Rookstellen. Kerk en School. Landbouwberichtcn. Gemengd Nieuws. Burgerlyke Stand. Handelsberichten. Laatste Berichten. Hoogwatergetij te Ter neuzen. Advertentiën. Telegrafische Berichten. I- CD KINDERPAKJES. Groote sorteering geëmailleerde Huishoudelijke Artikelen, ais D. E. Wolfert Hz. Bestelling op 20 °/o KaÜZOUt, levering najaar 191(>, wordt opgenomen tot en met 15 M©i 1916. A. WIELAND. G. DEES Jr. Ontvangen: H. H. LANDBOUWERS! De voerman kwam met den schrik en eenige materiëele schade vrij. Axel. Voor de betrekking van gediplomeerd ambtenaar ter secretarie alhier hebben zich geen sollicitanten aangemeld. Door den bond van veehandelaren wer den tot bestuursleden gekozen: voor \\est Zeeuwsch-Vlaanderen de heer J. van Oudenaer te Axelvoor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen de heer Joz'. Kegelaar te Graauw. Tot directeur der gasfabriek te Waalwijk is benoemd de heer J. I. Peeters te Hulst. Tot wethouder van Sas van Gent is be noemd de heer E. Buysse (R.-K.) Onverwachts overleed mej. M. Adriaan- sens-Grimmink, onderwijzeres aan de O. L. School in de Noordstraat, gemeente Hontemsse. De overledene diende gedurende 22 jaren het onderwijs te Hontenisse. Te Groede is een geval van nekkramp bij een militair geconstateerd. Sluis. Een Belgisch schip dat hier lag om aardappelen te laden, is Vrijdagnamiddag naar België vertrokken. De tijd was verstreken, binnen welken het terug moest wezen, en doordat de aanvoer van aardappelen aan de kaai aldaar wat langzaam had plaats gehad, was het vaartuig lang niet afgeladen en voerde slechts ongeveer 110,000 K.G. mede. Door twee Nederlandsche schippers en onder toezicht der kommiezen werd het schip tot de grens gebracht, waar het door de Duitschers werd overgenomen. Verbindingsweg in Zeeuwsch- Vlaanderen. Door de commissie die zich interesseert voor de totstandkoming van dezen weg, is een circulaire verzonden aan de gemeente- en polderbesturen van Z.-Vlaanderen, waarin wordt gezegd, dat argumenteeren over de ver plichting van het rijk, 0111 dien weg aan te leggen, niet meer helpt, nu van de betrokken streek een vierde deel der aanlegkosten ge vraagd wordt. De commissie voorziet, dat het bedrag van f60,000 niet ineens zal kunnen worden bijeen gebracht en stelt daarom voor, dit te vinden uit een leening, af te lossen in 30 jaren, waarvoor als men ad 5 pCt. leent, jaailijks f4000 noodig is, en van dat bedrag f2000 te nemen voor rekening der gemeenten en f 2000 voor rekening der polders. Voor het verleenen van bijdragen zijn de gemeenten en polders in verband met hunne ligging ten opzichte van den weg verdeeld in 3 klassen. Van de gemeenten der le klasse wordt gevraagd 4 cent per inwoner, van die der 2e klasse 3 cent en die der 3e klasse 2 cent, en van de polders der eerste klasse 10 cent, die der tweede klasse 7 cent en die der derde klasse B cent per hectare, alles per jaar. M. Crt. De beide Fransche officieren van de Woensdag te Souburg gelande vliegmachine, die ter interneering zouden opgezonden worden, hebben in den eersten nacht, toen zij in een hotel te Vlissingen tijdelijk onder dak waren gebracht een poging tot ontvluchting gedaan. Dit is echter spoedig ontdekt, en de officieren werden in%de nabijheid weder gevat. Vlissingen. De mailboot „Koningin Wilhel- mina" had Vrijdag 42 passagiers, waaronder 32 Duitsche burgers, die een bijzonder treu- rigen aanblik gaven. Er waren blinden, zwak zinnigen en zieken onder. Zij stonden dan ook onder geleide van twee leden van het Engelsche Roode Kruis, die verwonderd waren dat de stumperds hier niet door het Roode Kruis werden overgenomen. Nu werden de Duitschers aan de goede zorgen van het trein personeel overgelaten tot Goch. De boot bracht ook verschillende machine-onderdeelen mee, koperen en andere voorwerpen, die nog van het wrak van de mailboot „Prinses Ju liana" geborgen zijn. Meerdere deelen zullen nog volgen. Middelburg. Woensdag 3 Mei is het dertig jaar geleden dat de bijna 50-jarige Catharina v. d. Broeke in dienst trad bij de familie Pouwer alhier. Er bestaat hier een comité voor zulke getrouwe dienstboden, dat zoo'n dag niet onopgemerkt laat voorbijgaan. Het beestiaal, dat op de hofstede Rijns burg te Serooskerke (Walcheren) in het open baar verkocht is, was bijzonder hoog in prijs. Was het hoogste bod voor een paard f860 en voor een jaarling paard f 400, de koeien golden tot f460. Voor oen nuchter kalf van een dag oud, werd reeds f24 besteed. Geref. Kerken. Beroepen te Kruiningen, Strijen, Westmaas, 'sGravenmoer Marken: M. Gravendijk, cand. te Rotterdam. Bedanktvoor WatergraafsmeerJ. C. Brussaard te Meppel. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te AalstH. Ewolt te Aalburg. Bij testamentaire beschikking heeft wijlen mej. de wed. M. Nachtegael—Crucq overleden te Middelburg gelegateerd aande Gerefor meerde kerk te Middelburg C ten behoeve van haar kerkedienst f 1000 ten behoeve van haar armen f500; idem het diaconaal hulp betoon f 300ten behoeve van haar zendings- arbeid f 500de vereeniging voor hooger onderwijs voor de vrije universiteit te Am sterdam f500; ten behoeve van een studie fonds van die universiteit f200; de vereeniging voor de zending onder Israël f 100de ver- eeniging het Geuzengesticht te Brielle f 100 de vereeniging voor Gereformeerd onderwijs te Middelburg f500de Gereformeerde kerken te Arnemuiden, O. en W. Souburg en Vrouwe- polder de aandeelen 111 de geldleening dier kerken, aanwezig in haar nalatenschap. Van het Christelijk naar het Openbaar Onderwijs. De „Stand." meldt, dat de lieer J. N. F. van Drunen, wiens ongevraagd ontslag als onderwijzer aan de School der Vereeniging voor L.' en M.U.L.O. op Geref. Grondslag, Keizersgracht 41 te Amsterdam, wegens sol licitatie naar het Openbaar Onderwijs, ver nietigd is door de Commissie van Beroep, met ingang van 1 Mei als onderwijzer is aange steld aan een Openbare School te Amsterdam. (Van onsen Landboum-medemerker.) Het Chilisalpeter en de Zwavelzure Ammoniak. Een schat ontdekt. Te Zaandam zou op een veiling van een inboedel een karpet verkocht worden. Om geen kat in den zak te koopen, werd op ver zoek van het publiek het kleed een eindje uitgerold met het gevolg, dat een pakje op den grond viel, dat bij opening bleek te be vatten een stuk Ned. Staatsschuld van f 1000, een spaarbankboekje met een ingeschreven bedrag van f788 en een bankbiljet van fbU, te zameti alzoo een sommetje van f 1848. Zooals te begrijpen was, verwekte het geva onder de aanwezigen heel wat opzien en wero druk besproken wat al niet gebeurd had kunnen zijn, indien het feit niet zoo bijtijds ontdekt was, en het kleed met den verborgen schat verkocht zou zijn. Men meldt ons uit Amersfoort: Naar wij vernemen, zijn de militairen, die in de Paaschdagen hun garnizoen in het cen trum van het land hebben verlaten, naar de grenzen gedirigeerd. Gisteren vertrokken de eersten. De reis wordt te voet afgelegd. - Een paar cavaleristen te Amersfoort zijn om genoemde reden verplaatst naar de tucht- klassen. (Het Vad Gewetensbezwaren. Eenen tuinman in Eastbourne, die op grond van gewetensbezwaren vrijstelling van dienst had gekregen, is zijn certificaat weer afge nomen, daar hij in'een twist een kameraad een tand uit den mond geslagen had. aldus I geschiktheid voor de gevechtslinie aan den dag leggende. Fransche stellingen ten westen van de Maas door de Duitschers gebombardeerd. Rechts van de Maas artilleriegevechten op den Peperheuvel bij Douamont. Gedurende April bebben Fransche vliege niers in de streek bij Verdun 31 Duitsche vliegtuigen tot dalen gebracht. DAGEN. W oeiisdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Voorm Kavel 1. I,. de Bruijne f 600. 2. W. Loof 660. 3. L. de Bruijne „2150. 4. 690. 5. J. P. Scheele „2470. 6. L. de Bruijne 940. 7. Kr. Wieland 910. 8. H. v. d. Velden „1180. 9. J. de Smidt 570. Zomertijd. Dat niet alle menschen met den zomertijd zijn ingenomen, blijkt wel uit onderstaand vers, dat we in de N. R. C. vonden Wil nu de rnensch, dat klokketnonden, Jaloersch op 't buld'ren van 't kanon, Ook nog den oorlog gaan verkonden Tusschen de machten Tijd en Zon Of schuwt hij 't reine stargeflonker Waar 't maanoog op zijn daden let, Is hij, als 't kind weer, bang in 't donker En wil hij dus „met dag" naar bed Is 't niet genoeg dat menschen liegen, Moeten het ook de klokken doen; Hun koop'ren monden Ons bedriegen In 't „Hooggetij" van „zonnenoen", In morgen- en in avonduren, In 't plechtig uur van middernacht, Als 't maangelaat met koud begluren Droef om die dwaze wereld lacht Ik min zoo zeer die klokkeslagen Hóóg in het luchtruim, rein en klaar, Zoo wijd en roerend voortgedragen Van uit hun boezem, echt en waar. Mag er niets waars meer zijn op aarde, Blijft er in 's menschen levensduur Geen tijdsbepaling zelfs van waarde, Geboortestond noch stervensuur Wil weêr uw klok als vroeger zetten Omonsch, haar dwingen moogt ge niet Zij werd gericht naar hooger wetten, Haar „Hooglied" was haar Zonnelied. Slechts waarheid past in klokkemonden Laat weer uw klok, met rein gelaat, Door twaalf slagen 't uur verkonden Waarop de zon in 't zenith staat. Nekkramp. Te Nieuwkoop is in het gezin van den arbeider J. v. J. bij drie zijner kinderen nek kramp geconstateerd. Twee kinderen zijn reeds overleden. Het derde heeft een operatie ondergaan. Te Numansdorp is Zondag een jongetje aan nekkramp bezweken. Londen. (Officieel). Vannacht hebben de Duitschers een mijn laten springen tegenover Dagensie waardoor de voorste loopgraven van de Engelschen ernstig werden beschadigd. Er volgde geen infanterie-aanval. Enkele aanvallen der Duitschers met hand granaten ten zuiden van Loos werden afge slagen. De Engelschen hebben te Rocgincourt rook wolken ontwikkeld tegenover mijnaanvallen der Duitschers. Er was wederzijdsche wer king der artillerie in de buurt van Agrenget. De Engelschen hebben aldaar Duitsche verdedigingswerken aangevallen. Ook ten noorden van het kanaal bij Yperen was hevige werking der artillerie. De Engel schen eerden daar zeven luchtgevechten. Een Duitsche vliegedier moest binnen de Duitsche linie landen. Een tweede Duitsche vlieger raakte zijn stuur kwijt en viel op de huizen. Parijs. In de Argonnen hevige mijngevechten bij Fille de Mort. Bij Verdun werden de Heden werd ons door Gods goedheid eene dochter geboren. G. GOUDKADE. P. D. GOUDKADE—Koelmans. Boskoop, 29 April 1916. - Voor de zeer vele blijken van be- langstelling, ondervonden bij de ge boorte van onzen Zoon, betuigen wij onzen vriendelijken dank. A. COUMOU. A. COUMOU—Vink. Axel, 29 April '16 M. DEES, Dijkstraat 31, TER NEUZEN. een groote sorteering benevens een mooie sorteering Tevens ST ALEN-COLLECTIE voor goederen naar maat, alles aan uiterst lage prijzen. Beleefd aanbevelend. Verder groote voorraad POTTEN, PANNEN, VERGIETEN, SCHALEN, EMMERS, enz. enz. Aanbevelend, Ter Neuzen, Mei 1916. Aanbevelend, Ter Neuzen, 2 Mei 1916. Zooals algemeen bekend mag verondersteld wor den is één der voornaamste voedingsstoffen voor alle' cultuurgewassend.w.z. voor alle land- en tuinbouwgewassen de stikstof. Het is voornamelijk in drie vormen dat de stikstof in den vorm wor gebracht, nl. lo in den organischen vorm b.v. door middel van Stalmest, Peru-Guano e.d. 2o in den ammonlakalen vorm b.v. door middel van zwavel zuren ammoniak en 3o in den salpetervorm, b.v. door chilisalpeter. Tevens mogen we tegenwoordig als bekend veronderstellen, dat de planten de stik stof slechts in den salpetervorm tot zich nemen en dat de beide andere vormen eerst omgezet moeten worden, alvorens ze voor opneming vatbaar zijn. Vandaar, dat chilisalpeter en andere salpeterbe- vattende meststoffen direct werkendat bij deze de minste kans bestaat voor verliezen in den bodem. Vandaar dat chilisalpeter in kleine hoeveelheden gegeven kan worden, juist op het oogenblik dat de planten de stikstof noodig hebben. En vandaar ook dat ten allen tijde 1% stikstof in chilisalpeter hooger aangeslagen is dan in ammoniak of 01 ga- nische meststoffen waarin nog geen vitrihcatie heeft plaats gehad. Er zijn wel eens verhoudingscijfers gegeven, doch het komt me voor, dat deze niet gegeven kunnen worden zonder een groote mate van willekeur. Maar waar is, dat èn langs theoretische èn langs empirischen weg vastgesteld is dat één K.G. stikstof in chilisalpeter meer effect sorteert dan 1 K.G. stikstof in zwavelzuren ammoniak. Intusschen kunnen ze elkander gedeeltelijk ver vangen. En in tijd van nood gebruikt men am moniak inplaats van salpeter. Als er door omstandigheden zooals tegen woordig niet genoeg chilisalpeter is, profiteert I daarvan de vervangende en concurreerende meststof in casu de zwavelzure ammoniak. Dat kan men tegenwoordig merken aan de enor- bitante prijzen, die men durft te vragen voor 100 K.G. zwavelzuren ammoniak, die tegenwoordig f40 f42 kost, dat is dus meer dan f2 per K.G. stikstof. n In normale tijden was de prijs van 1 K.G. stik stof in chilisalpeter ongeveer 76 ct. Het is daarom te wenschen, dat er maatregelen genomen kunnen worden, die tengevolge hebben, dat er meer chili salpeter in het land komt, want de landbouw kan het chilisalpeter niet missen. De oogst van 1916 verkeert in gevaar, als er geen chilisalpeter of niet meer kan worden doorgelaten. Hulst, 1 Mei. Aanvoer klein. Handel goed. Tarwe f 18,Wintergerst f 18,25, rogge f 14,—, Haver f 16,50, kookerwten f 35,— bruineboonen f 35,—. IJ z e n d ij k e, 29 April. Aanvoer gering, ook de omzet. Prijzen onver anderd. Wegens akkerdrukte was het marktbezoek van weinig beteekenis. Nieuwe tarwe f 17,75 a f18, nieuwe winter gerst f 18,50, nieuwe zomergerst f 18,60, haver f 16,75, paardenboonen f 28,— a f 29,—groene erwten f 35,—, kroonerwten f 36,—, pei 100 kilo. Rotterdam, 1 Mei. Binnenl. Granen. Tarwe f 17,50 af 18,— gerst f a f 18,— haver f 16,— boonen en erwten f 24'a f 30 per 100 kilo. Ter veemarkt waren aangevoerd421 vette runderen, 94 vette kalveren, 221 schapen en 76- varkens. Prijzen voor runderen 108—86, kalveren 140 90, schapen 70-64, lammeren 80-78, varkens 92—86, licht soort 80—70 cent per kilo. Melkkoeien f210 a f370, kalf koeien f270 a f400, stieren f145 a f 350, vaarzen f125 a f210, pinken f95 a f120, vette kalveren f76 a f100, nuchtere kalveren f 10 a f 15, fokkalveren 18 a f 25, biggen i 12 a f 16 per stuk. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 28 April. Charles Louis van Laere, oud 31 j., )m. en Maria Leonia IJsebaert, oud 24 j., jd. Geboorten. 23 April. Jan Marinas, z. van Jan do Vos en van Adriana de Bokx. 25 April. Albert Augustinns, z. van Urbanus Rammeloo en van Josephine Maria de Mul. 26 April. Andries, z. van Cornelis Dieleman en van Martina Wagenaar. 28 April. Levina Margarite Theophile, z. van Petrus Johannes Sertijn en van Barbara van Meer- beeck» Overlijden. 27 April. Wilhelmina Anna Michiel- sen oud 23 j., echtg. van Jacobus Cornelis Leunis. Andries Hamelink, oud 80 j., z. van Jan en van Hendrika Catharina Hamelink [overl.J. Hedonmiddag werd namens het bestuur der domeinen ten overstaan van notaris C. le Nobel in het „Hotel Centraal" op de Markt alhier, in het openbaar geveild negen kavels geslechte vestinggrond te Ter Neuzen, aan en nabij den nieuwen weg van Ter Neuzen naar Axel. w n w W

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 3