Uit Stad en Provincie. Het gas wordt in een bepaalde richting uitgedreven en beweegt zich dan mijlen ver voort, dank zij de op bijzondere wijze aange brachte voortstuwende kraoht. Voor het gebruik over een afstand grooter dan drie mijlen, kan het gekombineerd worden met de ontploffende lading van groote granaten. Geen maskers, gelijk tot dusver in gebruik, zijn van eenig nut, maar de Russen hebben een speciaal geconstrueerde helm, die tegen het gas be schermd. Het officieel legerbericht meldt, dat het totale aantal krijgsgevangenen, door de legers onder generaal Broessilof gemaakt, in het tijdvak van 4 tot 17 Juni, bedraagt 3350 offi cieren en 169,134 man, de buit 198 kanonnen, 550 machinegeweren, 189 bom- en mijnwerp- tuigen, 119 geschut-caissons, 34 zoeklichten, en een groote hoeveelheid ander krijgstuig. De Russen doorgebroken ST. PETERSBURG, (Havas) De Oosten- rijksche rechtervleugel is in wanorde terug getrokken. De doorsnijding van het leger van Pflanzer-Baltin wordt bevestigd. Het eene deel wijkt naar de Roemeensche grens uit, het andere naar de Karpathen. Ook het leger van Bothmer aan de Strypa wordt hierdoor in gevaar gebracht. Het Duitsche oorlogsdoel. De socialistische afgevaardigde Scheide man heeft in zijn redevoering gesproken over de verklaring van Vandervelde in de Hu- manité, die uit de redevoering van von Betli- mann Hollweg de conclusie getrokken had, dat het oorlogsdoel van den rijkskanselier de verovering van België en al het bezette Fransche gebied zou zijn. Scheidemann zeide, dat men den rijkskanselier groot onrecht doet, wanneer men 'hem deze plannen toeschrijft. Ik weet, aldus Scheidemann, dat hij niet aan zulke plannen denkt. Toen voor een jaar zes economische vereenigingen den rijkskanselier hun bekende veroveringsplannen voorlegden, werd ik met eenige vrienden uit de partij door den rijkskanselier ontvangen om tegen deze plannen te protesteeren. Wij hadden de voldoening om uit den mond van den rijks kanselier te hooren, dat hij met die verove ringsplannen niets te doen wilde hebben, dat hij hen ver van zich afwijst en dat hij hen, evenals alle dergelijke plannen, op de meest besliste wijze afkeurt. N. R. C. TER NEUZEN, 23 Juni 1916. Ln de op Maandag a's., des namiddags 7 uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot benoeming van een com missie ad hoe. 4. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van 10 woningen. De onlangs opgerichte Scholenbond Land van Axel" hield jl. Dinsdagavond een vergadering in dc Chr. Bewaarschool, alhier. Statuten en huishoudelijk reglement werden besproken en vastgesteld. Een bestuur werd gekozen, bestaande uit 4 bestuursleden van aangesloten scholen, en 3 onderwijzers, werk zaam aan aangesloten scholen, lot bestuurs leden (de schoolbesturen vertegenwoordigend! werden aangewezen de HH. J. J. de Jager van Ter Neuzen, A. van YY'ijck van Sluiskil, J. Weijns van Axel en J. M. Dregmans van lioek. Als onderwijzers bestuursleden werden gekozen de HH. H. Rodmans, Ier Neuzen, J. J. van den Ouden, Ter Neuzen en J. C. de Koning, Spui. "f De functies zullen door het bestuur eet lang onderling worden verdeeld. De vergadering was druk bezocht. Tot adjunct-commies ter secretarie alhier is benoemd de heer J. J. Huijssen, thans als zoodanig te Delft, waarheen genoemde heer voor eenige maanden was vertrokken. De gaffelschoener „Remke" is verkocht aan den lieer II. Kramer, alhier. Het schip is te Amsterdam aan de nieuwe reederij over gedragen en ligt te IJmuiden gereed om uit te varen naar Gothenburg. Bij Kon. besluit is niet ontvankelijk ver klaard op grond, dat in dezen geen beroep openstaat, het beroep van J. S. de K., onder wijzeres aan de openbare lagere school B alhier, tegen een besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij haar is n^degedeeld, dat Ged. Staten geen termen hebben gevonden thans opnieuw inzake de vaststelling van het bedrag hater jaarwedde tusschen beide te kotnen. Zaamslag. Aan den vooravond van het a.s. Donderdag te houden Zeeuwsch-Vlaamsche Zendingsfeest zal een bidstond worden ge houden op het feestterrein, waarin hoopt voor te gaan Ds. De Walle van Zaamslag. Bij ongunstig weer wordt deze bidstond ge houden in de Gereformeerde kerk. Vereeniging „Het Groene Kruis". Axel. In 1914 is alhier een vereeniging opgericht onder den naam van „Het Groene Kruis". Hoewel die vereeniging in Axel door haar deugdelijk werk gunstig bekend was, was er toch tot op lieden geene ledenverga dering gehouden. De militaire bezetting in Axel "had alle beschikbare lokalen in beslag genomen. Maar j.l. Woensdagavond kwam de vereeniging bijeen. De vergadering weid gehouden in „De Vergaderzaal". Een 25 be langstellenden hadden aan den oproep gehoor gegeven. De voorzitter, de heer Kruijsse, heette alle aanwezigen welkom. Gaf daarna een historisch overzicht van het ontstaan en ten deele ook van het werk der vereeniging „Het Groene Kruis. Onder den drang der omstandigheden en met moeite begonnen, mag deze nuttige ver eeniging zich in bloeienden toestand bevinden. Nadat verschillende personen enkele malen samengekomen waren om met elkander over deze zaak te behandelen, werd er in Aug. een definitief bestuur gekozen, bestaande uit de lieeren A. Kruijsse, voorz., P. Le Feber, secr., J. de Kraker Rz., penn., L. Burm, J. de Kraker, A. de Visser, Ds. Lammertsma, Dr. Jens en Dr. Bom. De voorz. bracht een woord van hulde aan Ds. Lammertsma voor zijn adviezen, die steeds waren opgevolgd en waarvan de ver eeniging steeds de goede resultaten ondervond. Omdat een vereeniging als het Groene Kruis niet zonder geldmiddelen werken kan, was men terstond overgegaan om een leening aan te gaan groot f 500, hetwelk door den voorzitter renteloos werd voorgeschoten. Wat wordt er nu met het geld gedaan Er wordt b.v. iemand ernstig ziek en dokter acht het noodig dat voor een patient noodig iseen ledikant of een steékpan of ook een windkussen, ja wat kan er al voor zulk een zieke niet noodig zijn. Leenen, och ja, maar er zijn er velen die hun goederen niet al tijd even bereidwillig afstaan, zoodat een zieke wel eens iets ontberen moet wat hij dringend zou noodig hebben. Maar daarin tracht nu het Groene Kruis te voorzien. Daarvoor is veel noodig. De vereeniging had dan ook nu reeds 155 artikelen aangeschaft en er was reeds 291 keer gebruik van gemaakt. Een bewijs van de onmisbaarheid dier artikelen. De vereeniging die met een gering aantal leden was begonnen kon nu reeds op een ledental wijzen van 225. Voorzeker voor een gemeente als Axel véél te klein, inzonderheid waar de contributie niet hooger is dan 50 cent. Daar moeten er dus nog veel meer lid worden wil de vereeniging aan haar doel be antwoorden. Het allereerst zal nu wel moeten gezorgd worden voor een magazijn tot berging van de eigendommen. Thans geschiedt dit nog altijd bij den heer Le Feber, die tevens zorgt voor de reiniging. Voorts dient aange schaft een brancard en zal men over moeten gaan tot het aanstellen van een pleegzuster. Doch daar is het nog ver van daan. Intusschen werd voorgesteld en besloten om subsidie aan te vragen bij den gemeenteraad. Het bestuur, dat thans twee jaren was aangebleven, onderging alleen deze wijziging, dat "in plaats van den heer J. de Kraker ge kozen werd de heer C. Smies IIz. Nog zal vanwege deze vereen, in den loop van dezen winter een cursus gegeven worden over gezondheidsleer, waaraan ieder kan deel nemen. Nadat door een paar leden vragen waren gesteld, die door den Voorzitter en Dr. Jens werden beantwoord, werd de vergadering, die om 8 uur was begonnen en 10 uur eindigde, met een woord van dank en aansporing om zooveel mogelijk leden te werven, door den voorzitter gesloten. Axel. In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad waren afwezig de lieeren A. E. C. Kruijsse, F. Dekker, W. Dieleman cn P. Dregmans'. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten, omtrent afschaffing van een veemarkt te St. Maartensdijk en omtrent de instelling van een Donderdagsche weekmarkt te Bergen op Zoom. Goedgekeurd werden j de af- en overschrijving in de begrooting der 1 gasfabriek voor 1916. Het genomen raads besluit omtrent een geldleening, werd gewijzigd in dien zin, dat de te leenen som f2000 zal bedragen. Vastgesteld werd de rooilijn aan den Kinderdijk met het oog op het bouwen van nieuwe woningen aldaar. Verzoekschriften van den lieer P. van Lan- gevelde om rioleering in de Gentsche Vaart straat en van den heer A. van Cruiningen, om rioleering in de Weststraat, werden aan gehouden tot de behandeling der begrooting voor 1917. Op een verzoek van den heer C. L. Tacq om afwijking van art. 12 dei- bouwverordening, werd gunstig beschikt. Het vaststellen van het kohier schoolgelden Werd behandeld in een besloten zitting het kohier voor U. L. O. werd vastgesteld op f96 en voor L. O. op f412,20. 5e Paardententoonstelling te Axel op 20 Juni jl. De uitslag der keuring was de volgende met verg. zilveren medaille aan Ph. J. van Dixhoorn, Axel met Essageur2e prijs f7,50 met zilv. medaille aaii C. de Feijter, Bosch- kapelle met Donateur; 3e prijs f2,50 met zilv. medaille aan Jan de Putter, Axel met Maximus 4e prijs aan Ph. J. van Dixhoorn, Axel met Erasmus 5e prijs aan Ant. de Cocq, Absdale met Gloran elk een bronzen medaille. Klasse III. Eenjarige hengsten. Aangegeven 19, vertoond 18. Vijf prijzen le prijs f5 met verg. zilveren medaille en f 5 gegeven door Stael, aan Ph. J. van Dix hoorn met Garros; 2e prijs f2,50 met zilveren medaille aan dezelfde met Germanicus3e prijs f2,50 met zilveren medaille aan Kr. van Hóeve van Zaamslag met Ferry 4e pj-ijs aan H. Bonte van Koewacht met Laboureur5e prijs aan E. J. v. Wesemael van Hontenisse met Idus elk een bronzen medaille. Klasse IV. Hengstveulens. Aangegeven 22, vertoond 14. Vijf prijzen le prijs f25 gegeven door P. Vael Ysebaert met verg. zilveren medaille aan E. Hamelink, Stoppeldijk 2e prijs f 10 met zilveren medaille aan Jan 'de Putter', Axel met Blesson Oranje 3e prijs f5 met zilveren medaille aan Th. Roegiers, Sas van Gent4e prijs f3 met bronzen medaille aan Ph. J. van Dixhoorn met Glaueur5e prijs f2 met bronzen medaille aan Jan de Putter met Bertrand Oranje. A f d e e 1 i n g M e r r i n. Klasse I. Vierjarige en oudere merriën bozen een stokmaat van 1,60 M. Aangegeven 35, vertoond 28. Tien prijzen le prijs f5 met verg. zilveren medaille hieraan toegevoegd f 10, door J. de Putter aan B. de Deckere, Hulst met Duchesse de Mullem 2e prijs f2,50 met zilveren medaille hieraan toegevoegd f 10, door B. ,C. Puylaert aan J. de Putter, Axel met Truida3e prijs aan H. P. Puylaert, Zuiddorpe met Babette 4e prijs aan Ph. J. van Dixhoorn met Juliana; 5e prijs aan dezelfde met Bavette, elk een zilv. medaille met f2,50; 6e prijs aan dezelfde met Florine 7e prijsiaan B.C. Puylaert, Zuiddorpe met Lady 8e prijs aan B. de Deckere, Hulst met Sarah de Wannegem 9e prijs aan Ph. J. van Dixhoorn met Fanny; 10e prijs aan Jan de Putter met Flora, elk een bronzen medaille. Klasse II. Vierjarige en oudere meniën met een stokmaat van 1,60 M. of minder. Aangegeven 16, vertoond 16. Zes prijzen le prijs aan Ph. J. van Dixhoorn met Cubus 2e prijs aan C. Plasschaert met Lizette de Vesiqu'e 3e prijs aan Jan de Putter met Paula; 4e prijs aan F. van Hoeve, Axel met Coquette; 5e' prijs aan Th. Rogiers, Sas van Gent met Lies, 6e prijs aan J. F. de Maat Lemseu, Stoppeldijk met Lionesse. Klasse III. Driejarige merriën. Aangegeven 25, vertoond 21. Zes prijzen le prijs Wed. üaelman met Carts: 2e prijs B. de' Deckere met Idalie 3e prijs Kr. van Hoeve met Christiana4e prijs C. J. Vael met Martha 5e prijs C. Plasschaert met Co quette 6e prijs W. Dieleman Fz. met Deese. Klasse IV. Tweejarige merries. Aangegeven 26, vertoond 21. Zeven prijzen le prijs C. J. Vael, Hontenisse met Eunica 2e prijs J. F. de Maat-Lemsen met Dor3e prijs Ph. J. van Dixhoorn met Eva; 4c prijs Joh. de Feijter, Zaamslag met Emma 5e prijs J. den Hamer. Axel met Erosia6e prijs C. Plasschaert met Dipcile 7e prijs S. de Feijter met Ëlza de Gamaine. Klasse V. Eenjarige merriën. Aangegeven 27, vertoond 20. Vijf prijzen lo prijs C. Plasschaert met Fleurette 2e prjjs Sal. de Feijter met Freda de Frou 3e prijs C. Plasschaert met Fleurine4e_ prijs D. de Bakker, Westdorpe met Holda 5e prijs Jan de Putter met Diana. Klasse VI. Merrieveulens. Afdeeling Hengsten. Klasse I. Vierjarige en oudere hengsten Aangegeven 10, vertoond 10. Zes prijzen le prijs f 50 gegeven door Ph. J. van Dixhoorn, met verguld zilveren medaille aan de Hengsten- vereeniging „Absdale met Opéra du Fosteau 2e prijs f25 gegeven door F. C. O. M. Hom- bach met zilveren medaille aan Jan de I uttei Axel' met Jules de Kiel 3e prijs f 10 met zilveren medaille aan P. Vael IJsebaert, Abs dale met Néro 4e prijs een bronzen medaille aan dc Hengstenvereen. „De Toekomst" Axel met Monaco; 5e prijs een bronzen medaille aan H. Bonte, Koewacht met Mustata6e prijs een bronzen medaille aan Wed. Hoef nagels, Cling met Dodu. Klasse II. Tweejarige hengsten Aangegeven 12, vertoond 10. Vijf prijzen le prijs f25 gegeven door F. C. Zonnovijlle, Aangegeven 23, vertoond 20. ijf prijzen le prijs Wed. Daelman, Westdorpe; 2e prijs Th. Roegiers; 3e prijs H. P. Puylaert met Caroline 4e prijs 13. de Deckere met Rosa d'Hulst 5e prijs dezelfde met Rlza d Hulst. Kampioenschap. Als kampioenhetigst werd aangewezen Opera du Fosteau, geb. 1907, eigendom van de ver eeniging „Absdale". Mon Réve de Roeulx mocht niet meer me- ^Kampioen Merrie werd Duchesse de Mullum van B. de Deckere. Bienfaite de P. R. N. bleef buiteij mede dinging. Hengsten met afstammelingen, le prijs Absdaalsche hengstenvereen. met Opéra du Fosteau 2e prijs Hengstenvereen. „De Toekomst" met Mon Rève de Roeulx. Daartoe uitgenoodigd door den heer Van Dixhoorn als voorzitter, reikte de heer L. J. den Hollander, burgemeester onzer gemeente, met een hartelijke toespraak de medailles uit, waarna de heer Van Dixhoorn onder dank betuiging voor allen steun aanspoorde tot meerdere medewerking en de tentoonstelling als geëindigd beschouwde. Er waren weinig kooplieden en dus ook weinig handel. Voor een 2-jarige hengst werd tevergeefs f 4000 geboden (Een en ander ontleend aan de Ax. Ct.j Huist. Ten kantore van den ontvanger der directe belastingen is ten behoeve van 's Rijks schatkist van een onbekende f 100 ontvangen, ter vergoeding van te weinig geleverde eet waren aan het Nederlandsche leger. Hulst. Tot directeur van de gasfabriek is benoemd de heer H. Verkerk te Geldrop met algemeene stemmen. Er waren niet minder dan ruim 50 sollicitanten. Te Stoppeldijk zal een spreekcel voor de telefoon aangebracht worden. Hengstdijk. In de vacature van den raad zijn vier candidaten gesteld, nl. de lieeren A. de Bakker, A. van Hijfte, J. de Maagt en P. Scheers, allen R. K. Naar aanleiding van berichten omtrent den toestand van den heer Neeteson, burge meester van IJzendijke, deelt de M. Crt. mee, dat hij vooruitgaande is. Van verlamming is geen sprake. Blijft de toestand zoo vooruit gaan, dan hoopt de patiënt de volgende maand zijn werkzaamheden te hervatten. Gisteren kwam nabij het Mollekot onder de gemeente IJzendijke een Duitsch soldaat in burgerkleeren de grens over. Hij wist het oogenblik te benutten, dat de stroom op den draad afgesloten was. Bij Kon. besluit van 19 dezer is aan S. J. Smit, op zijn verzoek, met ingang van 30 dezer eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van kautonrechter-plaatsvervanger in het kanton Oostburg, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Oostburg. Wekelijks zullen de bakkers 8000 brooden uitvoeren voor de Belgische grens gemeenten. Groede. Donderdag 29 Juni a.s. zal op de weide van de heer Basting een zomerfeest gehouden worden. Als sprekers hopen op te treden de lieerenL. G. James, Openings woordDs. Wesseleij Frater, Rom. 8 37 Ds. J. A. v. Selms, Blijdschap Ds. M. Mooi, Sterkte des JongelingsJ. Tabak. Onze Mili tairen Ds. G. Kuiper, Wie, waarheen Ds. W v. 'tSant, Onopgemerkt verval; Ds. Linthout, Slotwoord. Groede. De heer J. Lindeijer, predikant alhier, heeft het beroep aangenomen naar Nieuw Pekela. Goes. De „N. V. Zeeinvsche Appelstroop- fabriek en Drogerij" zal den zetel der vennoot schap te Goes vestigenmet het gemeente bestuur zal voorloopige onderhandelingen aangegaan worden omtrent den aankoop van grond. Er is reeds meer dar. f93,000 aan aandeelen geplaatst. Middelburg. Het was gisteren ontzettend druk in de hoofdstad. Vooral uit 't land van Cadzand was er zeer veel volk. Behalve den gewonen marktdag was het ook nog paarden markt. Er stonden er slechts 212 aan de lijn, tegen 281 in 1915 en 420 in 1911. Veulens werden gekocht voor f300f 400(1 175 f210), éénjarige paarden f 475— f 650 (f 300—f 500) tweejarige paarden f 575f 680 (f 500) en oudere tot f775 toe. De prijzen tusschen haakjes geplaatst, zijn die van verleden jaar. Ver. tot Christ, verzorging van Krankzinnigen in Zeeland. Onderstaand verslag ontvingen we van den geachten secretaris. In de Woensdag te Middelburg gehouden vergadering van bovengenoemde vereeniging werd door den secretaris, den heer P. J. de Kruijter, het jaarverslag uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend. Het getal der afdeelingen werd met drie vermeerderd, namelijk met die te Kortgene, Meliskerke en Vrouwepolder. Op verscheidene plaatsen werd gesproken in het belang van de vereeniging en hare stichting. Deze samenkomsten vonden niet overal de gewenschte belangstelling. Twee lezingen werden gehouden, een door prof. dr. Aalders over Egypte en een door den heer J. H. Blum over de Frietjofsage. De jongelingsvereeniging, van wie deze lezingen uitgingen, wordt dank gebracht. Het zang en muziekgezelschap gaven verschillende ui Betreffende den gezondheidstoestand van het personeel wordt medegedeeld, dat het aantal ziektedagen van verplegers bedroeg 406, waarvan 332 voor 1 verpleger en 58 voor een anderen verpleger en voor 24 verpleeg sters en ander vrouwelijk personeel waren er 201 ziektedagen. Dankbaar wordt melding gemaakt van den ijverigen en trouwen arbeid van velen van het personeel. Het aantal verpleegden klom van 188 tot 214 manneu en van 186 tot 230 vrouwen. In gezinsverpleging zijn 3 mannen en 3 vrouwen. Opgenomen werden 93 mannen en 126 vrou wen. Ontslagen werden 43 mannen en 40 vrouwen. Van dezen werden 14 mannen en 10 vrouwen naar een ander gesticht overge plaatst, terwijl 14 mannen en 18 vrouwen als niet hersteld' werden ontslagen. Overleden zijn 25 mannen en 31 vrouwen. Onder de overledenen waren 21 boven de 70 jaar. Om streeks 13 patiënten trachtten te ontvluchten. Voor ongevallen bleef de inrichting niet be waard. Een patiente pleegde zelfmoord. Zij werd beschouwd als herstellende, over verlof werd reeds gedacht. Zij had te voren nimmer een poging tot zelfmoord gedaan. Tengevolge van de tijdsomstandigheden ging het verkrijgen van levensmiddelen niet zonder moeite, terwijl hooge prijzen moesten betaaiu U Ook de kleeding kostte veel meer dan anders. Betreffende de ontspanning wordt gemeld, dat geen rijtoeren werden gemaakt. De pa tienten genoten van enkele muziekuitvoeiinge In September werd een terreinfeest ge.hou^^ Vele patiënten waren werkzaam in land- V 06 n 112011»

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2