Buitenland. Uit Stad en Provincie. Kerk en S c h o o 1. DE OORLOG. Von Hindenburg opperbevelhebber op het geheele Oostelijke front. BERLIJN, 2 Aug. (Wolff) OfficieelTijdens liet verblijf van de Duitsche keizer op het oostelijk front is met overleg met den keizer van Oostenrijk een nieuwe regeling getroffen voor de 'bevelvoering, die rekening houdt met de door het algemeene offensief der Russen geschapen toestand. Op grond eener overeenkomst tussclien de beide opper ste legerbesturen zijn verschillende leger groepen der centralen ter verkrijging van eenheid in leiding en gebruik onder opper bevel van maarschalk von Hindenburg ge plaatst. Een Italiaansche duikboot vermeesterd. WEENEN. Officieel. De Italiaansche duik boot Giacinto Pullino is in het noorden van de Adriatische Zee in onze handen gevallen en bijna onbeschadigd naar Pola gesleept. De geheele bemanning, 3 officieren en 18 man, is ongewond gevangen genomen. De jongste Zeppelin-aanval op Engeland. De laatste Zeppelin-aanval, die voor zoover bekend is geen schade of verliezen aan menschenlevens heeft berokkend, trekt niet bijzonder de openbare aandacht. De Daily Mail uit alleen haar misnoegen, omdat er geen luchtschepen zijn neergeschoten. Dit blad is echter altijd zeer bedilzuchtig op het stuk van den luchtvaartdienst. (N. R. C.) Voor een verstandigen vrede. Het nationale comité in Duitschland, dat voor een verstandigen vrede ijvert, zal, naar men weet, op tal van plaatsen voordrachten op touw zetten. Dit zal echter, naar het Berl. Tageblatt nu verneemt, niet mogen ge schieden te Stettin, Koningsbergen en Kiel. Niet om politieke redenen, heet het, doch om redenen van „plaatselijk-technischen" aard. Duitsch oordeel over den slag aan de Somme. Een Berlijnsch bericht zegt Nu sedert het begin van het Engelsch Fransche offensief in het Sommegebied (in Engeland „the great sweep", in Duitschland „der grosse Auskehr" genoemd) een maand is verloopen, waarin volgens vroegere aankon digingen van onze vijanden onze insluiting onder alle omstandigheden zou worden bewerk stelligd, loont het de moeite kort na te gaan wat door hen is berëikt. Weliswaar hebben zij op een frontbreedte van ongeveer 28 K.M. een indeukiug van het Duitsche front ter diepte van gemiddeld 4 K.M. bereikt, maar zij zullen na de ervaringen van 20, 22, 24 en 30 Juli zelf "niet willen be weren, dat de Duitsche linie daarom op eenig punt ook maar geschokt is. Dit succes heeft den Engelschen volgens zeer voorzichtige schatting ten minste 320,000 man gekost. Voor een schatting van de Fransche verliezen staan ons in dit geval geen betrouwbare ge gevens ten dienste. Aangezien de Fransclien het voornaamste werk te doen hadden, zullen hun verliezen ondanks hun grootere ervaring in den strijd, ook zeer groot zijn. Het gezamenlijk verlies va_n onze tegen standers zal dus ongeveer 350,000 man be dragen, terwijl onze verliezen, hoe betreurens waardig ook, wat de cijfers betreft hiermee in het geheel niet te vergelijken zijn. Daarbij hebben wij tengevolge van het langzaam voort schrijden van het offensief voldoende tijd gehad achter onze tegenwoordige voorste linies weder stellingen aan te leggen, die wij tevoren ver loren hadden. Om deze gegevens in het juiste licht te stellen, zij nog opgemei kt, dat de eerste maand van de gevechten in het Maasgebied bij Verdun ons bij een meer dan tweemaal zoo groote terreinwinst een verlies van ongeveer 60,000 man heeft gekost, terwijl de Fransclien in dienzelfden tijd ten minste 100,000 man hebben verloren. De zaak van de „Brussels". De „Daily Express" meldt, dat kapitein Fryatt, de terechtgestelde gezagvoerder van het stoomschip „Brussels", een vrouw en zeven kinderen, die te Dovencourt wonen, heeft achtergelaten. Zes van die kinderen zijn meisjes, waarvan het oudste 18, het jongste 13 jaar is. De kapitein had vele jaren dienst bij de Great Eastern achter den rug. Hij was be gonnen als scheepsjongen en opgeklommen tot officier en gezagvoerder. Hij had zich steeds door in het oog loopende bekwaamheid en zeemanschap onderscheiden. Asquith verklaarde in het Lagerhuis, dat de Engelsche regeering met de grootste verontwaardiging het bericht vernomen had van deze weerzinwekkende verkrachting van het volkerenrecht en van de oorlogsgebruiken. Zij is vast besloten, als de tijd gekomen is, dé misdadigers recht te laten wedervaren, onverschillig wie deze misdadigers ook mogen zijn en wat voor positie zij ook mogen be- kleeden. (Toejuichingen). „In gevallen als het onderhavige, is de man, die het systeem, waaronder de misdaad bedreven is, deed ontstaan en bekrachtigde, misschien wel de meest schuldige van allen. De vraag, welke stappen er op het oogenblik gedaan kunnen worden, wordt door de regeering ernstig over wogen. Ik hoop daaromtrent spoedig mede- deelingen te kunnen doen." Carson stelde daarop voor, dat liet 1 luis een motie zou aannemen, waarin duidelijk wordt verklaard dat wij weigeren het Duitsche volk op te nemen in de gemeenschap der volkeren, totdat zulke misdaden niet meer kunnen voorkomen. Asquith zeide toen, dat hij de zaak in ozer- weging zou nemen. Rumenië's houding. De Berliner Lokalanzeiger verneemt uit BoekarestDe Russophilen trachten het land hun politiek te doen volgen in de Adverul wordt zelfs gedreigd met revolutie, wanneer Rumenië niet de zijde van Rusland kiest. Op de Regeering maakt dit alles geen indruk. Bratianu beheerscht den politieken toestand volkomen. Van eene verandering in den koers der Rumecnsche politiek kan voorloopig geen sprake zijn. Wat later geschieden zal, is af hankelijk van den loop der gebeurtenissen. Naar de Keleti Ertisitoe bericht, is het niet buitengesloten, dat het kabinet-Bratianu eer daags zal aftreden. Teekenend voor den politieken toestand is, dat koning Ferdinand den leider der conservatieve partij, Marghilo- man, in één week driemaal ontving. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat een kabinet Majorescu-Carp-Magiiiloman zal optreden in plaats van Bratianu. De nieuwe regeering zal alsdan de verdere neutraliteit van Rumenië afkondigen. De Pruisische verlieslijsten no's 580 t/m. 589 vermelden de namen van 42,405 gesneu velden, gewonden en vermisten. Totaal der Prui sische verlieslijsten t/m. no. 589 2,843,926. Bij Saloniki. Een soldaat van een wielrijders-afdeeling, die te Saloniki gestationneerd is, beschrijft aldus zijn dagelijksch werk „Gisteren fietste ik 30 mijlen ver op een verkenningstoer. De zonderlinge, verlaten en woeste aanblik van het dal is merkwaardig. Een keer verdwaalden wij op zeker punt en sloegen wij een zijweg in, die naar een dorp liep, om water te halen. Water is bijna nergens te krijgen. In het kamp moeten wij een mijl ver gaan en dan kunnen wij het water nog maar druppelsgewijze opvangen in een kop, en moeten wij het chemisch behandelen om het drinkbaar te makenkoken is niet vol doende. De lieden die in het veld werkten, liepen óf weg óf naar ons toe. Zij hadden nog nooit een fiets gezien. Het water in mijn fiesch was te heet geworden om te drinken. Einde lijk wees een oude Griek, tot de tanden ge wapend, ons een wel. Op de helling van den heuvel lag een hoopje steenen, en van tus schen die steenen uit vloeide een dun straal tje, dat ons het leven redde, en stond een boom, die ons ook welkom was. Om de bron heen stonden een aantal per sonen, die op bijbelsche figuren geleken, en hun ezels lagen te rusten. In de diepte trok langs den weg in een waas van hitte en zand een troep kameelen voort. Tusschen de biezen de rivier schitterde de meest veilatGuc, door de zon verbrande bruine vlakte uit, waar tegen een half dozijn boomen, die ze versierden, scherp afgeteekend stonden. Een prachtige chaotische berggroep daalde in alle mogelijke hoeken naar de rivier heen. Boven dit allés hing de zoemende, drukkende stilte van een groote hitte. Het was een beelu dat ik nooit vergeten zal verwonderlijk schilderachtig. Het was de geest van die plaats, de zichtbaar geworden geest van dit onher bergzame, onoverwinnelijke land. Wij verman den ons en zwoegden terug, 30 kilometer vei. Je moest de insecten hier eens zien. Als je loopt, stijgt er een zwerm krekels voor je op; sommigen zijn ongeveer 10 c.M. lang en schitterend rood. Alle vlinders waarvan ik ooit gehoord heb, komen hier in tallooze menigten voor, en iedere boom en iedere struik is vol insecten, half mot en half krekel, die hun somber-geheimzinnige gezangen brom men of piepen of knarsen. hebben twee merkwaardigheden ge- Wij vangen. De een is de buffel-krekel, zoo gioot als een rat, maar veel dikker en met een grooten gebogen hoorn, als die van een schor pioen, als staart. Het dier is donker van kleur, maar glanst bij een bepaalden lichtval als oud goud. Ik geloof dat de Egyptenaren dit dier aanbidden. De andere leeft in een eigenaardig groen gelen struik. De hals is een harde gele stam en de vleugels zien er precies uit als boom bladeren. Op een handbreeds afstands kun je het niet onderscheiden van de plant waarop 'het leeft. Een insecten-verzamelaar zou hier gek worden van pleizier. Wij krijgen daar geen nieuws, alleen een maal per week de post en taaie rantsoenen. Als dus soms iemand opmerkingen maakt over het onbegrijpelijke gebrek aan activiteit van het Balkanieger, zeg hem dan, dat er in dat land een paar moeilijkheden te over winnen zijn, waaraan hij misschien nog met, gedacht heeft. Mijn bed is altijd vol krekels, zwarte mieren, bijen' en vliegen! De temperatuur is den gèheelen dag 110° Fahrenheit, maar in den namiddag steekt er een bries op en s avonds kan men baden in het warme zeewater. Wij hebben Goddank nog maar twee maan den zomer. Niemand, die niet in een heet klimaat gewoond heeft, kan begrijpen, hoe zeer men van de zon en den dorst een afkeer heeft. Na twee jaar oorlog. Bij het einde van het tweede oorlogsjaar kunnen volgens een officieel Berlijnsch bericht, de resultaten van den oorlog uit do volgende cijfers blijken lo. De middenrijken houden thans op Euro- peesch grondgebied vijandelijk gebied bezet In België ongeveer 29,000 kilom- Frankrijk 21,000 Rusland 280,000 Servië 87,000 Montenegro 14,000 Totaal 431,000 De vijand heeft bezet: In den Elzas ongeveer 1,000 Galicië en Boekowina 21,000 Tezamen 22,000 Aan het einde van het eerste oorlogsjaar waren deze cijfers onderscheidenlijk 180,000 en 11,000 K.M. 2o. Het geheele aantal krijgsgevangenen bedroeg aan het einde van het tweede oorlogs jaar In Duitschland 1,663,794 Oostenrijk-IIongarije 942,489 Bulgarije 38,000 Turkije 14,000 Tezamen 2,658,283 Een jaar geleden bedroeg het geheele aantal krijgsgevangenen in Duitschland en Uostenrijk- Hongarije 1,695,400. Russische krijgsgevangenen zijn er in Duitsch land 9019 officieren en 1,202,872 man, in Oostenrijk-Hongarije 4242 officieren en 777,324 man, in' Bulgarije en Turkije 33 officieren en 1435 man, tezamen 13,294 officieren en 1,981,631 man. In Duitsche krijgsgevangenschap bevinden zich Fransclien 5947 officieren 348,731 man Russen 9019 1,202,872 Belgen 656 41,752 Engelschen 947 29,956 Serviërs 25,914 Tezamen 16,569 officieren 1,647,225 man In Duitschland bevindt zich de volgende oorlogsbuit: 11,036 kanonnen en 4,748,038 projectielen, 9096 munitie- en andere voertuigen, 1,556,132 geweren en karabijnen, 4460 pistolen en revolvers, 3450 machinegeweren. Hierbij dient opgemerkt, dat dit slechts buit is, die naar Duitschland is overgebracht, en dat een groot aantal kanonnen, machinege weren en geweren met munitie dadelijk te velde in gebruik zijn genomen. 3o. Van de in de hospitalen van het geheele Duitsche gebied behandelde militairen van het Duitsche leger, zijn volgens de jongste statis tieken 90.2 pet. weder voor den dienst geschikt, 1.4 pet. overleden, 8.4 pet. ongeschikt voor den dienst of met verlof. TER NEUZEN, 4 Augustus 1916. Tn de op a.s. Donderdag des voormiddags te 10 ure te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstelling van de rekening van het bestuur der brandweer over 1915. 4. Voorstel tot verpachting van gemeente grond. 5. Voorstel tot het verleenen van vergun ning tot aansluiting op een gemeenteriool. 6. Wijziging van de jaarwedden van de gemeentewerklieden in vasten dienst der ge meente. 7. Idem van de hoofden en het verder onderwijzend personeel der scholen A, B, C en D. 8. Idem van de ambtenaren bij den reini- gings- en beerruimingsdienst. 9. Idem van het personeel ter secretarie. 10. Idem van den gemeente-bouwmeester. 11. Voorloopige vaststelling der gemeente rekening over 1915. commies bij de directe belastingen en accijnzen alhier, worden met 1 September a.s. overge plaatst naar Rotterdam, bij de scheepvaart dienst. Hoek. Notaris van der Moer verkocht een partij bouwland, gelegen in den Goeschen polder onder deze gemeente. 1,43,84 H.A. of 3 gemeten 68 roeden voor f 1225 per gemet of f3954,30 in massa en 1,74,38 H.A. of 3 gemeten 274 roeden voor f 1460 per gemet of in massa f5713,50 aan den heer C. de Visser Sr., rustend landbouwer te Hoekeen hoekje grond, ter grootte van 1 are 22 centiaren of 8 roeden aan mej. de wed. Leenhouts te Hoek voor f5, Sas van Gent. Een 12-jarige jongen viel bij het visschen in het kanaal en verdronk. Zijn grootmoeder dit ongeluk vernemende kreeg een beroerte. Haar toestand is ernstig. Te Sas van Gent zag men Woensdag der tien vliegtuigen, een voorop, de rest twee aan twee, en een achter aan. Maar te Breskens en Cadzand zeventien. In laatstgenoemde plaatsen zag men ze uit het N.W. komen en naar het Z.O. verder vliegen. Er kwamen echter na een goed half uur weer een tiental uit de richting terug. Bij deze terugkeer zijn ze beschoten door onze militairen, en bovendien door de Duitsche kanonnen van Knocke. In Cadzand vielen tal van scherven van de granaten neer, zoowel in de kom der gemeente als daar buiten, ge lukkig echter zonder iemand te deren. Van de nationaliteit was niets te onder scheiden. Men vermoed dat het vliegtuigen der geallieerden waren. Ook te Oostburg, Philippine en Ter Neuzen zijn ze gepasseerd. Te Biervliet zal een spreekcel voor de telefoon worden aangebracht. M ij Zeeland. Het Hbld. verneemt, dat er op de weder opening van de vaart door de maatschappij Zeeland, alle kans bestaat, daar een der oude dagbooten weer gereed gemaakt wordt, voor het vervoer van de Engelsche mail. Middelburg. Woensdag en gisteren is hier een concours hippique gehouden. Begunstigd door prachtig weder, was het vooral Donderdag ontzettend druk in Zeelands hoofdstad. Hui zende bij duizende menschen waren naar de stad gekomen. Een paard van een luitenant viel, brak zijn rechtervoorpoot en moest door een tweetal revolverschoten gedood worden. Na aankomst van de laatste boot in Ter Neuzen reed een extra tram van de Z.Vlaam- sche naar Zaamslag en Axel. Vele personen werden per rijtuigen en autos huiswaarts gebracht, om van diegenen per fiets nog niet te spreken. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de loop der vorige week hebben zich in deze gemeente gevestigd: E. de Bruijne, bureelambtenaar Rijkswater staat, Vanbovenstraat 38, uit Goes. J. C. de Mul, schippersknecht, aan boord, uit Veen- huizen. S. R. de Pauw, dienstbode, Noord straat 70, uit Assenede. E. Buijze, winkel juffrouw, Lange Kerkstraat 7, uit Hooge en Lage Zvvaluwe. Vertrokken: B. J. van de Weyer, electriciën, Vanboven- straat 15, naar 's Gravenhage. L. G. Rottier, werkman, Baandijk 42, naar Clinge. A. C. Bal, cinema operateur, Steenkamplaan 1, naar Leiden. J. J. H. Hendricl x, meubelmaker, Nieuwediep 90, naar Hulst. C. F. Kaan, zon der beroep, Donze Visserstraat 90, naar Mid delburg- C. Doeselaar, werkman Q 82, naar Hoek. L. Openneer, varensgezel, aan boord, naar Rotterdam. A. L. de Doelder, werkman, Dekkerstraat 27, naar Noord Scharwoude. C. Hamelink, landbouwersknecht P 66, naar Hoek. J. J. Boggeband' Apothekers-assistente Noordstraat 75, naar Vlissingen. F. J. van der Bent, zonder beroep, Blokken 18, na^J hs- singen. II. E. Scheele, dienstbode. O 91, naar Zaamslag. Men zendt ons ter opname Gisterenavond had alhier in het vereenigings gebouw een vergadering plaats van de besturen van de alhier bestaande vakvereenigingen. Er waren 5 besturen vertegenwoordigd. Het doel van en de behandeling op de ver gadering was voornamelijk de bespreking van de distributie van levensmiddelen met al den aankleve van dien, o.a. het niet verkrijgen van sommige artikelen, en het niet nakomen van de voor sommige artikelen vastgestelde prijzen enz. Het slot van de bespreking was, dat er een commissie zal worden saamgesteld uit de vakvereenigingen, die zich tot taak stelt, eventueele klachten t,e ontvangen en zoo noodig over te brengen ter plaatse waar ze belmoren, om langs dien weg de overheid behulpzaam te zijn bij het uitvoeren der ver ordeningen en wetten en liet publiek te doen profiteeren van de gelegenheid om goede waar voor goeden prijs te bekomen en er op te letten dat de verschillende regeeringsartikelen niet in verkeerde magen komen. Woensdagavond wapperde van de open bare gebouwen de vlag ter eere van den jaardag van II. M. de Koningin-Moeder. Gisterenavond had op de Markt eene muziekuitvoering plaats, waar velen naar toe trokken, daar het weder ook prachtig was. De heeren Koets en Rademaker, beiden Ned. Herv. Kerk. Beroepente Eemnes-BuitenD. E. J. Hupjes te Wanswerd te Zevenbergen L. C. W. Ekering te Woubrugge. Geref. Kerken. Tweetal: te Hendrik-Ido-Ambacht: B. v. Halsema te Haastrecht en C. J. de Kruijter te Oostkapollete Heerde: P. H. de Jonge te Bunschoten (A) en R. J. Schoemaker te Heem se. Aangenomen naar Watergraafsmeer Dr. V. Hepp te Klundert. Bedankt: voor Alfen a. d. Rijn: F. W. 11. Bramer te Ileiukenszand. Clir. Geref. Kerk. Bedankt: voor Maassluis: L. H. Beekamp te Arnhem. Geref. Gemeenten. Tweetalte BorsselcW. den Hengst te Amsterdam en G. II. Kersten te Ierseke. De modus vivendi in de Herv. kerk. In „Oude Paden" schrijft daarover Ds. Knap De modus vivendi wil echter de opgekomen dwaalleer voortaan als een normaal verschijnsel beschouwen, haarsauctioneeren en beschermen,

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2