nieuws Antirevolutionair voor en Advertentieblad Zeeland. Uit de Pers. Binnenland. Buitenland. No. 1339. Zaterdag 24 Juni 1916. I4e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,f ranco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Eeestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT00IJ Az. te TLR NlilZKN. Van 1- ADVERTENTIEN: 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. V Met pak en zak. De „relletjes" in Amsterdam. 61 8 61 3 36 26 33 19 10 48 34 43 23 16 23 54 17 34 26 22 20 22 19 1 30 11 27 7 7 23 27 20 16 14 24 23 23 21 3 3 42 2 25 18 35 18 17 45 43 2 DE OORLOG. Inzending van advertentie., vóór uren op den dag der uitgave. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENT! ËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emeigo te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. de te Met pak en zak loopen de liberalen naar liet socialistische kamp over. Om toch maar den gelialen „clericaal te weren, vereenigt zich al wat links heet tot een stormloop tegen -de rechterzijde. Welk jammerlijk beeld van aftakeling ver toont thans de eertijds zoo fiere liberale partij. Het is een gesjacher van begin tot eind. Neem liet hooghartige liberalisme van de Maasstad. Daar beloofde reeds onmiddellijk na den uitslag der stemming de deftige Nieuwe Rot- terdamscbe Courant den socialisten steun en sinds namen de verschillende liberale en de vrijzinnig-democratische kiesverenigingen ge lijk besluit. Om tenminste één district voor den rooden watervloed te vrijwaren, steunen in de vier andere districten de liberalen van alle gading de sociaal-democraten. Op geen capaciteit of bekwaamheid wordt gelet. De vraag is alleen geworden Zijt ge rood Zoo ja, dan stem ik u. Het zal moeten blijken, of de door de lei ders aangeprezen tactiek en bet aangegane accoord metterdaad alle liberale kiezers heeft gebonden. Maar liet feit ligt er dan toch toe, dat of ficieel deze weg telkons weer wordt aange wezen. Zou het liberalisme waarlijk meenen. zich met het volgen van zulk een gedragslijn te kunnen handhaven Weet het niet, dat de socialist liet alleen steunt, tijdelijk, om de vurig begeerde mactits- positie in te nemen Openlijk las men dezer dagen in Het Volk", dat zoowel de rechterzijde, als liet liberalisme feitelijk ten onder zouden gaan voor de was sende macht der socialsten. Prettig voor de liberale heeren om met zulke vooruitzichten zich naar de stembus te laten drijven. Maar alles, letterlijk alles, laten de liberalen zich thans welgevallen als rechts maar verslagen wordt. Ze delven hun eigen politieke graf. De Nederlander" schrijft De hekken verhangen. Zonderling schouwspel in Amsterdam Zeshonderd en vijftig man militairen op geroepen Waartoe? Wederom relletjes van een door krantartikelen aangehitse, door redacteuren, die Ministers „schavuiten" schelden, opge ruide massa? Dreigt er revolutie? Kan de politie de orde in de hoofdstad niet meer be waren P Zal men straks de geweerloopen ge richt zien op lieden die met de roode vaan in de hand barricaden opwerpen Niets van dat alles. Integendeelhet militair gezag beschermt thans de socialistische coöperatie „De Dage raad". Militairen zitten op den hok van "de Dageraad wagens, militairen loopen er naast militairen beschermen de glasruiten van de „Dageraad"-winkels. Niet dat wij het anders zouden willen zien. Wij achten het volkomen redelijk en volkomen juist, dat de Overheid liare bescherming ver leent aan degenen, die haar steunen in liet voorkomen van jammer en van hongerlijden, en wij zijn geen bewonderaars der actie van de „stakers"groentenhandelaren. voorzoover deze in moeilijke tijden atlcen liet eigenbelang zouden willoii dienen. Maar niemand kan hen dwingen te verkoopen, zij hebben vrijheid te staken zoo goed als die van werken. Het Volk" heft echter nu een lofzang aan. Op' „de Dageraad" natuurlij!, op dit „stuk moderne arbeidersbeweging van Amstci dam niet alleen door groentekooplui, maar ook door aanhangers van de moderne actie, van de dusgenaamde syndicalistische beweging, schandelijk belaagd. Het is de kracht der Overheid', die zich dus tegen een deel der arbeiders keert, maar liet zijn ditmaal arbei ders, die niet vallen in den smaak van „Het Volk'. En zie nu lion do hekken verhangen zijn „de bescherming van groentenwagens en groen- tenwinkels werkt zeer kalmeerend op de lieden, die op relletjes belust waren", schrijft „Het Volk", en het knoopt daaraan Jeen aanbeveling vast van liet socialistische standje Het kan niet fraaier. HERSTEMMINGEN PROVINCIALE STATEN. Het partijbestuur der S. D. A. P. besloot liet volgende Het Partijbestuur der S. D. A. P. besloot, met het oog op do verkrijging van eene samen stelling der Provinciale Staten, zoo gunstig voor de verwezenlijking der aan de orde zijnde groote arbeiderseisclien, als thans nog mogelijk is, bij de herstemmingen voor de Staten de volgende gedragslijn aan te nemen Voor Friesland werd besloten in Franeker met alle kracht verder te ijveren voor de gemeenschappelijke kandidaten. In Leeuwar den, waar 4 van onze 5 kandidaten aan het hoofd van de lijst in herstemming staan, doch bij driehoeksverkiezing de verkiezing van één kerkelijke dreigt, wordt aan het distrikts- bestuur de bevoegdheid gegeven, door weder- zijdsche overneming van kandidaten, met de vrijzinnigen een akkoord te treffen. Aan Sciioterland, waar de toestand veel op die van Leeuwarden gelijkt, doch het gevaar van de verkiezing van een kerkelijke minder groot is, werd dezelfde bevoegdheid gegeveu. Voor Groningen en Drente achtte het P.B. geen besluit noodig. Onze in herstemming zijnde kandidaturen te Zwolle, Arnhem, Zutfen en Voorst moeten, als zijnde alle hopeloos en aldus slechts dienen de om de verkiezing van kerkdijken te be vorderen, worden teruggenomen ten behoeve der vrijzinnigen. In Utrecht I worden onze in herstemming staande kandidaturen teruggenomen, onder voorwaarde van steun der vrijzinnigen voor onze kandidaten in Utrecht II. In Noord-Holland heeft de eerste stemming eerst lieden plaats. In Zuid Holland moet krachtige steun worden geboden aan den vrijzinnigen kandidaat, in lierstemming met een kerkelijke in Gouda. De kandidaturen van Buurman in Den Haag en van De Zeeuw in Rotterdam III worden teruggenomen, wanneer de vrijzinnigen in Den Haag de kandidatuur Albarda overnemen en in Rotterdam vrijziuuige steun voor onze zes met kerkdijken in herstemming staande kan didaten wordt verkregen. In Dordrecht wordt één vrijzinnige kandidaat door ons overge nomen, indien de vrijzinnigen hetzelfde doen met Van Zadellioff. Te Middelburg moet de in herstemming staande vrijzinnige met alle kracht worden gesteund. Het Partijbestuur, vertrouwend dat alle in aanmerking komende besturen, voor zoover liet hun betreft, deze door het P,B. eenstemmig aangenomen gedragslijn loyaal zullen volgen, roept de sociaal-demokrutische kiezers op trouw ter stembus te komen en hun stemmen volgens deze gedragslijn uit te brengen, ten einde te verhinderen dat de tegen het Alge meen Kiesrecht en liet Staatspensioen opge zijn worden gegeven de Staten der TE worpen kerkelijke dam nog sterker wordt dan hij toch al zijn zal. PROV. STATENVERKIEZINGEN. TotaAl uitslag van Noord -Holland. De totaal-uitslag is, dat na de eerste stem ming zijn gekozen 8 leden van rechts en 5 van links. In 't geheel traden af 14 van rechts en 25 van links, zoodat herstemming moet plaats hebben voor 26 zetels. Hiervoor komen in herstemming 17 rechtsclie en 35 linksche candidaten. De oude stand in de Staten was 23 rechts, 54 links. De voorloopige stand na de eerste stemming is nu 17 rechts tegen 34 links. STAND DER PARTIJEN IN I)E PROV. STATEN. „De Standaard" geeft het volgend lijstje: Nu de verkiezingen voor alle provinciën afgeloopen, kan het volgend overzicht van den stand der partijen verschillende provinciën Stand op 't Aantal Oude stand oogenblik herst. Rechts Links Rechts Links Noord-Brabant Gelderland Zuid Holland Noord-Holland Zeeland Utrecht Friesland Overijsel Groningen Drente Limburg TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN ALMELO. De R.-K. Kiesvereeniging besloot aan den Centralen Raad van R. K. kiesvereenigingen in het district Almelo voor te stellen op de groslijst voor lid der Tweede Kamer te plaat sen de heerenA. H. J. Engels te Leiden, L. baron Van Voorst tot Voorst te Tvvello, W. A. Blokker te Enschedé en Mr. P. Rey- mer te Hilversum. De Antir. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" besloot den door de Roomsch Kath. te stellen oandidaat voor de Tweede Kamer (vacature-Aalbcrse) te steunen. DUURTEBETOOGINGEN TE AMSTERDAM. Zes zalen in het gebouw d'Geelvinck bleken te klein om de schare van vrouwen te bo vatten, die gehoor had gegeven aan den oproep van het agitatie comité tegen de duurte, om een reuzen-demonstratie te houden. Het Singel voor het gebouw stond zwart van volk, deels bestaande uit nieuwsgierigen, deels uit vrouwen, die in de zalen geen plaats meer hadden kunnen bekomen en nu wachtten om z ch straks bij den optocht aan te sluiten. Ook in andere gedeelten van de stad waren zalen gehuurd om van daaruit de manifestatie te kunnen beginnen zoo b.v. het lokaal De Jong aan den Achterburgwal, -liet gebouw Nieuw Vondel aan den Haarlemmerweg en een bioscoopgebouw in de Muiderpoortbuurt. Verschillende vrouwen voerden eerst in de vergaderingen het woord. Besloten werd een adres aan het Gemeentebestuur aan te bieden, waarin werden ojigenomen de bekende grieven over de bekende artikelen, als bruinbrood, zeeppoeder, aardappelen enz. Morgen zal waarschijnlijk een deputatie naar de Regeering gaan. Van d'Geelvinck uit trok een onafzienbare vrouwenstoet, in rijen van vier, langs liet Singel, de Munt, 'tRokin, Turfmarkt, Doelen straat, Kloveniersburgwal, Halvemaansteeg, Reguliersbreestraat, Vijzelstraat, Vijzelgracht, Weteringschans, door de Museumpoort naar het Museumterrein. Onderweg, op de brug voor de Doelenstraat, op deWeteringschans en op liet Museum- terrein voegden zich stoeten, uit andere lokalen komende, bij den hoofdstoet, zoodat op het Museumterrein de optocht een eerbiedwaar dige lengte gekregen had. Tal van schilden en banieren werden in ,De den optocht meegedragen. Eenige opschriften schreven we af straat op tegen honger en duurte; op voor vrouw en kinderen". „Wij hebben Regeerings- brood en Regeeringsezels". „Het volk lijdt honger". „Het vrouwenkiesrecht vult niet de magen van de kinderen". Voorts droegen sommige vrouwen Regeeringsbrood en nieuwe aardappelen op stokken mede. Op liet Museumterrein ontstond tusschen een inspecteur van jiolitie en den lieer S|ianjert, leider van den optocht, verschil van opinie. De eerste vond liet nu welletjes en adviseerde de menschen huiswaarts te laten gaan. De tweede wilde met alle geweld naar 't Stadhuis om don Burgemeester het bovengenoemde adres aan te bieden. Toen hem geantwoord werd, dat de Burgemeester geen manifestanten mc-er ontving, antwoordde de lieer S.„dan stellen we liet adres aan zijn vertegenwoor diger tor hand ik blijf er borg voor dat geen ongeregeldheden zullen plaats vinden De stoet ging nu door naar het Stadhuis, alwaar het adres door den Hoofdinspecteur Van Soest, aangeboden door Mej. Van Sehn, in ontvangst werd aangenomen. „Stand." VOOR II. K. DRANKZUCHTIGEN. Wegens opname van vluchtelingen kon het Sanatorium van liet Dr. Ariënsfonds te Heer bij Maastricht tot nog toe niet voor verpleging van drankzuchtigen in gebruik worden geno men. Thans echter vernemen wij, dat het op 15 Augustus e. k. voor opname van pa tiënten zal worden opengesteld. Dit R. K. Sanatorium biedt gelegenheid voor verpleging van mannelijke drankzuchti gen. Den 24 September dezes jaars wordt door de Mariavereenigingen van Sobrëtas een tweede bloemendag gehouden, waarvan de opbrengst strekken zal voor do helft tot liet oprichten van een Katholiek Sanatorium voor vrouwelijke drankzuchtigen en voor de helft tot oprichting van een Katholiek Reclassee- ringsgesticht. DE AARDAPPELENNOOD VOORBIJ. Naar het „Hbl." verneemt, waren Dinsdag alleen op de Noord-Hollandsehe veilingen 25,000 vat nieuwe aardappelen aangevoerd, hetgeen voldoende is voor de dag behoefte ven een derde gedeelte van ons volk. Aan gezien de aanvoer dagelijks grooter wordt en ook nog, zij het in geringe hoeveelheid, oude aardappelen aanwezig zijn, meent men in tot oordeelen bevoegde kringen aan, dat de aard- appelnood thans voorbij is. DE PRINS GAAT BERGTOCHTEN MAKEN IN ZWITSERLAND. Het „Leidsch Dagbl." meldt, dat de Konin gin dezen zomer voor eenigen tijd Haar ver blijf zal vestigen in de villa Ouinlust, dicht bij den tol tusschen Katwijk-Binnen en Kat- vvijk-aan- Zee. Een groot duin-terrein ligt om deze villa heen. Het flussisch offensief. De „Morning Post" meldt uit Petrograd, dat de groote aanval van generaal Broesilof werd begonen met een gas-aanval gedurende de stille uren tegen den dageraad, een veer tien dagen geleden. Over een front-lengte van dertig mijlen werd liet Russische gas in vijandelijke stellingen gedreven, waarna een orkaan van vuur volgde van de zware artiierie. De infantrie stormde in de aldus ontstane opening, alles voor zicii uit wegvagende en alle drie linies van half-permanente verdedi gingswerken binnendringend. Er werden daar bij gevangen gemaakt in zulke aantallen, als eerst neutralen waarnemers ongeloofelijk leken. De samenstelling van het nieuwe Russische gas is natuurlijk geheim, maar ik verneem dat er geen tegengif tegen is en dat het geen onzekerheden laat, zooals aan de Duitsche methoden van gasaanvallen nog wel zijn ver bonden.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1