Uit Stad en Provincie. Kerk en S c h o o 1. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. de teekenen van verwoede gevechten. Huizen zijn in elkaar geschoten, en bijna geen ruit is heel gebleven. Er is nagenoeg geen hoofd straat, waaraan de sporen van de gevechten niet te zien zijn. Gisterenochtend was alles rustig, slechts enkele schoten van verdekt opgestelde opstan delingen werden nog gehoord. Onder de gevangenen moeten zich vrouwen in mans kieeren bevinden. Zeker is, dat vrouwen de mannen wapens en munitie hebben aangereikt. Ook wordt beweerd, dat er vrouwen waren, die uit verdekte stellingen wonderwel schoten. Daarentegen hebben vele mannelijke opstande lingen zich in vrouwenkleeding gestoken. Een gevangene droeg de uniform van een brieven besteller. Een tweede ploeg gevangenen is, evenals die welke eergisteravond op weg gingen, 's middags naar Northwall gevoerd, om naar Engeland te worden verscheept. Ongeveer 1000 gevangenen zijn in handen der militaire overheid. Gisteren bood Dublin den aanblik van een gewone rustdag. Het publiek mocht zich vrij door de straten bewegen. Een groot deel der militairen is al weggetrokken. Kleine afdeelin- gen lanciers patroeljeerden door de straten. Het publiek kon overal ongehinderd rondgaan om de schade op te nemen. Een ontzaglijke menigte vulde Sackville-street, om daar den toestand in oogenschouw te nemen. Het publiek mocht daar ook de overblijfselen van het postkantoor betreden, waar het vuur hier en daar nog smeult. Onder de puinhoopen zocht men ijverig naar voorwerpen, die als aandenken konden worden meegenomen. Er werden belangwekkende vondsten gedaan gedeeltelijk vernielde geweren, bajonetten en andere mili taire uitrustingsstukken. De bajonetten ver schillen ten eenenmale van die, welke thans door de Engelsche troepen worden gebruikt blijkbaar zijn ze van buitenlandsche makelij. Gisterochtend werd af en toe schieten gehoord in den omtrek van Ballsbridge, doch het bleek niets te beduiden te hébben. Uit Belfast wordt van Maandagavond gemeld, dat een laatste opflikkering van den opstand niet ver van Dublin werd waargenomen, waar een kleine troep rebellen zich opstelde in stellingen, die hen in staat zullen stellen om den onvruchtbaren strijd op zijn hoogst nog een paar dagen voort te zetten. Op het platteland, vooral in het Westen, bevinden zich nog benden opstandelingen, die meerendeels weigeren geloof te hechten aan de verzekering, dat de hoofdopstand isgeëindigd en dat de kameraden te Dublin zich hebben overgegeven. Er moeten zich ook nog opstandelingen op vrijen voet bevinden te Killarney en Clommel, doch bij afwezigheid van binnenlandsche ge meenschap is er van daar geen betrouwbaar nieuws. BERLIJN, 3 Mei (Wolff.j Naar wij vernemen behoort onder de negen betoogers, die op 1 Mei op de Potsdamer Platz in hechtenis zijn genomen, ook de afgevaardigde Liebknecht. Daar Liebknecht, die bij de arrestatie burger- kleeding droeg, soldaat is, heeft de bevoegde militaire autoriteit een onderzoek ingesteld en op grond der tot dusver verkregen aan wijzingen een bevel tot gevangenneming tegen Liebknecht uitgevaardigd. BERLIJN, 3 Mei (Wolff.) Naar de Lokal- Anzeiger verneemt is de nota van antwoord der Duitsche regeering aan Amerika in hoofd trekken gereed en zal zij, tenzij er wijziging komt in de totdusver vastgestelde punten, reeds morgenmiddag aan den Amerikaanschen gezant worden overhandigd. Nieuwe aansluitingen Rijkstelefoon. 102 A. Maandag, Café „de Vriendschap", Noordstraat. 103 L. de Feijter-Hujjssen, De Jongestraat. 101 L. van Gorkom, lijnwachter telegrafie, L. Kerkstraat. 105 L. J. F. van Dalen, tandarts, Brouwerijstraat. Tot onderwijzeres aan de clir. school Jozina- straat alhier, werd benoemd mej. J. J. Bol, thans volontaire aan de chr. school op de Knol gemeente Hoek. Axel. In de Dinsdag gehouden raadsver gadering alhier waren aanwezig de heeren Lamaitre, Kruijsse, Van Driel, Oggel, Dieleman, Smies en Wolfert. Besloten werd ten behoeve van de gasfa briek eene geldleening aan te gaan van f7000. Het vaststellen van de rooilijn voor het huis van de Block aan de Drie Schouwen aan te houden tot naSde poldervergadering van Beoostenblij bewesten. Een bedrag van f205.76 of minder toe te staan gedurende 20 jaren voor het maken van een verbindingsweg tusschen de beide Zeeuwsch-Vlaanderen. Een verzoek van de gemeente Nieuwleuzen om adhaesie te betuigen aan een adres aan H. M. de Koningin om te bevorderen, dat in de wet op het L. O. een artikel worde op genomen houdende de bepaling, dat onder wijzers alvorens te mogen solliciteeren minstens 2 jaar in hun vorige betrekking moeten werk zaam zijn, wordt voor kennisgeving aangenomen Tot ieden van het Stembureau voor de a.s. Prov. Statenverkiezing worden benoemd de hh. Dieleman en Oggel en tot lid bij de opening der stembus dhr. Wolfert. Definitief wordt besloten den aan den heer Ph. J. van Dixhoorn in ruil afgestanen grond aan den publieken dienst te onttrekken onder deze voorwaarden le dat de kosten van overdracht komen ten laste van adressant 2e dat een verharde overweg door adres sant wordt geleverd van 9 Meters breedte 3e dat effenen en rioleering ten koste komen van adressant 4e dat eene afrastering tusschen beide nieuwe eigendommen worde aangebracht ten koste van adressant 5e dat de boomen tegen taxatie van f 7 door adressant worden overgenomen. Het besluit werd genomen aan de gemeente ambtenaren P. van Bendegein, J. Cornelisse, A. Freeckenhorst, P. van den Hill, G. W. Hottinga, C. Moerdijk, A. Moes, P. de Putter, P. van Vessem, A. IJsebaert, C. van den Broeke en A. Olijslager een duurtetoeslag te geven van 5% der jaarwedde. Aan den bode congierge J. Cornelisse werd eene gratificatie verleend van f 100, wegens over 1916 gedane werkzaamheden. Verzoekschrift van dhr. C. P. Minjon e.a., onderwijzers aan de O. L. School, om de be staande regeling der onderwijzersjaarwedden te willen wijzigen, werd toegestaan. De uitvoer van broodnaar België. Naar de „Z. K o e r i e r" verneemt, is bij het gemeentebestuur te Sas van Gent bericht ontvangen, dat de uitvoer van brood naar België vanaf Woensdag zou worden stopgezet. Bij den inspecteur der belastingen was echter Dinsdagvoormiddag nog niets officiëel hier omtrent bekend. Men achtte het daar evenwel waarschijnlijk, dat in den verderen loop van den dag een officiëele mededeeling komen zou. Zoolang deze uitblijft, kan van het beletten van den uitvoer geen sprake zijn. Het blad vernam nader, dat het verbod tot uitvoer enkel betreft de consenten, verleend door de zoogenaamde Fleskens-commissie. Vermoedelijk is er kwestie gerezen tusschen deze commissie en de stad Gent. Intusschen zal, behalve naar Gent, de uitvoer van brood waarschijnlijk voorloopig kunnen worden voort gezet. De heer schellekens, regeeringsadviseur bij de commissie voor 't verstrekken van levensmiddelen aan België zou gisteren te Sas van Gent komen, ter bespreking van de aan gelegenheid. Het gerucht, dat de nekkramp zich onder het garnizoen te Groede uitbreidt, kunnen wij uit de beste bron tegenspreken. (M. C.) Groede. Wederom zijn hier twee gevallen van nekkramp geconstateerd. Hoofdplaat. Terwijl Zondagmiddag eenige kinderen aan het spelen waren langs dijk en sloot had een ongeveer tweejarig kindje het ongeluk in de sloot te vallen. Hoewel er spoedig hulp kwam toeschieten, waren de levensgeesten reeds geweken, toen het kindje uit het water gehaald werd. „Zei." Oostburg. Alhier sloeg de bliksem in een schelf haver toebehoorende aan den heer v. d. B., met het gevolg, dat de geheele schelf verbrandde. Een der spuiten rukte uit. De haver was tot 1 Mei verzekerd. Breskens. Dinsdag sloeg de bliksem in het dak van het huis van mej. S. v. d. Sande, doch veroorzaakte geen brand. Alleen schade aan dak en schoorsteen. Breskens. Gisterenmorgen omstreeks zes uur verscheen plotseling een vliegmachine zuidelijk over de Schelde. Er werd door de marine nog een schot naar gelost, doch zonder resul taat. Na het schot is de vlieger onmiddellijk van koers veranderd en over land in weste lijke richting verdwenen. Van welke natio naliteit het vliegtuig was, kon men niet vast stellen. M. Crt. In de „St. Ct." no. 103 is afgedrukt de nadere overeenkomst van den Staat met de Stoomtram Mij. „Breskens—Maldeghem", be treffende spoorweglijnen van Breskens naar Maldeghem, van Draaibrug over Sluis naai de Belgische grens. Woensdagnamiddag wilde de werkman F. v. P. van Clinge (B.), die onder die gemeente voor de Duitsche bezetting in België bezig was de langs de electrische grensversperring groeiende boomen af te kappen en op te ruimen, een van die boomen afkomstigen tak, welke blijkbaar op den electrischen draad was terecht gekomen, wegnemen. De ongelukkige kwam hierdoor in aanraking met den electrischen stroom en was op slag dood. Het slachtoffer was ongehuwd, doch de kostwinner zijner beide reeds bejaarde ouders. (M. Crt.) Middelburg. De Alg. Patroonsvereeniging alhier, besloot tot het indienen van halfjaar- lijksche nota's, te beginnen met 1 Juli a.s. De sterke inperking van het crediet door den groothandel tengevolge van de tijdsomstandig heden heeft tot dit besluit geleid. De Centrale Katholieke kiesvereeniging in het district Goes heeft besloten, met liet oog op de zwakke rechtsche meerderheid in de Staten van Zeeland, aan de kiesvereni gingen te adviseeren, geen eigen candidaten te stellen, maar de candidaten der antirevo lutionnairen te steunen. Kapelle (bij Goes). Voor de erven J. de Back is publiek 'verkocht 1,6899 H.A. boomgaard aan Jacobus Glerum te Biezelinge voor f 1630 per gemet of den koop f7019,76. Besmettel ij k e ziekten. In de week van 26 tot 2 Mei zijn uit Zee land de navolgende besmettelijke ziekten ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad gekomen. Diphteritis4 gevallen te Oostkapelle en een geval te Kapelle en Ter Neuzen. Roodvonk 3 gevallen te Ter Neuzen en een geval te Goes en Honteuisse. Watersnood. Voor de 400 stuks vee uit de verdronken polders in Noord-Holland, die in Zeeland zijn verpleegd, is nader de terugzending voorloopig bepaald op 17 dezer. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de loop der vorige week hebben zich in deze gemeente gevestigd: P. de Maat, dienstknecht, Westkolkstraat 8/10, van Hontenisse. P. de Rechter, grondwerker, Javastraat 16, van Uden. A. de Feijter, landbouwer P 78, van Hoek. J. de Wyn, zonder beroep, O 186, van Axel. Vertrokken zijn E. Slottje, zonder beroep, Noordstraat 101, naar Rotterdam. A. de Feijter, zonder beroep, P 38, naar Biervliet. M. de Doelder, zonder beroep, Grenulaan 53, naar Etten en Leur. M. Vereecke, dienstbode, Noordstraat 66, naar Vlissingen. M. Hamerlinck, dienstbode, 2e de Feijter- straat 6, naar Roosendaal. M. Pieters, dienstbode, O 201a naar Axel. V. van de Vijver, dienstkuecht, Westkolk straat 8/10 naar Graauw. Ned. Herv. Kerk. Tweetal te Zuilichem J. A. van Boven te Ede en P. Kuylman te Lunteren. Aangenomennaar Feijcnoord F. G. Hos- pers te Hillegom. Bedankt voor IJselmuiden I). Th. Keek te Bergambacht. Geref. Kerken. Tweetalte Watergraafsmeer F. C. Meijster te Rotterdam en J. J. Miedema te Gronin gen (B.) Beroepente TholenII. Brinkman te Glanerbrug te SchottensW. Weener te Vianen te St. Pancras K. Winkelman, cand. te Loenen a/d Vecht; te Oostermeer J. W. Siortsema, cand. te Drachten.; Ongevraagd ontslag gegrond verklaard. In „Opwaarts", het orgaan van den Bond van Christen-socialisten is de uitspraak opge nomen van de Commissie van Beroep voor Scholen, aangesloten bij de „Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs", bij welke mej. M. A. ten Ham in appèl was gegaan van het ontslag met 1 Februari haar 28 Januari 11. door het Schoolbestuur te Schoonrewoerd gegeven als onderwijzeres, op grond, dat zij het Dienstweigeringsinanifest onderteekend had. De Commissie beslaande uit de heeren Jlir. Mr. P. A. J. van den Brandeler, voorzitter, Mr. C. O. Segers, Jhr. Mr. D. J. de Geer, J. D. de Visser Smits, en Dr. J. Th. de Visser, secretaris(afwezig waren de Commissieleden Dr. P. J. Kromsigt en J. H. Blum) heeft het ontslag gegrond verklaard, en al leen beslist, dat het wordt gerekend in te gaan op 1 Mei 1916. Congres voor Gereformeerde Evangelisatie. Uitstekend geslaagd mag dit Congres, dat Woensdag jl. gehouden werd te Rotterdam, lieeten. Den hoofdschotel vormde het referaat van Prof. Lindeboom van Kampen, over Evangelisatie en Genadeverbond, in 3 stellin gen saamgevat I. De Evangelisatie vindt haar arbeidskring op het terrein van het Genadeverbond in den ruimsten zin. II. De Evangelisatie heeft te arbeiden overeenkomstig den aard van het Genade verbond. III. De Evangelisatie is de roeping van de gemeenschap, die leeft onder de zuivere bediening van het Genadeverbond, waarop levendige bespreking volgde. In de sectievergadering werd meer de practische zijde van den Evangelisatie arbeid besproken, 's Avonds was nog een samenkomst in de Nieuwe Westerkerk, waarin Dr. A. Kuyper Jr. en Ds Tazelaar van Weesp optraden. Het congres was druk bezocht. Uit alle oorden des lands waren de belangstellenden opgekomen. Een inzender in „De Rott. dicht als volgt over Tevredenheid, na 30 April 1916 'k Ga met de kippetjes op stok, 'k Ben met de zon weer wakker De melkboer mok', de melkboer wrok', Je Ik spaar twee centen eiken dag, En streef met een verheven lach Den Tijd voorbij, dien stakker. Apologie. Ben jij wat slaap'rig, Holland? Da's geen zonde! Dut maar gerustknap, die jou wakker port Hou de oogen toe, wie jou ook plaagt in 't ronde kwam deze eeuw al één uur slaap te kort Vooruit en vooraan. (De boer, op 30 April, spreekt:) 'k Heb alles nou vooruut, 'ezet, Me klok, me wekker en me haon, En 't wijf mot strak vooran in bed, Om margen 'ok vooruut te gaon. Ook sommige landbouwers in Schoterland zijn niet ingenomen met den zomertijd en hebben besloten, den gewonen tijd in hun bedrijf te volgen. Tevens willen eenige zuivel fabrieken den ouden tijd bestendigen. De veehouder vindt den zomertijd schadelijk voor zijn bedrijf, vooral in den hooitijd, wanneer het hooi in den ochtend te lang vochtig blijft, om het te bewerken en de middagwerktijd door de nieuwe regeling wordt bekort. Ook het vroegere melken is niet in het belang van de melkopbrengst, zoo wordt geoordeeld. Twee uur later. Te Zevenhoven werd Zondagnacht de ge- meenteklok twee uur vooruit gezel. Weldra was het abuis hersteld. 52 fietsbanden om het lijf. Zondag tegen den avond kwamen twee Duitschers per rijwiel uit de richting Enschedé niet het doel de grens aldaar langs den lieir- weg te passeeren. Geheel bezweet en hijgend van afmatting trokken zij in bijzondere mate de aandacht der kommiezen. Aangezien liet geval hun ietwat verdacht voorkwam, werd l'ouilleering aan den lijve bevolen. En wat bleek Beiden waren geheel zoodanig met fietsbanden omwonden, dat bij den een op het lichaam 52 en bij den ander 30 banden werden aangetroffen. De smokkelaars hadden de waar te Deventer gehaald en waren reeds daar door derden geholpen om de gummi- bezending om het lijf te wikkelen. Zonder gummibanden toog men Duitschland in Aan het grensstation Nieuweschans hebben de grenscommiezen een groote partij voor uitvoer bestemde paardeboonen ter waarde van f30,000 in beslag genomen. Duitschland heeft den doorvoer verboden van levend rundvee, varkens, schapen, versch, toebereid vleesch dezer dieren, alle soorten vleeschwaren, spek, varkensvet, boter en uit gesmolten boter (Butterschmalz). Aan de korpsen van het leger is opgave gevraagd of zich onder de militairen, die zich met de Paaschdagen aan ongeoorloofde ver wijdering van hun corps hebben schuldig ge maakt, ook personen bevinden, aan wie een bijzonder verlof is verleend, bv. voor land bouwzaken e.d. Aan den Minister van Oorlog zal worden voorgesteld om voor die militairen het reeds toegestane bijzonder verlof in te trekken. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 7 MEI 1916. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 10 en 3 uur, (zomertijd) Ds. R. J. Aalberts van Baambrugge. Axel Kerkdreef 9 uur Ds. J. H. Lammertsma en 2 uur, Ds. C. A. van Schelven van Wageningen. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. C. A. van Schelven en 2 uur, Ds. J. II. Lammertsma. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. H. P. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9 en 2 uur, Dhr. L. Dek- Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 eu 2 uur Ü3. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 10, 3 eu 6'/i uur (zomertijd), Ds. D C. O verduin. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen 9, 2 en B'/j uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/j nur, Evangelisatie. Sluis. Hedenmorgen is in de nabijheid van Sluis, juist over de Nederlandsche grens, een Engelsche vliegmachine gedaald. De inzitten de luitenant is geïnterneerd. Ds. R. v. d. Waal, Ned. Herv. predikant te Ovezande (Z. Beveland) heeft het beroep naar Barendrecht aangenomen. Parijs 5 Mei. Het avondbulletin meldtTen Westen van de Maas vrij hevige beschieting in de streek van heuvel 304. Een zwakke poging tot aanval van de Duit- Onlusten in Berlijn. Karl Liebknecht gevangen genomen. Duitschland en de Vereenigde Staten. TER NEUZEN, 5 Mei 1916. De nieuwe tijdsregeling. Geen zomertijd. Beslagname van f30,000. Verboden doorvoer. Een straf.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2