Antirevolutionair voor en Advertentieblad Zeeland. Binnenland. Buitenland. Uit Stad en Provincie. No. 1327. Zaterdag 13 Mei 1916. ABONNEMENT: V Het doorzichtig spel. V Kleineerend. Z. DE OORLOG. TER NEUZEN, 21 Mei 1916. Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,—. lranco per post: voor Nederland ƒ1,10. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op I eestdagen, H. LITT001J Az. te TER NEUZEN. Men teuren abonneert zich bij alle Brievengaarders. Boekhandelaars, Postdirec- bij den Uitgever D. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENT1EN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. en INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN Uil GEVER. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. Zoo goed als zeker zal de Tweede Kamer het ontwerp Ouderdomsrenten aannemen. Even zeker zal de Eerste Kamer het ver werpen. Met recht kan derhalve gesproken van monnikenwerk. Daarmede wordt de nationale tijd zoek gemaakt. Terwijl zooveel dringende zaken voorziening behoeven, slooft links zich uit, om nutteloos werk te doen. Een ledige bezigheid. In plaats de Invaliditeitswet in te voeren, desnoods aan te vullen en te verbeteren, z.et men deze op zij en voert Staatspensioen in, of tracht dit althans te doen. De socialisten drijven hun zin door. En de rest der vrijzinnigheid heeft slechts te volgen. Het spel, dat hier gespeeld wordt, is overi gens doorzichtig genoeg. Toch schijnen voornamelijk de socialisten er nog niet volkomen gerust op, dat hun houding straks voor de rechtbank van het kiezersvolk voldoende rechtvaardiging zal vinden. Immers, er is nu wel besloten tot Staats pensioen, maar... slechts een van f2, per week, en dat op 70-jarigen leeftijd. De uitroep van een vrijzinnig propagandist van nationale vermaardheid is nog niet ver storven „wat heeft een dooie aan pensioen Eu daarom heeft de heer Duys nog maar gauw een amendement in elkaar geflanst van dezen inhoud „Binnen vijf jaren na het tijdstip van het in werking treden van artikel 1 wordt een voorstel van wet ingediend tot herziening van de bepalingen betreffende den leeftijd waarop de ouderdomsrente ingaat, en het bedrag der rente." Hij wist van te voren wel, dat dit amen dement niet zou worden aangenomen. Maar straks kunnen de 100de lieeren nu immers het „volk" wijsmaken, dat zij de ware vrienden zijn. Ze kunnen gouden bergen beloven.; tegen elke andere pari ij opbieden. Intusschen, dit wasclit het water van de zee niet af: Duys trok zijn amendement tot leeftijdsverlaging in. In de tweede plaats: het „volk" wordt nu blij gemaakt met een wet, waarvan Duys zélf verklaarde „het is een schandaal, dat de Regee- ring met zulk een ontwerp komt." In de derde plaats dienen de mannen van de S. D. A. P. bij al hun geschetter te be denken, hoe weinig het hun past thans te willen fungeeren als de ware voorvechters voor mildere regeling. Zij hadden in het Kabinet zitting kunnen krijgen, maar bedank ten er voorToen de kans zoo gunstig moge lijk stond, de arme proletaren te helpen, pasten ze voor de eer 1 Het is gemakkelijk, thans een groote mond op te zetten. Het /.al bij de stembus moeten blijken, of de meerderheid der kiezers zich nog langer door zulke goocheltoeren laat bedotten Z. Verschillende sprekers van Links hebben bij het jongste debat over het Ontwerp Ou derdomsrente" zich zeer kleineerend uitge laten over de kerkelijke armenzorg. Van dat juk moesten de menschen bevrijd. En daarvoor in de plaats krijgen ze nu staatsarmenzorg. Dat heet nu wel een recht, maar is het niet. Het is evenzeer armenzorg. Waarom dan zoo geringschattend over de kerkelijke armenzorg gesproken Het is o, zoo gemakkelijk, veel kwaads daarvan te zeggen en te beweren, dat ze moet verdwijnen. Maar welk een tactiek is dat, slechts een greep uit de Staatskas te doen en zelf de hand op den zak te houden. Het zou, bij zulk een fraaie redeneering, fraaier gestaan hebben, indien de mannen, die zich zoo begaan toonden met het lot der kerkelijke „bedeelden" eens uit eigen middelen hadden getracht, die menschen „op te heffen' en bij te springen. Het is evenwel de gewone manier. Schimpen op de kerkelijke barmhartigheid, en christelijke liefdadigheid, die jaarlijks duizenden eri nog eens duizenden offert, maar zelf heel grootmoedig, als er te geven valt, de hand te steken iu den buidel van Vader Staat. Z. Blijft niet en nood thuis met uw zorg de laatste zin uit een Dat is op één na artikel in Het Volk. Zorg en nood. Ze zijn er in menig huisgezin. Wie zal het tegenspreken? De S. I). A. P. zal trachten die te ver lichten. Vandaar haar oproep. Welk recept geeft ze tegen dien zorg en nood Een meeting Een meeting, waarop groote woorden zullen gesproken worden. Waarop het socialistisch paradijs den men schen wederom zal worden voorgetooverd. Een meeting, die toch niets anders wezen zal dan een meeting. De menschen zullen met hun zorg en nood naar de meeting gaan en met hun zorg en nood weer van de meeting terugkeeren. Misschien, ja ^stellig, met nog wat meer ontevredenheid en wrevel in het hart. Arme partij, arme richting, die tegen de moeiten en zórgen slechts het medicijn biedt van een meeting En aldus de massa steeds meer vervreemdt van Hem, Die alléén alle bekommernis kan wegnemen. de najaar door de Tweede Kamer in open bare behandeling zullen worden genomen. De bedoeling is dan, om vóór het zomer-reces zooveel mogelijk financieele wetsontwerpen af te doen. (Tel.) Mr. P. J. TROELSTRA. Mr. P. J. Troelstra deelt aan Het Volk de volgende berichten over zijn gezondheidstoe stand mede „Mijn geneesheeren zijn over de resultaten van mijn rustkuur zeer tevreden. Zij staan mij reeds dadelijk lichten arbeid toe, maar eischen, dat ik mij de eerste maanden buiten elke agitatie zal houden. Van optreden in openbare vergaderingen kan dus voorloopig geen sprake zijn. Mijn plaats in het Int.. Soc. Bureau kan ik weer innemen. In de Kamer hoop ik nu en dan, met name bij belangrqke stemmingen, te verschijnen. Door mij aldus te beperken, is er alle kans, dat ik tegen den tijd der aanstaande begrootingsdebatten klaar ben, om daarbij mijn taak te vervullen." DE OPVOLGER VAN Dr BOS. Het schijnt zoo goed als zeker te zijn, dat mr. H. P. Marchant, het lid der Tweede Kamer voor Deventer, dr. Bos zal opvolgen als voorzitter der vrijzinnig-democratische Kamerfractie. De twee leden, die er aller eerst voor in aanmerking komen, zijn mr. Marchant en mr. J. Limburg. Eerstgenoemde zal zeer vermoedelijk tot. liet leiderschap ge roepen worden. GRONDWET- EN BELASTING- ONTWERPEN. Naar wij vernemen, wordt in parlementaire kringen aangenomen, dat de ontworpen- Grondwetsherziening eerst in het komen De antwoordnota van Amerika aan Duitschland. WASHINGTON, 9 Mei. (Reuter). De ant woordnota van de Amerikaansche regeering aan Duitschland zegt: De Amer. regeering heeft zorgvuldig de nota der Duitsche regeering van 4 Mei overwogen. Zij neemt er bijzondere nota van, dat het 't voornemen der Duitsche regeering is om in het vervolg al het mogelijke te doen om den strijd te beperken tot de strijdmachten dei- oorlogvoerende mogendheden en als bewijs dat de Duitsche regeering besloten heeft om al haar commandanten van de zeestrijdkrachten de beperking op te leggen overeenkomstig de internationale wetten, waarop de Amerikaan sche regeering heeft aangedrongen sedert de aankondiging van de Duitsche duikbootpolitiek op 4 Eebr. 1915, welke politiek thans is op gegeven. De Am. regeering zal vertrouwen op den nauwgezette tenuitvoerlegging van die ver klaring. De thans gewijzigde politiek van Duitsch land ruimt het voornaamste gevaar voor de verbreking van de goede betrekkingen tus- schen beide volken uit den weg. De Amer. regeering beschouwt het als noodzakelijk om te verklaren, dat zij er vast op rekent, dat Duitschland niet bedoelt, dat de handhaving van de nu aangekondigde politiek iu eenig opzicht afhankelijk is van den loop of den uitslag van diplomatieke onderhandelingen tusschen de Vereenigde Staten en een andere oorlogvoerende regeering, ofschoon zekere passages in de nota van de Keizerlijke regeering van den 4den Mei vat baar schijnen te zijn voor die uitlegging. Om misverstand te vermijden, zegt de nota der Amer. regeering, dat zij voor geen oogen- blik in overweging kan nemen, laat staan in gedachtewisseling treden over de wenk, dat het ontzien van de rechten der Amerikaansche burgers op zee door de Duitsche marine autoriteiten, op eenige wijze ook maar in de minste mate afhankelijk kan worden gemaakt van het gedrag van een andere oorlogvoerende mogendheid met betrekking tot de rechten en neutralen. De verantwoordelijkheid in deze zaken geldt iedere oorlogvoerende partij op zichzelf en is niet gezamenlijk. Zij is volstrekt en niet betrekkelijk. Vredeskansen. In de N. R. C. lezen we het volgende De Times had gisteren (onze Londensche correspondent seinde het ons) een telegram uit Washington, waarin de correspondent met zekere overbodige stelligheid verzekert., dat. Wilson zal weigeren, de bestendigiug van de goede betrekkingen met Duitschland te koopen voor een twist met Engeland (Wilson hoefde dit niet te weigeren, daar het niet van hein werd gevraagd). Maar op dat. betoog laat de correspondent de volgende uitlating volgen „Vol vertrouwen kan men zeggen dat wel de eenige voorwaarde, waarop de Duitsche zet ten behoeve van den vrede hier gehoor zou vinden, zou zijn, dat de pogingen van ons (de Engelschen) om dezen zomer aan den stilstand (op het gevechtsterrein) een einde te maken, mochten falen." Falen dus de pogingen der Engelschen om dezen zomer de Duitschers uit België en Frankrijk te verdrijven, dan zon Amerika wel Wat voor een vredesbemiddeling voelen. Dit schijnt ons van Engelsche zijde een merk waardige uitlating. Ierland. Minister Asquith heeft in het Lagerhuis meegedeeld dat het totaal der verliezen aan officieren en manschappen bij leger, vloot en politie in Ierland heeft bedragen 124 gedood, 388 gewond, 2 vermist. Nijpt het? Volgens de „Wiener Allgemeine Zeitnng" melden te Rome verscheidene bladen, dat bij de beraadslagingen van de Quadruple Entente besloten is, dat Rusland, indien de rnst aan het Oostelijk front blijft voortduren, 500,000 man troepen naar Frankrijk zal zenden. Ver scheidene groote transportschepen moeten reeds onderweg zijn. Een Russisch succes. PETERSBURG, 9 Mei. (Telegraaf agent schap. Officieel. Op het Kaukasisch front werd een offen sieve beweging van Turksche contingenten in de streek van Mamahatoun door ons vuur tot staan gebracht. In de streek van Bagdad bezetten wij de stad Kasrichirin, waar wij ons van Turksche reserve-munitie, uit honderdduizenden pat io nen, vele bommen en handgranaten bestaande, meester maakten. Ook vielen een telegrafie- park en een ravitailleeringskaravaan in onze handen met voorraden rijst, suiker en beschuit. Tijdens de achtervolging veroverden wij drie kanonnen. Het treffen bij Ostende. LONDEN, 10 Mei (Reuter.) Reuter deelt mede, dat de mededeeling der Duitschers in het communiqué van 9 dezer gedaan, dat een Britsche torpedojager tijdens een verkennings tocht van 8 Mei ten Nöorden van Ostende zwaar beschadigd zou zijn, in strijd is met de waarheid. Er zijn eenige schoten gewisseld tusschen Britsche en Duitsche torpedoboolen, waarna de vijandelijke vaartuigen plotseling naar de haven terugkeerden. Een brief van den Duitschen keizer aan Wilson De Daily Telegraph deelt mede, dat de Keizer een eigenhandigen brief aan president Wilson heeft gezonden, waarop hij op hem, als op den grootsten onzijdigen machthebbende, een beroep doet, om er bij de Westersche mogendheden op aan te dringen „hun nutte- looze pogingen tot weerwraak" niet voor on- bepaalden tijd te rekken. Ons werd opname verzocht van 't volgende De Kcrkeraad der Hervormde gemeente te Ter Neuzen, trachtende naar eene vaste en billijke regeling der Kerktijden, waardoor het algemeen belang niet opgeofferd zou worden aan het persoonlijk belang, opdat de harts tochten niet opgewekt zouden kunnen worden, is huiverig* om de oude palen te verzetten, overtuigd dat eene gedurige verandering dor kerktijden niet bevorderlijk is tot den bloei van het Kerkelijk leven, heeft daarom, onder biddend opzien tot God, besloten, dat in het vervolg voortdurend hetzij 't zomer- of wintertijd is de godsdienstoefeningen van af a. s. Zondag 14 Mei zullen beginnen des voormiddags om halftien en des namiddags om twee uur. (Officieele tijd). Dinsdagavond werd alhier opgericht de Scholenboud Het Land van Axel. Deze hond omvat ongeveer alle clir. scholen uit onze omgeving. Op het Woensdag gehouden onderwijzers examen te Middelburg slaagde o.m. ook de heer G. Meijer, alhier, leerling der Chr. Normaal lessen. Zaamslag. Door het Bestuur der Chr. Scholen van de Ver tot bevordering van Chr Schoolonderwijs alhier, is besloten de scholen op 't dorp, te Reuzenhoek en te Olhene te doen aanvangen op den ouden tijd, met het oog op de landbouwende bevolking, die zich bijna zonder uitzondering regelt naar den ouden tijd.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1