Kerk en School. Landbonwberichten. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stan d. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertentie n. Vereeniging „Ziekenzorg" VOOR DE JEUGD. bericht de Midd. Crt., doch zeker wordt dan liet westelijk deel van Z.-Vlaanderen bedoeld. Zondag werd Ds. P. J. Wauters be vestigd te Hoofdplaat door den vorigen predi kant Ds. W. A. Noest te Anloo. Des na middags deed de bevestigde leeraar zijn in trede naar aanleiding van Marcus 1615 Gaat henen in de geheele wereld, predikt het Evangelie allen creaturen. Aardenburg. Dat er in de Belgische grens dorpen gebrek wordt geleden, bleek mij nog dezer dagen uit een brief van het gemeente bestuur van Damme (nabij Brugge), waarin de bakkers te Aardenburg worden gesmeekt om toch ook hrood voor Damme te willen bakken. De nood is daar heel hoog gestegen. Werden ze vroeger van uit Brugge geholpen, die hulp is thans geheel gestaakt. Wat Brugge krijgt, heeft de gemeente zelf meer dan hard noodig. 't Ware te hopen dat aan het verzoek van Damme voldaan kon worden. Te betreuren is het evenwel, dat thans alleen wit brood wordt uitgevoerd. Mocht voor 24 Juni jl. niet het kleinste wit brood gebakken worden, thans gaat alleen uit Aardenburg voor ongeveer 20.000 K.G. witbrood over de grens. De reden daarvan is, dat niet genoeg tarwemeel be schikbaar is. De groote meelmolens geven over het algemeen nauwelijks genoeg tarwe meel voor de ingezetenen zelve, en schijnen zich verder speciaal er op toe te leggen alleen bloem te vermalen. Te wenschen ware het dat de regeering maatregelen nam, dat veel meer tarwemeel gemalen zou moeten worden en alleen voldoende bloem voor de streek zelf. Anders toch zal weer heel spoedig het verbod van wit brood bakken worden uitgevaardigd. M. Crt. liet voorstel van Ged. Staten in de Vrijdag gehouden zitting der Prov. Staten, strékte tot afwijzing van het verzoek om een jaarlijksche subsidie voor een op te richten R.-K. Militair Tehuis te Ter Neuzen. De heer Ysebaert stelt voor een subsidie te verleenen van f 150 voor het jaar 1916, welk voorstel door hem nader wordt toegelicht en aanbevolen. In verband met de geringe bezetting van Neuzen in vredestijd acht de heer Van Teij- lingen echter een subsidie van f 50 voldoende. De heer Ysebaert meent, dat het blijvend karakter van het Ter Neuzensche tehuis vast staat. Ter Neuzen is al sedert jaren een garnizoenstad, met nu eens een groot, dan weer een kleiner garnizoen. Iloe het na den oorlog zijn zal is natuurlijk niet te voorzien, maar dat mag geen motief zijn om thans het subsidie te weigeren. Men zal straks een subsidie geven aan een vereeniging tot ver betering van het varkensras, zou men dan een subsidie aan een vereeniging in het belang van de zuiverheid en reinheid onzer jongelingen weigeren Het voorstel-Ysebaert wordt daarop in stemming gebracht en aangenomen met 20 tegen 18 stemmen. In deze zitting werd aangedrongen op betere aansluiting der Prov. booten o/d Wester- Schelde, alsmede op meerdere en doeltreffender bekendmaking der vertrekuren der booten. Beide punten zijn zeer zeker van belang, doch of het verbeterd zal worden Geref. Kerken. Tweetal te BleiswijkS. Kamper te Olde- broek en C. J, de Kruijter te Oostkapelle. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Poederoyen c. a.H. Japchen te Loon op Zand. Bedankt voor Zevenhoven W. J. Kolkert te Ter Aarvoor HasseltG. Laas te Oolt- gensplaatvoor Driesum A. Dekker te Gies- sendain c. a. In de laatste dagen breidt de zoozeer ge-, vreesde aardappelziekte zich op onrustbarende wijze uit in Zuid-Beveland. Jongens en Meisjes. Inplaats van Zaterdag, kom ik nu Woensdag even aan, omdat er a.s. Zaterdag waarschijnlijk weer geen plaats voor ons praatje is. Zooals je Zaterdag gelezen hebt, als je het ten minste niet over 't hoofd hebt gezien, heb ik zes ik heb me vergist, vijf opstellen ontvangen over het opgegeven onderwerp„Wie een kuil graaft voor een ander, valt er zelf in. De inzenders en inzendsters waren Spring-in-'t Veld. Die heb ik een prijs, den eersten prijs gegeven. Het opstel laat ik hier volgen. Ze had het zelf bedachten stijl en taal waren zóó, dat ik met een gerust geweten kon besluiten, haar een prijs te geven. Ze ontvangt„Het Slot Wildenstein", door Jo- Daar door het ongustige weer in het voor jaar het poten der aardappelen laat heeft 'plaats gehad en deze in de afgeloopen maanden slecht weer voor den groei hebben gehad, ziet het er zeer treurig uit en is een misgewas alleszins te vreezen. Sommige landbouwers denken er ernstig over de aardappels uit te ploegen. M. Crt. De Minister van L., N. en II. heeft bepaald, dat de gewone Rijksnajaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1916 voor Zeeland .gehouden zullen worden in de maand September en wel op den 4en te Middelburg, den 5en te Oostburg, den 6en te Kattendijke, den 7en te Hulst, den Sen te Bergen op Zoom en den 9en te Zierikzee. Te Belgisch Koewacht (dorp) staat een kerseboom op een erf, die zijn takken tot bijna over de draadversperring heen uitspreidt. Hiervan wist een Duitsch soldaat gebruik te maken. Vrijdagnacht klom hij met behulp van een ladder in den boom, haalde deze toen naar zich toe, plaatste ze over de afsluitings- draden en een oogenblik later was de man, die zich te voren van burgerkleeding had voorzien, op Nederlandsch grondgebied. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft op de Nieuwe Meer een ernstig ongeluk plaats gehad. Drie personen waren ter hoogte van het fort Schiphol op een vlet aan het „poeren" (palingvisschen.) Tegen den ochtend hing er een zware damp over het watervlak, waardoor het uitzicht sterk belemmerd werd. De vlet voerde geen lichten, welke onvoorzichtigheid een der visschers met den dood heeft moeten bekoopen. Tegen 4 uur in den morgen naderde de motorboot Noord-Holland VII, die de vlet niet opmerkte, alvorens zij overvaren was. De drie visschers geraakten te water; twee van hen werden spoedig door de motorboot opgepikt, doch den derden persoon heeft men niet meer kunnen ontdekken. Een uur later passeerde een andere boot de plaats des onheils. In 't zog van deze boot werd een drijvende oliejas opgemerkt. Bij het opvisschen haalde men het lijk binnen boord van den man, die kort tevoren bij de overvaring van de schuit verdronken was. Het lijk is naar de ziekenbarakken aan den Sloterstraatweg gebracht, waar de identiteit kon worden vastgesteld. De ongelukkige laat een vrouw en 5 kinderen achter, terwijl het zesde kindje wordt verwacht. Het was de eerste maal, dat hij met zijn vrienden uit poeren was gegaan. Tel. Te Gennep trok een smokkelaar met een vet varken naar de grens. Een rijksambtenaar stond er echter op post en riep hem „halt" toe. Onze smokkelaar gaf gewillig gehoor aan dit bevel. „Ik moet en zal er door, anders vallen er dooden en dan kun je mij en het varken naar Gennep vervoeren", riep de smokkelaar, en de daad bij het woord voegend, trok hij een vlijmscherp mes, stiet zich dat in de borst en viel achterover, terwijl het bloed met een straal naar buiten uitspoot. De onthutste ambtenaar haalde hulp, doch toen hij daarmee op de bewuste plek ver scheen, was meneer al lang met zijn varken de grens over. Wat was er gebeurd? De kerel had onder zijn vest een met bloed ge vulde blaas doorstoken. De Duitsche regeeriug had de uitlevering verzocht van den gevangen genomen Duitsche deserteur Carl Hausknecht, wegens het plegen van strafbare feitondiefstal met braak en valschheid in geschrifte. Velen achten dit slechts een middel, waarmee de Duitsche regeering zich meester kon maken van een deserteur, die, dank zij zijn bevoorrechte fjositie in het leger van den keizer, vele ge- ïeimen keilt. hanna Spyri Het verschaffe haar eenige genoeglijke uurtjes. De vier anderen warenHoeve, Knotwilg, Kanarie en Waterdropje. Hoeve en Waterdropje hebben een geschie denis, die ze gelezen hadden, zelf oververteld. Kanarie vertelde de geschiedenis van Morde- chaï en Haman Knotwilg heeft geprobeerd en zijn best gedaan, maar het is dezen keer nog niet te best gelukt. Den moed daarom niet opgeven. De aanhouder wint Deze vier konden niet in aanmerking komen voor een tweeden prijs. Evenwel, omdat ze hun best gedaan hebben, zend ik ze elk een aanmoedigingsprijsje, dat hun wel naar den zin zal wezen. Ze laten me wel even weten, of het hun bevallen is. o— Knotwilg. Goed zoo. Help maar mee. Kanarie. Wat heb ik gelachen om dat Ka- reltjeSpring-in-'t Veld. Naar je zin Eén ding in je brief valt me zéér tegen van je. Viooltje. Ouder elk raadsel steeds je schuil- naampje zetten, dan zijn zulke vergissingen buitengesloten, want ik heb het werkelijk wel eens wat druk, dat heb je goed geraden. o Mr. Winkel te Rotterdam interesseerde zich bijzonder voor dit geval en wist de recht bank aldaar te bewegen, onze regeering een afwijzend advies te geven. Thans heeft de Nederlandsche regeering, in strijd met het advies van de rechtbank, besloten, den deserteur Carl Hausknecht aan de Duitsche regeering uit te leveren. Deze heeft zich verbonden hem niet te vervolgen wegens desertie, doch alleen wegens de ten laste gelegde misdrijven diefstal met braak en valschheid in geschrifte. Daarna zal hem een pas verstrekt worden die een maant geldig blijft, waardoor Haus knecht de gelegenheid zal hebben, zich uit het Duitsche rijk te verwijderen. Vermoede lijk 24 Juli zal Hausknecht over de grens gebracht worden. Behalve het zomerpaleis van den koning van Griekeland in het Tatoi bosch zjjn daar in de onmiddelijke nabijheid ook nog eenige villa's o.a. het verblijf van den kroonprins, een ka zerne een een kapel afgebrand. Volgens den Atheenschen correspondent van Daily Tele graph is de koning ongedeerd gebleven. De koningin verliet het poleis met prinses Kat- herine op den arm. Het meeste huisraad is gered en naar Athene overgebracht. De reusachtige boschbrand heeft ook ver scheidene dorpen in den asch gelegd en be dreigt nu de villa-voorstad Kephisia. Een aantal soldaten moet verbrand zijn. Een vijftiental menschen bekwamen brandwonden. De brand moet zijn ontstaan door het weg werpen van een sigaret door een bedelaar. N. R, C. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 13 Juli. Pieter Joban Stute, oud 25 j., jm. eu Cornelia Tanneke Kaan, oud 26 j., jd. 14 Juli. Cornelis Rietmulder, oud 31 j., jm. en Jacomientje de Fouw, oud 22 j jd. Josephus Bogaerts, oud 24 j., jm. en Anna Doppegieter, oud 19 j., jd. Geboorten, 10 Juli. Blazina Suzanna, d. van Jacobus Haak en van Geertruida Rottier. Tannetje, d. van Joos Adriaan Servaas en van Wilbelmina 't Gilde. 12 Juli. Johannes, z. van Adriaan Wisse en van Johanna van der Weele. 14 Juli. Joos, z. van Joos Blok en van Neeltje Hamelink. Johan nes Adrianus, z. van Cornelis Daniel de Rijke en van Tanneke van der Hooft. Overlijden. 12 Juli. Maatje Koert, oud 58 j echtg. van Arnoldus Timmerman. 14 Juli. Fran- cina Meeusen, oud 76 jwed. van Krin van Dix- hoorn. De arr.-rechtbank te Middelburg veroordeelde lieden wegens mishandeling P. D. 't G., 20 jaar, werkman te Ter Neuzen tot f5,boete of 5 dagen hechteniswegens eenvoudige be- leediging van een ambtenaar P. J. M., 33 jaar, varensgezel te Ter Neuzen, tot f 10,of 10 dagen hechtenis. Londen, 18 Juli. De correspondent te Was hington van de Morning Post meldt van 16 dezer, dat kapitein Granville, die vroeger ad judant was van den oud-president Roosevelt, in een lang interview heeft verklaard dat het offensief der geallieerden verpletterend voor Duitschland zal zijn. Volgens hem hebben de Duitschers_ hun hoogtepunt van militaire overmacht overschreden. Zij zijn nooit de sterkste geweest. De Duitschers zijn nog volstrekt niet ontmoedigd, maar niet opge wassen tegen de merkwaardige verbeteringen in de munitie, de strategie en de tactiek der geallieerden. Hij gelooft, dat het Britsche nienschenma- teriaal de beste factor is, welke de Duitschers zal verpletteren. Buda-Pest. Vijf en twintig afgevaardigden der onafhankelijkheidspartij zijn uit die partij Ya dozijn 13). 2. De Emmaüsgangers. 3. Kater—krater. 4. Scheurkalender. 5. Mijn huisonderwijzer rekent tien stuivers per les. Voor nieuwe raadsels is ditmaal geen plaats. Ik wacht weer eenige inzendingen. Hier volgt het bekroonde opstelletje. Johanna Hoogenboom, het eenigst dochtertje van een dokter uit het kleine provinciestadje I). was jarig. Er werd een feestje gegeven, en onder meerdere vriendinnetjes, die ge- noodigd waren, behoorde ook Betsy Klein, een dochtertje van een winkelier. Johanna kon deze niet goed uitstaan en had liever gehad, dat ze niet gevraagd was, maar haar mama wilde het, dus moest Johanna haar ook gaan vragen. Toen alle vriendinnetjes er waren en ze de cadeautjes genoeg bekeken en bewonderd hadden, gingen de meisjes zitten. Mevrouw Hoogenboom schonk limonade en Johanna presenteerde koekjes. Met opzet vergat ze Betsy. Maar Anna van Vuren, die naast Betsy zat, merkte dit op en vroeg: „Heb jij geen koekje, Betsy Hier, neem het mijne", en ze gaf Betsy haar koekje. Toen Johanna zag, dat Annie van Vuren partij trok voor Betsy Klein, werd ze boos op Annie, doch liet dit niet merken. Ze zat te getreden en hebben een nieuwe partij gevormd, welke de oude namen van onaf hankelijkheids- partij en van partij van 1848 zal blijven dragen. Graaf Michael Karolijd is tot voorzitter der nieuwe partij gekozen. Petersburg. Officieel. Over de stad Riga heeft een Zeppelin gevlogen, die in verschil lende wijken 16 bommen heeft laten vallen. In Wolhyrie zijn de Russische troepen naar den linkeroever der beneden-Lipaovergestoken. Zij blijven den vijand terugdrijven en hebben gevangenen gemaakt. Ten Zuidwesten van Kempoloe zijn afdee- lingen der Russische cavalerie vooruitgerukt tot den straatweg van Kirlibada. Petersburg. De Czaar heeft als opperbevel hebben een telegram gezonden aan den be velhebber van het Russische leger in Tiflis. Hij betuigde daarin zijne vreugde, dat het offensief is hervat en over het door de dap pere troepen behaalde succes en bracht zijn warme dank aan de officieren en manschappen wier moed en toewijding de beste hoop doet koesteren voor het vervolg. Hulst, 17 Juli. Middenprijs per 100 KG. Tarwe f22,a f22,50, rogge f 17,— a f 17,50, haver f 17,— a f 17,50, erwten f40,— a f41,—, bruineboonen f41,a f42, IJ z e n d ij k e, 15 Juli. Ter graanmarkt was de aanvoer gering en de omzet eveneens bij onveranderde prijzen. Koolzaad wegens hooge vraagprijzen onverkocht. Nieuwe tarwe f22,— a f22,25, nieuwe winter- gerst f 20,50 a f 20,25, haver f 17,75 a f 18, Rotterdam, 17 Juli. Binnenl. Granen. Jarige tarwe gemiddeld f 21,50, gerst f21,—, haver f 17,50 per 100 kilo. Vette runderen 110 a 140, ossen 100 a 135, stieren 100 a 115, kalveren 90 a 140, schapen 65 a 72. varkens 92 a 105, licht soort 80 cents per kilo. Melkkoeien f230 a f400, kalf koeien f250 a f450, stieren f160 a f 410, vaarzen f150 a f 210, pinken f 95 a f 120, vette kalveren f 80 a f 100, fokkalveren f22 a f32, nuchtere f 14 a f20, biggen f 13 a f22, slachtpaarden f 140 a f 200 per stuk. DAGEN. Voorm. Nam. W oensdag 19 Juli 5.27 5.49 Donderdag 20 6.12 6.34 Vrijdag 21 6.58 7.22 Zaterdag 22 7.47 8.13 Zondag 23 8.44 9.16 Maandag 24 9.52 10.32 Dinsdag 25 11.11 11.49 Ondergeteekende betuigt zijn har- telijken dank aan allen die hebben medegewerkt tot zijne herverkiezing als Statenlid van Zeeland, alsmede voor de vele gelukwenschen bij zijne herbenoeming als Gedeputeerde van dit gewest. J. VAN ROMPU. Ter Neuzen, Juli 1916. te Ter Neuzen. Buitengewone Vergadering van leden, dona teurs en eere leden op VRIJDAG 21 JULI 1916, 's avonds 9 uur, in het hotel des Pays-Bas. (Laatste alinea art. 6 huishoudelijk regle ment). Voor den Voorzitter, M. EIJKE, Secr. verzinnen, hoe ze Anna eens zou plagen. Na een poosje gingen de meisjes in den tuin spelen, doch Johanna bleef nog even in huis. Vlug nam ze nu een stopnaald en stak die in den stoel, waarop Annie gezeten had. Toen ging ze ook naar den tuin en voegde zich bij de anderen. Ne een uurtje gespeeld te hebben, gingen ze weer naar binnen. Johanna was zoo moe, dat ze zich op den eersten den besten stoel liet neervallen, maar „Au, au ze sprong plotseling-op. Wat was er gebeurd? Johanna was juist op dien stoel gaan zitten, waarin ze de stopnaald gestoken had. Op het gegil van Johanna kwam mevrouw Hoogenboom aangeloopen. Toen ze wist, waarom Johanna zoo huilde, vroeg ze de meisjes een voor een, of ze de stopnaald in den stoel gestoken hadden. Allen ontkenden en nu vroeg mevrouw het aan Johanna, en deze bekende onder horten en stooten, dat zij het gedaau had. Toen zeide mevrouw Hoogenboom tot haar dochtertje: „Ja, Johanna, het spijt me voor je, maar wie een kuil graaft voor een ander, valt er zelf in." (Spring-in-'t Veld. o— Ten slotte allen hartelijk gegroet. JEUGD-REDACTIE. Hengstenkeuringen. Ernstig ongeluk. De zelfmoord van den smokkelaar, of.... Een deserteur. Briefwisseling. Oplossingen vorige raadsels. 1. Jacob (7 Door een sigaret Wie een kuil graaft voor een ander, valt er zeifin.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 3