tss. dr. r 'i-'i-S Kleintjes. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Roemenië's Houding. Loop der bevolking van Ter Neuzen. TER NEUZEN, 28 Juli 1916. Gemeenteraad van Ter Neuzen. fp .ig«« 's IZ'Z M M- Hij acht het waarschijnlijk, dat de schatting van de Matin, die hét leger van Haig op 1,200,000 man stelt, juist is. Aan de Somme hebben de Engelschen buitengewoon zware verliezen geleden. Wat Engeland op Gallipoli beleefde, schijnt aldus majoor Moraht reeds bereikt of overtroffen te zijn. Rusland kon nog grootere verliezen binnen een jaar vervangen. Hij twijfelt echter of Engeland daartoe in staat zal zijn. De Engelsche dienst plichtwet vormt geen onuitputtelijke bron zij is slechts net even voldoende om zooveel reserves te leveren als Engeland bij zijn twee jarige sleepende oorlogvoering noodig had. Daar de Indische werving weinig meer op levert en om vele redenen nog alleen maar in beperkte mate in aanmerking komt voor Mesopotamia, Egypte en Saloniki, daar Canada nog maar onbeduideude aanvulling kan leveren en Australië nog minder, is de Engelsche aanvalsoorlog feitelijk een uitputtingsoorlog geworden. Voor Engeland. Naar de Berlijnsche correspondent van de Tijd meldt, maakt men zich in de hoogste staatkundige kringen van Duitscliland weinig illusie meer, dat het deelnemen van Roemenië aan den oorlog nog te voorkomen zou zijn. Men ontveinst zich niet, dat de munitie, welke gedurende de jongste twee weken uit de haven van Archangel over Rusland naar Roemeensclie grensstations dag en nacht is vervoerd, moet dienen om binnen een maand aan de zijde der entente deel te nemen aan de krijgsver richtingen. Naar verluidt, waren sedert lang onder- handelingen met de entente in dezen zin gevoerd, die tot een beslissing leidden op liet tijdstip, dat met het terugdrijven der Oosten rijkers tot den Jablonica-pas samenviel. Aan de Oostenrijksche grens zullen, naar verluidt, Roemeensch-Russische troepen ge zamenlijk optrekken, terwijl een Roemeensclie veldtocht tegen Bulgarije gepaard zal gaan met een Fransch-Engelsche actie uit Saloniki. Vredes-vooruitzichten Antonio Munoz, een bekend §paanscli jour nalist en redacteur van de Ileraldo de Madrid heeft getracht von Billow in Zwitserland te interviewen. Hem werd evenwel geen toe gang tot den ex-kanselier verleend. Volgens Munoz, die een verslag van zijn reis in Zwitserland en Duitscliland publiceert in de Temps, is von Billow ondanks zijn besliste onkenningen geheel in beslag genomen door zijn pogingen voor bevordering van de vrede. Te Berlijn werd dr. Heine, de bekende soci alistische afgevaardigde, die op goeden voet staat met de regeeringskringen door Munoz geinterviewd. Heine gaf de volgende uiteen zetting van de vredesvoorwaarden, die naar zijn meening aannemelijk zouden zijn voor de meerderheid van het volk en instemming zouden vinden bij de socialistische par tij. Wat België betreft, 'wij Duitsche socialisten zijn voor het herstel van zijn onafhankelijkheid. Er is kwestie van geweest de lijn Luik— Namen—Charleroi voor ons te behouden teneinde ons te vrijwaren tegen mogelijke aanvallen van Engeland. Men zou dan autono mie verleenen aan de Vlamingen. Maar ik meen dat een overeenkomst in zake hun bewapening ons zou vergunnen den Belgen bun geheele oude gebied terug te geven. Wat Rusland betreft, zouden wij natuurlijk het grootste deel der veroverde landen behouden. Maai 1 uien zou bijzondere voorrechten genieten, die nog in bijzonderheden zouden moeten worden vast gesteld. Aan Servië zou men de gebieden teruggeven, die door onze troepen en onze bondgenooten zijn bezet, met uitzondering van het gedeelte, dat voor 1913 door Bulgarije werd veroverd en dat het werd ontrukt in den laatsten Balkanoorlog. Wat schadever goedingen betreft, het zou onmogelijk zijn die te verlangen na een zoo uitputtenden en lang- durigen oorlog. Voor Frankrijk zou evenals voor België alles bij het oude blijven. Maar ik sta erop, den nadruk er op te leggen, dat ik geen overeenkomst mogelijk acht voordat de wapenen het beslissend woord hebben gesproken. Iedere stap zou voor dien tijd door de onverzoenlijke houding der 1 ran- schen onmogelijk zijn. Elzas-Lotharingen kan niet worden afgestaan. Ook de Duitsche socialisten zouden nimmer van deze strook nationaal gebied afstand willen doen. Wij zijn bereid met alle krachten een vredesbemiddeling te ondersteunen mits onze tegenstanders ieder veroveringsplan opgeven. Voorts keerde Heine zich tegen het begrip, dat de geallieerden zich hebben gemaakt van het Duitsche mihtairisme. De socialisten hebben tegen de voorrechten van de militaire kaste gestreden. Dit is een binnenlandsche kwestie. Maar iedere Duitsche regeering behoort een leger te onderhouden, sterk genoeg om liet vaderland te verdedigen tegen de vijandelijke aanvallen die ons voort- durend bedreigen. Over de vrouwenbetoo- gingen liet Heine zich met minachting uit. Zij waren volgens hem zonder waarde. Casements terechtstelling. De terechtstelling van Roger Casement zal plaats vinden op Donderdag 3 Augustus, in de Pentonville-gevangenis, waarheen luj, sedert de bevestiging van zijn doodvonnis in hooger beroep, is overgebracht. Maandag is hem in de gevangenis meegedeeld dat de procureur- generaal geen nader beroep op het Iloogeihuis heeft toegestaan. Hij was volgens de Daily Mail niet zeer getroffen door deze mededeeling. Casement brengt bet grootste deel va11 zijn tijd schrijvende door. Er zijn steeds twee wakers bij hem en die zullen tot 't eind toe bij hem biijven. Asquith ontvangt uit verschillende deelen van Ierland verzoekschriften om gratie voor Roger Casement. Zoo is er een ingekomen van kolonel Maurice Moore, welke petitie onderteekend is door zes Iersclie bisschoppen, 26 parlementsleden en 42 vertegenwoordigers van universiteiten of andere geleerde lichamen. Ook kardinaal Logue heeft de petitie mee- onderteekend om reden van vergeving en chariteit doch niet op grond van eenige sym pathie met Casements daden. 2 Aug. wordt te Amsterdam een internati onale vredesmeeting gehouden. In Londen is een museum van in brieven en postzakken aangehouden smokkelwaar. De soc.-dem. Kamerclub zal zoo spoedig mogelijk een interpellatie trachten te honden omtrent Engelands visscherijpolitiek. Twee Ilaagsche lieeren meenen een middel uitgevonden te hebben dat schepen beschermt tegen vaste en drijvende mijnen. Patrimonium's hof, een complex arbeiders woningen (huren van f 1,90f3,10 p. w.) is te Rotterdam geopend. De schadeloosstellingen bij inkwartieringen zijn met 10 ets verhoogd. Ook in Rotterdam is groot gebrek aan bloem. De Ilaagsche Raad heeft subsidie aan den schouwburg. Te Katwijk gaf 11. M. de Koningin een groot kinderfeest aan alle schoolkinderen. De gemeenteraad van Verdun heeft deze week voor het eerst te Parijs vergaderd. Engeland laat paarden, zelfs oude knollen opkoopen in de Meierij van Den Bosch tegen liooge prijzen. In den loop der vorige week zijn uit deze gemeente vertrokk en: G. P. Bodewes, werkman, Dekkerstraat 3, naar Winterswijk. F. A. Kol ij n, kommies Rijks belasting, L. Kerkstraat 81, naar Huibergen. J. van den Bos, arbeider, P 115 naar Axel. S. S. van der Gouwe, zouder beroep P 59, naar Hoek. T, de Feijter, dienstbode, O 213, naar Axel. J. Schroe'vers, zonder beroep, School weg 35, naar Yerseke. C. J. Stekelenburg, ziekenverpleegster 8 N, naar Utrecht. A. D. van den Eeckhout, landbouwersknecht, P 69, naar Hoek. L. M. de Neree Tot Babbericli, Ingenieur, Rijks Waterstaat, Westkolkstraat 8/10, naar Goes. Thans is ook de lijn Kloosterzande der Z.-Vl. Tramweg-Mij geopend. Ten gerieve onzer lezers nemen we de dienstregeling er van in dit nummer van ons blad op. Op de heden gehouden groentenveiling alhier werden aangeboden 11000 K.G. Eigen heimers, 27000 K.G Eerstelingen Eigenli. voor binnenland a f3.70 de 100 k-G., Eerste lingen voor buitenland a f per 100 K.G. Handel levendig. Door notaris Van der Moer werd o.m. aeveild 4.23.10 H.A. bouwland in den Nieuw- Othenepolder, gemeente Zaamslag. Kooper hiervan werd de heer W. Bedet te Ter Neuzen voor f8921,84 in massa. Gisteren slaagde te Breda voor de hoofd- acte de heer C. Bruggeman, onderwijzer aan de chr. school, Jozinastraat alhier. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Hollandsche Veld (Z.- Oost): H. van Elven te Gaastmeernaar Renkum J. G. Dekking te Montfoort. Bedanktvoor AalstA. H. J. G. van Voort- liuyzen te Zegveld. Geref. Kerken. Beroepente AlmeloB. A. Knoppers te Kapelle-Biezelinge. Bedanktvoor Vlaardingen (A)C. B. Sclioe- makers te Katendrecht. Een der twee kerkgebouwen der Geref. kerk te Delft zal vergroot worden. De kosten, f 25,000, worden uit vrijwillige bijdragen gedekt. Waarschijnlijk zal een derde predikant be roepen worden. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze liulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om 7^1$ ure, in de consistorie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Zitting van Donderdag 27 Juli 1916. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, De Jager, R. Scheele, Eijke, D. Scheele, Van Nes, Nolson en later ook de heer De Bruijne. Afwezig de heeren Donze wegens ziekte, Van Hasselt en Lensen wegens uitstedigheid, en Van Borssum NVaalkes had bericht, dat hij misschien nog ter vergadering zou komen. De notulen van 26 Juni en 9 Juli worden vast gesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten, berichtende goed- I keuring van de begrooting 1215. b. Idem, berichtende goedkeuring van het kohier van hoofdelijken omslag van 1916. Beiden voor kennisgeving aangenomen. c. Begrooting van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 1917 op een bedrag van f173 in ontvang en uitgaaf. d. Idem van het Burgerlijk Armbestuur op een bedrag van f7168,505. Deze zullen bij de begrooting in behandeling komen. De St.ct, no. 173 bevat de acte van op richting der Zeevaartmaatschappij Z.-Vlaande ren te Ter Neuzen. Twee jaar geleden kwam des Vrijdags de tijding dat'ons Nederlandsche leger mobili- seeren moest. Thans, twee jaar later, is het nog gemobiliseerd, doch gelukkig bleel ons land tot hiertoe buiten dien ontzettend- vreeselijken oorlog. Hoek. Bij een bewoner van het Paradijs alhier zijn'20 kippen gestolen, vermoedelijk door een' persoon die den vorigen dag geweest was om ze tegen f2 per stuk te koopen. Benoemd tot dijkgraaf van den Paulina- polder A. Bliek te Biervliettot dijkgraaf van den Stad-Philippinepolder B. van Ilijften te Philippinetot plaatsverv. dijkgraaf van den Ser Lippenpolder J. Huijssen te Ter Neuzen tot gezworene van den Kanaalpolder M. Die- leman te Hoek. Ossenisse. Aan den landbouwer Hiel aJJuer werd voor een perceel ajuin de som geboden van f3000 per H.A dat is circa f 13o0 per gemet. Biervliet. Alhier zal de jaarlijksche kermis één dag gevierd worden en te Waterlandkerkje is Zaterdag de jaarlijksche kermis gevierd. Schoondijke. Zondag 27 Augustus zal de derde openluchtsamenkomst van vrijzinnig aodsdienstigen in Zeeland alhier worden ge houden. Als sprekers hopen daar o a. op te treden de heeren Dr. J. van Beek, Ned. Herv. Pred. te WaterlandkerkjeProf. Dr. B. D. Eerdmans, lid der Tweede Kamer Ds. E. van Ruijtenberg, Ned. Herv. Pred. te Oostburg terwijl de zangvereeniging van vrijz. godsd. te Middelburg hare welwillende medewerking heeft toegezegd. Een militair die vermoedelijk wat ge dronken had, bracht op de kade te Veere heel wat opschudding. Hij begon Zondagavond om half elf uit het huis ,,'t Lammetje waar hij gelogeerd was, uit boosheid te schieten en tot ongeveer 2 uur duurde liet vuren toen zette hij zijn geweer af en gaf zich over. Niemand werd getroffen. e. Missive van Ged. Staten, berichtende, dat Bergen op Zoom besloten heeft tot inrichting van een Donderdagsche weekmarkt. Geen bezwaren worden hiertegen ingebracht. f. Adres van H. Hartog, hotelhouder, waarin hii bericht, dat hij geruimen tijd geleden den admini strateur der Electrische Centrale verzocht heeft zijn door hem aangelegde schelinstallatie te komen nazien, waaraan voldaan is. doch denzelfden dag weer niet meer werkte. Op adressants verzoek is toen belooft weer te komen, doch de leiding werd niet meet nagezien, waardoor hij deze door een ander liet herstellen. Adressant kwam hierdoor tot de ovei tuiging, dat de door de Centrale ge leverde elementen niet deugden en besloot de betaling mitsdien te weigeren. De administrateur heeft toen beticht, dat hij per deurwaarders-exp oit over het geld zou beschikken, tevens de bepaling er bij voêgende, dat in het laatste geval voor het vervolg aan adressant niet meer zou geleverd worden. De kwitantie is dan ook per exploit aangeboden en door adressant ter voorkoming van verdere onkosten, betaald. Evenwel kon nu adres sant voor het feit komen, dat bij eventueel defect aan zijn lichtleiding hij niet door de Centrale ge holpen werd, wat hem voor zijn hotel zeer nadeelig Z0IétsJI dergelijks kan ieder lichtverbruiker over komen en daarom acht adressant het wenschelijk, dit uitvoerig onder de aandacht te brengen, daar de administrateur iemand als hij zin er in heelt, naar willekeur zonder licht kan laten zitten. Redenen waarom hij verzoekt maatregelen te nemen, opdat de inwoners steeds bereidwillig hulp kunnen vinden en niet afhankelijk behoeven te zijn van den willekeur van den administrateur, welke naar hem bekend is maar al te gaarne laat voelen aan wie hij een hekel heeft of niet en maar 6 vaak gebruik maakt van zijn macht als Konings des lichts en vertrouwt dat dit schrijven iets ten goede in deze voor ieder belangrijke kwestie zal uitwerken. w Dit adres wordt gerenvoyeerd naar li. en teneinde na overleg met genoemden admini later hierover te rapporteeren. g. Adres van P. H. Wieckhorst, Dijkstraat, verzoekende hem te willen verhuren een gedeelte van den brandgang achter zijn woning ter breed van 2,20 M. en ter lengte van 16 M., teneinde dit te kunnen inrichten voor een schietinnchting, voo het schieten met luchtgeweren. De gang zaUvor- nen afgezet door aan beide zijden twee naar weers kanten openslaande deuren aan te brengen zoodat bij eventueele brand de gang gemakkelijk vrij ^WoidT teruggezonden naar B. en W. om bericht en raad. h. Schrijven van den heer Wieberdink, hoofd der mulo-school, waarin hij enkele voorstellen doet omtrent die school. Besloten wordt dit schrijven te zenden naar de desbetreffende autoriteiten en dit voorhands aan B. en W. over te laten. 3. Aanbieding gemeenterekening over 1915. De rekening bedroeg in ontvangst f 176108,715 en in uitgaaf f 143098,68, alzoo een batig slot van f35010,035. De heer Nolson vraagt hoe het komt dat er f 21000 minder ontvangen is, daar hij niet begrijpt na aftrek van minder marktgeld, minder opbrengst faecaliën en minder schoolgeld, dat dit hedrag zoo groot is. De Voorzitter verstrekt de noodige inlichtingen, waarna de heer Nolson opmerkt dat de toelichting dan niet in orde is. Omtrent de faecaliën merkt de Voorzitter nog op, dat deze dit jaar nog minder zullen opbrengen, daar men tegenwoordig deze moeilijk kan kwijt- geraken. Door den Voorzitter wordt eene commissie be noemd tot nazien der gemeente-rekeningen, be staande uit de heeren Van Hasselt, Nolson en Van Nes. 4. Benoeming van een leerares in de Duitsche taal en letterkunde aan de H. B. S. Met algemeène stemmen wordt definitief aange steld mej. W. H. J. Brongers met ingang van 1 September a.s. 5. Aanwijzing van den heer Ten Bruggencate, directeur der 11. B. S., om gedurende den cursus 1916/17 les te geven in aardrijkskunde. Besloten wordt genoemde directeur daarvoor te benoemen en hem daarvoor toe te kennen f 250. De heer D. Scheele vraagt of dit bedrag afge trokken wordt van den tegenwoordigen titularis, mitsdien geen nieuwen post uitmakende. Be vestigend beantwoord. 6. Voorstel verkoop van gemeentegrond. Van P. J. Visser, Markt, was een verzoek inge komen hem grond te verkoopen op de Markt naast de woning van W. Bedetfrondbreedte 8 meter en diepte zooals bij Bedetook de breedte achterzijde 8 meter, aan den prijs van f 10 per M% Eventueel wordt op het perceel een autogarage gebouwd. De heer D. Scheele vraagt inlichtingen omtrent de halve muur waarvoor door W. Bedet indertijd iets betaald is naar hij meent en zou het billijk vinden dat de kooper van thans ook onder die voorwaarde viel. Na eenige bespreking wordt de behandeling van dit punt geschorst, om eerst enkele gegevens te bekomen omtrent het besluit dat destijds genomen is in betrekking tot dhr Bedet. 7. Opmaking van de aanbeveling voor de be noeming van 2 leden voor het college van zetters. Aftredend zijn de heeren Jan de leijter Jacz. en A. Donze. Benoemd worden de heeren Jan de Feijter en A. Moggré en als plaatsvervangende leden de heeren Jac. de Bruijne Mz. en A. Kooman. 8. Voorstel wijziging van de begrooting voor Na eene opmerking van den heer D. Scheele wordt het voorstel z. h. s. aangenomen. 1 Thans wordt voorgelezen het besluit uit de no tulen van 11 April 1913 betreffende de kwestie verkoop grond aan W. Bedet. Hieruit blijkt dat door hem betaald is f 10 per Ma f 15 extra voor de bewuste halve muur. De heer Nolson stelt voor als voorwaarde voor den verkoop aan den heer Visser ook f 15 extra te rekenen. De heer D. Scheele merkt op dat het hoekje grond dat Bedet indertijd in gebruik nam, toen van geen waarde wasnu heeft die grond meei waarde en stelt daarom voor f 40 te bedingen Het voorstel van D. Scheele wordt verworpen met 5—3 stemmende heer Visser blijft buiten stemming. Alsnu wordt het voorstel-Nolson als aangeno men beschouwd, waarna het voorstel van B. en VV. zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. 9. Voorstel tot onteigening van grond in het belang der volkshuisvesting. Van de woningbouwvereniging „Werkmans- belang" is destijds een adres ontvangen, berichtende dat zij besloten heeft tot het bouwen vau 4 arbeiderswoningen dat zij getracht heeft gron e koopen, doch dat zulks niet gelukt is wegens de hooge koopprijs of minder gunstig terrein. Redenen waarom zij verzoekt de onteigening te willen uit- sprken.^er NolgQn vraagt inlichtingen omtrent de eventueele fmancieele gevolgen voor de gmne.nte, indien zij overgaat tot onteigening. Wat net voorstel zelve betreft, hij is sterk voor onteigening. De Voorzitter zet thans in den breede uiteen in welke vorm de onteigening kan geschieden voorts de werking gedurende een tiental jaren van de woningwet in verband met door het Rijk ge geven voorschotten en komt tot de conclusie gesteund door gegevens van den Inspecteur der Volkshuisvesting - dat de onteigening kan ge schieden zonder vooralsnog geldelijke nad«elen oP te leveren voor de gemeente. Spreekt de raad derhalve de onteigening uit, dan kan het recht reserveeren over te gaan tot den bou indien er groote financieele gevolgen ui VlDeeheer Dees verklaart geen voorstander te rijn om te onteigenen. Indien de raad overgaat tot onteigenen, dan wordt natuurlijk overgegaan tot bDe Voorzitter zegt wel dat er geen geldelijke nadoelen aan verbonden zijn, doch wanneer - met den duren toestand van thans voor oogen door de men- schen een abnormale huur moet worden opgebracht, zal men trachten van die huur af te komen Er is zegt spr., gebrek aan woningen, welnu, achter de perceefen van het Kijk ligt grond van de ge meente laat men daarop bouwenhij vindt het eigen bouwterrein een slag in t aangezicht toe- SenTinTen we ^"ergTan tët onteigening Opgemerkt wordt dat het Rak slechts f 2. T. ™?S°.rï"ch ,oo, onMK,m,e gemeentewege zou overgegaan worden tot 61 Denbeer D. Scheele gelooft wel dat we in de toekomst de weg opmoeten die ons door den vooi

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 6