nieuws» en Advertentieblad Zeeland. Antirevolutionair voor Woensdag 21 Juni 1916, Binnenland. No. 1337. Zaterdag 17 Juni 1916. I4e Jaargang. Buitengewone Vergadering wan Aandeelhouders der N V. „LUC TOR ET EMERGO" te Ter Neuzen, D.V. op V „Vrederust". V Duurte-betoogingen. Provinciale Staten van Zeeland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,- per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, teuren en Brievengaarders. Franco Postdirec- Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT00IJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN ADVERTENTIEN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emergo te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. des voormiddags ten 10 ure (zomertijd) ten kantore van den heer P. J. SCHEELE, Markt, alhier. De w/n Voorzitter, D. E. WOLFERT Hz. We ontvingen van den ijverigen voorzitter van Vrederusthet verzoek de a. s. 12e Jaarvergadering met een enkel woord te willen aankondigen. Dat doen we gaarne bij dezen. Niet alleen kondigen we ze aan, maar we wekken gaarne ieder, die in de gelegenheid is, op, deze belangrijke bijeenkomst bij te wonen. Ieder lid toone, indien het maar eemgszins mogelijk is, zijn belangstellend meeleven in de "zaak der verzorging van krankzinnigen. De rede van Ds. Aalders over: „De gees telijke verzorging van krankzinnigen", zal ongetwijfeld hoogst belangrijk zijn. Men leze er het laatste nommer van het orgaan der Vereeniging nog maar eens op na. Aan de samenkomst gaat een bidstond vooraf, waarin Ds. Van Selms, van Grijpskerke, en Ds. Sybesma, van Zierikzee, D. V., optreden. Het Schuttershof te Middelburg zij a. s. Woensdag druk bezocht. In de groote steden worden tegenwoordig herhaaldelijk duurte-betoogingen gehouden. Op zich zelf is er natuurlijk niets tegen, dat van de zijde des volks bij de overheid gepast protest wordt ingebracht tegen maat regelen, die blijken óf zelfs den toestand te verergeren. Ongetwijfeld heeft het volk het recht, zijn wenschen en verlangens kenbaar te maken te rechter plaatse. Van anti-revolutionnair standpunt is daar niets tegen in te brengen. Feitelijk moest de natie in haar Staten- Generaal als „geconcentreerde natie" het orgaan hebben, waardoor ze haar rechtmatigen invloed kon laten gelden. In normale tijden hapert daar reeds een en ander aan. Nog immer is de samenstelling der Tweede Kamer en de wijze van verkiezing zoodanig, dat ze niet kan worden gezegd de zuivere afspiegeling der natie te zijn. Het is niet te verwonderen, dat eze buitengewone tijden allerlei vraagstukken om oplossing roepen, waarop het volk zich ge roepen acht, meer rechtstreeks de aandacht der Regeering te vestigen. Zulks kan geschieden b.v. bij adres, petiti onnement. Ook deputaties van verschillende organisa ties, die gezegd kunnen worden, bet volk te vertegenwoordigen, zouden in audiëntie bij de Regeering eventueele belangen kunnen be pleiten. Gansch iets anders is echter, wat men thans ziet geschieden. De sociaal democratie organiseert meetings en optochten, met het doel de overheid min of meer vrees aan te jagen om, gelijk ze het bij voorkeur uitdrukt, den volkswil kracht bij te zetten. Vaak met misleidende leuzen wordt óók de „man van de straat" warm gemaakt. Met veel vertoon moet worden gemanifes teerd. Wat heeft dit in De bedoeling is immers duidelijk genoeg. Het is de echt-révolutionnaire idee van den volkswil. Het is het souvereine volk", dat in actie wordt gezet. Spelen met vuur, is geen te sterke bena ming voor zulk gedoe. Hebben de leiders het volk in hun hand De hartstochten te doen oplaaien valt licht ze te beteugelen is vaak onbegonnen werk. In Rotterdam liep een duurte betooging uit op het inwerpen van winkelruiten enz. In Amsterdam organiseerde men reeds voor de tweede maal een optocht naar het Raad huis, .omdat de eerste reis naar het oordeel der betoogende vrouwen geen direct en ge noegzaam resultaat had opgeleverd. De sociaal-democratie grijpt evenwel in deze dagen elk middel aan, om haar verloren in vloed op „het volk" te herwinnen. Zij neemt de houding aan, alsof haar alléén de leniging der volksnooden ter harte gaat In ontevreden harten is het goed wrevel zaaien. Maar welke oogst zal er uit rijpen? Komt liet ergens tot botsingen, dan schrijft men de schadelijke gevolgen eenvoudig op rekening van het „kapitalisme." De „leiders" wassclien hun handen in onschuld. Toch zijn zij de feitelijke aanleggors. De verleiders. In opzet en bedoeling zijn deze „betoogin- gen" door en door onwaar. Z. Verschenen zijn de voorstellen van Ged. Staten, welke in de op 4 Juli a. s. te openen Zomerzitting der Staten van Zeeland zullen worden behandeld, waarvan wij enkele ver melden. Ged. Staten stellen voor een bijdrage van ten hoogste f21,000 zijnde de helft der kosteu te geven van het in zeeweerenden staat brengen van den Noordelijken dijk van het Rijksafwateringskanaal in don Lippenspolder en tevens in verband daarmede een wijziging te brengen in het bijzonder reglement voor het bestuur en het beheer der waterkeering van de calamiteuze polders Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt. De opcenten op 's Rijks directe belastingen worden als volgt voorgesteld Grondbelasting ongebouwde eigendommen 41, gebouwde 33 en personeele belasting 28. Bij besluit der Provinciale Staten van 18 November 1910, werd het voorstel van Ged. Staten verworpen, om een waterschap op te richten tot instandhouding van den oever vóór de polders Noord, Ser-Lippeus en Nieuw- Othene, tusschen het verdedigende oeverge deelte voor Ter Neuzen en den mede ver dedigenden oever van den calamiteuzen Margaretliapolder, en van dedaarachtergelegen zeedijken van de polders Ser-Lïppens en Nieuw- Othene. De Provinciale Staten plaatsten zich toen op het standpunt van de achterliggende polders, dat behoud van de tweede zeewering voor hunne belangen voldoende was en het eene groote onbillijkheid zou zijn, om die achterliggende polders te doen bijdragen in de kosten van behoud van de polders Ser- Lippens en Nieuvv-Otliene, terwijl zij geene belangen gemeen hebben, terwijl de polders Ser Lippens en Nieuw-Othene, door den ge bleken onwil van de ingelanden van beide polders om calamiteusverklaring aan te vragen, liet zichzelf te wijten zouden hebben, als zij werden prijs gegeven. Ged. Staten hebben dit besluit medegedeeld aan den Minister van Waterstaat met verzoek te willen medowerken tot eene regeling, waar door op de tweede verdediginslinie zal worden teruggetrokken, waartegen uit een waterstaat kundig oogpunt geene bedenking kan bestaan en waardoor een volkomen veilige toestand verkregen zal worden met een minimum van kosten. In dat geval zou dan le. de dijk tusschen de polders Nieuw- Othene en Margaretha in behoorlijken staat moet worden gebracht en gehouden op kosten van het waterschap voor de waterkeering van de calamiteuze polders Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt; 2e. de dijk tusschen de polders Nieuw- Othene en Zaamslag en tusschen de polders Ser Lippens en Zaamslag tot de aansluiting met den Noordelijken dijk van liet afwaterings kanaal door de achterliggende polders, ingevolge de door hen gesloten overeenkomst, moeten worden verbeterd en daarna door den Zaam- slagpolder onderhouden Be. de Noordelijke dijk van het Rijksafwa teringskanaal in den Ser Lippenspolder even eens in zeeweerenden staat moeten worden gebracht en gehouden. Daar er in dit geval zoo groote, ook Rijksbelangen, op het spel staan, meenden Ged. Staten, dat er alleszins aanleiding bestond, om laatstgenoemd werk voor Rijksrekening te doen uitvoeren of al thans eene bijdrage tot liet volle bedrag dei- kosten aan de belanghebbende polders toe te 7Ppveu. De Minister bleef zich echter stellen op het standpunt en kon zich met de door Ged. Staten voorgestelde regeling niet ver eenigen. Herhaalde pogingen van Ged. Staten om den minister van dat standpunt af te brengen hadden niet het gowenschte gevolg. Alleen mochten zij in 1912 van den Minister de mededeeling ontvangen, dat hij zich niet verzetten zou tegen liet in zeeweerenden staat brengen van den Noordelijken dijk van het Rijksafwatoringskanaal en bereid was, doch zonder finapcieele medewerking van het Rijk, de daartoe noodige vergunning te verleenen. (Wordt vervolgd). HET 20 MILLIOEN ONTWERP. In een bijeenkomst van burgemeesters uit liet Westland en omgeving is besloten den minister van Landbouw te verzoeken, wijziging te brengen in het wetsontwerp, wat betreft liet een vierde der kosten, waartoe de gemeenten verplicht zullen worden bij te betalen, aange zien de kosten van verschillende gemeenten niet te overzien zijn. Adhaesie werd betuigd aan het adres der gemeentebesturen van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, en de meening uitgesproken, dat de zorg voor aan wezigheid van de vereisclite levensmiddelen in handen der regeering moest blijven, terwijl de lokale distributie, zooals thans, de zorg van den burgemeester zou uitmaken, „Het Volk" DE VRIJE LIBERALEN EN HET VROUWENKIESRECHT. Naar „de Fakkel" meldt, heeft liet hoofdbe stuur van den Bond van vrije Liberalen aan de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht mee gedeeld, dat het zich niet zal laten vertegen woordigen op en door de vereeniging te Am sterdam te houden demonstratie. De bond schreef: „Onze houding wordt bepaald door het Concentratieprogram, waarmede wij de ons in concept toegezonden motie iu strijd achten, zoodat we onze leden niet kunnen aansporen aan den optocht deel te nemen." DE NIEUWE AARDAPPELEN. Men meldt officieus uit Den Haag In verband met de loopende geruchten omtrent liet opkoopen van vroege aai dappelen voor buitenlandsche rekening en als gevolg daarvan van liet opdrijven der prijzen, kan worden meegedeeld, dat de uitvoer van dit artikel thans geheel verboden is en slechts ep zoodanig tijdstip en onder zoodanige om standigheden zal worden toegestaan, dat de vroege aardappelen steeds tegen normale prijzen voor het binnenland beschikbaar zijn. STATENVERKIEZING. Woensdag was het stemming in Noord- Holland, Gelderland, Groningen, Noord-Bra- bant. Donderdag in Friesland, Utrecht, Zuid- Holland, Overijssel, en heden in Zeeland, Drenthe, Limburg. De Provinciale Staten waren als volgt samen gesteld Noord Brabant G1 r. 8 1. Gelderland 30 26 Zuid-Holland 48 34 Noord-Hol land 23 54 Zeeland 22 20 Utrecht 30 11 Friesland 23 Overijssel 27 Groningen 3 Drenthe Limburg 45 DE TUBANTIA. 27 23 40 35 De door de Norddentsche Allgemeine Zeitung gepubliceerde hoofdinhoud der Duitsche nota aan onze Regeering in zake het torpedeeren van de Tubantia maakt geen aangenamen in druk, en is weinig geschikt, oin iets af te doen aan de pijnlijke gevoelens, die deze zaak nood zakelijkerwijze hier te lande heeft moeten ver wekken, zegt de N. R. Crt. Het resultaat van het Duitsche onderzoek is, dat in den nacht van 15 op 16 Maart geen torpedo door een Duitsch oorlogsschip op de Tubantia is afge schoten, aangezien zich toen geen Duitsch oorlogsschip binnen een afstand van 10 zee mijlen van de plaats des onheils bevonden heeft. De nota oppert dan de mogelijkheid, dat het schip op een drijvende torpedo is gestooten, iets wat volgens het advies van technische deskundigen zeer wel mogelijk is. Hiermede heeft het onderzoek van de Duitsche overheid in dit, ook door haar betreurde verlies, alle middelen uitgeput, die van Duitsche zijde ter beschikking waren. Aldus de korte inhoud der nota. Nu willen wij voorshands aannemen, dat de Duitsche regeering in gemoede-overtuigd is, dat de Tubantia niet door een Duitsch oorlogs schip is getorpedeerd. Zij weet, dat er aan dezen kant der grens anders over gedacht wordt. Wat doet Duitschland nu in dergelijke gevallen tegenover het groote Amerika Het stelt, zooals reeds bij herhaling geschied is, uit eigen beweging eene internationale commissie van onderzoek voor. Tegenover het kleine Nederland wordt zoo iets te Berlijn overbodig gevonden. Er is meer. De Duitsche regeering wacht er zich wel voor, te ontkennen, dat de Tubantia haren dood aan eene Duitsche torpedo dankt slechts zegt zij, dat deze in den bewusten nacht niet door een Duitsch schip is afge schoten, en acht het mogelijk, dat de mailboot op een drijvende tor|rcdo liep. Maar geeft zoodoende de regeering te Berlijn niet tevens toe, dat de Duitsche marine torpedo's gebruikt, die, door welke oorzaak dan ook, niet on schadelijk worden, wanneer zij hun doel gemist hebben Torpedo's dus, wier gebruik ver boden is door artikel 1 van het achtste trac- taat van 1907 Is het te veel, zoo men van iemand, die zelf betoogt, door eeu onrecht matige daad u waarscliijnlijk groote schade berokkend te hebben, iets anders verwacht, dan het hooghartige bescheid, dat onze re geering de eer had uit Berlijn te ontvangen? AARDAPPELEN. Het Ned. Correspondentiebureau meldt Naar wij mot volkomen zekerheid kunnen mededeelen, zullen, wanneer straks de aan wezige hoeveelheden consumptie-aardappelen grooter blijken te zijn dan verbruikt kunnen worden, toch in geen geval consenten vari uitvoer voor die aardappelen worden gegeven. GROEI. In de laatste dertig jaren is de geheel-

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1