Uit Stad en Provincie. Kerk en S c h o o 1. Gemengd Nieuws. Belgische annexatie-lust. Onze correspondent te Havre heeft een onderhoud gehad met den lieer Fernand Neu- ray, den hoofdredacteur van het te Havre verschijnende Belgische dagblad Le XXe Siècle. Er bestaat, zooals men weet, een groepje Belgen wij hebben van hun bestaan eenige malen melding moeten maken die het heil van België o. m. zien in uitbreiding van zijn grondgebied, ook ten koste van Nederland en Fernand Neuray werd als de leider dezer beweging beschouwd. Onze correspondent te Havre heeft hem in het onderhoud, dat hij met hem had, ook aldus genoemd. Neuray ontkende echter aan Belgische annex a- t i e-p 1 a n n e n op eenigerlei wijze leiding te geven. Ik verdedig, heeft hij gezegd, in de pers zoo goed ik kan denkbeelden, die ik deel met een menigte Belgen, dat is alles. Het bestudeeren van de historie van België en den huidigen oorlog heeft mij overtuigd, dat de vrijheid van de Schelde onmisbaar is voor de verdediging van België. Langer dan een jaar heb ik deze overtuiging in de XXe Siècle uitgesproken daarbij de bekende opvatting van Banning samenvattend en besprekend. Banning was van meening, u weet dat natuurlijk, dat het bezit Zeeuwsch-Vlaanderen noodig is voor de verdediging van Antwerpen en onze noor delijke grens. Zijn meening weergevend (XXe Siècle van 3 Juni 1915) schreef ik woordelijk „Bezit is misschien overdreven, want het kan in niemands gedachten opkomen wat dan ook met geld aan een bevriende natie te ont rukken." „Dit was den 3n Juni. Sindsdien vindt men geèn dreigend of zelfs maar bitter woord in de XXe Siècle tegen Nederland. Toch wordt ik er van beschuldigd een veldtocht tegen de onschendbaarheid van het Nederlandsche ge bied te voeren. Wij hebben noch in vredes- noch in oorlogstijd de vrijheid van de Schelde. Die vrijheid is noodig voor ons. Zij zou in geen enkel opzicht de belangen van Nederland bedreigen. Wie zou de twee regeeringen be letten zich op dit punt met elkaar te verstaan? Alle Belgen en alle Nederlanders, die, evenals ik, aanhangers zijn van een „hartelijke ver standhouding" tusschen de beide naties, moesten, dunkt mij, hun best doen dit vraag stuk opgelost te krijgen". N. R. C. De plagen der Engelsche troepen in Mesopotamië. De oorlogscorrespondent Edmond Chandler schrijft in de Yorkshire Observer over de moeilijkheden waarmede de Engelsche troepen in Mesopotamië te strijden hebben. „De plagen zijn stof, hitte en vliegen. De ergste van alle is die der vliegen. Het is voor wie het niet met eigen oogen gezien heeft, ongeloofelijk hoeveel vliegen er in de tenten, in de schuilplaatsen en in de loop graven zijn. Men kan niet eten, zonder tegelijk vliegen mee in te slikken. Men zwaait zijn lepel pap in de lucht om ze er af te jagen men steekt zijn beschuit en gedroogd vleesch in den zak en brengt het dan voorzichtig in de gesloten vuist naar den mond, maar moet toch vliegen mee-eten. Ze gaan overal in zwermen op zitten. Terwijl ik schrijf, kan ik de punten van mijn pen niet zien. Onlangs haalde ik onder weg een eskadron cavalerie in en ik dacht dat de mannen maliënkolders droegen. Ik reed al eenige minuten naast hen mede, toen ik ontdekte, dat wat ik daarvoor gehouden had, slechts het staalblauw van vliegen was. 's Nachts verdwijnen de vliegen, maar dan worden ze afgelost door de muggen en de zandvliegen. De muggen komen slechts plaat selijk voor. Er zijn zelfs streken waar men ze in het geheel niet vindt. Ik heb ergens eene soort ontmoet, die door de dikste rij broeken heen kon steken. Dan zijn er de zandvliegen, ook een afschu welijke plaag. Een net dat die kon tegen houden, zou zoo dicht moeten zijn, dat men er onder stikken zou. En zelfs als men 's nachts een lap met verdund zuur op het gezicht legt, zwermen ze zoodanig om iemand heen, dat men er niet van slapen kan. TER NEUZEN, 21 Juli 1916. In de op Donderdag a. s., des voormiddags 10 uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Aanbieding der gemeenterekening over 1915. 4. Benoeming van een leeraros in de Duit- sche taal en letterkunde aan de hoogere burgerschool. 5. Aanwijzing van den heer ten Bruggen- cate, directeur der hoogere burgerschool, om gedurende den cursus 1916/1917 les te geven in het vak aardrijkskunde. 6. Voorstel tot verkoop van gemeentegrond. 7. Opmaking van de aanbeveling voor de benoeming van 2 leden van het college van Zetters. 8., Voorstel tot wijziging van de gemeente- begrooting voor 1916. 9. Voorstel tot onteigening van grond in het belang der volkshuisvesting. 10. Vaststelling van schoolgeldkohieren. 11. Voorstel tot toekenning van straat namen. 12. Dechargeering van den voormaligen gemeente ontvanger van het door hem gevoerde beheer. De motorbrandspuit gaat onze gemeente verlaten en is verkocht aan een fabriek te Maassluis. Ons wordt opname verzocht van het volgende In Augustus 1916 zal een vergelijkend onder zoek worden gehouden voor de betrekking van adspirant-electrotechnisch ambtenaar der telegrafie, waarvoor 2 a 3 plaatsen worden opengesteld. Aanmelding behoort te geschieden bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie te 's Graven li age vóór 1 Augustus a.s. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den di recteur van het post- en telegraafkantoor te dezer plaatse. Hedenmorgen werd in het veilingsgebouw alhier door de Groente- en Fruitveiling-Vereen, geveild 2500 kilo aardappelen (Adelaars), waarvan 500 kilo voor het binnenland a f 3.95 de 100 kilo, en 2000 kilo voor 't buitenland a f 6.70. Voorts 5000 kilo Eigenheimers (binnen land) a f 5.10.000 Schotsche muizen, waarvan 2000 kilo voor 't binnenland a f 3.en 8000 kilo voor 't buitenland a f6.90. Dinsdagavond kwam hier de nieuwe boot aan, bestemd voor het traject Ter Neuzen HoedekenskerkeHansweert. Het schip detfd een proeftocht. Het schip is gebouwd en ingericht als de stoomschepen voor den dienst op de Ooster- Schelde. Het ligt aanmerkelijk hooger op hét water dan de raderbooten. Het uiterlijk van het rond gebouwde achterschip, in den vorm van den achtersteven van oorlogsschepen, is niet zoo sierlijk als dat der andere prov. booten, doch men moest hier aan den vorm wat offeren met het oog op het practische. Dit schip is gebouwd met 2 schroeven, die binnenscheeps blijven en daarvoor was het' uitbouwen der boorden noodig. Dit gebruik van 2 schroeven dient om het achteruitvaren te vergemakkelijken. Evenals bij de rader booten is ook een voorroer aangebracht. Beneden is een kajuit le en 2e klasse, en er is ook aan dek zoowel een salon voor de eerste als een voor de tweede klasse. Verder heeft men een promenadedek, waar glazen afschuttingen hen die een Zitje hoog boven het water verkiezen, beveiligen kunnen voor den op het Scheldewater dikwijls zoo hinder lijken tocht. Omstreeks 15 Augustus a. s. zal de dienst begonnen worden. De proef voldeed in alle opzichten uitstekend. Eenigen tijd geleden werd aan de inge zetenen gelegenheid gegeven om bij den bur gemeester te Neuzen aanvragen in te zenden om regeeringssajet, die men wenschte, m.a.w. de gelegenheid werd opengesteld voor iedereen om regeeringssajet te kunnen koopen. Thans hoort men daar niets meer van evenals het vroeger met regeeringsaardappels, regeerings- kolen, regeeringsvisch is gegaan, zal took wel met de sajet gaan, aldus schrijft Zelandia uit Hulst. Dit is echter geheel onjuist, want regeeringssajet is in onze gemeente wel degelijk te koop, evenals regeeringsschol a 20 cent de kilo, die gisterenavond en hedenmorgen aan het politiebureau nog verkocht werd. Zaamslag. In de op 18 Juli gehouden buitengewone vergadering van den Zaamslag polder werd door de ingelanden tot dijkgraaf gekozen de heer A. de Koeijer Fzn., in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer A. de Kraker. Zaamslag. Ouder deze gemeente verkocht een landbouwer dezer dagen een partij ajuin ten velde tegen 1000 per geniet. Het voor nemen bestaat, die ajuin later naar het bui tenland uit te voeren, aldus de Midd. Crt. De St. Crt bevat de statuten der Chris, telijke zangvereeniging „Asaf", gevestigd te Axel, die volgens art 1 „tot grondslag heeft den bijbel als Gods onfeilbaar woord en zich ten doel stelt, door het meerstemmig zingen van positief christelijke liederen, werkzaam te zijn ter eere Gods". Axel. Zijn we goed ingelicht, dan is er door den heer Aernoudts van Sluis en de vereen. „De Toekomst" te Axel een hengst aangekocht voor den luttelcn prijs van f 60,000, zegge zestigduizend gulden. Voor dekgeld wordt f200 per keer in rekening gebracht. Dat men zoo'n beestje goed behandelt, blijkt wel daaruit, dat men, om signeur de tnoeite te besparen van uit Sluis naar Axel te (kómen loopen, voor hem een aparten waggon heeft laten maken, opdat hij alzoo met den tram kon worden vervoerd. Axel. Bij den landbouwer Jac. vau Lange- velde stonden jl. Donderdag vier dorschers den vlegel te hanteeren, die te zamen 272 jaar oud waren. Het mag ter hunner eer gezegd worden, dat zij blijk gaven een groote hoeveelheid koolzaad te hebben uitgeslagen. Dat dit onder de dorschers eenige vroolijkheid verschafte, laat zich denken. Ik elk geval is zoo'n vroolijkheid beter op zijn plaats bij der gelijke gelegenheden, dan een soort van pret(?) die voortvloeit uit het gebruik van jenever, (hetwelk helaas ook nog maar al te veel voorkomt.) (Corr.) Axel. In de Dinsdag alhier gehouden raads zitting, waarbij afwezig waren de voorzitter, (aan wien van 129 Juli verlof is verleend en de heer P. Dregmans, werd de gemeente rekening over 1915 in ontvangst tot een bedrag van f61.887.065 en in uitgaaf f59.227.60, in handen gesteld van een commissie tot onder zoek. Tot leden der commissie inzake reclames hoofdelijken omslag werden benoemd de heeren F. Dekker, J. de Feijter en J. Oggeltot lid der commissie tot wering van schoolverzuim herbenoemd de heer D. A. van Houte, met hem was aanbevolen de heer C. Dijkwel. Op de voordracht voor zetter werden geplaatst de heeren J. Smies, aftr., M. Wolfert, aftr., J. Verijzer en P. Dekker Fz. Gunstig werd beschikt op een verzoekschrift van den heer C. M. van Leeuwen om afwijking van art. 12 der bouwverordening. In behandeling kwam een verzoekschrift van den burgemeester, om ontheffing van in-* woning in de gemeente wegens gemis aan een geschikte woning. In bedoeld verzoek aan II. M. de Koningin gaf de burgemeester, de heer L. J. den Hol lander, te kennen dat de door hem bewoonde woning met 1 Juli moest wurden ontruimd, omdat deze als pastorie der Gereformeerde Kerk door een predikant zal worden betrokken dat hij sedert zijn verblijf in de gemeente Axel voor de derde maal moet verhuizen, gedurende pl.m. 4 jaar dat hij de eenige woning, welke voor zijn gezin bewooubaar was en te koop kwam, zou hebben gekocht, indien niet de voorwaarde was gesteld, dat deze woning zou bewoond blijven door een Belgische familie, zoolang de oorlog duurt dat hij alzoo met zijn gezin, bestaande uit man, vrouw en 7 kinderen, geen onderkomen ieft dat echter tot den bouw eener nieuwe woning zal worden overgegaan dat hij zich echter thans genoodzaakt ziet, tijdelijk in de gemeente Ter Neuzen te gaan wonen dat hij echter vier maal per dag met den trein van Ter Neuzen naar Axel kan reizen en bovendien steeds in de gelegenheid is, in dringende gevallen bij nacht en dag de ge meente Axel per automobiel te bereiken reden waarom hij zich tot Hare Majesteit de Koningin wendt, met het beleefd verzoek, hem vergunning te willen verleenen, om voor ten hoogste een jaar in de gemeente Ter Neuzen te mogen wonen. De raad oordeelde, dat het nooit in het belang van de gemeente kan zijn, als de burge meester in een andere gemeente woont, doch dat er in dit geval geen bezwaar bestaat om vergunning te verleenen, om hoogstens één jaar in de gemeente Ter Neuzen te wonen, aangezien er op dit oogenblik geen woning in de gemeente beschikbaar is. Bij eventueele inwilliging van het verzoek verlangt de raad dat de burgemeester voor de ingezetenen zal te spreken zijn des Maandags, Woensdags en Zaterdags des voormiddags van 10Va tot 12 uur en gedurende de maanden Augustus en September 1916 en Mei, Juni en Juli 1917 bovendien des Donderdagsavonds van 677a uur. Aan Burg. en Weth. werd opgedragen een onderzoek in te stellen voor het koopen of bouwen van een woning voor den burge meester. Aardenburg. Notaris James veilde voor den heer C. Maenhout 5.0630 H.A. bouwland in 5 perceelen. Ingezet: perceel 1 op ƒ1200, perceel 2 op ƒ1000, perceel 3 op ƒ3300, per ceel 4 op ƒ1550 en perceel 5 op 1 3000. Perceel 1 tot en met 5 op ƒ7600. De herveiling had gisteren plaats waarvan we echter nog niet den uitslag vernamen. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de loop der vorige week hebben zich in deze gemeente gevestigd: A. L. Vermeire, dienstbode, P 108, uit Sas van Gent. L. II. Malefason, slagersknecht, Q 182, uit Hulst. J. de Putter, landbouwersknecht, P 75, uit Biervliet. C. A. Jolijt, schoenmaker, Pelmolengang 3, uit Hulst, J. J. Huijssen, ndj -commies ter secretarie, Grenulaan 43, uit Delft. P. I. de Hullu, rijwielhandelaar, Westkolk- straat 32, uit Schoondijke. L. Bakker, veldarbeider, Javastraat 44, uit Zaamslag. Vertrokken: S. A. Dees, zonder beroep, Klaassenstraat 19, naar Brcskens. A. I. Hoosemans, koopman, Westkolkstraat 8/10, naar Amsterdam. M. Everaert, dienstbode, Korte Kerkstraat 8, naar Boschkapelle. M. Drabbe, landbouwersknecht, O 75, naar Zaamslag. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bredadr. M. C. Mourik Broekman te Borkulo te Noordwijk a. zee N. G. Veldhoen te Alfen a. d. Rijn te Arn hem E. J. H. van Leeuwen te Woudsend. Aangenomen naar Scharmen-IIarkstede O. J. Reinders te Anna Panlowna. Bedankt voor OosteromG. Verdoes Kleyn te Wageningen. Geref. Kerken. Tweetal te BodegravenD Hogenbirk te Charlois en J. Waterink te Appelscha; te GrijpskerkeJ. M. Beumee te Stedum en Dr. J. G. Ubbink te Monnikendam. Beroepen te BleiswijkC. J. de Kruijter te Oostkapelle te Neland Ave (Grand Rapids N. A.)H. II. Mecter. cand te Amsterdam te LekkerkerkR, Roos te Vinkeveente Schettens en LongerhoutS. Bosnia te Bui tenpost. Indianen- Godsdienst. Het Duitsche blad „Kampf und Sieg" meldt, dat in de Vereenigde Staten van Amerika openlucht-sa men kosten zijn gehouden van Indianen. Op één plaats waren 1000 Rood huiden verzameld, onder welken zich een kleinzoon bevond van een der vier opper hoofden, die 80 jaren geleden de groote reis over land naar St. Louis hadden gemaakt, om den Bijbel te zoeken, van welks bestaan zij hadden gehoord door personen, die toen in hun land reisden. In Zuïd-Dakota hadden 3000 Indianen 600 tenten opgeslagen in een kring van 20 minuten gaans rondom de Zendingskapel3 dagen lang namen zij deel aan de Conferentie. Een der merkwaardigste bijeenkomsten was die van de Vrouwen-Zendingsvereeniging. Zij zaten in hare bonte kleederdracht, met doeken en schoenen uit reeleder gemaakt, en versierd met parelen in de groote tent op den grond en als hare namen werden genoemd, kwam ieder op haar beurt naar het platvorm en reikte het bedrag over van hare vereeni- ging- Het zingen der bekende liederen door die 3000 Indianen moet een overweldigenden indruk gemaakt hebben. Door de Temis-Kaming-Indianen in Canada werd f2500 bijeengebracht, om onder de nood- ijdenden in België te verdeelen. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze liulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om 77ï ure, in de consistorie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Gesnapt. Op 17 November van het vorige jaar ver miste den heer O. Bergman, de eigenaar van het café-restaurant De Beurs aan den Wirdumerdijk te Leeuwarden, een bedrag van ƒ270 tot ƒ300 aan bankpapier uit een geld kistje. Het bureau, waarin dit kistje was geplaatst, was echter gesloten. In den ochtend van den 5den December was een wandelstok met een zilveren knop spoorloos verdwenen en des avonds bemerkte den heer Bergman, dat zijn bureau was geforceerdhet was ge heel uit de sponningen gerukt. Er bleek echter niets ontvreemd. Zaterdagavond j.l. 12 uur kwam de heer Bergman thuis, na inlichtingen aan den rech tercommissaris te hebben verstrekt in ver band met kleinere diefstallen ten zijnen huize. Weer bleek hem, dat uit het kistje f20 was gestolen, terwijl aan het bureau niets was te zien. Een electrisc'ne inrichting, welke op het bureau was aangebracht en bij de minste aanraking in werking komt, had de heer Bergman uitgeschakeld, met het oog op het verstoren van de nachtrust van zijn kinderen, daar ook hij zelf bellen in werking zou brengen, wanneer hij zijn bureau zou moeten gebruiken. Doch na dezen diefstal werd alles weer in werking gesteld en Zondagavond omstreeks half twaalf rinkelden door het geheele pand de bellen. De heer Bergman, die zich in het café bevond, snelde naar zijn bureau. Juist zag hij, dat een persoon zich uit zijn woning wilde verwijderen, doch de heer Bergman pakte den indringer bij de kraag en leverde hem aan den commissaris van politie over, die met zijn mannen reeds sedert 18 November op den dief had geloerd. De aangehoudene bleek te zijn de 24-jarige J. II. te Leeuwarden, milicien bij het regement grenadiers. Hij was echter niet in uniform. Zilverregen. Iemand verliet een belastinggebomv te Haar lem met eenige zakken zilvergeld op den schouder. Toen hij buiten het gebouw was scheurde een der zakken, met het gevolg dat het guldens regende. liet was voor de omstanders een mooi ge zicht, jammer dat ze er af moesten blijven. O. H. Crt. Vreemde aardappelziekte. In het aardappelgewas van den heer A- te Metslawier, wordt een bijzondere ziekte waar genomen. Niet de bladeren maar destengels worden het eerst aangetasthalverwege wor den zij donkerbruin en sterven dan af. Een perceei Dumbars is zoo erg gehavend, dat de ploeg er in gezet is en het land bepoot wordt met koolrapen. Ter onderzoek zijn stengels opgezonden naar het Phytopathologisch instituut te Wageningen. Leeuw. Cl. Rembrandt's „Saul en David". De Lokalanzeiger meld uit Munhen, dat een „Rembrandt", „Saul en David" voor 75000 gulden aan den verzamelaar De Jongh te Amsterdam door de Heinemann-Galerij is ver kocht. Het schilderij dateert van 1627, is destijds voor 27000 Mark in Engeland gekocht en was gedurende drie jaar in bruikleen aan de oude pinakotheek te Munchen afgestaan. Het gevolg van bureaucratie. Men schrijft uit Utrecht aan Het Volk 't Is Zaterdagmorgen ruim half negen. Aan den Leidscheweg nabij 't Centraal Sta tion komt plots op den daar surveilleerenden agent van politie aanstormen een zeer haastige fietser.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2