Uit Stad en Provincie. Kerk en School. over de beschieting van Lowestoft en Yar mouth luidt De beschieting begon gisterochtend om 4 uur 10 minuten en duurde ongeveer een half uur. Ofschoon de vijandelijke oorlogsschepen met grof geschut schoten," is de aangerichte schade betrekkelijk gering. Te Lowestoft zijn een inrichting voor herstellenden, een drijvend badhuis, de pier en 40 woonhuizen zwaar beschadigd en ongeveer 200 woonhuizen licht. Iwee mannen, een vrouw en een kind zijn gedood, drie menschen ernstig gewond, negen licht. Te Yarmouth is een groot gebouw ernstig beschadigd door brand, een ander gebouw licht door granaatvuur. BERLIJN, 26 April. (Wolff.) Officieel. Gisteren is de Engelsche duikboot E 22 in het Zuidelijk deel der Noordzee door onze strijdkrachten in den grond geboord. Twee man werden gered en gevangen genomen. Een Duitsche duikboot heeft denzelfden dag in dezelfde buurt een Engelsche kruiser van de Arethusa-klasse met een torpedo getroffen. De Romeinsche correspondent van de Tijd meldtZooals ik reeds kort mededeelde wordt ten Vaticane overwogen, om zekere vragen te stellen naar aanleiding der jongste rede voeringen van Asqnith en den Duitschen rijks kanselier. Ik heb het nieuws, dat ik uit de beste bron kreeg, in dezen hoogst voorzichti- gen vorm gestoken, omdat het nog in te em- bryonalen staat verkeert om nu reeds tot een ernstige vredes-voorbereiding en het aanknoo- pen van onderhandelingen te besluiten. Maar dat de wind daarvoor gunstiger begint te waaien, en wellicht de tijd niet meer verre is, om te geraken tot een vredescongres, waaraan ook de Paus ondanks alle tegenheden zal deelnemen, is een meening, die ook in diplomatieke kringen alhier meer en meer veld wint. Een Italiaansoh liberaal van grooten invloed heeft het voorgesteld, dat de paus reeds een formeel voorstel aan de Europeesche kanse larijen zou hebben gedaan, om op den grond slag der zelfstandigheid van Polen, België, Servië en Montenegro een vredescongres sa men te roepen, maar zoover mijne inlichtingen strekken, is hiervan nog geen sprake. Wat men overweegt is het polsen van bedoelde kanselarijen over de nieuwe aspecten, die door de bovenbedoelde redevoeringen zijn geleverd. Ook uit het feit, dat de tijdelijke Nederland- sche gezant bij den H. Stoel den jongsten tijd herhaaldelijk ten Vaticane verscheen, mag niet, gelijk de Corriere della Sera deed, geconclu deerd worden, dat met de Nederlandsche re geering een wijdloopig vredesvoorstel is uit gewerkt. Een correspondent der N. R .C. schrijft o.in. Er zijn verschrikkingen, die ons door hun afmetingen niet meer schokken. Dat was mijn eerste indruk, toen ik tegenover het doodenveld bij Intoka stond. Alsof een groote, dichte kudde schapen, herkauwend neergevleid lag op een weide, zoo zag het veld er voor ons uit. Zoo dicht bezet met gelig bruine plekken, zoo stil en vreedzaam onder de heldere voorjaarslucht. Al die plekken waren doode, jonge Russi sche mannen. Ik snij een hoek af met mijn oogdat zijn er tien, dat veertig, dat tachtigmijn oog gaat tellende en afmetende verderop deze plek liggen dus reeds over de vijfhonderd lijken. En verder en verder strekt zich de vlakte des doods uit. Waar men niet meer goed onderscheiden kan met het bloote oog, lijken de vlekken op het land donkerder. In rijen liggen zij, in losse rijen als van tirailleurs liniën. Wij komen aan den uitersten rand van den Hindenburg-stelling en onder scheiden nu reeds beter. Velen liggen op den rug, de armen uitgespreid, de schoenpunten omhoog, anderen ongedwongen terzijde. Zij schijnen te liggen zooals zij zijn neergevallen, zonder doodsstrijd, plotseling vernietigd. An deren echter, die wij nu op weinige meters voor ons voor de stelling, ver binnen het prikkeldraad zien liggen, zijn voorovei gevallen, hebben de gekromde vingers in de aarde ge boord Zoo ligt het veld reeds twee weken over dekt. Soldatendood 1 Een schoonen dood noe men dat predikers ver van het slagveld. Wij hebben dien reeds gezien op het Miadziolmeer en vroeger al op Fransche slagvelden. Schoon is hier het leven op dezen zonnigen dag. Een schans uit vlechtwerk, met aarde er tussclien scheidt de levenden van de doo- den. Na hun lijden in koude, water en ont bering en na de vernietiging om hen heen, gaat nu het gevoel van leven als een warme stroom van behagelijkheid door al deze mannen. Men ziet het hen aan. Een bejaarde krijger zit gehurkt in een luwen hoek van de schans, en koestert zijn naakt bovenlichaam in het warme zonnetje. Glans ligt over zijn gezicht. Met zijn vingertoppen zoekt hij ijverig in het wollen hemd, dat hij tusschen de handen houdt. Hij verdelgt ongedierte. Anderen zijn om hemheen met zichtbaren lust aan het werk. Zij slaan palen in, voor nieuwe dek kingen. Ik kijk over de schans. Drie meter voor mij ligt een sterkgebouwde Siberië, het wasachtig, groezelig grauw gezicht half in de aarde. De voorste van allen, een held. Een jong Duitscher ziet waar ik naar kijk, raadt mijn gedachten. Hij is juist, zich rek kende, opgestaan. „Der Krieg ist eine Schwei- nerei", zegt hij droog. En hij keert zich kalm af. Wij komen aan een half voltooid graf. Daarnaast liggen de dooden gereed op een rij. De gezichten zijn bedekt. Slechts het baardeloos gezicht van een Russischen boeren jongen staart omhoog. De kogelstraal van een machinegeweer is over zijn voorhoofd ge streken, drie kleine gaatjes naast elkaar Dooden, dooden, dooden. Een razernij van vernietiging is met dooi en slagregen over het land gegaan. Nu wandelen wij, in vroolijke lentezon, over het open veld. Daarginds liggen de Russische wachtposten, op weinige meters afstand. Geen schot zal er vallen vandaag. Maar van de razernij is een doodenveld over gebleven, dat twee jaar geleden de heele menschheid zou hebben geschokt. Nu zit een braaf huisvader, een man met een goedigen, beschaafden lach en een vrien delijke stem er met den rug naar toe gekeerd, en onderzoekt, doortrilt van lentebehagen, zijn wollen hemd. Op de plaats waar de strijd het wildst heeft gewoed om de genomen en hernomen stelling is alles reeds opgeruimd. Gisterenavond vergaderde, onder voorzitter schap van den heer II. Koelmans. de Antirev. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier. De notulen werden evenals de rekening en verantwoording, goedgekeurd. De heeren D. Scheele Az. en P. J. Scheele werden als bestuursleden herkozen. In plaats van den heer P. J. van Strien, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer A, J. v. d. Sloot. De heer P. J. van Strien bedankte daardoor als secretaris. Hiervoor werd gekozen de heer D. Scheele Az. De heer D. H. Littooij Az. bedankte als penning meester. In zijn plaats werd benoemd de heer G. Meertens. Ook werd nog gesproken over de aanstaande Prov. Statenverkiezing. Wij verwijzen naar de wederom ver anderde dienstregeling van de Prov. boot, ingaande a. s. Maandag. De veranderingen gelden alleen de lijn Vlissingen—Breskens en omgekeerd. Van en naar Ter Neuzen komt geen wijziging. Woensdagmiddag hield de Coöperatieve Boerenleenbank voor de gemeenten Ter Neuzen, Axel, Hoek en Zaamslag, gevestigd te Ter Neuzen, haar 3e jaarlijksche algemeene ver gadering. In zijn openingswoord deelde de Directeur, de heer I). J. Dees, o.m. mede, dat het aantal leden bedroeg In 1913. In 1914. In 1915. Ter Neuzen 20 33 39 Axel 0 7 11 Hoek 10 1B 19 Zaamslag 17 22 27 Totaal 50 77 96 Dit jaar zijn 2 leden toegetreden. Sinds hare oprichting verloor de bank 2 leden. Het aantal uitgegeven boekjes voor gelden in loopende rekening bedroeg op 31 Dec. van 1913 1914 1915 voor Ter Neuzen 9 27 45 Axel 3 6 Hoek 1 15 24 Zaamslag 10 21 29 Andere gemeenten 2_ 2^ Totaal 20 10G Het aantal dier boekjes is dit jaar weer met 12 gestegen. De rekening der bank beliep in 1913 f 41424.265. 1914 169100,66. 1915 244255,435. De balans gaf een eindcijfer aan over 1913 f 21145,275. 1914 51643,975. 1915 119241,32. Uit deze cijfers mag worden afgeleid, dat de bank het volle vertrouwen verdient en geniet van den boerenstand in voormelde ge meenten en in een bestaande behoefte voor ziet. (Bij de centrale bank te Utrecht was 15 April 1916 27 millioen ingelegd.) Uit de presentielijst blijkt de aanwezigheid van 46 leden. De notulen van de vorige algemeene ver gadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Op aanwijzing van den voorzitter fungeert de heer L. de FeijterHuijssen als secretaris. Aan de orde komt vaststelling der rekening en der balans over 1915. Totaal ontvangsten en uitgaven f 224255,436. Balans. Totaal actief en passief f 119241,32. Nadat de kassier enkele posten nader heeft toegelicht worden de rekening en balans on veranderd vastgesteld. Het salaris van den kassier wordt op de zelfde wijze als het vorig jaar geregeld, (f 250). De door het bestuur ontworpen wijziging der Statuten, welke veranderingen de goed keuring van het bestuur der Centrale Bank wegdragen! worden met algemeene stemmen aangenomen. De veranderingen houden verband met de afschaffing van plaatsvervangende bestuurs leden en uitbreiding van het bestuur met twee leden. De voorgestelde wijzigingen van het huis houdelijk reglement worden eveneens met algemeene stemmen aangenomen. De voor naamste dier wijzigingen komen op het vol gende neer. Het bedrag, dat door één persoon of gezin mag worden ingelegd wordt gebracht van f 5000 op f15000. In verband daarmede, wordt art. 5 gewij zigd als volgt Artikel 5 te doen luiden Het bestuur mag aan één lid een voorschot of crediet in loopende rekening tot hoogstens f 10000,— toestaan, met toestemming van den raad van toezicht tot f15000,—. Aan landbouwvereenigingen mag, met toe stemming der Algemeene Vergadering boven f15000,— worden ter leen verstrekt onder verplichting van jaarlijksche aflossingen door het bestuur te bepalen. Bedragen van f5000,— en daar beneden zijn terstond opvorderbaar. Bedragen boven de f5000,- worden ten hoogste 2 maanden na dato van opzegging betaalbaar gesteld. Geen inlegger heeft recht om binnen een tijdvak van 2 maanden terugbetaling van meer dan f 5000,te eischen. Vóór deze wijziging mocht hoogstens f5000,— credit aan een lid worden verstrekt. Als zekerheid wordt steeds geëischtöf borgtocht öf hypotheek op onroerend goed, of onderpand van effecten met voldoende voor waarde. De boete, wegens schending van geheimen der bank wordt van f 50,— op f 100,— gebraeht. Tot bestuursleden worden herbenoemd de heeren I). J. Dees en L. de Feijter, respectie velijk met 44 en 42 stemmen. Tot bestuurs leden worden benoemd de heeren K. de Koeijer en G. van Fraeijenhove, respectievelijk met 44 en 43 stemmen. De heer R. J. Scheele wordt met 36 stemmen van de 38 herbenoemd als lid van den raad van toezicht. Al de verkozenen verklaren de op hen uit gebrachte benoeming aan te nemen, onder dankbetuiging aan de vergadering voor het in hen gestelde vertrouwen. De afgevaardigde ter algemeene vergadering van de locale banken doet doet daarna mede- deeling van het plan van de Centrale Bank tot uitgifte van deposito-obligaties, rentende vermoedelijk 4°/0. Na een woord van opwek king om de bloei der bank te helpen bevor deren, sloot de voorzitter de vergadering. Hedenmiddag werd in het Hotel Centraal alhier door het bestuur der waterkcering van den calamiteuzen polder Nieuw Neuzen in het openbaar aanbesteedhet herstel, de ver nieuwing en het onderhoud tot 30 April 1917 van de aarde, kram-, rijs- en steenglooiing- werken. Hiervoor werd door de volgende heeren ingeschreven J. van Drongelen, Hoek voor f 2039A. Tholens, Ter Neuzen voor f2200; J. de Bree Fz., Ter Neuzen en C. Klaassen Hz., Zaamslag ieder voor f 2300; M. Verschelling, Ter Neu zen voor f 2350. Behoudens nadere goedkeuring van Ged. Staten is dit werk aan den laagsten inschrijver gegund. Bij Kon. besl. van 30 Maart is tot corres pondent der Directie van den Landbouw be noemd de heer L. de FeijterHuijssen te Terneuzen. Onze oude stadgenoot, de schilder A. L. Koster uit Heemstede, heeft op Arti do Koninginne-medaille verworven. Hij ging op z'n 18e jaar in Den Haag schilderen, waarbij Ilenkes en Mesdag hem met raadgevingen ter wille waren. Een eigenlijken leermeester had hij niet. Axel. Het auto-ongeluk van den heer Ph. J. van Dixhoorn is niet zoo ernstig als ver meld is geworden De inzittenden S. en J. Dieleman en de heer Van Dixhoorn als be stuurder, kwamen met den schrik vrij. Alleen de heer S. Dieleman was bewusteloos. Graauw. Gisteren had op de hofstede van den heer Steijaert eene verkooping van beestiaal plaats. Voor een een-jarig paard werd f650,— en voor een paard met veulen f 1325,betaald. IJzendijke. Onder voorzitterschap van den burgemeester kwamen bijeen de besturen der gemeenten IJzendijke, Schoondijke, Waterland kerkje, Biervliet en Hoofdplaat met de be sturen van 37 polders onder die gemeenten ter bespreking van het plan tot aanleg van een verbindingsweg tusschen de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen. De voorzitter gaf een o7erzicht van de te maken kosten en de verdeeling daarvan. Het rijk neemt de helft voor zijn rekening, de provincie 1/4 en het onderhoud, mits ge meenten en polders ook %in de kosten betalen. Bij de bespreking werd de meening geuit, dat de weg over 't geheel te breed zou aan gelegd worden (15 M.) Stelde men zich te vreden met geringere breedte, dan zouden de kosten belangrijk verminderen, daardoor ook de bijdragen en dus de kans, dat die bijdragen door gemeenten en polders verleend zullen worden, grooter worden. Morgen (Zaterdag) zal een gelijke vergade ring te Oostburg worden gehouden voor de overige gemeenten en polders met hetzelfde doel. Inleider zal daar zijn jhr. de Muralt, de Kamerafgevaardigde voor Oostburg. Maandag 1 Mei bezoekt de commissaris der Koningin de gemeenten Ossenisse, Hengst dijk en Hontenisse. Vlissingen. Door de vereeniging. tot verbete ring van de volkshuisvesting alhier is de bouw opgedragen van 200 arbeiderswoningen op een terrein benoorden den Singelwcg. Vlissingen. Door de electrische tram van mer naar Middelburg en omgekeerd zijn op de beide Paaschdagen 10071 personen vervoerd. Middelburg. Door de Algemeene Vergadering van Aandeelhouders der Zeeuwsche Hypo theekbank werden de Balans en Winst- en V erhesrekening over het afgeloopen boekjaar, zoomede de voorgestelde winstverdeeling goedgekeurd. Derhalve werd het dividend vastgesteld op 10% en de uitkeering op de oprichtersaandeelen bepaald op f8,90 In het Reservefonds werd gestort f3 848 13 zoodat dit thans in totaal bedraagt f69,071 98! Als Commissaris werden herkozen de'hee'ren Mr. F. N. van der Bilt en Mr. P. J. F. van Voorst Vader. Christel ij k gesticht voor krank zinnigen „Vrederust" te Bergen op Zoom. Op den 26 en 27 April hadden op de Stich ting de examens voor het verpleegpersoneel plaats ten overstaan van de door het Bestuur benoemde examencommissie en (dit jaar voor het eerst) ten overstaan van de gecommit- teerden der samenwerkende Gereformeerde vereenigingen op het terrein der barmhartig- Aau het eerste examen namen deel drie broeders en twaalf zusters, hiervan slaagden de broeders J. Mersie, M. Boone en C. Poppe en de zusters G. Vaalburg, H. P. Filius, C. Bosselaar, J. de Bruine, B. Coors, L. M- Tuiten, E. L. Leys, J. Hoekwater, L. de Waal en G. Beneder, deze werden bevorderd tot leerling verpleger -verpleegster. Aan het tweede examen namen deel vijf broeders en vijftien zusters, hiervan slaagden de broeders P. Walhout, M. Tuyten, M. L. Meyer, PGilde en A. F. Tollioek en de zusters A. C. Fenyu, G. Vreeke, M. C. de Nooyer, J. S. Aalbregtse, K. Nolet, N. van Mourik, C. A. Versé, W. de Rijke, M. Lou- werse, M. van Sparrentak, J. C. Ilooftman, A. Metz, W. F. Sontag, A. Benus en M. C. de Vlieger. Aan liet eindexamen namen deel een broeder en vijf zusters. Eene zuster trok zich ge durende het examen terug en er slaagden broeder B. Heuseveldt en de zusters C. Nolet, N. Lübking, N. Liibking en J. Fraanje. Deze verwierven het diploma der Vereeni ging met het insigne, hetwelk onder een har telijke toespraak werd uitgereikt door den Voorzitter Ds. J. II. Donner. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Gedurende de loop dezer week hebben zicli in deze gemeente gevestigd: A. J. Veriinde, machinist, Nieuwstraat 40, uit Vlissingen. Th. Schinkels, veldarbeider, I' 105, uit Assenede. D. van Gimst, schipper, O 238, uit Westdorpe. J. J. Jongen, zonder beroep, Nieuwediep 14, uit Rotterdam. Vertrokken zijn A. M. van der Molen, zonder beroep, Vlooswijk- straat 69, naar Blaricum. M. P. van Tatenhove, zonder beroep, Kazerne straat 21, naar Aardenburg. H. P. M. Dumoleijn, zonder beroep, Q 177, naar Hooge en Lage Zwaluwe. M. A. de Putter, zonder beroep, Dr. Buijzestraat 14, naar Rotterdam. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar HoofdplaatP. J. Wau- ters, em. pred. te Schaerbeek (België). Bedankt: voot Purmerend en voor De Rijp O. Reinders te Anna Paulowna. Geref. Kerken. Bedanktvoor CubaardW. Weener te Vianen. Geref. Gemeenten. Bedanktvoor Kampen G. II. Kersten te Ierseke. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Vlissingen: J. Hoogendoorn te Zaandam. Te 's Gravenzande is door Ds. Bakker van 's Gravenhagc een Chr. Geref. kerk ge constitueerd. Een 40 personen zijn toegetreden. 38 e jaarvergadering van de Un i e Een school met den B ij bel. Dinsdag werd deze gehouden onder voor zitterschap van Ds. De Geus. De secretaris deelde mede, dat de Unie collecte bedroeg f 122,865,38V>j, d.i. ruim f17,500 meer dan in 1914. Op 1 Januari 11. waren er 765 locale-Comité's. De Bibliotheek t.en dienste van het Chr. onderwijs telt thans 733 boekwerken. Drie Unie dagen werden georganiseerd. Na de pauze hield de heer J. F. v. Buuren van Leeuwarden een referaat over: de in richting der vrije examens en de wijzigingen, die daarvan in 'de opleiding het gevolg zullen zijn. Woensdag a. s. 'zal te Rotterdam een tweede congres voor Geref. evangelisatie ge houden worden. Als sprekers hopen op te treden Ds J. Douma van 's Gravenhage, Prof. L Lindeboom van Kampen, Prof. F. W. Gros heid van Amsterdam, Dr II. Kaajan van Rot terdam, Dr W. G. Harrenstein van N. Schar- Zeegevecht. Een vredes-congres aanstaande Van de Russische slagvelden. TER NEUZEN, 28 April 1916. Coöperatieve Boerenleenbank. 68

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2