Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Uit de Pers. Binnenland. No. 1333. Zaterdag 3 Juni 1916. I4e Jaargang. ABONNEMENT: ADVERTENT1EN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. V Centrale. V De „linksche" Leugen. V Eigen Pers. Oud-Minister Colijn en de militaire ziekendienst. Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,—. Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. bij Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, den Uitgever D. H. LITT001J Az. te TER NEUZEN. uren op den dag der uitgave. Inzending van advertentiën vóór INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken, voor de Redactie van dit blad bestemd, te adresseeren „Aan de Redactie van Luctor et Emergo te Ter Neuzen." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. De Centrale A.-R. kiesvereeniging in het district Oostburg vergadert morgen (Zaterdag) 3 Juni 's middags half drie in de Chr. Bewaar school te Ter Neuzen. Gelijk bekend zal zjjn. hebben leden van aangesloten kiesvercenigiugen recht van toe gang met adviseerende stem. Gaarne wekken we de vrienden op, van bun belangstelling in de zaak blijk te geven, door ook deze vergadering hij te wonen. Z. Het liegt, schreef tnr. Lohman in de dagen der groote spoorwegstaking. Dit woord mag wel herhaald in dezen Rjd. Ten einde den verkiezingsstrijd bij de Pro vinciale stembus dit jaar te winnen, zoekt men links naar een pakkende leus. Volkomen rechtmatig. Evenwel, dan zij de leuze waar. Men heeft thans als leuze uitgevonden, dat de strijd ditmaal zal gaan Vóór of tegen het huidige Kabinet. Deze leuze is valsch, dóór en dóór. Daarom gaat het niet. Niet bij links; niet bij rechts. Het gaat om het behoud, óf om de omzetting der Eerste Kamer. De strijd gaat langs het Kabinet heen. Dat heeft minister Cort v. d. Linden zélf erkend. De verwerping van een wetsontwerp dooi de Eerste Kamer zal geen aftreden van het Kabinet veroorzaken. Toch durft men van links dezen leugen exploiteeren. Dat teekent de lieele positie. Links zit in 't nauw en liegt. Tegen beter weten in. Dat is trouwens niet de eerste maal. Bijna bij elke spannende verkiezing moest het Volk misleid. Zou thans die toeleg weer lukken We hebben hope var. niet. Z. „De Nederlanderbevatte dezer dagen een ingezonden schrijven van een handelsman, die er op wees, hoe bij liet adverteeren door ver schillende zaken de rechtsche grootere en kleinere pers stelselmatig wordt voorbijgegaan. Dit feit is reeds meermalen geconstateerd. Het schijnt soms wel, alsof men van „recht- schen" geen geld noodig heeft. Men schijnt ze te kunnen missen. Toch is dat niet zoo. Ook die zakenmannen, die uitsluitend de liberale of „neutrale"(??) pers begunstigen met hun advertentiën, willen heel graag ook de klandisie van de „rechtsche" koopers. Dat niettemin vaak de rechtsche pers met de advertentiën wordt gepasseerd, komt eens- deels voort uit kracht der gewoonte, om nl. met rechts niet te rekenenen anderdeels uit de lakschheid van vele „rechtsche" koopers zelve. Ze vinden dat allemaal maar in orde. 't Hóórt zoo. Dat de eigen pers óók door advertenties moet gesteund, komt in veler brein klaarblij kelijk niet op. Allerlei redenen heeft men om de eigen pers te passeeren. Ook te onzent is dit een verschijnsel, dat bedroeft. Hoe kan een blad bloeien, dat niet voldoen den steun ondervindt in zijn advertentie-ru briek Ziet men niet meermalen, dat desgenaam- de „neutrale"(?) pers met de advertentiën gaat strijken Men moet het meestgelezen blad hebben Goed. Waarom zorgt men dan met, het eigen blad tot het meestgelezen temaken? Bereikt men dit soms, door zulk een blad voortdurend te negeeren De ,,neutrale"(?) pers strijkt de winsten op en is het venijnigst om allen positief christelij- ken invloed te fnuiken. Leent zich tot de vuilste oogmerken in ver kiezingstijd. Stort dag aan dag het neutrale gif in de huisgezinnen uit. Ook in onze omgeving moet onze eigen pers meer gesteund worden. Om den wille van onze heilige beginselen. Is deze eisch te zwaar Z. Het Arnhemsch Dagblad" schrijft: Tot tweemalen toe is bij de behandeling van bet buitengewoon oorlogscrediet de schijn gewekt, alsof Minister Colijn zich aan ernstig verzuim had schuldig gemaakt. Van Sociaal-Democratische zijde is dit ge schied. De lieer Ter Laan stelde bij de be handeling der Militiewet den eisch, dat een behoorlgke ziekendieust zou worden ingesteld, nu het leger zoo belangrijk werd uitgebreid. Vermoedelijk zouden de Sociaal-Democraten, ook indien dit ware geschied wel tegen de Militiewet gestemd hebben. Het was in de dagen vóór den oorlog, toen men eraan gewend was, dat de Sociaal-De moeraten tegen de begrootingen van oorlog en marine stemden, en niemand durfde \er- moeden, dat, zoodra het leger gemobiliseerd was, zij zouden omslaan als een blad aan een boom, en aan oorlcgscredieten hun stem zouden geven, zij het dan soms met dreigend gebaar. Maar ook van vrij-liberale zijde is dit ge schied. Op den hoogen toon, dien de vrij- liberale pers aanslaat in defensie aangelegen heden, terwijl hare mannen in de Kamer met het Linksche blok stemden tegen Colijn'soor- logsbegrooting en militiewet, kwam ook de lieer ter Spill tot een besluit, dat Minister Colijn ernstig plichtsverzuim had gepleegd. Dat zegt iemand van de Concentratie, die op haar program de defensie paragraaf voor zichtigheidshalve blanco liet. Men behoeft niet te vragen, wat men hier over aan de kiezers bij de komende Staten- stembus vertellen zal, indien in de Kamer de legende wordt voorbereid, dat toch ook de Rechterzijde het leger verwaarloost. Mogen wij daarom er aan herinneren, wat in de twee en een half jaar, dat de heer Colijn Minister was, door hem werd tot stand gebracht. Militiewet. Landweer- en Landstormwet. Reorganisatie van het leger. Betere verpleging te velde door aanschaffing van keukenwagens. Daarbij maakte hij een aanvang met de verbetering van den geneeskundigen dienst. Bevordering van den toeloop der Officieren van Gezondheid. Toekenning van studiebeurzen voor aan staande militaire artsen. Overeenkomst met burgerlijke ziekcninrich tingen, waarmede hij den juisten weg aanwees voor de verpleging der militairen. Terwijl hij door zijn inschrijvingsregisters van art. 5 der Landstormwet de mogelijkheid opende om een voldoend aantal geschikte ver plegers te verkrijgen. Hem in verzuim te stellen, is een onware aantijging. KAMERVERKIEZING WINSCHOTEN. De candidaat der vrijzinnigen is Jlir. Mr. Dr. A. van Beresteyn met 20 stemmen tegen op Prof. Dr. Ph. Kohnstamm. Candidaat der S. D. A. P. wordt R. Stenhms. DE NIEUWE AARDAPPELS. In Friesland worden nu, naar het „Nieuws" meldt, niet alleen de cichorei en het vlas, maar ook al de nieuwe aardappelen opgekocht, om naar liet buitenland uitgevoerd te worden. Voor de nieuwe aardappelen wordt per HA. 1000 a 1100 gld. betaald, de risiko van den oogst, de kosten van rooien enz. zijn mede voor rekening van den kooper. De nieuwe aardappelen zullen dus zeer duur worden, als de regeering den onbeperkten uitvoer toelaat. De oude, witvleezige aardappelen, die nti nog uitgevoerd worden, zijn in de laatste dagen nog duurder geworden men betaalt ze nu met 8 gulden de 100 kilo. De verbouwers herinneren zich niet ooit zoo'n hoogen prijs gemaakt te hebben. MINISTER POSTHUMA. Op de vragen van den lieer Schaper heeft de voorzitter van den ministerraad het vol gende geantwoord Het laat zich aanzien, dat de minister van Landbouw, Nijverheid en handel na betrekkelijk korte rust de dagelijksche leiding van zijn departement weder zal kunnen op zich nemen. Het landsbelang vordert niet de tijdelijke vervanging van den minister. De algemeene leiding van het departement is toevertrouwd aan den secretaris generaal, op den voet zooals zulks bij verloven der departementshoofden gebruikelijk is. Personen tuiten het departement staande, worden als deskundigen geraadpleegd, doch van beslissenden invloed is daarbij geen sprake. IN ZES WEKEN 1000 BEKEURINGEN. Door de douane te Enschede werd Dinsdag te Broekheurne, geheel verpakt tusschen groenten, 120 knotten sajet in beslag genomen, voor Duitschland bestemd. In de laatste zes weken zijn in deze ge meente een 1000 tal bekeuringen ingesteld, verband houdende met smokkelarij. „Ned." DE PRINSES JULIANA. Naar liet N. v. d. D. verneemt, zal de Prin ses Juliana, een der opgelegde schepen van de Maatschappij Nederland, toch nog een reis naar Indië maken, uitsluitend voor gouverne- menlspassagiers. HAARLEM HOFSTAD II? Gelijk men weet, is het Koloniaal Museum thans in het Paviljoen te Haarlem gevestigd, overgedragen aan het Koloniaal Instituut te Amsterdam en wanneer liet gebouw dezer vereeniging voltooid zal zijn, zal de belangrijke verzameling daar onder dak gebracht worden. Dientengevolge zal het Paviljoen vrijkomen en voer eenig ander doel bestemd kunuen worden. Is het Vad. goed ingelicht, dan is die be stemming reeds gevonden. Het moet nl. in de bedoeling liggen het Paviljoen, dat tot het staatsdomein behoort, ter beschikking van II. M. de Koningin te stellen, ten einde het tot zomerverblijf in te richten en zou H. M. bereid zijn gevonden te gelegenertijd op het Paviljoen te vertoeven. Aldus zou liet gebouw tot zijn oorspronkelijke bestemming terugkeeren, daar het immers weleer door koning Lodewijk Napoleon ge bouwd is om het als zijn residentie te be trekken. „Ned." OPGEBRACHT EN VRIJGELATEN. Het Nederlandsche schip, waarvan gemeld werd dat het, als verdacht van spionnage, naar Borkum was opgebracht, is vrijgelaten, nadat de verdenking ongegrond was gebleken. DE N. O. T. De nieuwe Ct. heeft een onderhoud gehad met de uitvoerende commissie van de N. O. T. en schrijft naar aanleiding daarvan Wij vonden de heeren in weinig opgewekte stemming. Het was inderdaad voor hen een zeer teleurstellende ervaring, dat in de laatste maanden massa's goederen omtrent welker toelaatbaarheid volgens de met de Engelsche regeering gesloten overeenkomst na overleg ging van de vereischte bewijsstukken geen twij fel kon bestaan, zich hier opstapelden zonder dat het mogelijk scheen omtrent de vrijlating en aflevering aan de Nederlandsche eigenaars eenig uitsluitsel te bekomen. .Tuist ter bevor dering van het zoo snel mogelijk bereiken hun ner bestemming was indertijd overeengekomen, dat N. O. T.-goederen, ten aanzien waarvan bij Engeland eenige „verdenking" zou bestaan, hier zouden worden opgeslagen en vastgehou den totdat de N. O. T. die verdenking door overlegging van de vereischte stukken te Lon den zou hebben opgeheven afgescheiden natuurlijk van de goederen, waarover door het Engelsche prijzenhof moet worden beslist en die, in plaats van onderweg in een Engelsche haven te worden uitgeladen, naar hier worden vervoerd en vervolgens door tusschenkomst van de N. O. T. naar Engeland gezonden om daar „terecht te staan". Maar men had altijd gemeend, dat dit op zijn hoogst een vertraging van enkele weken tengevolge zou hebben en aanvankelijk was dat dan ook hot geval ge weest. Thans echter stapelden zich tal van goede ren, aan welker toelaatbaarheid onder de N. O. '1'.-voorwaarden geen twijfel kon bestaan, verscheidene maanden op. Zoo lagen b.v. niet minder dan 80.000 balen koffie sedert gerui- men tijd vast, om niet te spreken van honder den groote en kleine paitijen voor de nijver heid onontbeerlijke hulpstoffen van den meest verschillenden aard. Wij zagen een heel boek- deel met desbetreffende aanteekeningen en staten. Toen wij vroegen wat naar de meening van de Uitv. Commissie de reden van deze illoyale uitvoering kon zijn van een overeenkomst, dooi de Engelsche regeering gesloten en ter navol ging aan andere neutrale staten meer dan eens door haar en haar bondgenooten aanbevolen, ontvingen wij ten antwoord, dat men daarom trent in volkomen onwetendheid verkeerde en gelaten werd. Het was bekend, dat de Con traband Committee, het regeeringorgaan te Londen, dat men de behartiging van dezs aan- gelegendheden belast is, met wark is overladen, maar hierdoor was toch nauwelijks te verkla ren, dat op formaties van de N. O. T. naar zelfs de eenvoudigste gevallen vaak geen ant woord te krijgen viel. De geheele overeenkomst tusschen de N. O. T. en de Engelsche regeering is, zooals men weet, op het vertrouwen gebaseerd, dat de mannen, die aan het hoofd van deze instelling staan, in hun vaderland en bij de regeeringen der Geallieerden opschieten. Meer dan eens hebben dan ook in het Engelsche Parlement leden der Engelsche regeering tegenover vra gen of opmerkingen de volkomen betrouwbaar heid en loyauteit van deze mannen boven twij fel verheven genoemd en ook in de Engelsche pers geschiedde dit nog kort geleden. Indien dit vertrouwen niet meer mocht bestaan of indien do overeenkomst allengs op zóó gebrek kige wijze werd uitgevoerd alsof dit vertrouwen niet bestond zou vanzelf ook het vertrouwen van de Nederlandsche handel en nijverheid in de doelmatigheid van de N. O. T. geschokt worden en zou de reden voor het instand hon den van deze instelling, die aan ons land zulke buitengewone diensten bewezen heeft, komen te vervallen. OUD-MINISTER COLIJN OVER DEN VREDE Oud-minister Colijn heeft op een vraag van den Ned. Anti oorlogsraad omtrent de moge lijkheid van toenadering tusschen de oorlogvoe renden geantwoord Ik kan instemmen met de meening, dat, al moge een onmiddellijke vrede nog niet moge lijk zijn, de uitingen van Sir Edward Grey en van den Rijkskanselier toch wellicht in verschil lende opzichten den weg geëffend hebben tot een toenadering tusschen beide oorlogvoerende zijden- Immers aan beide zijden is de formuleering

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1