P Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. F E IL L E T 0 N. Binnenland. No. 1328. Woensdag 17 Mei 1916. I3e Jaargang. Uit jonge Jaren. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ier Neuzen ƒ1, Franc» per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENT1ËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver^ tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding „Aan de Redactie. Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. V Waarborg? Zoo spoedig mogelijk" is een zeer rekkelijk begrip. Vooral op parlementair terrein. Vaak staat „zoo spoedig mogelijk" ongeveer gelijk met „op de lange baan geschoven We willen niet hopen dat de term de laatste beteekenis heeft in verband met een toezegging van mr. Uely. Minister Lely toch heeft, zijn voornemen te kennen gegeven, om wijzigingen aan te brengen in de Invaliditeitswet. Hij heeft met prof. Kluyver overleg gepleegd omtrent de aan te brengen veranderingen en „hoopt" nu het desbetreffend ontwerp „zoo spoedig mogelijk" in te dienen. Nu zal nog dienen afgewacht to worden, waarin de wijzigingen zullen bestaan. Een ontwerp kan door „wijzigingen wel geheel en al gedénatureerd worden, een gausch ander karakter gaan dragen. Maar afgezien daarvan, in de mededeeling van minister Lely ligt toch iets, dat aanlokt. Er schemert iets in door, van herstel van schuldig verzuim. De Invaliditeitswet moest al ten uitvoer gebracht worden. Links heeft doodeenvoudig gedaan, ot ze er niet was. Zeer tot schade van de betrokken arbeiders. Immers, de invaliditeitsvoorziening is van aanmerkelijk liooger waarde dan wat men nu, onder den' fraaien naam van ouderdomsrente aan 70-jarigen wil uitkeeren. Van de 1000 blijvende renten worden er in Duitschland toegekend: aan invaliden van 70 jaar en ouder ldo 65—69 jaar 135 I 00-64 197 Aan invaliden beneden de 60 jaar worden daar evenwel (per 1000) aan 473 personen blijvende rente toegekend. Men ziet het verschilde noodzakelijkheid van spoedige voorziening. Toch verwaarloosde Links, enkel uit poli tieke berekening, dit uitnemend volksbelang Thans heeft minister Lely bij de behandeling van art. 1 van liet ouderdoms-„rente" ontwerp een belofte gedaan. Wij vragen is er waarborg, dat die belofte wordt ingelost Er is reden voor die vraag. Mr. Rutgers stelde voor, de inwerking treding van de Ouderdoms„rento"-wet afhan kelijk te maken van den datum van inwerking treding der Invaliditeitswet. Gegeven de ministeriëele belofte, gegeven het feit dat de Invaliditeitswet gereed ligt ter uitvoering, een alleszins logisch en billijk voorste). Minister Lely ging er evenwel niet op in. Toonde zich zelfs uitermate boos. Men moest nu maar opzijn woord vertrouwen. Mr. Rutgers maalde echter om al die ver ontwaardiging niet. Terecht. Boos zijn is geen argumenteeren. Maar voor dit laatste paste de minister. Hij koos de goedkoopere tactiek. Wat ons evenwel te meer vragen doetis er nu een redelijke waarborg voor de ver vulling der gedane belofte Waarborg, dat. er recht geschiede Z. Niet op Zondag. 30) Bertus humde eens en begon. Eigenlijk had hij liever gezien, dat een van de andere jongens het had moeten doen maar hij durfde toch niet weigeren, 't Was een lang hoofdstuk, dat zag hij met éen oogopslag. Nu dan maar. Ze zaten te luisterenheel eerbiedigze vonden het zoo eigenaardigja, een beetje groote-inan aclitig, ze zouden zich geschaamd hebben, als ze tenminste nu zich niet rustig hadden gehouden, wat woelwaters ze anders ook waren. En de geschiedenis zélf, van den wonderdoenden Heiland, en de tegensprekende Joden met die fijne zet van den genezene met zijn vraag of zijn ondervragers óók „Zijn" discipelen wilden worden. De geschiedenis was nog kortelings op school behandeld, en trok opnieuw hun aandacht. Berths kón mooi lezen duidelijk en met nadruk toch had hij bet, heel warm, toen hij het hoofdstuk ten einde gelezen had. Inlusschen, de leugen is verspreid. Er blijft licht nog wel iets van hangen. Een berichtje in de vrijzinnige pers behelsde een poos geleden de mededeeling, dat Dr. Kuyper uit Buda-Pest naar Nederland terug kecren zou. Op zich zelf onschuldig. Het gif zat echter in den staart. Dr. Kuyper zou op Zondag de reis onder nemen. Daar werd misbaar genoeg over gemaakt. Want als Dr. Kuyper zóó iets had bestaan, en het was immers zoo, wat huichelaar moest hij dan niet wezen. Kon dan dat vroom gezwets van „ontheili ging van den dag des Heeren niet eens op de "echte waarde geschat worden Eu kon dat feit, na eerst het braaf gemoed ten hevigste ontroerd en verontwaardigd te hebben, ook nog niet dienen voor de a. s. stembus Was daar geen slaatje uit te slaan Wat bleek echter'? Dat Dr. Kuyper volstrekt niet op Zondag had gereisd. Dat hij integendeel de reis onderbroken had,om den Zondag vrij te houden. Dat viel eigenlijk gezegd wel een beetje tegen. Hoe werd nu den volke kond gedaan, dat het eerst verspreide bericht valscli was? „Het Volkdeed het in dezer voege „Chris telijk Nederland kan gerust zijn." Och, „Christelijk Nederland" was heelemaal niet ongerust geweest, Integendeel, het andere deel van Nederland scheen zeer ongerust Gelukkig dat het teeder gemoed, zoo ruvv opgeschrikt, thans weer onbezwaard mag zijn. „Free, dank jij eens," gebood Van Henten. Free zei hardop zijn gebed géén der jongens vond het vreemd 't was net, of het poo hoorde. Na den eten konden ze naar hartelust gaan spelen. Gelegenheid was er ruimschoots. Ze ver maakten zich allerkostelijkst. De middag vloog om. „Nog een spelletje verstoppertje," stelde Kees van Wal voor. Dat werd goedgevonden. Cor moest zoeken. Ieder der andere jongens ging een plaatsje kiezen, waar hij meende veilig te zijn. Wim van Ree was een poos lang onvindbaar. Eindelijk, toen ze gezamenlijk op zoek uitgingen, vonden ze hem weggedoken onder een bij zonder groote mand, die hij omgekeerd had. Het magazijn en pakhuis bood verrukkelijke plekjes, om zich te versteken. Telkens weer werd een nieuw spel begonnen. „Nu nog één, hoor, en dan gaan we naar huis," zei Cor. „Later mag ik niet thuis komen. Zoo werd afgesproken. Bertus zocht een plaatsje, waar tot dusver niet was gezocht. Op zijn eentje liep hij de achterdeur van het magazijn uit en kwam op een binnenplaats. Ilij zag een kelderdeurtje openstaan. Om in dien kelder, waarin groote vaten en tonnen stonden, te komen, moest je DE NIEUWE VERLOFSREGELING. Het Tweede Kamerlid de heer Duymaer van Twist heeft de volgende schriftelijke vragen tot den minister van oorlog gericht i" Wat is de reden, dat op heden, 12 Mei, het departement van oorlog officieel mede deelt, dat tegen omstreeks 1 Juni een nieuwe regeling van de verloven der gemobiliseerden zal worden ingesteld II. Ligt het in de bedoeling van den minister, dat de periodieke verloven vóór dien datum niet meer zullen worden verleend Zoo ja, heeft het niet verleenen dezer verloven zijn oorzaak in den ernst van den toestand dan wel in de voorbereiding van de te treilen regeling Til. Is de minister bereid, indien dit laatste het geval mocht zijn, meer spoed te doen be trachten bij het samenstellen van de nieuwe regeling Onder vele blijken van belangstelling vierde mr P. W. A. Cort v. d. Linden Zondag zijn zeventigsten verjaardag. KAMERVERKIEZING WINSCHOTEN. De minister van staat, minister van binnen- landschfc zaken, overwegende, dat, ten gevolge van het overlijden van dr. D. Bos, in het kiesdistrict Winschoten een verkiezing moet plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Genoraal, heeft bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Vrijdag 2 Juni, de stemming, zoo noodig, op Vrijdag 16 Juni, de herstemming, zoo noodig, op Vrijdag 23 Juni. PROF. VISSCHER. Prof. dr. H. Visscher heeft, naar de Stand, meldt, ontslag genomen als assessor in het Gentraal-Cotnité van Anti revolutionaire Kies verenigingen. DE DUITSCHE DESERTEURS. Naar het Hbld. uit Alkmaar vernam, zijn naar aanleding van liet jongste besluit van den minister van oorlog reeds 7 Duitsche gedeserteerden, die in het interneeringskamp te Bergen vertoefden, daaruit ontslagen. Verschillende particulieren helpen deze mannen nu verder voort. EEN GESCHENK AAN DE PRINSES. Naar het Vad. vernam, heeft het Koloniaal Instituut zijn 2000e schoolverzameling aange- eerst een tree of zes omlaag, kan kon je, bukkende den kelder binnen komen. Het verwulf was laagrechtop kon je er eigenlijk niet loopen zonder telkens je hoofd te stooten. Bertus beraadde zich niet lang. Dat was juist een bij uitstek gunstige gelegenheid om je te verbergen. In liet halfduister zagen ze je niet, zelfs al kroop je nog nergens achter. Hij daalde derhalve voorzichtig de treden af, opdat het geluid der voetstappen hem zou verraden. Wat was het hier in den kelder kil en donker. Hij liep in gebukte houding een eindje voort en bemerkte toen, dat de kelder eigenlijk een soort breede gang was, die achteraan rechthoekig omboog. Daar was liet nóg duisterder, 't kon niet mooier. Hij begaf zich, nog steeds behoedzaam sluipende, wat trouwens een ganscli overbodige voorzorg was, maar dat immers zoo bij het spel hoorde, naar het allerachterste hoekje en dook,^ al tastende, achter een hoog vat neer. Een oogenblikje kwam zelfs de gedachte in hem op, in dat vat te kruipen, maar hij zag van dat plan toch maar afje kon niet weten, hoe zoo'n vat er van binnen wel uitzag, en boven dien, de kans om ontdekt te worden, was ook zonder zoo'n gewaagd tonnenbezoek, al zeer Hij luisterde of hij ook iets van de andere boden aan Prinses Juliana, ten behoeve van het onderwijs der Prinses. "De verzameling producten van de JNeder- landsche Koloniën is volkomen gelijk aan die, welke van wege het instituut aan de scholen wordt verstrekt, maar is vervat in een fraai gebeeldhouwd kistje van Indische houtsoorten. HOUT. Naar Het Volk verneemt, heeft de regeering besloten de hier te lande aanwezige voorraden hout, bestemd voor het bouwbedrijf, te doen inventariseeren, ten einde aldus een gronds ag te vinden voor de overweging van maatregelen tot grooteren invoer van hout, om verdere stagnatie in het bouwbedrijf als gevolg van de Tiooge houtprijzen tegen te gaan. GEEN ONDERHANDELINGEN OVER UIT VOER VAN VLEESCH NAAR ENGELAND. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt Naar wij uit de beste bron vernemen, is het door Reuter overgeseinde gerucht, als zou den er tusschen de Nederlandsche en de Britsche regeering onderhandelingen plaats vinden over den uitvoer van vleesch uit Nederland naar Engeland, van allen grond ontbloot. MILITAIRE VERLOVEN. - Naar wij vernemen, bestaat het voornemen de periodieke verloven te stellen op driedaag- sclie verloven om de maand. Van andere zijde meldt men ons echter, dat de militairen 7 dagen per maand verlof zouden ontvangen. Alle bijzondere verloven, die niet van dringenden aard zijn, zouden vervallen. Deze bepalingen zijn niet van toepassing op officieren, vrijwillig en reserve-eskader. Door deze regeling zou dus 25 pCt. per bataljon weg zijn en derhalve een heele compagnie per week ontbreken. (Het Vad.) BROODREGELING. Het bestuur van de Ovcrijsselsch-Geldersche Bakkersvereeniging heeft, naar de Zw. Ct. meldt, Zaterdag het volgende adres verzonden aan den minister van landbouw, nijverheid en handel dat het vei bod van het bakken van witbrood voor de bakkerij in de provincies, vooral ten plattelande, van zeer noodlottigen invloed is dat die bakkers, welke zich stipt aan de wet telijke bepalingen houden, zich op ernstige wijze in hun bestaan bedreigd zien dat het zelf-bakken van witbrood door particulieren voortdurend toeneemtdat zelfs meermalen door particulieren witbrood geleverd werd aan anderen, ook voor feestelijke gelegenheden dat hierdoor voor vele bakkerijen bet, debiet zoodanig is verminderd, dat liet bedrijf ten jongens vernam, maar geenerlei geluid drong hier tot hem door. Zoo zat hij een paar minuten. Hij vond liet hier eigenlijk wel een beetje „eng" zat toch niet recht o|! zijn gemak. Zou hij maar niet zijn schuilhoekje verlaten? Maar, het zou toch leuk zijn als ze nu eens naar hem moesten blijven zoeken; als ze hem werkelijk niet viuden konden. Toch, het was hier akelig stileu zoo donker, vooral hier achterin. Kwam er nu nóg niemand Hij zou dan maar weggaan.... Nog even ge wacht! Hoorde hij daar niet iemand?... Ja, zeker Kees, die zoeken moest. Nu zich heel stil gehouden. Hij hoorde liet gedempte ge rucht van voetstappen eenig gestommel met vaten. Ila! ze zochten hem. Zou Kees hom vinden Een ooirenblik later was liet weer stil. Deed men nu een deur dicht? Hij kon het niet zienhier achterin, waar hij zat, zeker niet. Hij hoorde niets meer. Nog even wachten! Het'kon wel een list zijn, om hem naar buiten te lokken wie weet, stond Kees niet achter de deur op den loer. Nee, Bertus zou zich niet zoo gemakkei(jk laten ver schalken. (Wordt vervolgd. inzending van advertentië^óóT^uTen op den dag der uitgave DOOR ZELANDIA. I Nadruk verboden. l-i. gei'ing- j

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1