Kerk en School. Door de verschillende kerkeraden alhier is besloten de godsdienstoefeningen, die jl. Zondag geregeld waren naar den nieuwen tijd, voortaan te regelen naar den ouden. Ze vangen dus aan om 10 en 3 uur. Vier t (j d r e g e 1 i n,g e n. Te Overslag, dat gedeeltelijk in Nederland, gedeeltelijk in België ligt, heeft de nieuw uitgevonden zomertijd de verwarring, die daar op het punt van tijdregeling reeds bestond, nog vermeerderd. De kerk staat op Belgisch grondgebied, en de bovenklok wijst den Duitschen zomertijd aan, maar in de kerk volgt men nog altijd de oude Belgische tijdregeling (Greenwich'tijd). De Hollandsche militairen, de post en de Nederlandsche douanen regelen zich naar den Nederlandschen zomertijd, maar de Holland sche school neemt, om het den kinderen gemakkelijk te maken, een tijdregeling aan, een uur verschillend met den Duitschen zomertijd. Wanneer dus de kerkklok twee uur aan wijst, staat het horloge van den pastoor op 12 uur, dat van de Hollandsche onderwijzers op 1 uur, dat van de Hollandsche ambtenaren op 1 u. 20 m. (Vad Dinsdagnamiddag zijn twee Russische krijgsgevangenen, die in België gewerkt had den, bij Overslag op Hollandsch grondgebied ge komen. Zij hadden met de handen een gat ge graven onder de electrische draadversperring. Hoofdplaat. Alhier is Zaterdag bericht ont vangen uit Brussel, dat Ds. P. J. Wauters, emeritus predikant, zijn beroep naar de N. H. gemeente te Hoofdplaat heeft aangenomen. Hoofdplaat. Dat nu juist alle leden van het schoone geslacht geen engelen van zacht moedigheid zijn, bewees dezer dagen een be woonster van de Oesterput. Na eene woordenwisseling met een barer buurvrouwen, meende zij haar gemoed te moeten koelen aan een vijfjarig kindje van haar buurvrouw, dat zjj met een steen zoo danig tegen het hoofd gooide, dat het noodig was geneeskundige hulp in te roepen. Dat de politie zich met de zaak bemoeide is zeer natuurlijk. „Zei". In de gemeente IJzendijke zal door eenige Belgen een vlasfabriek opgericht worden. Borssele. In de soldatencantine is ingebro ken. De dief heeft uit een lade een bedrag van ongeveer twaalf gulden aan kleingeld ontvreemd benevens eenige stukjes kwatta. Aan de politie is aangifte gedaan van den diefstal. De Au tire v. Part ij dag te V 1 i s s i n g e n. Woensdag hielden de Anti-Revolutionaire kiesvcreenigingen in Zeeland te Vlissingen een partijdag. De middagvergadering was matig bezocht en werd door den voorzitter, den heer D. Mul der van Zierikzee, na gezang en gebed ge opend met het uitspreken van een openings woord. Vervolgens richtte de voorzitter der Plaat selijke Anti-Rev. Kiesvereeniging, de heer P. G. Laernoes Sr., een welkomstwoord tot de aanwezigen. Besloten werd een telegram van hulde te zenden aan dr. A. Kuijper te 's Gravenhage, waarop een telegram terugontvangen werd. Hierop kreeg de spreker van den dag, de heer mr. J. A. de Wilde uit Den Haag het woord, tot het uitspreken van zijn rede „Van hoog belang". Hij ging o. m. het belang van Provinciale Statenverkiezingen in het algemeen na en wees op de ongunstige positie, waarin de rechterzijde in de prov. Zeeland verkeert. Van de 11 leden, die in deze provincie af treden, belmoren er niet minder dan 10 tot de rechtsche partijen. Stelt men zich zwak aan, dan krijgt mr Lucasse bij Kamerontbin ding zijn congé. Ds. L. Bouma van Middelburg sloot deze samenkomst met dankzegging. De avondvergadering was beter bezocht. Nu was het woord aan den heer C. van dei- Voort van Zijp, lid der Tweede Kamer. Deze sprak over de politieke beteekenis der Statenverkiezingen. Ook hij wees o. m. op het groote belang, dat aafi het rechts blijven der Eerste Kamer verbonden is. Ds. J. Sybesma van Zierikzee eindigde dit avonduur met dankzegging. Vlissingen. Het Ilbld. meldt, dat de Centrale antirev. kiesvereeniging candidaat heeft gesteld de heeren H. J. E. Gerlach van St. Joosland en G. van de Putte. Prov. Statenverkiezingen. Door het Vrijzinnig Prop. Comité zijn can didaat gesteld voor het district Middel burg de heeren mr J. Adriaanse, dr J. C. Bolle en jhr P. J. Boogaert. Voor het district Vlissingen zijn door de Vrijzinnigen candidaat gesteld de heeren dr A. Staverman te Vlissingen en J. D. Viruly, burgemeester van Westkapelle. Vlasverordening ingetrokken. De kommandant in Zeeland heeft bij 9 Mei uitgevaardigde verordening ingetrokken de ver ordening van 28 Maart '16, betreffende het ver voer uit Zeeuwsch-Vlaanderen van vlas, als mede van vlasafval. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de loop der vorige week hebben zich in deze gemeente gevestigd: P. Meeuse, dienstbode, Vlooswijkstraat 62, van Oudelande. P. J. de Nijs, zonder beroep, O 185, van Oudenbosch. A. Prevoost, schipper, Javastraat 11, van Hoofdplaat. J. de Vos, veldarbeider, O 48, van Zaamslag. Vertrokken zijn II. Koole, zonder beroep P 83, naar Water landkerkje. J. Hamelink, zonder beroep, Donze Visser straat 129, naar Schore. II. P. Verschorre, dienstknecht, P 72, naar Philippine. J. B. Smet, klompenmaker, Q 128 naar Hoek. M. Kayzer, veldarbeider, O 73 naar Zaamslag. P. V. Galle, zonder beroep, Grenulaan 13, naar Middelburg. C. de Nijs, zonder beroep, O 185 naar Etten en Leur. A. .1. Jacobs, werkman, Baandijk 18, naar Westdorpe. M. J. Machielsen, dienstbode, le Korte- straat 1, naar Rotterdam. Ned. Herv. Kerk. Drietalte Amsterdam (vac. C. J. Lamme- rink), H. G. W. Briedé te Franeker, Dr. F. J. Los te Koudekerk a. d. Rijn en W.J.Ros- cam Abbing te Leiden. Te Amsterdam (vac. wijlen J. M. Snethlage), Dr. J. W. F. Gobius du Sart G.Jzn. te Woudrichem, II. Kwint te Utrecht en C. H. Nolke te Hattem. Geref. Kerken. Aangenomen naar TwijzelK. Winkelman, cand. te Loenen a d Vecht. Bedankt voor St. Pancras en Heer Hugo- waard, Langeslag en Ouddorp: K. Winkel man, cand. te Loenen a. d. Vecht. In de gisteren gehouden vergadering der classis Axel is de heer T. Tollenaar van Zaamslag geëxamineerd en toegelaten tot de bediening des Woords bij de Geref. kerken. Door diezelfde classicale vergadering is toestemming verleend tot het voor de 2e maal beroepen van den WelEerw. Heer Ds. S. Groeneveld van Oenkerk (Friesland) als predikant der Geref. kerk te Ter Neuzen. Te Poortvliet wordt in de Geref. kerk een nieuw pijporgel geplaatst uit de fabriek van den heer A. S. J. Dekker te Goes. Aan de Gereformeerde School voor m. u. 1. o. te Groningen is een liandelscuisus geopend, waaraan o.m. de heeren Mr. P. de Groot en P. II. Dijksterhuis onderwijs zullen geven. Zeldzame overgang. Ds. V. E. Vethake, predikant der Ned. Herv. Kerk te Koedijk (N.-H.) en behoorende tot de vrijzinnige richting, is, naar men aan de „Ned." schrijft, voornemens wegens veranderde geloofsovertuiging zijn ambt neer te leggen en in de Rechten te gaan studeeren. Ds. Vethake gaat zich nl. voegen bij de Roomsch Katholieke Kerk en woont, hoewel nog niet toegelaten tol de Communie, reeds geregeld de Mis bij. De School en de Z o m e r t ij d. Op een vraag van een Gemeentebestuur aan den Minister van Binnenlandsche Zaken' of het geoorloofd is, dat het gemeentebestuur en de districtsschoolopziener in verband met de gewijzigde tijdregeling de Scholen een uur later te doen aanvangen in het belang der arbeidersbevolking, heeft de Minister aan dat Gemeentebestuur laten weten, dat Z.Exc. het toch niet op den weg van autoriteiten gelegen acht om in te gaan tegen de wettelijke vast gestelde tijdregeling, tenzij een overwegend belang van plaatselijken aard verandering van het aanvangsuur der Openbare Lagere School dringend noodzakelijk maakt. Kerk en z o m e r t ij d. Men schrijft aan de N. R. C. In Friesland ondervindt de kerk reeds op verschillende plaatsen, vooral in do greid- landen, dat zij zich meer heeft te regelen naar de boeren dan naar den officieelen zomertijd. Daar men volgens de plaatselijke gewoonte de godsdienstoefening des Zondags morgens in den zomer reeds zeer vroeg, vaak te 9 uur, laat aanvangen, was het wel te voorzien dat de invoering der nieuwe tijdswet op tegenstand zou stuiten. De boeren toch, die minder van wat de klok gelieft te wijzen dan wel van den stand der zon zich afhan kelijk gevoelen, en die gewoonlijk voor dag en dauw hun arbeid aanvangen, hebben weinig lust den dag nog een uur eerder te laten ingaan. Overal wordt dan ook in 't bedrijf nog meer bij den ouden dan bij den nieuwen tijd gerekend, en de zuivelfabrieksbesturen vergaderen over de vraagmeegaan met den officieelen tijd of niet En gelijk de fabrieks besturen, zoo deden ook vele kerkeraden ze lieten den dienst later aanvangen, opdat de predikant niet zonder gehoor zou blijven. Mij zijn plaatsen bekend waar men den gulden middelweg koos voor do kerk, nl. het aangaan een half uur verlaatte. Ook hier zal misschien baten iets geven en nemen, een stelregel die de kerk meer heeft moeten toepassen. Het valt gemakkelijk te beredeneeren, dat 'talles op 't zelfde neerkomt, wanneer de klok het maar aanduidt, doch wie nu eenmaal meer naar de zon, dan naar haar plaatsvervangster heeft te rekenen, die moet zich houden aan wat de ervaring leert als het beste. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Zitting van Donderdag 11 Mei 1916. Voorzitter: de heer J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, De Jager, R. Scheele, Eijke, Van Nes, Nolson, Van Hasselt en _later ook de heer D. Scheele. Afwezig de heeren Lensen, Van Borssum Waal- kes, Donze en De Bruijnede eerste drie met kennisgeving. 1. De Notulen der drie laatste vergaderingen worden onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Beredeneerd verslag van hetgeen met be trekking tot verbetering der volkshuisvesting, ge durende het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 December 1915 is verricht. Dit zal later worden toegevoegd aan het verslag der gemeente. b. Verslag over 1915 van de vak-avondteeken- school der Chr. Werkl.-Vereeniging Rom. 13 1. Hieruit blijkt o ft. dat aan den cursus deelge nomen is door 30 leerlingen. 28 personen hadden de teekenlessen gevolgd en 27 de rekenlessen. 4 onderwijzers geven les, nl. 2 voor teekenen en 2 voor rekenen enz. De ontvangsten waren f467,52 en de uitgaven f 473,52, alzoo een nadeelig slot van f6, c. Dankbetuiging van mej. F. S. Lansen, onder wijzeres, met de ontvangen gratificatie. d. Schrijven van Gebr. Verstraeten en F. van Osselaer, waarin zij verklaren genoegen te nemen met de voorwaarden waarop door den raad ver gunning wordt verleend tot het leggen van een riool in gemeentegrond en dit aan te sluiten op het gemeenteriool. Alles voor kennisgeving aangenomen. e. Brief van het gemeentebestuur van Nieuw Leusden, houdende verzoek adhaesie te willen be tuigen aan het adres, ingezonden aan II. M. de Koningin, waarin verzocht wordt te willen be vorderen dat in de wet, regelende het lager onder wijs, een artikel wordt opgenomen, houdende be paling dat onderwijzers, alvorens te mogen sollici- teeren naar een andere plaats, minstens 2 jaren in hunne tegenwoordige betrekking moeten werkzaam zijn, daar de vele wijzigingen in het personeel niet in het belang zijn van het onderwijs. De Voorzitter stelt namens B. en W. vóór dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, daar zij van meening zijn, dat zoo'n regeling niet in het belang is van de onderwijzers, ofschoon zij erkennen dat vele wisseling van personeel niet aan te bevelen is. Voorts waren zij van oordeel dat, past men zoo'n maatregel consequent toe, men dit dan ook dient te doen bij alle ambtenaren. De heer Van Hasselt zou gaarne adhaesie willen betuigen, daar z. i. de zaak bij het onderwijs toch iets anders staat dan bij andere lichamen, daar veel vuldige wisseling van personeel beslist nadeelig zijn voor het geven van onderwijs. Na korte discussie tusschen dezen spreker-en den Voorzitter wordt het voorstel van B. en W. aan genomen. f. Adres van de heeren Kohier, de Groot en Risseeuw, hoofden van scholen, waarin zij verzoeken wijziging te brengen in art. 1 der verordening, regelende de jaarwedden zij achten het wenschelijk dat het salaris niet afhangt van het aantal onder wijzers, doch dat dit vaststaat behoudens periodieke verhoogingen en ten tweede dat de salarissen niet zoo uiteen loopen. Dit adres wordt gesteld in handen van B. en W. g Adres van Jacobus jvan Damme, werkman, berichtende dat zijn zoon die aan beide beenen lam is, opgenomen zou kunnen worden in de Johanna- stichting te Arnhem tegen eeb verpleeggeld van f350 per jaar, waarvoor hij ook nog in een of ander vak zou worden opgeleid. Daar adressant dit onmogelijk kan betalen heeft hij zich gewend tot het Burgerlijk Armbestuur dat echter weigerde er op in te gaan. Nu verzoekt adressant aan den raad om het daarheen te leiden dat door het Burgerlijk Armbestuur of op eenige andere wijze aan geldelijke tegemoetkoming worde verleend om zijn zoon op te nemen. De Voorzitter zegt dat B. en W. geen voorstel daaromtrent hebben. Het kerkbestuur is niet onge negen om gedeeltelijk bij te dragen en als dan nog eens bij het Burgerlijk Armbestuur aangeklopt wordt dan zou hij de rest kunnen verkrijgen van particulieren door middel van een lijst waartoe hem bereids toestemming is verleend. Dit wordt alzoo goedgevonden. h. Adres der afd. Neuzen van den Bond van Ned. onderwijzers, verzoekende om de verordening te herzien wat betreft de onderwijzerssalarissen en wel le dat het minimumsalaris hooger wordt bepaald, 2e dat de termijn korter wordt en 3e dat het maximum worde verhoogd. Dit adres wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. i. Schrijven vaa het bestuur van de Z. VI- T. M. waarin verguning wordt gevraagd tot het afgraven van den dijk langs de oostzijde ven den toegangs weg van de Westkolkstraat naar de aanlegsteiger van de boot, ten behoeve van den aanleg van het aansluitingspoor naar de Provinciale ponton. De Voorzitter stelt voor dit in handen testellen van B. en W. De heer Van Hasselt geeft de wenk aan B. en W. om rekening te houden met de toegangsweg naar de bootdeze is toch al niet te breed, wat vaak blijkt bij het aankomen van de bootz. i. was het wenschelijk dat de zijlijnen een meter of 6 naar de oostkant werden gelegd, daar anders de toestand daar onhoudbaar wordt, te meer daar weldra ook nog bij komt een aanlegplaats van een tweede boot. De Voorzitter "wil gaarne rekening houden mét de gegeven wenk. J. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. ter kennis brengen dat zij geen termen hebben kunnen vinden naar aanleiding van een hernieuwd verzoek van E. F- Lauret, een voorstal te doen tot het verleenen van dispensatie van de artt. 1 en 2 van de verordening [verloflokalen] van 15 Dec. 1915 ten aanzien van het voorlokaal van het perceel aan de Feijterstraat. Voor kennisgeving aangenomen. k. Verzoek J. de Smidt om een rooilijn vast te stellen voor zijn te bouwen perceel in de buurt van Java. Gerenvoyeerd naar B. en W. 1. Missive van Ged. Staten, berichtende namens liet departement van financiën, dat voor de II B S een subsidie van f12000 is toegestaan. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Benoeming leden stembureaux voor de aan staande verkiezing van leden van de Provincial Staten. Na stemming gorden de volgende personen be noemd Iestemdistrict. Voorzitter: Burgemeester; Leden: J. J. de Jager, L. Th. van HasseltPl.verv. leden A. C. Lensen, H. B. van Nes, R G. E. Nolson- 4e lid, L. C. Wabeke; Pl.verv, 4e lid: E. H. t! van Borssum Waalkes. lie stemdistrict. Voorzitter D. J. Dees Leden A. Kooman, A. P. de VosPl.verv. ledenD. Scheele, J. Risseeuw, Th. M. Fermont4e lid A. de Koeijer; Pl.verv. 4e lid: K. Uijt den Bogaard Ille stemdistrict. Voorzitter: M. Eijke; Leden Jacs. de Bruijne, S. van Rees Pl.verv. leden R. Scheele, A. J. Tazelaar, O. F. C. Hamerünck 4e lid: J. P. Trijsburg; Pl.verv. 4e lid I. de Groot] 4. Voorstel tot het verleenen van dispensatie van art. 10 der bouwverordening aan A. 1de Meijer. Adressant verzoekt afwijzing voor een te bouwen keuken op het perceel gelegen aan de Noordstraat 97. B. en VV. stellen voor dit verzoek in te willigen. Aldus besloten. 5. Voorstel goedeuring rekening van het Bur gerlijk Armbestuur over 1915. De ontvangsten bedroegen f5646,655 en de uit gaven f 6549,16, alzoo een nadeelig slot van f 902,h05. Z. h. s. aangenomen. 6. Voorstel toekenning eener bijdrage in de kosten van totstandkoming van een verbindingsweg tusschen Oost- en West Zeeuwsch-Vlaanderen. Van het uitvoerend Comité was een schrijven ingekomen waarin de wensclielijkheid van een verharden verbindingsweg tusschen de twee dis tricten in den breede wordt uiteengezet. Zij deelen o. a. mee dat Ged. Staten deel eischen van de aanlegkosten [f 240,000], dat dus door Zeeuwsch- Vlaanderen moot opgebracht worden f 60,000. |Daar dit bedrag onmogelijk ineens kan opgebracht wor den, stelt het Comité voor, om dat bedrag b. v. in 30 jaren af te lossen, dat per jaar aan rente en aflos worde betaald f4000. De helft komt dan voor rekening der polders en de helft voor de gemeenten. Nu acht het Comité het raadzaam beiden in 3 klassen te verdeelen. Door dele klasse zou dan per jaar bijgedragen moeten worden 4 cent per inwoner; 2e klasse 3 cent en de 3e klasse 2 cent. Voor de polders zon het respectievelijk ko men op 10, 7 en 5 cent per Hectare. Daar het Comité meent Ter Neuzen te plaatsen in de le klasse, zou door haar moeten bijgedragen worden f 381,24, gedurende 30 jaren. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor dat. bedrag uit de gemeentefondsen te verleenen. De lieer Nolson ziet niet in dat Ter Neuzen zoo groot belang heeft bij dezen weg dat zij geplaatst moet worden in de le klasse. Spreker vindt het goed een subsidie te verleenen doch bijna een 400 gld. vindt hij nog al veel. De heer Eijke acht het een algemeen belang dat het 4e en 5e district verbonden worden door een verkeersweg en is derhalve voor het toekennen van dat bedrag. De heer De Jager merkt op, in aansluiting van het gesprokene door den heer Nolson; dat Ter Neuzen voorzichtig moet zijn met het geven van zoo'n hoog bedrag. De heer Dees, terugkomende op de vraag van den heer Nolson, licht thans een en ander nader toe wat o.a. op de comité-vergaderingen is be sproken. Men was ook van oordeel dat het niet behoorde noch tot competentie van de polders, noch tot die der gemeente het Rijk had zorg moeten dragen voor die weg. Doch daar nu hieraan niets te veranderen is, acht het comité het een eere schuld die afgedaan moet worden. Spreker zet het nut vau de verbindingsweg uiteen en besluit met te zeggen dat we de subsidie, onder protest, willen verleenen. Hij voegt er nog aan toe dat het mo gelijk is dat er minder dan 30 jaren moet betaald worden, daar nogmaals pogingen aangewend zullen worden bij het Rijk aan te kloppen voor een hoogere bijdrage. De heer Nolson is nog niet overtuigd van het groote belang dat Ter Neuzen heeft bij dien weg. Hij zou de subsidie afhankelijk willen van het grootere belang dat andere gemeenten daarbij. Nu doet zich de mogelijkheid voor dat b.v. een ge meente met een groot zielental, welk geen direct belang erbij heeft, toch een hoog subsidie moet verleenen. De Voorzitter zegt dat lieir "moeilijk is liet directe belang onder cijfers te brengen. Toch gelooft hij dat Ter Neuzen in de toekomst veel belang heeft bij dergelijke verbinding. Voorts herinnert spr- er nog aan dat we thans de lijn volgen, die in geheel ons land gevolgd wordt nl. dat in de laatste jaren door belanghebbenden veel wordt bijgedragen tot het verkrijgen van verbindingswegen. Het voorstel om het subsidie toe te staan, wordt z. h. s. aangenomen. 7. Voorstel tot het verleenen van vergunning tot het leggen van een ijzeren buis in gemeente grond. Van Gebrs. Verstraeten en F. van Osselaer was een adres ingekomen, verzoekende om gebruik te maken van een deel gemeentegrond voor het aan leggen van een ijzeren buis, wijd 5 c.M., tot het trekken van water uit het kanaal ten behoeve van hun vlasfabriek aan de Stationsweg. Dit verzoek wordt toegestaan. 8. Toekenning gratificatie aan A. C. Risseeuw voor waarneming van het telefoonkantoor te Sluiskil. Adressant bericht dat hij tijdens de vaca,ture het telefoonkantoor een viertal maanden heeft waar genomen, dat hij vroeger daarvoor ontving een salaris berekend naar f200 per jaar; hij'verzoekt de daarvoor toekomende gelden te mogen ontvangen in den vorm van een gratificatie. Dit wordt toegestaan.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2