Buitenland. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. ter niet van dien aard, dat voor verwerping wordt gevreesd. („Tel.") STROOCARTONFABRIEKEN. Wegens gebrek aan kalk is de stroocarton- fabriek De Toekomst te Scheemdermeer, waar ongeveer 150 arbeiders werken, stopgezet. Verder staan volgens de N. R. C. stil twee stroocartonfabrieken te Oude Pekela, een te Coevorden en een te Appingedam. Haar pro- ductie ingekrompen hebben 4 stroocartonfa brieken te Üude-Pekela en een te Hoogezand. Elf fabrieken werken nog met het volledige personeel. „Het Volk" verneemt intusschen uit Win schoten, dat de invoer van kalk uit Duitsch- land wederom is toegestaan, zoodat de stroo cartonfabrieken, die anders stopgezet hadden moeten worden wegens gebrek aan dezen grondstof, weder kunnen doorwerken. DE ONGEREGELDHEDENTE SOERABAJA. (Officieel). Blijkens van den kommandant der Zeemacht in Ned. Indië ontvangen bericht, zijn op 7 Mei te Soerabaja ongeregeldheden voorgevallen tijdens een ongeoorloofde demon stratie van marineschepelingen tegen het mi litaire hospitaal aldaar, terwijl zich later on geregeldheden aan boord van liet pantserschip de „Zeven Provinciën" voordeden. De kom mandant der Zeemacht heeft zich met het s.s. „Aldebarau" naar Soerabaja begeven en is thans weder met dat stoomschip en vergezeld door de „Zeven Provinciën" naar Tandjong Priok teruggekeerd. MINISTER POSTHUMA. Naar De Ned. verneemt, heeft Minister Posthuma aan H. M. de Koningin een verlof aangevraagd om gezondheidsredenen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Cort van der Linden, zal het ambt tijdelijk waarnemen. DE OORLOG. Uit Ierland. De Sunday Independent van Dublin, geeft een lijst van 14 burgers, die op 29 April door de troepen zijn terechtgesteld. Geen van allen, zegt het blad, had met de Sinn Feiners noch met de rebelsche vrijwilligers iets te maken, noch is er op hen of bij hen aan huis een spoor van wapenen of munitie gevonden. De aandacht van Asquith is op het feit gevestigd. Volgens de Times heeft de Engelsche regee ring in beginsel besloten tot schadevergoeding voor eigendommen, die als gevolg van den opstand te Dublin door brand zijn vernield. Er zijn eischen tot schadevergoeding tot een bedrag van 3 millioeu pond ingediend. Onder de Iersche rebellen, die zijn dood geschoten, was Joseph Plunkett, zoon van graaf Plunkett. Den ochtend voor hij werd terechtgesteld trouwde hij met Grace Gifford, zuster van den Ierschen geleerde MacDonagh, die ook is doodgeschoten. De graaf en gravin Plunkett alsmede twee andere zoons zitten gevangen. Venizelos. Naar de Kölnisclie Zeituug uit Athene verneemt, heeft Wenizelos zich in de Kiryx, zijn lijfblad, legen koning Konstantijn gekeerd. Hij verdenkt hem van den toeleg, Griekenlands democratischen staatsvorm door een monar chalen naar Pruisisch model te vervangen Hij ontzegt de kroon het recht, een eigen politiek tegen den wil van het volk te drijven. Het Grieksche volk kan niet gedoogen, zegt hij, dat zijn lot zal afha'ngen van één man, die door het toeval der geboorte aan zijn hoofd is geplaatst en die gewoonlijk den invloed van een engen en niet altijd waardigen kring ondergaat. Naar het heet, heeft dat artikel groot opzien gebaard en houdt de justitie er zich mede bezig. Roosevelt weer candidaat. Roosevelt heeft nu naar nit New-York aan de Daily Chronicle wordt geseind for meel zijn voornemen te kennen gegeven om een candidatuur voor het presidentschap der Vereenigde Staten bij de verkiezingen in het aanstaande najaar te aanvaarden. Italiaansch-Oostenrijksch Front. Succes der Oostenrijkers. WEENEN. In de Dolomieten hebben wij verscheidene vijandelijke aanvallen op onze stellingen in het gebied van den Col di Lana en Tre Sassi afgeslagen. In Zuid-Tirol hebben onze troepen, gesteund door roffelvuur onzer artillerie de voorste vijandelijke stellingen op den Armenterra- bergrug (ten oosten van het Sugana dal), op de hoogvlakte van Vielgereuth ten noorden van het Terragnolo-dal en ten zuiden van Rovereto genomen. In deze gevechten hebben wij 65 officieren, o. w. een kolonel, en meer dan 2500 man gevangen genomen en II machine geweren buitgemaakt. Wij hebben een vijandelijk vliegtuig neer geschoten. Voortgezet Oostenrijksch succes. Iu Zuid-Tirol hebben onze troepen hnn stel lingen op den Armenterra bergrug uitgebreid op de hoogvlakte van Vliegereuth hebben wij de vijandelijl e stellingen Saglio d' Aspio Costa Costa d' Agra Maronie genomenin den Terachnolo-sector zijn wij Piazza en val- luga binnengedrongen en hebben de Italianen uit Moscherio verdreven. Gisternacht hebben wij Zugna Forta (ten zuiden van Rovereto) genomen. In deze gevechten is het aantal gevangenen tot 141 officieren en 6200 man, de buit tot 17 machinegeweren en 13 kanonnen gestegen. Het steenkoolvraagstuk in Engeland. LONDEN, 16 Mei. (Reuter.) Vandaag is te Londen een belangrijke samenspreking tusschen de dagelijksche besturen van het verbond van mijneigenaren en den mijn- werkersbond gehouden tot het treffen van maatregelen om de productie van steenkool te verhoogen. De besproken voorstellen hielden in langere werkuren, verlaging van de leeftijdsgrens voor jongens, indienstneming van meer gebouwen voor bovengrondsche werkzaamheden, zoomede maatregelen om een meer geregelde opkomst van de mijnwerkers te waarborgen. Duitsche persstem over Grey's uitlatingen. De Vossische toont aan dat Grey veel verzoeningsgezinder heeft gesgroken dan As quith en vermoedt dat Asquith, aangezien hem in verband met den militairen toestand niets anders overblijft, de nieuwe uitlegging van zijn ambtgenoot stilzwijgend goedkeurt. Het blad ziet in Grey's uitlatingen het begin van een inkeer tot zich zelf en de mogelijkheid tot een korte voortzetting der gedachten- wisseling, maar meer ook niet. Duitsche vloot naar Riga In Zweedsche havens binnengeloopen koop vaardijschepen melden, dat zij een groote Duitsche vloot, waartoe verscheidene gepant serde kruisers en het slagschip Hindenburg behoorden op weg naar Riga hebben gezien. Omtrent de actie van Dinsdagavond aan de Belgische kust wordt van de Z.-Vlaamsche grens gemeld dat Duitsche kanonneer- .en torpedo-booten uitliepen en met de Engelsche schepen een kort artillerie-gevecht hadden op grooten afstand. Een Duitsche vlieger liet bommen vallen op een der vijandelijke torpedojagers en had een treffer op den kommandotoren van (jat schip. LONDEN, 17 Mei. De admiraliteit deelt mee dat gister bij de Belgische kust een gevecht plaats had tusschen Engelsche torpedo jagers, een Engelschen monitor en eenige Duitsche torpedo-jagers. Na een kort gevecht trok de vijand zich in de haven terug. Wij hadden geen enkel verlies. Waarschuwing aan de onzijdigen. WASHINGTON, 17 Mei. Bernstorff over handigde aan Lansing een mededeeling, van Duitschland, waarin wordt gewaarschuwd dat ieder neutraal koopvaardijschip, dat van een duikboot een teeken krijgt te stoppen, gee.iar loopt, wanneer het zich naar de richting van de duikboot keert. De mededeeling geeft als voorbeeld het geval van het Nederlandsche stoomschip Bandoeng, dat naderde „voor ver vulling der formaliteiten", zooals een der offi cieren van de Bandoeng later mededeelde. Het schijnt, dat de commandant van de duikboct meende, dat de Bandoeng vijandelijke bedoelingen had. De nota verklaarde, dat, wanneer neutrale schepen zich keeren in de richting van duik- booten, de verantwoordelijkheid daarvoor alleen rust op de neutralen. Te Parijs heerscht gebrek aan suiker. De prijs bedraagt het dubbele van den nor malen en men kan slechts kleine voorrad,en bekomen. Het Engelsche Hoogerhuis heeft thans ook de wet op den zomertijd aangenomen. Deze treedt 21 Mei in werking. In Aken is gedurende een geheele week geen stukje vleesch te krijgen geweest. Thans rijden er wagens met voedsel door de stad, waarbij voor de minvermogenden tegen 30 pfennig een middagmaal te verkrijgen is. Ook is er een groote voorraad schelvisch aangevoerd, die tegen 60 pfennig het pond aan de bevolking wordt verkocht. N.R.C. Naar de „Tagl. Rundschau" meldt gaat Krupp nieuwe fabrieken bouwen in de omgeving van München. Volgens Reuter zijn er in den afgeloopen winter 150,000 stuks vee uit Roemenië' naar Oostenrijk gesmokkeld. De regeering stelt daarover thans een onderzoek in. Op een der werven te Hamburg wordt voor de Hamburg—Amerikalijn een buiten gewoon snelvarend stoomschip gebouwd het meet 21,500 ton. De bemanning zal bestaan uit 460 koppen. Het vaartuig, hetwelk „Cap Polonie" is gedoopt, biedt plaats voor ruim 2000 personen en heeft drie schroeven. TER NEUZEN, 19 Mei 1916. De twaalfde jaargang van Littooij's Reis wijzer en Handelsgids voor Zeeland, verscheen heden met den Zomerdienst 1916. De twaalf jarige mag zich in de belangstelling verheugen uit plaatsen als Amsterdam en Rotterdam, waaruit er naar gevraagd werd. Wederom is het boekje van alle nieuwe dienstregelingen voorzien en treft men er de beste handelsadressen in aan. Er is o. m. ook uit te zien, dat Ter Neuzen een postbestelling per dag meer ontvangt, n.l. des avonds om 6 uur, terwijl om 9 uur de laatste bestelling plaats vindt. Doch nog meer trekt het de aandacht, dat de abonné's op de Rijkstelefoon zoo vermeerderd zijn. Vroeger kon dit met één pagina in het 'boekje volstaan, thans is' dit aantal zóó uitgebreid dat er twee volle pagina's voor noodig waren. Deze groote vraagbaak vervat in een klein boekje, zal wederom met succes geraadpleegd worden. Zaamslag. De heer A. Kok, oud-hoofd der openbare school te Othene, is op 65-jarigen leeftijd te Ter Neuzen overleden. Zaamslag. Heden (18 Mei) had alhier een vergadering plaats van ingelanden van den Gr. Iluijssenspolder. Met groote meerderheid van stemmen werd besloten geen subsidie te verleenen voor den verbindingsweg tusschen Oost- en West Zeeuwsch-Vlaanderen, omdat men meende, dat de kosten daarvan door Rijk en Provincie moesten gedragen worden. Verder werd mot bijna algemeene stemmen besloten deel te nemen aan het te stichten waterschap „Othene", conform het voorstel van Gedeputeerde Staten. Komt dit water schap tot stand, dan zal dit 55 polders omvatten. Zaamslag. Tot dijkgraaf van den Eendragt- polder werd herbenoemd de heer M. de Putter Pz. en tot vertegenwoordiger van den polder in den dijkraad der waterkeering van de Margarethapolder de heer J. Vinke Cz. De bezoldiging van den dijkgraaf werd met f 10 en van den ontvanger-griffier met f 15 verhoogd. De ingelanden van den Kleine Huissens- polder besloten, evenals die van de Margaretha polder, geen subsidie te verleenen aan den verbindingsweg tusschen het O. en W. deel van Zeeuwsch-Vlaanderen. Axel Er worden hier pogingen aangewend tot het oprichten van eene machinale drogerij. In deze inrichting zou vermoedelijk een lUOtal personen dag en nacht werk kunnen vinden. Axel. In de weide van den landbouwer S. van Hoeve Fz. aan den armendijk, hebben kwaadwilligen het prikkeldraad doorgeknipt. Benoemd tot belastingontvanger te Nieuwe Niedorp J. F. Ilampe, thans te Axel. Aardenburg. Door den burgemeester is be paald, dat allen, die blijkens het kohier van den Hoofdelijke Omslag dienst 1916, een in komen hebben van f 1000 of meer, niet meer in aanmerking komen voor het verkrijgen van regeeringsbrood. Hoofdplaat. In de vorige week was op den openbaren weg een voer hooi nedergezet, dat daar gedurende een drietal dagen en nachten geheel onbeheerd bleef staan. Toen men ein delijk den wagen ging weghalen, bleek het, dat een ander zich ontfermd had over den reep met blokken, die zich ook op den wagen be vond en misschien uit vrees, dat het touw nat zou worden het opgeborgen heeft, maar niet op de plaats gebracht heeft, waar het behoorde. - „Zei." Roode Kruis. Te Middelbprg is het kruis van verdienste van het Nederlandsche Roode Kruis uitgereikt aan de heeren E. W. Hendrikse, secretaris van de afdeeling Middelburg en dr. R. Bijlsma, leider der transportcolonne, en aan de dames mevrouw Goester-Crookewit en mevrouw Hart manWisse. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de loop der vorige week hebben zich in deze gemeente gevestigd: G. K. Oostdijk, dienstbode, Q 247, uit Zaamslag. J. Riemens, dienstknecht O 35, uit Axel. A. A. E. Vercauteren, dienstbode, Nieuw- straat 9, uit Sas van Gent. C. Bakker, zonder beroep, Westkolkstraat 44, uit Ameland. J. L. de Kleyn, zonder beroep, Van Boven straat 13, uit Wageninojen. J. J. de Feijter, landbouwersknecht A 109, uit Boschkapelle. Vertrokken zijn J. de Koeijer, werkman, Dekkerstraat 45, naar Noord Scharwoude. M. J. de Zeeuw, dienstbode, 7E, naar Sas van Gent. A. J. Verlinde, machinist, Nieuwstraat 40/42, naar Batavia. J. de Mul, bootwerker, le Kortestraat 8, naar Rotterdam. K.' W. Bauts, werkman, Donze-Visserstraat 122, naar Den Helder. P. de Feijter, landbouwer P 78, naar Hoek. Ned. He£v. Kerk. Beroepen te Raalte (toez.)J. Cramer te Maurik te Made en Oud-Drimmelen (toez.): W. ten Boom, cand. te Haarlem te Kesteren P. Kruit te Gouderak. Aangenomen naar Dokkum II. Baudet te Schiermonnikoog. Bedankt voor OostvoorneJ. W. Roobol cand. te Dordrecht. Geref. Kerken. Tweetal te Spijk (Gr.): H. L. Both te Eindhoven en J. Brinkman te Velp. Beroepen te Rijswijk (Z.-H.)J. Thijs te Ilattem te Wateringen: M. Gravendijk, cand te Rotterdamte Gaast en PiaamJ. W Siertsema, cand. te Drachten. Clir. Geref. Kerk. Bedankt: voor SchettensW. Weener te Vianen voor Vlissingen H. Hoogendoorn te Zaandam. „Moeilijkheden" met den z o m e r t ij d De invoering van den zomertijd blijkt lner en daar nog aanleiding gegeven te hebben tot kerkdijken strijd. Zoo vernamen wij van een dorp uit Friesland, waar de kerkeraa'd der Ned. Herv. gemeente den predikant wilde dwin gen nu inplaats van om half 10 om half 11 te preeken, terwijl de kerkvoogden lieten bekend maken, dat zij den torenklok op den ouden tijd zouden houden. Inmiddels verzocht het hoofd der school den bewusten predikant van den kansel af te kondigen, dat hij inzake de schooluren met den nieuwen tijd rekening ging houden. Hoe de verwikkelingen zijn afgeloopen, is ons niet bekend. In welke moeilijkheden deze verandering snuggere geesten leidt, bleek ons uit een bericht van een ander dorp, waar de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente na de invoering van den zomertijd het aanvangsuur van de godsdienstoefeningen een uur ver vroegde, meenende daardoor „op de hoogte van den nieuwen tijd" te komen D r. R o e s s i n g h. Inzake de benoeming van Dr. R. tot hoog leeraar te Leiden schrijft nu Prof. Vissche" (Ned. Herv.) in De Waarheidsvriend" .- „Wat (echter) bij deze benoeming opvalt, dat is de schandelijke onbillijkheid van de liberale pers. Dr. Roessingh, de te Leiden benoemde, behoort tot de Remonstrantsche Kerk, is Itemonstrantsch predikant te Boskoop. Wie zich nu herinnert, welk een kabaal er gemaakt werd, toen dr. Noordtzij benoemd werd, omdat hij behoorde tot de Gerefor meerde Kerken, hoe zijne benoeming werd ojjgeblazen tot een gevaar voor de vader- landsche Kerk, die staat wel eenigszins versteld over het meten met twee maten, waaraan deze pers zich schuldig maakt. Dat dr. Roessingh ook niet tot de Hervormde Kerk behoort, dat hij Itemonstrantsch is, het hindert niet. Alleen de Gereformeerden zijn een gevaar voor de Kerk, zelfs al behooren zij er toe. Wij kunnen er dan ook zeker van zijn, dat dr. Roessingh nooit benoemd zou zijn, als hij tot de gereformeerde richting behoorde, nooit een kans zou hebben gehad, zelfs al was ''ij tienmaal zoo knap geweest als hij nu is. Wanneer zal er toch een eind komen aan liet. schandelijk geknoei met onze theologische faculteitenEn wanneer zal het liberalisme eens liberaal worden en ernst maken met de grondwet, die immers Nederlandsche burgers, afgezien van hunne godsdienstige richting, benoembaar verklaart naar den maatstaf der geschiktheid. Maar in dat laatste schuilt het juist. Het liberalisme acht alleen het libera lisme geschikt. Daarom raast het, als gere formeerden en zwijgt het als remonstranten worden benoemd." Ds. T. B o s. Naar wij vernemen, is de toestand van Ds. T. Bos te Assen, em.-pred. der Geref Kerk A te Dokkum, iets gunstiger. De patiënt is evenwel zeer zwak. „De Rott." De „d r ij v e n d o" Clir. Scholen in Waterland. In totaal is nog voor deze scholen ontvangen f2310,0772, meldt „De Rott." De schade is nog voor geen tiCnde deel gedekt. Voor de Chr. School te Buiksloot is noodig ruim f39,000, voor die te Marken f 298, voor die te Landsmeer f661 en voor de drie Chr Scholen te Bunschoten resp. f200, f625 en f500. Alzoo is in totaal noodig f41,284. Adres voor geldelijke bijdragen 11. Vermeer, Ooievaarstraat 74, Zaandam. Ver r ij king van het Kerkgezang. Donderdag 4»Mei is te Rotterdam gehouden een vergadering van belanghebbenden uit ver schillende deelen van ons land. Op die ver gadering is besloten een kring te vormen welks doel zal zijn om meer belangstelling voor de verrijking van het kerkgezang in de Gerefor meerde kerken te wekken. Door dezen Kring is een commissie benoemd om de algemeene leiding op zich te nemen. Tot leden van bo venbedoelde commissie werden benoemd dr. A. Brummelkamp Jr., Den Haagdr. J. G. Geelkerken, Amsterdam ds. S. Huismans, An- jum Jobs, van den Berg, M. Smith, en C. Besselaar, secretaris, Schiebroekschelaan 35b, te Rotterdam. Het doel van den kring is te komen tot de uitbreiding van de aan onzen psalmbundel toe gevoegde „Eenige Gezangen" en te bevorderen wat verder dienen kan om ons kerkgezang te verrijken. De middelen waardoor de Kring zijn doel tracht te bereiken, zijn le. Aan te toonen te groote wenschelijkheid van het hierboven genoemde 2e. Te beginnen met het verzame len van Gereformeerde Kerkliederen. Tot den kring kunnen "toetreden alle belij dende lidmaten der Geref. kerken. „Ned"

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2