Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. k Woensdag 21 Juni 1916, Dumoleijn, Puylaert, Van Rompu, Van Waesberghe. Dumoleijn, Puijlaert, Van Rompu, Van Waesberghe. Dumoleijn, Puylaert, Van Rompu, Van Waesberghe. Dumoleijn, Puylaert, Van Rompu, Van Waesberghe. Dumoleijn, Puylaert, van Rompu, van Waesberghe. Uitl^Pers. Binnenland. No. 1336. Donderdag 15 Juni 1916. Jaargang. i- ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TkR NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver~ tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emergo te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. jgy Buitengewone Vergadering van Aandeelhouders der N.v. „LUC TOR ET EMERGO" te Ter Neuzen, D.V. op des voormiddags ten 10 ure (zomertijd) ten kantore van den heer P. J. SCIIEELE, Markt, alhier. De w/n Voorzitter, D. E. WOLFERT Hz. V Candidaat voor de vrijzinnige beginselen zonder meer. Dat vvenscht te zijn de heer Aug. C. M. Poppe te Hulst. Lijkt het niet een beetje onnoozel, in den tegenwoordigen tijd zich zóó aan te dienen. „De vrijzinnige beginselen zonder meer." 't Was misschien voor de kiezers wèl zoo gemakkelijk, als de heer Poppe eens duidelijk en ondubbelzinnig te kennen gaf, welke be ginselen dat zijn. Is hij alles tegelijk Oud-liberaal Unie-liberaal Vrijzinnig-democraat Sociaal-democraat F Een Manusje-van-alles Kom, kom, een candidaat, die alleen „can didaat wil zijn voor de vrijzinnige beginselen zonder meer" is uit den tijd. Zulke mannen begeeren de kiezers niet. En zoo éen wil de heer Poppe er, naar hij zelf schrijft in een ingezonden stuk in Zelandia, toch wezen. Waartoe die geheimzinnigheid Dat zwevende Is het den heer Poppe nu nóg niet recht duidelijk, bij welke partij hij zich moet aan sluiten Maar dan is hij toch zeker wel allerminst do geschikte man. Wat doet zoo'n stumperd dan in de kou Of durft de heer Poppe er niet voor uit te komen, welke partij eigenlijk de zijne is en speelt hij verstoppertje Het heeft er inderdaad wel veel van. Iemand die in 1905 de socialistische candi- daatlijst van den indertijd bekenden Dr. J. v. d. Brink, ouderteekende, die, naar Zelandia meldt, zich in 1907 door de Middelb. Crt bij de socialisten liet indeelen, die, gelijk evenzeer Zelandia mededeelt, geld betaalde voor de verspreiding van „De Baan breker", laat toch duidelijk genoeg merken, in welke richting, om het nu maar eens zwak jes te zeggen, zijn politieke ideeën liggen. Liever dan op een man van „vrijzinnige beginselen zonder meer" brengen de kiezers hun stem uit op mannen, die zich hun poli tieke confessie niet schamen. Zij laten den heer Poppe verstoppertje spe len en zorgen dat a. ts. Vrijdag met groote meerderheid gekozen worden de HII. V Waar het om gaat Is het nog noodig, te herhalen, waar het om gaat a. s. Vrijdag bij de provinciale stem bus Het sch^t van wel. ielkens weer doet de linksche leugen opgeld, legen beter weten in, maken zelfs de groote liberale bladen, den kiezers diets, dat de strijd zou loopen om het behoud van het huidig Kabinet. Nu heeft zelfs Het Volk", .gelijk we een vorige maal lieten zien, onomwonden erkend, dat dit „liberaal" beweren een leugen is, volksmisleiding. Het gaat om heel iets anders. Het gaat om de vraag, of ons vaderland naar socialistisch-liberalistischon trant, dan wel naar de positief christelijke beginselen zal worden geregeerd. Of de invloed der sociaal-democratie, waar van de groote liberale partij slechts een bij wagen is geworden, zal worden gesteund en uitgebreid of geknot. Wie beseft, welk gevaar dreigt, indien de concentratie partijen mochten winnen, aarzelt geen oogenblik, zijn stem uit te brengen op de candidaten van Rechts. Die zijn in het district Hulst de II.II. V Wat goede trouw eischt. In de andere districten van-Zeeland steunen de Roomsch-Katholieken trouw de candidaten van anti-revolutionnairc en chr.-historische zijde. Ofschoon ze b.v. in Goes wel recht zouden hebben op een zetel, staan ze op dit recht niet uit tactische overwegingen. Dit is een tegemoetkoming, die hooglijk gewaardeerd moet worden. Maar des te meer klemt dan ook de eisch voor de anti-revolutionnaire en chr.-historische kiezers in het district Hulst, om met trouwe kameraadschap hun stem te geven aan de candidaten der Roomsch-Katholieke Kicsver- eeniging, de H.H. Dit te doen is eisch van goede trouw. Dit te doen helpt de Rechtsche meerderheid in de Eerste Kamer schragen. VZeelands Staten in meerderheid rechts! Dat moeten ze zijn en blijven. Vallen er onzerzijds leden uit, dan verdwij nen eveneens uit de Eerste Kamer de recht sche afgevaardigden voor onze provincie. Reeds moesten we, door tegenslag in 1913 één afgevaardigde zien vallen. Moet de tweede hetzelfde lot deelen En moet dus doende ook Zeeland bijdragen om ons land hoe langer hoe meer de sociaal democratie in de armen te drijven Immers, neen. Voortaan weer twee rechtsche Eerste Ka merleden naar de Eerste Kamer. En daarom, thans alle krachten ingespannen, om Zeeland rechts te houden. Hulst brenge toch zéker geen tegenslag. Niemand denke, dat de verkiezing der 4 rechtsche candidaten reeds verzekerd is. Niemand late zich in slaap wiegen. De liberale kiesvereeniging besloot wel geen candidaten te stellen, toch zal nog moeten blijken, of zij de liberale kiezers in haar hand heeft. Men bespare zich toch een tweeden gang naar de stembus. Vrijdag a.s. moeten in eens alle vier de rechtsche candidaten gekozen worden te weten do IIII. V De beteekenis van den Strijd. Rechts of Rood Dat is de vraag in geding. In alle districten trekken liberalen en socia listen eensgezind op. Waar het lijden kan bij de stemming nog met eigen candidaten. Maar met de vaste afspraak straks onvoor waardelijk elkaar te steunen. De Eerste Kamer móet om. Het hek móet heelemaal van den dam. Het Staatspensioen móet er komen. Allemans kiesrecht móet er komen. Radicaal-socialistisch bewind móet er komen. Maar dat beteekent een ramp voor ons land. Dat beduidt de aanranding van ons Christelijk volkskarakter. Dat beduidt een herhaling en bestendiging van de misère, waarin op wetgevend gebied de mannen van Links ons hebben gebracht. Daarom brengt elk man van Rechts in het district Hulst zijn stem uit op de H.H. V Onheuscb. In De Zeeuw van Zaterdag 10 Juni komt een stukje voor, dat we niet hadden verwacht. Het luidt als volgt Hulst. De anti-revolutionaire kiesvereenigingen in Zeeuwsch-Vlaandercn O. I). hebben niet eens de moeite genomen om ons te melden wie zij candidaat gesteld hebben voor de Staten ook niet óf zij van plan zijn de R. K. candi daten of den Volkswil-candidaat te steunen. Dit is oorzaak dat aan het hoofd van ons blad de aanbeveling uit Hulst ontbreekt. De Z e e u w is de gehoorzame uitvoerster van den wil der Kiesvereenigingen maar wanneer deze in gebreke blijven moet z ij wel voorgaan. Daarom bevelen wij voor het Kiesdistrict Hulst dringend de R. K- candi daten aan. De lieeren Dumoleijn, Puijlaert, Van Rompu en Van Waesberghe zijn hoogge achte -mannen. Bovendien steunen de Room- schen in de andere districten onze candidaten met groote warmte. Daarom Neuzen, Axel en Zaams'ag stemt Dumoleijn, Puylaert, van Rompu (lid van Gedeputeerde Staten) en Van Waesberghe. We meenen te mogen zeggen, dat hier een zeer onheusche toon wordt aangeslagen tegen „de anti revolutionaire kiesvereenigingen in Zeeuwsch Vlaanderen O.D." In de eerste plaats zien we volstrekt niet in, dat de Centrale A. R. Kiesvereeniging, (want die zal waarschijnlijk zijn bedoeld met „de anti revolutionaire kiesvereenigingen")jge- roepen zou zijn, „De Zeeuw" in kennis te stellen met de door haar gestelde candidaten. Te zorgen, dat „De Zeeuw" bericht krijgt omtrent eventueele candidaatstellingen, is, dunkt ons, niet het werk der Centrale, maar van de correspondenten van „De Zeeuw"- Trouwens, bij vroegere verkiezingen is ook nimmer vanwege de Centrale speciaal officieel bericht gezonden aan „De Zeeuw". In de tweede plaats lijkt ons de onderstel ling van „De Zeeuw" „of zij soms van plan zijn den Volkswilcandidaat te steunen" al in hooge mate onbroederlijk en ongepast. De Centrale is dan ook volstrekt niet „ïn gebreke gebleven", gelijk „De Zeeuwschijnt t.e veronderstellen. Zij heeft vergaderd en haar bonding bepaald. Iii ons blad van Dinsdag hebben we reeds duidelijk genoeg gesproken. „De Zeeuw" heeft daar waarschijnlijk wel kennis van genomen. En in ons nummer van Vrijdagavond wordt toch ook geen onzekere toon gehoord We weten waarlijk niet, wat de onheusche uitval van „De Zeeuw" beduidt. Onze Centrale heeft haar plicht gedaan. Eu indien „De Zeeuw" gaarne officieel be richt, krijgt omtrent door haar gestelde of gesteunde candidaturen, dan kunnen we haar verzekeren, dat ze zich slechts tot den secre taris der Centrale heeft te wenden, die zeker met de meeste bereidwilligheid haar de ge- wenschte inlichtingen zal verschaffen. Ons dunkt, dat we waarljjk tegenwoordig wel wat beters te doen hebben dan elkander onheusch te bejegenen. Uit de oude doos. In het Statendistrict Ommen worden de vrijzinnige candidaten op de volgende wijze per annonce aanbevolen door de kiesvereeni ging te Nieuvv-Leusen „Alleen door deze candidaten uw stem te geven, kunt gij meehelpen ons land buiten het oorlogsgevaar te houden en de N. Ilerv. kerk haar macht te doen behouden". Zou men dien vrijzinnigen lieeren maar niet dadelijk een plaats inruimen in de Synode en voor 's lands veiligheid ook met een Mi nisters-portefeuille bedeelen Liefst die van Oorlog natuurlijk! („De Nederlander".) SCHAVUITEN Menige huismoeder heeft in de laatste dagen het onrustbarend stijgen der aardappelprijzen gezien, en tot haar schrik vernomen, dat er geen voorraden meer zijn. Hoe was dat mo gelijk, hoe kon de Regeeringspolitiek zóó falen, dat het onmisbaarste volksvoedsel het land uitgevoerd werd Het gerucht dat er geen voorraden meer zouden zijn, scheen ons zóó ongeloofelijk toe, de verdenking dat de Regeering in dezen na latig zou geweest zijn, scheen ons zóó onge rijmd, dat wij op onderzoek uitgegaan zijn en bevonden hebben dat gelijk gisteravond ook in Het Volk is medegedeeld de oor zaak van de aardappelschaarschte moet ge zocht worden in een ongeloofelijke schavuiten- streek van enkele bij den uitvoer betrokken exporteurs en een Regeeringscontróleur, die waarschijnlijk door de exporteur in quastie, (één of meer) is omgekocht. De zaak moet zich als volgt hebben toege dragen De regeling van den uitvoer geschiedt door de z.g.n. Aardappelen-Vereeniging, onder Rijkscontrole. In die Aardappelen Vereeniging zitten uiteraard de groote exporteurs, die te gelijkertijd deskundigen zijn. Nu was in over leg met de Regeering bepaald dat de zooge naamde wit-vleezige aardappelen, die voorde consumptie van geen waarde zijn, mochten worden uitgevoerd, en van dezen uitvoer heb ben enkele exporteurs gebruik gemaakt tot het smokkelen van groote partijen consumptie aardappelen. Dit kon echter niet geschieden zonder hulp en medeweten van een der Rijks- contröleurs, die aan de grens de taak der douane vergemakkelijken. Toen de Regeering van den verboden uitvoer de lucht kreeg en de burgemeesters telegrafeerden om de aardappe len aan te houden, waren de geladen wagons (of schepen) telkens juist tevoren vertrokken. Daaruit bleek dat de smokkelaars werden ingelicht en van de voornemens der Regeering op de hoogte waren. Het Departement moet toen een valsch bericht hebben uitgegeven, slechts aan zeer enkelen als zoodanig bekend, en ook d i t bericht bereikte den exporteur,

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1