nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Antirevolutionair voor Tweede Kamer. Binnenland. No. 1341. Zaterdag 1 Juli 1916 14' Jaargang ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT001J Az. te IhR NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENT1EN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emergo te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. V „Wij staan". Dit is het opschrift van een hoofdartikel in „Het Volk" Zulks wordt gezegd naar aanleiding van den uitslag der Statenverkiezingen in Noord- Holland, waar bijna alle winst der socialisten geschiedde ten koste van de liberalen. In Amsterdam wou de S. D. A. P. het niet op een accoordje gooien met de liberalen. Daar voelde ze zich sterk genoeg, om alleen te blijven staan. Daar zag ze er voordeel in. En nu klinkt het heel fier Wij staanl Een feit is echter, dat alle voordeelen, die het socialisme elders behaalde, geboekt moeten worden onder het hoofd anti-clericalisme. In Zuid-Holland, in Gelderland, in Overijsel, werd liet monsterverbond van socialisten en liberalen gesloten. Sommigen onwilligen afdeelingsbesturen der S. D. A. P. werd zelfs te verstaan gegeven, dat ze blindelings te gehoorzamen hadden, anders Zoo trok de S. D. A. P. in bond met de liberalen van alle gading op tegen rechts. Zuiver anti-clericalisme. „Wij staan" is, in dit licht bezien, groot spraak. Zonder hulp der liberalen hadden de socia listen geen voordeelen kunnen behalen. En nu ze eenmaal hun slag geslagen hebben, nemen ze een houding aan, alsof ze door eigen kracht, alleen op zich zelf aangewezen, succes hadden behaald. Wij staan." Dit woord wordt thans gesproken, na de stembus V Reorganisatie. In Winschoten liep het bij de Tweede Ka merverkiezing, welke noodig was geworden tengevolge van het overlijden van Dr. Bos, uit op een herstemming tusschen vrijzinnig democraat en socialist. De Centrale districtskiesvereeniging der antirevolutionnairen besloot toen haar kiezers te adviseeren, den vrijzinnig-democraat te steunen. Daartegen kwam, o. i. zeer terecht, Dr. Kuyper met kracht op. Evenwel, liet advies bleef gehandhaafd. We herinneren aan dezen loop van zaken alleen, om te doen zien, dat aan onze orga nisatie, ook in dit opzicht, nog een en ander ontbreekt. Dr. Kuyper zegt dan ook in De Standaard: „Ook bleef dusver onbeslist, in hoeverre het Provinciaal Comité bij zulk een geding zekere autoriteit van zich kan doen uitgaan. Lees en herlees onze Statuten maar, en ge zult zien, dat ze er niets van zeggen. Blijft alzoo niet anders vast staan, dan dit ééne dat de districtskiesvereeniging, mits wezenlijk samenkomend en de Locale Kies- vereenigingeu krachtens lastgeving vertegen woordigend, bij zulk een geding, als ook nu zich weer voordeed, beslissen kon. Zelfs staat nergens dat ze het Centraal Comité heeft te raadplegen. Staat alzoo vast, dat ia Wiuschoten de plaatselijke kiesvereenigingen naar eiscli ge hoord zijn, en dat de districts-kiesvereeuiging, conform die uitspraak, is opgetreden, en de candidatuur-Van Beresteyn in elk geval te vroeg gesteld heeft, dan was deze toch de wettige candidaat. Alleen maar, dan moet ook tot in bijzonder heden bewezen worden, dat 't zoo, en niet anders, is toegegaan. Precies zoo. Zonder eenige afwijking, die in de Statuten geen grond vindt. Gelukkig dat eerlang een radicale herziening der Statuten ook op zulke punten orde zal kunnen stellen. Het Centraal-Comité had nu niets te zeggen. Het Provinciaal-Comité nog minder. Alleen de Centrale Districts kiesvereeniging mits deze conform het besluit der plaatselijke kiesvereeniging haar advies gaf. Hel pijnlijkst zou alleen zijn, indien, na onderzoek, van achter uitkwam, dat ditmaal gehandeld is door een niet gelegitimeerde tnacht. Ook aan het advies van De Standaard was uiteraard niemand gebonden. Acht men het beter te weten dan wij, dan ga men desnoods rechtdraads tegen ons advies in, mits op een duidelijk gelegitimeerde wijze. Of nu hieraan niet wel iets, ja, maar al te veel gehaperd heeft, is geen vraagstuk meer. In elk geval had men eerst met een eigen Antirevolutionairen candidaat moeten uit komen. Bij herstemming had men dan de keuze kunnen doen." We hopen van harte, dat de reorganisatie plannen nu spoedig aan de orde gesteld zullen worden. De eenheid van handelen, en daardoor de kracht onzer actie, zal er ongetwijfeld door bevorderd worden. De algemeen beraadslagingen worden geopend over de wijziging van art. 411 der Invaliditeitswet. De heer Snoeck Henkemans (c.h., Apeld.) is teleurgesteld, omdat de Invaliditeits wet' Ziektewet en Raden wet volgens dit ont werp niet voor 3 Dec. 191G den aanvankelijk gestelden uitersten termijn zullen worden ingevoerd. Het uitstel zou intusschen kunnen worden benut tot het aanbrengen van eenige wenschelijk gebleken verbeteringen. Spr. vraagt of de minister bereid zou zijn binnen korten tijd eenige zekerheid aan de Tweede Kamer té verschaffen, welke de door haar voorge stelde wijzigingen in de Invaliditeitswet en Ziektewet worden gehandhaafd, opdat de Tweede Kamer nog in dit zittingsjaar in de gelegenheid zij deze in de afdeelingen te onderzoeken. De heer Nolens (r.k.. Venlo) klaagt er over, dat de regeering er niet aan dénkt, tot de verwerkelijking van de invoering van de wetten mede te werken. Den termijn van dit ontwerp acht spr. te lang en als stemming wordt "Uitgelokt zal hij tegenstemmen. Nadat de heer Rutgers (a.r., Hilversum) heeft verklaard het geheel eens te zijn met den heer Nolens, zegt de m i n i s t e r van waterstaat, dat de taak van voorberei ding voor de invoering van de Invaliditeitswet door hem met kracht is aangevat. Het kies reglement van de raden van arbeid is reeds bij den Raad van State, evenals de crediet- aanvrage voor de instelling van de raden van arbeid. Spr. wil ten aanzien van de wijziging in de Invaliditeitswet afwachten, of van gemeen- schappelijken meening dienaangaande blijkt in het voorloopig verslag voor de crediet-aanvrage. Besloten wordt na afwerking van agenda, doch niet voor "Dinsdag, te behandelen de wetsontwerpen in zake het Statistiek recht, wijziging van de Succesiebelasting, wijziging van de wet op de brievenposterij, verhooging van de bieraccijns, en de dividenden tantième- belasting. De vergadering duurt voort. (N.R.C DE HERSTEMMINGEN VOOR DE PROVINCIALE STATEN. Te Overijsel hadden de herstemmingen plaats met het volgende resultaat O m m e n. Uitgebracht 6110 stemmen. II. van Haeringen Pz., (a.r., aftr.) 3020, mr. W. baron van Dedem, (1., aftr.) 3090. Gekozen Van Dedem, (1.) Zwolle. J. Balkesteyn (c.b.) 2154, mr. D. van Laer (lib., aftr.) 2406, mr. J. van Setten (lib., aftr.) 2:382, J. Vleming (s.d.a.p.) 82. Gekozen Van Laer (1.) en Van Setten (1.) De verhouding in de Staten van Overijsel was vóór de verkiezingen 24 rechts en 23 links. In alle distrikten is de afvaardiging, wat rechts en links betreft, dezelfde gebleven, behalve in Enschedé, waar een r.k. vervangen werd door een liberaal. De verhouding is dus thans geworden links 24, rechts 23. Overijsel is dus om. Noord-Holland. Amsterdam I. Uitgebrachte stemmen 2804. Dr. H. Hubrecht (u.l., aftr.) 1765, mr. Th. Stuart (v.I., aftr.) 1675, mr. J. Verdam (a.r.) 975, F. Wierdels (r.k.) 991. Gekozen Hubrecht (u.l., aftr.) en Stuart (v.!., aftr.) Amsterdam II. Uitgebrachte stemmen 2746. J. Douwes (a.r., aftr.) 1239, Jos. Loopuit (s.d.a.p.) 1354, J. van den Tempel (s.d.a.p.) 1441 en F. Wilking (r.k.) 1164. Gekozen Loopuit (s.d.a.p.) en Van den Tern- pel (s.d.a.p.) Amsterdam III. Uitgebrachte stemmen 9293. Mr. H. Bijleveld Jr. (a.r.) 2882 en dr. Tli. van der Waerden (s.d.a.p., aftr.) 6411. Gekozen Van der Waerden (s.d.a.p., aftr.) Amsterdam IV. Uitgebrachte stemmen 2516. II. Barnstein (v.d., aftr.) 1494 en S. de Wolff (s.d.a.p.) 1022. Gekozen Barnstein (v.d., aftr.) Amsterdam V. Uitgebrachte stemmen 11,425. Prof. mr. P. Diepenhorst (a.r.) 3813, W. van Diesen (v.d., aftrd 4434, C. Vattier Kraane (v.l.) 3769 en Ed. Polak (s.d.a.p.) 4236. Gekozen Van Diesen (v.d., aftr.) en Polak (s.d.a.p.) Amsterdam VI. Uitgebrachte stemmen 3918. J. Hendrix (r.k., aftr.) 1869, J. Jonckheer (u.l., aftr.) 1967, mr. Aug. Philips (v.l.) 1858 en mr. dr. C. Schoch (c.li.) 1794. Gekozen J. Ilendrix (r.k., aftr.) en J. Jonck- heer (u.l., aftr.) Amsterdam VIT. Uitgebrachte stemmen 3392. Mr. E. van den Bognert (r.k., aftr.) 1598, dr. J Gunning Wzn. (u.l.) 1661, J. ter Haar Jr. (c.h., aftr.) 1654 en dr. J. Hoekstra (v.d.) 1636. Gekozen Gunning Wzn. (u.l.) en Ter Haar Jr. (c.h., aftr.) Amsterda m VIII. Uitgebrachte stem- men 4075. J. de Roode (s.d.a.p.) 1306, W. de Vlugt (a.r.) 1868, KI. de Vries Szn. (v.d., aftr.) 1145 en L. van der Wal (s.d.a.p.) 1267. Gekozen de Roode (s.d.a.p.) en de Vlugt (a.r.) Amsterdam IX. Uitgebrachte stemmen 15,397. J. van Elzenga, s.d.a.p., 5269, J. van Kuykhof s.d.a.p., aftr. 6763, P. Nolting, v.d. 5197 en Th. Ruys Gzn., a.r., aftr. 5781. Gekozen Van Kuykhof, s.d.a.p., aftr. en Ruys Gzn., a.r., aftr. Haarlem. Uitgebrachte stemmen 8294. Mr. J. Comans, r.k. 3604, jhr. mr. J. Boreel van Hogelanden, v.l., aftr. 4250, jhr. mr. D. van Lennep, c.h., aftr. 4156, mr. J. Monnik a.r. 3552, L. Poppe, s.d.a.p. 3835, mr. J. Thiel v.d. 4088. Gekozen Boreel van Hogelanden, v.l., aftr., Van Lennep, c.h., aftr. en Thiel, v.d. Helder. Uitgebrachte geldige stemmen 3966. E. Bok, u.l., aftr. 1898, G. Dikkers, u.l., aftr. 1867, A. Michels, s.d.a.p. 2018, A. Ver stegen, s.d.a.p. 1862. Gekozen Bok, u.l., aftr. en Michèls, s.d.a.p. Hoorn. Uitgebrachte geldige stemmen 4188. A. Commandeur, r.k., 1807, J. Winkel, aftr. lib. 2381. Gekozen Winkel, lib., aftr. Purmerend. Uitgebrachte stemmen 4069. J. Koopman, 1., aftr. 2091, C. Nolet, r.k., 1127, Jb. de Vries, s.d.a.p. 1345, J. Wildschut, 1., aftr. 1722. Gekozen Koopman, 1., aftr. en Wildschut, 1., aftr. Zaandam. Uitgebrachte stemmen 6791. B. Blumendijk, s.d.a.p., aftr. 3915, Dekker, 1. 2667, J. Duys, s.d.a.p., aftr. 4075, P. van Meyer, v.d. 2658. Gekozen Binnendijk, s.d.a.p., aftr. en Duys, s.d.a.p., aftr. Utrecht. Amerongen. Uitgebrachte stemmen 6227. Mr. W. de Beaufort, v.l. 3039, jhr. L. Schuurbeque Boeye, c.h., aftr. 3188. Gekozen Schuurbeque Boeye, c.h., aftr. Utrecht I. Uitgebrachte stemmen 7199. Jhr. mr. K. Schorer, c.h. 3589, mr! dr. W. van van Zijst. 1., aftr. 3375, mr. L. van Lier, 1., aftr. 3344, mr. W. Boers, I., aftr. 3315. R. Boonsma, s.d.a.p., 384 en D. Jolles, s.d.a.p. 329. Gekozen Schorer, c.h., Van Zijst, I., aftr. en Van Lier, 1., aftr. Utrecht II. Uitgebrachte stemmen 6934. Mr. M. Bilderdijk, a.r., aftr. 3520, J. Grijns, a.r., aftr. 3497, .J. van der Wurf, r.k. 3384, P. Moltmaker, s.d.a.p. 3253, O. de Weerd, s.d.a.p. 3188 en J. Reynders, s.d.a.p. 3030. Gekozen Bilderdijk, a.r., aftr., Grijns, a.r., aftr. en Van der Wurf, r.k. KAMERVERKIEZING 9117. In het Handelsblad lezen wij „Wij vernemen, dat onder de politieke partijen het voornemen bestaat, het daarheen te leiden, dat er in 1917, voor zooveel het van de partijen afhangt, feitenljjk geen perio dieke Kamerverkiezingen zullen worden gehou den, omdat er dan toch, althans waaneer de Grondwetherziening haar beslag krijgt, ver kiezingen moeten volgen na de ontbinding. Met het oog daarop zou men, om dubbele moeite en kosten te sparen, bij de periodieke verkiezingen elkanders candidaten niet willen bestrijden. De onderhandelingen tusschen de partij besturen zouden reeds gaande zijn." KAMERZETEL ALMELO. De R. K. Centrale Kiesvereeniging te Almelo plaatste op de groslijst van candidaten voor de Tweede Kamer in het district Almelo (vacature Mr. P. J. M. Aaiberse) de heeren A. II. J. Engels, ambtenaar aan het bureau van K. S. A. te Leiden, L. baron van Voorts tot Voorst, voorzitter van den Overijselschen Boerenbond te Twello en J. Pas, schoolopziener in het arrondissement Oldenzaal, te Enschede. AANKOOP VAN DEN GANSCHEN ROGGEOOGST. Blijkens een officieel communique maakt de Minister van Landbouw bekend, dat in tegen stelling van een gedeeltelijke afgifte van rogge voor de consumptie volgens de regeling van 1915—16 de landbouwers thans hun geheelen te velde staanden roggeoogst aan de burge meesters zullen moeten verkoopen tegen f 9,10 per H.L. bij een natuursgewicht van 70 K.G. per HL. en bij gezonde kwaliteit der rogge. De regeering schenkt haar aandacht aan de vraag op welke wijze het best in de behoefte aan veevoeder bij landbouwers, die hunne rogge aan het Rijk zullen verkocht hebben, zal kunnen worden voorzien. NOG 1000 HULPCOMMIEZEN. Naar de Tel. verneemt, zal het aantal hulp- commiezen, dat belast is met de beteugeling van de smokkelarij langs de grens van ons land, binnenkort met 1000 vermeerderd worden. DE WAALSTROOM GEZONKEN. Het stoomschip Noordwijk passeerde Dins dagavond 6a/2 uur het vuurschip de Gabbert en seinde draadloos, dat het op grooten af stand het stoomschip Waalstroom zag met het voorschip getroffen en gezonken. De be manning is door torpedobooten gered. [De Waalstroom, van de Hollandsche Stoom boot Maatschappij te Amsterdam, groot 1421 ton bruto en 869 ton netto, was in 1913 ge bouwd. AARDAPPELEN NAAR ENGELAND. De Times schrijft, dat in Engeland in het laatst van deze week tenzij er verandering in den toestand komt 3 stuivers per pond voor aardappels betaald zal moeten worden, terwijl de nieuwe aardappels wel 4 stuivers

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1