Hntirmlutionair nieuws- cn fldMmnticblad Zeeland. Zaterdag 10 Juni 1916. Jaargang. No. 1335. Woensdag 21 Juni 1916, Pinksteren. E. B. Dumoleijn, B. C. Puylaert J. A. van Rompu en F. J. L. M. v. Waesberghe. Binnenland. Buitenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1, per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, teuren en Brievengaarders. Franco Postdirec- Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LI TT 00 IJ Az. te TER NEUZEN. inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE "rICHTEN AAN DO REDACTïE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emergo te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. Woensdagavond ver schijnt ons blad inplaats van Dinsdagavond. Buitengewone Vergadering van Aandeelhouders der N. v. „LUC TOR ET EMERGO" te Ter Neuzen, D.V. op des voormiddags ten 10 ure (zomertijd) ten kantore van den heer P. J. SCHEELE, Markt, alhier. De w/n Voorzitter, D. E. WOLFERT Hz. Het feest van de uitstorting des Heiligen Geestes. Het feest dat nooit veroudt. Het feest, dat tot aan het eind der eeuwen de christelijke gemeente troost en sterkt. Dat nieuwe levenskracht stort in moede harten. i Dat bezielt met frisschen moed. Dat blijde het hoofd doet opheffen, zeker van de toekomst en daarom onoverwinlijk. Het feest van den-Heiligen Geest, Die doet klagen en doet juichen, worstelen en triom feeren, bidden en danken Die neerbuigt en opricht, in het stof neerlegt en op den troon verhoogt; Die Zijn Kerk leidt, bestuurt, be waart,°een Gemeente des levenden Gods! In de wereld der dooden en des doods ritselde het Leven des Geestes. Op de donkere wateren, over den chaös, zweefde Hij broedend. Uit de duisternis deed Hij het licht geboren woren. Ijskoude harten ontvonkt Hij in brandende liefde. Doodsche ledigheid wordt een levende vol heid. Wederlioorigen doet Hij bij Zich wonen, maakt ze tot een volk, gewillig op den dag Zijner heirkracht. In de wereld der volken, vervreemd van God en Zijn ordinantiën, blies de Geest des Heeren. En de levenwekkende adem vernieuwde het gelaat der wereld. Sinds den Pinksterdag werden natiën ge kerstend, werd een werelddeel ontrukt aan den greep van het heidendom. Een Christelijk Europa rees uit de ruïnen van het heideusche. Is liet de Geest des Heeren, Die thans in de volkerenwereld van Europa werkt Is de wereldbrand Zijn werk Is het niet veeleer de geest uit den afgrond Is, wat thans wordt vernomen, niet het schateren van de démonen tegen den Heiligen Geest Leed dan Zijn werk fiasco Toont dan Europa, toont de wereld, het beeld van de mislukking der Goddelijke be moeiïngen Het Christendom vervreemdde zichzelve van God. Deed den Heiligen Geest smarten aan. In liet Christelijke Europe kwam liet ver laten Zijner paden, het opzij schuiven Zijner geboden'; het uitstooten zelfs' van den schorren schreeuw der mannen van de Revolutie „Laat ons Zijn banden breken". In verdwazing werd de Levende God gehoond. En de afgod van beschaving, kunst, cultuur aangebeden. En „Christelijk" Nederland? Hoe kampte en kampt ook in ons vaderland de geest des menschen tegen den GEES I Niet bedektolijk slechts. Maar steeds meer en meer openbaar. „Zónder Hem is veler leus. „Wèy met Hem!" is de konsewentie er van. Wèg met Hem cn met de doorwerking van Zijn Geest, op elk levensgebied. 'Ook in de Staat, in de Maatschappij. Tegen die duistere machten, tegen dat God onteerend wöelen te strijden, moet het Pink sterfeest opwekken,waardig maken en getrouw. Oók en vooral in onze dagen. Allereerst dan den strijd aangebonden tegen eigen zonde, in de kracht van den Heiligen Geest. Maar dan ook, door Hem verwakkerd en bezield, den strijd aangevangen, tegen al, wat Zijn eere aanrandt. 'Gebeden om de doorwerking van dien Geest op elk levensterrein. Dan getrouw volbracht do roeping, om van Hem te getuigen, ook op bet gebied van Staat en Maatschappij. Getrouw, ook in liet kleine. Niet zoekende eigen eer, maar de eer des Heeren. Tot heil van Land en Volk. Z. V Tóch stemmen Schreven we in ons vorig nummer, dat waarschijnlijk een gang naar de stembus den kiezers in het district Hulst wel zou bespaard worden, het heeft niet zoo mogen zijn. Werkelijk hoeft een groep „onafhankelijke" kiezers nóg de aardigheid(?) gehad, een lijst in te dienen met den naam van den heer A. C. M. Poppe, deurwaarder te Hulst. Hoe deze candidatuur bedoeld is, is niet recht duidelijk. Is het de oude Volkswilpartij? Waait de wind uit den socialislischen hoek Hoe dan ook We moeten naar de-stembus! Veel kosten moeten weer gemaakt worden, terwijl toch ook degenen, die ons deze candi datuur op den hals schoven, wel niet zullen verwachten, den lieer Poppe gekozen te zien. Natuurlijk komt thans immers ieder man van Rechts trouw ter stembus voorde II. II Niemand denke nu, dat een gang naar de stembus onnoodig is. Laat men oppassen en zich niet laten ver schalken. Laat door achteloosheid geen zetel gevaar loopen. Hulst blijve rechts! Z. begaan, zij 'tin onwetendheid. Men was nu door ervaring tot beter inzicht gekomen en zou tegen herhaling van t gebeurde waken. De Metaalbewerker merkt nog op, dat de arbeiders, die aan het vervaardigen der gra naten werken bij de firma Nering Bögel te Deventer," hun extra in tarief verdient loon krijgen als de granaten zijn goed gekeurd zij moeten dat missen, nu bedoelde granaten door de legerantoriteiten zijn afgekeurd. Dat is natuurlijk een groote onbillijkheid, want deze afkeuring ligt buiten hun schuld, doch is het gevolg van de door de firma gepleegde handeling." AARDAPPELEN. Wegens de enorme stijging der aardappel prijzen zijn door het gemeentebestuur van Breda voórloopig 10.000 KG. regeeringsaard- appelen ingekocht. PROV. STATEN. We geven nog eens liet volledige lijstje van de data van stemming en herstemming. Gelderlandop 14 en 23 Juni Zuid-Holland15 23 Overijssel 1B 26 Utrecht14 27 Friesland15 28 Drente16 23 Limburg 16 26 Zeeland16 28 Noord-Holland19 27 V/EER WITTEBROOD. 24 Juni a. s. mag Nederland weer wittebrood eten. DE ZACHTE GRANATEN Naar aanleiding van het bericht in De Metaalbewerker heeft de directie der Deven ter ijzergieterij eti machinefabriek voorheen J. L. Nering Bögel meegedeeld, dat inder daad ter gemakkelijking van den arbeid een kleine partij stalen staven „handwarm" was gemaakt en op deze wijze tct granaten ver werkt. Opzet met min-oirbare bedoelingen was er hoegenaamd niet in het spel geweest. Schietproeven zullen, naar de firma meende, nog moeten aantoonen, of en in welke mate de op bovenomschreven wijze vervaardigde granaten minder deugdelijk waren. Intusschen gaf de directie grif toe, dat er een fout is DE OORLOG. LONDEN, 6 Juni. (Reuter). De Admirali teit maakt officieel bekend De bevelhebber van de groote vloot rappor teert met diep leedwezen, dat do kruiser Hampshire, met Lord Kitchener en zijn staf aan boord op weg naar Ruslandgisterenavond ten Westen van de Orkney-eilanden dooreen mijn of wellicht door een torpedo tot zinken is gebracht. Er ging een hooge zee. Ofschoon al het mogelijke is gedaan 0111 onverwijld hulp te bieden, is er, naar men vreest, weinig hoop, dat er iemand gered kon worden. (De Hampshire was een pantserkruiser van 11,000 ton, in 1903 te water gelaten, bemand met 655 koppen.) De Russische pers is zeer verbolgen tegen tegen Griekenland. De Beurscourant vindt, dat de Koning van Griekenland goed zou doen met eenigen tijd naar een plaats te gaan, die beter voor zijn gezondheid is dan Athene. De Entente moet tegen Griekenland, dat zijn bestaan en zijn welvaart aan haar te danken heeft, optreden. De Iletsj schrijft: Als de Bulgaien Grieken land binnengekomen zijn tengevolge van een afspraak met de Grieksche regeering moet de Entente de noodige en onvermijdelijke gevolg trekkingen maken. De Den zegtGriekenland is in het kamp van onze vijanden. Hut Nowoje Wremja vindt de te Saloniki getroffen maatregelen onvoldoende en wil dat de Entente aan den Piraeus en te Athene den noodigen druk zal oefenen. Van het Italiaansch-Oostenrijksche Front. OfficieelDe toestand is onveranderd. Een eskader zee-vliegtuigen heeft Dinsdag nacht de stationsgebouwen van DonadiPiave Livenza en van Latisaua aangevallen. Onze land-vliegers hebben de stations van Verena, Ala en Viceuza overvloedig met bommen bestookt. Sedert het begin van deze maand zijn meer dan 9700 Italianen, o. w. 184 officieren, ge vangen genomen, 13 machinegeweren en 5 kanonnen buit gemaakt. ST. PETERSBURG, 6 Juni. (P. T. A.) Offi cieel: I11 de streek van Dunaburg hebbende Duitschers ten noorden van den spoorweg naar Poniewiesj een aanval gedaan, die door ons vunr is Verijdeld. I11 den naclit van 5 dezer hebben de Duitschers getracht een onzer voorste loop graven ten zuiden van Smorgon te vermeeste ren, doch wij hebben ze door machinegeweer- vuur en een tegenaanval naar hun schansen teruggedreven. Gisteren hebben de Duitschers, na voorbe reiding door geschutvuur, ten zuiden van Krewo een aanval gedaan tegen onze vooruit geschoven troepen bij het dorp Kotsjansky. Onze reserves hebben hen teruggeslagen. Op liet front van de Pripet tot de Roe- meensche grens blijven onze troepen het gister behaalde succes uitbreiden. Tot dusver hebben wij 480 officieren en meer dan 25,000 soldaten gevangen genomen en bovendien 27 kanonnen en meer dan 50 machinegeweren buit gemaakt. De vredesbemiddeling. De vorige spreker heeft ook de vredesbe middeling van Wilson aangeroerd. Ik kan slechts verklaren, dat ik in de courant heb gelezen, dat president Wilson bemiddelen wilde 0111 tot vrede te komen en ook dat de Engel- sche pers met groote stelligheid zich tegen bemiddeling van Wilson verklaart. Officieel heeft echter geen enkel woord mij bereikt, dat Wilson voornemens is als bemiddelaar op te treden. Dat wij bij een vredesbemiddeling geen pressie op ons zullen laten oefenen, die ons de vruchten van onze overwinning zou doen ontgaan, zal, naar ik meen. niemand verlangen uitdrukkelijk van mij te hooien. Ik behoef niet te verklaren, dat ik voor zulk een politiek niet te vinden ben. (Toejuichingen). De b i n 11 e 111 a n d s c li e politiek. Nog eene opmerking naar aanleiding van de woorden van dun vorigen spreker omtrent mijn beschouwingen over de binnenlandsche politiek en mijn "positie tegenover de sociaal- democratie. Ik zeide en herhaal thansgij moogt mij optimisme verwijten, maar ik kan in dezen grooten oorlog zonder optimisme niet leven. Naar ik hoop, zullen wij na den oorlog in een toestand komen, dat de tegenstelling, die toch niemand onzer verheugen kan, tus- sclien natie en ons verdwenen zal zijn. (Levendige toejuichingen.) I11 deze hoop leef ik. Zij geeft mij grootendeels de kracht, die ik in dezen oorlog moet ontwikkelen. (Leven dige toejuichingen). De vorige spreker heeft gewaagd van mee- ningsverschillen, die ook na den oorlog zijn partijgenooten en andere partijen van de so ciaal-democraten zullen scheiden. Zeker, der gelijke verschillen bestonden, en zullen tus- sclien de heeren van rechts en links blijven bestaan. Niemand van u zal met iemand van links arm in arm gaan. Ik heb dat ook nooit beweerd. Maar in dezen tijd mogen verschil len, die uit partijprogramma's en partijleerstuk- keil voorkomen, niet voorop worden gesteld. De voorige spreker zeide' dat de sociaal-de mocraten niets van hun dogma's hebben prijs gegeven. Helaas, ik betreur dat. Ik heb den indruk, dat bij de sociaal democraten het plan om tegen de begrooting te stemmen, een over blijfsel is van het oude dogma, dat ze ook bij het oud-roest moeten gooien. (Gelach.) Als al deze dogma's nog bestaan, ook het re- publikeinsche, gooit ze dan maar bij de oude plunje, ze geven toch niets. Weest dankbaar dat wij de monarchie hebben, zooals we die hebben'. Ten slotte is thans toch, met enkele uitzonderingen, het geheele volk eensgezind in het vaste besluit, onzen vijanden de baas te worden. Deze eenheid wil ik niet versto ren, door partijprogramma's en partijleerstuk ken op te rakelen, maar de sociaal democraten moeten geen woorden bezigen, gelijk ik ze vandaag weer heb gehoord, dat de „groot industrie den oorlog wil voortzetten omdat ze er geld uit slaat". Zulke beschuldigingen zijn Noord-Brabant14 23 Groningen 14 28 De kruiser Hampshire met Kitchener aan boord gezonken. Russische boosheid. Het Russisch offensief in het Oosten. De Duitsche Rijkskanselier aan het woord.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1