Buitenland. Uit Stad en Provincie. STALEN HELMEN EN GASMASKERS. Naar de Tel. verneemt wordt met grooten ijver gewerkt aan de vervaardiging en de verzending van stalen helmen en gasmakers ten behoeve van ons leger. De aanmaak geschiedt aan de Hembrug. DE WET OP DEN STAAT VAN OORLOG EN BELEG. Het wetsontwerp tot herziening van de Wet op den Staat van Oorlog en Beleg is naar de Tweede Kamer gezonden. DE OORLOG. „Men" meent. De „Daily Tel." meldt uit New-York De aankomst van Grew, gezantschapssecretaris te Berlijn, heeft opnieuw voedsel gegeven aan vredesbeschouwingen. Men meent dat Grew een brief van den Keizer aan president Wilson overbrengt. Verschillende autoriteiten te Was hington zijn van meening, dat de Duitsche regeering onder de hand aan president Wilson te kennen gaf, dat zij bereid is veel verder te gaan ter verkrijging van den vrede, dan ze openlijk verklaarde. Oostelijk Front. Terwijl de Duitschers bij Verdun worden vastgehouden, laten zij volgens het zeggen van onlangs gemaakte gevangenen met buitengewone kracht- arbeiden aan de organi satie achter hun front in Rusland, teneinde daar voorbereid te zijn op iedere mogelijke verrassing van vijandelijken kant. Zoo hebben de Duitschers twee spoorweg- lijnen aangelegd en voltooid van Mitau over Janisjki naar Sjafli en van Moerawjevo naar Memel. Bovendien leggen zij een spoorweg aan van Metzendorf naar het oosten. Deze gevangenen hebben bevestigd, dat de Duitschers in Mitau een belangrijke bij-fabriek van Krupp hebben tot stand gebracht. Het doel daarmee is van Libau een eersterangs vlootbasis te maken. De Vereenigde Staten en de geallieerden. LONDEN, 27 Mei. (Reuter). De Times verneemt dd. gisteren uit Washington De nota der Amerikaansche regeering, waarin geprotesteerd wordttegen de bejegening die de neutrale mails ondervinden van den kant van Engeland en Frankrijk, is thans gepubliceerd. Zij brandmerkt als „onwettig en eigenmachtig de methode waarbij neutrale schepen gedwongen worden om Britsche of Fransche havens aan te loopen, ten einde daar de mails in beslag te nemen." Voorts wordt in de nota geklaagd over het onherstelbaar verloren gaan van belangrijke stukken en over de herhaalde vertragingen, waaraan de mails zjjn blootgesteld. „Enkel een radicale verandering in de Britsch-Fransche politiek, waarbij de volledige rechten van de Vereenigde Staten als neutrale mogendheid worden hersteld, zal deze regeering tevreden stellen." Vredesbeschouwingen. Het Neue Wiener Journal bespreekt uit voerig den indruk van de rede van Wilson in Oostenrijk-IIongarije. De bevolking van de Monarchie mag, in verband met hetgeen de legers der centrale mogendheden hebben ver richt, onbeschroomd zeggen, dat haar hoop in vervulling zou gaan indien een machtig man den vrede naderbij bracht. Maar we moeten ons geen illusies maken. De heer Wilson heeft gestaan tusschen volledig partij kiezen voor de entente en een volledig afzien van politiek stelling nemen ten opzichte van den Europeeschen oorlog. Hij heeft door die onbesliste houding zijn aan hangers ontnuchterd en het tegenstanders gemakkelijk gemaakt critiek uit te oefenen. Hij zou dus wellicht zijn gezag kunnen her stellen door de rol van vredestichter in Europa op zich te nemen. De uitlatingen van de leidende mannen in de entente bewijzen echter, dat men bij hen niet van een oprechte bereidwilligheid om vrede te sluiten, spreken kan. In December 1915 echter heeft Tisza, evenals Betlmiann- Ilollvveg in September 1915 en kort geleden nogmaals heeft gedaan, zijn bereidwilligheid openlijk betuigd. De toon van de entente is er echter nauwelijks gematigder op geworden. Daarom moet men zich niet ontveinzen, dat nog groote moeilijkheden den vrede in den weg staan. Het staat te vreezeu dat Wilson, als hij den weg tot vrede banen wil, juist bij de entente, waarvoor hij zoo groote sympathie koestert, een groote ontgoocheling zal onder vinden. De slag bij Verdun. De Echo de Paris schrijftDe slag van Verdun wel verre van op zijn eind te loopen, zal nog millioenen en millioenen projectielen op onze stellingen zien storten. De taak van onze soldaten is ongemeen moeilijk, maar zij zullen het houden. De duikbootoorlog. Het Holl. Nwsb. verneemtDe bedrijvigheid der Duitsche en Oostenrijksche duikbooten in de Middellandsche Zee neemt steeds toe. In de laatste dagen werden 7 schepen tot zinken gebracht, te wetende ltaliaansche zeilsche pen Gensta, Orcal en Roberto, het Russische zeilschip Regina, het ltaliaansche ss. Cornili- ano, het Noorsche ss. Tjoemoe enhetZweedsche ss. Ulstros. Alle hadden ladingen van steen kolen en graan. Koningin Elizabeth in de loopgraven. De (Belgische) Legerbode vertelt op de volgende wijze van een bezoek, dat koningin Elizabeth der Belgen aan de loopgraven ge bracht heeft De 4 Mei laatstleden was een heuglijke dag voor allen die in den sector Xvan wacht waren. De telefoon seint dat Hare Majesteit ver moedelijk een bezoek zal brengen en de tijding verspreidt zich als een vuurtje. Er komt dan ook wat meer beweging en drukte in het gewone gedoe onzer jongens, nu zij de Koningin gaan zien, waarover zij vaak met zooveel lof hebben hooren spreken. In de loopgraven en hovekens wordt eene laatste hand gelegd en alles opgeschikthier en daar nog wat opgekuischt en opgeharkt. Ongeveer te 15 ure komt de Koningin in eene dwarsloopgraaf tusschen de eerste en tweede linie aan, vergezeld van den luitenant generaal bevelhebber der divisie, dezes staf en den luitenant-kolonel du Roy de Blicquy Enkele oogenblikken daarna bereikt de koninklijke bezoeksters de eerste linie, waai de majoor der wacht Haar welkom wensclji en Haar zijne officieren voorstelt. Na zich enkele inlichtingen te hebben doen geven over de stelling, bezoekt Hare Majesteit de verbandplaats, en laat inzonderheid rhet belangstelling zich op de hoogte stellen van de eerste zorgen, die aan gekwetste en ver stikte soldaten worden toegediend bukkend dringt zij beurtelings tot in de dekkingen voor mitrailleurs en in die van de soldaten en van de officieren. Statig en éénvoudig stapt zij vooruit, eu stelt in .allen en in alles belang. Het is eene moeder, die hare kinderen bezoekt en deze komt opbeuren en aanmoedigen. Op haren doortocht stellen onze jongens zich op rij en begroeten haar eerbiedig. Hun gelaat straalt van genoegen zij zouden meer luidruchtig hunne vaderlandsliefde, hunnen trouw aan het vorstenhuis willen betuigen, en de bewonderenswaardige Vorstin willen toejuichen, maar de nabijheid des vijands weerhoudt hen. Voor allen heeft Zij eenen glimlach, een lieftallig woord. „Is dat het portret van uwe familie?" vraagt Zij aan een soldaat, die een medaljon draagt. 't Is mijn vrouw en mijn kind", antwoordt deze ontroerd, „ginds verre achtergebleven en sinds tal van maanden heb ik van hen geen nieuws meer ontvangen." „Ge zult er weldra hebben, vriend." Terwijl de Koningin verder stapt, ontploffen projectielen dicht bij en terwjjl allen om hunne welbeminde Koningin beangst zijn, neemt zij kalm en onverstoord haar fotograaftoestel en neemt een kiekje van de ontzaggelijke rook pluimen, die de spetterende marmieten in de lucht verspreiden. Het is juist 17 ure 30, wanneer de Koningin, na haar bezoek te hebben afgedaan, den sector verlaat. In de avondschemering fluisteren de aan de deur van hun dekking gezeten soldaten over hetzelfde onderwerp en wanneer de nacht is ingevallen droomen zij van hunne Koningin, hun België. 's Anderendaags 's morgens werden tabak, sigaretten, chocolade aan de wachttroepfen uitgedeeld. Het was weeral eene gift van de edelmoedige Koningin voor hare jongens. Nieuwe Duikbootdiensten Volgens de New Yorksche Evening Mail zal de duikboot weldra een nieuwe toepassing vinden. De Hamburg Amerika-lijn wil nl. een transatlantische duikbootdienst tusschen Ham burg en New-York instellen en het eerste schip zal reeds den 4den Juli in Amerika aankomen. De voor dit doel gebouwde duik booten zijn 450 voet lang en 45 voet diep en hebben een bemanning van 60 koppen. Ze zullen zoowel passagiers als goederen en post vervoeren en ook als oorlogsschepen gebruikt kunnen worden ze hebben nl. torpedolanceer- buizen en kunnen 25 torpedo's meenemen. Uit Frankrijks Kamer. Het is Vrijdag in de Fransche Kamer storm achtig toegegaan bij de behandeling van een interpellatie van den socialistischen afgevaar digde Raffin Dugens over de kort geleden uit naam van Frankrijk gehouden redevoeringen over den oorlog. Deschanel, de voorzitter van de Kamer, merkte den interpellant op, dat diens bewering alle regeeringen droegen even veel schuld aan het uitbreken en het voort duren van den oorlog, on-Fransch was. Een echte Fransclnnan, betoogde Deschanel, mocht niet vergeten, dat de bontgenooten (de entente) Duitschland alleen voor alle onheil verant woordelijk stellen en daarom moest er met nadruk op gewezen worden, dat de interpellant met zijn meening alleen stond. Raffin Dugens antwoordde hierop, met beroep op de jongste uitlatingen van minister Grey, dat van Engel- sche zijde in elk geval de mogelijkheid van vredes-toebereidselen overwogen werd, in te genstelling met de vierkant afwijzende houding, die de andere verbonden mogendheden in dit opzicht aangenomen hadden. Deze woorden lokten in de Kamer een hevigen storm uit. Geen der ministers heeft aan het debat deelgenomen. N. R. C. Tegenstrijdigheid van wenschen. Prof. Paul Miljoekof, de leider der consti- tutioneele democraten in de Russische Doema, heeft tijdens het verblijf van de parlementaire afvaardiging in Engeland, in een persgesprek met de Manchester Guardian gezegd„Ons oorlogsdoel is het bezit van Konstantinopel. Die stad moet onvoorwaardelijk aan Rusland komen." Op de vraag of Rusland ook aan spraak maakt op het bezit van Bosporus en Dardanellen, of dat het kan toestemmen in internationaliseering daarvan, antwoordde Mil joekof, dat Rusland ook de zeeëngten wil hebben, met het recht er versterkingen op te richten en de doorvaart van oorlogsschepen te verbieden. Miljoekof zeide niet te weten, hoe lang het zou moeten duren, voor dat doel was bereikt, maar Rusland zou niet eerder ophouden. De Labour Leader teekent bij dit interview aan, dat het Engelsche volk niet ten gerieve van Rusland uit den treuren oorlog zal blijven voeren. Het blad juicht het voornemen van Wilson, om als bemiddelaar op te treden ten zeerste toe. „Wij hopen, dat Wilson zich niet zal laten afschrikken door den tegenzin van een of meer der oorlogvoerenden, om vrede te sluiten. Als hij, in samenwerking met andere onzijdigen, een rechtvaardige en de mokratische schikking voorstelt, vertrouwen wij, dat de volken weldra hun regeeringen zullen noodzaken, zulk een grondslag van vrede te aanvaarden." N. R. C. Oorlogswinst. Dat de Ver. Staten flink aan den oorlog verdienen blijkt uit de officiêele bescheiden over in- en uitvoer. Sedert de oorlog begon heeft de uitvoer met 773,200,000 pond sterling den invoer overtroffen, d. i. een bedrag van meer dan 9278 millioen gulden. TER NEUZEN, 30 Mei 1916. Hedenavond, om 7 uur, heeft alhier eene openbare vergadering van den gemeenteraad plaats, waarin de volgende punten in behan deling komen 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Wijziging der begrooting voor 1915. 4. Idem der begrooting voor 1916. 5. Vaststelling kohier hoofdelijken omslag voor 1916. 6. Voorstel in zake het adres van de ,Z. VI. Tr. Maatschappij, houdende verzoek tot afgraving van een gedeelte van den voor- maligen vestingwal. 7. Reclames belasting. De heer F. Hopman, Ieeraar in de En gelsche taal aan de Gem. H. B. school alhier staat op de voordracht ter benoeming van Ieeraar aan het gymnasium te 's Gravenhage. Naar we vernamen zal deze benoeming wel ten gunste van genoemden heer uitvallen. Sluiskil. Met den bouw der R. K. bijzondere jongensschool alhier is een begin gemaakt. Verwacht wordt, dat zij in het komende najaar kan worden geopend. Naar wij vernemen bestaat er zeer groote kans, dat hier een scheepswerf wordt gevestigd, en wel op een daarvoor zeer gunstig gelegen terrein, namelijk op het eiland tusschen de twee vaarwaters, die hier in het kanaal zijn. „Zei- Hoek. In de Vrijdag gehouden raadsver gadering waren afwezig de heeren De Feijter en Plattecuw. Door lret uitvoerend comité voor den aanleg van een verbindingsweg tusschen de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen wordt van deze gemeente eene bijdrage gevraagd van f 110,56, zijnde berekend naar 4 cent per inwoner. Na discussie hierover, waaraan de voorzitter en de heeren Jurry en Kaan deelnemen, wordt met algemeene stemmen aangenomen, om de helft of f55,28 te geven. Van de herbergiers was een adres inge komen oai gedurende den zomertijd het sluitingsuur der herbergen te willen stellen op 11 in plaats van om 10 uur. B. en W. stellen naar aanleiding van dit verzoek voor, de politieverordening zoodanig 'te wijzigen, dat de sluitingsuren van de her bergen, van Mei tot en September, worden bepaald van des avonds 11 tot des morgens 6 ure en het overig deel van het jaar van des avonds 10 ure tot des morgens 5 ure. Dit werd met algemeene stemmen aange nomen. De rekening van het Burg. Armbestuur wijst een goed slot van f 14,185. Het huisje van wijlen de wed. Jan Kolijn werd onbewoonbaar verklaard. In geheime zitting werden reclames tegen den hoofdelijken omslag behandeld. Zaamslag. Ds. L. de Bruijne, Chr. Geref. predikant alhier ontving het beroep naar Amersfoort. Zaamslag. Zondagmiddag was de 12-jarige knaap J. L. Danschutter op het dak der schuur geklommen van den landbouwer J. van Alten (Ronde Putten.) Hij gleed er af, bezeerde zich aan het hoofd en brak zijn been. Zaamslag. In de Vrijdag gehouden raadsver gadering waren afwezig de heeren de Putter en van de Ree. Het comité voor de verbindingsweg tusschen de beide deelen van Z-Vlaanderen, vroeg ge durende 30 jaren een bijdrage van f 136.40. Na een breede discussie werd besloten met 7 tegen 2 stemmen geen subsidie te verleenen. Voor stemmen de heer De Mul en de Voor zitter tegen stemmen de heeren Wisse, De Jonge, Scheele, De Klerk, A. de Feijter, Faas en Dieleman. De herbergiers richten het verzoek tot den raad om de verordening op de Zondagssluiting der café's, die hunne zaken benadeelt, te willen intrekken. Er op wijzende, dat een vroeger adres is aangehouden, omdat men wilde wachten tot de tram zoude rijden, nu de tram weldra in exploitatie zal komen het motief voor het sluiten der herbergen van 9 tot 10 en van 2 tot 4 ure in verband met den kerktijd vrijwel vervallen is, nu de kerkdiensten worden gehouden van 10 tot 11 Vs en van 3 uur tot half 5. Dit adres werd aangohouden. De rekening van het Burg. Armbestuur wijst een goed slot aan van f958,645. Bij de rondvraag bespreken de heeren Faas en Scheele het uitbaggeren van de haven. De voorzitter zal hierover nader spreken. Men schrijft ons Axel. Evenals verleden jaar zal er ook dit maal geen kermis worden gehouden. Dit is met het oog op de tijdsomstandig heden zeer te prijzen. Evenwel zal het „Concours Ilippique" met haar beestenspel op den 2eri Pinksterdag in het openbaar eene vertooning geven. Zij, die dus lust hebbeu om voor een paar kwartjes wat dieren gemarteld te willen zien, kunnen daar dan terecht. De geiten en bokken van de niet-Katholieken mogen aan de tentoonstelling geen deel nemen. Is dit bericht juist, dan lijkt ons dit toch wel ietwat zonderling. Naar de Ax. Crt. verneemt, zal nog een tweede machinale drogerij voor groenten en vruchten worden ;gebouwd nabij Spui, ge meente Zaamslag. Axel. In de Vrijdag gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder Capelle werd met algemeene stemmen be sloten geen bijdrage te verleenen voor den verbindingsweg tusschen de beide deelen van Z.-Vlaanderen. Rekening en begrooting werden vastgesteld het dijkgeschot werd bepaald op f 10 per HA.; het vorig jaar bedroeg dit f7 per HA. In plaats van wijlen den heer P. Dekker Wz. werd tot gezworene benoemd zijn zoon, de heer Ed. Dekker en in plaats van P. de Kraker, dien wegens vergevorderden leeftijd op zijn verzoek eervol ontslag werd verleend ais bode, werd benoemd W. Kempe. Aan de grens. Bij de vele dwaze toestanden die de oorlog reeds langs de grens van Z.-Vlaanderen ge schapen heeft, is er nu te Koewacht weer een bijgekomen,. Tot voor enkele dagen konden de Belgen en de Nederlanders van dit dubbele dorp elkaar tenminste nog zien, zij 't ook gescheiden door de strook langs de grens die reeds ge- ruimen tijd geheel ontruimd werd. Maar aan weerszijden van de twee hekken in de straat vóór de kerk, stonden voortdurend Belgen en Nederlanders naar elkaar te l ijken. En menige groet uit de verte werd daar gewisseld, en menige boodschap over familieleden aan elkaar toegeroepen. Dat is sedert eenige dagen uit. Door hooge schermen van stroobossen hebben de Duit schers het gezicht in die straat geheel afge sloten. Alleen de vooraan bij de grens gelegen huizen met Duitsche soldaten zijn vrij. En verder rechts en links van de straat zijn van alle woningen die aan de zijde der Neder- landsche grens ramen en deuren hebben, deze ook gemaskeerd met strooschermen, die sterk doen denkeu aan een of ander inlandsch huttendorp. Hetzelfde geschiedde aan de wegen dio naar Stekene en Moerbeke leiden. Waarom ineens die buitengewone streng heid die men in andere dorpen niet vindt Men spreekt van een bijzonder strengen luite nant die daar de vorige week het bevel heeft gekregen. M. Crt Biervliet. In de vergadering van den Ange- linapolder werd als No. 1 op de voordracht geplaatst ter benoeming van dijkgraaf de hoer P. de Dobbelaere en als gezworene de heer Th. Boerjan. De eerste vacature gold de aftreding van den heer A. de Milliano wegens leeftijd en de tweede door de periodieke aftreding van den heer C. J. Sturm te IJzendijke, vroeger te Biervliet. Schoondijke. De twee belangrijkste polders of waterschappen in qns district hebben zich op eenzijdige wijze doen kennen op het gebied van den vooruitgang. De Generale Prins Willem Polder besloot geen subsidie voor een verharden weg tusschen het 4e en 5e district te verleenen, het bestuur zag daarin geen nut. Op het protest van een der ingelanden tegen dat motief werd het besluit aangevuld met de beweegreden, dat men het als een „rijkszaak" beschouwde. In het waterschap Cadzand verwierf een voorstel van den heer A. Hendrikse, om bij wijze van instemming één cent per hectare over de 3000 hectaren groote watering te verleenen, zes stemmen van de 95. Onder de tegenstemmers waren twee leden van de Provinciale Staten. In een anderen polder van het district, wiens naam beter is niet genoemd te worden, wilde men wel subsidie geven voor hel bouwen van een muur, waar door het vijfde van het vierde district afge- Axel. Zaterdag a. s. zal er op een weide- nabij de Roomsche kerk alhier, een geiten tentoonstelling worden gehouden. Tevenszaj er dan voor hen, die niet tot die kerk be lmoren, gelegenheid zijn om hunne geiten en bokken te laten keuren.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2