Uit Stad m Provincie. Kerk en School. gechargeerd en ze in Z.W. richting terugge dreven. Tijdens deze gevechten hebben wij 95 offi cieren en meer dan 3000 soldaten gevangen genomen. In de streek van Dora Jaremtsje en Joblo- nica, ten zuiden van Delatyn aan de Proeth, is de vijand tot het offensief overgegaan, dat echter door ons vuur is gestuit. Terug van Verdun. Aan een beschrijving, die een oorlogscor respondent van de Petit Parisien geeft van hetgeen hij waarnam in een door de Franschen heroverd dorp in de Vogeezen, is het volgende ontleend Dit dorp, schrijft hij, klemt zich als 't ware vast aan een grooten bergklomp, geheel en al begroeid met bremstruiken. De weg, die er overloopt, verliest zich in de verte in het sombere woud, welks pijnboomen statig om hoog streven. Boven de vallei, waardoor een stroomend water zijn weg zoekt, aan welks oevers de huizen wegschuilen, staat als een wachter het kleine dorp en tuurt en zoekt den horizont af. Over de verlaten straat hangt een zware stilte. Het dorp is in zichzelf ge keerd als een vrouw, die waakt aan een ziekesponde, de kinderen loopen barrevoets rond en schreeuwen nietde boerinnen breien op de dorpels van haar woningen, de lippen stijf opéén geklemd de smid heeft zijn aam beeld, dat sinds lang reeds zwijgt, in een hoek geschoven. En toch legeren er soldaten in het dorp, ook officierenpas met krijt ge schreven opschriften bewijzen het. Eindelijk ziet men bij het stadhuis een soldaat. Hij is al oud, zijn gelaat is verweerd het linnen van zijn kepi is geel geworden door het vele wassciien hij stapt de wacht binnen. Ik kom naderbij en kijk door de geopende vensters in een zaal, waarvan de grond met stroo bedekt is. De burgemeester heeft er een onderhoud met een sergeant. Ieder in den omtrek kent hem, dien burgemeester van het kleine dorp in de Vogeezen. De Duitschers, die hem in den weg gekomen zijn, zijn er niet te best afgekomenhij heeft zijn dorp gered. Hij is een oude bierbrouwer en oud sergeant- majoor, en met zijn forsche gestalte en zijn flinke stem weet hij zijn gezag te doen gelden. Dezen middag echter, en dat misschien wel voor de eerste maal, liet hij zijn stem dalen. In antwoord op onze vraag zegt hij voor zichtig „Neen, u kunt hen niet zien ze zijn doodop, naar hun zeggen! Ze komen uit Verdun. Ge kunt er eenigen wel ontmoeten in het bosch of op den weg. Maar deze hier, ze staan te slapen! Waarom moest ik, terwijl ik mijn schreden richtte naar die dennen, wier rechte en sombere stammen zich scherp aflijnden tegen den horizont, denken aan zekere Afrikaansche dorpen, aan die vreeselijke plaatsen, waar alles schijnt te slapen, waar de slachtoffers van de tsetse-vlieg bij duizenden neerliggen in doodelijke bezwijming? Langs den kant van den weg, in de velden, op de steenhoopen, lagen de soldaten en sliepen. En welk een slaapHet scheen, dat zij verrast waren geworden door een onzichtbare macht; verblind als door een plotselinger. straal waren zij op den grond neergeworpen. Sommigen lagen op den rug, met open mond, de ledematen stijf langs het lichaam anderen lagen op den buik, zakten als 't ware weg in het gras. Onderwijl reden auto's met luid klinkende signalen voorbij; vlak langs de slapenden galoppeerden paarden, maar zij be wogen zich niethun geheele organisme scheen afgewerkt, 'twas alsof het leven uit hen was geweken. Het was of eten, drinken, denken, vermoeienis voor hen niet meer bestond Een officier van gezondheid gaat langs mij onder zijn groote muts zie ik zijn eerlijk ver brand gezicht. Zonder vrees spreek ik hem aan en zeg „Wat zijn ze moei, de jongens „En dat is geen wonder," riep liij, „zes weken lang zijn ze in 't vuur geweest, zes weken Wie dat niet heeft meegemaakt, kan niet begrijpen, wat dat beduidt. Men zegt, dat Verdun een hel is. Deze arme, dappere kerels hebben het ergste te verduren gehad honger en dorst, want niet steeds kon er tijdig geproviandeerd worden. Ja, ze zijn óp, maar kom eens over acht dagenu zult ze niet herkennen Juist acht dagen later kwam ik in het dorp terug. De dokter bleek een goed psycholoog alles scheen hervormd en veranderd. De groote dorpsstraat, eerst zoo doodsch en std, was nu vol leven van komende en gaande soldaten; sommigen liepen geëscorteerd door een troep straatjongens, wier trots opgeheven hoofden versierd waren met een politiemuts anderen zag men met een roos in het knoopsgat, en door een jeugdige schoone vergezeld, het bosch intrekken. Oorlogslente, bloedroode idylle, hoe weemoedig schijnt ge mij toe Zeppelin dienst op Amerika? De Berlijnsche corespondent van de New Yorksche World heeft aan zijn blad geseind, dat aan den aanval uit de lucht op de Engel- sche Oostkust van verleden Woensdagnacht, twee Zeppelins van het nieuwste type hebben deelgenomen. Het zijn luchtkruisers van enormen inhoud en groote draagvermogen. Zij kunnen een zeer hooge snelheid ontwikkelen en hebben bijv. op hun laatste reis 380 K.G. in twee uur afgelegd. Graaf Zeppelin hoopt men dit type een geregelden dienst op Ame rika te kunnen instellen, ter aanvulling van dien der handelsduikbooten. De reis der „Deutschland". Het in Amerika verschijnende Noorsche blad Skandinaven heeft een onderhoud met kapitein König gehad, die vertelde dat de Deutschland ook op de heenreis door het Kanaal is gegaan. Hij was den 23en Juni van Helgoland ver trókken en had in het Kanaal veel kruisers en torpedobooten, doch geen enkel slagschip gezien. Den 4den dag was de Deutschland 's avonds ondergedoken en had den geheelen nacht onder water gevaren, daar het mistig was. De duikboot kan vier dagen aaneen onder water blijven. In het geheel zijn slechts 90 mijl van de 3800 onder water af gelegd. Na twee jaar oorlog. In Queen's Hall te Londen is een groote bijeenkomst gehouden, waarin de bondgenooten getuigenis aflegden van hun vertrouwen in de zegepraal. De gezanten van Rusland, Italië, Servië België en Portugal waren tegenwoordig, terwijl Painlevé Frankrijk vertegenwoordigde. Asquith en Boiiar Law hebben redevoeringen gehouden, die geestdriftig zijn toegejuicht. Voorts heeft minister Asquith een boodschap aan zijn kiezers gericht, waarin hij zijn groeiend vertrouwen in de eindelijke zegepraal der bondgenootschappelijke zaak uitspreekt en heeft minister Lloyd George aan de Glasgow Herald een schrijven gezonden, waarin hij zijn hulde betuigt aan de munitie-werken van het Clyde-dal voor het aandeel in den eindzege. Tenslotte zij gemeld, dat de koning van Engeland aan 'de hoofden der verbonden staten een telegram heeft gezonden, waarin hij zijn standvastig besluit mededeelt, den oorlog vol te houden tot het einde. Weggestuurde Russen. Vordens Gang, van Christiania, schrijft dat daar wekelijks twee zeilschepen aankomen met uit Engeland weggestuurde Russen. Het zijn, naar een Russisch advokaat aan het blad heeft meegedeeld, van huis uit Russische vluchtelingen, die lang voor den oorlog om politieke redenen het land verlieten en in Engeland gastvrijheid zochten en vonden. Van de 300,000 Russen, die allen te Londen toeven, moet Engeland nu 25,000 Joden van dienstplichtigen leeftijd, meerendeels tot de beschaafde kringen behoorend, naar Archangel en Alexandrowsk zenden, na hun de keuze te hebben gelaten naar het front in Vlaan deren te worden gezonden. Vordens Gang beweert dat de Russen als vee in de ruimen samengeperst worden ver voerd. Oorlogsmoeheid in Italië. Neue Zürcher Nachr. verneemt uit Italië Door de maatregelen der Duitsche banken tegenover de Italiaansche onderdanen zijn het oorlogsmoede volk de rampspoedige mogelijk heden onder de oogen gesteld van een oorlog met Duitschland. De woede van het volk tegen den oorlog is daardoor aanmerkelijk gestegen. De revolutionaire stemmingen heb ben zich zoodanig verheven, dat in den ministerraad van den 18en Juli besloten werd tot het instellen van een perscomité om het volk tot bedaren te brengen. Door de meer intensieve propaganda der socialisten en de offers aan het front is de stemming onder de massa zoo geworden, dat men hier en daar de meening hoort verkondigen, dat er een geweldige revolutie moet komen, wanneer militaire successen uitblijven. Kenteekenend voor den toestand in het leger is het volgende Zeventig man muesten van de vesting Goeta naar het front vertrekken van deze zijn er 42 gedeserteerd. De landelijke bevolking is dergelijken vluchtelingen behulpzaam. Roemenië's houding. De Libertatea, van Boekarest, deelt mee, dat Baatianu met een tiendaagsch verlof uit de hoofdstad is vertrokken. Het blad acht dit het beste bewijs, dat van een op handen zijnde deelneming aan den oorlog door Roe menië geen sprake is. De entente-diplomaten hebben de bezwaren van Bratiank tegen ontijdig ingrijpen van Roemenië beantwoord met nieuwe voorstellen, waarop het antwoord van den minister-presi dent niet bekend is geworden. Die voorstellen komen hierop neerRusland zou de door Roemenië in Frankrijk gekochte munitie.uit leveren, Frankrijk zou een Roemeensche lae- ning op de Parijsche markt plaatsen, Engeland zou de geheele 'voor uitvoer bestemde tarwe- en maisoogst tot hooge prijzen opkoopen. Naar 't schijnt acht Roemenië echter zijn tijd nog niet gekomen. (N.R.C.) De dood van Casement. Uit de Engelsche bladen van Vrijdag blijkt dat Casement Donderdagochtend om 9 uur in de Pentonville-gevangenis is opgehangen. Zijn laatste woorden waren„ik sterf voor mijn land." De katholieke geestelijke die hem bijstond heeft verklaard dat Casement „kalm en sterk als een dapper man is gestorven." Het persbureau publiceert de officieele ver klaring, dat de regeering, na herhaaldelijk alle omstandigheden te hebben overwogen, besloot het tegen Casement gevelde vonnis zijn loop te laten. „Hij was veroordeeld en gestraft wegens verraad van de ergste soort tegen het rijk dat hij vroeger had gediend, en als werk tuig van Duitschland." En verder „Na het geding heeft de regeering bewijzen in handen gekregen, dat Casement met de Duitsche regeering was overeenge komen, dat de brigade die hij trachtte uit Iersclie krijgsgevangenen in Duitschland te vormen, in Egypte tegen de Britsche kroon kon worden gebruikt. Engeland's voorbereiding. De oud-minister van marine van Engeland. Churchil, schrijft in Sunday Pictorial enkele belangrijke] artikelen, waarin hij o. a. ook de bewering omver gooit, dat Duitschland zijn vijanden onvoorbereid had gevonden. Engeland had zich op den oorlog gedurende acht jaar met hart en ziel toegelegd. Volgens minister Churchill, was het Engelsche leger in het najaar van 1914 naar Frankrijk over gestoken, ingevolge het plan van Haldane. De oud-minister schrijft„Alles in de 8 ja rige ambtsvervulling van dezen minister had daartoe geleid en was daaraan opgeofferd". Het plan waarop Haldane, geholpen door de veldmaarschalken Nicholson en French, krachten en hulpbronnen had geconcentreerd was een leger van vier tot zes infanterie divisies, volkomen uitgerust en met de bij- behoorende cavalerie voorzien, binnen 12 tot 14 dagen na het mobilisatiebevel aan den Franschen linkervleugel te hebben en intus- schen Engeland zelf te verdedigen door de veertien territorial-divisies, die hij bad geor ganiseerd. Het was een bescheiden plan, maar het was een practisch plan, er werd onafgebroken aan gewerkt en naarstiglijk en tot in details bestudeerd. Toen het uur kwam, geschiedde de tenuit voerlegging van het plan volkomen stipt en juist. De Franschen wisten precies wat zij zouden krijgen, indien Engeland besloot mee te doen, en precies wanneer en waar zij die zouden krijgen. De fundamenteele onzekerheid of de groote oorlog zou uitbreken of niet, is altijd in sterke tegenstelling geweest met de zeer preciese opvattingen der militaire deskundigen, nopens wat zou gebeuren, indien de oorlog kwam. Bijna alle beroepsmilitairen waren er het over eens, dat de strijd kort zou zijn en dat de eerste weken beslissend zouden zijn. Niet voor lord Kitchener op het tooneel verscheen, werd het barre uitzicht op jaren van oorlog geopend. De Franschen beoordeelden de waarde der hulp die wij zouden kunnen geven, uitsluitend naar het oógenblik, waarop zij zou aankomen. Indien zij op dien eersten Augustus de keus hadden gehad tusschen 100,000 Britsche sol daten binnen de 14 dagen en 500,000 in 6 maanden, zouden zij ongetwijfeld hebben ge antwoord „Wat hebben wij te maken met over 6 maanden De neutrale journalist. „Punch," het bekende Engelsche weekblad, laat den „neutralen journalist", wiens bewe ringen vaak voor zoete koek worden opgegeten aldus spreken „Ik ben de neutrale journalist, die door geheel Europa reist. Ik ben geheel onpartijdig en onvoorwaardelijk te vertrouwen. Ik schrijf artikelen voor Duitschland over de ruïnes en de verwoestingen in Londen, Birmingham, Manchester, en weder voor Engeland over den hongersnood en oproeren in Berlijn, München en andere steden. Mijn artikel over den pu- blieken verkoop van de laatste Frankfurter worst heeft opgang gemaakt. Hoe de troepen de orde moesten bewaren en hoe 14.000 burgers door de machinegeweren werden weggemaaid. Hoe dan eindelijk de worst door den generaal, die den opstand onderdrukt had, werd opgegeten. Mijn beschrijving van den Duitschen keizer hadt gij moeten lezen zijn spierwit haar, zijn gebogen houding, zijn doods bleek gelaat, toen hij door de straten van Berlijn reed en zijn getrouwe lijfgarde moeite had, hem tegen liet gepeupel te beschermen. „Natuurlijk heb ik nog een anderen keizer in voorraad, een vergenoegd glimlachenden jongeman, die met de opgeheven rechterhand de jubelende menigte toewenkt, welke zich rondom zijn paleis verdringt. „En dan mijn persoonlijke gesprekken met bekende -Duitsche persoonlijkheden, o.a. met Hindenburg, dien ik laat zeggen, dat hij zich met de Russen zal vereenigen en op Berlijn lostrekken, en met graaf Zeppelin, die mij vertrouwelijk mededeelde, dat heden ten dage in Duitschland iederen dag een Zeppelin af geleverd wordt en Zondags twee! „En wat betaal ik verschillende prijzen voor mijn middageten, als ik in Duitschland reis. Nu eens twintig mark voor twee kleine stukjes vleesch zoo dun als vloei-papier, dan weder twee mark voor een maaltijd, waar men in Londen vijftien shillings voor zou moeten betalen. Soms wandel ik door Berlijn en zig er niets ^an kreuPelen> verminkten en gewonden, en den volgenden keer zijn de straten gevuld met krachtige, goedgeoefende soldaten. „Want ik ben de neutrale journalist, en alles, wat ik schrijf, draagt den stempel dei- waarheid in zich sonen sprongen gekleed te water en met de hulp van een dreg had de redding plaats. Helaas was het reeds te laat, en de genees- heeren vermochten niet meer de levensgeesten op te wekken. Blijkens het orgaan van de vereeniging tegen Drankmisbruik, is door den burgemeester dezer gemeente gunstig beschikt op een aan hem gericht verzoek der afdeeling Ter Neuzen, om het dansen in de herbergen te doen eindigen en de herbergen te sluiten op de feest- en marktdagen des avonds te 11 uur in plaats van te 12 uur, zooals dit de gewoonte was. De spoorwegmaatschappij Mechelen Ter Neuzen, die voor eenige maanden het loon van haar personeel met 25 pCt. had verlaagd, heeft het loon thans weder op het oude bedrag gebracht. Op de voordracht voor leeraar in het Engelsch aan de H. B. S. met 3-jarigen cursus te Utrecht komt voor de heer F. J. Hopman, leeraar aan de gem. H. B. School alhier. Eervol ontslag is verleend als agent van politie alhier aan den heer M. C. Annot, die als zoodanig benoemd is te Sloten. Hoek. Vrijdag slaagde te 's Gravenhage voor de acte Franscli de heer C. Riemens, onder wijzer aan de clir. school te Hoek (Knol.) Hoek. Door het bestuur der Ned. Ilerv. kerk is besloten in haar kerkgebouw een centrale verwarming aan te leggen. Axel. De Weleerw. heer Ds. J. II. Lam- mertema, predikant der Geref. kerk alhier, heeft een roeping ontvangen naar de Geref. kerk te Appingedam. Hulst. De vorige week herdacht de heer A. Biesbroeck, ook in Ter Neuzen goed bekend door zijn 's Woensdagsche bezoeken, zijn 40-jarigen dienst bjj de firma Ls. van Waes- berghe-Janssens alhier. De jubilaris werd een gouden horloge met inscriptie, alsmede een enveloppe met inhoud geschonken. Van liet personeel ontving hij een prachtige fauteuil. Ook werd een keurigen maaltijd aangeboden. De heer F. Wauters uit Hulst is te Li verpool geslaagd voor zeekapitein. Sas van Gent. Zaterdagmorgen verliet een 50-jarige vrouw alhier ongemerkt de woning en begaf zich naar de grens aan het Staakje, waar zij zich, vermoedelijk in een aanval van waanzin op de electrische afsluiting wierp, met het treurige gevolg dat zij onmiddellijk dood was. Sas van Gent. Naar „Zei." verneemt, worden ernstige pogingen aangewend om den heer Maurice Lippens, burgemeester van Moerbeke, beheerend vennoot der suikerfabriek te Moer beke en vooizitter van de Zeeuwscli-Vlaamsche Tramwegmaatschappij, uit zijn ballingschap in Duitschland bevrijd te krijgen en verlof om in Nederland te mogen verblijven wat met het oog op de aanstaande bietencampagne zeer gewenscht zou zijn en ook voor de Z. V. T. Maatschappij niet van belang ontbloot is. Nabij Philippine zijn twee Duitschers in burgerkleeren over de grens gekomen. Te Clinge zijn door de commiezen, tevens soldaat, een viertal personen betrapt, die wilden smokkelen. Een groote partij koffie en zeep is in beslag genomen. Aardenburg. Door den commandant van Zeeland is de grossier E. C. de B. alhier uit de provincie Zeeland gezet. Smokkelen schijnt hiervan weer de oorzaak te zijn. IJzendijke. In verband met de nabijheid der grens wordt tegenwoordig ook streng toegezien op de bagage der reizigers die gebruik maken van de tram tusschen Sas van Gent en IJzen dijke. De koffers worden geopend en door de commiezen of soldaat-commiezen nagezien. De te Vlissingen vermiste schippersschuit VL 15, visscher Schroevers, is te Duinkerken binnengeloopen. Alles was wel aan boord, de opvarenden keeren naar Vlissingen terug. v (N. R. C.) Heinkenszand. Alhier werd Zondag in de R. K. kerk een dienst gehouden voor ongveer 400 Belgen uit Middelburg, die naar de Grot kwamen bij deze kerk. Gebrekkigen werden door welwillende Roomsch-Katholieken met rijtuigen afgehaald ie 's Heer Arendskerke de overigen kwamen vandaar loopen. Het was in de anders stille dorpstraat een heele drukte, toen de menigte arriveerde. M. Crt. TER NEUZEN, 8 Augustus 1916. Aanvulling van dé agenda voor de verga dering van den gemeenteraad alhier op a. s. Donderdag 10 Augustus Wijziging van de jaarwedden van den In specteur en de agenten van politie. Gisterenmiddag speelden eenige kinderen bij het kanaal alhier. Het 5 jarig zoontje van M. Leunis rolde er plotseling in. Eenige per- Geref. Kerken. Beroepen te Hendrik Ido AmbachtC. J. de Kruijter te Oostkapellete lieerde P. H. de Jonge te Bunschoten. Bedankt voor IdskenlnuzenA. Schippers te Doesburg. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar BoxtelA. E. VHoogen- raad te Iloogeloon. Bedanktvoor Noordwijk aan ZeeIN. u. Veldhoen te Alfen aan de Rijn.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2