Buitenland. Uit Stad en Provincie. onthouding heel wat sterker geworden. Niet alleen binnen onze grenzen, maar ook daar buiten. We laten, ten bewijze daarvan, hier onder eenige cijfers volgen die den aanwas van het getal geheelonthouders in Zwitserland aantoonen. In 1881 363 ln 1886 4572 In 1891 5973 In 1896 14812 In 1901 58589 In 1906 46155 In 1911 86683 In 1915 114238 SCHIERMONNIKOOG. Bij hun bezoek aan het eiland Schiermon nikoog op Woensdag 14 Juni, hebben de heer Commissaris der Koningin in de provincie Friesland en de heeren leden der Gedepu teerde Staten ook een bezoek gebracht aan de in October jl. opgerichte Christelijke school. Zij werden ontvangen en rondgeleid door den Voorzitter der Schoolvereeniging en de onder wijzers. Geruimcn tijd toefde het hooge ge zelschap en nam met veel belangstelling kennis van de wijze, waarop gebouw en onderwijs zijn ingericht. Zoowel de heer Commissaris als heeren Gedeputeerden betuigden daarmede herhaaldelijk hun bijzóndere ingenomenheid. UITSLAG van de verkiezingen voor de Prov. Staten op 14 Juni 1916. GELDERLAND Arnhem. Herstemming tusschen de heeren Hermans (s. d.a.p., 2071 st), Lyberse (a.-r., aftr., 3698 st), De Wilde (vrijz., aftr., 3334 st) en Wurfbain (vrijz., 3115 st). A a 11 e n. Herstemming tusschen de heeren Roelvink (vrijz., aftr., 3166 st), v. Everdingen (vrijz., aftr., 3172 st), Navis (a.-r., aftr., 3022 st) en Smeenk (a.-r., 3061 st). Doesburg. Gekozen de heeren v. d. Borch v. Verwolde (a.-r., aftr., 2222 st) en Van Hceckeren (a.-r., aftr., 2206 st). Ede. Herstemming tusschen de heeren Beuker (vrijz., 1930 st), Van Nagell (vrijz., 2264 st), Tulp (a.-r., aftr., 2896 st) en Van Wassenaer (c.-h., aftr., 2817 st). N ij m e g e n. Gekozen de heeren Dobbel- mann (r.-k., aftr., 3176 st) en Jurgens (r.-k., aftr., 3068 st). Olde n broek. Gekozen de heeren v. Hoogstraten (a.-r., aftr., 2650 st) en v. Sytzetna (a.-r., aftr., 2734 st). R u u r 1 o. Gekozen de heeren v. Basten Batenberg (r.-k., aftr., 3170 st) en Helmich (r.-k., aftr., 3085 st). T i e 1. Gekozen de heeren Verbrugh (lib., aftr., 2065 st) en herstemming tusschen de heeren De Haas (lib., aftr., 1291 st) en Hout- kooper (lib., 1358 st). Voorst. Herstemming tusschen de heeren v. d. Feltz (vrijz., aftr., 3285 st), V egerif (vrijz.' 3391 st), De Brnyn (c. h., aftr., 3736 st) en Van Trigt (s. d. a. p., 1047 st). Z a 11 b o m m e 1. Gekozen de heeren Bergeik (a.-r., aftr., 1915 st) en Kronenberg (r.-k., 1576 st). Z u t f e n. Herstemming tusschen de heeren Gies (s. d.a.p., 1105 st), v. Krimpen (vrijz., aftr., 2049 st), Roeterdink (a.-r., 4611 st) en Storm Buysing (vrijz., aftr., 2159 st). In herstemming komen 5 antirevolntion- naircn, 2 christ.-hist., 9 liberalen, 3 vrijzinnig democraten en 3 soc.-dem. Links verliest één zetel in Zaltbommel. In Tiel komen twee liberalen met elkaar in her stemming. Uitslag op 15 Juni. Almelo. Gekozen de heeren Sybrandy (a.-r., aftr., 3372 st) en Vos de Waal (r.-l aftr., 3265 st). D a 1 f s e n. Gekozen de heeren Van Dedem (c.-h., aftr., 2295 st) en Van Wijngaarden (a.-r., aftr., 1892 st) Enschedé. Gekozen de heeren Jeths (s.d., aftr., 7508 st), Ter Kuile (lib., 7739 st) en Langejan (s.d., aftr., 7526 st) Kampen. Gekozen de heer Kok (a..r. aftr., 1925 st) O 1 d e n z a a 1. Gekozen de heeren Bloemen (r.-k., aftr., 3435 st), Plegt (r.-k., aftr., 3547 st.) en Roolvink (r.-k., 2728 st). O m m e n. Gekozen de heer Berends (c.-h., 2839 st). Herstemming tusschen de heeren Van Dedem (lib., aftr., 2527 st.) en Van Hae- ringen (a.-r., aftr., 2794 st). Raai te. Gekozen de heeren Osse (r.-k., aftr., 3145 st) en De Vos van Stecnwijk (c.-h.. aftr., 3286 st). Steen wijk. Gekozen de heeren Van Gilse (lib., aftr., 2058 st) en Stroink (lib., aftr., 2209 st). Zwolle. Herstemming tusschen de heeren Balkestein (c. h., 1809 st), Van Laer (lib., aftr., 1231 st), Van Setten (lib., aftr., 1177 st) en Vleeming (s. d. a. p., 1090 st). De stand in Overijsel is, dat thans zitting hebben 23 Rechts eii 21 Links. In herstem ming komen 1 a.-r., 1 chr.-hist., 3 lib. en 1 soc.-dem. Rechts verliest 1 zetel (Enschedé). Overijsel is dus om, indien de 3 zetels, waarvoor herstemming moet plaats hebben, aan de Linkerzijde blijven. blok kan geen overwinning boeken. In Leiden wonnen de rechterpartijen een zetel. Voorts vele herstemmingen. Dordrecht biedt ons met Van Schelt een kans. Gouda moet nog eens overstemmen. Er is goede hoop, dat de C. H. candidaat het hier haalt. De Rotterdamsche districten brachten geen beslissing. De liberale candidaten in III komen met een chr. hist, en een s. d. candidaat in herstemming. Voorts vielen de liberalen jammerlijk uit. De strijd gaat rechts om rood Eindresultaat islinks verloor den slag. Zelfs al verliest rechts alle herstemmingen, dan nog blijven Zuid-Hollands Staten rechts. Overijsel is nog niet beslist. Ommen zal de balans naar rechts of links doen zwenken. Kiest het rechts, dan zijn de Staten met 1 stem meerderheid rechtsch in het (tegenover gestelde geval met 1 stem meer linksch. DE OORLOG. De verwachting der vrijzinnigen hun slag te slaan, is niet verwezenlijkt. Het linksche NEW YORK, 13 Juni. (Reuter, part.) President Wilson heeft in een toespraak tot de cadetten der militaire academie te West- point omtrent den oorlog gezegd Wanneer liet oogenblik voor een schikking aanbreekt, dan zal er voor de Vereenigde Staten veel te doen vallen. Het heeft er in de eerste plaats voor zorg te dragen, dat zijn nationale leven niet door iemand anders in gevaar wordt gebracht, door den een of ander, „die iets wenscht". Omtrent Amerika's paraatheid zeide hij De wereld zal aan de weet komen, dat wan neer Amerika spreekt, het meent ook wat het zegt. De president verklaarde, dat het hem on langs verontrust heeft, te zien dat sommigen hunner, die tot het Amerikaansche burgerschap waren toegelaten het waren er, geloofde hij, slechts zeer enkelen den geest van Amerika niet ter harte hadden genomen en andere landen meer liefhadden dan het land dat hen had aangenomen. Hij verklaarde dat al wie Amerika niet bovenal laat gaan, niet in dit land kan worden geduld. Wilson eindigde Wij zijn bereid ons aan te sluiten bij andere landen, om te bereiken dat het soort recht waarin wij gelooven, alom zal zegevieren. N. R. C. Griekenland. Uit Athene wordt aan de Corriere della Sera geseind, dat de demobilisatie in Grieken land niet onder druk van de entente is gelast', Volgens sommige bladen was de mobilisatie overbodig geworden doordat de centrale mo gendheden de onaantastbaarheid van Grieken land hebben gewaarborgd. Er zullen slechts tusschen 40 a 50.000 op de been blijven, wat met de vredssterkte van het. leger overeenkomt. De Grieksche troepen in Macedonië zullen zich vermoedelijk in de streek tusschen Bolo en Larissa in Thessaliö terugtrekken. Do blokkade wordt streng toegepast, vooral tegen Saloniki en Kawalla. Naar schatting zijn 60 Grieksche stoomschepenen verschillen de havens van Griekenland in beslag genomen en genoodzaakt naar Risenta te varen. N.R.C. Dat Rusland's nieuwe strijdkrachten zoo talrijk zijn, dat zi( voor een algemeen offensief over een frontbreedte van rond 400 kilometer konden worden aangevoerd schrijft, naai de N. R. C. meedeelt, majoor Moraht in het Berliner Tageblatt was uit de berichten in de internationale pei-s nauwelijks te verwach ten. Men heeft dan ook in de wijze waarop de Russen zich blijken te vermannen een buitengewone krachtsontwikkeling te erkennen. Wij kunnen, optimistisch oordeelende, zeggen dat het thans gaat om den inzet vau Rusland's laatste groote strijdkrachten, doch oordeelen wij voorzichtiger, dan moeten wij ons her inneren dat dit aan menschen zoo rijke land jaarlijks met ten minste twee millioen jonge bruikbare krachten toeneemt en dat Rusland in de gelegenheid is geweest er soldaten van te maken. De nieuwe verlenging van den strijd in 't Oosten is voorts in hoofdzaak te wijten aan de levering van munitie en geschut door Amerika en Japan. Majoor Moraht herinnert er aan dat het mislukte Russische offensief van dit voorjaar tegen Hindenburg met ongeveer 14 divisies ondernomen werd, en schat dat nu wel het dubbele van dit getal strijdkrachten door de Russen in 't vuur is gebracht. Er zouden zich dus rond 600,000 man, de reserve niet mede- gerekend, op de verdedigingswerken der een- tralen tusschen de Styr-bocht bij Czartorysk en het gebied van Czernowicz hebben ge worpen. De successen, die de Russen tot dusver hebben bereikt, schrijft majoor Moraht voor namelijk toe aan het gunstig aangelegde spoorwegnet, die bij de verzameling van troepen uit de gouvernementen Kiëf en Cherson, even als in 't begin van den oorlog, den Russen goede diensten heeft bewezen. Hij beschouwt het offensief als uitvloeisel van een afspraak op de Parijsche conferentie. Van strategisch standpunt beschouwd, zou het alleen dan geslaagd kunnen heeten, wanneer de Dnitschc en Oostenrijksche legers er door werden gedwongen het door hen op eigen initiatief elders begonnen offensief te staken en hun krachten te verzwakken. Hiervan blijkt volgens hem echter niets, en hij gelooft ook niet dat het bereikt zal worden. Ook gelooft majoor Moraht niet aan het groote aantal krijgsge vangenen, dat de Russen opgeven. Hij ziet daarin Russische overdrijving en houdt zich aan de ïuededeeling van Oosteniijksch Hon- gaarsche zijde dat de verliezen aan dien kant normaal zijn, en de Russische verschrikkelijk. Dat het eeii harde strijd is, erkent hij echter. Hij eindigt aldus: Kort geleden werd met het Russische voorjaarsoffensief tegen het leger van Hindenburg een klein voordeel bevochten aan het Naroczmeer. Vier weken later hebben wij er een Russische nederlaag boven opgezet. Zoo hopen wij ook, dat het met het Russische offensief in 't Zuiden gaat, en we wijzen er op dat het Italiaansche blad de Secoio in zijn nummer van 8 Juni schreef „De Oostenrijksche troepen in Galicië kunnen, desnoods, ieder oogenblik door Duitsche wor den vervangen. Alleen wanneer het Russische offénsief ziclr uitboeidt, en niet, tot het Zuidelijke vak beperkt blijft, kan het voor Italië een nuttige hulp zijn." De socialistische Kamergroep doet in een manifest een beroep op de nieuwe regeering om zich niet te verzetten tegen het streven naar vrede, dat zich bij alle volken in steeds sterker mate openbaart. KRISTIANIA. (Wolff). Het sociaal-demo cratische congres heeft in zijn Dinsdag ge houden vergadering, die van 's middags twee uur tot half drie's nachts duurde, het volgende besluit genomen: De voorwaarde voor het besluit, dat het buitengewoon congres van de vakvereenigingen in 1914 aannam, om door een algemcene s.takiug het verzet van de arbeiderspartij tegen de wet nopens de ver plichte scheidsgerechten tot uitdrukking te brengen, was, dat de proteststaking tusschen de behandeling van de wet in het Odelsting en in het Lagting zou plaats hebben. Daal de wet ondanks het protest van de arbeiders aangenomen is, besluit het congres in over eenstemming met het voorstel van het secre tariaat van de vakvereenigingen de protest staking op den avond van 14 Juni te laten eindigen. WEENEN. OfficieelTen Z. van Bojan (ten O. van Czernowitz) en ten N. van Czernowitz zijn aanvallen van de Russen afgeslagen. Voor het overige ten Z. van de Pripct bij onver- anderden toestand geen bijzondere gebeurte nissen. Ten N. van Abramowitsje hebben Puitsch- Oostenrijksche troepen frnn zeer zwaar Rus sisch vuur blootgestaan, 's Avonds viel de vijand de stellingen aan, maar werd overal zonder uitzondering teruggeslagen. Ten slotte vuurde de vijandelijke artillerie in de terug- stroomende Russische massa's. DUINKERKEN, 14 Juni. Aan het Engel- sclie front, waar de Duitschcrs voortdurend nieuwe aanvallen deden, met een geweldige artillerie actie, is thans het meeste te doen voor het Iloode Kruis, zoodat daar verscheiden Belgische brancardiers dienst hebben genomen. Zij hebben de handen vol met de verpleging van gewonde Duitschers, die vlak achter het front worden behandeld, terwijl de Engelschen naar de kustplaatsen worden vervoerd. Ten ZO. van Yperen vallen de Duitschers in gesloten formatie de Engelsche linies aan, maar niet gelijk een jaar geleden, toen hier ook hevige gevechten werden guleverd over een front, van honderden meters, doch slechts over een breedte van 80 tot 100 meter. Deze tactiek is in hooge mate misleidend en vereischt een groote tegenwoordigheid van geest bij de bezettende troepen van aanslui tende lospgraven. Flankaanvallen zijn bij deze methode uitgesloten, zoodat de vijand veel meer in staat is, veroverde stukken van de stellingen bezet te houden. Maar tegelijkertijd zijn deze korte stoot,en zeer bloedig voor den aanvaller. Afgezien van kleine plaatselijke successen vorderen de Duitschers niet veel, maar hun artillerie is wederom superieur, Aan Engel sche zijde is uien echter op alle gebeurlijkhe den voorbereid. (Vad.) De Stct. van heden bevat de gewijzigde statuten van burgemeesters, secretarissen en ontvangers in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, thans genaamd: Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan deren, gevestigd te Ter Neuzen. Hoek. Bij Kon besluit is benoemd tot dijk graaf van 'den Koudepolder de heer M. de Jonge alhier. Zaamslag Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. School, Ternenzensche straat, de Heer D. Galie, thans volontair te Axel. Zaamslag. Door een baker werd bij ver gissing een pasgeboren kindje met carbol ge- wasschen, waardoor het kind onder hevige pijnen bezweek, aldus de Midd Crt. Hulst. Alhier is vrij plotseling overleden de heer mr. G. Leijgnes Bakhoven, griffier bij liet Kantongerecht. Hij bereikte slechts deix leeftijd van 42 jaar. Éen nierziekte maakte een einde aan zijn leven. Een landbouwer onder Philippine verkocht dezer dagen nog te velde staande vroege aard appelen tegen f 425 per geniet. Door den gemeenteraad te Philippine werd tot ouderwijzer aan de o. 1. school be noemd de heer C. Baart van Hontenisse. Koewacht. Het tooneel verbeeldt een Holland- sclie boerderij juist aan de Belgische grens. Over liet erf loopt de electrische versper ring. Een vet kalf van den eigenaar der boer derij heeft zich losgerukt en is, onbewust van het gevaar door den buitensten draad gekro pen en doet zich te goed aan het malsche gras, waarvan geen enkel zijner natuurgenooten nog gegeten heeft. Gelukkig is er geen stroom op den draad en het rund komt ongestraft nu en dan in aanraking met de door den mensch zoo gevreesde afscheiding. Een Duitsch officier bemerkt het grazende dier en denkt plotseling aan kalfsvleesch, kalfs kop en kalfslever, sinds langen tijd voor hem en de zijnen hoogst ongekende weeldeartikelen De electricien wordt gewaarschuwd en het dier, wie de verboden vrucht zoo heerlijk smaakte, valt plotseling dood ter aarde, wijl zijn staart in aanraking komt met den dooi den mensch zoo gevreesden draad. Duitschers schieten toe om den buit weg te dragen. In de verte kanongebulder. Tweede tooneel. De eigenaar van het rund en een paar Nederlandsche ambtenaren ver schijnen aan de andere zijde van den draad en eischen het kalf op als zijnde het wettig eigendom van een Nederiandschen landbouwer Het kalf is zonder toestemming en tegen den wil van zijn meester op verboden terrein gekomen. Er zijn nog een paar Duitsche soldatou bij gekomen. Er wordt eenige oogenblikken ern stig beraadslaagd en ten slotte wordt het dier aan den eigenaar teruggegeven. Lange gezich ten der Duitschers, die het lekkere hapje langs hun neus zien gaan en wier magen in plaats van met malsch kalfsvleesch, straks gevuld zullen worden met... bruinbrood. „Zelandia." Walsoorden. Het bestuur der waterkeering van het calamiteuze Waterschap Walsoorden heeft aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1917 van de aarde-, kram-, rijs- en glooiingwerken aan de waterkeering van bovengenoemd calamitens waterschap. Ingeschreven werd als volgt C. Klaassen, Zaamslag, f5482; P. Voet, Hontenisse, f5590; P. Andriessen, llontonisse, f5670; J. de Bree, Ter Neuzen, f5495; de Vos, Ter Neuzen, f5650. Biervliet. Tot dijkgraaf van den Elisabeth- polder is benoemd de lieer A. Bliek. Men schrijft uit Aardenburg aan de M. Ct. 't Was vandaag de dag dat bij Middelburg (België,) brood en x erschillende andere artike len over de grens gevoerd mochten worden. Was de controle tot heden niet streng, werd zelfs toegelaten dat de menschen over de draad een praatje mochten maken, zonder Duitsche soldaten bij zich te hebben, lieden was praten streng verboden, en werden alle ingevoerde goederen nauwkeurig onderzocht. De reden daarvan was, dat juist de hand was gelegd op eeu Belgische vrouw, die voor de geallieerden spionagediensten trachtte te doen. Tn haar bezit werd een stuk gevonden houdende aanwijzing van de versterkingen bij Ivnocke, welk stuk zo op het punt was over den draad te gooien, bestemd voor op Hol- landschen kant staande wachters. Do vrouw is onder sterk geleide naar Brugge vervoerd- Distributie-bureau voor Noord brabant en Zeeland. Te 's-Hertogenbosch is een bijeenkomst ge houden van verschillende personen uit de handelskringen der provinciën Noord-Brabant en Zeeland. Besloten werd tot oprichting eener ver eeniging ter bevordering van den geregelden handel en ter bestrijding van den frauduleuzen uitvoer. Het dagelijksch bestuur is samen gesteld uit de heeren G. A. W. van Lanschot, voorzitter; notaris Hendrik Worst, secretaris leden: de heeren A. Rouppe van der Voort, E. Lutkie en C. Tilman. Het dagelijksch bestuur zal worden bijge staan door verschillende personen uit de handelskringen in beide provinciën. Ter dekking van de administratiekosten zal gelieven worden 1 cent van elke KG. vet en een+halve cent van elk KG. margarine. Het hoofddoel is, dat de distributie van vet loopt over het bureau en geen vet aan weder- verkoopers geleverd mag worden, zonder toe stemming van den inspecteur der N. O. T. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de loop der vorige week hebben zich in deze gemeente gevestigd: L. de Feijter, dienstbode, P. 38, van West- dorpe. J. L. de Smet, dienstbode, Dijkstraat 10, van Hulst. M. M. Broeckaert, dienstbode, Nieuwstraat 56, van Hontenisse. Vertrokken zijn R. P. Oosterhuis, kommies verificateur, Sta tionsweg 8, naar Vlodrop. OVERIJSSEL. Summa-summarumDe Eerste Kamer blijft rechtsch Een toespraak van Wilson. De Statenverkiezingen in Zuid-Holland en Overijsel. Het Russische offensief. De kabinetcrisis in Italië. De staking in Noorwegen geëindigd. Van het Oostelijke Front. Westelijk front. TER NEUZEN, 16 Juni 1916.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2