r Antirevolutionair nieuws- en Advertentieblad 0001 Binnenland. FEUILLETON. I Buitenland. No. 1353. Zaterdag 12 Augustus 1916. 14» Jaargang. Uit jonge Jaren. x £*VV*WiiVt* ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D, H. LITT00IJ Az. te IER NIUZLN. ADVERTENT1EN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. 2N TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emergo te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. V Getrouw tot den bedelzak. De Unie-collectanten trekken er weer op uit Het jaarlijksch offer wordt opnieuw gevraagd van allen die voorstanders zijn van scholen met den Bijbel. Getrouw zal ieder zijn in het geven. Reden is er te over. En veel geld is er noodig, in het bijzonder in deze tijden. Voorloopig zijn onze scholen met den Bijbel nog grootendeels op eigen kracht aangewezen. Laat ons niet vertragen. De Unie-collecte is veelzins een thermometer voor onze liefde voor on^ eigen, vrij, christe lijk onderwijs. Mogen de mannen, die met „den bedelzak rondgaan, goeden buit binnenhalen. Getrouw tot den bedelzak, tot ons volkomen recht gedaan is. 1910 moge zijn voorganger in offervaardig heid nog verre overtreffen. Dat kan, als elk zijn plicht doet. Woensdag had te 's Gravenhage de Gemeente raadsverkiezing plaats in District II (vacature H. de Wilde). De uitslag is als volgt Mr. II. A. van Raalte (U. L.) 1765. Mr. G. W. Sannes (S. D. A. P.) 1486. L. II. de Visser (S. D. P.) 131. Mr. J. A. de Wilde (A. R.) 3146 stemmen. Zoodat herstemming moet plaats vinden tusschen de heeren Van Raalte (U. L.) en De Wilde (A. R.) DE FAMILIE IDENBURG OP HET LOO. De ond-gouverneur-generaal van Ned.-Indië, de heer A. W. F. Idenburg, is Woensdag met zijn familie te Apeldoorn aangekomen en af gestapt ten paleize Het Loo, waar de familie eenige dagen zal vertoeven. EXPORT NAAR ENGELAND. Het Ned. Corr. bureau meldt Naar aanleiding van een bericht in het Centrum betreffende den uitvoer van land bouwproducten naar Engeland kan met zeker heid worden medegedeeld, dat er geen sprake van is, dat van onze regeering een regeling 41) Gezamenlijk togen ze heen. Bertus en de anderen mochten bij beurten een eindje op Free's fiets rijden, maar voor Wim stond het zaal veel te hoog, zoodat hij, om met de korte beentjes de trappers te kunnen bereiken, telkens met het bovenlijf diep naar links en rechts omlaag dook, wat zulk een eigenaardige vertooning opleverde, dat het zijn kameraads kostelijke oogenblikken bezorgde. Eindelijk was de plaats der bestemming bereik t. Aan weerszijden van het kanaal rezen de riethalmen in dichte partijen omhoog. Hier en daar waren openingen, die den hengelaars geschikte gelegenheid boden, om „in te leggen." De fiets kreeg een plaatsje aan den dijk, terzijde van den weg, en met veel meer luid ruchtigheid, dan aan het welslagen van hun voornemens bevorderlijk kon wezen, maakten de visschers aanstalten tot hun werkzaam heden. Ieder zocht een plaatsje, niet te ver uit zou te verwachten zijn om het eventueel prijs verschil tusschen den marktprijs van die pro ducten op de Nederlandsche en op de Engel- sche markt voor rekening van den staat te nemen. I1ET OPBRENGEN VAN VISSCHERS- SCHEPEN. Waarschijnlijk zal in het begin van de vol gende week de commissie uit de Reeders- vereeniging voor de Nederlandsche haring- visscherij opnieuw naar Londen vertrekken om de onderhandelingen met de Engelsche autoriteiten voort te zetten en de belangen van de Nederlandsche visscherij te behartigen. De Reedersvereeniging te Vlaardingen heeft, bepaald, dat een wekelijksche uit keering zal plaats hebben aan de familiebetrekkingen van de naar Britsche, havens opgebrachte vis schers, ingaande mét den dag, dat ze werden opgebracht en eindigende op den dag van terugkomst in Nederland. Deze uitkeering is vastgesteld op f 14 voor een matroos, f21 voor een schipper en voor de overige schepe lingen naar verhouding. VLIEGER GEDAALD. Omtrent de landing van den Duitschcn luitenant-vlieger met zijn tweedekker B 147 nabij het station Vlodrop, verneemt de N. R. C. dat'de vliegmachine Woensdagmorgen reeds ten 8:/2 uur werd gezien boven Hollandscli grondgebied in de onmiddellijke nabijheid der Duitsche grens, waar ze reeds eenigen tijd door de Hollandsche grenswacht werd be schoten. Ten ongeveer 9 uur daalde de machine op een kwart uur afstand van de Duitsche grens. De heer v. A. uit Roermond, daar ter plaatse met een op verlof zijnden luitenant der Limburgsche Jagers op de eendenjacht, bemerkte de machine op het oogenblik, dat de bestuurder de motor reeds weer had aangezet om op te stijgen. De luitenant sommeerde den vlieger door eenige schoten uit zijn revolver tot overgave, waartoe deze, na eenige schoten rakelings langs zijn hoofd gekregen te hebben, besloot. Luitenant B. ging vervolgens over tot ont wapening van den Duitscher, genaamd Gross- mann en bezitter van het IJzeren Kruis eerste klasse. Een groot dolkmes, dat luitenant B. overgaf aan den inmiddels gekomen onbczoldigden rijksveldwachter Waaien uit Herkenbosch, wist de Duitscher dezen te ontrukken, waarna hij poogde, zich door een steek met dit wapen in de linkerzijde het leven te benemen. Door de dikte der kleeding mislukte die poging en bepaalde zich tot een lichte bloedende ver wonding. Vervolgens verzocht hij op zeer elkaar, de wormen werden aan de haken ge slagen, er werd ingelegd. Bertus en Kees zaten, als trouwe kameraden, dicht bij elkaar. Eenige oogenblikken gingen in spanning voorbij. Het scheen wel, dat de visch niet even begeerig was om te bijten, als de jongens om te vangen. Ongeduldig werd al eens „opgehaald" om te onderzoeken, of het soms aan het aas haperde, maar ook dit baatte niet. Nauwelijks waren vijf minuten verstreken, of Henk Dorsman stelde reeds voor, een eindje verder te gaan, omdat het volgens zijn zeggen, hier toch niets was. Zijn voorslag werd met verontwaardiging afgewezen. Kun-je begrijpen. „Als je wilt vangen, moet je geduld hebben," merkte Cor wijsgeerig op. Op dat oogenblik kreeg Kees van Wal beet. „Zie-je nou wel?" betoogde Cor. „Als je maar geduld hebt." De dobber dook prachtig onder. „Haal op 1" „Laat gaan 1" „Tot-ie heelemaal weg is." Dat waren de tegenstrijdige raadgevingen, die de gelukkige te hooren kreeg. Eindelijk de dobber was werkelijk heele maal niet meer te zien. „Nou, toe dan jö", raadde Free. Kees trok. De stok boog onrustbarend. hoffelijke wijze luitenant B. om diens revolver, wat deze natuurlijk geweigerd heeft. Na zijn eerewoord gegeven te hebben, dat hij niet zou ontvluchten, werd hij onder militair geleide met den trein naar Roermond gebracht en aldaar in verhoor genomen. De oorzaak dor landing was een defect aan den motor der vliegmachine, welke voorloopig op de plaats der landing onder militaire bewaking is gesteld. DUITSCHLAND EN NEDERLAND. Naar De Tijd „uit vertrouwbare bron" ver- neemd, bestaat er in invloedrijke Duitsche kringen, die zich nooit de oprecht neutrale bedoelingen van Nederland hebben ontveinsd, en daar ook op het oogenblik niet aan twij felen, ernstige grieven tegen de weinig afdoen de papieren protesten, door de neutralen ge richt tegen de willekeur der Entente en met name tegen de Engelsche maatregelen ter zee. Indien in het bijzonder de blokkade-politiek door neutrale staten, ook door Nederland, maar steeds lijdzaam wordt verdragen eene lijdzaamheid, welke uit den aard der zaak ook de belangen der Europeesche midden rijken nog enger in het gedrang brengt —zou op den duur door bedoelde rijken niet kunnen worden berust in een aldus ondragelijke ge- oordeelden toestand. En zoo zou het gevaar, dat uit Oost en West volgens den oud minister Colijn gedurende den wereldoorlog in de verte blijft grommen, nog allesbehalve zijn afgedreven. DE OORLOG. ROME, 8 Aug. (Stefani). OfficieelIn het Lagarinadal duurt de wisseling van hevig geschutvuur voort. Op de hoogvlakte van Asiago hebben wij een verwoeden vijandelijken aanval bij den Monte Zebio afgeslagen. Aan de boven-Cordevolo heeft de vijand, na voorbereiding door lievig geschutvuur, zijn pogingen tegen onze stellingen op den Monte Sief herhaald hij is echter steeds met zware verliezen teruggedreven. Aan de beneden-Isonzo blijft de strijd tegen over Görz voortdurend met verbittering woeden. Wij hebben den Monte San Michele en den Monte Sabotino, de spillen waarom de ver dediging van den vijand draaide, geheel ge nomen. Het bruggehoofd van Görz is in onze handen.' Ons geschutvuur speelt op de stad om er „Sleepen!" schreeuwde Henk, „andersbreekt je stok, óf je snoer Het bleek, dat de haak zich om een lange, taaie waterplant had geslingerd, die maar niet wou loslaten. Eindelijk was de buit binnen, en Kees werd van alle krtnten hartelijk gefe liciteerd met zijn mooie vangst. Zoo ging het een heel poosje voort. Bertus raakte met zijn snoer in het riet vast, wat hem een nieuwen haak koste. Maar beet kregen ze niet. Het voorstel van Henk, om een eindje op te loopen, en dan opnieuw te probeeren, dat eerst geen genade had kunnen vinden, werd opnieuw gedaan en door Wim van Ree onder steund. Het stond op het punt aangenomen te worden, toen Cor Brand, zonder vooraf gaande kennisgeving, een groote rietvoren op den kant sloeg, met zulk een geweld, dat het diertje een meter of tien werd weggeslingerd en eerst na eenig zoeken werd teruggevonden. „Niet weggaan, hier zitten er." Terwijl Cor zijn buit in een netzak van groote afmetingen opborg, legde Henk Dorsman gauw in op de plaats waar Cor had gezeten. „Da's mijn plekje," protesteerde hij. „Flauwzei Free. ,,'k Kan toch inleggen, waar ik wil." Hij denkt, dat ze op een hoopje zitten „Niet? Kijk dan maar, kijk!" Ilenks dobber verdween, maar het waren den vijand die zich tusschen de huizen schuil houdt, er uit te verdrijven. Eergister en gister hebben wij 8000 gevangenen gemaakt, o. w. meer dan 200 officieren en een 20 hoofd officieren, o.a. een regimentscommandant met zijn staf. De gevangenen blijven toestroomeu. Wij hebben 11 kanonnen, een honderdtal machinegeweren, en een rijken buit aan wape nen, munitie en krijgstuig vermeesterd. In den afgeloopen nacht heeft een onzer bestuurbare luchtschepen het kruispunt van spoorwegen Opcina gebombardeerd en er een ton Sterk ontplofbare projectielen op gestrooid, met zichtbaar vernielende uitwerking. Het luchtschip is zwaar beschoten door afweer- kanonnen en aangevallen door twee zeevlieg tuigen, die het heeft verdreven door een hevig en doeltreffend vuur. Het luchtschip is onbe schadigd binnen ouzc linies teruggekeerd. WEENEN, 8 Aug. (Wolff.) Officieel. De verbitterde gevechten in het gebied van Görz duren met onverminderde lievigheid voort. Onze in het bruggehoofd van Görz, ten Westen van de Isonzo strijdende troepen hebben sedert eergistermiddag talrijke aanvallen, door den vijand met groote overmacht ondernomen, bloedig afgeslagen en daarbij 2932 Italianen, o. w. 72- officieren, gevangen genomen. Om de dappere bezetting van het brugge hoofd bij de steeds herhaalde verwoede aan- aanvallen der Italianen voor groote verliezen te vrijwaren, is zij heden op den Oostelijken oever van de Isonzo teruggetrokken. Op de hoogvlakte van Doberdo zijn bij den Monte San Michele en bij San Martino alle vijandelijke aanvallen onder de zwaarste ver liezen mislukt. Verder naar het Zuiden zijn sterke aanvallen der Italianen eveneens in ons vuur verstikt.' Alle stellingen zijn hier in het bezit onzer troepen gebleven. Op het front in Karinthië en in Tirol zijn hier en daar levendige geschutgevechten ge leverd. Dë berichtgevers der bladen melden, dat de Italianen met zware verliezen aan dooden en gewonden en ongeveer 3000 gevangenen de terugtrekking van onze ten westen van de Isonzo strijdende troepen uit de door de vijan delijke artillerie volkomen verwoeste stellingen hebben betaald. Dit gedeelte onzer stelling is ongeveer 15 maanden onder de moeilijkste omstandigheden tegen vier groote Italiaansche offensieve bewegingen en tegen vele daar- tussclien liggende kleine aanvallen verdedigd, en is nu vrijwillig ontruimd, om onnoodig bloed vergieten te voorkomen, temeer daar dit front stuk de Italianen niet kon beletten de stad wederom de verraderlijke waterplanten, die hem parten speelden. Ondertusschen scheen de visch ontwaakt. Kees van Wal haalde in korten tijd een drietal baarzen uit hun elementBertus had het geluk ook een palinkje boven water te brengen, dat evenwel zich weer terug liet vallen, toen Bertus de hand al uitstak, om het aan te vatten. „Jammer hè?" troostte Kees. „'t Was een dikke, hoor „Zoo dik als een veter," spotte Wim. „Ik ga verder," zei Henk, die, ondanks al zijn vrijbuiten op plekjes, waar een zijner kameraads had gevangen of beet gehad, nog niets had kunnen bemachtigen. „Ga maar", moedigde Wim hem aan. „Blij toevoegde hij er zachtjes bij. „Wie gaat er mee? 'k Hèb nog wat bij me, hoor lokte hij. Maar zijn voorstel vond alweer geen bijval, zoodat hij alleen verder trok. De zoi) was al honger gestegen de jongens, waarvan de meesten bij het vooruitzicht van de visscherij, hun ontbijt niet hadden genuttigd, begonnen duchtig te gevoelen, dat zij een maag hadden. Kees stelde voor, eerst te eten zoolang het visschen te staken, en straks op nieuw te beginnen. Dit werd goedgevonden. Onder een boom zetten ze zich met hun vijven neer en de maaltijd begon. (Wordt vervolgd). Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. vam nr PFDACTIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÏ DOOR ZELANDIA. Nadruk verboden. Italiaansch-Qostenrijksch Front. De Oostenrijkers over het Italiaansche succes.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1