Uit Stad en Provincie. Boekbeoordeling. Görz te vernielen. De militaire deskundigen zeggen, dat het opgeven van deze stelling niet van groote beteekenis is de Oostenrijksche stellingen aan den oostelijken oever van de Isonzo liggen nu vlak voor de stad Görz, die toch reeds zwaar gehavend is. Het tegen woordig verdedigingsstelsel is noch in zijn taktische, noch in zijn strategische beteekenis aangetast. Oostelijk front. De Russen bezetten Tysmenica. PETROGRAD, 9 Aug. (Reuter.) De Russen bezetten de stad Tysmenica. Generaal Let- chitzky's troepen namen den 7n Augustus 7400 man gevangen, waaronder 3500 Duit- sellers en maakten 63 machinegeweren buit. „Het gaat prachtig met ons 1" In de Nation haalt de Wayfarer het volgende aan uit den brief van een jong Engelsch officier, die aan de slagen aan de Soumie deelneemt „Gij spreekt zeer opgewekt over wat ons leger hier uitrichtde meeste menschen in Engeland doen dat, vermoed ik. Maar ik wou, dat de menschen wat meer dachten aan de afschuwelijkheden van dezen opmarsch en aan de voor een mensch schier onduldbare be proevingen, die van ons voetvolk worden ge vergd. Van de twee jaar vechten die aan den len Juli voorafgingen, spreekt men nu als van den 'vredestijd'. Niemand, die het niet heeft gezien of doorleefd, kan zich voorstellen, welk lijden is noodig geweest om het eerste Duit sche liniestelsel te nemen. Eerst beschiet ons geschut dag en nacht een dorp en maakt er een hel van, terwijl de Duitsche kanonniers op onze troepen weerwraak nemen. Dan, wanneer het dorp is verdwenen en al het leven er uitgebluscht lijkt, verlaten onze mannen hun stukgeschoten schansen en dringen vol vertrouwen vooruit, terwijl onze kanonnen de verdere linies van den vijand onder handen nemen. Maar zie, uit het ingewand der aarde, onder de rookende puinhoopen van het dorp vandaan, heffen de vijandelijke machine kanonniers hun doodelijke wapenen op en maaien onze aanrukkende mannen weg. Dan moeten wij nemen het dorp met on weerstaanbare overmacht. Stel, de stelling is genomen. Het volgende etmaal overstelpen de Duitscliers dan de groepen dooden en ril lende levenden met gasbommen en zware granaten. De vijand laat ook een hagel gra naten op onze versterkingen en de aanbren gers van voedsel en water regenen. Ja! Het gaat hier vermoed ik, prachtig met ons De beestachtige gevechten om een loopgraaf. Een Engelsch officier schrijft in de Yorks hire Observer" „Ik geloof, dat wij ongeveer een vijftig meter hadden afgelegd, zonder verliezen te lijden. Maar dat valt eigenlijk moeilijk te zeggen. Het was niet licht, begrijpt u alleen maar een grauwe schemering. Het was dus met gemakkelijk te zien, of er mannen gevallen waren. Het lawaai was natuurlijk oorver- doovend en wij holden als lantaarnopstekers. Ik voelde een slag tegen mijn linkerpolsen nog een dozijn slagen, maar wist eerst na een paar uur, dat ik gewond was. Men denkt er in zoo'n geval slechts aan, den loop van zijn geweer in de hoogte te houden en de jongens achter ons moeten ook hun best gedaan hebben om ons niet meer met hun bajonet te stooten, dan onvermijdelijk was. Ik schreeuwde uit alle macht den naam van ons regiment. Daar houden de jongens van. Maar mijn sergeant die vlak bij me was, schreeuwde voortdurend, zou hard hij kon: „Vooruit jongens, er op in. Van de borstwering van de Duitsche loop- g aaf, die wij bestormen moesten, was eigenlijk nrets meer over. Die loopgzaaf bestond nog miaar uit een soort scheur in den grondeen ruwe barst in de weeke modder. Er waren nog eenige stukjes prikkeldraad over, waar wij aanvielen, maar daar hadden wij geen hinder van. Wij renden nu voort als hardloopers, die bij een wedstrijd hel eindpunt naderen het prikkeldraad kon ons niet tegenhouden. Het eenige, dat ons wel hinderde, waren de granaattrechters en de modder. Je voelde je voeten in de dunne brij zakken en kwam met moeite vooruit, met een gevoel alsof je kroop. Ik kon ook niet veel zien alles was een modderige vlek voor mij. Maar in de Duitsche loopgraaf kon ik een rij gezichten onderscheiden en ik herinner me, dat ik een harden schreeuw uitte, toen wij daarop los stormden zoo snel wij konden. Toen verloor ik mijn geweer. Ik geloof niet, dat mijn bajonet iemand raakte, want ik voelde die tegen den grond stuiten. Ik kwam op mijn tegenstander terecht en wij rolden samen in de moddereen oogenblik voelde ik een trap op mijn nek. In zulke gevallen denkt men heel vlug. Ik trok den man achter mij neer, zoodat hij op den anderen kwam te liggen en keek hem goed aan, om zeker te zijn dat het een Duitscher was. Toen schoot ik, vlakbij, door zijn hoofd heen. Ik geloof, dat de onderste toen ook dood was, maar dat weet ik niet zeker. Van wat hierop volgde, herinnerde ik mi] niets, totdat ik naar de tweede loopgraaf kroop. Daar, bij de draadversperring, kreeg ik mijn ergste wond, aan mijn schouder hier en een paar splinters in mijn hoofd. Ja, een bom. Toen had ik natuurlijk afgedaan maar toen het licht werd, kon ik mijn mannen bezig zien daar in de tweede loopgraaf." Naar ik uit betrouwbare bron verneam, schrijft een corrzullen 9000 man Russische troepen, die in de Champage met de Fran- schen meestrijden, naar het front bij Verdun vervoerd worden. De luchtaanval op de Engelsche Oostkust. BERLIJN. Officieel. Verscheidene smal- deelen onzer marine-luchtschepen hebben op nieuw een aanval op Engeland gedaan. Steun punten der vloot op de oostkust en industri- eele inrichtingen van militaire beteekenis in de graafschappen aan de kust van Northumber land tot Norfolk zgn overvloedig met ont plofbare bommen van het zwaarste kaliber en met brandbommen bestrooid. De uitslag was op alle plaatsen uitstekend, zcoals in den tamelijk helderen nacht duidelijk kon worden waargenomen. Zoo zijn in de ijzer- en benzolfabrieken bij Middlesborough zeer zware ontploffingen en zeer groote branden waargenomen, in de haven inrichtingen van Hull en Hartlepool en de werven aan de Tyne eveneens. Ook in de fabrieksgebouwen bij Whitby en de spoorweg gebouwen bij Kingslyn is een groote vernieling aangericht. Alle luchtschepen zijn onbeschadigd terug gekeerd, ondanks hevige beschieting door afweerbatterijen en zeestrijdkrachten. Een Zeppelin naar Amerika? Het Parijsche blad „Information" verneemt uit New-York, dat men aldaar de aankomst van een Zeppelin op 15 Augustus verwacht. Omtrent de nieuwe reuzen-Zeppelins wordt nader gemeld, dat ze geheel ingericht zijn op een ontzaglijk stijg- en draagvermogen, terwijl ze een uiterste snelheid van 200 K.M. per uur kunnen bereiken. Zoowel het snelheids- als 't hoogte-record zal het aan vijandelijke vlieg tuigen onmogelijk maken om iets tegen den luchtkruiser uit te richten, die nu reeds verre tochten over de Noordzee heeft gewaagd. Graaf Zeppelin zelf heeft reeds de eerste reis van het luchtgevaarte tot aan de kusten van Engeland bestuurd. Financieele uitputting van Engeland Naar de „N. R. C." van 4 Augustus meldt, heeft de Bank van Engeland de dagelijksche publiceering der goudbeweging gestaakt. Deze mededeeling is veelzeggend. Sedert vele weken is, naar men weet, het goud zonder onderbreking uit de Bank van Engeland gestroomd, een verschijnsel, waar tegen het instituut machteloos stond. Het disconto werd met één procent (van 5 op 6) verhoogd en het smelten van goudmunten bij de wet' verboden alles tevergeefs. Den 28sten Juli moest de „Times" met onverholen spijt er op wijzen, dat de goudvoorraad van do Engelsche Bank onweerstaanbaar afnam. Nu komt de staking van de sedert eeuwen door de Bank van Engeland dagelijksch ge publiceerde mededeeling over de goudbewe ging 1 Het is de erkenning van een financieele onmacht, zooals men die zich niet sterker denken kan. Ja, gevoegelijk kan hier van het einde van de Engelsche financieele wereld macht worden gesproken, al tracht de Regee ring van het trotsche Eilandemijk zijn finan cieele uitputting ook te verbergen. Opstand in Albanië. De „Agence des Balcans" verneemt uit diplomatieke bron de bevestiging van hetgeen de Grieksche pers heeft meegedeeld aangaande den Albanceschen opstand, die inderdaad ernstig is. De beweging zou ziju veroorzaakt door het gedrag der Bulgaarsche soldaten tegenover Albaneesche vrouwen in de streek van Tirana, vanwaar de opstand zich spoedig verspreidde over het geheele binnenland. De geheele bevolking der streken van Elbassan, Tirana en Durazzo zijn in opstand zijn, terwijl het verzet zich noordwaarts uitbreidt. Meer dan 20,000 opstandelingen op Europeesche wijze uitgerust, houden de bergachtige distrik- teii tusschen Elbassan en Dibra bezet, terwijl eich in de laatste stad ook-reeds teekenen van opstand vertoond hebben. Alle Albaneezen, die door de Oostenrijkers waren aangeworven en van wapenen en mi trailleurs voorzien na de verovering van Du razzo, zijn opgestaan, hebben hunne instruk- terus gedood en zich vereenigd met de op standelingen van Tiran en Dibra. Allen, die in de gevechten tusschen deze benden en de Oostenrijksch-Bulgaarsche troepen gevangen zijn genomen, zijn na afschuwelijke mishan delingen opgehangen. Thans beheerschen de Albaneezen den toestand, terwijl hunne vij anden slechts over onvoldoende kontingenten beschikken. voorzoover het ons uit deze brochure bekend wordt, uitnemend. 2. De Gezondheid, half maandelijksch tijd schrift, no. 15, als steeds keurig verzorgd, lokt weer tot lezen uit. Het feuilleton is er een uit de oude doos „schat der ongesontheit" De verdere inhoud levert: De voeding der kinderen, Geneeskundige raad voor moeders van nerveuse kinderen, Bedrijfshygiène, Vlie gen, Energeen, Gezondheid en Middenstand, Goedkoopo maaltijden, met 7 recepten, Vra- genbus. TER NEUZEN, 11 Augustus 1916. De op gisterenmorgen uitgeschreven open bare vergadering van den gemeenteraad alhier kon wegens onvoltalligheid der leden niet doorgaan. Tegenwoordig waren de heeren Visser, De Jager, Eijke, Van Borssum Waalkes, Van Nes en Nolson. Van de heeren Dees, Lensen, Van Hasselt, D. Scheele en R. Scheele was bericht ont vangen dat zij wegens uitstedigheid de ver gadering niet konden bijwonen, benevens van den heer Donze wegens ziekte. De heer De Bruijne werd telefonisch verzocht de vergadering bij te wonen, doch ook deze was verhinderd te komen. Op de publieke tribune bevonden zich een tweetal onderwijzers, die, gebruik makend van hunne vacantie, zeker eens kwamen hooren hoe de behandeling over punt 7 (wijziging jaarwedden onderwijzend personeel zou uit vallen. Zij moesten echter onverrichter zake „huis toe." A.s. Vrijdag 18 Aug. wordt opnieuw een vergadering belegd. In de op Vrijdag 18 Augustus a. sdes voormiddags 10 uren te houden openbare vergadering van den Gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Goedkeuring van de rekening van het bestuur der brandweer over 1915. 4. Voorstel tot verpachting van gemeente grond. 5. Voorstel tot het verleenen van vergun ning tot aansluiting op een gemeenteriool. 6. Wijziging van de jaarwedden van ambte naren bij de politie. 7. Idem van de hoofden en het verder onderwijzend personeel der scholen A, BCen D. 8. idem van de ambtenaren bij den reini- gings- en beerruimingsdienst. 9. Idem van het personeel ter secretarie. 10. Idem van den gemeentebouwmeester. 11. Idem van den bode. 12. Voorloopige vaststelling der gemeente rekening over 1915. 13. Aanvrage van een crediet in zake vuilnisberging. 14. Voorstel tot afwijking van art. 10 der bouwverordening. 15. Voorstel inzake adres P. II. Wieckhorst verzoek om huur van grond. Rijkstelefoonkantoor te Ter Neuzen. Nieuwe aansluitingen. 60 Metian P., Blokken 15. 62 Galle firma V. E., Hotel De Arend, Korte Kerkstraat 18. 63 Solleveld D. P., Café De Ster, Korte Kerkstraat 9. 92 Maljers J., Bouwmaterialen, Grenulaan 49. 109 Hollander L. J. den, Burgemeester van Axel, Heerengracht 8. Vervallen zijn de aansluitingen van R. de Pillecijn Het wachtlokaal waterklerken. Het Belgisch loodskantoor. De Belgische loodsenwacht. 1. De Nederlandsche Vereeniging „Ons Leger" zendt een geschriftje ter beoordeeling, waarin de gedachte wordt gepropageerd, dat de^Lands- verdediging „vrij van alle politiek gedoe" worde behandeld. Daartoe streeft „Ons Leger" er naar een afgevaardigde in de Tweede Kamer te brengen, die bij geen politieke partij is aangesloten en zich uitsluitend ten taak zal gesteld zien, „het Nationaliteitsgevoel wakker te schudden." Ons lijkt dit pogen bij de huidige samen stelling der Tweede Kamer en de politieke gesteldheid in ons land tamelijk wel een utopie, een droombeeld, dat geen verwezenlijking zal vinden. Overigens is het doel der Vereeniging In eene gehouden vergadering alhier, om te komen tot oprichting van een afdeeling van het Groene Kruis, deed het voorloopig comité uitkomep, dat het geenszins de bedoeling is, om in strijd te komen met de bestaande ver eeniging tot Ziekenverzorging, die het Zieken huis exploiteert, noch met de afdeeling van het Roode Kruis, en dat in de allereeste plaats zal getracht worden te voorzien in het alhier bestaande gemis in verplegingsartikelen, om deze aan de leden die daaraan op medisch voorschrift behoefte hebben, te verschaffen. Tot leden van een voorloopig bestuur werden benoemd de heeren Th. van Pienbroek, A. Moggré en C. Ie Nobel. Wederom zal de dienstregeling der Prov. boot op de Wester Schelde eene verandering ondergaan en wel op 20 Aug. a. s. Van Vlissingen naar Neuzen vertrekt dan de eerste boot om 7,15. En omgekeerd om 6,05. Van Vlissingen naar Breskens om 6,05en omge keerd om 6,35. Men vraagt zich af waarom zoo laat de eerste boot uit Vlissingen naar Neuzen ver trekt. Geslaagd voor schoonschrijven M O. de heer A. A. Nederhand, geboren te Hoek, thans hoofd der Chr. school te Nieuwland. Zaamslag. In de Dinsdag gehouden zitting van den gemeenteraad was afwezig de lieer De Putter en werd overgelegd de rekening over 1915, ten bedrage in ontvangst van f61,207,79 en in uitgaaf van f62,194,66. Tot dit nadeelig slot behoort ook die voor de militie-, landweer- en landstormvergoedingen, die werden toegekend door den burgemeestei tot een bedrag vaa f29,336,84 en door den Minister slechts tot een bedrag van f 28,886,29. De begrooting voor 1917 werd aangeboden op een eindcijfer van f73,426,735 met een sluitpost van f 1109,435. De hoofdelijke omslag voor 1916 op f 11,000 geraamd, is uitgetrokken voor '17 op f 13,500. De bepalingen der politieverordening, waarbij verordend werd dat de herbergen des Zondags moeten gesloten zijn van 9—11 en van 2 uur, zijn in deze vergadering op voorstel va B. en W. ingetrokken met 8 tegen 2 stemmen. Een adres van herbergiers waarbij dit verzocht werd, met het oog op het rijden van de tram, was uitgesteld tot deze in exploitatie zou zijn en men ervaring had. B. en W. hebben thans ingezien, dat de bepaling niet is te handhaven, waar de tram bovendien een wisselpunt is en reizigers somtijds moeten wachten. Men kan die toch niet beletten in café's een onderkomen te zoeken. De heer Faas was het met die intrekking heelemaal niet eens. Voor hen die tot hun schande den Sabbath ontheiligen door noodeloos op reis te gaan, voelt hij niets. De voorzitter gaf toe, dat de heer Faas uit godsdienstig oogpunt gelijk had, maar wees er op, dat de regeering het reizen op Zondag toelaat en de raad daarmede rekening heeft te houden. De lieer Faas achtte dat de godsdienst zich niet moet richten naar de eischen van het maatschappelijk leven, integendeel moet dat leven zich naar den godsdienst richten en hij betreurt het, dat bij al het goede dat de moderne tijd bracht, zooveel is, dat aanleiding geeft tot ontheiliging van den Zondag. De heer W. Scheele meende, dat het nog al schikken zou, bovendien is de godsdienst een zaak voor ieder persoonlijk. De gewijzigde verordening treedt in werking den dag na afkondiging van dit besluit. Voor het voorstel stemden de heeren Wisse, De Mul, De Jonge, Scheele, -De Klerk, A. de Feijter, Dieleman en de voorzittertegen stemden de heeren Faas en Van de Ree. Benoemd werd tot onderwijzeres aan de dorpsschool mej. Knijff, thans onderwijzeres aan de school in den Grooten Huissenspolder. De voorzitter stelde namens B. enW. voor, aan te gaan eene geldleening groot f 1000, ter bestrijding der meerdere kosten van uitbagge ren èer haven, het maken van vloedpalen, rioleering van het kerkhof, tegen eene rente van hoogstens 5 en deze leening, te be ginnen in 1918, in 4 jaar af te lossen, wordt na discussie aangenomen. Axel. J. 1. Dinsdagavond kwamen twee boerenwagens met elkander in botsing. Door het gekraak werden de paarden van den landbouwer D. H. schichtig en sloegen op hol. In hun vaart het onderstel van den wagen met zich medenemend, liepen zjj daarmede de steenen paal van den Prov. weg onivet- Gelukkig werden zij spoedig gevat. De andere paarden konden in bedwang worden gehouden. Daar een der wagens met vlas was geladen en omgekanteld was, was de woning van den kleermaker Loof in de Kerkdreef, alwaar deze geschiedenis zich afspeelde, voor een oogenblik geheel ontoegankelijk. Het ongeluk, dat gelukkig afliep, was echter helaas ook nu weer te wijten aan de onver standigheid der beide boerenjongens, die deze paarden bestuurden. (Corr.) Axel. Er zijn bij ons Axelaars twee dingen, die tot een reisje uitlokken. En die twee dingen zijn nummer één, de tram. Men wil toch wel eens in de tram rijden. Nummer twee is het ingetreden prachtig zomerweer. Was het verleden week een reisgezelschap, bestaande uit meer dan honderd personen, die 's morgens met de tram vertrokken, en 's avonds in de prachtig verlichte tramrijtuigen terugkeerden, Woensdagmorgen zagen we weer een gezelschapje zich reisvaardig maken. Ditmaal zou een naai- en breikrans, bestaande uit jonge meisjes, de reis naar IJzendijke aanvaarden. En tegen de volgende week werden we uitgenoodigd om met den jubelenden „Asaf" mede te reizen naar Domburg. Men ziet aan afwisseling geen gebrek. (Corr.) Axel. In den loop van deze week zijn we eens een kijkje gaan nemen in de nieuwge bouwde drogerij. Hoewel lang nog niet klaar om aan haar doel ten volle te kunnen beant woorden, is men toch zoover, dat men reeds aan het aardappels drogen is. De lieer Zon- nevijlle, die ons welwillend alles liet zien, toonde ons de gedroogde aardappels, die eerst in stukjes worden gesneden en dan in de droogbakkeu worden gelegd. Als men nu aanneemt dat 75 procent water wordt uit gedampt, dan kan men zich voorstellen, dat j er van één aardappel niet zoo heel veel meer overblijft. I Waar men en wie dit goedje opeet, zullen wij later meedeeleu, als we in staat zullen zijn, een beschrijving te geven van de vol tooide fabriek. (Corr.) Axel. In de Woensdagavond gehouden alge- meene vergadering van de vereeniging „Am- bachtsbelang", deelde de secretaris mede, dat do afgeloopen cursus werd bezocht door 14 ogd-leerlingen en 11 nieuwe leerlingen, liet aantal steunende leden bedraagt 72. De in komsten over het afgeloopen jaar bedroegen f919 746, waaronder f450 subsidie van liet Rijk,' f250 subsidie van de provincie f87 schoolgeld en f97 contributie van de leden. De uitgaven bedroegen f900,335, waaronder f557 voor het onderwijzend personeel. De begrooting voor het jaar 1916/1917 werd vast gesteld op f892,41 in ontvang en uitgaaf, met

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2