Buitenland. Uit Stad en Provincie. Toen was de schuldige spoedig gevonden het was een der Rijks-contröleurs, die reeds bekend moet hebben en onmiddellijk ontslagen is Het onderzoek tot het instellen eener straf vervolging tegen den exporteur, die van val- sche verklaringen en stukken gebruik moet hebben gemaakt, is reeds in vollen gang, en men kan er op aan dat de schuldigen hun straf niet zullen ontgaan. De Regeering koestert de hoop, dat zij nog eenige partijen aardappelen zal kunnen achter halen, maar intusschen is aan onzen bevolking buitengemeen grootc schade toegebracht door het verachtelijk bedrijf van een paar schavuiten, die er niet tegen op gezien hebben, hun zak te spekken ten koste van de volksvoeding. 't Is meer dan schandelijk. Naar wij vernemen, is bij circulaire van 31 Mei j.l. aan de exporteurs van aardappelen medegedeeld' dat nd 3 Juni geen consenten tot uitvoer van consumptie aardappelen meer morden uitgegeven. AARDAPPELEN. Het lid van de Tweede Kamer, de heer De Jong heeft de volgende vragen gericht tot den minister van landbouw, nijverheid en handel le. Kan de minister mededeelen hoe groot de hoeveelheid aardappelen is, welke, zoolang de uitvoer in het najaar van 1915 en het voorjaar van 1916 was toegestaan, is geëx porteerd 2e. Kan de minister mededeelen, welke hoeveelheid op 1 Juni nog beschikbaar was voor de binnenlandsche consumptie 3e. Is het den minister bekend of zeer groote hoeveelheden aardappelen door een syndicaat zijn opgekocht ten einde deze te drogen 4e. Welke maatregelen heeft de regeering genomen om den toestand van het oogenblik betreffende het aardappelenvraagstuk meester te worden 5e. Welke maatregelen denkt zij te nemen omtrent den oogst van vroege aardappelen 6e. Kan de minister mededeelen of groote partijen oude aardappelen door.de houders worden vastgehouden 7e. Zoo ja, heeft de regeering daartegen reeds maatregelen genomen Naar het Hbl. verneemt, zijn 100.000 kilo aardappelen, z. g. „Dunbars", te Rotter dam in beslag genomen. Deze zijn reeds on derweg naar Amsterdam. Voorts worden in Friesland niet minder dan 70 waggons ontei gend. Ook deze aardappelen, merk „Red Star", zullen per snelste gelegenheid naar de hoofd stad worden verzonden. VROEGE AARDAPPELEN. In verband met loopende geruchten omtrent het opkoopen van vroege aardappelen voor buitenlandsche rekening en als gevolg daar van het opdrijven der prijzen, kan worden medegedeeld, dat de uitvoer van dit artikel thans geheel verboden is en slechts op een zoodanig tijdstip en onder zoodanige omstan digheden zal worden toegestaan, dat de vroege aardappelen steeds tegen normale prijzen voor het binnenland beschikbaar zijn. Mr. AALBERSE NIET TERUG NAAR DE KAMER. Naar uit eene aan den voorzitter der R, K. Centrale Kiesvereeniging te Almelo door Prof. Aalberse afgelegde verklaring blijkt, zal hij zich niet opnieuw voor de Tweede Kamet laten candideeren. Uit bevoegde bron wordr ons bevestigd, dat aanvaarding eener niewe candidatuur inderdaad niet in het voornemen van den nieuwen hoogleeraar ligt. Voorloopig blijft naar wij vernemen de nieuwe hoogleeraar te Leiden gevestigd. DE OORLOG. Het Fort Vaux. De strategische beteekenis van den val van het fort Vaux schrijft de Norddeutsche Allgemeine Ztg. wordt vooral daardoor gekenmerkt, dat het laatste buitenfort van den noordoostelijken hoek van Verdun nu in onze handen is en dat daarmede de bescher ming van de vesting op. dit gedeelte van het front is teruggedrongen naar de binnenste fortenlinie, die hier door de forten Belleville en Saint Michel en door het ietwat naar voren geschoven Souvillé wordt gevormd. In tegen stelling met de inneming van het fort op 9 Maart, toen daarmede slechts een wig werd gedreven in de Fransche verdedigingslinie, tengevolge waarvan de Franschen een con- centrischen druk op deze wig konden uit oefenen, ligt nu de vesting op gelijke hoogte met onze geheele noordoostelijke aanvals- stelling tegen Verdun, die in het oosten bij het dorp Damloup begint, over het fort Vaux, den Furoinrug, de boschjes van Le Chapritre en la Caillette naar de hoeve van Thiaumont loopt en verder naar de steengroeve van Heudromont, een aanvalsstelling, die in haar geheele uitgestrektheid, zoowel door het terrein bij de voorste linie, als door de vele in den rug daarvan gelegen hoogten, als steunpunten voor de artillerie, een buitengewone kracht en eenheid bezit. N. R. C. Buczacz bezet. ST. PETERSBURG, 10 Juni. Onze troepen onder generaal Broessilof zetten hun offensie:: en de vervolging van den vijand voort. In gevechten met de vijandelijke achter hoede zijn onze troepen de Styr beneden en joven Luck overgetrokken. De afdeelingen, die de rivier over zijn, achtervolgen den vijand, die zich in achterhoedestellingen tracht te handhaven. In Galicië wordt ten Noordoosten van Tar- nopol in de streken van Gliadka en Tsebrof de heete strijd om het bezit van de hoogten, die reeds veie malen van de eene in de andere iiand zijn overgegaan, voortgezet. De Belgische pantserauto's bieden onzen troepen een krachtige hulp. De indeuking van het vijandelijke front ln de streek van de Strypa heeft geleid tot de bezetting door onze troepen van de versterkte stelling van Live (ten oosten van de Strypa.) In het dorp Potokozloty hebben wij een groot artilleriepark met patronen en granaten genomen. Het offensief wordt voortgezet. Den lOn Juni, bij het aanbreken van den dag, trokken onze troepen Buczacz binnen en ontwikkelden het offensief langs de Dnjester. Gisteren namen wij wederom gedurende de gevechten 97 officieren en 5500 soldaten ge vangen en maakten elf kanonnen buit, hetgeen het totaal aan gevangenen tot dusver op 1240 officieren en ongeveer 71.000 manschappen brengt. In het geheel maakten wij 94 kanonnen, 167 mitrailleurs en 53 bommenwerpers buit, alsmede een rijken oorlogsbuit. Op verscheidene punten van het front der Duna artilleriegevecht. Oostfront. BERLIJN, 12 Juni. (Wolff.) Officieel. De Duitsche en Oostenrijksch-IIongaarsche troepen onder generaal graaf Bothmer hebben de Russische afdeelingen, die ten Noordwesten van Buczacz (aan de Strypa in Galicië) aan het optrekken waren, weer teruggeworpen. Ruim 1300 Russen bleven als gevangenen in onze handen. Voor het overige is de toestand bij de Duitsche troepen onveranderd gebleven. 113.000 man gevangen genomen I ST. PETERSBURG, 12 Juni, (St. P. T. A.) Officieel. Tengevolge van onweders in het Zuiden van Rusland is een tijdelijke verbre king van de telegrafische verbindingen in den nacht op heden ontstaan. Daardoor is het binnenkomen van het rapport belemmerd en zijn de berichten over de krijgsverrichtingen van onze legers eenigszins beperkt. De ont vangen berichten bevestigen echter, dat het offensief van de troepen van generaal Broesilof gisteren voort is gezet. In vele vakken van het front zetten wij de vervolging van den verslagen vijand voort. Op sommige plaatsen leveren wij warme gevechten met den vijand, die verwoede tegenaanvallen doet. Het totaal aan gevangenen, die wij gemaakt hebben, is tot 1700 officieren en 113,000 soldaten gestegen. BOEKAREST, 12 Juni, (Wolff). Nadat Vrijdag ongeveer 40 Russische cavaleristen opRoemeensch grondgebied waren geraakt en daar waren ontwapend, rukte vannacht een regiment cavalerie over de Pruth op Roemeensch gebied. De Roemeensche troepen in Botoschan kregen bevel de ontruiming van het Roemeensche gebied te verlangen en zoo noodig af te dwingen. De Roemeensche re geering heeft bij den Russischen gezant alhier geprotesteerd en aan den Röemeenschen gezant te St. Petersburg opgedragen hetzelfde bij de Russische regeering te doen. Het Russische offensief in het Oosten neemt zéér toe. Zaterdag werden een generaal, 409 officieren en 35,100 manschappen krijgs gevangen gemaakt, waardoor dien dag het totaal aantal gevangenen tot ca. 108,000 ge stegen was. De Hampshire. LONDEN, 10 Juni. (N. R. C.) Een bijzon dere correspondent van de Daily Mail te Aberdeen meldt, dat daar binnengeloopen treilers en stoomschepen bijzonderheden over het wedervaren van de Hampshire verhalen. Na een spoorreis naar het uiterste noorden van Schotland hadden Kitchener en zijn staf zich ingescheept. De Hampshire vertrok Maandagavond omstreeks 7 uur. Er stond een stijve stormwind in de richting van de kust. De ramp gebeurde omstreeks 8 uur tusschen Marwick Head en Brough Birsay, ten Noorden van de Skaill-baai, aan de west kust van het grootste eiland van de Orkneys. Om 8 uur 35 rapporteerde een patrouilleboot dat er in de buurt een oorlogsschip in brand stond. Men had geen geluid van een ontplof fing gehoord. Toen de Hampshire zonk, zagen de menschen aan den wal vier booten te water laten, die alle tegen de rotsen te pletter werden geslagen. Schepen, die de zee af zochten, vonden geen spoor van een oorlogs schip meer, alleen drijvende lijken. De sloep van den commandant werd leeg op het strand geworpen. Ook spoelde een vlot of een met lucht gevulde ring, die op een groote redding boei geleek, aan, waaraan zich twaalf man hadden vastgeklampt. Een of twee uitgeputte mannen mompelden Kitchener was aan boord. Toen vielen zij in slaap. Aan den voet van de rotsen vond men zeventig of tachtig lijken, waarvan enkele nog warm waren. Terwijl zij in zee worstelden, waren sommigen mannen de kleeren van het lijf gerukt, en in hun wanhopige pogingen om de rotsen te beklim men, hadden enkelen bijna alle nagels van de vingers en toonen verloren. Gezonken. De Fransche torpedoboot Fantassin is Maan dag tengevolge van een aanvaring met een andere Fransche torpedoboot in de Middel- landsche Zee gezonken. De Zeeslag. Een dagorder van admiraal J e 11 i c o e. LONDEN, 12 Juni. (Reuter.) Admiraal Jellicoe heeft tot de vloot de volgende bood schap gerichtIk wensch aan de vlagofficieren, kapiteins, officieren en manschappen van de groote vloot mijn zeer hooge waardeering te betuigen voor de wijze waarop de schepen bij het gevecht van 31 Mei 1916 bediend zijn. In dit stadium, waarin volledige inlichtingen niet beschikbaar zijn, is het niet mogelijk in bijzonderheden te treden, maar reeds is vol komen genoeg bekend, opdat ik definitief kan verklaren, dat de roemrijke tradities, welke ons door geslachten van dappere zeelui zijn overgeleverd, op de waardigste wijze gehand haafd zijn. Weersomstandigheden van zeer ongunstigen aard hebben de vloot beroofd van die volledige overwinning, welke, gelijk ik weet, alle rangen verwachtten. Onze verliezen zijn zwaar geweest en wij missen vele zeer dappere kameraden. Maar ofschoon het zeer moeilijk is nauwkeurige inlichtingen aangaande de verliezen van den vijand te krijgen, twijfel ik niet, of wij zullen bevinden, dat zij stellig niet geringer zijn dan onze eigen verliezen. Italië. Ministerieels Crisis. Een motie, waarbij vertrouwen in de regee ring werd uitgesproken, werd in de Italiaansche Kamer verworpen met 197 tegen 158 stemmen. Salandra heeft na de Kamerzitting de minis ters bij zich geroepen. Er werd gesproken over het ontslag van sommige ministers. Maandag zal de minister-president in de Kamer mededeelen van welke, en Dinsdag in den Senaat. De -koning komt vanavond of morgen- morgenochtend voor het gebruikelijk overleg. De Principe Umberto getorpedeerd. WEENEN, 11 Juni (Wolff.) Officieel. Een onzer duikbooten heeft op 8 dezer den door verscheidene torpedojagers begeleiden, grooten Italiaanschen hulpkruiser Principe Umberto, met troepen aan boord, getorpedeerd. Het schip zonk binnen enkele minuten. Uit Griekenland. Generaal Sarrail, de Fransche opperbevel hebber in Saloniki, heeft een formeel dementi uitgevaardigd, ter loochenstraffing van de be wering, dat de afkondiging van de krijgswet in Saloniki door hem zou zijn gedaan, buiten medeweten en toestemming van den Britschen bevelhebber. Tusschen hem, Sarrail, eu gene raal Milne, bestaat volkomen overeenstemming. Zelfs hadden de Engelsche troepen zich van te voren op de afkondiging van de krijgswet geprepareerd, door alles in gereedheid te brengen, teneinde, bij verzet van Grieksche zijde, kracht te gebruiken. De Engelsche journalist Stevens seint dd. Maandag, uit Saloniki aan de Daily Telegraph, dat reeds geruimen tijd in Athene de op vatting werd verbreid, dat de maatregelen, door de Franschen in Griekenland genomen, niet worden gebillijkt door de Engelschen. Telegrammen te Saloniki ontvangen uit Athene, melden dat de toestand daar kritiek is voor de regeering. De bladen voeren een feilen toon tegen het gouvernement en be schuldigen het ervan, aan de Duitsche legatie te hebben toegelaten pro-Duitsche betoogingen te organiseeren. Kiryx, het blad van Wenizelos, beschuldigt den Griekschen generalen staf er openlijk van, een alleantie met de Duitsche liberale partij te hebben voorbereid. Uit Amerika. CHICAGO, 10 Juni. (Reuter.) De Republi- keinsche Nationale Conventie heeft Hughes met zoo góed als algemeene stemmen candidaat gesteld. De Progressivisten hebben Roosevelt bij acclamatie als hun candidaat aangewezen. Haat. De Engelsche dichter en romanschrijver Rudyard Kipling biedt, in een boodschap aan Nieuw-Zeeland waarin hij ook zegt, dat de entente den oorlog zal winnen, al behaalt Duitschland er ook alle overwinningen in dezen poëtischen parel aan zegt de N. R. C. „Waar ook de Duitscher man of vrouw een geschikte cultuur krijgt om in voort te woekeren, is hij of zij dood en verlies voor beschaafde menschen, net als de kiemen van een ziekte, die men laat vermenigvuldigen, dood of verlies voor de menschheid zijn. Er is hierbij zoo min sprake van haat of ergernis of opgewondenheid als in het zuiveren van zinkputten of hot gieten van olie op water om te beletten, dat muskieten eieren leggen. Wat ons betreft is de Duitscher typhus of pest, pestis teutonica, als gij wilt.". TER NEUZEN, 14 Juni 1916. De volgende maand zal de boot van den Prov. Stoorabootdienst, nieuwe dienst Ter Neuzen Hansweert, reeds proefstoomen. De Pinksterdagen kenmerkten zich door bijzonder ongunstig weer. Voor velen was dit zeer jammer. In onze stad was er nog vermaak voor velen die deelnamen aan de toegestane dansmuziek. Wellicht door het weder was het echtor rustiger dan metPaschen Vrijdagavond trad in het R. K. militaire tehuis alhier op de Eerwaarde heer Pater Barromeus de Greve van Woerden. De ver gadering waarin |ZEerw. een politieke lezing hield, was toegankelijk voor rechtsche kiezers De opkomst was niet bijzonder groot, hoewel de spreker de aanwezigen bezielde met zijn bepaald fijne rede. De heer J. A. van Rompu leidde den spre ker in en bracht hem bij het einde ook den dank toe. Pater Barromeus de Greve wees er op dat een geestelijke en een christen aan de chris telijke politiek moet deelnemen. Besprak het vreeselijke van het Malthusianisme en sprak over het kind als luxe artikel. Toonde aan het groote belang van rechtsche Staten leden te hebben mede in verband met de Eerste Kamer. Hoek. Door de marechaussee van Ter Neu zen werd aangehouden J. P., \an hier, be klaagd van oplichting. P. werd ter confron tatie naar Axel overgebracht en na onderzoek in vrijheid gesteld. Hulst. Zaterdag trad alhier op de heer Van der Peijl, onderwijzer aan de openbare school te Ter Neuzen, teneinde een politieke lezing te houden ter aanbeveling van de candidatuur Poppe. Aangezien er slechts 8 personen op gekomen waren, kon de vergadering niet doorgaan, aldus bericht men ons. Door den heer P. J. v. d. Hemel is tegen Juli a. s. eervol ontslag gevraagd als veld wachter in Philippine. Ruim 26 jaar is hij als zoodanig werkzaam geweest. Tot onderwijzer aan de openbare school te Krimpen a.d. IJsel is benoemd de heer W. Luteijn te Zuidzande. Biggekerke. Zondag is hier een ontzettend ongeluk gebeurd. Een rijtuig een z.g, „Jan Plezier" komende uit de richting Zoutelande is op den overweg bij de hofstede van A. de Feijter in aanraking gekomen met de stoomtram „Walcheren" die van Domburg om 7.33 hier aankomt. De koetsier schijnt hoewel de tram naderde, en de inzittenden hem daarop nog attent maakten, vermoedelijk gedacht te hebben de rails te kunnen passeeren, met het noodlottig gevolg, dat het gerij van achteren aangereden werd zoodat dit in de sloot werd gesmakt. Een der passagiers die nog uit het rijtuig sprong kwam daardoor in aanraking met de tram, hoewel die met volle kracht remde, werd hij meegesleurd en een eind verder van onder de machine gehaald. Weldra bleek dat o.a. een stuk zijner hersenpan was afge slagen, zoodat hij onmiddelijk een lijk was. Van de overige passagiers, twaalf in getal, zoowel mannen als vrouwen zijn bijna allen meer of min gekwetst. Deze werden in de tram opgenomen om naar Vlissingen vanwaar zij kwamen te worden gebracht. Het lijk is bij de Feijter binnen gebracht waar het hedenmorgen op last der justitie is gekist en naar het lijkenhuis overgebracht. Het rijtuig was zoo gehavend dat er weinig van overgebleven is. Tegen den koetsier is proces verbaal opge maakt. Midd. Crt. Keuring afd. Zeeland Neder 1. Trekpaardenstamboek. Goes. Aangeboden werden 93 paarden, waar van er 32 werden opgenomen. Deze getallen zijn, vergeleken met vorige jaren, zeer gunstig Het percentage goedgekeurden is zeer be vredigend. Ook de betere kwaliteit der aangeboden paarden wijst er op, dat de fokkerij in deze streek sterk vooruitgaat. M. C. Bij de te Zierikzee op Vrijdag 9 Juni gehouden herstemming voor een lid van «Jen gemeenteraad verkregen de heeren W. den Boer anti-rev. 424 en P. M. Panny lib. 413 stemmen. Zoodat eerstgemelde is gekozen. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de loop der vorige week hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. Pladdet, dienstbode, P 78, uit Hoek. F. P. Verschorre, landbouwersknecht, P 104, uit Philippine. S. S. van der Gouwe, dienstbode, P 59, uit Hoek. M. W. de Reus, zonder beroep, aan boord, uit Middelburg. J. Verberkmoes, dienstbode, Noordstraat 18, uit Hulst. C. A. Dieleman, dienstbode, O 191, uit Axel. E. Dobbelaar, zonder beroep, aan boord, uit Wemeldinge. M. Meeusen, zonder beroep, Nieuwediep 71. uit Axel. A. A. Th. van Aerde, bakker, Tholensstraat 54, uit Nijmegen. Vertrokken zijn A. M. Neve, dienstbode, Nieuwstraat 13, naar Hontenisse. P. J. de Hulster, smidsknecht O 176, naar Zaamslag. J. de Vos. veldarbeider O 48, naar Zaamslag. A. W. Geensen. landbouwersknecht, Dr. Buyzestraat 7, naar Zaamslag. G. H. te Siepe, aannemer 10a N, naar Ruurlo. Th. de Waele, werkman, Pelmolengang 4, naar Kruiningen.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2