Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Woensdag 21 Juni 191(>, FEUILLETON. Uit de Pers. Woensdag 21 Juni 1916 No. 1338. Uit jonge Jaren. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,—. Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT00IJ Az. te IER NEUZEN. ADVERTENTIEN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMEN I ENLN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luetor et Emergo te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. Buitengewone Vergadering van Aandeelhouders der N.V. „LUC TOR ET EMERGO" te Ter Neuzen, D.V. op 10 ure (zomertijd) ten P.J.SCHEELE,'Markt, des voormiddags ten kantore van den heer alhier. De w/n Voorzitter, D. E. WOLFERT Hz. V Zeeland. Kranig heeft Zeeland zich gehouden. Geen enkele zetel verloren, wel een ge wonnen. Schitterend heeft Zeeland het booze beweren geloochenstraft, als zou hier de politieke dommel schier in een vasten slaap zijn over gegaan. Contrarie Zeeland was klaar wakker. Met name Goes leverde prachtig werk. En Middelburg maakt ongetwijfeld straks bij de herstemming de overwinning volkomen. 'Jammer, dat Sluis sluimerde. Het zij thans tot jaloerschheid verwekt. Ook politieke rust, roest. V Hulst. De uitslag der verkiezing voor de Provin ciale Staten in het district Hulst is geweest, gelijk we verwachtten. De rechtsche candidaten werden met flinke meerderheid her- of gekozen. De heer Aug. Poppe moest het afleggen. Toch kreeg hij nog een aanmerkelijk aantal stemmen. Als een baksteen is hij niet gezonken. Wat ook niet te verwachten was. Immers van meet aan voelde ieder wel, dat, schoon de officieele aanbeveling van de libe rale kiesvereenig te Ter Neuzen wegbleef, niettemin links op Poppe zou gaan. Een eigenaardige houding nam de secretaris der Ter Neuzensche liberale kiesvereeniging hierbij aan. Officieel besloot men, geen candidaten te stellen. Zulk een besluit neemt men, naar ons voor- 34) komt, op goede gronden. Dat is toch geen paskwil. En wat zag men nu geschieden Dat de heer Van der Peijl onmiddellijk na des heeren Poppe candidaatstelling, wel niet qua secretaris der liberale kiesvereeniging, maar toch als voorman zijner partij, het wacht woord uitgaf: allemaal op Poppe. Hij vond dat heel natuurlijk Dit lijkt óns wel wat zonderling. De partij-discipline verbroken door wie in de eerste plaats geroepen is ze te handhaven. Maar dat is een interne aangelegenheid voor de liberale kiesvereeniging. Ons heeft de loop der dingen geleerd, niet al te vroeg gerust te zijn. Nooit mogen we onze tegenpartij onder schatten. Dat loopt op teleurstelling uit. En steeds dienen we gereed te zijn voor den slag. Het proces, dat overal in den lande werkt, zal ook in ons district niet te kecren zijn. Daarom voortdurend gewerkt aan de pro paganda voor ons beginsel en onze organisatie sterk gemaakt. De verblijdende uitslag van Vrijdag zijn daartoe een spoorslag. Hij is natuurlijk al lang thuis," zei Cor. „'k Vind het toch vreemd," zei Wim, „zoo doet Bertus anders nooit." „Hij mag immers niet laat thuis komen," legde Kees uit. 't Zal mij benieuwen," antwoordde Wim wijsgeerig. „Wat denk jij dan ,,'k Weet niet." „Nou, zèg Ze waren er toch eigenlijk geen van drieën heel gerust op. Zo stapten vlug aanWim van Ree moest alle zeilen bijzetten, om niet achter te raken. „Wat loopen jullie toch hard," klaagde hij. „Kom, dan geven we je ieder een handje," spotte Koes en stapte nog vlugger voort. Cor bemiddelde hem. „Nou, een beetje langzamer kan toch wel," en hij voegde zich meer bij Wim. Kees ver minderde nu ook zijn vaart eenigszins. V Niet enkel blijdschap. De stormloop der verbonden linker partijen heeft niet het door haar gewenschte resultaat opgeleverd. De Eerste Kamer blijft rechtsch Verblijdend is deze uitslag in hooge mate. Hachelijk scheen de kans bij zulk eendrachtig optrekken der tegenpartij. Het vuurde onze mannen tol des te grooteren ijver aan. Er is met ongekende geestdrift gearbeid. En die arbeid is niet ongezegend gebleven. Er is een schoone overwinning behaald. Niet enkel blijdschap mag evenwel ons hart vervullen. Het verschijnsel, dat hoe langer hoe meer de tegenstelling wordt: rechts óf rood, is een zeer ernstig. Zeker, het kón niet anders gaan. De stuwkracht der beginselen móest open baar worden. Toch is er in dat steeds driester en beslister doorbreken van den revolutiegeest iets, dat met vreeze vervult, althans de blijdschap temperen kan. Steeds breedere lagen van ons volk vallen den Revolutie toe. Steeds grooter wordt de groep, die zich van God en Zijn ordening afkeert. De bekoring van de revolutionnaire gedachte op de massa wordt steeds machtiger. „Ga ji] 't wagen kwam Wim tegen Kees. „Wat? „Bij Bertus z'n tante „Zal ik wel doen," zei Cor „ik kom er wel eens meer." „Je zult het zien." meende Wim. „Wat nou weer?" vroeg Kees van Wal. „Dat ie nog niet thuis is," zei Wim beslist. „Bertus loopt zoo niet weg, zonder iets te zeggen." De anderen hadden er geen antwoord op. „We zullen zien," besloot Kees. ,,'tWas al schemer, toen ze Wegdorp be reikten. Een stille hoop koesterde Kees nog, dat Bertus onverwacht van achter een boom of uit een hoekje zou te voorschijn schieten. Maar er gebeurde niets van dat alles. Ze stonden voor het huis van Bertus' tante. Cor Brand schelde aan. De deur werd geopend. Pietje kwam voor. „Zeg Pietje," vroeg Cor, „is Bertus al thuis „Nare jongen I" zei Pietje met uiterste vriendelijkheid, „moet je me daarvoor laten komen. Mispunt!" Ze sloeg de deur met een klap dicht, eer Cor nader had kunnen uitleggen, „Is-ie d'r al riepen ze tegen Cor. Ze kwamen naderbij. „Wat afvalt van den hoogen God moet vallen." De toespitsing van den politieken strijd zij voor elk, die de eere Gods liefheeft te scherper prikkel tot rusteloos ijveren voor de heerlijke beginselen, welke Groen van Prinsterer ons reeds voorstelde onder het gezichtspunt „Tegen de Revolutie, het Evangelie." „Pro Rege In orde „De Zeeuw" haar lezers gezien, dat deeld in een regel of vijf aan mee, dat ze over het hoofd had reeds in een vorig nommer van ons blad de candidaten der rechterzijde waren genoemd. Voorts, dat elke vorm van mede- deeling van de zijde der Centrale haar welkom 's- Boven deze mededeeling plaatst ze het op schrift„In orde." Waarschijnlijk moet een en ander dienen als „antwoord" op onze drieister„Onheusch," waarin we ons veroorloofden „De Zeeuwop het onbroederlijke en ongepaste te wijzen van haar vragen, of soms de Centrale A.R. Kies vereeniging voornemens was den „Volkswil- kandidaat" te steunen. Wat ze thans onder het kopje: „In orde" te berde brengt, slaat op onze opmerking als een tang op een varken. We hadden verwacht, dat „De Zeeuw" haar onbroederlijk zeggen onmiddelijk zou herroepen. In plaats daarvan een hooghartig gebaar. Dat valt ons tegen en eert onze perszuster niet. V Verkeerd ingelicht. Bij onze bespreking van de candidatuur A. C, M. Poppe hebben we, op gezag van „Ze- landia" meegedeeld, dat de heer Poppe geld had gegeven voor de verspreiding van het socialistisch blad „De Baanbreker". De heer Poppe verklaarde in het Week bladdat daarvan geen woord waar is. Derhalve nemen we deze bewering terug. Voortvaren zegt „De Rotterdammer' Bij de stemming voor Zuid-Holland's Staten vormde Rotterdam het middelpunt van den politieken kamp. Het laat zich van deze positie niet verdringen ook bij de komende herstem ming oefent Rotterdam wederom een beslis- senden invloed uit. Opnieuw wacht den Rotterdammers eene „Zei ze niks „Ja, wel wat," zei Cor. „Ze was kwaad." „Is-ie al thuis dan?" vroeg Kees nog eens. „Ik zeg je immers, dat ik het niet weet. „Bel nog eens!" raadde Wim. Weer rinkelde de bel. Een poosje later ging do deur weer op. Pietje verscheen met een alleraangenaamste uitdrukking op haar gezicht. Kees deed nu het woord. „Pietje, is Bertus al Pietje greep de deurknop en wilde met ge weldigen zwaai sluiten. Kees zette vastberaden zijn voet tusschen dorpel en deur. „Moedèrrl!" Die misselijke jongensGa je weg apen Maar Kees week ondanks al haar dringen en schelden geen haarbreedte. „Ze is lollig, zeg!" verklaarde Wim. Pietjes moeder verscheen in de gang, ge volgd door Bertha. „Wat een kabaal maak je toch, Pietje!' Pietjes woede verdubbelde. „Die akelige jongens willen niet weggaan.' „Ga eens op zij, Pietje, laat ik eens kijken. Kees nam beleefd zijn pet af. „Wel?" vroeg juffrouw Van der Steen?" „Juffrouw, we kwamen eens vragen, of Berthus al thuis is." ,,'k Weet niet," zei dicht, zonder het te Cor. „Ze smeet de deur zeggen." geweldige worsteling, want ja het angstige van den kamp is voorbij, maar het spannende en gewichtvolle blijft. Het angstige is voorbij, want de rechterzijde in Zuid-Holland's Staten' is in de meerderheid en daarmee blijft de Eerste Kamer rechts. Twee en tachtig leden zetelen in Zuid-Holland's Staten, daarvan had de rechterzijde er 48, terwijl links 34 plaatsen bezette. Gingen voor ons zeven zetels vcloren, dan kwamen wij op het doode punttot hiertoe verloren wij niets en werd één zetel in Leiden gewonnen. Ook al raken wij dus de vijf zetels in Rot terdam kwijt, ook al stelt Gouda te leur, ook al brengen Dordrecht en Den Haag geen winst, ook al gaat alles mis dan nog hebben wij 43 stemmen tegen 39 op links en zijn we dus met twee stemmen in de meerderheid. Een kleine overwicht waarin met mag worden berust, want ieder voelt hoe wankel dan de positie is en hoe eene tusschentijdsche verkiezing of onaangenaam incident ons weer minderheid maakt. Daarom het angstige is weg, maar het spannende en gewichtvolle blijft. Als alles mis gaat zoo schreven wij. Maar reeds zien wij op het gelaat onzer trouwe antirevolutionairen in Gouda, Dordrecht en Den Haag een trek, die duidelijk spreekt wij zullen werken zoo dat het niet mis gaat. En de Rotterdammers? Zij kijken niet, zij praten niet, zij, werken reeds. En dat is noodig want zullen onze vijf rechtsche zetels niet aan het socialisme ten deel vallen, dan is een energieke kamp ver- eischt, die het werken voor de stemming nog overtreft. Het zou op den goeden afloop van onzen mooien strijd zulk een sombere schaduw werpen, als heel Rotterdam door den radicaal- socialistischen vloedgolf werd bedolven. In liberalen kring versloeg het socialisme reeds zijn duizenden en tienduizenden laten onze mannen van Christelijken huize toch aan de verleiding van de sociaal democratie weer stand bieden. Op den socialist Over het feit, dat steeds meer, zelfs bij eerste stemming, de liberalen op den socialist overgaan, schrijft „De Standaard" o.m. Doch dit is, gelijk men weet, niet nieuw. Reeds in 1905 besloot men zelfs van Con- servatief-Liberale zijde met den socialist mede te gaan, omdat bleek dat toen Rechts op geen andere manier te keeren was. Onder de toenmalige conservatieve Staats- Berthus?" zei juffrouw Van der Steen, ongerust. „Bertus is toch met jullie naar Van Henten gaan spelen? Waar is ie dan?" Bertha drong zich tegen moeder aan. Haar zonnig gezichtje betrok. „Ja, juffrouw, hij is met ons medegegaan en we hebben heel den dag samengespeeld. Maar en nu volgde het heele verhaal van de vermissingook hoe ze gezocht hadden eindelijk hun onderstelling, dat Berthus Juffrouw Van der van te denken en al reeds thuis zou zijn. Dat gaf een ontsteltenis. Steen wist niet, wat er nu Bertha schreide. „Was Jan maar thuis," zuchtte juffrouw Van der Steen, dan kon die eens naar de stad gaan en zoeken ofde politie waar schuwen. Maar Jan was weg „Juffrouw, wij zullen wel gaan," zei Wim edelmoedig. „Dan vragen we het eerst thuis," stelde Cor voor. „Da's goed," stemde Kees in. „Mag ik uiee, moe?" smeekte Bertha. „Kind," zei haar moeder „jij, en dan in het donker. Wat kun je gaan doen? O, wat een ellende, waar zou het kind toch zitten (Wordt vervolgd). Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. DOOR ZELANDIA. Nadruk verboden.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1