i nieuws- en Jldvcrtcntieblad Zeeland. Antirevolutionair voor Uit de Pers. Binnenland. Buitenland. No. 1346. Woensdag 19 Juli 1916. 14" Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,—. Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle teuren en Brievengaarders. Boekhandelaars, Postdirec- Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. L1TT001J Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIEN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE RED AC HE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emergo te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. De Distributiewet. Over dit ontwerp inet zijn Ieelijken vreemden naam, (onze taal schijnt te arm te zijn om het juiste woord te leveren) schrijft „De Stan daard" Onder de stukken, waarmede in de laatste maanden de Volksvertegenwoordiging over stelpt wordt, is er een, dat op bijzondere wijze de aandacht trekt. Het is het wetsontwerp dat beoogt in de tegenwoordige buitengewone omstandigheden bepalingen vast te stellen in het belang van de volksvoeding en van een doelmatige distributie van goederenmet welke laatste bedoeld worden levensmiddelen en brandstoffen. De bedoeling der regeering, om door een wettelijke regeling steun te geven aan de voortdurend noodig gebleken economisch maat regelen van verschillenden aard, verdient toejuiching. Maar allerongelukkigst schijnt ons cle uit werking van de gedachte toe. In het wetsontwerp wordt aan de gemeente besturen de verplichting opgelegd om zorg te dragen, dat er in de gemeenten van bépaald aangewezen levensmiddelen steeds een vol doende hoeveelheid aanwezig is, om ten be hoeve van minvermogenden te worden be schikbaar gesteld. Al dadelijk rijst de vraag, hoe de gemeente besturen voor de aanwezigheid van voldoende voorraden kunnen zorgen, waar niet vaststaat dat binnen de grenzen van het Rijk voldoende voorraden aanwezig zijn en de gemeente besturen niet de macht bezitten om den aanvoer van overzee te regelen. Geheel anders zou het staan wanneer het Rijk zorg droeg voor de aanwezigheid van voorraden en de gemeenten de distributie alleen te regelen hadden. Mogelijk is dit laatste de bedoeling, maar dan had het wel wat duide lijker gezegd kunnen worden. Tot nog toe hebben we in dit opzicht niet uitgemunt in organisatorisch kunnen noch voor wat de voorziening in het binnenland betreft, noch voor wat de regeling van onzen uitvoer naar buiten aangaat. Een tweede bedenking tegen liet ontwerp geldt de omschrijving van hen, die de door de zorg van het gemeentebestuur gedistribueerde goederen tegen de vastgestelde prijzen zullen kunnen verkrijgen. De Regeering kent dat voorrecht toe aan de minvermogenden en onder die minver mogenden verstaat zij b.v. lien, die in steden als Amsterdam en 'Rotterdam een inkomen hebben van f2750 per jaar en in Den Haag van f2500; de andere gemeenten naar rato. Nu hebben wij tegen die limieten op zich zelf geen overwegend bezwaar, maar als men bedenkt, dat in de drie genoemde groote steden dooreengenomen 90 pCt. van de bevol king tot de minvermogenden behoort, daar rijst toch de vraag, of het voordeel, verbonden aan het uitsluiten van de overige 10 pCt., wel opweegt tegen de enorme administratieve beslommering aan die splitsing verbonden. Deze laatste vraag stellen is o. i. haar tevens beantwoorden. Het concept van de revisie van het Program en van de revisie van de statuten is gereed gekomen, beide stukken zullen zoo spoedig mogelijk aan de leden van het Centraal Uo mitö worden toegezonden. Reeds in September zal vermoedelijk liet Centraal Comité hierover moeten beslissen, en zoo spoedig mogelijk zal daarna een extiu Dcputatenvergadering' worden saamgeroepen, om finaal over deze aangelegenheid te be slissen. Met het oog op de Kamerverkiezing van Juni 1917 zal derhalve alles tijdig gereed en ingediend kunnen zijn. (Stand.) HET DISTRIBUTIE-ONTWERP. Door B. en W. van Amsterdam, Rotterdam 's Gravenhage is tot de Ministers van Landbouw, van Binnenl. Zaken en van Jus titie en adres gericht naar aanleiding van het wetsontwerp, inzake een doelmatige dis tributie van goederen. Ernstige bezwaren hebben adr. tegen dit wetsontwerp. Aan de gemeentebesturen wordt de ver plichting opgelegd, zorg te dragen, dat steeds voldoende hoeveelheden aanwezig zullen zijn, doch noch deze besturen, noch de burgmeester, beschikken over de macht om te zorgen dat de voor de bevolking vereischte vooraden, hetzij in de gemeenten, hetzij, voor zoover het producten van Binnenland- schen aanvoer betreft, binnendegrenz en van liet Rijk zullen komen, terwijl ook het treffen van uitvoerregelingen voor het hier te lande geproduceerde geheel buiten de macht der gemeente ligt. Adr. herhalen met de meesten nadruk het in hun missive, dd. 26 Mei, aan den Minister van Landbouw zorg voor de DE ANTIREVOLUTIONAIRE PARTIJ. In de commissie, die in 1907 werd benoemd, om het Program van de Antirevolutionaire Partij en haar statuten te herzien, zijn in plaats van de lieeren Anema en Rutgers, die zich genoodzaakt zagen hun ontslag te nemen, opgetreden de heeren Idenburg en Van dei- Voort van Zijp. hun vader. nog brieven van reeds geleverde betoog, dat de aanwezigheid van voldoende vooraden levensmiddelen en brandstoffen a 1 le e n in handen van het r ij k moet berusten en dat het Rijk de regelingen moet treffen, waardoor deze vooraden in de vereischte hoeveelheden de gemeenten zullen bereiken en ter beschiking van de gemeentebesturen zullen komen. Het adres besluit „Waar ook voor ons vaststaat, dat eene hechte samenwerking tusschen het Rijk en de gemeenten in deze tijden meer dan ooit noodig is, waarbij ons op den voorgrond staat, dat van de zijde der gemeente deze mede werking in de volste mate moet worden ver- leeut, rneenen wij met des te meer aandrang te mogen vragen, dat op de schouders onzer gemeentebesturen geen verantwoordelijkheden worden gelegd, die zij niet dragen kunnen, wijl hun de macht ontbreekt, die voor het dragen dezer verantwoordelijkheden onmisbaar is." BEGRAFENIS OUD-MIN. TALMA. Onder overgroote belangstelling heeft Za terdagmiddag te 1 uur op de begraafplaats te Bennebroek de plechtige teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot v den oud Min. Ds. A. S. Talma. Het was juist twee jaren geleden dat Ds. Talma te Bennebroek zich kwam vestigen. Een breede schare van deelnomenden, ambt- genooten van den oud-Minister uit het kabinet- Heemskerk (de heeren Nelissen, Wheritholt, Coliju, Idenburg, Kolkman en De Waal Maleiijt), Kamerleden, vertegenwoordigers van Patri monium en vele andere Vereenigingen, wachtte op het kerkhof den stoet af. Namens den Minister van Oorlog was de veldprediker in alg. dienst, Dr. J. Th. de Visser aanwezig. Op de baar was een palmtak van Prins Hendrik neergelegd. Een groot aantal kransen was meegevoerd o.m. van de Mij. voor Diergeneeskunde van de afd. Bennebroek van den Clir. Nat. Werkm. Bond van de Chr. Zangver. te Bennebroek van burgemeester Van Schuylenburg van kerkeraad en notabelen der Ned. Herv. Kerk te Bennebroek van de afd. Bennebroek van het Ned. Jongel. Verbondvan den lieer Scholten, referendaris aan het Dep. van Fi nanciën afd. Arbeidersverzekering en van de kinderen een schoone krans, gevlochten uit de lievelingsbloemen van Aan het sterfhuis waren w rouwbeklag ontvangen van II. M. de Koningin Moeder en van den heer Goeman Borgesius als Voorzitter der Tweede Kamer. „Ned." DE AFGEVAARDIGDE VOOR GOUDA. Volgens „De Tijd" bestaat bij het Kamerlid jhr. Van Doorn, afgevaardigde voor Gouda, het voornemen zich het volgend jaar niet meer herkiesbaar te stellen. NIJPEN EN KNIJPEN. De Limb. Koerier verhaalt de volgende ge schiedenis van een neutraal klein land en een groote mogendheid, die zich opwerpt als.... beschermster der kleine naties „Ons land oen neutrale staat koopt granen in het neutrale Zuid-Amerika. Het vervoert ze met zijn eigen neutrale schepen naar eigen neurale havens. Engeland houdt ze aan Ge zult uw graan niet doorkrijgen, zegt het, of ge moet beloven er niets van aan onzen vijand te verkoopen. Uw vijand is onze vijand niet, luidt ons antwoord. Wij zijn neutraalwij staan met en met Duitschland op goeden voetwij wenschen zaken te doen zoowel met hem als met u wij staan geheel buiten uw twisten. Doet er niet toe, zegt Engeland gij hebt te kiezen of te deelendat graan en zijn producten levert gij niet aan mijnen vijand, of wij houden u w graan vast. ,'t Is kwaad gapen tegen de bierkaai luidt een Hollandsch volksgezegde, en wij moeten wel toegeven, willen we niet ver hongeren Het Amerikaansche graan in Nederland wordt dus zoogenaamd „N. O. T." plichtig d.w.z. het mag de Oostgrens niet over, onder geenen vorm. Doch we telen ook zelf graan. En dat kan Engeland niet aanhouden en „N. O. T."- plichtig maken. Dus namen onze branders Hollandsch graan, stookten daar spiritus van en verkochten deze naar Duitschland. Ophouden daarmeebeval Engeland, of we houden uw graan-aanvoer wèèr tegen. Maar 't is geen Amerikaansch graan, waar we van stoken luidde het antwoord het is ons eigen, inlandsch graan, dat geen druppel zeewater te zien krijgt. Does not matterzegt John Bullg ij ophouden of ik aanhouden? basta! En toen heeft onze eigen regeering onzen eigen branderijen wel moeten verbieden met ons eigen graan te doen wat we zelf goed vinden." „Terecht", zegt een Nederlandsch blad, is er van Engelsche zijde bezwaar tegen ge maakt" Zóó kan maar een blad in Nederland spreken, oordeelt de Res. en zegt danHet is het orgaan, dat den Engelschman Lang tot mee werker had en informatiediensten (leed voor de Engelsche en Fransche legaties te 's Graven hage. „Stand. TWEE JAAR OORLOG. Het ligt in het voornemen van den „Neder landsche Anti-Oorlog Raad" om op 1 Augustus a. s., ter herinnering aan het feit dat 2 jaren geleden dé groote oorlog een aanvang nam. een demonstratie in zooveel mogelijk alle plaatsen van Nederland op touw te zetten, die bedoeld is in het algemeen te spreken voor den vrede en tegen den oorlog, zonder dat het zij hier uitdrukkelijk op den voor- groed gesteld hieruit zou mogen volgen, dat gewenscht zou worden een spoedige vrede ongeacht de voorwaarden, waaronder deze tot stand zou komen. DE OORLOG. Westelijk Front. Engelsch succes. Officieel. ITaig rapporteert Wij hebben bij Longueval het geheele bosch van Delville veroverd niettegenstaande hevige tegenstand werd geboden. Wij sloegen een krachtigen aanval af met zware verliezen voor den vijand. Wij kregen voet in liet bosch van Foureaux, waar wij de derde verdedigings linie van de Duitschers binnendrongen. Een eskadron van de garde-dragonders rekende in deze streek met succes af met een vijandelijke afdeeling. Dit was het eerste optreden van onze cavalerie sedert 1914. Wij vermeesterden het geheele bosch van Bazentin-Ie-Petit, ten westen van het dorp i dien naam. Twee tegenaanvallen werden hier afgeslagen. Onder de ter plaatse go- vangen genomen Duitschers zjjn een Beiersch regiments commandant met. zijn geheelen staf. Beoosten Ovillers vooruitdringend, baanden wij ons al vechtende een weg tot de buiten wijken van Pozières. LONDEN, 16 Juli. (Reuter.) Officieel. Hevige wederzijdsche beschieting. De Engelschen vinden nog steeds groote hoeveelheden oorlogs tuig in de veroverde stellingen. Zij hebben vijf zware houwitsers en vier kanonnen van 77 m.M. buitgemaakt. Gisternacht is in het Fonreaux-bosch (1500M. ten N.O. van Bazentin le Petit) een afdeeling, die de troepen beschermde, welke de nieuwe stellingen versterkten, met succes terugge trokken zonder door den vijand lastig te zijn gevallen. BERLIJN, 16 Juli. (Wolff.) Officieel. Aan weerszijden van de Soinme sterk geschutvuur. Gisteren zijn in den loop van den namiddag vier hevige aanvallen der Engelschen in het vak Ovillers—Bazentin le Petit voor onze linies volkomen gefnuikt, evenals 's ochtends een ten oosten van Bazentin ondernomen aanval. Ten zuiden van de Somme ontspon zich gisteravond een levendig gevecht bij en ten zuiden van Biaches. Een deel van het dorp is weer door ons bezetwij hebben hier meer dan 100 gevangenen gemaakt. Aanvallen der Franschen bij Barleux eu in de streek van Estrées en ten westen daarvan, zijn de laatste reeds in ons spervuur onder groote verliezen voor den vijand afge slagen. Ten oosten van de Maas hebben de Fran schen gistermiddag sterke strijdkrachten tegen de hoogte Koude Aarde (Froide Terre) en tegen Fleury in het vuur gezonden. Zij heb ben geen succes kunnen behalen. Bij hun 's avonds herhaalden stormloop drongen zij ten Z. W. van het verdedigingswerk Thiau- mout in kleine gedeelten onzer voorste linie binnen, om welke gedeelten nog wordt ge streden. LONDEN, 15 Juli. Alles gaat goed vooruit, wij drongen de vijandelijke linies binnen tot een punt van de derde verdedigingslinie achter de eerste ingenomen loograven in den sector FricourtMametz, over een breedte van 4 mijlen. 'Gedurende de laatste 24 uren namen wij meer dan 2000 Duitschers gevangen het totaal aantal gevangenen overschrijdt thans de 10,000. Bezorgdheid over Verdun. Uit Parijs wordt „vertrouwelijk" aan de Tijd gemeld, dat men zich aldaar in militaire kringen ernstig ongerust maakt over de vesting Verdun. De N. O. hoek van de stad wordt thans tot vlak onder haar muren ernstig bedreigd dooi den val van Douaumont, Thiaumont, het bosch bij Troide Terre, en de hoogten bij het dord Fleury. Daar de liooge en lage batterijen van Damloup door de Duitschers genomen werden, behoeven zij slechts de versterkingen van Souville en de batterijen bij de Froide Terre te nemen om zich toegang te verschaffen tot de stad door het dal van Fleury. De keizer aan de Somme. BERLIJN, 16 Juli. (Wolff) Officieel. De keizer heeft heden weer op het gevechtsterein aan de Somme vertoefd. De opperbevelhebber van het leger heeft hun rapport uitgebracht over de afgeloopen krijgsverrichtingen. Van middag heeft de Keizer een besprekinggehad met de chef van den generalen staf. In de lazaretten heeft de keizer zwaarge- o(J 0-Q.4 po Inzending van advertentiën vóór «ren op den dag der uitgave. en -»-lT

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1