Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. z. Uit de Pers. Binnenland. Buitenland. 1325 Zaterdag 6 Mei 1916. I3e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1, per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, teuren en Brievengaarders. INGEZONDEN STUKKEN TE Franco Postdirec- Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LIT T001J Az. te Tl.R NEUZEN. ADVERTENTIEN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaat van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. rÏcÏttËn"Tan DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. V Een spannende strijd. Een spannende strijd staat den rechtschen partijen ongetwijfeld te wachten. De verkiezingen voor de Provinciale Staten zullen in de volgende maand gehouden worden en zij zullen middelijkerwijze beslissing brengen over de naasts toekomst op het gebied der binnenlandsche politiek. De vrijzinningen verhelen het nietde. verkiezingen voor de Provinciale Staten zijn de groote stormloop op de Eerste Kamer. De rechtsche Eerste Kamer moet óm. Dan hebben de linksche partijen vrij spel Aan onze zijde wordt dit pogen uitnemend verstaan. En maakt men zich links tot den aanval gereed, rechts tracht men te houden wat men heeft, ja, indien immer mogelijk, te winnen. Het is van het grootste belang, dat de Eerste Kamer rechts blijft. In de Tweede Kamer drijven de roode heeren bun zin door. Liberalen van alle gading moeten onder de socialistische zweep door. Soms mokkend en grommend, maar dat baat hun niet. Ze moeten. Ze zij verkocht en geleverd. De Staatsbedeelingwet, (Staatspensioen,) le vert het voldingendste bewijs. Gelukt het thans, ook de Eerste Kamer óm te zetten, dan is het hek geheel van den dam. Aan een ongebreideld socialistisch-libera- listisch bewind is dan voor jaren ons vader land prijs gegeven. Daarom hebben de Provinciale Staten-ver- kiezingen ditmaal zulk een bijzondere betee- kenis. Ook in Zeeland zal het spannen. Zeeland vaardigt twee leden naar de Eerste Kamer af. Een daarvan is liberaal, de andere Anti- Revolutionair. Indien liet eenigszins kan, dient de oude toestand weer in te treden en Zeeland twee rechtsche leden af te vaardigen. Ons Statendistrict Hulst biedt thans goede kans om zijn aandeel te leveren, opdat dit schoone doel worde bereikt. Voor Hulst treden 3 rechtsche leden af, en de heer Van Dalsum, die zich bij geen partij laat indeelen. Deze stelt zich, althans zoo liet hij zich uit, niet meer herkiesbaar. De zetel van den heer Van Dalsum kome thans weer aan rechts Daartoe moeten evenwel alle krachten worden ingespannen. Niet denken: we zullen er wel komen. Maar werken. Dat althans Hulst niet teleurstelle Aan eensgezind optrekken der rechter- partijen in dit district twijfelen we allerminst. V Zeeuwsche Partijdag. Gaarne wekken we op tot bijwoning van Zeeuwsche Partijdag, die D. V. Woensdag 10 Mei a. s. in Vlissingen zal worden gehouden. Hij vangt aan 's middags half twee. Er zijn twee sprekers. In de middagvergadering treedt op Mr. J. A. Wilde, in Zeeland welbekend, met het onder werp Van hoog belang". 's Avonds acht uur hoopt de heer Van der Zijp, de voorzitter der A. R. Kamerclub, te redev Jevoeren overDe politieke beteekenis der Statenverkiezingen Ieder lid der rechtsche partijen heeft recht van toegang. Ook de vrouwen. Moge deze Zeeuwsche Partijdag uitnemend slagen. Ga er bezieling van uit voor den komenden strijd. Blijke het, dat Zeeland politiek wakker is. Een enkele opmerking is wellicht niet misplaatst en kan misschien voor de toekomst haar nut doen. De tijd van vergaderen is voor velen met zeer gunstig gekozen. De avondvergadering, die te 8 uur aanvangt, zal waarschijnlijk door tal, evenwel meelevende anti-revolutionairen, niet kunnen worden bij gewoond. Een practische dagverdeeling lijkt het ons, des morgens, zeg half elf, en des middags, bv. 2 uur een spreker te hebben. Dan kunnen zeer waarschijnlijk ook de mannen buiten Walcheren en Zuid'Beveland beide vergaderingen bijwonen. Nu deze partijdag wellicht niet anders georganiseerd kan worden, dan thans geschied de, trachte toch ieder van de gelegenheid, hier geboden, om toegerust en aangevuurd te worden tot den kamp, die ons wacht, zooveel mogelijk te profiteeren. Z. Professor Fabius. „De Nederlander" doet Prof. Fabius stelt er een bijzonder genoegen in, al de veranderingen te registreeren, waar van in hun staatkundige loopbaan en gedragslijn rechtsche staatslieden blijk hebben gegeven. In het jongste nummer van Studiën en Schetsen voert hij ditmaal dr. Kuyper, dr. De Visser en Minister Talma ten tooneele, om dan te concludeeren „dat zij toch minder geschikt zijn om als leidsman op sociaal gebied op te treden." In hetzelfde nummer treffen wij ook de vermelding aan van de mecningsveranderingen op gewichtige punten van mr. Thorbecke. „Veranderingen veelvuldig en vaak diep in grijpend", worden achtereenvolgens meege deeld. Het zou niet moeilijk zijn nog meerdere te vermelden. Zoo nu mr. Fabius durven beweren, „dat mr. Thorbecke minder geschikt is geweest om als leidsman op politiek gebied op te treden"? Of zou het ook mogelijk zijn, dat zij die als leidslieden optreden, die derhalve voor- gaan, ook vooruitgaan, en, steeds meer ervaring opdoende, en bestrijding ontmoetende, zich vaak genoodzaakt zien hunne overtuigin gen te wijzigen En dat slechts h ij daaraan geen behoefte gevoelt die, steeds zittende achter zijn studeer tafel, zich altijd gelijk kan blijven, door het éénmaal uitgesproken denkbeeld in het onein dige te herhalen, zonder van de wereld rondom meer kennis te nemen dan hem zeiven belieft? PROV. STATENVERKIEZINGEN. Data voor stemming stemming. Noord-Holland 14 en 21 Juni. en he r- Gelderland Noord-Brabant Zuid-Holland Overijssel Utrecht Friesland Drenthe Zeeland 14 en 23 14 en 23 15 en 23 15 en 26 15 en 27 15 en 28 16 en 23 16 en 28 ZEELAND. In De Zeeuwsche Koerier wordt de wenschelijkheid uitgesproken voor den vierden zetel in het district Hulst (drie der vacatures zijn aftr Katholiek) iemand uit het Zuidwestelijk deel van liet district te nemen. Dit deel is tot nu toe niet vertegenwoordigd. Aan de Centr. R.-K. kiesvereeniging wordt aanbevolen de heer L. W. G. Hoefnagels, burgemeester van Sas van Gent (Kath.) KAMERVERKIEZING WEERT. Bij de herstemming voor de Tweede Kamer iu ;iiet district Weert, zijn ter voorziening in de |vacature-de Stuers 5904 geldige stemmen uitgebracht. Hiervan verkreeg mr. dr H. van Groenendael 2969 en mr. Kolkman 2935 stemmen, zoodat gekozen is de lieer van Groenendael, thans griffier van de Provinciale Staten van Overijsel. Mr. P. J. TROELSTRA. Het Tweede Kamerlid mr. Troelstra is te 's Gravenhage teruggekeerd. Naar wordt vernomen is de heer Troelstra voornemens alvorens zijne gewone werkzaam heden te hervatten, advies in te winnen van zijn geneesheer dr. Heijermans. De „TUBANTIA." Een I) u i t s c li e torpedo de oorzaak. Naar de T ij d uit Berlijn verneemt, heeft de Duitsclie Regeering thans, krachtens het van Nedcrlandsche zijde overgelegd bewijs materiaal, erkend, dat het torpedeeren der „Tubantia" door een Duitsclie duikboot moet zijn g schied. DE „TUBANTIA". Het onderzoek te B e r 1 ij n. Naar het Hbld. vernam, zijn de besprekingen die thans te Berlijn gevoerd worden over de torpedeering van de „Tubantia" in zoodanig stadium, dat de mogelijkheid bestaat, dat daaromtrent spoedig een definitieve beslissing kan worden verwacht. Zoowel liet relaas van de beëedigde verklaringen die bij liet onder zoek voor den Raad van de Scheepvaart werden afgelegd, als de materieele overtui- gingsstukken die werden overgelegd, hebben de autoriteiten te Berlijn tot de overtuiging gebracht, dat het inderdaad een Duitsclie torpedo moet zijn geweest, waardoor de „Tu bantia" tot zinken werd gebracht. Onmiddellijk daarop zijn de voorloopige be sprekingen over de schadevergoeding begonnen. Van de zijde der Duitsclie Regeering bleek een bereidverklaring om de boekwaarde van de „Tubantia" te vergoeden wel verwacht te kunnen worden, doch de directeur van den Kon. Holl. Lloyd, de heer Wilmink, die de besprekingen voerde, voor zich overtuigd, dat die boekwaarde al te zeer achterblijft bij de marktwaarde, vond geen vrijheid op een der gelijk aanbod in te gaan. Hij keerde de vorige week uit Berlijn terug en pleegde overleg met de commissarissen der vennootschap. Middelerwijl werden op grond van een be reidverklaring van den bekenden directeur van de Hamburg-Amerika-lijn den heer Ballin, om een van de grootste stoomschepen dezer lijn aan den Kon. Holl. Lloyd over te doen, de besprekingen met Berlijn voortgezet, Voor de tweede maal is de heer Wilmink daarop naar Berlijn vertrokken. DE „BERKELSTROOM". Officieeel bericht. Het onderzoek vanwege liet Departement van Marine ingesteld in zake liet tot zinken brengen van het Nederlandsch ss. „Berkelstroom" .van de Hollandsche Stoom boot-Mij: op 24 April jl. in de Noordzee, heeft uitgemaakt dat genoemd stoomschip door twee Duitsclie onderzeebooten, waarvan een gemerkt U B des morgens ten 4 u. 45 is aangehouden dat de scheepspapieren uitwijzen, dat de lading van ongeveer 600 ton, behoudens enkele afzonderlijke colli bestond uit plm. 450 ton stroocarton, 1000 balen cacao en 300 manden versclie visch (te zamen min der dan 100 ton gewicht) en 4 mailzakken. De bestemming van het schip was Londen. Het schip werd op plm. 4 zeemijlen afstand door een onderzeeboot door 3 scherpe schoten gewaarschuwd. DE KWESTIE OVER DE BUNKERKOLEN. De Londensche corresp. van liet N. v. d. D. heeft een onderhoud gehad met een verant woordelijk ambtenaar van liet Depart, van Buitenl. Zaken. Deze deelde hem o.a. mede, dat de contrabande verklaring der Duitsclie bunkerkolen een maatregel is, die logisch voortvloeit uit de Engelsche politiek om Duitscliland's export tot stilstand te brengen. Principieel verschilt zij dan ook in niets van alle andere tegen Duitschen export gerichte maatregelen, die allen ten doel hebben dat land te berooven van een bron van inkomsten, die anders zijn algemeenen eeonomisclien toe stand konden versterken. Toen de corresp. de in de Hollandsche pers gemaakte opmerking te berde bracht, dat Engeland, eenmaal be gonnen met Duitsclie steenkool in een Hol- landsch schip als contrabande te beschouwen, slechts één stap behoefde te doen om bijv. ook de Duitsche machine in dat schip in beslag te nemen, deelde men hem mee, dat de En gelsche regeering te dien opzichte op het standpunt staat, dat de machine, als zijnde een vast onderdeel in liet neutrale schip, neutraal is geworden met steenkolen, die een voor elke reis opnieuw van buitenaf aangevoerd artikel zijn, is dat naar deze opvatting niet het geval. Wat liet gebruik van Hollandsche scheeps- ruimte voor Engelsche goederen betreft, de regeering beschouwt dit geheel als een com- mercieole transactie, waarbij aan eene of andere politieke bedoeling niet gedacht is. In dit verband werd den correspondent medegedeeld, dat de Nederlandsche regeering in deze geen partij isde Engelsche regeering heeft zich direct tot de Nederlandsche reeders gewend wier belangen behartigd worden door de N. O. T. Van onze zijde worden de onder handelingen gevoerd door den lieer Joost van Vollenhoven. De conferenties, die totnogtoe hebben plaats gehad, doen binnen niet al te langen tijd op een schikking ten ge noegen van beide p a r t ij e n hopen. HET GELEIDEN VAN KOOPVAARDIJ SCHEPEN GESTAAKT. (Officieel.) Het departement van Marine deelt mede, dat de op 1 April jl. door de Regeering genomen maatregel, waarbij aan de Nederlandsche koopvaardijschepen gelegenheid werd geboden om op liet traject tusschen „Noordhinder" en de Galloper-Bank te worden voorafgaan doo<- 2 sleepbooten, ter beveiliging tegen verankerde mijnen, 30 April is gestaakt. Van dit convooi is slechts gebruik gemaakt op de uitreis van 1 tot en met 18 April op 7 verschillende dagen door 18 schepen, van 19 tot en met 29 April door 1 schip op de t h u i s r e i s in het geheel slechts door één schip; zoodat voortzetting van den maatregel onnoodig wordt geacht. GENERAAL SABRON In den ouderdom van 66 jaar is te Utrecht overleden de gep. luit.-gen. |F. 11. A. Sabron. oud-Minister van Oorlog. De teraardebestel. ling zal a. s. Zaterdag te Utrecht plaats hebben. DE OORLOG. Het twintigste. Uit Genève wordt aan het Berl. Tageblatt geseind, dat Fransche bladen, die commentaren geven over het zinken van den Engelschen pantserkruiser Russell, er den nadruk op leggen, dat dit reeds het twintigste groote schip is van de Engelsche marine, dat sedert het uitbreken van den oorlog vernield is. Te Dublin bedroeg het aantal gevangenen gisteren 1000, waarvan er 489 naar Engeland zijn overgebracht. Reuter's particuliere dienst meldt verder: Behalve de buitengewoon groote schade in de Sackville street, is er in de Abbey street een groote verwoesting aangericht. Bijna alle huizen liggen er in puin. Het paleis van justitie is ook vrij ernstig aan voor- en achtergevel beschadigd en draagt de sporen van een felle beschieting. Grafton street is niet erg beschadigd, het meest nog door plunderaars. Enkele arme wijken drageu Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave Eene bescheiden vraag. De onlusten in Ierland.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1