SJ Antirevolutionair voor Hieuwt- en Advertentieblad Zeeland. Uit de Pers. Binnenland. Buitenland. Zaterdag 29 April 1916. 13® Jaargang. No. 1323. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,—. Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag» en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTflOU Az. te. TER NEUZEN. ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver» tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 um op den dag der uitgave. 70 of 65. tocli De heeren Duijs c. s. hebben bij amendement voorgesteld denleeftijdsgrens voor degenen, die van de Ouderdomsbedeeling zullen genieten, te verlagen van 70 op 65 jaar. I11 1912 stelden echter diezelfde heeren voor, bij de behandeling van Talma's Invaliditeits wet, den pensioenleeftijd te stellen op jaar. Waarom nu vijf jaar er bij gedaan Omdat, zei dé 'lieer Duijs, indertijd alleen de socialisten er vóór waren. Ze zullen dus practisch te werk gaan. De minister stelt voor 70 jaar zij 65. Zóó blijven de socialisten de ware volks vrienden. Maar bij voorbaat verzekeren ze nu reeds als men ons amendement niet wil aanvaarden, dan zullen we evenwel vóór bet ontwerp stemmen. Is het niet doorzichtig Dan tóch te willen medewerken aan de totstandkoming van een wet, waarvan de lieer Duijs met veel ophef verklaarde„Het is gewoon een schandaal, dat de Regeering met zulk een ontwerp komt 1" De socialistische heeren zitten met hun amendement. En het gekste van het geval voor hen is, dat de kans bestaat, dat ze tegen hun eigen voorstel zullen moeten stemmen öfmèt rechts de regeering een nederlaag zullen bezorgen. Neemt immers de Minister geen genoegen met den 65-jarigen leeftijd, en doet zich liet geval voor, dat desniettemin de Kamer zich or vóór uitspreekt, dan hebben de socialisten zich in een uiterst moeilijk parket gebracht. En die kans schijnt te bestaan. Immers, van Rechts liet men zich uit, dat men het socialistisch amendement zou steunen. Op welken grond Op dezen. Er ligt gereed ter uitvoering een Invalidi teitswet, die de invaliede arbeiders krachtens door hen gedane premie-stortingen aan pensioen helpt. Een pensioen, van veel meer belang, dan de bedeeling van f2, die het huidig ontwerp wil toestoppen. Maar wat doet links nu Het schuift Talma's wet op zij. En zeer waarschijnlijk worden ze in 't geheel niet uitgevoerd. De arbeiders, die gehoopt hadden op een eerlijke uitvoering, worden bitter teleurge steld. Worden ze invalide, dan krijgen ze niets. Tenzij ze juist op hun 70ste jaar invalide worden. Dan krijgen ze een aalmoes. Nu voelt ieder, hoe onbillijk liet is, die werklieden slachtoffers te laten worden van het linksche politieke spel. Als derhalve niet door invoering der Invali diteitswet in het lot der oude of invalide arbeiders wordt voorzien, is er tocli geen enkele aannemelijke reden aan te voeren, om nu wèl de 70-jarigen, maar niet de 65-jarigen te steunen. De lieer Rutgers zei dan ook terecht, (en de heer Snoeck Henkemans sprak in gelijken geest), dat het een „politiek schandaal"' zou zijn, als de leeftijdsgrens niet wordt verlaagd tot 65 jaar. Uit geheel tegenovergestelde overwegingen komen rechts en de socialisten tot een zelfde conclusie. Het geknoei van 1913 breekt links zuur op. Z. Het ontwerp-Ouderdomsrente. „De Rotterdammer" schrijft: Kon men vele bezadigde concentratie-vrien den eens in het hart zien, dan zou men minimale liefde voor liet aanhangige ontwerp Ouderdoms rente ontdekken. Hadden wij ons maar nooit door de socia; listen op sleeptouw laten nemen, waren wij maar nimmer den staatspensionnecringszwen- del aangevangen die verzuchting moet wel in liet diepst van veler gemoed oprijzen. Eene merkwaardige proeve van die stemming is te vinden in een artikel dat de hoefijzer- correspondent in liet Handelsblad schreef. I11 vrij liberalen kring komt langzamerhand liet juiste besef hoven, dat de gedachte, op grond van welke men daar liet staatspensioen aanvaard heeft, vrucht is van ijdele pliantasie. Staatspensioen voor do behoeftigen, vrij willige verzekering voor de heter gesitueer den dat was het leidend parool waarmee gepoogd werd de verplichte verzekering te keeren. Nu komt wel liet staatspensioen, cn met voor behoeftigen alleen maar van de vrij willige verzekering komt niets, letterlijk niets terecht. Sinds het optreden van Minister Lely komt dat voor elk, die zien wil, duidelijk uit. De Nieuwe Courant maakt in een spijtig artikel onverholen haar afkeuring over de jongste wijziging kenbaar. En in het artikel van het Handelsblad waarop wij doelden lezen wij Dat wij liet aanhangige ontwerp wen- sclien te zien verwerpen, kunnen wij nochtans niet zeggen. Daarvoor is de verbetering, die het in den bestaanden toestand zal brengen, te zeer noodig. Maar evenmin zullen wij, als de Eerste Kamer, gelijk wij verwachten, dit ontwerp afwijst, daarom zeer rouwig zijn. DÏxarvoor is het ons niet aantrekkelijk genoeg. lleusch de Eerste Kamer voldoet niet slechts aan den wensch van de rechterzijde, maar ook aan de heimelijke begeerte van niet zoo weinige concentratie-mannen, wanneer zij haar veto uitspreekt. HET EEDSWETONTWERP is door de Eerste Kamer met 33 tegen 10 stemmen aangenomen. KAMERVERKIEZING DISTRICT WEERT. Bij de in liet district Weert gehouden stem ming ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer (vacature-jhr De Stuers) zijn uitge bracht 4793 geldige stemmen, waarvan op mr. dr. Henri van Groenendaal te Zwolle 1245; op den lieer J. Kellenaers, te Leiden, 719; op mr. W. Kolkman, burgemeester van Weert, 1850 en op den lieer G. Peeters, burgemeester van Bergen (Limburg), 979, zoodat er lier- stemming moet plaats hebben tusschen de heeren Van Groenendaal en Kolkman. MILITIELICHTING 1907. De Landweerlichting 1916, dat is de mili tie-lichting 1907, zal omstreeks 20 Augustus met onbepaald klein verlof huiswaarts worden gezonden. ZOMERTIJD. Het bestuur der vereeniging van Nederland- sche gemeenten heeft in een adres aan de Tweede Kamer te kennen gegeven, niet groote ingenomenheid te hebben kennis genomen van het wetsontwerp tot invoering van den z.g. zomertijd, waardoor z.i. niet alleen hygiënische belangen worden bevorderd, doch ook de hnanciëele belangen der meeste genieenten worden gebaat, nu door de hooge productie kosten van liet kunstlicht aanmerkelijke schade wordt geleden. Het bestuur vleit zich, dat de Tweede Kamer aan liet bedoelde wetsontwerp hare goedkeuring zal verleenen. Intusschen is het wetsontwerp aangenomen. ZOMERTIJD. Het ontwerp-Zomertijd is. aangenomen zon der hoofdelijke stemming. Het ontwerp be doelt van 1 'Mei af den dagtijd één uur te ver vroegen. DE BERKELSTROOM. De Londensche berichtgever van het I ld UI meldt, dat, daar één boot van de Berkelstroom langen tijd naast de duikboot had gelegen en door liet botsen beschadigd was, de gezag voerder opmerkte, dat liet voor de bemanning te erg was 0111 in zulk een bóót te worden achtergelaten. De Duitsche commandant ant woordde toen: „Dat is belachelijk. Wij hebben in Duitschiand geen vrienden en geen lijden. Elk brengt, zal Toen mede schip, dat goederen naar Engeland in den grond \x orden geboord", verscheen een tweede duikboot en werden aan boord van de Berkelstroom bommen geplaatst, die liet schip vernietigden. De bemanning telde, met inbegrip van den kapitein, 24 koppen. Zij bevond zich in drie booten en werd te elf uur door een Engelsch schip opgepikt cn naar een plaats aan do Oostkust van Engeland gebracht. Allen zijn nu veilig en wel te Louden. Het schip had ook eenige zakken mail aan boord. Do be manning is verontwaardigd over de behandeling van de Duitschers ondervonden. CACAO. Naar wij vernemen, is thans door de N.O.T. met cacaofabrikanten een bevredigende regeling getroffen, zoodat heden kon worden overgegaan tot het afteekenen der cognossementen aan de tot deze regeling toegetreden fabrikanten, waardoor de verschillende fabrieken thans weder van grondstoffen zijn voorzien. KUNSTMEST. Naar men verneemt, zal aan de Nederland- sclie landbouwers die het eerst hun bestel lingen deden, voorloopig 50 pCt van hun be stellingen Cliilisalpeter geleverd kunnen wor den. De Kunstmest-kommissie is tot deze regeling in staat gesteld door het veilig aan komen van de „Maasdijk", die den 22sten dezer te Rotterdam binnenliep. Verwacht wordt nu nog de „Maartensdijk", die eveneens een betrekkelijk groote hoeveelheid kunst mest als lading heeft. Wanneer dit stoomschip veilig aankomt zullen ook de later ingekomen bestellingen van kleine landbouwers worden uitgevoerd en kan liet percentage dat beschik baar is, waarschijnlijk op 60 pCt worden ge steld. EEN NEDERLANDSCHE VICE-COSUL VEROORDEELD. Naar Het Huisgezin verneemt, was de lieer W. van Rjjckevorsel, vice-consul van Nederland, eerst te Charleroi, daarna te Dinant, ter dood veroordeeld wegens het voeren van correspon dentie met de geallieerden. Door bemiddeling van den lieer Van Volleulioven, onzen legatie secretaris te Brussel, is de doodstraf in ge vangenisstraf veranderd. De lieer Van Rijcke- vorsei is tot het ondergaan daarvan naar Duitschiand vervoerd. DE OORLOG. LONDEN, 25 April, (Reuter.) In liet Lager huis heeft Birreli meegedeeld dat gisteren ernstige ongeregeldheden te Dublin zijn ge beurd. Het postkantoor werd door de onrust stokers met geweld in bezit genomen en de telegrafische verbinding afgesneden. Later op den dag zijn er soldaten aange komen en de overheid is den toestand thans geheel meester. Er zijn ongeveer 12 dooden, w.o. 4 of 5 sol daten. Uit Londen wordt gemeld „Tijdens de geheime zitting in liet Lagerhuis gaf Asquith bijzonderheden over de legeruit- breiding tot heden toe en over de militaire verrichtingen van het rijk, met inbegrip van de koloniën en Indië. Hij gaf een overzicht van het regeeringsonderzoek naar den stand der rekruteering, ook in verband met de ei- sclien, door de arbeiders gesteld, ten behoeve van de handelsvloot, de havens, munitie- en andere bedrijven ten bate van 't land. Hij zette 'uiteen hoe de kosten gedragen werden van de rekruteering en voornamelijk van den financieelen steun, die aan de gealli eerden wordt verleend. De resultaten van de rekruteering, sprak hij, hebben sinds Augustus niet aan de be hoeften voldaan, die noodig zijn om onze mi litaire krachten naar behooren te ontwikkelen. Om den toestand het hoofd te bieden, heeft de regeering besloten le. den dienst van manschappen, wier tijd verstreken is te verlengen tot liet einde van den oorlog 2e. de landweer toe te voegen aan elk regiment, waar zij noodig zijn 3e. de vrijgestelde mannen dienstplichtig te maken, zoodra hun certificaat van vrijstel ling vervallen is. Verder stelt de regeering voor jongelieden onder achttien jaar op den 15en Augustus, onmiddellijk dienstplichtig te maken, als zij den leeftijd van achttien jaar hebben bereikt. Tevens stelt zij voor le. onmiddellijke pogingen in liet werk te stellen om de noodige manschappen te ver krijgen door vrijwillige dienstneming van de niel-ingcscnreven gehuwde mannen 2e. als op den 27en Mei niet 50,000 van deze mannen voor het leger zijn geworven, verzoekt de regeering onmiddellijk machtiging tot dwangmaatregelen over te gaan 3e. wanneer in eenige week na den 27en Mei geen 15,000 man ingeschreven zijn, zal denzelfden weg gevolgd worden 4e. de maatregelen in de eerste twee paragrafen genoemd, zullen uitgevoerd worden, tot een aantal van 200,000 man zal verkregen zijn van lien, die tot nog toe niet ingeschreven waren. Minister Asquith behandelde hierop de kwestie, hoe men den ingeschreven mannen kan ter wille zijn ten opzichte van de ver vulling liunnermaatsehappelijke verplichtingen- Hierna volgde een debat, waaraan 16 leden deelnamen. Het Lagerhuis werd verdaagd. Den 26sten April zou het weder bijeonkomen onder dezelfde omstandigheden. Crew deed een dergelijke mededeeling in het Hoogerlniis." LONDEN, 26 April (Reuter.) Lansdowne heeft in het lioogerlmis meegedeeld dat een Duitsche duikboot en een Duitscli schip, ver momd als Nederlandsclie koopvaarder, drie dagen geleden bij de westkust van Ierland verschenen. Sir Roger Caseniert was vergezeld van twee Duitsche officieren in een samen- vouwbare boot van de duikboot naar land. Het Duitsche schip werd aangehouden door een Engelsch oorlogsschip en kreeg bevel het naar Queenstrown te volgen. Toen men een eind op weg was, heesch het schip de Duit sche vlag en boorde zichzelf in den grond. De bemanning is gered. Ofschoon Lansdowne op den ernst van den toestand niets wilde afdingen, verklaarde hij dat de opstand tot een smadelijke mislukking gedoemd is. De laatste berichten zijn zeer geruststellend. Er zijn 25 muiters gedood, 22 gewond. Bovendien zijn 2 loyale vrijwilligers en twee politieagenten gedood, 6 loyale vrijwilligers gewond. LONDEN, 6 April (Reuter). Een nadere mededeeling van liet ministerie van oorlog O <1 lj.0jl f> °T» r inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. 60 Niet de wensch der rechterzijde alleen. Onlusten te Dublin. De Dienstplichtkwestie in Engeland. De onlusten in Ierland. De beschieting van Lowestoft en Yarmouth.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1