Buitenland. Uit Stad m Provincie. zullen kosten. Het blad wijst er op, dat deze prijs liet drievoudige is van de gewone prijzen en dringt er op aan, maatregelen te treffen om onmiddellijk de Nederlandsche oogst, welke zal mogen worden uitgevoerd, voor Engeland te verwerven als eenige uitweg uit de moei lijkheid. N. R. C. DE OORLOG. Van de grens. Door de „Tel." meegedeeld „van de grens". De Duitschers aan de Belgische kust oefenen alleen hun jonge mariniers, die per trein uit Brugge gearriveerd waren. Deze oefeningen hadden Maandagmorgen en -middags plaats. Zoo zagen wij de Duitschers vuren met batterijen, die ongeveer een kilo meter van de Nederlandsche grens opgsteld waren. Een sleepboot van Zeebrugge voer langs de kust en sleepte een schijf mede, die als doelwit dienst moest doen. De vlammen sloegen uit den grond op, want de kanonnen waren diep in het zand ingegraven. Eenige officieren stonden op een duinkop. Toen de oefeningen afgeloopen waren, wemelden de duinen van duizenden militairen, die naar de uitwerking der schoten kwamen kijken. Relletjes te Dublin. Zondagavond zijn er nog weer relletjes te Dublin Voorgekomen. Onder aanvoering van een vrouw, die een republikeinsche vlag op een bezemsteel zwaaide, trok een troep van een paar honderd mannen en vrouwen door de straten, waarvan sommigen met stokken waren gewapend. Een politiebeambte, die de vlag wilde neerhalen, kreeg er met de stokken van langs. Ten slotte kwam andere politie hem te hulp. De belhamels zijn gestraft. Socialistische Verklaring. PARIJS, 25 Juni. (Havas.) De Kamer heeft de voorloopige twaalfden van de begrooting, strekkende om de regeering in staat te stellen den oorlog gedurende Juli, Augustus en Sep tember voort te zetten, goedgekeurd. In naam van de geünifieerde socialisten heeft Hubert Roger de volgende verklaring afge legd „De socialistische partij zal heden, gelijk in de vorige 22 maanden, voor de kredieten stemmen, die de regeering voor het voortzetten van de nationale verdediging aanvraagt. Zij zal dat doen, opdat de Fransche republiek, brutaal aangevallen en in het hart bedreigd, de strijdmiddelen, die de centrale keizerrijken tegen 'haar en haar bondgenooten in het veld hebben gestuurd, kan neutraliseeren en over treffen. Zij zal dat doen omdat zij bereid is tot alle inspanning en elk offer, om de terri toriale integriteit van Frankrijk te verzekeren en Elzas-Lotharingen de rechten te hergeven, die in 1871 met voeten zijn getreden, voorts om het algeheele politieke en oecononnsche herstel van België en Servië te verzekeren, alsmede om duurzamen vrede te verkrijgen. Economische Conferentie. The Nation, het bekende Engelsche week blad, heeft, zegt de N. R. C., in het jongste nr. een artikel over de besluiten der z.g. economische conferentie, die te Parijs was gehouden. Het blad verzet zich tegen deter conferentie aangenomen beginselen, die er op zouden neerkomen, dat de vijand (van de Entente) na den vrede nog steeds „de vijand" zou blijven, hetgeen er toe zou leiden, dat na den vrede de oorlog zal worden voortgezet. En het blad vraagt, of na den vrede de volken van Europa in twee kampen moeten gescheiden blijven, die, met een openhartigheid, welke zij tot dusver in hun kwaadste uitlatingen nooit hadden getoond, bekennen er op uit te zijn elkaar wederzijdse!) met vijandschap te blijven bejegenen en te trachten elkaar wederkeerig te schaden. De Nation herinnert er aan, dat zoowel Asquith als sir Edward Grey steeds in de scherpste bewoordingen hadden ontkend, zulke oogmerken te hebben gekoesterd. De besluiten ter Parijsclie conferentie stellen die quaestie weer op losse schroeven en de desbetreffende verklaringen van Asquith en Grey zijn nu niet meer als afdoende te accep teeren vreest do Nation. Het proces tegen Casement. Van den eersten dag van het proces tegen Casement, dat Dinsdag te Londen in het hooggerechtshof voor den lord opperrechter be gonnen is, heeft Reuter eenige bijzonderheden geseind. In aansluiting daarvan ontleenen wij nog aan Engelsche bladen, dat de attorney- general Casement schetste als een bekwaam en beschaafd man, bedreven in zaken en met ondervinding in politieke kwesties. Hij was niet zijn levenlang in opstand geweest tegen Engeland, zooals anderen, die uit de geschie denis wel bekend waren, geweest zijn. Zijn loopbaan is niet zonder onderscheiding geweest en de eerste periode daarvan, zoo zeide de attorney-general, is niet gericht geweest op de vernietiging van het gezag van dit groote rijk, maar op zijn bevestiging en ontwikkeling. De magistraat herinnerde er voorts aan, hoe Casement in 1911 ter erkenning van zijn ver diensten geridderd is en las den brief voor, dien de nieuwe ridder toen aan Sir Edward Grey schreef om hem voor zijn benoeming te bedanken Wat er tusschen 1911 en 1914 eebeurd is, dat zoo den geest van den gevan gene bedorven heeft, zeide de attorney-general niet te weten. Deze beschouwde vervolgens Casement's optreden tegenover de Iersche krijgsgevangenen in het kamp te Limburg, waar Reuter reeds over geseind heeft. De Iersche brigade zou dienen om Ierland van den Britschen vijand te bevrijden en de jury, zeide de attorney-generaal, zou zeker de gevolg trekking maken, dat de bedoeling was deze mannen te gebruiken om een gewapenden opstand in Ierland uit te lokken. Voorts herinnerde hij aan den ondergang van de Aude, met eeri lading Russische ge weren, model 1905, en zeide, dat het verband tusschen het schip en de bewegingen van den beklaagde duidelijk gebleken was. De gevangene heeft een landing in Ierland beproefd met bondgenooten en wapens en beschikte over een code, die hem in staat stelde aan zijn Duitsche vrienden om geweren, een kanon, veel munitie, ontplofbare stoffen en nog een schip te vragen. Ten slotte stelde de attorney-general Casement voor als een man, die door haat tegen Engeland verblind, een wanhopig kansspel gespeeld had en ver- loren. Uit het getuigenverhoor stippen wij nog aan, dat volgens den getuige Cronin, Casement, die in het kamp te Limburg vrij rondliep, daar 70 tot 80 Iersche krijgsgevangenen toe sprekend, zeide: Waarom blijven jelui hier honger en ellende lijden, terwijl jelui het goed zoudt kunnen hebben door je aan te sjuiten bij de Iersche brigade, die ik ga vormen 'Zeide Casement ook, vroeg de rechter, wat hij met de brigade ging doen 'Get.Wanneer de Duitschers een gevecht ter zee wonnen, zou hij haar in Ierland aan land zetten om Ierland te bevrijden. R.Zeide hij ook tegen wie de brigade moest vechten Get. Tegen Engeland. R.Zeide hij ook wat er gebeuren zou wanneer Duitscliland niet won Get.Wij zouden ieder 10 of 20 pond en een vrijen overtocht naar Amerika^knjgen. Zeeuwscb-Vlaamsch Zendingsfeest te Zaamslag. is nu nog gelegenheid om voor onzen Koning te arbeiden. Daarom Hink aangepakt, want in de teekenen der tijden liooren we reeds liet ruischen zijner voetstappen en dan is de dag, waarin we werken kunnen voorbij. Spreker wijst op den wereldoorlog en de gevolgen daarvan voor de zending. Wat zal de heiden zeggen van Christenen, die tegen hen zeggen, dat ze den naaste lief moeten hebben als zich zelve en die elkaar in haat vernielen? Van een Christelijken staat ging zelfs het verzoek uit aan de heidenen in zijn koloniën om tot hun afgoden te bidden om de zege over de wapenenEn dat van liet allerchristelijkste Engeland, dat zijn zende lingen bij honderdtallen teltToch was er nog hope voor de toekomst. Juist in den Napoleon- tischen tijd is de Zendingsijver ontwaakt. En ook nu wordt er druk geschreven en gesproken over de Zending in verband met den oorlog. In verband hiermee werd gewezen op een uitspraak der Ned. Zendingsconferentie, dat Zending, trots den wereldoorlog, een onge rijmdheid is, maar toch roeping. Laat ons getrouw zijn aan die roeping. De koning komt haastelijkZijn zaak heeft dus ook haast. Laten we vasthouden bij den Zendingsarbeid het woord van de profeet „Niet door kracht of geweld, maar door mijnen Geest zal 't ge schieden." Woensdagavond half acht, werd onder leidin: van Ds. de Walle, de aangekondigde bidstond gehouden op de weide van den heer Bruijnzeel, met het oog op het te houden zendingsfeest op Donderdag. Voor 4- 200 toehoorders werden de zegeningen, die wij genieten, ge steld tegenover de oordeelen Gods in andere landen. Met een krachtige opwekking om het werk der zending te steunen met ons gebed en volkomen offers besloot spreker zijn rede en ging voor in gebed. Donderdagmorgen hing de lucht weer zwaar, doch met het rijzen der zon, dreven de donkere wolkengevaarten weg en een lieflijk zonnetje brak nu en dan door het wolkenfloers hoen. Op vastgestelde tijd opende Ds. v. Dis hot samenzijn. Hij liet zingen Ps. 89 1 en ging voor in den gebede. Daarna spiak Ds. v. Anken van Pernis zijn rede uit: „Duiven tot hare vensteren". Hij ontwikkelde de gedachte, dat de heidenen (de duiven) komen tot de kerke Gods (tot hare vensteren). Hij liet vooral de aandacht vallen op het Zendings- (jeloof. Al de heidenen zullen komen tot de kerke Gods. Johannes op Patmos zag de vervulling dezer belofte, toen hij een blik mocht werpen op de verloste schare uit alle volk èn taal en natie! Met een krachtige opwekking om studie te maken van de vraag stukken der zending besloot hij zijn rede. Hierna kreeg Ds. Van der Schuit van Am sterdam het woord. Hij sprak naar 1 Joh. 5 4 over: „Een wereld overwinnende kracht. De menscli dezer wereld meent door kracht en geweld, door wetenschap en beschaving, uitvindingen en ontdekkingen, door het be- heerschen der stof enz. de wereld te over winnen. Doch Gods Woord leert ons, dat door „het geloof" de vvereld overwonnen wordt. Met vaak eenvoudige middelen, wordt de sterkste veste van Satan veroverd. (Bijbel- en traktaatverspreiding). Het eenvoudige dezer wereld heeft God dikwijls genomen (niet altijd!) om Zijn werk te werken. Laat ons door geloofsoefening, kracht zoeken om zendings werk te verrichten. Begin bij uzelven, in uw huis en omgeving! Daarna sprak de heer F. J. Jens, zendeling op Nieuw-Guinea over S. O. S.„Red onze zielen". Van een zinkend schip zendt de trouw op zijn post blijvende marconist zijn S. O. S. draadloos in de wereldruimte. Het is de wanhoopskreet van een door doodsgevaren geprangde ziel. Zulk een kreet komt ook uit de heidenwereld, die spreker vergeleek bij een lekgestooten schip tegen de rots: „Gods Woord". Het heidendom, dat spreker uit ervaring kende, begint zijn ge vaarlijke staat te zien en het roept in angst der ziele„Redt onze zielenHij deelde verder eenige treffende gebeurtenissen mede over ziju arbeid onder de Biakkers (eiland Biak) én Papoea's van Nieuw-Guinea. Was die arbeid vroeger schier ongezegend nu kon van rijken zegen gewaagd worden. Brand- stapels van afgoden had spreker zien oprichten Vooral na 1907 waren er rijke vruchten inge zameld van dezen zendingsakker. Ga voort met arbeiden voor de zending en helpt alzoo mede, dat de kreet „Redt onze zielen" niet onbeantwoord blijft. Zoo besloot spreker zijn ernstig en met aandacht gevolgde verhandeling. Vervolgens betrad Ds. Mulder van Amster dam het spreekgestoelte om te bandelen over „De zaak van onzen koning heeft haast. Het is heden Zendingsdag. Het zal een dag blijven, zoolang deze bedeeling bestaat. Er Daarna kreeg zendeling Binde van Rotter dam het woord. Ds. Linbenborn was ver hinderd. Nu sprak hij in zijn plaats. 12 jaar had hij gearbeid onder de Soendaneezen op Java. Hij vertelde van den moeilijken arbeid onder eeze volgelingen van den Islam. Hun Christenhaat, hun leer van het „ijzeren nood lot"- Toch kon hij ook wijzen op heerlijke vruchten van het zendingswerk onder de Mohamedaueu. Hij vertelde daartoe enkele treffende geschiedenissen, hoe door eenvoudige middelen, deze harde harten vermurwd werden door den hamer des Woords. Eindelijk sprak Dr. Hepp van Klundert over de Zending en den oorlog. Hij begon met het bekende woord van Victor Hugo „nog enkele jaren en de oorlog is onmogelijk er zal alleen nog plaats zijn voor 't kanon in de musea, waar ze als antiquiteiten be waard zullen worden er zal een statenbond zijn waar de vrede alleen zal heerschen". We zijn enkele jaren verder en nu Spreker noemde als oorzaken van den oorzaak Heb zucht rassenhaat wraak. Vervolgens stelde hij de zending en de oorlog tegenover elkaar. Zending uiting van Gods barmhartig heid. Oorlog uiting van zijn toorn. De zen ding doet jubelen „Hoe lieflijk zijn op de bergen de voeten desgenen die het goede boodschapt". De oorlog: „Hoe vreeselijk zijn op de bergen de kanonnen, die dood en verderf verspreiden. Zending tracht te winnen, oorlog te vernietigen. Zending leertIndien iemand u op de rechterwang slaat, keert hem ook de linker toe. Oorlog eischt „oog om oog, en tand om tand" enz. De oorlog zal nadeelig werken op de Zendingsactie. 1. De kerken zijn zedelijk verzwakt. 2. De Zendingsmid delen zijn ernstig getroffen. De oorlog maakt op de heidenwereld een onzalige indruk. Daarom niet gewanhoopt, 't Laatste woord is van 't geloof. De volheid der heidenen zal ingaan. In 't rumoer der volken hebben wij een teeken des tijds. Boven hel gedreun der kanonnen klinkt de blijde jubel„De bruigom komt Ten slotte sprak Ds. J. C. Scholier van Den Haag de slotrede uit. Hij deed dit aan de hand vau 1 Sam. 10 7„Wat uw hand vindt om te doen, doe dat." Laat ons allen werken met de gaven en talenten, welke de Heere ons gaf. Hij roept ons tot arbeiden, maar Hij geeft ook al wat tot dien arbeid uoodig is! Zending is liet antwoord der gemeente op de roepstem Gods zij is het werk Gods aan hart en geweten der 'menschen zij is de sterking van ons geloof. De Zeeuwen zijn vast in hun over tuiging. Blijft steevast in Uw arbeid in Uw geloof in Uw liefde voor de Zending. Het ga U wel Goede reis Doe wat. uw hand vindt om te doen, met het oog op onze getrouwe God, die onze Hulpe is en was en wezen zal Ds. v. Dis dankte hierna allen die tot het welslagen van het feest hadden meegeholpen. Het weer hield zich heel den dag prachtig. Alleen onder het slotwoord een buitje, dat er aan herinnerde, dat na zonneschijn ook wel regen komt. Dit deed echter aan de goede, opgewekte stemming geen afbreuk. We kun nen niet anders zeggen dan, dat feest uitne mend geslaagd is. Ongeveer 2500 bezoekers waren er van heinde en ver. De tram, „onze tram" bracht tal van feestgangers naar het terrein. De collecte bracht op (inbegrepen verkoop van i 2400 programma's) f 831,32. Deze „zendingsperzik" smaakt naar meer. De vruch ten er van kunnen niet uitblijven. Jammer dat er ook velen naar een zendingsfeest gaan, tenminste ik kreeg zoo den indruk, aldus onze correspondent, om heel den dag over de weide te slenteren, of om koffiepraatjes te houden, of om te schertsen en te flirten. Laat zuluen voortaan liever thuis blijven. Ze hinderen de sprekers en de menschen, die gekomen zijn om te luisteren en te genieten. TER NEUZEN. 30 Juni 1916. Gistere» reed voor het eerst met passa giers de Zeeuwsch Vlaamsclie tram van Axel over Zaamslag naar Ter Neuzen en omgekeerd. Om 5 minuten over elven vertrok de eerste tram uit Ter Neuzen, aangestaard door een menigte volks. De locomotief vervoerde een drietal aanhangwagens, die er beslist prachtig uitzien en geheel volgens nieuw systeem zijn gebouwd. Deze wagens waren bijna vol met reizigers, de meesten hunner vervoorende naar het Z.V1. Zendingsfeest, wat te Zaamslag gehouden werd. Des avonds om kwart over zes kwam de laatste tram hier overvol met passagiers aan. In 't geheel reden vier trams heen en terug gisteren. Door den Commissaris der Koningin zijn herbenoemd tot lid der Gezondheidscommissies, zetelend te Ter Neuzen, Hulst en Oostburg, de heeren J. C. Bom te Axel, B. N. Reuling te Hulst en A. van Delden te IJzendijke en is benoemd tot voorzitter der Gezondheids commissie te Hulst, de heer F. van Waes- berghe aldaar. Benoemd tot hoofd der chr. school te Nieuwland bij Leerdam, de heer A. A. Neder- liand, onderwijzer t.e Koudekerke. Genoemde lieer is van Hoek afkomstig en is werkzaam geweest aan de Chr. school te Ter Neuzen (kom). Axel. Jl. Donderdag was het in ons klein stedeke tamelijk druk. De tram bracht voor het eerst zijn passa giers naar het Zendingsfeest te Zaamslag. Dat velen er gebruik van maakten, spreekt van zelf en ieder was vol lof over het zachte rijden van de tram. Geen hinderlijk geram mel verstoorde de gesprekken. In één woord het was een genot om zulk een ritje mede te maken. Ook de jeugd heeft veel met onze tram op, temeer nu zij 's avonds uitgenoodigd werd om een kosteloos ritje van uit Axel naar de Drie Schouwen mede te maken. Natuurlijk werd daar zeer dankbaar gebruik van gemaakt en onder blij gejubel werd dit reisje aanvaard. Zoo heeft dan nu de tram zijn eerste rit ge daan om weldra op geregelde tijden de men schen in de gelegenheid te stellen om op gemakkelijke wijze van de eene naar de andere plaats te komen. Axel. Ook in deze gemeente (evenals in Ter Neuzen) is gebrek aan geschikte woningen. De burgemeester alhier heeft eene bouwver- eeniging opgericht. Reeds traden 16 leden toe. De contributie voor leden werd vastgesteld op f 1,50 per jaar. In het bestuur werden gekozen de heeren L. J. den Hollander voorzitter, J. P. Kögeler, secretaris, P. Augusteijn, penningmeester, F. Dekker, J. A. Dregmanm J. de Kraker en A. E. C. Kruijsse, leden. Koewacht. Veel vlas is hier reeds weken geleden vei kocht tegen 400, 450 en 500 en meer gulden per gemet (44 A. 56 c.A.) IJzendijke. In de Woensdag gehouden clas- sikale vergadering van de Ned. Herv. kerk werd in plaats van Ds. Noest, die naar Anlo vertrok, in het classicaal bestuur benoemd Ds. Jansen van Nieuwvliet en wegens het vertrek van Ds. Van Petegem naar Dinxperlo, Dr.- Van Beek te Waterlandkerkje. IJzendijke. Bij de Woensdag gehouden ver- kooping vau een boereninspan ten behoeve van J. WijffelsHaverbeeke alhier, zijn aldus de Midd. Crt. weer reuzenprijzen geboden. Om een voorbeeld te geveneen 5-jarige stamboekmerrie met veulen ging weg voor f2710. Het hoorn- en ander vee was ïngelijks zeer duur. Al was het voor deze streek al een ongewone tijd voor een koopdag, er was toch veel bezoek. Daarentegen werd er Vrijdag ten behoeve dor familie De Jaeger te IJzendijke klaver verkocht voor f 10 per gemet. Voor goed gewas zeer zeker een geringe prijs. Ds. De Bruijne van Zaamslag, sloot bet samenzijn met dankzegging. Gedurende de pauzen zong de Zangver- eeniging. van Zaamslag „Zingt den lieer een nieuw l'ed" eenige liederen. Het muziekkorps van Axel begeleidde liet zingen op het feest- terrein. Herstemming Prov. Staten. Middelburg. Aantal kiezers 5768. Verkregen hebben mr. J. Adriaanse (v.d.) 2597, W. Melis (a.r., aftr.) 2601. Zoodat gekozen is W. Melis (A -R., aftr.) met 4 stemmen meerderheid. De oorzaak van de nederlaag in Middelburg. Dat de uitslag van verkiezingen dikwijls van een klein toeval kan afhangen, is gisteren weder in het district Middelburg gebleken, waar de rechtsche kandidaat met 4 stemmen meer werd gekozen. Een vijftal visschers uit Arnemuiden, die te Vlissingen binnenkwamen, werden per auto naar Arnemuiden gebracht. Door het openstaan van een brug ontstond een oponthoud, waardoor de kiezers met het slaan van vijf uur wel in bet gemeentehuis, doch niet in' het stemlokaal waren en alzoo niet meer tot de stembus werden toegelaten. Ware de brug niet open geweest, de linksche candidaat was gekozen, want het gold liiei vijf linksche kiezers. (Het Vad.) Van een gewonde Sassenaar. De heer H. Lammens, vroeger te Sas van Gent woonachtig en thans als' vrijwilliger in dienst bij het Belgische leger, werd onlangs zwaar gewond. Hij werd deswege in het Gulden-Oorlogsboek" van dat leger als volgt vermeld „Lammens, H. J. G., korporaal bij

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2