W nieuws- en Advertentieblad Zeeland. a Antirevolutionair voor FEUILLETON. Binnenland. Mo. 1324. Woensdag 3 Mei 1916. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1, Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. bij Men abonneert zich bij alle teuren en Brievengaarders. Boekhandelaars, Postdirec- Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, den Uitgever D. H. Lli iOOIJ Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIEN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. V Van schandalen gesproken. „Het is gewoon een schandaal, dat de Begeering met zulk een ontwerp komt Met welk ontwerp Met het z.g. „Ouderdomsrente"-ontwcrp, dat verkapt staatspensioen brengt. Een staatspensioen van f2,— voor 70-jarigen. Nu, dat schandaal is geschied. En aan zulk een schandalig ontwerp, zal de man, die zoo verontwaardigd den eersten volzin van dit stukje betuigde, zijn stem geven De heer Duys is inderdaad leelijk in het nauw gekomen. Minister Lely verklaarde zijn amendement onaannemelijk. En zou, werd het aangenomen, het heele ontwerp intrekken. Men zou onderstellen, dat een palstaander als de heer Duys voor zulk een dreigement niet uit den weg zou gaan. Wat toch heeft men aan een ontwerp, dat niet minder dan een schandaal isDen lieden een knol voor een citroen in de hand te stoppen. Maar de heer Duys trok heel haastig zijn amendement in. En zijn groot woord moest hij terug nemen. Om zijn smadelijken aftocht te dekken, begon zoowaar de groote man te filoso feer en. Onderwerp zijner nieuwe studie (gelijk men weet heeft hij eertijds in den heerlijken obstructie-tijd onder het rechtsehe ministerie nog eens zoo'n bevlieging gehad en eenige uren zoek gebracht met de behandeling van het diepzinnig onderwerp„wat is een troon rede het nieuwe chapitre was „Over een objectief en een subjectief schandaal Een objectief schandaal, zoo leeraarde de afgevaardigde voor Zaandam, is het, dat men nu men eindelijk na jarenlange verwaarloozing iets voor de ouden van dagen caat doen, het zóó doet, dat de meesten er niet van zullen profiteeren." Maar aan deze regeering kan geen woordbreuk verweten worden. Kon dat wel, dan, zoo luidde het zeldzaam dwaze betoog, zou men moeten spreken van een subjectief schandaal!! Geen wonder, dat de groote man, bij het Uit jonge Jaren. 28) „Een sleutel in je nek houden en je hoofd achterover," raadde Wim, „dan houdt het gauw op. Maar niemand was een sleutel rijk. „Een natte doek is ook goed." In hun ijver, om Cor te helpen, kreeg deze een sliknatten zakdoek in den nek, dat de straaltjes ijskoud water hem langs den rug liepen. Eindelijk brachten zo het met hun pogingen toch zoover, dat het bloeden ophield. „Veeg je gezicht nog eens af, er zit nog aan." „Is het er nu af?" vroeg Cor, al maar vegeude. „Ja, daar nog een beetje. Nee, daar naast, aan den anderen kant, jaNou ben je weer schoon." Ze waren blij, dat dat akelige bloed ver dwenen wasze vonden dat zoo naar. „Wat een bandiet, hé luchtte Kees zijn hart. debiteeren van deze spitsvondigheden hartelijk werd uitgelachen, van Links zoowel als van Rechts. Het was waarlijk ook al te dol. Den lezers van Het Volk" wordt natuurlijk het meer dan bespottelijk figuur, t welk Duys sloeg, niet voorgehouden. Integendeel. Met de grootste onbeschaamdheid wordt de „rede" als een zeer verdienstelijke voor gesteld. Toch zal dit niet baten. De socialisten gebruiken graag, wanneer ze bedoelen de gedachte aan een of andere schand daad van de tegenpartij levendig te houden, de krachtterm „vastnagelen". Welnuvastgenageld mag dan nu wel worden de uitroep van den Zaanschen afgevaardigde, door „de Nederlander" vereerd met den vlei- enden titel„Zijn Zelfvoldaanheid". „Het is gewoon een schandaal, dat de Re geering met zulk een ontwerp komt". En er dient dan bij onthouden te worden, dat liet dan minstens even groot schandaal is, aan zulk een ontwerp desniettemin zijn stem te geven. Toen Duys ten slotte na veel leuterpraat zijn amendement introk, merkte de heer Duy- maer van Twist zeer ter snede op „Dat is nu een objectief schandaal Van schandalen gesproken. DEN NADERE UITBREIDING VAN LANDSTORM. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de wet van 81 Juli 1915 (St.bl. no. 845) tet nadere uitbreiding van den landstorm, enz. Aan de memorie van toelichting is het vol gende ontleend De beweegredenen van de wet van 31 Juli 1915 heeft tijdens de behandeling van liet ontwerp in de Tweede Kamer een zoodanige lezing verkregen, dat de oproeping van land- stormplichtigen voor zoover zijn met die wet verband houdt, slechts kan dienen om land weer mannen met verlof te zenden. Naar de regeering hoopt, zal het gaandeweg naar huiszenden van landweermannen kunnen worden uitgestrekt tot de geheele landweer, ook tot de manschappen, die bij het tot stand komen van die wet nog tot de militie behoor den, maar op 1 Jan. tot de landweer zijn overgegaan of in den loop van dit jaar naar de landweer zullen overgaan. Alsdan zal zich echter de wenschelijkheid doen gevoelen om de manschappen, die tot de militie zijn blijven behooren als deel uitmakende van een bereden korps van het korps pantserfortartillerie of „We zullen hem wel vinden," troostte Wim zich. Wat zei-d ie tegen je?" vroeg Bertus. Het korte verhaal volgde. Eenstemmig werd besloten Henk Dorsman zijn lagen streek in te peperen. De jongens hadden verlof gekregen, om tót na den middag weg te blijven. Anders was het haast de moeite niet'. Ze moesten een half uur loopcn, dat ging er alvast afdaarom mochten ze tot een uur of vier bij Free blijven spelen. Free's vader gunde den jongens graag wat pret een enkelen keerals het etenstijd was, kregen ze een paar boterhammen met melk wel een koud maal, maar waar ze niettemin op vlasten, 't Leek wel, of die boterhammen, die ze dan in liet magazijn gezamenlijk verorberden, (Free hield dan zijn maaltijd daar ook!) veel lekkerder smaakten dan een warm maal thuis. Er was voor de jongens nog al wat te doen. Met Free moesten ze er dikwijls op uit, om boodschappen weg te brengen. Ze hadden bij Van Henten een aardig karretje, waarin de boodschappen werden geborgen en dat, net als een bakkers wagen, werd voortgeduwd. Een flinke trek hond, er onder gespannen, hielp dapper mee. Hot was voor de jongens een heele aardigheid achter den wagen te mogen loepen, liefst in van het korps torpedisten eveneens met verlof te laten gaan voor zoover zij van dezelfde militielichting zijn, waarvan de voor verlof in aanmerking "komende landweerplichtigen af komstig zijn. Voor zooveel de oudste militielichting (1906) betreft, zijn de tot die korpsen behoorende dienstplichtigen reeds met vei lof gezonden. De volgende lichtingen zullen echter indien haar aflossing slechts kan geschieden door jongere militieplichtigen eerst met zeer lange tusschenruimte voor verlof aan de beurt kun nen komen. Teneinde voor zooveel doenlijk, dit naar huis zenden te versnellen, is het noodig, ook bij deze korpsen landstormplichtigen in te dêelen en voor bedoelde aflossing te bestem men. Daartoe gelegenheid open te stellen is het doel van het ontwerp. Tevens zal nader kunnen worden overwogen, wordt het ontwerp aangenomen, door voort gezette indienststelling van landstormplichtigen voor zoover de in art. 1 der wet van 31 Juli 1915 gestelde leeftijdsgrens het toelaat ook een of meer nog niet voor overgang naar de landweer in aanmerking komende militie plichtigen, zoomede dienstplichtigen van die lichtingen, behoorende tot de zeemilitie en tot de korpsen, waarbij geen overgang naai de landweer plaats heeft, af te lossen. Echter zal dan de regeering het tot dusver gevolgde stelsel in zoover moeten verlaten, dat de onder de wapenen zijnde dienstplichtigen niet steeds door jongeren, maar ook door landstormplich tigen van gelijken of anderen leeftijd worden vervangen. De langen duur van het verblijf onder de wapenen van lien, die reeds bij de algemeene mobilisatie zijn opgekomen, verge leken bij den vrijdom van dienstplicht, die zoo vele anderen vrijgestelden en vrijge- loten tot nog toe hebben genoten, maakt het raadzaam, de aflossing verder voort te zetten dan te vorige jare in de bedoeling lag. OPZETTING TEGEN DE INDISCHE REGEERING. Het „Nieuws van den Dag voor Ned.-Indië" publiceert uit officieele bron verschillende verklaringen van getuigen, voor de assistent- resident te Buitenzorg afgelegd in de zaak tegen Keil, den Duitschen ex-administrateur van „Straits Soenda-syndicaat", zooals men weet, beschuldigd de Arabische bevolking tegen de Nederlandsche Regeering te hebben opgezet. Die stokerijen hebben van November tot Januari onrust en beroering verwekt. De getuigenverklaringen moeten zeer in liet nadeel van Keil zijn. Zoo werd verklaard, dat Keil in meetings waar voorname Arabieren galop en zich af en toe, als er een goed gangetje in zat, even met de voeten van den grond, een eindje te laten meezweven, op welke kunsten Van Henten echter minder gesteld was, wat evenwel niet belette, dat ze meermalen werden vertoond. Ook zette een der jongens zich boven op liet deksel en reed dan in vliegende vaart door de straten, waarbij hij al zijn behendigheid noodig had, om in evenwicht te blijven. Eéns zelfs was Wim van Ree, het „dwergje", zooals Henk Dorsman hem steeds schold, toen de wagen hcelemaal leyg was, er in gekropen de schoenen had hij eerst uitgetrokken, zoo paste hij er juist in. Zijn kameraads zouden hem heel langzaam wat rijden het deksel dichtéén straat en dan terugieder op zijn beurt zou er eens in mogen. Ze vonden het een dol vermakelijk idee (een uitvinding van Kees van Wal 1). Lange Free zou achter den wagen loopcn om te sturenBertus, Kees en Cor hem bege leiden. Dat was een heel avontuur geworden. Azor, de trekhond, gevoelde opeens, toen hij een collega door de straat zag rennen, een onweerstaanbaren aandrang, om ook een ren- partij te houden. In vliegende vaart ging het voorwaarts, en welke moeite Free ook deed om den wagen te doen stilstaan, hoe hij trok, zich op den duur zelfs maar liet meesleepen, liet, haatte alles niets; de wagen ratelde lustig dit rrerucht stegen Lloyd met 10 pet. en regenten uit West-Java, zelfs uit de orsten- landen vertegenwoordig waren, beloofde dat de oorlog spondig zou uitbreken. De Neder landers zouden uit Java verdreven worden en Duitschland zou zorgen voor het noodige geld voor geweren en munitie. Volgens deze getuigen werden onder de vergadering reeds een aantal geweren uitgedeeld. De kwestie heeft in geheel Indië groote verontwaardiging gewekt. De Officier van Justitie heeft de zaak thans in handen. WORDT DE „TUBANTIA" VERGOED? De Tel. verneemt, dat de Duitsche regeering den wenscli zou hebben te kennen gegeven een bespreking met de directie van de K. H. L. te voeren. Deswege vertoeven momenteel de Lloyd-directeur de heer Wilmink, en de kapitein van de „Tubantia", de heer Wytsma, te Berlijn. We vernamen dergelijke berichtenonder voorbehoud maken we daarvan melding. Mede gedeeld werd, dat de Duitsche Regeering, mee onder invloed van 30 Duitsche Herverzekerings maatschappijen, die bij de zaak betrokken zijn, reeds was overgegaan tot uitkeering van vol ledige schadeloosstelling. In de Nieuwe Ct. lezen we, dat ter beurze te Amsterdam het gerucht ging, dat de dader van de torpedeering der „Tubantia" zich zon hebben bekendgemaakt en bereid zou zijn een schadevergoeding te betaleu_ Genoemd werd het bedrag van 9 millioen gulden. Bij de directie van de Kon. Holl. Lloyd was hiervan niets bekend. In verband echter met de aandeelen Kon. Holl. boven den vorigen koers. VRIJZINNIGE LANDDAGEN. Naar „De Vrijzinnig-Democraat" meldt, zullen op den Tweeden Pinksterdag in verschillende plaatsen van ons land vrijzinnige landdagen worden gehouden. Vastgesteld door de plaat selijke organisatie met steun van de concen tratie, zijn reeds betoogingen te Middelburg, Beverwijk en Vlaardingen. In andere plaatsen wordt de regeling voorbereid. BIETENZAAD. De landbouwcorrespondent van de Morning Post schrijft Tengevolge van een ongelukkige omstandig heid heeft de Engelsche suikerbiet-vereeniging de landbouwers moeten ontslaan van hun verplichting suikerbieten te verbouwen en te leveren aan do fabriek te Cantly in Norfolk. Het zaad, dat in Rotterdam op verscheping wachtende is, schijnt bij besluit van de Neder landsche regeering niet vrijgelaten te zullen over de ongelijke keien en Wim werd on barmhartig heen en weer geschud, zoodat hij het werkelijk heel benauwd kreeg maar niets deed dan roepen, dat ze stil zouden houden, eindelijk schold op de jongens, die hij meende, dat hem met opzet zulk een leelijken poets bakten, en ten slotte onder al het schudden en schokken door, wild tegen het deksel begon te trappen, in de hoop, liet open te krijgen. Noch het een, noch het ander baatte onder al het geraas door hoorde hij het woedende geblaf van Azor beneden zich. Eindelijk lukte het Free den wagen stil te houden dat stil houden bezorgde onzen nieuwbakken Hugo de Groot, een flinke blauwe huil, wat door den onverwachten schok kwam hij in heel onzachte aanraking met den wand van zijn kerker. Hjj hoorde menschenstemmen rond zijn ge vangenis één heel harde, booze stem boven de andere uit. Het was een politieagent, die zich met het gevalletje bemoeide en op alles behalve iifhemenden toon bij Free informeerde, of hij soms zijn verstand verloren had, om zoo onbesuisd door de straat te rijden, en waar hij naar toe moest. Waarop Free ant woordde, dat hij nergens naar toe moest waarna de agent hem bij den arm pakte en vroeg, of hij hem soms voor den gek wou houden. (Wordt vervolgd.) uren op den dag der uitgave. Inzending van advertentiën vóór DOOR ZELANDIA. Nadruk verboden. /j* „Ned."

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1