haargroei Purolzeep. Landbouwbericliten. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Handelsberichten. Telegrafische Berichten. Hoogwatergetg te Ternenzen Advert© ii tië ii. VOOR DE JEUGD. Van onzen Landbonw-medewerker.) Onmisbaar. Wanneer is het middernacht? Pastoor Sloet schrijft in „Het Centrum" Voor degenen, die de Kerkelijke getijden bidden en voor priesters en leeken, die de H. Communie ontvangen, is het van belang te weten, wanneer het middernacht is. Door de invoering van den „zomertijd" is namelijk de Amsterdamsche tijd als wettelijke tijd vervallen en heeft dus de middelbare zomertijd van Amsterdam, die tot nu toe voor heel Nederland gold, ook zijn Kerkelijke wettigheid voor plaatsen buiten Amsterdam verloren. Ik geef hieronder een lijstje van plaatsen in Nederland, die ongeveer op een minuut tijdverschil van elkander liggen. De tijdopgaven beteekenen „zomertijd." Het is middernacht Te Amsterdam om 1 -uur. Ten Westen van Amsterdam Te Haarlem om 1 uur 1 min. Te Katwijk aan Zee 1 2 Aan Hoek van Holland 1 3 Westkust van Goeree 1 4 Te Middelburg 1 5 Te Sluis 1 6 Ten Oosten van Amsterdam Te Utrecht om 12 uur 59 min. Te Amersfoort 12 58 een liniaal rechthoekig op de kaart legt van boven naar beneden. Het verblijf in een duikboot. Kapitein Norberg, een Noor, beschrijft in een buitenlandsch blad zijn verblijf in een Duitsche duikboot, nadat zijn schip, de Lind- field, getorpedeerd was. De 24 koppen, die do bemanning van de Lindfield uitmaakten, werden aan boord van de duikboot genomen. Kapitein Norberg bleef een uur lang m den uitkijktoren met den kapitein en den roergan ger van de duikboot spreken. De duikboot, de U 70, was een zeewaardig vaartuig, 70 M. lang, met een bemanning van 37 koppen, den kapitein, twee luitenants en een loods erbij inbegrepen. De kapitein van de Lindfield was vrij om aan boord te gaan waai hij wilde. Men zeide hem, dat het schip 25 knoop aflegde, maar dat was dezgn nood- snelheid. Onder de oppervlakte maakt het niet meer dan ten hoogste 15 knoop. De duik boot was waarschijnlijk in 1914 gebouwd, want dit jaartal was op de motoren ingeslagen. Lr waren twee kanonnen op dek en 000 granaten aan boord. Het vaartuig kon 10 torpedo's mee voeren. Toen de bemanning van de Lindfield aan boord kwam, waren er nog negen, daar één voor de torpedeering van het stoomschip was gebruikt. Kapitein Norberg zeide dat de duik boot 30 tot 40 dagen van haar basis kon weg blijven. De U 70 was reeds een week tevoren uit Duitscliland vertrokken en de bemanning wist niets van wat er sedert was gebeurd De gevangenen kregen hetzelfde rantsoen als de bemanning, 's Zondags was er versch vleesch met aardappelen en pruimedanten als dessert. 's Maandags bestond het hoofdmaal uitrijst met worst. De duikboot bleef aan de oppervlakte varen, tot er plotseling een Engelsche torpedojager werd waargenomen. Het weder was eenigszins mistig. Onmiddellijk werd het duiksignaal gegeven en in 50 seconden lag het vaartuig op 10 vadem diepte. Het bleef drie uren onder water, waarna het weder aan de opper vlakte kwam en daar den geheelen nacht en den volgenden dag bleef varen. Toen kwam weder een Engelsche torpedojager in het gezicht en weer dook de boot onder, om een poos in de diepte te blijven. Op zekeren ochtend bleef de duikboot een uur lang onder en kapitein Norberg maakte uit wat hij waarnam op, dat het schip met een ander vaartuig seinen wisselde. Zelfs als het schip vijf uren aaneen onder wa- terbleef, was de lucht er nog zeer goed en kon men er gemakkelijk ademhalen, zonder benauwdheid te gevoelen. PREDIKBEURTEN. De arr. rechtbank te Middelburg veroordeelde heden A. W., 19 jaar, schippersknecht te Ter Neuzen, wegens poging tot verboden uitvoer tot f5 boete of 5 dagen hechtenis. De „Tubantia." (Officieel bericht). Het Departement van Marine deelt mede De besprekingen van den kapitein-luitenant ter zee Canters te Berlijn, betreffende de oor zaak van den ondergang van het Nederlandsche stoomschip „Tubantia", hebben niet tot een afdoend resultaat geleid. Na onderzoek van oenige metaalstukken, welke in de sloepen der „Tubantia waren ge vonden, heeft de Duitsche admiraliteit erkend, dat deze afkomstig waren van een Duitsche torpedo, welke tot de bewapening van een Duitsche onderzeeboot behoorde. De commandant dier boot heeft verklaard dat deze torpedo niet op 16 Maart tegen de „Tubantia", maar reeds op 6 Maart tegen een Britsch oorlogsvaartuig is gelanceerd, doch haar doel heeft gemist. De Nederlandsche Regeering zal stappen doen om op een dieper gaand onderzoek te dringen, ten einde volledige klaarheid in het gebeurde met de „Tubantia' te brengen De Kamer heeft daarna de behandeling der interpellatie verdaagd. Londen, 19 Mei. Er zijn gisteren dertien gevechten in de lucht geleverd. Men vermoedt, dat een Duitsche vliegma chine naar beneden is geschoten. Men zag het vliegtuig loodrecht naar beneden storten. Na een zware beschieting hebben de Duit- schers een door de Engelschen op de hoogte van Vilmy door hen bezetten krater van een mijn genomen. Een sterke Duitsche patrouille trachtte een Engelsche post bij Wieltje te bestormen. De Duitschers werden teruggeslagen. Van daag is er niets van beteekenis voorge vallen. Te Harderwijk Te Nijmegen Te Zwolle Te Locliem Te Groenlo Te Enschede Te Beerta (Gr.) Te Nieuweschans 12 12 12 12 12 12 12 12 57 56 55 54 53 52 51 50 De richting Noord-Zuid vindt men het best als men langs een der bovengenoemde plaatsen Jongens en Meisjes- Deze week ontving ik weer eenige inzen dingen van trouwe medehelpers(sters). Ik blijf me maar bij den voortduur aanbevelen. Ook de briefjes, die de bijdragen voor onze rubriek begeleiden, stel ik zeer op prijs. Zoo blijven we in de kennis. Nog eens moet ik er aan herinneren, dat van elke inzending het papier slechts aan één zijde mag beschreven worden. Bjj raadsels moet de oplossing vermeld worden, en de schuilnaam. Ik ben van plan binnenkort een wedstrijd uit te schrijven voor het beste opstel over een door mij op te geven onderwerp. De prijs zal bestaan in een mooi boek. Misschien geef ik meerdere prijzen. De beste opstellen zet ik in onze rubriek. o- Briefwisseling. Viooltje. Dat is een aardig schuilnaampje. Ik geloof, dat je je met dat raadsel toch vergistof ligt de fout bij mij Welk bedoel-je. En nu mag je niet meer zoolang wachten, hoor. Dag Kanarie. Je blijft gelukkig trouw je liedje zingen, wat me altijd blij maakt. Spring-in-'t Veld. Lange brieven kunnen bij mij niet lijden. Maar 't was toch wel geen Zondag? Wat kon die Maris toch schilde ren hé Knotwilg. In dank ontvangen. Je weet, de bron vermeldenof heb je het zelf vrij naverteld Buitenleven. Dat is me voorwaar geen kleinigheid. Ik ben blij, dat je die moeite eens hebt genomen. o Rijmlijst van de boeken van O.- en N.-Testament. (Dit oud rijm werd me toegezonden door Buitenleven. Het heilig Bijbelboek bevat In zich een ongemeenen schat, Voor naastigen in 't zoeken Men vindt in 't Oude Testament, Bij Jood en Christen wel bekend Eén min dan veertig boeken. Vijf zijn van Mozes, Josua, En 't boek der Richt'ren, Ruth daarna. Van Samuël twee werken, Twee van 't bedrijf der Koningen, Chroniken twee, door geest en pen, Beschreven voor Gods kerke. Ezra en Nehemia trouw, 't Boek Esther, Ahasveros' vrouw, Job en het boek der Psalmen, De Spreuken, Prediker, 't Hooglied, Veel schooner dan Parnas uitgiet, Parijs, 19 Mei, officieel. Het avondbulletin luidt Ten Noorden van Aisne hebben de Fran- schen een Duitsch detachement uiteengejaagd dat een Fransche loopgraaf ten Zuiden van Mouvoïr trachtte te naderen. Op den linker-Maasoever hebben de Duit schers, na een hevig bombardement aanvallen gedaan op het fort Avocourt en op heuve' 304. De Duitschers werden tegengehouden door de Fransche artillerie, dat hun zware verliezen toebracht. Overigens hevig artillerie vuur in den geheelen sector. 'Tusschenpoozende beschieting van den rechter-Maasoever. Parijs, 19 Mei. In de Kamer heeft de mi nister-president Briand de interpellatie over de censuur uitgesteld. Hij bracht hulde aan den arbeid van het parlement, 'waarvan samenwerking wordt ge vraagd in het voortdurend besef dat er oorlog gevoerd wordt. Briand voegde er aan toe Wij beleven een beslissend uur, waarin wij recht hebben alle hoop te koesteren (Toejuichiugen.) Men heeft waarschijnlijk ook het recht om te zeggen, dat tusschen de regeering en de Kamer een diep en waarachtig vertrouwen moet bestaan om het zegepralen van den vijand te beletten. Het hangt van onze eendracht af of morgen de overwinning boven onze vaandels zal stralen (Toejuichingen) Voorm DAGEN. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag W oensdag Donderdag Vrijdag Vol aangename galmen, Profeten, vier maal vier daar zijn Vier noemt men groot en twalef klein De groote vindt me' in dezen Jesaja deftig, hoog van toon, Dan Jeremia, 's priesters zoon, Die 't klaaglied ons doet lezen. De derde is Ezechiël, De vierde groote, Daniël Nu volgen twalef kleine Hosea, Joël, Amos en Obadja, Jona, die met hen Bestrafte het onreine. Voorts Micha, Nahum, Habakuk, Zephanja, Haggaivan druk En vreê meldt Zacharia Maleachi besluit het hek, Vertoonde in zijn klein bestek De komste des Messias. o (Aanstaande week het Nieuwe Testament Oplossingen vorige raadsels. 1. Cent. 2. Bijen. 3. Pen. 4. Torenklok. 5. Vlas. Nieuwe raadsels enz. 1. i 2 Met 1 en 3 krijgt gij een dier, Dat woont in landen ver van hier, Mijn 3, 2 zit in vruchten graag 4 En heeft een hongerige maag. Van hoog houdt 1 en 4 niet veel, Nu raadt ge zeker het geheel. (Ingezonden door Viooltje.) 2. Wie heeft zijn vader helpen doodslaan en is toch geen moordenaar (Spring-in-'t Veld). Een krachtige wordt verkregen door het hoofd éénmaal per week te wasschen met Haarziekten worden verdreven, de hoofdhuid wordt volkomen gerei nigd, het uitvallen der haren houdt op. Purolzeep kost per stuk 60 cent; 3 stuks f 1,70. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Te Ter Neuzen bij J. J. KENSE, Markt 9 te Hulst bij fa. Wed. P. J. BORGHSTIJN; te'Axel bij C. B. ANTHEUNISte Koewacht bij J. VAN MOSSEVELDE VAN BOU- CHAUTE; te Sas van Gent bij AD. VAN LOIJ, Polderstraat. Wat? 't Is hoog verheven, 't Is nedergedaald, 't Is opengekloven, En 't Hart er uit gehaald. (Springin-'t Veld) Hoe leest ge dit? (Viooltje.) 5. Een jongen, die student was, schreef zijn vader om geld. Zijn vader schreef terug Wat beteekende dat? (Viooltje.) Gevallen steken. Moeder„Pietje, waarom kruip je zoo over den grond Pietje„Moeder ik zoek de steken, die Opoe heeft laten vallen." (Kanarie.) Goed overleg. In zeker scheepsbericht stond veel van [„Waterhalen." „Welk tijdverlies", riep Jan, „om met die [sloep te dwalen „Zoo 'k Reeder was, ik zond eeen schip in zee, „Of 't kreeg een put, inplaats van ballast mee." (Ingezonden door de Knotwilg.) Vele groeten van de JEUGD-REDACTIE. Met de „Lodewijk van Nassau" is weer een ge deelte van de hoop van Neerlands landbouwers met betrekking tot den oogst van 1916 naar den bodem der zee gezonken. Sommigen hebben we is waar hun gansche behoefte aan Chilisalpeter thuis gekregen, maai velen hebben nog niets, anderen BO°/0 van het bestelde. Toch wordt ei van alle zijden hard gewerkt, om niettegenstaande allerlei noodlottige omstandigheden, te zorgen, dat de landbouwers zooveel mogelijk de hoeveelhei Chilisalpeter ontvangen die zfi gevraagd hebben en voor hun oogst behoeven, 't Zal hoogstens een beetje later zijn dan anders. Nu het Chilisalpeter niet op tijd komt, nu on gelukkig het voorjaar nat en kond geweest is, zoodat de wintergranen niet de noodige stikstof in den grond vonden, nu beseft men eerst, welk een onschatbare waarde het Chilisalpeter voor den landbouw is. Als het voorjaar warm is de nittrificeerende miers-organismen behoeven in elk geval een temperatuur boven 5° C dan wordt er nog eenig salpeter in den bodem gevormd. Daar was dit jaar niet veel kans voor. Daaren boven hebben de aanhoudende, overvloedige regens den voorraad bodemsalpeter ook geen goed gedaan. Chilisalpeter was dit jaar dus dubbel noodig. En de roggeoogst vooral zal onder het gewas lijden. Ook van regeeringswege is reeds in dezen zin ge schreven. Allerlei kunstmiddelen en vervangende meststoffen worden aangewend, om het ontbrekende door het gemis aan Chilisalpeter weder goed te maken, 't Is te hopen, dat het laatste moge en dat ook de warme dagen waarmede de Aprilmaand sluit, hiertoe mogen bijdragen. In elk geval is 't te hopen, dat de landbouwers uit dezen noodtoestand leeren, dat ze de hooge, onmisbare waarde van het Chilisalpeter, zoo mo gelijk, nog beter leeren beseffen. Oud-Qereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/2 uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/i uur, Evangelisatie. Middelburg, 18 Mei. Ter graanmarkt was de aanvoer van geen be teekenis. Enkele monsters tarwe werden aan vo- rigen weekprijs verhandeld. Nieuwe tarwe f 18,50 a f 19,per 100 kilo s. Boter f0,675 a f0,725, voor pa,riculiereu f 0,75 per Eieren f 6,10, voor particulieren f6,50 per 100 stuks. Oostburg, 17 Mei. Ter graanmarkt was de aanvoer redelijkde omzet tamelijk. Prijzen onveranderd. Nieuwe tarwe f 18,25 a f 18,50, zomergerst f 18,50 a f 18,75, wintergerst 118,50 a f 18,75, haver f 17,25 a 17,50, peulvruchten opgeruimd. ZONDAG 21 MEI 1916. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 10 en 3 uur, (zomertijd) Leeskerk. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. J. H.Lammertsmn en 2 uur, Ds. B. Roorda te Loenen a/d Vecht Axel Stationstraat 9 uur, Ds. B. Roorda en 2 uur, Ds J. H. Lammertsma. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. H. P, M. G. de Walle. Hoek 10 en 3 uur, Leeskerk. is meuwescnaus iz, au Dezelfde tijden gelden voor de plaatsen die in de richting Noord-Zuid van de vermelde liggen. Voor de tusschengelegen plaatsen neme men den tijd van die der bovenstaande welke ten Oosten van de betreffende plaats is gelegen. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/2 en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9 en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Ilugenholtz Zaamslag 10 en 3 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 10 en 3 uur Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 10 en 3 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 10, 3 en 6'/ï uur (zomertijdl, Ds. D. C. Overduin.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 3