Sproeten sieraad. Na gebruik van één Schooltasschen Gemengd Nieuws. VOOR DE JEUGD. ~1 Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichte ii. Hoog watergetij te Ter neuzen. Advertentie u. Koopt in verschillende modellen en prijzen, D. H. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. De f60.000 niet gestolen Te Sondol (bij Gaasterland) ging iemand verhuizen, en vermiste in zijn nievve woning voor f G0.000 aan geldswaardige papieren en Jongens en Meisjes. Ik geef weer maar zoo gauw mogelijk het woord aan mijn kleine medewerkers en -werk sters. Mag ik nog even herinneren, dat ik nog graag, van velen, bijdragen ontvang? Een paar vriendjes en vriendinnen, die me vroeger met zulke dikke brieven verrasten, schijnen me heelemaal te vergeten. Of zijn ze nog bezig iets klaar te maken? Briefwisseling. Zwaluw. Vriendelijk bedankt. Ga zoo maar voort. Knotwilg. Dat is aardig van je. Spring-in-'t Veld. Nee, die kunst versta ik gelukkig niet. Dank voor de medewerking. o Nieuwe raadsels enz. 1. Wie ben ik? 'k Ben rond en hard, en niet te eten, effecten uit zijn brandkast die met geforceerd was dus blijkbaar met een sleutel geopend. Een' pak Russische effecten was echter met uit de brandkast verdwenen. De verdenking viel op een viertal Belgische geïnterneerden die bij de verhuizing hadden geholpen. Een hunner werd gearresteerd. Het parket bezocht de boerderij, en bij het zorgvuldige onderzoek werd geconstateerd dat de oogenschijnlijk ledige brandkast een dubbel plafond had, toevalligerwijze gevormd doordat de bovenste ijzeren plank tijdens de verhuizing, waarbij de kast op haar rug was gelegd, naar boven was geschoten en beklemd was geraakt, waardoor niemand de plank miste en de kast ledig scheen te zijn. Daar boven lagen alle vermiste papieren. Do be wuste Russische effecten hadden op de tweede plank gelegen. Hooge prijs voor het mosterdzaad. In geen honderd jaar is, zoo meldt men uit Groningen, het mosterdzaad zóó duur geweest als heden het werd voor f 140 per mud ver kocht aan de graanbeurs alhier. Oorlogslasten. In het weekblad „Economisch-Statistische Berichten" komt een staatje voor van de be dragen, die de verschillende neutrale landen lijdens'de crisis hebben moeten leenen. Zweden f83 millioen mark. Noorwegen 81 Denemarken 184 Zwitserland 140 Griekenland 147 Samen 691 Daartegenover Nedeiland 823 millioen mark. Ilier is echter de Indische leening onder be grepen. Na aftrek van deze, blijft nog over 719 millioen mark. Ons land, met ruim 6 millioen inwoners heeft dus voor mobilisatie-uitgaven en andere crisis-kosten meer moeten leenen dan de vijl genoemde landen, met in totaal ruim 19 nul lioen inwoners tezamen. De redactie van Econ. Stat. Berichten" wijst er op, hoe groote lasten aan ons land, ook in vergelijking met de andere neutralen, door den oorlog zijn opgelegd." Zomertijd in Engeland. Het Lagerhuis heeft met 170 tegen2stemmen een motie ten gunste van een stelsel om tijdens de zomermaanden daglicht te sparen, aange nomen. De regeering zal op grond daarvan een voorstel indienen om de klokken den 21en dezer om twee uur 's ochtends een uur vóór te zetten. De gewone tijd wordt op 1 October hersteld. In de verbandplaats. Uit een brief van een soldaat voor Verdun Verbandplaats in een kerk. Man naaat man liggen ze. In de sacristie plaatsten de doktoren een operatietafel. Achter het altaar liggen de eeuwige slapers. De deur wordt geopend. Een baar wordt binnen gedragen. Een ligt er op. Met groote heldere oogen kijkt hij rond. Met oogen, die alles in zich willen opnemen, alles meenemen. „Nu mijn jongen vraagt de dokter eu streelt hem het haar. „Een flinke dosis morphine, dan ben ik tevre den, dokter", fluistert de gewonde. Zijn rech terarm en linkerbeen zijn hem door een gra naat afgescheurd. De dokter knikt vriendelijk. Spoedig slaapt de gewonde bij de anderen achter het altaar. Weer gaat de deur open. Een lange blonde vaandrig van de genie komt binnen. Met vuil bedekt. Hij komt uit de loop graven. Hij gaat naar den dokter. Zijn broe der, de luitenant moet hier liggen. Hij wordt achter het altaar gebracht. Zwij gend, ietwat bleek, komt hij terug. Groet den dokter en gaat met verschrikten blik weer de kerk uit. Een uur later. Dan wordt hij op de baar binnengebracht. Een granaat heeft hem op Vraagt ge, hoe of ik ben geheeten Ik rijm zeer goed op 't woordje krent, Geeii enkele jongen die mij niet kent. (Ingezonden door de Knotwilg.) 2. Welk volkje. Ik ken een nijver volkje, 't Bouwt huisjes, net van pas, En niet van hout of steenen, Och neen, alleen van was. Het leeft geheel van bloemen, 't Geeft honing suikerzoet. Zeg kunt gij 't volkje noemen, Kom raad 't eens, gauw en goed (Buitenleven). den terugweg getroffen. „Zie je, Hans Otto, nu kom ik bij je Dan is het voorbij. PRED IKBE U R T E N. ZONDAG 14 MEI 1916. vuur geopend op verschillende plaatsen van de boven-Isonzo. Als antwoord hierop hebben de Italianen het bombardement van Tolmein hervat. De Italiaansche alpenjagers hebben den top van den Toekla-berg genomen. Zij maakten daarbij 123 gevangenen, waaronder 4 ofeeieren Veel 'munitie viel als buit in hunne handen. Kleine aanvallen der Oostenrijkers op den top van de Podgora-hoogte en op verscheidene andere plaatsen zijn door de Italiaansche troepen afgeslagen. Een Oostenrijksche vlieger heeft bommen geworpen op hot station Ostetoletto, terwijl de Italiaansche vliegers op verschillende an dere plaatsen bommen geworpen hebben. Washington, 12 Mei. Lansing heeft in een persgesprek gezegd, dat de Vereenigde Staten voornemens zijn aan Duitschland te vragen welke straf is opgelegd aan den bevelhebber van de duikboot, die het s.s. „Sussex heeft aangevallen. Ook liet hij doorschemeren, dat aan Oos- tenrijk-IIongarije van gevraagp worden welke straf is opgelegd aan de commandanten der duikbooten, die verantwoordelijk zijn voor de vernieling van de ss. Ancona en Arabic. Men seint ons uit 's Gravenhage Militaire verloven. (Officieel). Door het Departement van Oorlog wordt medegedeeld dat omstreeks 1 Juni een nieuwe regeling voor verloven der gemobiliseerden zal' worden ingesteld. Waar tegenover liet met onbepaald (klein) verlof zenden der Land weer-lichting 1913 dat op 1 Juni was voor genomen, uitgesteld wordt 10 JULI. In liet gewijzigde stelsel zullen ook weder periodieke verloven worden verleend. Men seint ons uit Rotterdam Met, het s.s. Goentoer is hedenmorgen elf uur alhier uit Batavia aangekomen de heer A. W. F. Idenburg, oud goeverneur van Ned. Oost-Indië. 3. Ik droeg mijn moeder, zij droeg mij. Van jongsaf hing ik aan haar zij. Toen zij vermoord werd en geplukt, Ben ik van hare zij gerukt. Hoewel ik stom geboren ben, En geene talen spreek of ken, Toch spreek ik klaar in ieder land, Gedreven door mijns meestershand. Mijn lafenis is zwarte gal Ik diende menschen overal. En heeft men mij ook scherp gesneên, Nochtans bemint mij iedereen. 4. 'k Woon in een hoog en luchtig huis, vlak onder 't kruis. En 'k zing vast alle dagen, En of de zon mij gloeiend stookt, De sneeuwjacht jaagt, de stormwind [spookt, DAGEN. Voorm. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 13 14 15 16 17 18 19 Mei 11.29 12.21 1.— 1.24 2.3 2.43 3.26 Nam. 11.55 12.42 1.3 1.43 2.23 3.4 3,48 Parijs, 12 Mei (Havas.) Na eene reeks van verwoede worstelingen, is de slag bij Verdun aan het luwen. In den nacht van 10 op 11 dezer is een aanval der Duitschers ten westen van Vaux niet handgranaten en de blanke wapens afge slagen. In het laatste etmaal voortdurend geschuts- duel in het bosch van Avocourt en in het bosch van Coillette. De Duitschers zijn zichtbaar uitgeput. On getwijfeld zullen zij van het bestand nog partij trekken om hunne eenheden te her stellen, nieuwe krijgskrachten aanvoeren, hun geschut verplaatsen en hun schietvoorraad aanvullen. Daarna zullen ze ongetwijfeld de gevechten hervatten. De slag bij Verdun is thans zijn 80sten dag ingetreden. De opmarsch der Duitschers heeft hen be trekkelijk weinig voordeelen opgeleverd. Men kan dus met vertrouwen hunne nieuwe aan vallen tegemoet zien. Londen 12 Mei. De artikelsgewijze be handeling van de wet op den militaren dienst plicht is afgeloopen. Men verwacht, dat de wet de volgende week zal worden afgekondigd. Rome. Officieel. Voortdurende werking dei- artillerie aan den ingang van het Askadal, waar de Italianen aan de Oostenrijksche ver dedigingswerken schade hebben toegebracht. Gisterenmiddag hebben de Oostenrijkers het Gij hoort mij nimmer klagen. Nooit ben ik bang, Ik zing mijn zang. Wie ben ik, wou ik vragen (De Kanarie). Toen ik was jong en schoon, Droeg ik een blauwe kroon. Toen ik werd oud en stijf, Deden ze mij een band om 't lijf, Toen lieten ze mij zinken, Tot ik begon te En later werd ik nog gedragen Van Koningen, Prinsen en Graven. (Ingezonden door Lotto.) De dagdief. Eens gingen naar 't verhaal ons meldt, Drie vrienden wandlen in het veld. De zon scheen helder, 't weer was zoel, De zomerwind woei frisch en koel. Niet ver was 't drietal nog gegaan, Daar zagen zij een molen staan. De wind was goedsnel liep de vliet, Maar toch, de molen maalde niet. En schoon 'taan koitm niet ontbrak (Getuige menig volle zak De molenaar zoo lang hij was, Lag lui en leeg er bij in 'tgras. Verbaasd zag hem het drietal aan En bleef toen voor den molen staan Ze staarden zwijgend op 't gebouw Alsof hun blik 't doorboren wou. Dit leek den luien molenaar Iop gelaat, hals, handen en armen, strekken niet tot potje SPRUT0L, wordt de huid volk- komen blank. Alle goede drogisten in iedere plaats verkoopen Sprutol. Fabrikant A. MIJNHARD!', Pliarm. fabriek ZEIST. bij den boekhandelaar Al bijster slecht en wonder raar. In 't einde sprak hij boos tot d'een Waar tuurt gij toch zoo stadig heen „Wol, naar dit huis, mijn goede man, Ei zeg ons wat dat wezen kan „Maar hebt gij dan geen oogen meer?" Sprak de lyider, 'tis een molen, heer." „Dan hebben w'ons geheel vergist; Wij dachteneen gevangenis is 't." „Hoe dacht ge dat En op wat grond Omdat een dief aan d'ingang stond. De molenaar niet verder vroeg, Snel droop hij af; hij wist genoeg. (Ingezonden door Reseda. Een tiendeelige breuk. Een jongen liet in de keuken den suikerpot in tien stukken vallen. Toen zijn moeder riep: „Jan, wat doe je daar?" antwoordde hij: „Moe, ik maak een tiendeelige breuk." K. - K. - K. De knappe knipper en kapper Knap knipte en kapte knap; maar de knappe knecht van den knappen knipper en kapper Knap, knipte en kapte knapper, dan de knappe knipperen kapper Knap, knippen en kappen kon (Spring-in-'t Veld.) Vele groeten van R. 9. Voorstel tot onderliandsche verpachting van grï)evoorzitter deelt mede dat twee verzoeken tot verpachting zijn ingekomen. Ie van C. ^mge- velae voor het grasgewas op de ^graafplaats voor een bedrag van £31,50. Dit wordt toegestaan 2e van J P. Vercouteren voor het gras achter de IT. B. S. voor f35. De Voorzitter zegt dat dit bedrag aanmerkely lager is dan het vorige jaar daar nu een groo "•Sfiword. r^tSog gewezeö is op 'de verplichting om de afrastering zoo te maken dat er altijd nog een pad overblijft voor voetgangers. 10. Wijziging van de begrooting 1915, De heer van Hasselt vraagt enkele inlichtingen over sommige posten. Deze worden hem door den Voorzitter verstrekt. 11. Wijziging begrooting 1916. Z. h. s. besloten tot de vorgestelde wijziging. 12. Reclames tegen den aanslag in plaatselijke ^Deze* worden in geheime vergadering behandeld. 13. De Voorzitter deeit mede, dat van het Nat Steuncomité een circulaire ontvangen is, waarin de vraag wordt gedaan of er ook behoefte is kleedingstukken te verstrekken. In de commissie vergadering is deze zaak besproken en de wensche- lijkheid uitgesproken onderkleeding, klompen en schoenen te verstrekken aan diegenen waarvan na onderzoek bewezen is dat zij het noodig hebben. Spreker komt thans namens het plaatselijk steun comité met de vraag of van het geld dat door den Raad is toegekend, ook een gedeelte te mogen ge bruiken voor bovengenoemd doel. De heer Van Hasselt doet de vraag of het comité het noodig vindt kleeren te verstrekken, zonder door belanghebbenden verzocht te zijn. Zijn er al klachten ingekomen vraagt spreker. Zoo ja, dan vindt hij dat een geschikter aanleiding dan wanneer ons dat ver uit Den Haag wordt opgelegd. Zou het, vraagt spr., in de tweede plaats verstandiger zijn' om bijv. bij de meergegoeden eens rond te gaan om wat afgedragen kleeren. In de derde plaats vindt spr. het nu niet den tijd kleeren te verstrekken, daar October daarvoor gewenschter is, met het oog op de koudere temperatuur. Naar aanleiding van deze bedenkingen wordt nog een en ander in 't midden gebracht over het al- dan niet wensclielijke van het geven van kleeren, waarna de Voorzitter verklaart op grond van ervaring in dezen, dat velen vooral in kleeding sterk achteruit zijn gegaan en deze beslist welkom zullen zijn. Nog wordt meegedeeld dat het onderzoek naar de behoefte zal ingesteld worden speciaal door dames. Besloten wordt het beschikbaar gestelde geld gedeeltelijk te gebruiken voor verstrekking van onderkleeding. Rondvraag. Met het oog op de aanstaande op neming van wegen en voetpaden, vestigt de heer van Hasselt de aandacht van B. en W. op de Koe dijk welke op schandelijke wijze verzorgd is door het aanbrengen van kolossale bonken steen waar door de weg niet te begaan of te berijden is. De Voorzitter zegt rekening te zullen houden met de gegeven wenk. De heer de Jager, vermoedende dat men nog niet geslaagd is met een klerk ter secretarie, vraagt of dat niet te groote stagnatie oplevert. De Voorzitter zegt dat de sollicitaties van dien aard zijn, dat nog geen keuze kon gedaan worden We wachten nu op den afloop der examens, daar wellicht zich dan meer sollicitanten zullen aan melden. Wat betreft de loop der werkzaamheden, deze worden slepend gehouden. De heer Nolson vestigt de aandacht op de zink put in de Nieuwstraat, daar deze bij harden regen in een minimum van tijd overstroomtdit veroor zaakt niet alleen last voor de bewoners zelve doch ook Voor voetgangers. De heet Eijke zegt dat het in de Noordstraat dezelfde toestand is. De Voorzitter hoopt er in het college van B. en W over te spreken. Hierna schorst de Voorzitter de vergadering ten einde punt 12 reclames] met gesloten deuren te behandelen. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 10 en 3 uur, (zomertijd) Leeskerk. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. IJ. v. d Zee van Wester- geest en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. JH. Lammertsma en 2 uur, Ds. IJ. v. d. Zee. Zaamslag 10 en 3 uur Ds. H .P. M G. de Walle. Hoek 10 en 3 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/ï en 2 uur,. Ds. A. Timmerman. Doopsbediening. Sluiskil 9 en 2 uur, Dhr. L. Dek- Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz Zaamslag 10 en 3 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 10 en 3 uur Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 10 en 3 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 10, 3 en 6«/a uur (zomertijd!, Ds. D. C. Overduin. Oud-Gereformeerde Gemeente" (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen 10, 3 en C'/i uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/j uur, Evangelisatie. Middelburg, 11 Mei. Ter graanmarkt was de aanvoer van geen be- teekenis. Enkele monsters tarwe werden aan on derstaande noteering verkocht. Nieuwe tarwe f 18,50 a f 19,50 per 100 kilos. Boter f 0,57s a f 0,675, voor pariculieren f 0,67s per ^Eieren f6,10, voor particulieren f6,60 per 100 stuks.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 3