gP" Waarborg S. LAURENS, Kleermaker, Kerk en S c h o o 1. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. I Handelsberichte 11. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertentiën. Laatste Berichten. Ingezonden Stukken. Telegrafische Berichten. TER NEUZEN, beveelt zich beleefd aan. Lange Kerkstraat 94, Prachtige Stalen-collectie. Net werk. Billijke prijzen. Overal te ontbieden. en tuinbonw. Anderen verrichten kopersla gers- metsel- en verfwerk. Niet weinigen vervaardigen matten en manden. De vrouwe lijke patiënten waren tot hulp in den arbeid in de paviljoened. Anderen hielden zich on ledig met breien, naaien en borduuren. Ook werd door beu keukenwerk verricht en de dro^e wasch behandeld. In liet beloonings stelsel kwam eenige verandering, \\erden tot nu toe voor den verrichten arbeid ver snaperingen verstrekt thans wordt geld ge geven, zoodat de verpleegden zelf het be geerde kunnen aanschaffen. Dit stelsel bracht verbetering en vermeerdering van den arbeid mede. Gebouwen en terreinen werden als vroeger verzorgd en waar noodig herstellingen en verbeteringen aangebnacht. Het administratie gebouw kwam gereed. Tegenover de admi nistratie werd een apotheek gebouwd. Over de tuinderij kan men tevreden zijn. De geldelijke opbrengst der vruchten was niet gering en zou nog aanmerkelijk hooger geweest zijn indien het verkeer met bet bui tenland door den oorlog niet zoozeer belem merd werd. De resultaten van de boerderi] waren met zoo gunstig als een vorig jaar. Het droge voorjaar was niet voordeelig voor de zand gronden. Gewonnen werd 85,000 kilogram hooi, terwijl ruim 800 HL. aardappelen werden geoogst. Er werd aan de stichting afgeleverd 73,890 L. melk of ongeveer 3500 L. per koe. Einde December waren aanwezig 22 melk koeien. Verkocht werden 42 vette varkens en 7 zijn geslacht voor eigen gebruik. Aange kocht werden 61 biggen en loopvarkens. Door eigen fokkerij werden 54 biggen ver kregen. Einde 1915 waren 114 varkens aan wezig. De opbrengst aan eieren bedroeg 1300 stuks» In liet verslag van den geestelijk-verzorger wordt de aandacht gevestigd op de behoefte aan een steenen kerk. Bij den bidstond die als gewoonlijk de jaar vergadering voorafgaat spraken de heeren predikanten J. A. van Selms van Grijpskerke en G. Sybesma van Zierkzee. In het bestuur werd herkozen de lieer II. J. E. Gerlach van St. Joostland en gekozen de heeren A. de Kraker te Zaamslag, Ds. Steenbeek te Scherpenisse en J. Ilarinck te Goes. Rijkstelefoonkantoor te Ter Neuzen. Nieuwe aansluitingen 106. E. A. IJsebaert, rund en varkensslager, Vlooswijkstraat 57. 107. A. F. Mannaert-Geers, handel in rijwielen en naaimachines. 108. D. Bareman, naaml. venn. Zeeuwsche voedings- en kunstmesthandcl. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de loop der vorige week hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. Hamelink, dienstbode, P 84 van Axel. A. I. Rouw, werkman, Baandijk 36, van Hoek. M. Baert, varensgezel, Tholensstraat 124, van Rotterdam. A. C. Bal, bioscoopoperateur, Steenkamplaan 1, van Leiden, tBoekelo, kommies verificateur, Stationsweg 8, van Vlo drop. F. J. van Spingelen, tandtechnicus, Verbindingslraat 12, van Utrecht. Vertrokken A. M. Peersman, dienstbode, Westkolkstraat 8/10 naar Stoppeldijk. E. M. Notte, dienst bode Q 193, naar Westdorpe. A, E. de Rid der, zonder beroep, Dekkerstraat 42, naar Utrecht, A. A. Th. van Aerde, bakkersknecht Tholensstraat 54, naar Haarlem. J. M. van Baal, barbiersbediende L. Kerkstraat 45, naar Coevorden. J. Leek, fotograaf, Vlooswgkstr. 3, naar Valkenburg. M. M. P. Weijuen, zon der beroep, Nieuwstraat 18, naar Roosendaal. Ds J Kok van Bedum over: „de toekomst van den Zoon des menscben naar Mattheüs 24 en 25". Na afloop van 'deze rede zal er gelegenheid zijn om met den Referent van gedachten te wisselen. In de middagvergadering zullen als sprekeis optreden: Ds. R. W. Huizing van IJmuiden, over Zending onder de Chineezen". Os."B. A. Knoppers van Kapelle-Biezehnge over: „Door de gemeente geroepen". Ds C J. Hakman van Harhngen over „De voortreffelijkheid van het [herders en leeraars ambt". Hospitaalsoldaten voor Verdun. Georg Quei schrijft uit het Duitsche hoofd kwartier in het Westen aan liet Berliner Tafn ^Samogneux hadden de Franschen een groote schuilplaats gegraven in den heuvelrug, een vierhoekig hol, waarin een sterke com pagnie zittend plaats kon vinden. Maar een Duitsche 21 centimeter-granaat viel steil op den rug boorde er zich diep in en begroef bij het ontploffen een gedeelte van de schuil plaats met zware zandmassa s. De artillerie zweeg vervolgens en de Westfaalsche artil lerie bestormde het dorp. Zij moest nog verder voorwaarts en liet alleen een veldwacht achter. Een man van de afdeeling kwam s middags bij den dokter en vertelde, dat er iemand begraven moest liggen onder het puin in de gangen van de helling. Men hoorde geroep van onder den grond. Men verstond het wel niet, maar daar was een Franschman in nood. De dokter kwam. Het met beschadigde gedeelte van de schuilplaats leek ook niet veilig De aarde brokkelde van de helling en kwam vaak in groote golven neer. De mannen schepten voorzichtig, ti achtten een dam te bouwen, maar er was niet voldoende materiaal bij de hand. „Wie daar?" werd er 111 het Fransen ge- r°„ïleb medelij! Red mij!" klonk het in Fransch terug. „Geduld!" „Help, help! Er liggen er luer twee be graven!" „Bedaar maar, we zullen jullie redden. Zij wisselden elkaar bij het graven af. Een man moest er op letten of niet een stuk van de helling omlaag kwam. Het kostte den dokter groote moeite de mannen te zeggen, dat zij eigenlijk hun leven niet zoo op het spel mochten zetten. Maar zij groeven verder. Het werk ging heel langzaam in de bewege lijke aarde. Eén van de twee onder den grond schreeuwde nog steeds. De andere scheen zijn bezinning verloren te hebben. Misschien was hij al dood. Maar de andere„Heb medelij Voor mijn kinderen. Red mij!" - „De vader van kin deren," zei de dokter tot de mannen. „Ik zal zien, of ik niet nog een paar man kan halen". En in het Fransch: „Bedaar maar! Ik ga hulp halen!" Het wilde niet vlotten met het werk. Zware natte kluiten rolden steeds na. Wanneer men twee schoppen vol had uitgegraven, vielen er twintig achterna. De mannen waren in ernstig gevaar bij hun reddingswerk. Men had geen materiaal om te stutten. Zoo kon men het niet verder doen. En waarvandaan moest de mannen halen voor de aflossing en CORRESPONDENTIE. Voor de Jeugd moet ditmaal eens overstaan. Ik herinner de vriendjes, die aan den opstel wedstrijd wenschen deel te nemen, er aan, dat ze moeten inzenden vóór I Juli a. s. Volgende week D. V. hebben we onze ge wone plaatsje weer. DE JEUGD-REDACTTE. PREDIKBEURTEN. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 24 25 26 27 28 29 30 Juni 9.34 10.42 11.49 12.46 1.12 1.57 2.36 10.8 11.16 12.19 1.— 1.35 2.17 2.56 ZONDAG 25 JUNI 1916. [Z o m e r t ij d.] Qereformeerde Kerk. - De ondergeteekende betuigt zijn hartelijken dank aan allen die hebben meegewerkt tot zijne herkiezing tot Lid der Staten van Zeeland en aan degenen die hem bij die gelegenheid bljjken van belangstelling gaVen' E. B. DUMOLEYN. Hontenisse, 19 Juni 1916. - Bij deze betuig ik mijn oprechten - dank voor de betoonde belangstelling bij mijne verkiezing tot lid der Staten van Zeeland; B c. PUIJLAERT, Zuiddorpe. Bij deze betuig ik mijnen op- rechten dank aan lien, die mij blijken van belangstelling gaven bij mijne benoeming tot lid der Provinciale Staten van Zeeland en aan allen, die tot mijne verkiezing hebben medegewerkt. F. J. L. M. VAN WAESBERGHE. Hulst, 23 Juni 1916. Ned. Herv. Kerk. Beroepente TholenA. C. Enkelaar te Jaarsveld; te Vriezenveen: N. A. Beclit te Arnhem. Bedanktvoor IJselmuiden F. Leendertz te Oosterwolde. Geref. Kerken. Bedanktvoor Batavia dr. H. A. van Andel te Solo; voor Loenen-Vreeland J. D. Heer- sink te Nieuweroord. Door de diakonie der Ned. Herv. kerk te Axel werd Zondag een bankbiljet van honderd gulden gecollecteerd. Theologische Schooldag. De Theologische Schooldag te Kampen zal D. V ..gehouden worden op Woensdag 5 Juli a.s. Dinsdag 4 Juli des avonds zal een Bidstond worden gehouden, waarin als voorganger zal optreden Ds. H. Meijering van Katwijk a.d. Rijn. Na het eindigen van dit Biduur zal er'in de Aula van de Teologische School een gezellig samenzijn plaats hebben, waar verschillende sprekers bet woord kunnen voeren. De leiding van dit samenzijn is opgedragen aan den heer P. Los van Delfzijl. De vergadingen van de schooldag op Woens dag 5 Juli, onder leiding van prof. Dr. H. Bouwman, zullen aanvangen des morgens half tien. Allereerst zal Prof. Dr. T. Hoekstra. Rector der lheol. School een openingswoord spreken. Daarna zal een referaat gehouden worden door men het helpen? Wie wilde zich wagen doorliet gordijnvuur, dat juist voor Samogneux lag? Zij werden moe. Ze moesten een kameraad uitgraven, die tot het middel in den grond zakte. En toen kwam het bevelAfmarchee- ren! Bevel. Zij moesten gaan. Zij vroegen de wacht, die hen afloste, de beide arme kerels te redden. Maar zij moesten voorzichtig zijn bij dit werk. Den anderen dag kwamen zij in Samogneux terug. Zij gingen naar de helling. Er was bijna niets meer van de schuilplaats te zien. Een groot stuk van de helling had haar toe. I gedekt. De arme kerel schreeuwde niet meer- (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). Hooggeachte Redactie Mag een zakenman uit Ter Neuzen een klein plaatsje in Uw blad, dan bereids dank. Nu de verkiezing in het district Hulst voor de Prov. Staten achter den rug is, zou ik zoo vrij willen zijn, deze vraag eens openlijk te doen. Zou er ook reden voor bestaan dat in sommige gevallen, (waarvan er één mij goed bekend is) leverantie's steeds aan één firma opgedragen worden Mij is zulks verzekerd dat dit b.v. het geval is met leverantie's voor de Prov. Stoomb.dienst o/d Wester-Schelde. Voor bedoelde leverantie's kwamen andere zakenmensclien niet in aanmerking zelfs, en konden daardoor geene prijzen opgeven, terwijl dit al jaren 't geval is. Waarom één altijd alles, en anderen steeds niets P Het kan ganscli niet liggen aan weinig goed met de booten mede te krijgen, wat de uitgesloten firma's betreft. Zaamslag. Bij gelegenheid van het a. s. Donderdag alhier te houden Zendingsfeest, zullen vanwege de Zeeuwsch-Vlaamsche Tram weg-Mij extra-treinen lijden van Ter Neuzen en Axel. De arr. Rechtbank te Middelburg ver oordeelde heden wegens mishandeling J. v. d. V. 48 j., werkman te Ter Neuzen tot f 5 ofdagen hechtenis. Eerste Kamer. In de heden gehouden zitting werden ach tereenvolgens aangenomen verschillende wets ontwerpen tot regeling van het M.U.L.O. en het U.L.O.tot regeling van de gemobiliseerde onderwijzers die het onderwijzers-examen voor de hoofdacte wenschen af te leggentot be stendiging van den staat van belegtot het toestaan van een buitengewoon oorlogscrediet van 100 millioen en tol verhooging der ver goeding wegens kostwinnerschap. Men seint ons uit Vlieland Gisterenmorgen te 10 uur is een lievig ka nongebulder op Borkum gehoord en s avonds om 6 uur een Zeppelin gezien komende uit de richting van Embden. voor het herstel van zwakte, kan alleen dan gegeven worden wanneer men gebruikt. Enersan schenkt u gezond, krachtig bloed, doet uw levenslust toenemen, verkwikt uw organisme en zet het tot meerdere werkzaamheid aan. Prijs per koker a 100 tabletten f 1,3 kokers f2,85; 6 kokers f 5,50. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Te Ter Neuzen bij J. J. Kense, Markt 9 te Hulst bij Fa. wed. P. J. Borghstijn te Axel bij C. B. Antheuniste Koe wacht bij J. van Mossevelde van Bouchaute te Sas van Gent bij Ad. van Loij, Polderstr. Met hoogachting, DEEHA. Parijs, 23 Juni De Kamer nam een motie aan, waarbij de nauwe samenwerking met de regeering wordt uitgesproken in het belang der verdediging. s Parijs, 23 Juni. Offic. Hevig bombardement duurde geheelen dag voort. De Duitschers deden 's avonds weer een aanval op heuvel 304 en Bethune. Ze werden in gevecht met handgranaten teruggeslagen. Op den rechter oever van de Maas hebben de Franschen loopgraven bij Frumin en het bosch heroverd. Verder 's avonds weer hevig bombardement. Athene. Het rieuwe ministerie legt heden den eed af. Zoïmis wordt minister-president en minister van buitenlandsche zaken. De gezanten der Entente hebben medege deeld, dat de blokkade thans wordt opgeheven. AXEL. Huwelijks-aangiften. 2 Juni. Alphon- sus Bernardus de Coninck", oud 24 j., jm. en Nor- bertha Apolonia Savoij, oud 27 j., jd. p Juni. Petrus Jacobus Vale (van Oostburg], oud 4^j, jm. en Desideria Willems, oud 46 j, jd. 8Juni.Pieter Benjamin van Hoeve, oud 23 j., jm. en Elizabeth van Fraaijenhove, oud 22 j., jd. 13 Juni. Marmus Oppeneer, oud 21 j., jm- en Laurina Carolina Ver- brugge, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. lJuni. Adriaan 1 leter Jansen, oud 27 j., jm. en Cornelia Verstrate, oud 25 j. jd. 14 Juni. Carolus Ludovicus de Keyzer "van 'Koewacht], oud 33 j., weduwn. en Mathilda de Bakker, ond 42 j., wed. Geboorten. 1 Juni. Sara, d. van Pieter de Feijter en van Sara Leijntje van Driel. 6 Juni. Jacomina Cornelia, d. vau Geleijn de Visser en vani Adrian» Helena Geensen. 12 Juni. Neeltje Mechelma, d. van Johannes Jacob Hoebé en van Maria Adrian» Knieriem. 13 Juni. Jan Adriaan, z. vam Nicolaas Jan Bolleman en van Maatje Jansen van Rosendaal. Middelburg, 22 Juni. Ter graanmarkt was uit hoofde der paardenmarkt geeu aanvoer en geen noteering opgemaakt. Boter f 0,70 a f0,75, voor pariculieren f0,775per Eieren f 7,—, voor particulieren f7,40 per 100 stuks. Oostburg, 21 Juni. Ter graanmarkt was weinig aanvoer; handel slap, prijzen hooger. «,nnc Nieuwe tarwe f20,a f20,50, zomergerst f 19,75 a f20,—. wintergerst 119,75 af 20,—haver f 17,50 a 18,-. Goes, 20 Juni. Ter graanmarkt deed nieuwe tarwe f20,— a f20,50. Andere artikelen niet aangevoerd. n n w n n Tei Neuzen Axel 10 en 3 uur, Ds. J. J. Wielenga van Hazerswonde. Kerkdreef 9 uur, Ds. H. H. Binnema van Munnekezijl. H. Avondm. en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma, Dankz. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma, Openb. Geloofsbel. en H. Avondm. en 2 uur, Ds. II. H. Binnema, Dankz. Zaamslag 10 en 3 uur, Ds H. P. M. G de Walle. Hoek 10 en 3 uur, Ds H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9>/j uur, Ds. A. Timmerman, Be diening van den H. Doop en 2 uur, Dhr. L. Dek. De doopouders worden verzocht [met hunne trouwboekjes], Zaterdag zich te vervoegen bij den ouderling, dhr. R. Sctieele. 9'/ï uur, Dhr. L. Dek. 9'/, en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz 10 en 3 uur, Ds. G. van Dis. 10 en 3 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. o 10 en 3 uur, Ds. Ij. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 10, 3 en G'/ï uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 6'/a uur, Evangelisatie. Sluiskil Axel Zaamslag Hoek Zaamslag

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 3