Buitenland. Uit Stad en Provincie. bekendheid met den feitelijken toestand. De Nederlandsche bakkerij wordt daardoor in deze zoo uiterst moeilijke en financieel slechte tijden vrijwel onmogelijk gemaakt. TWEEDE KAMER. De voorzitter zal bij den aanvang der op Woensdag 14 dezer, te elf uur, te houden openbare vergadering aan de Kamer voorstel om in afwijking van de agenda, te beginnen met de behandeling van het wetsontwerp tót het aangaan van een geldleening ten name en ten laste van Nederlandsch-lndië. TWEEDE KAMER. Zonder stemming of beraadslaging werd aan genomen het ontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot voor den aanleg van een spoorweg van Breskens over Cadzand en Retran- chement naar Sluis enz. DE DEMOBILISEERDEN EN HET KIESRECHT. Het hoofdbestuur van de Liberale Unie heeft aan den minister van oorlog een brief gezon den, waarin gewezen wordt op de weinige medewerking van sommige militaire autoritei ten aanzien van het aan de betrokken gemeente besturen verstrekken van de opgaven van hen, die van de militie naar de landweer overgaan. Hierdoor eindigt nl. de tijdelijke uitsluiting van de belanghebbenden van het kiesrecht, hetgeen uit bovenbedoelde verklaringen moet blijken. Het hoofdbestuurverzoekt den minis ter ter zake de noodige instructies te willen geven. Tevens wordt in den brief, in het bijzonder met het oog op de a. s. verkiezingen voor de Provinciale Staten, aangedrongen op het ver- leenne van zoodanige verloven aan kiesge rechtigden, die zich onder de wapenen be vinden, dat zij ook inderdaad in de gelegenheid zijn van hun stemrecht gebruik te maken. H. CH. VEGTEL. f Na een ziekbed van eenige maanden is te 's-Gravenhage op 47-jarigen leeftijd overleden de heer H. Ch. Vegtel, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Aanvankelijk was de heer Vegtel opgeleid voor het Burgemeestersambt. Hij behaalde de akte M. O. Staatswetenschap en het diploma voor gemeentesecretaris. Alvorens de heer Vegtel in Mei 1911 zitting kreeg in het College van Gedeputeerden was hij sedert 1909 voor Middelharnis lid van de Provinciale Staten en sedert 1903 lid van den Haagschen Gemeenteraad. De heer Vegtel, die behoorde tot de Anti- revol' Partij, was een vlot redenaar, die zich bij menigen stembusstrijd deed kennen als een niet te onderschatten debater. In het College van Gedeputeerden behoorden o. a. meer speciaal tot zijn bemoeienis financi- eele aangelegenheden, onderwijssubsidiën enz, Ook vroeger in de Raadzaal te 's-Gravenha ge, toonde hij zich vaak financieele specialiteit. Sedert 1898 was de ontslapene in de resfi dentie gevestigd als assuradeur en voerde hij de directie van een paar bekende verzekerings maatschappijen. WEER PERIODIEK VERLOF. Aan de troepen is thans officieel bekend gemaakt, dat het zg. periodiek verlof weder met 1 Juni as. zal worden verleend. Avp. PROV. STATENVERKIEZINGEN. Z u i d-H o 11 a n d. De C.-H. Kiesvereeni- ging te Leiden heeft candidaat gesteld tegen over het aftredend lid II. Paul (U.-L.) dr. J. Th. de Visser, lid der Tweede Kamer, die door de beide andere rechtsche kiesvereeni- gingen zal worden overgenomen. DE NACHTDIENST BIJ DE TELEGRAAF KANTOREN WEDER BEPERKT. Bij het begin van de mobilisatie hadden alle telegraafkantoren order gekregen er voor te zorgen, dat er 's nachts dienst gedaan kon wor den. Later is deze order beperkt tot slechts enkele kantoren. Op 31 Maart j.l. evenwel is de oude order weer vernieuwd' zoodat tot nu toe 's nachts weder alle telegraafkantoren waren openge steld. Met ingang van gister nacht is de toe stand weder tot normale proporties terugge bracht, en is dus de meer beperkte nachtdienst weder ingevoerd. (Hbld.) DE OORLOG. BERLIJN, 21 Mei (W. B.) Officieel. Op de Zuidelijke en Zuidwestelijke helling van den Mort Homme werden, na een vaardige artillerievoorbereiding, onze linies naar voren geschoven. Wij namen 31 officieren en 1315 manschappen gevangen en maakten 16 ma chinegeweren en 8 kanonnen, behalve het andere materiaal, buit. De zwakke vijande lijke tegenaanvallen bleven zonder resultaat. Rechts van de Maas is, naar achteraf wordt gemeld, in den nacht van 20 Mei in het Bois de Caillette een Fransche handgranatenaanval afgeslagen. Gisteren roerde de infanterie zich hier niet. Het artillerievuur was echter bij tusschenpoozen op beide zijden van het front zeer hevig. Kleinere krijgsverrichtingen, zooals ten Westen van Beaumont en ten Zuiden van Gondiexon, hadden succes. Bij Oostende stortte een vijandelijk vliegtuig in het vuur van onze afweerkanonnen in zee. Yier anderen werden in een luchtgevecht neergeschoten: twee in onze linie bij Lorgies (Noordelijk van La Bassée) en ten Zuiden van Chateau Salins; de beide andere aan gene zijde van het vijandelijk front bij het bosch van Bourrue (ten Westen van de Maasj. Ons vhegeskader heeft's nachts Duinkerken opnieuw overvloedig met bommen bestrooid. BERLIJN, 20 Mei (W. B.) Volgens het Weensche stafbericht van heden, is de vijand ook reeds van den Col Santo verdreven. Sedert het begin van den aanval namen de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen 257 officieren en 12,900 manschappen gevangen en maakten twaalf 28 cM. houwitsers en 68 machinegeweren buit. WEENEN, 21 Mei. (W.B.) Officieel. De gevechten op het Zuid Tyroler front breidden zich uit, daar onze troepen ook op de hoog vlakte van Lafraun tot den aanval overgingen. De top van den Armenterra bergrug is in ons bezit. Op de hoogvlakte van Lafraun drongen onze troepen de eerste hardnekkig verdedigde vijandelijke stelling binnen. De troepen van aartshertog Karei Frans Jozef, die uit Tyroler Keizerjagers en uit Linzer-infanterie-divisies bestaan, breiden hun successen uit. De Cima dei Laghi en de Cima di Nesole, ten Noordoosten van dien top, zijn vermeesterd. De vijand werd ook den Bercoia- pas verjaagd. Ten Zuiden van den pas vielen opnieuw drie 28 cM. houwitsers in onze handen. Fan af den Col Sarto dringen onze troepen verder voort. In het Brand dal is Langeben (Anghe beni) door ons bezet. Gisteren werden meer dan 3000 Italianen, waaronder 84 officieren, gevangen genomenbovendien werden 25 kanonnen en 8 machinegeweren buitgemaakt. PARIJS, 21 Mei, (Havas.) Tusschen de Etsch en de vallei van Terragnola werden de aanvallen in de richting van Masco en langs den spoorweg afgeslagen. In de streek tus schen de vallei van Terragnola en de boven- Astico werd het vijandelijke offensief krachtig door de Italiaansche troepen tegengewerkt. Een aanval op den bergrug van Laghi werd afgeslagen. De aanvallen op de vlakte van Asiago, hoewel krachtig voorbereid en door een zeer hevig vuur gesteund, liepen op den taaien tegenstand der Italianen te pletter. De „Idea Nazionale" schrijft dat de Oosten rijksche verliezen gedurende de drie eerste dagen van het offensief in Trentino meer dan 20,000 man bedroegen. Tijdens de aan vallen op de stelling van Zugna Torta, ten zuiden van Rovereto, werdeu verscheiden vijandelijke bataljons vernietigd. De hospita len zijn overvol met gewonden, waarvan tal rijken in Roode Kruistieinen naar Pozen, Innsbrück en Weenen zijn overgebracht. ZÜRICH, 19 Mei. (V. D.) Naar de bladen melden zijn de naar Frankrijk gezonden Rus sische troepen aan het Vogezenfront vercenigd, alwaar ook Indische afdeelingen ter versterking zijn aangekomen. LONDEN, 20 Mei. (Reuter). Aan een feestmaal, dat hot bestuur van Londen aan de Russische parlementaire afvaardiging op het Mansion House heeft aangeboden, heeft Sir Edward Grey een toost op de gasten geslagen, waarin hij zeideHet is een gelief koosd middel van den vijand om te trachten wantrouwen en argwaan tusschen de gealli eerden te zaaien, door het voor te stellen, dat zij eigenlijk geen eenheid van doel en van belangen hebben en dat, als de tijd daar is, zal blijken, dat zij maar weinig acht zullen slaan op andermans belangen. Dat is volstrekt onwaar. (Toejuiching.) Het gemeenschappelijk gevaar, de gemeenschappelijke zaak en de gemeenschappelijke inspanning zullen ons even nauw verbinden in de omstandigheden des vredes als in het voeren van den strijd (luide toejuichingen), en als die dag van den vrede aanbreekt, zullen wij het ais een van zelf sprekende zaak beschouwen, dat de bijzondere belangen van Rusland en van onze ar.dere bondgenooten even nauwgezet en volledig ontzien, beschermd en bevredigd moeten worden als onze eigen belangen. (Toe juichingen.) (Van D u i t s c h e z ij d e.) De Duitsche bladen hebben draadlooze tele grammen uit New-York, over toenemende ontstemming in de Ver. Staten tegen Engeland. De Evening Post voorziet een krisis als gevolg van Engeland's belemmering van den onzijdigen handel en de Springfield Republican is van oordeel, dat slechts de vrede een diplomatiek conflict met Engeland kan voorkomen. Die meening moet door door groot aantal invloed rijke personen worden gedeeld. Onder de léden van het Congres heerscht stijgende op- winning over werkeloosheid der regeering in de blokkade-kwestie. De New York Tribune, een ententegezind blad, zegt dat de terechtstelling van de leiders der Iersche opstandelingen, de volksstemming tegen Engeland heeft geprikkeld. In den Senaat heeft de senator Kern een motie ingediend, om Lansing te verzoeken, een onderzoek in te stellen naar de veiligheid van Amerikaansche burgers in Ierland, die in de streken wonen, welke bij den opstand betrokken waren. Een medewerker van de Daily Express schrijft In het begin van den oorlog, vóór de Duit- sellers gelegenheid hadden gehad om de uit werking van afweerkanonnen te Ieeren kennen, werd algemeen aangenomen, dat het veilig was om op iets meer dan 1300 meter hoogte te vliegen. Het bleek echter spoedig, dat projectielen uit machinegeweren gemakkelijk zoo hoog reikten en zelfs het vliegen op 2000 meter hoogte nog gevaarlijk konden maken. Als veiligheidsgrens werd toen 2500 meter aangenomen, omdat de mitrailleurs zoo hoog niet konden schieten en, ofschoon deze hoogte nog binnen schoots-afstand van de afweer kanonnen was, deze toch niet nauwkeurig genoeg konden gericht worden of de kanon niers nog niet genoeg geoefend waren om op die hoogte nog iets dragelijks uit te voeren. Toen 'echter begonnen de Duitschers al hunne aandacht te wijden aan de constructie van hunne afweerkanonnen en die niet alleen van veel grooter type te maken, maar ze tevens zoo te bouwen, dat zij veel gemakke lijker te hanteeren waren en veel juister schoten. De eerste afweerkanonnen hadden in den regel een kaliber van ongeveer 75 mm., thans echter vindt men langs liet geheele Duitsche front afweerbatterijen van 180 mm. kanonnen, vaak zoodanig geplaatst, dat zij een vuur- bouquet in de lucht vormen. Deze kanonnen worden zoo merkwaardig nauwkeurig bediend, dat een vlieger, die op minder dan 3500 meter hoogte vliegt, er vast op rekent, geraakt tewordenalserter'plaatse veel afweerkanonnen opgesteld zijn. Hun vuur is zelfs op 4000 en 4500 meter nog te juist, dan dat een vlieger daar veilig zou zijn, tenzij hij in een zeer snelle machine zit. BERLIJN, 21 Mei. (Wolff.) De Nieuwe Rotterdainsche Courant van den 25sten April heeft gemeld, dat het Nederlandsche stoomschip Soerakarta tusschen Ierland en de Slietland- eilanden getuige is geweest van de vernieti ging van een Duitsche duikboot door een En- gelsche stoomtreiler. Van bevoegde zijde wordt daarover het vol gende meegedeeld: Den 15 April des avonds werd het Neder landsche stoomschip Soerakarta ten Westen van Ierland door een Duitsche duikboot door vlagsignalen aangehouden. In zijn nabijheid bevond zich een ander stoomschip onder Zweed- sche vlag, aan hetwelk de duikboot hetzelfde signaal gaf. Toen daar geen gevolg aan werd gegeven, schoot de duikboot met scherp voor de boeg langs. Op hetzelfde oogenblik opende het onder Zweedsche vlag varende schip uit een kanon, dat bij den schoorsteen stond opgesteld, snel vuur op de Duitsche duikboot. Ofschoon deze zich door het ontwikkelen van een rookwolk trachtte te beschermen, werd zij door een schampschot getroffen. De schade, daardoor veroorzaakt, was echter zoo gering, dat het vermogen om te manoevrecren niet werd verminderd en de duikboot zijn onderneming kon voortzetten. Het stoomschip heeft gedurende het vuren de Zweedsche vlag blijven voeren en, zoolang het van de duikboot af kon worden gezien, deze vlag niet naar beneden gehaald. Toen de duikboot was ondergedoken,hoorde men aan boord twee krachtige ontploffingen, vermoedelijk veroorzaakt door bommen, door het stoomschip met de Zweedsche vlag ge worpen, ter plaatse, waar zij was gedoken. Deze zelfde duikboot beleefde vier dagen later aan den ingang van het Kanaal een avontuur, dat zeer op het bovenstaande geleek. Er was daar een stoomschip van ongeveer 3000 ton, zonder vlag of teeken. Nadat de duikboot zonder succes een stopsignaal had gegeven en waarschuwingsschoten had gelost, begon het stoomschip evenwel (blijkbaar uit list) op een afstand van 4 KM. reddingsbooten neer te laten. Onmiddellijk daarop echter heesch het de Engelsche handelsvlag en opende het uit een verdekt opgesteld kanon vuur op de duikboot. Ook in dit geval gelukte het de duikboot zich aan het vuur te onttrekken. Zij is behouden in Duitschland teruggekeerd. De correspondent van het Handelsblad te San Francisco geeft een overzicht van een artikel van den Amerikaanschcn hoogleeraar dr. Frederick Starr, die Japan sedert vele jaren kent en onlangs van een reis door dat land is teruggekeerd. Wij ontleenen er het volgende aan „Men zegt," aldus dr. Star, „dat sedert de oorlog in Europa begon, een duizendtal nieuwe millionnairs zijn gemaakt in Japan. „Of nu dit aantal juist is of niet, zooveel is zeker, dat een groot aantal Japanners zich enorme rijkdommen verworven hebben in de beide laatste jaren. „De zeer höoge vrachtprijzen, de groote waarde van staal en ijzer, de vraag naar ammunitie en oorlogsbehoeften, de noodzake lijkheid om nieuwe corporaties op te richten om te voorzien in allerlei zaken, die andere naties niet meer konden leveren dit alles heeft het zakendoen in Japan een meer dan gewone levendigheid gegeven. „Alle stoomvaart-maatschappijen doen enor me zaken en maken handen voi geld. „Een maatschappij, opgericht na het begin van den oorlog, heeft thans reeds 600 pet. aan dividenden uitgekeerd. „De beurzen te Osaka en Tokio hebben tooneelen vertoond van nooit gekende op winding. Aandeelen, waarop nooit meer dan 6 pet. werd uitgekeerd, werden verhandeld van 200 tot 300 pet. „Het goud hoopt zich op, en de regeering is ten einde raad, wat zij met dezen goud voorraad moet doen. „Te Londen en in andere financieele centra zijn groote voorraden goud in bewaring ge geven, opvorderbaar door de Japansche regeering. „Het is dan ook niet vreemd, dat bij dezen overvloed het Japansche volk buitensporige denkbeelden koestert. „Nog minder is het te verwonderen, dat de expansie-idée meer en meer veld begint te winnen. Reeds lang is het de politiek geweest van Japan, nieuwe gebieden te verkrjjgen of te controleeren j de door dit land voorheen op dit gebied gevoerde politiek verzinkt echter geheel in het niet, vergeleken bij hetgeen het thans voorheeft. Gedurende den oorlog heeft het zich reeds meester gemaakt van Tsingtau en de Duitsche eilanden in Polynesië. Maar daarmede is nog volstrekt geen einde gekomen aan de mate van zijn tegenwoordige hoop en verwachtingen." Uit Lugano wordt geseind, dat de aard beving van 18 Mei in Italië groote schade aangericht heeft. Te Rimini en de omliggende gemeenten is. het verlies aan menschenlevens slechts gering, doch werden meer dan 1000 huizen zwaar beschadigd. Bij sommige bakkers in onze gemeente is het brood wat op de broodkaart verkocht wordt, zeer slecht. Verzuurt en nat krijgt men het te eten. Het is dan ook te hopen dat hier verbetering in komt door de een of andere manier. Er wordt verzekerd dat het regeeringsgraan hier goed is. Te Ellewoutsdijk vroeg de burgemeester machtiging 1000 K.G. regeeringsgraan voor varkensvoeder te mogen verkoopen wegens slechte kwaliteit. Een tweetal hier thuis behoorende schepen van de reederij Lensen, sinds 3 dezer te Las Palmas, hebben van de Engelsche autoriteiten vergunning gekregen om kolen in te nemen en door te reizen naar Nederland. Beide schepen hebben een lading graan voor de N. O. T. M. Alhier kwamen een 400 stuks vee aan uit Rotterdam, die bestemd zijn voor den uitvoer naar Gent. Nog meerdere dieren worden verwacht. In de vergadering van den Bontepolder werd besloten voor den verbindingsweg met het andere district subsidie toe te kennen. Zaamslag. Zaterdagavond had alhier een vergadering plaats van de afdeeling Patrimo nium. Na afdoening der huishoudelijke zaken, leverde de voorz. dhr. Rouw een referaat over de 'organisatie der landarbeiders. Hij beantwoordde de volgende vragen Waarom organisatie? Waarom Christelijke organisatie? Waarom organisatie noodig is voor het bedrijf. Organisatie is noodig om door eendracht sterk te staanzij moet Christelijk zijn, omdat we den klassenstrijd verwerpen en de door God gestelde verhou dingen in de maatschappij erkennen z(j is noodig voor het bedrijf om onze mannen verre te houden van de socialistische vakvereeni- gingen. Op de inleiding volgde een levendige gedachte wisseling, waarbij aan het licht kwam, dat er groote moeilijkheden te over winnen zouden zijn om tot organisatie te komen en er plaats was voor de vraag of er de tijd wel rijp voor was. (Van onzen correspondent.) Zaamslag. De a.-r. kiesvereeniging „Neder land en Oranje" alhier, besloot op haar II. Zaterdag gehouden vergadering voor de a.s. Statenverkiezing te steunen de candidaten, vanwege de centrale r. k. kiesvereeniging gesteld. Zaamslag (Steenovens.) Zondagavond gaf do christelijke zangvereeniging alhier een uit; voering in het Evangelisatie-lokaal, waarbij Ds. De Walle van Zaamslag een toepasselijk woord sprak. Axel. Uit een tweetal, Ds. Ingwersen van Berlikum en Ds. Thielen, is door de Geref. kerk alhier beroepen Ds. A. Thiejen van Vijfhuizen (Haarlemmermeer). Axel. In de op te richten machinale drogerij zullen niet 100 personen in dag- en nacht ploeg arbeiden, doch er zal met een 5-tal werk krachten begonnen worden, wat in zéér drukken tijd stijgen kan tot. 50 personen. Axel. Onze correspondent schrijft ons Door den lieer Zonnevijlle alhier wordteen fabriek gebouwd, waarin verschillende groenten alsmede appels en peren zullen gedroogd worden. Dat dit een en ander aan verschil lende handen werk belooft, spreekt van zelf. Vooral wanneer de appels en peren rijp worden, zullen er vele meisjeshanden noodig zijn om die allen geschild te krijgen, voor zij worden gedroogd. Het is dwaselijk overdreven, wanneer in sommige berichten werd gemeld dat er wol een honderdtal menschen aan die fabriek zouden kunnen werken. Wat voor een fabriek zou dit dan wel niet moeten zijn Naar ik vernomen heb, zul de fabriek, die de heer Zonnevijlle plaatst, den naam dragen van „Zeeuwsch-Vlaamsche Vruchtendrogerij". De fabriek komt op het z.g. Plaatje te staan, waar reeds een flinke houtzagerij staat, en, blijven de tijden voor sommige producten gunstig, zoo bestaat er heel veel kans, dat daar nog heel wat meer zal gezet worden, Westfront. Het Oostenrijksche offensief. De Russen in Frankrijk. Een rede van Grey. Engeland—Amerika. Hoe hoog moet een vlieger stijgen om veilig te zijn De avonturen van een Duitsche duikboot. Japansche toekomstplannen. Aardbeving. TER NEUZEN, 23 Mei 1916.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2