Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Telegrafische Berichte». er niet aan. Acland lieeft hun echter gezegd „Als jullie niet wilt, werk je voor den keizer." verneemt, dat den Rijks- en wel in de week weer een oorlogskrediet milliard mark zal worden gevraagd, het nu loopende krediet nog geruimen Weer maar De Vossische Ztg. dag in deze zitting voor Pinksteren van 10 Wel zal tijd voldoende zijn, doch de regeering wil den Rijksdag een bijeenkomst midden in den zomer besparen. Weer is een koopvaardijschip zonder waar schuwing in den grond geboord, maar nu een Duitsch koopvaardijschip door een duikboot van de entente. Naar de Vossische Zeitung uit Lübeck ver neemt, zijn daar de overlevende manschappen van de Kolga aangekomen. Zij vertellen, dat de duikboot op ongeveer 400 M. afstands van het schip bovenkwam. Ze hadden haar niet tevoren gezien. De eerste granaat schijnt niet getroffen te hebben. De kapitein stopte dadelijk. Toen volgde een minuut later de tweede granaat, die een deel van de kommando- brug wegsloeg. De manschappen wierpen zich half gekleed op de booten, de kapitein spoedde zich naar zijn hut om zijn papieren te redden. De duikboot schoot nog tweemaal met scherp en op den korten afstand was natuurlijk elk schot raak. Door een granaatscherf werd een man verwond. Onmiddellijk op de laatste granaat volgde de torpedo, ofschoon de duik boot duidelijk moest zien, dat de bemanning zich gereed maakte in de booten te gaan. De torpedo sloeg een reusachtig gat in het schip, dat zich aanstonds op zij legde en zoo zonk. Slechts een deel der bemanning kon zich in de booten redden. De kapitein, beide stuurlieden, de kok en twee matrozen werden mee in de diepte gesleurd. Dertien man bleven behouden. (B ij D o u a u m o n t.) PARIJS, 23 Mei. (N. R. C.) De Petit Parisien schrijft over de gevechten bij DouaumontDe stormloop werd Maandagmiddag ondernomen door Turco's en Zouaven, die aan groote hitte gewoon zijn. De Duitschers concentreerden een hevig vuur op de stormkolonnes, maar de Franschen vervolgden hun loop en drongen de voorste vijandelijke loopgraven binnen, die zij in een verwoed bajonetgevecht van vijanden zuiverden. De overlevende Duitschers werden achter de linies gezonden. De Fransche troepen zetten terwijl van weerszijden versterkingen aanrukten daarop hun aanval voort en na een verwoed handge meen drongen zij door de vijandelijke draad versperringen heen en kwamen aan den voet va-n de voornaamste verdedigingswerken van Douaumont, of liever waar die vroegr geweest zijn, want van het fort zijn alleen nog bouw vallen over. Na van hun verrassing te zijn bekomen, deden de Duitschers een tegenaan val, en een verwoed gevecht ontstond. Tegen acht uur 's avonds hielden de Duitschers nog alleen de noordelijke hellingen bezet. Tegen tien uur 's avonds verwachtte men hevige nach telijke tegenaanvallen van sterke vijandelijke strijdkrachten. Volgens de Echo de Paris ondernamen de Franschen hun aanval om half vijf's middags en waren zij een uur later in het fort van Douaumont. KEULEN, 23 Mei. (N.R.C.) De aanmaning van den Duitschen gezant aan de Duitsche onderdanen in de Vereenigde Staten om zich geheel te gedragen naar de wetten des lands, heeft, naar draadloos uit Washington aan de Kölnische Zeitung wordt geseind, een uit nemenden indruk gemaak. In hooge regee- ringskringen ziet men daarin het teelten eener verzoeningsgezinde politiek, die berekend is om de goede verstandhouding te herstellen. De Washingtonsche correspondenten der New Yorksche bladen schrijven thans op vriende lijker toon. Onpartijdige waarnemers zijn volgens de Tribune van oordeel dat de houding der re geering jegens Engeland in wezen veranderd is. Het is duidelijk dat, welke ook Wilson's per soonlijke opvattingen mogen zijn, het land een stipte onzijdigheid verlangt. \V ilsou ziet zelf den vrede snel genaken. Hij vreest dat een andere onzijdige staat hem voor zou kunnen zijn. Daarom zal hij aanstaanden Vrijdag voor Taft's vredesbond een toespraak houden tot bevordering van de vredesidee, waarin hij waarschijnlijk de groote lijnen zal aangeven. De Duitsche Rijkskanselier liet zich aldus uit naar aanleiding van Grey's rede. Zoo meldt althans de Amerikaansche journalist Wiegand Over de toekomst sprekende, zeide de Rijks kanselier nog: Ook ik wensch evenzeer oen permanenten vredemaar we komen den vrede niet naderbij, zoolang de verantwoor delijke staatslieden' in de landen der entente zicli blijven tebuiten gaan aan beweringen over Pruisische tyrannie en Pruisische mili- tarisme, en over hun eigen meerderheid en volmaaktheid, en zoolang zij wijziging willen brengen in de politieke toestanden in Duitsch- land. üuitschland bezit echter „home rule". Heeft de democratische grondwet verhinderd, dat de Engelsche staatslieden de geheime afspraken maakten met Rusland en Frankrijk, die de ware oorzaken van dezen wereldoorlog zijn Tweemaal heb ik openlijk geconstateerd, dat Duitschland bereid is te onderhandelen op een basis, die het beveiligt tegen toe komstige aanslagen van de coalitie en Europa den vrede waarborgt. U kent het antwoord van president Poincaré. Slechts indien de staatslieden den oorlogs toestand aanvaarden, als hij door elke oorlogs kaart wordt aangegeven, indien zij eerlijk de oorlogs- en vredesquaesties praktisch willen bespreken, zullen wij tot den vrede naderen. Wie daartoe niet bereid is, draagt er de schuld van als Eurojja nog verder verbloedt. Ik wijs de schuld van mij af." Uit Athene wordt, dd. 18 dezer aan de Kölnische Zeitung gemeld, dat minister Goenaris in de Kamer een aantal maatregelen heeft opgesomd, waarmede de entente, zoo zei hij, met opzet Griekenland telkens laat voelen, dat het geheel van haar genade af hangt. Nu eens mogen er geen zeilschepen worden gebruikt om zekere waren naar be paalde deelen van het land over te brengen; stoomschepen moeten zich verbinden goederen naar Engeland te brengenschepen met levensmiddelen enz. naar Griekenland worden eindeloos in havens van entente-landen opge- houden. Nijverheid en landbouw lijden er zwaar onder. geschot werd vastgesteld op f7, f6, f5, f4, f3, f2 en fl per II.A. voor de zeven klassen. Op het verzoek voor de totstandkoming van een verbindingsweg tusschen O. en W. Zeeuwsch-Vaauderen, om een bijdrage te geven, werd afwijzend beschikt. De deelneming in de te stichten coöp'e ratieve kunstmestfabriek voor Zeeland is zoover gevorderd, dat het vereischte aantal aandeelen, 20,000, is geplaatst. De plaats waar gebouwd zal worden is nog niet vastgesteld. Statenverkiezingen. In het district Hulst zijn thans 8423 kiezers tegen 8269 in 1913. Hier volgen enkele stemdistricten Axel Hulst Ter Neuzen I II III Westdorpe Zaamslag Zuiddorpe Raadhuis Sluiskil Java 1913 1916 919 969 492 492 876 902 233 264 434 478 314 337 707 718 177 171 8269 8423 De Arbeidsbeurs te Ter Neuzen verzoekt ons onderstaand op te nemen Hoewel door de in deze gemeente gevestig de Arbeidsbeurs noch geen groot aantal werk lieden geplaatst zijn, kan het bestuur toch op eenig resultaat wijzen. Gedurende den maand Maart, werden 12 werkloozen ingeschreven, waarvan 7 geplaatst werden. Aan het einde der maand waren er reeds 51 aanvragen verdeeld over 16 ge meenten van Zeeuwsch-Vlaanderen ingeko men. Het blijkt, dat de patroons meer dan de werklieden, gebruik maken van deze nuttige inrichting. In het overige deel van ons land wordt veel gebruik gemaakt van deze instellingen. In de maand Maart werden &ij al de Arbeids beurzen 11097 mannen en 10050 vrouwen in geschreven. Er werden over datzelfde tijdvak 5065 man nen en 4692 vrouwen aan werk geholpen. Welk een gunstig resultaat in deze droeve tijden. De vorige week werd beslag gelegd op een tweetal schepen rogge van den graan handelaar P. J. S. alhier. Heden echter ontving genoemde graanhan delaar bericht van het Ministerie van Land bouw, dat hij desgewenscht de rogge kan ver zenden naar een kantoor te Rotterdam. Woensdagavond had alhier een hoogst treurig ongeluk plaats. Een 24 jarig jong- mensch, in dienst bij den heer Van Dalen tandarts alhier, was in de Schelde bij den oesterput gaan zwemmen. Blijkbaar kon hij echter niet goed zwemmen. Plotseling dook hij weg, kwam wederom boven en riep razend van angst om hulp. Tot viermaal toe kwam hij boven, en vreeselijk moet het geweest zijn om aan te zien hoe hij om hulp en redding smeekte. Een vriend, mede daar zwemmende, trachtte hem te redden. Deze jonge man moest zich echter van hem loswerken, toen de drenkeling de beenen om zijn hals sloeg, mede onderging en óók verdronken zou zijn Ook sprong nog een heer gekleed te water, doch kon hem niet meer grijpen. Vreeselijk was het om aan te zien voor een anderen vriend die aan den kant stond, doch ook niet bij machte was hem te redden. Al gillende zonk hij weg in de diepte en verdronk jammer lijk. Zijn vader is overleden en zijn moeder vertoeft in Engeland. Met den oorlog waren ze België ontvlucht. Zijn lijk is gisteren ge vonden. De burgemeesters gaven toestemming om des Zaterdags wit brood te verkoopen,in verbaud met de mededeeling van den Minister van Landbouw. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. van Cadzand Dzn. te Ter Neuzen als gezworene van den Kanaalpolder. In dit jaar is het honderd jaar geleden dat de Nieuw Neuzenpolder werd ingedijkt. In 1822 werd te Westdorpe de eerste ver gadering voor den N. Neuzenpolder gehouden Hoek. De ingelanden van den Van Wuijk huisepolder besloten aan de Zeeuwsch-Vlaam- sche stoomtramwegmaatschappij eene bijdrage te verleenen gedurende 20 jaar van f125 'sjaars, mits dat door die maatschappij in den polder eene los- en laadplaats wordt gemaakt. Eene bijdrage voor den verbindings weg zal verleend worden van 4 cent per H.A. Axel. Ten verzoeke van den heer F. C. Zonnevijlle had de aanbesteding plaats van het bouwen van een fabriek voor vruchtendrogerij. Laagste inschrijver was de lieer K. Dieleman te Zaamslag voor f3390, aan werd gegund. Axel. In de vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder „Beoostenblij Be noorden" werd de rekening goedgekeurd met een goed slot van f819,67. De begrooting voor 1917 werd vastgesteld met een post van onvooiziene uitgaven van f368,99. Iïet dijk Totaal De Kath. centrale kiesvereeniging in het district Goes heeft besloten bij de a.s. ver kiezing van vier leden in de Prov. Staten de candidaten der A.-R. partij over te nemen, mits door de A.-R. kiesvereeniging erkend wordt dat de Katholieken bij een eventueele vacature recht hebben op een eigen candidaat. „Zei." Oostburg. De St. Ct. bevat de acte van oprichting der N. V. Veilingsonderneming Avicultura (Vogelteelt) gevestigd alhier. Zij stelt zich ten doel winst te behalen door het koopen en verkoopen van eieren, boter, jiluimvee, konijnen, groenten en fruit enz., het koopen en verkoopen van veevoeder artikelen en benoodigdheden voor de pluimvee- en tamme konijnenteelt, voor de groente- en de fruitteelt het stichten en exploiteeren van een ge bouw of gebouwen, waarin veilingen zullen worden gehouden het verhuren van het gebouw of de gebouwen voor het houden van vergaderingen of bijeen komsten. Het kapitaal bedraagt f20,000, verdeeld in 800 aandeelen, elk van f25. Oostburg. Bij den gehouden wedstrijd met duiven der Zeeuwsch-Vlaamsche vereenigingen naar Zwolle verkreeg de le prijs te Breskens I. Woittiez de le prijs te Oostburg E. Dhaeze de le prijs te Retranchement C. Lucieer en de le prijs te Cadzand W. Brevet. M. C. Besmettel ij ke ziekten. In de week van 1723 Mei zijn do navol gende besmettelijke ziekten in Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad gekomen diphteritus 1 geval te Clinge, 1 te Zierikzee en 2 te Ter Neuzen roodvonk 1 te Hoek, 1 te Hontenisse, 4 te Rilland Bath en 6 te Ter Neuzen. Zierikzee. Door de centrale antirev. kies vereeniging is voor de Prov. Statenverkiezing tot candidaat gesteld de heer I). Mulder, hoofd der chr. school alhier. Thans zijn dus candidaten der Anti Revolutionaire partij de heeren S. Hage te Bruinisse, D. Mulder te Zierikzee en A. Timmerman te Zierikzee. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de loop der vorige week zijn uit deze gemeente vertrokken: II. Herrebout, landbouwersknecht, O 155 naar Hoek. E. Claeys, idem, P 96, naar Hoek. J. A. Verlinde, machinist, Baandijk 20, naar Rotterdam. A. M. P. Staal, landbouwersknecht, Q 222 naar Sas van Gent. Gevestigd: Geen. i Bij het afbranden van een boerenhoeve te Hoogland (prov. Utrecht) jl. Zondagnacht zijn zes levens gered door den Rijksveldwachter J. D. Deze zag vanuit zijne woning te Amers foort dat in de verte brand was ontstaan. Vliegensvlug legde hij vier K.M. af en bevond dat schuur en hooiberg in lichtelaaie stonden, terwijl ook het woonhuis reeds vlam had ge vat, doch de bewoners allen nog in slaap waren. Noch door roepen, noch door inslaan der ruiten kon hij hen doen ontwaken. Hierin slaagde hij slechts door zijn revolver binnen de woning af te schieten.' Zonder den veld wachter zouden de zes inwoners in de vlam men zijn omgekomen. Mooie positie. In verschillende bladen van Noord-Brabant werd onlangs een „mooie positie" aangeboden aan menschen, die f2000 konden storten. f 2000 storten en dan een salaris van f 1000 of f2000 of f3000... de advertentiën waren verschillend. Maar in elk geval: voor f2000 een mooie positie." Verschillende menschen hebben deels uit nieuwsgierigheid, deels om „de mooie positie" machtig te worden, op de advertentie geschre ven. Zij ontvingen een briefkaart van de N. V. Ijzerhandel de Sptinx, waarop zij werden uitgenoodigd om op Dinsdag 9 Mei te ver schijnen in hotel Groenhuis te 's Hertogen bosch. Een heel groejije was daar toen bijeen. De hotelhouder waarschuwdeik zou maar voorzichtig zijn met dat heerschap. En de bezoekers die zich voorgenomen hadden uiterst voorzichtig te zijn, werden het dubbel. Een voor een werden zij bij „mijnheer" binnengelaten. Het was 'n fatje uit een dei- hoofdsteden, die misschien wel 'ns gelezen had van „het donkere Zuiden" en gemeend hier heel gemakkelijk zijn slag te kunnen slaan. Hij eischte, dat men een kontrakt teekenen zou en eerst daarna zou hij zijn voorstellen nader bekend maken. Daar vloog natuurlijk niemand in. En die binnen geweest waren, lichtten de wachtenden in met het gevolg, dat deze met z'n allen het heerschap (toen Hij kwam vragen, wie aan de beurt was) onder handen namen. Het werd mijnheer zoo warm gemaakt, dat hij zich in zijn departementen terugtrok en tot des middags 2 uur belet gaf. liet was toen elf uur. Op de briefkaarten was ge schreven dat er zitting zou worden gehouden van 9 uur tot half zes. Men informeerde. Mijnheer was gevlogen, maar zijn handkoffertje stónd nog in het hotel. Hij zou dus nog wel terugkomen. Men besloot te wachten tot twee uur en inmiddels de politie te waarschuwen. Intusschen had „mijnheer" zijn koffertje door een witkiel laten halen en zijn hotelrekening doen betalen, hij zou dus niet terugkomen. De politie 'snel optredende naar alle rich tingen, heeft het heerschap echter net op tijd te jiakken gekregen en in den namiddag werd mijnheer van de „mooie positie" tusschen twee Bossche politieagenten opgebracht. Dagbl. v. N.Br. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St. Kruis J. P. C. Poldervaart, candr te Scheveningente Waspik: E. II. Jonkers te Lienden. Geref. Kerken. Beroepen te Kamerik (Z.H.)R. de Jager te Scherpenzeel (Geld.) Te Assen is in den ouderdom van 70 jaar overleden Ds T. Bos, emeritus predikant der Geref. kerk A te Dokkum. Ds. Bos was ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Hij was een vaardig schrijver en verschei dene belangrijke door liern geschreven werken zagen het licht. Op Zondag 25 Juni a. s. hoopt de WelEervv. Heer Ds. S. Groeneveld afscheid van zijn gemeente te Oenkerk te nemen, om D. V. Zondag 2 óf 9 Juli zijn intrede te doen in de Geref. kerk te Ter Neuzen. wien het werk In staan de groote Amsterdamsche osselappen dagbladen van advertenties, waarin de Slagers bond meedeelt, dat de prijs van het rundvleesch aanmerkelijk is verhoogd. Een met koeien van letters volgden de namen der bestuursledenBille, voorzitterl'oepe, Alg.-adjunct. Men seint ons uit 's GRAVENHAGE Bij de behandeling van de aanvrage van een buitengewoon oorlogscrediet van honderd millioen, deelde heden de Minister van Oorlog in de Tweede Kamer mede, dat de Regeering niet kan overgaan tot ge; deeltelijke demobilisatie en dat zij met het oog op den toestand de beschik king moet houden over het spoor wegmater ieel. PARIJS, 26 Mei. (Reuter.) Bij de aanval len op verscheidene punten in den Oostehjken sectorP, welke gevolgd zijn op de geweldige worsteling der laatste dagen, waarbij de Duit schers ten doel hadden, om de vóordeelen 10,000 millioen Zonder waarschuwing in den grond geboord. Om Verdun. Wilson vredesbemiddelaar Vredesgeluiden. Bescherming der kleine naties. TER NEUZEN, 26 Mei 1916. Zes levens gered. ZONDAG 28 MEI 1916. [Z o m e r t ij d.] Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 10 uur, Ds. H. P. G.M. deWalle van Zaamslag, Doopsbediening, en 3 uur, Leeskerk. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. K. Oussoren te Borger en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Axel Stationstraat 9 uur, Ds J. H. Lammertsma en 2 uur, Ds. K. Oussoren. Zaamslag 10 uur, Leeskerk en 3 uur Ds. iï. P. M. O. de Walle. Hoek 10 en 3 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. 2 uur, Ds. A. Timmerman. Woordspeling. Ter Neuzen Sluiskil Axel Zaamslag Hoek 9V2 en 2 uur, Ds. A. Timmei 91/, en 2 uur, Dhr. L. Dek. 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz 10 en 3 uur, Ds. G. van Dis. 10 en 3 uur Da. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 10 en 3 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 10, 3 en 6'/i uur, Ds. D. C. Overduin. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vloosw(jkfitraat) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/j uur, Evangelisatie.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2