschiedenisje doet in den omtrek van Verduu de rondeLuitenant Kaiser, een echte grappenmaker, moest de telefoon bedienen. Er was weinig te doen. De luitenant haastte zich niet en zoekt naar afwisseling. Eindelijk weerklonk de bel en Kaiser snelde toe. Hallode staf van het e regiment. „Hier is der Kroonprinz." „Zoo is daar der Kroonprinz." „Jawel." „Nu, als daar der Kroonprinz is, is hier der Kaiser." „Ik ben werkelijk der Kroonprinz", klinkt het terug. Nu lacht de luitenant en roept terug„En ik ben werkelijk der Kaiser." De andere stem vraagt hoffelijk maar beslist Z.Exc. X te spreken den Keizer had hij op het oogenblik niet noodig, Eindelijk zinkt de stoutheid van den luitenant en hij voelt, hoe een zweetdruppel hem op het voorhoofd komt. Dan luistert hij af, wat Z.Exc. X. met den kroonprins te verhandelen heeft. Op het eind schijnt de kroonprins het voorafgaande korte gesprek te vertellen, tenminste Z.Exc. X kijkt den luitenant eens aan en roept dan door het toestel„Luitenant Kaiser, van het e regi ment." Eenige dagen lang hield de officier zich heel kalm, maar toen er niets gebeurde, kwam zijn oude vroolijkheid weer boven. Aan do grens te Beek bij Nijmegen ont dekten de rijksambtenaren Woensdagmorgen in een wagen van S. te Nijmegen, waarmede een verhuisboedel uit Duitschland zou worden gebaald, een dubbelen bodem en dubbele wan den, opgevuld met 555 pond leder en een groote hoeveelheid margarine, vet, olie, meel enz. Alles werd in beslag genomen en tegen den vervoerder procesverbaal opgemaakt. Al leen het leder had een waarde van ruim f 1000. Naar het Berliner Tageblatt meldt, worden op het oogenblik, nu de rubberbanden grooten- deels in beslag genomen zijn, goed veerende banden voor rijwielen van peddigriet gemaakt. Het riet wordt in spiralen gevlochten, de band is ui( een stuk en cirkelrond. Er omheen is een bekleeding van waterdichte stof. Op het loopvlak is een dikke streep varkensleder gemaakt, die den band weerstandsvermogen geeft. De nieuwe band is ongevoelig voor weersgesteldheid en vocht en weegt slechts van 275 tot 300 gram. Zij wordt vastgemaakt door zes gaatjes van ongeveer 2 m.M. door snede die in de vellen geboord worden en die met schroeven voorzien zijn. De banden zijn in staat ieder gewicht te dragen. PREDIKBEURT-EN. ZONDAG 27 AUGUSTUS 1916. Inzake de graanquaestie vernemen wij nader dat te 'sGravenhage bericht is ingekomen, dat hedenmorgen instructies gegeven zijn om de graanschepen los te laten. Parijs, 25 Aug. Officieel. Ten noorden van de Somme hebben de Franschen de Duitsche stellingen in de buurt van Maurepas aange vallen en met een enkelen stormloop het deel van dat dorp, dat de Duitschers nog bezet hielden, benevens de belendende loopgraven genomen. De Franschen hebben op een front van 2 K.M. een vooruitgang van 180 meter gemaakt. Tweehonderd man werden gevangen genomen en 10 machinegeweren buitgemaakt. Ten Zuiden van de Somme artillerigevechten. Ten Oosten van de Maas hebben de Fran schen verscheidene tegenaanvallen der Duit schers tusschen Thiaumont en Fleury terug geslagen. De Franschen zijn eenigermate voorbij Fleury vooruitgekomen. Zij maakten hier 200 gevangenen. Londen, 25 Aug. Verscheidene Duitsche luchtschepen hebben omstreeks middernacht op de Oost- en Zuidoostkust van Engeland gekruist. Zij hebben een aantal bommen ge worpen, doch van verliezen aan menschen- levens of van aangebrachte schade is totdus- verre nog- geen enkel bericht ingekomen. Bremen, 25 Aug. I)e voorzitter van den raad van toezicht van de Duitsche Oceaan- reederij, Alfred Looman, is de liandelsonder- zeeër, de „Deutschland", tot ten Oosten van Helgoland tegemoet gevaren. Daar begroette bij den kapitein en de bemanning, die zich in de beste stemming bevonden, en gezament- lijk verklaarden zich gaarne voor een nieuwe reis te willen laten aanmonsteren. Loomann nam de post in ontvangst. Namens de reederij wordt verklaard, dat alle verwachtingen der Duitschers omtrent de lading, verre zijn overtroffen. Het dek van de Deutschland heeft zwaar geleden door het weder en de golven. Rome. Drie granaten zijn van nacht in liet ziekenhuis der barmhartige Broeders in de bezetting Görz ontploft, waardoor schade werd aangericht en verscheidene verpleegden ver wond werden. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 26 Aug. 1.27 1.47 Zondag 27 2.5 2.22 Maandag 28 2.37 2.52 Dinsdag 29 3.8 3.22 Woensdag 30 3.36 3.50 Donderdag 31 4.5 4.20 Vrijdag 1 Sept. 4.34 4.49 De PRIJS der R eg e e rings=eieren is deze week 13 V- cent per 2 stuks. De Burgemeester van Ter Neuzen. De Inschrijving van Leerlingen voor den volgenden cursus is opengesteld tot en met 16 SEPTEMBER a.s., op alle werkdagen, gedurende de schooluren, aan bet gebouw der Ambachtsschool. De cursus begint medio October en eindigt ulto Maart. De lessen worden gegeven Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag van iedere week, des avonds van 5Va8 ure. Aan leerlingen uit de buitengemeenten worden certificaten voor goedkoope reisbiljetten verstrekt. Namens het Bestuur, VAN BEUZEKOM, Directeur. VOOR Op verzoek worden Stalen franco toegezonden en is de Coupeur steeds te ontbieden. TER NEUZEN, 25 Augustus 1916. De zwarte bende. Hoe genoeglijk rolt het leven. „Keizer" en „Kroonprins." 'k Heb mijn wagen vol geladen .- Rijwielbanden van Peddigriet. [Z o m e r t ij d.] Gereformeerde Kerk. Tei Neuzen 10 en 3 uur, Ds. 8. Groeneveld. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. J. II. Lammertsma en 2 uur, Ds. A. Thielen. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. A. Thielen en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Zaamslag 10 en 3 uur, Ds. H. P. M. G. de Walle. Hoek 10 en 3 uur, Ds. H. v. d- Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/2 en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9'/2 en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9'/2 en 2 uur, Ds. J. T. B. Hugen- holtz. Zaamslag 10 en 3 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 10 en 3 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 10 uur, Leeskerk en 3 uur, Ds. J ansen, Veldprediker. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Nenzen 10, 3 en 6'/2 uur, Ds. D. C. Overduin. Lokaal „Eben=Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/2 uur, Evangelisatie. Onze Graanschepen. Middelburg, 24 Aug. Ter graanmarkt was de aanvoer gering. Jarige tarwe en nieuw koolzaad, het eenige ter markt werd volgens noteering verhandeld. Jarige tarwe f24,a f25,koolzaad f37,a f39,- per 100 K.G. Boter f 0,85 a f 0,00, voor pariculieren f 0,00 per '/•i kilo. Eieren f 7,60, voor particulieren f 7,90 per 100 stnks. Oostburg, 23 Aug. Ter graanmarkt was weinig aanvoeromzet traag prijzen hooger. Nieuwe tarwe f 25,a f26,—, haver f24,a f25,koolzaad f39.a f40,

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 3