Uit Stad en Provincie. Buitenland. in de wereld, daar zij ten slotte moesten bukken, ondanks eenige schitterende over winningen, voor de Engelsche overmacht. Van Duitsche zijde is Nederlandsch onafhan kelijkheid nimmer aangetast geworden daaren tegen kwamen de Franschen tallooze malen in het land en na den revolutietijd kwam Nederland zelfs onder Fransche heerschappij te staan. In 1814 werd het door de binnen trekkende Pruisen hiervan bevrijd. Uit de Nederlandsche geschiedenis blijkt dus, dat ook in hun eigen belang, de Nederlanders vrienden van Duitschland zouden moeten zijn. Trou wens, hun geestelijke overeenstemming blijkt hieruit, dat kunstenaars als Rembrandt en Rubens een duidelijk Germaansch karakter dragen. Ook de samenwerking der universi teiten is nimmer afgebroken, en de Neder landsche professoren gebruikten Duitsche leerboeken, die de Fransche hebben vervangen. Verder wijst het blad op de belangenge meenschap, die bijv. een stad als Rotterdam heeft met Duitschland, en het belang van het Duitsche afzetgebied voor Nederland en om gekeerd. De schrijver van het artikel ver wacht, dat de Nederlanders hun onafhanke lijkheidszin niet zullen verloochenen en ener giek de Nederlandsche Regeering zullen steunen in haar verzet tegen buitenlandsche invloeden. Het artikel besluit met te zeggen, dat de verdere ontwikkeling van den gang van zaken in Nederland met vertrouwen kan worden tegemoet gezien en dat alle pogingen van Engeland om Nederland te dwingen naar zijn zin te handelen, zonder succes zullen blijven. BOND VAN A.R. PROPAGANDA-CLUBS. Onder voorzitterschap van dr. E. J. Beumer is gisteren te Utrecht de jaarlijksche verga dering gehouden van den Bond van an ti- revolutionare propagandaclubs in N e d e r 1 a n d. Een 18-tal clubs waren vertegenwoordigd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de werkzaamheden in het afgeloopen jaar voort koriden gaan, er bestaan thans 40 clubs. De heeren W. Verschoor en J. de Bruyn werden als bestuursleden herkozen. De heer R, Zuidema leidde een bespreking in over propagandalectuur, in het bijzonder De Omroeper. Verder werden onderscheidene zaken be sproken op het bondsleven betrekking hebbende waarbij vooral nadruk gelegd werd op ver sterking der geldmiddelen van den bond. De secretaris, de heer W. Verschoor, hield voorts een voordracht overEen schoone en veel belovende toekomst. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad in 's Gravenhage II (vacature H. de WILDE) is gekozen de heer Mr. J. A. DE WILDE (Antir.) met 4005 stemmen. De heer Mr. VAN RAALTE (Lib.) verkreeg 3913 stemmen, parlement in de tweede helft van Augustus in een buitengewone zitting bijeen te roepen. De regeering zal aan het parlement dan een mededeeling doen omtrent de buitenlandsche politiek. Naar do Avanti meldt, zijn te Rome be richten ontvangen over het sluiten van een nieuwe overeenkomst tusschen Roemenië en de Middelrijken. Roemenië zal diensvolgens aan Duitschland en O.-H. 'groote hoeveelheden levensmiddelen leveren en betaling erlangen ten deele in goud en ten deele in munitie. Vooral de laatstgenoemde vorm van betaling wordt in Rome druk besproken, zegt de Avanti. Volgens de Libertatea, van Boekarest, heeft de Roemeensche conservatieve partij, na een conferentie van haar leiders, besloten tot het volk een verklaring te richten, dat het in Roemenië's belang is, een welwillende on zijdigheid jegens de Middelrijken in acht te nemen. Hetzelfde blad maakt melding van een gerucht, dat Marghiloman plan heeft, de leiding der conservatieve partij aan Peter Carp over te dragen. Turksch succes. De verevering van Hamadan door de Turken mag voor dezen als een wezenlijk succes aan gemerkt worden, lezen we in do N. It. C., overmits de Russen, die hiervan een opmarsch naar Bagdad begonnen waren, nu over een afstand van ruim 300 kilometer zijn terugge dreven. Ook elders aan de Turksch-Perzische grens zijn de Russen nu op een afstand van meer dan honderd kilometer achter de grens ge weken, zoodat het gevaar voor Mesopotamië van Oostelijke zijde voor den eersten tijd althans als afgewend kan worden beschouwd. Op het Zuidelijk gedeelte van het ten on rechte aldus genoemde Kaukasisch gevechts terrein hebben de Turken thans weer, ua de bezetting van Achlat, den Westelijken oever van het Wanmeer in bezit, alsmede de streek ten Westen daarvan met Bitlis en Moesj (ot aan de Moerad-Soe. Men mag benieuwd zijn, of de plannen der Turken zoo ver strekken, dat zij van hieruit nog een offensief in Noor delijke richting zullen wagen, ten einde de Russen in Armenië van ter zijde te bedreigen. Een heete dag aan de Stochod. eurs rukken langzaam vooruit. Snel opge sprongen draven eenigen voorwaarts en blijven liggen. Hen heeft reeds de dood vertrapt. De anderen werpen zich neer. Links begint onze artillerie als razend te schieten. Wij dringen voorwaarts. De eerste tirailleurs zijn reeds dicht bij den rand van hetbosch. Het snelvuur knettert onafgebroken. Machine geweren worden op een draf vooruitgedragen en dan neergezet. Manschappen werpen zich daarnaast neerhet hamert en flikkert. Links bijna achter ons staan vijandelijke granaatkartetsen boven het bosch. De Russen zoeken onze zware batterijen. Rechts staat het bosch onder het vuur "van zwaar kaliber. Reusachtige wolken van ontploffende granaten stijgen op boven de boomen. Heele denne- boomen vliegen in de lucht. Links van Janowka als uit de aarde verrezen verschijnen troepen. Een onafzienbaar lange rij soldaten ziet men van rechts naar links. De kleine zwarte figuren bewegen de een na de ander als een zwarte ketting. Dat bataljon wordt naar Korzijn gezonden, waar thans een tegen aanval begint. Het gedonder wordt steeds woedender, de heele horizon zwemt in rook en beeft in het grauw. Regenwolken stijgen op. Het heele veld is nu volgestrooid met kleine zwarte mieren. De gewonden komen terug. Langzaam wankelend, elkaar ondersteunend. Twee ruiters begeleiden een schaar gevangen Russen. In het bosch knetteren de machine geweren. En vlak achter de gevechtslinie werken soldaten in het koren. Er wordt kalm verder gewerkt. De sikkel blinkt, ik hoor hen daarbij zingen Nadat de verteller nog allerlei artillerie- maueuvres beschreven heeft, ziet hij uit het verleggen van het vuur, hoe de tegenaanval voorwaarts gaat. DE OORLOG. De artillerie der Entente. Een berichtgever van „Het Volk meldt uit Fransch-Vlaanderen van 1 Augustus Fransche deskundigen verheugen zich bij de herdenking vau de mobilisatie der Fransche troepen op 1 Augustus 1916 over het feit, dat het derde jaar oorlog wordt ingezet met een geweldige artilleristische overmacht en zien daarin een zekere overwinning der Verbon denen. Men weet dat de Duitschers in den Verdun- sector niet minder dan 500 batterijen in actie hebben gebracht. Vijf maanden lang heeft de Fransche artillerie die geweldige macht moeten beantwoorden. Desondanks hebben de munitie fabrieken van Frankrijk meer munitie afge worpen dan het leger noodig had te gebruiken. Aan de Somme, waar het offensief der Verbondenen met succes wordt voortgezet, verbruikten de Engelschen in vier weken tijds niet minder dan 5.000.000 granaten. Met fier heid boogt het opperbevel er op dat middeler wijl de productie, verre van verminderd te zijn, met een aanzienlijken voorraad is toe genomen. In Artois en Champagne kon verleden jaar het offensief tot geen algemeen offensief worden ontwikkeld bij gebrek aan een stort vloed van munitie. Thans kunnen de bom bardementen worden onderhouden met het vooruitzicht van een aangroeiende reserve. De duikboot oorlog. BERLIJN. Officieel: In Juli zijn 74 vijan delijke koopvaardijschepen met rond 103,000 ton bruto-inhoud door duikbooten van de middelrijken in den grond geboord of door mijnen verloren gegaan. PETROGRAD. 15 Aug. Het centraal bu reau voor krijgseevangenen te Petrograd heeft meer dan 1-300.000 Oosten rijksche en Duit sche gevangenen geregistreerd, die door de Russen sinds het begin van het ofïencief van generaal Broossilof genomen zijn. De te Boekarest verschijnende Minerva bericht, dat er een ministerraad is gehouden. Over het daarin behandelde is het volgende uitgelekt: Met betrekking tot de buitenland sche politiek van Rumenië,- of het land ook verder neutraal zal blijven of aan den ooi log zal deelnemen, zal nog in den loop van Au gustus een besluit worden genomen. Dc ministerraad heeft in beginsel besloten, het Leonard Adelt vertelt in het Berliner Tago blatt van een gevechtsdag aan de Stochod bij Korzsynië. 's Morgens om vijf uur begint het al. Om zes uur zwelt het artillerievuur aan tot een Titanenorkest. Van Janowka en Lisohoszes uit heeft het zich over het legerfront uitgebreid tot bij Ivaszowka. Het schijnt ernst te worden. Dat is niet meer het gewone artilleriegevecht. Half zeven. Het dondert en brult over het «eheele front. Boven het bosch is de lucht weelachtig en bleek verduisterd door vuilbruine rookplekken. Wat gebeurt er nu ginds in de loopgraven Half acht. Boven ons bromt een Russische tweedekker. De granaatkartets wolken springen op onder de reusachtige libel. Het knettert boven in de lucht. De Rus gebruikt zijn machinegeweer. Ieder oogenblik schiet hij naar beneden, om de projectielen te ontgaan. Vaak is het of de granaatkartetsen in zijn schoot ontploffen. Hij wankelt, vliegt echter sterk naar rechts overhangend verder. Langzaam verdwijnt hij in de wolken. Intus schen rolt do aardbeving verder. Tien uur Het schijnt, dat de strijd iets verminderd is. De kanonnade wordt zwakker. Twaalf uur. Broeiende rust. Geen schot valt. Het is «loeiend heet en benauwend stil. Voor het park ratelen munitiekolonnen. Van buiten stroomen onafgebroken berichten toe. Tot nu dertig gewonden. De stellingen hebben echter geleden. De aanval is nu te verwachten. Twee uur. Het helsche vuur begint weer. Drie uur. Roffelvuur. Aanhoudend oorver- doovend schieten. Wild, koortsachtig, verwoed. Vaak kan ik de schoten niet meer uit elkaar houden. Het is als het onafgebroken geschreeuw van een stervend monster. Dan roffelt het weer met het tempo van een machinegeweer Half vier. In een minuut tweehonderd en acht schoten. In de tweedé minuut zijn ze reeds als een donder tezamen gevloeid. Ge wonden verschijnen tusschen de huizen. Han den en hoofdenverbonden. De witte ver banden met rood bloed gedrenkt, de kleeren aan flarden. Ze zijn uitgeput en opgewonden. De Russen zijn bij Korzsynië in onze stellingen gedrongen. Groote massa's infanterie kwamen aangestroomd, de hindernissen waren stuk, in het bosch woedt het handgemeen, maar de dappere jongens willen niet wijken. De Rus sische artillerie woedt ongehoord. De bosch rand staat onder een gordijnvuur opdat wij geen reserves kunnen zenden. Onze reserves zullen er toch heenkomenIk sta bij den generaal en zijn staf en wij zien naar den slag. Bij het dorp begint de tegenaanval. Rondom zijn de bosschen grijs van damp en rook. De windmolen op den heuvel tegenover is uit elkaar geschoten en ziet er uit als het ge- raamte van een diluviaans monster. Links van de plaats Podlosie uit marcheeren de troepen op tot het bosch. Zwarte linies en gele korenvelden. De eerste compagne lost zich reeds op in kleine groepen. Snel loopen ze als kleine zwarte mieren uit elkaar. In het bosch zit de vijand. Het flikkert tusschen de boomen. Boven de oprukkende tiraileurs- linies barsten de granaatkartetsen. Zij ver schijnen in groepen. Het vijandelijke gordijn- vuur is aan het werk. De rijen van mieren vei meerderen. Men hoort infanterievuur, do machinegeweren ratelen als bezeten. Tirail- In de hedenmorgen gehouden raadsverga dering waren aanwezig de heeren Visser, De Jager, R. Scheele, De Bruijne, M. Eijke, D. Scheele, Van Nes, Nolson en Van Hasselt. Afwezig de heeren Dees, Lensen, Van Bors- sum Waalkes en Donze, de eerste twee we- geijs uitstedigheid. Onder de ingekomen stukken was, tbehalvo eenige door Gedeputeerde Staten goedgekeurde raadsbesluiten, o. m. een adres van de Ver- eeniging „Woningbouw'waarin zij verzoekt terug te komen op zijn besluit inzake de ont eigening van gronden voor het bouwen van 42 arbeiderswoningen, o. a. ook in aanmerking nemende dat de raadsvergadering toen zeer slecht bezocht was. Dit adres werd geren- voyeerd naar B. en W,. Behandeld werden o. m. de verordeningen jaarwedden van alle ambtenaren in dienst der gemeente. De voorstellen van B. en W. om allen te verhoogen werden, gewijzigd of ongewijzigd, aangenomen. Voorts de verhoogingen om de 3 jaren te doen plaats hebben, benevens het maximum vastgesteld na 15 jaren. Als gevolg hiervan komt men tot de vol gende cijfers. Jaarwedde Inspecteur van politie. Aan vangssalaris f 1100 en maximum f1400. Agenteu van politie aanvangssalaris f 600, maximum f900. Idem onderwijzend personeel. Hoofden van scholenaanvangssalaris f 1000, maximum f1350. Onderwijzers: aanvangssalaris f 650, maximum f 1100. Idem reinigingsdienst. Hoofdman beerrui- mingsdienst, timmerman en metselaaraan vangssalaris f550, maximum f800. Werkman: aanvangssalaris f550, maximum f675. Idem ambtenaren secretarie. Commies 1000 en 1500; adj.-commies 800 enJ300; klerk: 650 en 1025 schrijver 500 en 750. Idem bouwmeester: 1100 en 1500. Idem bode600 en 850. Aan B'. en W. werd een crediet verleend inzake een bergplaats voor vuilnis. Deze zal worden aangebracht op een terrein, palende aan het perceel waar de toekomstige begraaf plaats komt. Het adres van P. H. Wieckhorst omtrent het huren van een gedeelte brandgang, werd afgewezen. In betrekking der zaak watervoorziening werd besloten nog een trap te maken, leidende naar het kanaal aan de Jozinastraat. Inzake een adres van enkele schippers, om de ligplaats in de gemeentehaven te verbetereu, wat de gemeente pl.m. 1600 zou kosten, werd aangehouden. In het volgend nummer hopen we meer uitvoerig verslag van deze zitting te geven. Gisterenavond had in het Verecnigingsge- bouw alhier, eene algemeene vergadering plaats van de Coöperatieve Bakkerij. Zooals bekend is deze thans definitief opgericht en koninklijk goedgekeurd. Als bestuursleden werden gekozen de heeren C. Lok, A. P. van Baal, J. G. de Groen, A. C. de Pauw en W. Polderman en als leden van de Commissie van Toezicht de heeren M. Eijke, J. Willemsen en G. Timmerman. Het thans definitief Bestuur kreeg machti ging van de vergadering om over te gaan tot stappen die leiden zullen tot spoedige ver wezenlijking van het doel, n.l. het koopen van een perceel en als gevolg hiervan te komen tot het inwerking stellen van de stichting. De vergadering was goed bezocht. Woensdagavond wilde een groot aakschip het nieuwe kanaal alhier binnenkomen. Bij vallend water liep het vast op de havendam. Een drietal sleepbooten trachtten het ruim 80 meter lange schip vlot te krijgen. Een vierde sleepboot kwam juist nog op tijd om met vereende krachten het lange gevaarte vlot te krijgen. Het zou niet lang meer geduurd hebben of het schip had in tweeën gebroken. Het bijv. tot de St. Ct. bevat een wig ging in de' statuten der vereeniging voor de Christ, bewaarschool te Ter Neuzen. 30 Augustus a. s. zal van wege het de partement van waterstaat, worden aanbesteed in 2 perceelen een deel der werken tot haven- uitbreiding te Ter Neuzen. Het maken van kaaimuren van gewapend beton met bijkomende werken, behoorende tot de werken tot uitbreiding van de los- en laadplaatsen te Ter Neuzen, met bijkomende werken. Raming f 139,000, en het maken van havenwerken tot uitbreiding van de los- en laadplaatsen te Ter Neuzen, met bijkomende werken. Raming f 125,500. Zaamslag. A. v. d. H. alhier heeft een ge meenschappelijke deur met A. van Fraijen- liove. Hij meende dat hij nu met de deur mocht dóen wat hij verkoos en zaagde die doormidden. Wegens vernieling werd door de rechtbank te Middelburg f 15 buete of 30 dagen hechtenis geëischt. Axel. Bij Kon. besluit van 11 dezer is toe stemming verleend aan L. J. den Hollander, burgemeester der gemeente Axel, om tot 1 Juli 1917 te Ter Neuzen te wonen. De heer C. van Alten, onderwijzer aan de Chr. school, Jozinastraat alhier, is benoemd tot eerste onderwijzer aan de Chr. Mulo-school te Vlissingen. Alhier is opgericht een afdeeling van de Vereen, het Groene Kruis. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Th. A. van Pienbroek, C. Ie Nobel, A. Moggre Sr., L. Wabeke en Joh. A. Feij. De Vereeniging bestaat reeds uit 25 leden. Aangenomen werd dat, zoo mogelijk, een depot van het magazijn te Sluiskil zal worden ingericht. Aan het gemeentebestuur zal om een bij drage verzocht worden voor verplegingsarti- kelen voor onvermogenden. Hansweert. De gezonken sleepboot „Nova Cura" alhier, is door den bok „Adelaar" van den heer Van den Tak gelicht. De lijken van den verongelukten kapitein en diens zoon zijn niet in de boot gevonden. De visscher E. Rammeloo van Philippine en zijn beide ,knechts, die door de Duitsche overheid te Gent een week lang zijn vaatge- houden, zijn in hun woonplaats teruggekeerd. Bij het verhoor door den onderzoekrechter bleek, dat de aanhouding berustte op een anoniem schrijven waarin een der knechts, varende op het motorschip Ph. 88 beschuldigd werd van spionnage. Het onderzoek heeft niets bezwarends aan het licht gebracht, waarop dan ook allen werden vrijgelaten. De behan deling der aangehoudenen door de Duitsche overheid was streng doch correct. Deze vrij lating heeft niet alleen vreugde gebracht in de gezinnen der betrokken personen, doch ook bij alle mosselhandelaars, voor wie het van groot belang zou zijn, zoo de vaart op Gent weder opengesteld werd en waartoe ernstige pogingen in het werk gesteld worden. Uitvoer stopgezet. Naar uit goede bron vernomen wordt zal de uitvoer van brood naar België de volgende week geheel worden stopgezet. Vlissingen. Woensdagnacht is er gedurende geruimen tijd zwaar gebulder waargenomen. Afgaande op de elkaar kort opvolgende slagen, werd het vermoedelijk veroorzaakt door een luchtaanval op de Be'lgische kust. De ruiteu rinkelden hier, en in Middelburg zeer erg. De Koningin Wilhelmina. De Maatschappij Zeeland heeft aan de na gelaten betrekkingen van de slachtoffers van de ramp der mailboot „Koningin Wilhelmina" een belangrijke toeslag gegeven op het hun wettig toekomende pensioen. Door dezen toe slag bedraagt het pensioen voor de weduwe van den machinist, met de daarbij toegekende verhooging voor de kinderen tot den 17-jarigen leeftijd" in het geheel f970. Het pensioen voor' de weduwen van de stokers bedraagt in het geheel f520 per jaar en wel tot den da» dat de verongelukte echtgenoot 65 jaar zou zijn, alsdan begint het gewone pensioen van f 300. De heeren J. II. O. Dominicus, voorzitter Z L Mij.. W. Kakebeeke, lid dagelijkse!) be stuur Z. L. Mij., benevens de heeren jhr. Van Vredenburch, Van Westen en Ph. J- van Dixhoorn (Axel) en de heer Kielstra, secre taris Z. L. M„ zullen door minister I osthuma in audiëntie ontvangen worden om hun be merkingen inzake de inbeslagname van tarwe, haver en gerst kenbaar te maken. M. Crt. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Ill de loop der vorige week hebben zich in deze gemeente gevestigd: S J. Hamelink, werkman, Dekkerstraat 25, uit Gent. J. Hofte, officier Leger des Heils, Donze-Visserstraat 61, uit Amsterdam. W- Smits idem, Donze-Visserstraat 61, uit Amster dam. C. van Kolk, werkman, Dekkerstraat TER NEUZEN, 18 Augustus 1916. Rumenië's houding.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2