Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. FEUILLETON. Uit de Pers. Binnenland. Uit jonge Jaren. Woensdag 10 Mei 1916. I3e Jaargang. No. 1326. ADVERTENT1EN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver- tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Orootere letters worden naar plaatsruimte berekend. V We zittten nu eenmaal in het schuitje. Het torpedeeren van de Berkelstroom. De Berkelstroom. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,—. Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LI .lOOIJ Az. te TER NEUZEN. inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be^ stemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. Zoo mogen'de „vrije" liberalen wel zeggen met het oog op de z.g. Ouderdomsrente wet. Durfden ze maar, dan stemmen ze tegen. Maar ach, de vrye(1) mannen zijn ge heel op de socialistische overheersching aan gewezen. Bij de gratie der roode heeren mogen ze hun zetels behouden. Opzitten en pootjes geven is dus voor hen de boodschap. Hoor, hoe ze, bij „FakkeE'licht klagen „Er is vóór de vrije liberalen weinig reden zich te verheugen over de wijzigingen, die het ontwerp ouderdomswet bij de behan deling in de Tweede Kamer heeft ondergaan. Vrijwel alleen staande, moesten de vrij liberalen veel aan de regeering overlaten. Ware minister Treub er nog, de bezwaren zouden gering geweest zijn. Nu minister Lel\ daar zat, kan helaas niet geheel hetzelfde gezegd worden. Deze heeft, het moet erkend worden, met talent en kennis van zaken het ontwerp T reub verdedigd. Zijn vaardigheid en buigzaamheid bevordert zeer den gemakkelijken omgang met de Kamer. Maar in het onderhavige geval hebben deze kwaliteiten niet geleid tot wat, moet men vermoeden, de regeering ervan hoopte namelijk toenadering van de rechter zijde. Deze heeft zich met even groote felheid ais zij het tegenover minister Treub gedaan zou iiebben, ook tegenover dezen nieuwen verdediger van de ouderdomsrente blijven weren. Daarentegen is er eene buigzaamheid naar sociaal-demokratische zijde getoond, die naar ons toeschijnt de uitvoering van de wet niet gelukkiger zal doen worden. De geheele linkerzijde is overtuigd dat de tegenwoordige toestand met de uitkeering der Talma-renten onhoudbaar is. Zonder dat zouden misschien sommigen aan de Ouderdoms wet na de ondergane behandeling niet gemak kelijk meer hun stem geven." Is het niet aandoenlijk Gelukkig, dat de „Talma-renten" er zijn. Z. DOOR ZELANDIA. Nadruk verboden. 29) Lange Free verklaarde zich nader hij was op den loop geweest, of, eigenlijk de hond. Wat-ie in zijn wagen had Een jongen Doe eens open, zei de agent. Free probeerde, maar het deksel, dat altijd min of meer klemde, zat zoo vast, dat het hem niet lukte. Inmiddels was een lieele troep volk om den wagen geschaard en of de agent al zei „Menschen, loop nou toch door," ze werden al maar nieuwsgieriger en bleven den afloop afwachten. Eindelijk lukte het den agent het deksel op te lichten enWim krabbelde beschaamd overeind. Onder de omstanders ging een schaterend gelach op om de vreemde ver tooning, waarmee ten slotte Wim zelf, in weerwil van de vele blauwe plekken, die hij had opgeloopen, instemde. Een nieuw verhoor volgde't Eind was dat de agent, die het zaakje niet vertrouwde, besloot met de jongens mee te gaan om te in „De Ned," lezen we Het Regeeringsrapport over den ondergang an het Nederlandsche schip de „Berkelstroom' door middel van twee DuitseJie duikbooten, geeft aan Het Volk aanleiding tot een op merking, waarin het er op wijst, hoe moeilijk liet voor ouze regeering is den vrede te be waren zonder dat ons land wordt behandeld als Griekenland. Het blad meent dat do Duitsche dnikbootcQinmandanten zich gedroe gen als oorlogvoerders op eigen handje, en dat, schoon in den laatsten tijd na het ontslag- Von Tirpitz een betere toestand schijnt te zijn ingetreden. Het blad wijst dan op liet groot belang eener geregelde scheepvaartverbinding. Een groot aantal graanschepen is thans naar Nederland onderweg, ofdigt gereed tot vertrek. Indien het „Tubantia"-gevaar opnieuw liet hoofd opsteekt, indien van het gebeurde met de „Berkelstroom" herhaling is te vreezen, wordt Nederland bedreigd met broodgebrek wordt dus de toestand voor ons land nog moeilijker. De Nederlandsche regeering zal niet nalaten, daarop te Berlijn de aandacht te vestigen en wij hopen, dat men in Duitsch- land, dat gedurende den oorlog zooveel voe dingsmiddelen uit Nederland kon betrekken, en zeker nog verder betrekken wil, de be- teekenis van dit vraagstuk zal beseffen. Wij hopen, dat dit besef niet alleen zal blijken uit papieren verklaringen van den Rijksdag, uit bemoeiingen van de regeering in parlemen tairen kringmaar dat het ook zal spreken uit de gedragslijn der commandanten der Duitsche onderzee-booten ten aanzien van onze koopvaardijvloot. Ook de Nieuwe C t. bespreekt het Berkel- stroom-rapport en concludeert Het in den grond boren van de „Berkel stroom" is een nieuw voorbeeld van de tuchte loosheid der Duitsche marine, welker duik bootcommandanten zich aan de voorschriften en verklaringen hunner eigen regeering niet storen en haar telkens opnieuw in moeilijke, schadelijke en oneervolle positie brengen tegenover het neutrale buitenland. Naar aanleiding van de Duitsch-Ameri- kaaDSche onderhandelingen zegt het blad, dat van „toenaderende gezindheid" alleen dan „een bevredigind en meer dan oogenblikkelijk gevolg is te verwachten, indien de verandering, onderzoeken, of ze de waarheid wel spraken. Daar het al te grappig zou wezen en te veel bekijks zou lokkeu, indien daar een wagen door de straat zou rijden, boven welks geopend deksel een jongenshoofd uitkeek en die go flankeerd zou worden door een agent van politie, werd Wim gelast uit den wagen te klimmen en naast den agent voort te stappen. Maar hij was immers op zijn kousen, zoo verontschuldigde hij zich. Kon den agent geen zier schelenzoodat Wim netjes op koude voeten naast den agent voortmar cheerde Bij Van Henten werd het raadsel voor den agent opgelostde jongens kwamen er met een duchtige schrobbeering af; maar het voorgevallene werd nog dikwijls opgehaald en veroorzaakte nog vaak groote vi'oolijkheid. Dezen morgen was er geen gelegenheid rijtoertjes te maken, er waren andere kar weitjes. Van Henten had een grossierszaak er moesten derhalve vaak groote bestellingen worden gereed gemaakt, die dan verder per boot of trein, schipper of vrachtrijder moesten worden verzonden. Dat gereed maken ge schiedde door Van Henten of zijn bedienden als het heel druk was, mocht Free ook wei eens helpen, wat hij dolgraag deed. Er moesten dan zooveel kilo's van dit en zooveel van dat worden afgewogen er moesten pakken afge- waartoe Duilschland zich bereid verklaart, zich openbaart niet alleen in officieele beloften, noch zelfs in nieuwe, hoe stellig ook gefor muleerde voorschriften, maar in het werke lijke staken van de roekelooze en wille keurige wijze waarop de Duitsche comman danten den duikboot-oorlog tot nu toe ondanks alles voeren. Eerst dan zou ook Nederland een Duitsch-Amerikaansch duikbooten-con- veuant rechtstreeks verheugend zijn." Dr. G. F. GEZELLE MEERBURG, geneesheer directeur der stichting „Vrederust te Bergen op Zoom, heeft tegen 1 Sept. a. s. eervol ontslag aangevraagd. J. II. IDENBURG. Het stoomschip Goentoer, aan boord waarvan zich de oud-gouverneur-generaal Idenburg bevindt, is Vrijdag, begeleid door het stoom schip Djember," om den Noord van Falmouth naar Rotterdam vertrokken. (N. R. C.) Dr. D. BOS. f Tot ons leedwezen vernemen wij, dat Zondag avond het Tweede Kamerlid dr. D. Bos, de leider der Vrijzinnig-democratische partij in de Tweede Kamer, in den ouderdom van ruim 53 jaar in hotel de Witte Brug te Scheveningen is overleden. Hij was reeds geruimen tijd lijdende. Dr. Dirk Bos, werd geboren te Groningen, studeerde aan de universiteit aldaar en werd, in 1888, bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde, op proefschrift Volume-verande ringen van Diëjectrica. Hij was van 1883— 1893 leeraar aan liet gymnasium te Winschoten, van 18941895 redacteur van de Winschotcr Courant, van 1895—1901 schoolopziener in het arrondissement Winschoten en sedert 1901 lid der Tweede Kamer voor Winschoten. Hij was mede-oprichter en directeur der Nederl. Hypo theekbank te Veendam. (N.R. C.) MILITIELICHTING 1916. (Officieel.) De dienstplichtigen der militielichting 1916, wier opkomst, aanvanke lijk bepaald in het tijdvak van 1620 April of in het tijdvak van 1—5 Mei jl., werd uit gesteld, zullen worden ingelijfd in het tijdvak van 1620 Mei a.s. De opkomst der landstormplichtigen, wier inlijving eveneens is uitgesteld, zal nader worden geregeld. ZWAAR GESTRAFT. Door den opperbevelhebber is bepaald le. dat alle militairen, die zich zonder verlof van hun standpunt hebben verwijderd teld enz. Free kreeg dan een lijstje en moest boven of beneden in het pakhuis de zaak in orde brengen; vóór het verzenden keek Van Ilenten alles dan nog eens na. Dezen keer was het juist nog al druk, maar die drukte was juist een kolfje naar de hand der jongens. Op de bascule moesten verschillende zakken worden nagewogen, die ze er met vereende krachten heen sleepten en vervolgens aan een touw, dat over een katrol liep, door een luik in den vloer lieten zakken. Free was zooveel als chefde anderen gehoorzaamden hem om 't ijverigstsjouwden met pakken, zeulden met gewichten, liepen elkaar vaak tegen liet IV, deden vele malen het werk averechts verkeerd, zoodat de „baas" er bij moest komen, en hadden het in een woord vreeselijk druk. Zoo vloog de morgen voorbij. Toen het middag was, konden ze ophouden de rest van den dag mochten ze spelen. Van Henten had er schik in, dat ze zich zoo dapper geweerd hadden. „Kom jullie maar eens mee, jongens!" Ze volgden hem. Hij bracht ze in de ruime keukTm. „Hier zijn vijf hongerige knechten, moeder," zei hij tegen zijn vrouw. „Weet-je daar geen raad voor Juffrouw Van Henten wist er uitmuntenden met de Paaschdagen, boven de reeds opge iegde straffen, als politiekamer en provoost, een week moeten strafexerceeren, d. i. ongeveer 7 dagen lang, eiken dag van 5'/i6 uur na middag I - ,- 1 a- 1 2e. dat de gestraften, indien de periodieke verloven weer doorgaan, daarvan verstoken zullen zijn tot een door den opperbevelhebber nader te bfepalen tijdstip 3e. dat zij, die van 6—24 uur gemankeerd hebben, een' maand verstoken zijn van alle gunsten, als: op Zondag van 7 101 uur verlof, avondpermissie, enz. zij, die 48 uur of langer gemankeerd hebben, blijven hiervan 6 tot 8 weken verstoken 4e. dat van hen, die extra- of landbouw- verlof genieten, dit verlof geschorst wordt en dit verlof aan lien, die er voor in aanmerking zouden komen, niet mag worden verleend. ENGELAND EN NEDERLAND. Renter's Bureau seint uit Londen als offici eele mededecling: De Nederlandsche pers bevatte onlangs eenige zeer scherpe opmerkingen naar aanlei ding van het optreden der Engelsche regeering, die door de huidige omstandigheden zich ge noodzaakt heeft gezien de voorziening van neutrale scheper, met bunkerkolen te beperken. De maatregelen, die genomen zijn ter zake van liet vervoer van een bepaald gedeelte van de lading van liet Vcreenigu Koninkrijk of de geallieerden, vinden hunnen grond alleen iu de noodzakelijkheid om wegens de schaarschte van kolen en tonnenmaat de kolenvoorraden zooveel mogelijk te sparen, speciaal in afge legen havens, waar gebunkerd wordt. Daar zuinigheid bij de verdeeling van Engelsche kolen hoogst noodig is, kan het niet anders dan redelijk genoemd worden, dat die indus trieën in neutrale landen, die het meest ten bate van de geallieerden strekken, het eerst in aanmerking komen en dat zuinigheid wordt betracht tegenover dezulke, welke van minder nut zijn voor de geallieerden en dus minder aanspraak kunnen maken op Engelsche kolen. Er is alleen aan zekere Nederlandsche stoom vaartlijnen te kennen gegeven, dat haar, in ruil voor het afstaan van een zekere laadruimte, levering van kolen verzekerd kon worden. Groot-Brittannië wil zeer gaarne, voor zoo ver het mogelijk is, rekening houden met de speciale omstandigheden van elke scheepvaart maatschappij, teneinde tot een oplossing te komen, die bevredigend is zoowel voor de Nederlandsche maatschappijen als voor Groot- Brittannië. Er worden onderhandelingen ge voerd met verschillende stoomvaartlijnen en wij vertrouwen, dat Nederland zal begrijpen, dat Engeland er geenszins op uit is onredelijke raad voor. In korten tijd zaten ze met hun vijven aan tafel en lieten zich de spijzen heerlijk smaken. Dat was een verrassingCor zat al na te denken, wat hij nu met de boter hammen moest doen, die hij in zijn knapzak had zitten, ,,'k Eet ze onderweg maar op dacht hij. Bertus vond het zoo echt gezellig, en juffrouw Van Henten, die hij goed kende, daar hij immers altijd hier zijn twaalf uurtje gebruikte, een heel vriendelijke vrouw, daar hij veel van hield. Ze was dan ook altijd bijzonder vriendelijk voor hom ze kende zijn geschiedenis en trachtte door haar hartelijk heid hem eenigszins het vele onaangename en verdrietige te vergoeden. Ze waren klaar met den maaltijd. „Zijn de heeren klaar vroeg Van Ilenken, die juist binnenkwam. Hij en zijn vrouw zouden straks het middagmaal gebruiken. „Dan moet Bertus maar vader zijn," besliste Van Henten. „Kom Bertus, haal den Bijbel eens, je weet wel, waar hij ligt en lees jij eens." Bertus kreeg den Bijbel. „Wat moet ik lezen, mijnheer? vroeg hij. „Lees maar, wat de kalender aangeeft." Dat was Johannes 9, de geschiedenis van den blindgeborene. (Wordt vervolgd.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1