PnhlietB Aanliestefling. 1 1 G. P. FEIJ. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Hoogwatergetij te Ternenzeii. Laatste Berichten. Handelsberichten. Advertentiën. het ophouwen eener „Villa" in de Stationstraat. Gemeente AXEL. 't Is niet van gister of vandaag, Maar sinds een aantal jaren, Dat, wie bij ons een orgel kocht Volmondig moet verklaren Het is een keurig instrument De toonaard vol en krachtig De stijl is schoonis excelent Den ganschen indruk machtig De prijs is laag. -- Gelijk verwacht Wordt z'onder elks bereik gebracht. Brooduitvoer naar België. Men schrijft aan de Msb. uit Zeeuwsch- Vlaanderen Donderdag is de brooduitvoer naar Belgie tot op een derde deel verminderd, terwijl Zaterdag alle uitvoerconsenten voor brood zijn ingetrokken. We vernemen uit goede bron, dat bet plan bestaat voortaan meel en bloem uit te voeren in plaats van brood. Vlissingen. Het is wel lang geleden, dat hier vaartuigen uit Antwerpen aankwamen, maar Zaterdag gebeurde het toch, namelijk met een visschersboot. De visscher was een Belg, die verlof heeft van de Duitschers om te gaan visschen, gewoonlijk komt hij maar tot Bath, maar thans had hij zijn reisje naar hier uitgestrekt. Te Vlissingen werd op straat in staat van uitputting aangetroffen een Nederlander, die als hotelknecht in Duitschland gewerkt heeft en daar een kist op zijn rug had ge kregen, waarbij hij een rib brak. Na in een gasthuis gelegen te hebben, werd hij naar de gevangenis in Duitschland overgebracht en later over de grens gezet. De man had nu eerst te Rotterdam getracht werk te vinden en was nadat dit niet lukte het zelfde in Vlissingen komen doen. Door gebrek aan voedsel was hij nu geheel uitgeput. Door de politie te Vlissingen is een 17- jarig meisje uit Ossendrecht aangehouden, dat in verkeerde handen was gevallen, zij is naar haar woonplaats teruggebracht. Middelburg. Donderdag werd in eene ver gadering van ruim vijftig handelaren in granen, zaden en peulvruchten uit alle deelen van de provincie Zeeland en uit 't westelijk gedeelte van Noord-Brabant, besloten om zich te ver eenigen teneinde te trachten betei hun belangen te behartigen inzake den komenden aankoop, opslag en distributie van granen. Het voorloopig bestuur is samengesteld als volgt W. Bosman, Middelburg, voorzitterL. Duvekot Cz., Goes, secretarisAlbt. Jeroni- mus, Middelburg, penningmeester; A. Hout kamp, ZierikzeeG. Krijger, Krabbendijke B. J. Quist, St. Philipsland K. J. Schippers, Camperland P. J. Scheele, Ter Neuzen R. Sturm, Biervliet. Middelburg. Alhier werden aangetroffen twee mannen, geboren Nederlanders, die vroeger in Franschen krijgsdienst zijn geweest, de een, een 68-jarige, gedurende ongeveer 10 jaar, de andere had o.a. een expeditie van anderhalf jaar naar Tonkin medegemaakt. Verleden jaar waren de beide mannen met een schip te Antwerpen aangekomen, zij waren in de veronderstelling van daar het westelijk front te kunnen bereiken. Daar zij echter nog in bet bezit waren van Fransche papieren, werden zij „eingesperrt" en na een paar weken met een 40 tal Belgen, die weigerden voor de Duitschers te werken, naar de gevangenis te Munster overgebracht, waar zij vijf maanden doorbrachten. Aanvankelijk werd hun werk in de gevangenis opgedragen, als het schoon maken der cellen enz., maar later werden zij bi] gebrek aan werkkrachten gebezigd als straatreinigers in de stad zelve. Eerst stonden zij daarbij onder streng toezicht, maar dit verslapte langzamerhand, tot dat zij eindelijk soms een uur alleen werden geladen. Van zulk een gelegenheid maakten de mannen gebruik om er van door te gaan. Eerst ver dwaalden zij, maar door de inlichtingen van een bij de grens wonenden smokkelaar kwamen zij bij Swalme over de grens. Het laatst waren zij te Breda door het Belgische comité voortgeholpen naar hier, en hun doel was een bezoek bij den Franschen consul te Vlissingen, daar hun wensch is in Frankrijk te komen als drager bij het Roode Kruis. Het was de mannen aan te zien, dat zij veel doorgemaakt haddon. Verhoord zijn zij nooit. Zeeland in 1915. Het verslag van den toestand der Provincie Zeeland over 1915 door Ged. Staten uitge bracht in de zomerzitting der Provinciale Staten, is thans in druk verschenen, wij ont leenen er bet volgende aan De kosten van den aanleg van den weg, die de verbinding tusschen Noord-Brabant en Zeeland tot stand brengt, heeft voor zoover hij op Zeeuwsch grondgebied ligt, voor het maken van den aardebaan een uitgave van f22345.20 en voor het verharden met straat klinkers en het maken van een rijwielpac f37977.2873 en bovendien nog f740 voor de bezoldiging van een dagelijksch opzichter bij de uitvoering van deze werken gevorderd. Betreffende het onderwijs wordt mede gedeeld dat bet aantal openbare lagere scholen op 31 December bedroeg 158 en dat der bijzondere 97. Het aantal leerlingen der open bare scholen bedroeg 23820, waaronder 10925 die kosteloos onderwijs genieten en dat der bijzondere 13195, waaronder 1527 kosteloos onderwezenen. Het aantal leerlingen dat naast onderwijs op de dagschool ook onderwijs op de avondschool geniet, bedroeg 525 op open bare en 119 op bijzondere scholen, het getal van hen, die alleen avondonderwijs genieten respectievelijk 34 en 32, het aantal der her halingsscholen 1593 en 329. In het verslag wordt er verder o.a. opge lezen, dat de steiger te Walsoorden, waarvan in verband met de tijdsomstandigheden ge durende 1915 een zeer druk gebruik is ge maakt, begint te verslijten, zoodat eerlang tot vernieuwing daarvan zal moeten worden over gegaan. Geref. Kerken. Bedankt voor BleiswijkC. J. de Kruijter te Oostkapelle voor Arnhem J. Schoonhoven te Delfshaven. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Maurik (toez.)L. M. Foeken, hulppred. te Haarlem. Geref. Gemeenten. Beroepen te Vlissingen H. Velema, cand. te Emmercompascuum. De Gereformeerde Kerk te 's Gravenhage heeft, na den laatsten rondgang door de ge meente, jaarlijks f4500 meer aan vaste bij dragen te innen. Door een onderzeeër aangevaren. Men seint uit IJmuiden De stoomtrawler Invierno is waarschijnlijk in aanvaring geweest met een onderzeeboot. Het voorschip werd in de boogte geworpen en eeuige oogenblikken later kwam een onder zeeboot van onbekende nationaliteit boven water. De stoomtrawler is in het droogdok gesteld. Taalkennis. Een vermakelijk verhaal uit een correspon dentie, waarin een tocht met een onzer mail booten wordt geschetst „Ik heb aan tafel nog eens harteljjk moeten lachen. Naast mij zit een Engelsche dame, die al vele jaren in Singapore met een Hol lander getrouwd is. Zij spreekt dus Hollandsch, maar natuurlijk erg krom. Nu weet ik, dat het een veelvuldig voorkomende onbeleefdheid van Hollanders is, om buitenlanders, die zich de moeite geven hun taal te leeren, en die dan spreken, uit te lachen, en ik zal dus wel oppassen niet in dezelfde fout te vervallen. Maar soms kan het je wel eens te machtig worden. Zoo een dezer dagen. Aan het eind van de tafel zat een heer, wien eensklaps iets in het verkeerde keelgat schoot. Hij verslikte zich, begon te hoesten, werd vuurrood en kreeg het erg benauwd. De dame naast mij zag het, werd een beetje ongerust over zooveel benauwdheid en riep toen plotseling over de tafel been, terwjjl ze op den patiënt wees„Sla hem dan toch op zijn bek, sla hem op zijn bek.'' Zij be doelde klop hem op zijn rug (back). Houd je dan maar eens goed." Zaterdag is, naar De Tel. meldt, te Laren (N.-H.) door drie rechercheurs uit Amsterdam iemand gevangen genomen, verdacht van na maak van consenten ten bedrage van duizen den guldens. Bij het zien der rechercheurs vluchtte hij, doch werd door schoten in de lucht tot overgave gedwongen. Per auto is hij naar Amsterdam vervoerd. Het Hbld. verneemt, dat de man die te Blaricum woont, voor een bedrag van onge veer f35.000 aan vervalschte consenten aan den man heeft gebracht. De man is gearresteerd op verzoek van de Haagsche justitie en terstond na aankomst te Amsterdam naar Den Haag opgezonden. Nederlander veroordeeld. De N. Tilb. Ct. meldt, dat de heer Louis Keyzer zoon van apotheker Keyzer, te Tilburg, die reeds 4 jaren te Brussel woonde waar hij zich ophield om een zaak over te nemen, 11 Maart j.l. door de Duischers gear resteerd is, van welk feit de familie te Til burg een dag of 10 later kennis kreeg. De heer Keyzer werd aangehouden als verdacht van spionage en naar Bergen vervoerd, waar hij vernam, dat zijn arrestatie had plaats ge had „op grond van een anoniemen brief bij de commandantur te Bergen binnengekomen.' Na hier drie maanden voorloopige hechten is te hebben gezeten, werd zijn zaak verwe zen naar de rechtbank te Brussel, waar deze op 21 juli j.l. in behandeling werd genomen De heer Keyzer werd verdedigd door een advocaat uit Bergen, maar veroordeeld tot 12 jaar tuchthuisstraf wegens het verleenen van hulp bij spionnage. Na deze uitspraak van het vonnis is de heer Keyzer naar Duitschland vervoerd, om aldaar in een van de gevangenissen te worden opge sloten. Het ministerie van buitenlaudsche zaken in den Haag en de Nederlandsche gezant te Brussel hebben zich met de zaak bemoeid hoewel tot heden zonder bevredigend resultaat Prijsverklaarde smokkelwaar. Te Delfzijl zijn in de loods op het haven terein 31 vaten lijnolie, 485 K.G. cacaoboter 32457a K.G. vet vet en nog pl.m. 500 K.G diverse goederen, als spek. ham, erwten, enz verkocht, welke hoeveelheden men met sche pen over de grens had trachten te smokkelen, doch die door rijksambtenaren in beslag zijn genomen. Een massa kooplustigen, zelfs uit Amster dam, waren aanwezig om te trachten een en ander machtig te worden. De 31 vaten lijnolie, wegende 180 tot pl.m. 208 K.G. werden verkocht voor prijzen, va- rieerende van 70 tot 90 gulden. De 458 K.G. cacaoboter bracht f825 op, terwijl voor an dere vetten goede prijzen werden betaald, van 76 tot 90 cent per K.G. (Tel.) In zenuwoverspanning. Een Duitsche wachtpost bij Putten (N Br) vroeg een 8-jarig meisje een brood te halen uit Holland. Het meisje voldeed aan dit ver zoek, doch werd op den terugweg aangehou den door een soldaat-commies, die het brood in beslag nam. Hierdoor ontstond een woor denwisseling, die zoo hoog liep, dat de Duit sche wachtpost den soldaat met de bajonet dreigde. De commandeerende Nederlandsche officier vroeg daarop den wachtdoenden Feldwebel te spreken. In het nu volgend gesprek maakte de Duitsche soldaat zich zoo woedend, dat hij een bajonetsteek deed in de richting van den Nederlandschen officier, die daarop zjjn revolver trok. De Duitscher legde toen zijn geweer aan op den officier en trok driemaal den haan van zijn geweer over, doch gelukkig ketste telkens het geweer. Hierop werd hij door de Duitsche wacht overmand en geboeid weggebracht. Hij was pas van het front teruggekeerd en men ver moedt, dat hij in overspannen toestand ver keerde. Hij was ongeveer 40 jaar oud. Men meldt uit Epe In de legerplaats Oldebroek zijn een paar kanonnen gesprongen, waardoor 2 artilleristen gewond werden. Men zoekt in Duitschland naar een naam voor het uur, dat in den nacht van 30 Sep tember op 1 October bij den overgang van den zomertijd tot den gewonen tijd overblijft. Een voorstel dit schakeluur, (afgekort S.) te noemen, vindt veel bijval. Men krijgt dan 12.00 S.01 tot en met S.59 en daarna 12.01 enz. DAGEN. oorm. Woensdag 16 Donderdag 17 Vrijdag 18 Zaterdag 19 Zondag 20 Maandag 21 Dinsdag 22 Aug. 4.22 5.1 5.39 6.18 7 7.52 9.— 4.41 5.20 5.59 6.39 7.25 8.23 9.45 LONDEN, 14 Aug. (Reuter). De admiraliteit deelt mede, dat de Britsche torpedobootver- nieler „Lassoo" den 13n Aug. bij de Neder landsche kust gezonken is, hetzij door een mijn of een torpedo. Een officier en een man werden gewond. Twee officieren en vier man worden vermist. De vereenigde Koolzaadverbouwers te Axel en allen die hunne aanwezige boeveelheid daaraan nog wenschen toe te voegen, moeten hun monsters, waarop de naam van den eigenaar en de beschikbare hoeveelheid inzenden bij dhr. Giujamse te Axel vóór of op Zaterdag a. s., 19 Augs., des voorm. elf ure. Bovengenoemde monsters worden voor heeren koopers ter bezichtiging gesteld ge durende acht dagen tot en met Zaterdag 26 Augs. uiterlijk des n.m. twaalf ure. leder inzender waarborgt zijn monster, en doet zijne opgave gestand tot de finale toe wijzing, waarvoor inschrijvingsbiljetten worden ingewacht bij een der ondergeteekenden tot en met Vrijdag 25 Augs. en bij dhr. Gilijamse te Axel tot 26 Augs uiterlijk des n.m. twee ure. Alle inzenders van monsters worden ver zocht op laatstgenoemden datum ter beslissing te zijn in bovengenoemd lokaal, stipt des n.m. om twee ure. JOH. DE FEIJTER, Zaamslag. B. C. PUYLAERT, Zuiddorpe. D. J. DEES, Ter Neuzen. De ondergeteekende is voornemens aan te besteden namens zijn Principaal, Bestek met teekeningen liggen ter inzage bij den heer J. E. Blansaert, Café „De Roode Leeuw", van lieden tot den dag der aanbe steding, zijnde den 24 Augustus 1916. De inschrijvingsbiljetteu moeten per Post besteld worden aan bet adres van den heer P. BUIJZE, Vlasfabrikant en den Poststempel dragen van Woensdag 23 Augustus. De opening der inschrijvingen zal plaats hebben bij voornoemden lieer Blansaert, den om 24 Aug., om drie uur namiddag. H. F. BUIJTAERT, Architecte. Minzaam aanbevelend, Noordstraat 30, TER NEUZEN. Handelaren in Granen, Zaden en Peulvruchten, gevestigd in Zeeland en Westelijk Noord-Brabant, die lid wenschen te worden van de Vereeniging van Handelaren en Com- missionnairs, gelieven zich op te geven bij den voorloo- pigen Secretaris, den heer L. DUVEKOT Cz. te GOES. Vervalschte Consenten. Kanonnen gesprongen. Het lastige uur. TER NEUZEN. 11 Aug. Reinier Adriaau Boots gezel, oud 27 j., jm. en Sophia Antonia Francina van Aalst, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 10 Aug. Albert Ever- hardus, oud 27 j., jm. en Pieternella Susanna Plad- det, oud 20 j., jd. Geboorten. 10 Aug. Roelof Hendrik, z. van Louis Alexis Frederic Le Mat en van Hendrika Adriana Turkenburg. 11 Aug. Sara Maria, d. van Johan Marie van der Hooft en van Levino de Kraker. Overlijden. 7 Aug. Francois Leunis, oud 5 j., z. van Martinus en van Maria Magdalena Kaan. 9 Aug. Jan Dooms, oud 5 w., z. van Jacobns en van Cornelia Maria Machielsen. 12 Aug. Jan Cornelis Verlinde, oud 74 j., z. van Jacobus en van Suzanna Willemina Loof. Mager Vee. Melkkoeien f225 a f 400, kalf koeien f250 a f425, stieren f140 a f390, vaarzen f140 a f 180, pinken f 95 a f 130, vette kalveren f 70 a f 100, fokkalveren f 24 a f 34, nuchtere f 14 a f 25, biggen f 12 a f 17, slachtpaarden f 150 a f 210 per stuk. Engelsche torpedovernieler gezonken. Hulst, 14 Aug. Middenprijs per 100 KG. Tarwe f20,—a f21, koolzaad per zak van 106 liters f33,a f35, IJ z e n d ij k e, 12 Aug. Ter graanmarkt was aanvoer en omzet klein. Weinig vraag. Nieuwe tarwe f21,50 tot f22,nieuwe winter- gersfc f20,— tot f21.haver f 17,tot f 17,50 koolzaad f34,tot f35, Rotterdam, 14 Aug. Binnenl. Granen. Tarwe f 21,50 a f22,60, rogge f 17,— a f 18, haver f 17,— af 18,—, gerst f 22, per 100 kilo. Vet vee. Runderprijzen 100 a 130, ossen 95 a 125, stieren 95 a 115, kalveren 100 a 130, schapen 66 a 80. varkens 96 a 100, licht soort 76 a 80 cents per kilo.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 3