Aanbesteding. 2 beste PONY's, voor Kerk en Schoo 1. Landbonwberichten. Handelsberi cjiten. Gemengd Nieuws. 11 urgerlij k e Stand. Hoogwatergetij te Terneuzen. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Advertentie n. TE KOOP: en 2 LANDAUERS. V oorhanden de Heer Jan Lambertus van Vessem, aanbesteden: Prijs 10 cent. LITTOOIJ's Boekhandel. namen dat in een uiterste lioek van de kerk liet getik van een horloge dat op het spieek- gestoelte gelegd was, zóó duidelijk was hoorei' dat het geluid door den microphoon omgevangen, nog l.arde, was dan m werke- u.t is voorwaar een prachtige uitvinding voor de leden der gemeente die doof zijn. Zooals we reeds vroeger meldden, hoopt de WelEerwaarde heer Ds. A. 1 immerman, predikant bij de Ned. Herv. kerk alhier. Woensdag den dag te herdonken, waarop hij voor 25 jaar geleden als predikant hier zijn intree deed, Ds. Timmerman heeft verzocht dezen dag onopgemerkt te doen voorbijgaan. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot lid der gezondheidscommissie, zetel Ter Neuzen, de heer E. H. T. van Bot sum Waalkes, apotheker te Ter Neuzen. Hoek. De 56-jarige heer J. H. Goor, hoold der openbare school alhier, is plotseling over - leden. Zaamslag. Maandagvoormiddag stonden ei eenige wagens op de Griete aan de haven om aardappels te lossen. De paarden van een der wachtende wagens waren vastgeze aan de zoogenaamde «ron|e De-f^g5" raakte in beweging en reed achtermt toen nog droog liggende haven. Met paarde en al kwam hij terecht in een modderlaag van ruim 1 Meter dikte. De vloed kwam opzetten, dus moest er haast gemaakt woiden om alles op den wal te krijgen. Met ontzag lijke inspanning is liet aan de omstanders gelukt, de dieren er levend uit te trekken. Daarbij werden enkele scheepstrossen, door de daarvoor gebruikte paarden afgetrokken. Soms stak alleen de kop der dieren nog boven de modder uit. Aan schadevergoeding voor de trossen en belooning der helpers was de eigenaar der paarden, de landbouwer O. de Putter, f70 kwijt. Axel. Mevr. de Wed. J. M. v. d. Berge heeft gelegateerd aan de Ned. Herv. kerk alhier, f2500 vrij van successierechten. Door Ged. Staten van Zeeland is de lieer II. J. Aernoudts te Sluis benoemd tot lid der provinciale regelingscommissie voor de paai den fokkerij, ter vervulling van de ontstane vaca ture door het overlijden van den heer G. A. Vorsterman van Oyen. De kommies-deurwaarder der directe belastingen, de heer J. Dalmeijer, wordt met ingang van 1 Mei a.s. verplaatst van Oostburg naar Katwijk-Binnen. De kolonel, directeur van den Rijkspost- duivendienst, heeft aan het bestuur van de postduivenvereniging „De Snelvhegers te Oostburg vergunning verleend tot liet liouuen van africhtings- en wedvluchten met post duiven, toebehoorende aan leden van opge- melde vereeniging van onderstaande plaatsen en op de daarbij vermelde data, evenwel onder beding, dat deze vergunning, in verband met de tijdsomstandigheden, terstond weder kan worden ingetrokken. De manden der vereeniging moeten een zelfde merk of nummer dragen. Overtreding hiervan kan weigering tot los lating tengevolge hebben. Plaatsen van loslating zijn IJzendijke, Ier Neuzen, Kruiningen, Roosendaal, Gilzc-Rijen of Tilburg, 's-Bosch of Vucht, Arnhem, De venter, Zwolle, Meppel, Assen, Groningen, Delfzijl of Roodeschool. Te Clinge (ZeelandJ vertoefde sinds eenige maanden een Belgisch militair, die uit het Interneeringskamp te Harderwijk had weten te ontvluchten. Waar hij zich uit de ge dwongen gevangenschap had weten te werken, begaf hij zich te Clinge vrijwillig in een andere, namelijk in dien waarvan Amor de rechter is. De vorige week stapte hij in het huwelijks bootje, maar welk een ontgoocheling, toen een uurtje na de kerkelijke inzegening van het huwelijk twee marechaussees het jonge eclit- jiaar reeds weder scheidden en de man naar Harderwijk werd overgebracht, terwijl zijne jonge gade in Clinge mocht achterblijven. J e M. Crt. Vlissingen. Aan boord van een marinevaar tuig is een sorgeant torpedomaker door liet pistool van een mijn gedood. Middelburg. Zaterdag 1.1. werd het grootste gedeelte van het personeel van de firma E. H. Boasson Co., in manufacturen, op de Markt alhier woonachtig, ontslagen. Dit kwam hieruit voort, dat het de arbeidsvoorwaarden van de firma veranderd wilde zien in die van een bond. Zaterdagavond werden in de Lange Delft een paar reizigers van genoemde firma, die aan den arbeid gebleven waren, door liet ontslagen personeel aangevallen. De politie sloeg er met de gummistok flink op los. Doch een eind verder had de vechtpartij opnieuw plaats en {maakten rechercheurs en agenten door krachtdadig optreden ruim baan. Zierikzee. De heer J. A. de Brujjne, lid van de Provinciale Staten van Zeeland voor het district Zierikzee, zal zich bij de a. s. periodieke aftreding niot meer herkiesbaar stellen, volgens de Zierikz. Nieuwsb. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn de dagen voor eventueele stemming en herstemming voor de verkiezing van leden dei- Provinciale Staten bepaald respectievelijk op Vrijdag 16 en Woensdag 28 Juni a.s. Geref. Kerken. Beroepente ElburgJoh. S. Langen te GAangenomen naar Leiden W. Bouwman tC Bedanktvoor Werkendam (A): Joh. H. Rietberg te Koudekerk a.d. Rijn. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Boerange Pb. Tonsbeek, cand. te Roswinkel. Suppletiefonds-V rede rust. We ontvingen liet volgende van den secre taris dezer vereeniging Den 10n April hield de vereeniging suppletiefonds voor de verpleging in rede- rust haar vergadering te Middelbrug, statuten en het huishoudelijk reglement werden vastgesteld en besloten koninklijke goedkeuring aan te vragen. Het bleek uit het verslag, dat ruim f400 aan jaarlijksche contributies was toegezegd. Besloten werd, hoewel dankbaar voo°r het resultaat, met kracht de propaganda verder ter hand te nemen door liet laten drukken en verzenden van ïnteekenlptenom contributie. Overal moeten plaatselijke afdee- Sen ook van deze vereeniging worden op gericht. Drie personen kunnen beginnen een afdeeling te vormen, en dan in hun woonplaats verder werken. Aanvrage om steun kwam reeds in, en reeds in dit jaar zal ges eund kunnen 'worden. De behoefte aan zulk een vereeniging blijkt .doorzien. ^rd het voorloopig comité gekozen Jot Bestuur zoodat dit thans bestaat uitds. R. v. d. VV aal te Ovezande, voorz., ds. J^ybesma te Zie rikzee seer -penn., ds. J. F. Lijzer te Cortgene, A. Ilüson te Vlissingen en J. Huizinga te Ter Neuzen. Mogen vele plaatsen het voor beeld volgen van O. en W. Souburg, waar reeds 28 contribuanten zijn en VV estkapelle, waar zich reeds 8 verbonden. De secivpeun. wil gaarne nog meerderen noteeren. Geett u aan hem op Tweeden Paasclulag zal te Goes een ver gadering van den Zeeuwschen Geref. Jonge- lingsbond gehouden worden, waarbij als hoofd spreker hoopt op te treden Ds. J.C. Rullman van Utrecht. Op dien dag zal te Middelburg een bonds dag gehouden worden van den Zeeuwschen Herv. Jongelingsbond. Daar treden als sprekers op ds Koolhaas van Zuidland, notaris James van Sluis, ds. Van Empel van Middelburg en ds. Selms van Grijpskerke. B ij b e 1 s in Duitschland. Nog nooit is er in Duitschland zoo'n vraag naar bijbels geweest als sinds den oorlog Ilet, aantal verspreide bijbels steeg in 1.115 tot 3-V* millioen. Van af 't begin van den oorlog zijn 6000000 bijbels verspreid onder de Duit- sclie bevolking. [Van onzen Landbouw-mederverker.) Den vierden November 1915 isNew Found- land het groote eiland aan de Oostkust van Britsch Noord-Amerika „droog -gelegd Het heeft een bevolking van ongeveer een kwart miljoen en meet 43,000 vierkante mijlen. He grootste gedeelte van het eiland was sedert iaren reeds drankvrij. En de drankvnje dis- trikten maakten een prachtig figuur. Zoo hadden bv. in het distrikt Twillingate, met een bevolking van 20 000 zielen dat sede, 1883 ..droog" is, m al die jaren slechts vg en twintig veroordeelingen wegens misdrijt plaats en in de laatste jaren zelfs met eene ^De meeste drankhuizen vindt men nog in de hoofdstad St. John. Maar nu de stem gerechtigden zich met 24 9<>o tegen stemmen voor drankverbod op het geheele eiland hebben uitgesproken, zullen ook daar spoedig verdwijnen. Daar het verbod op Januari 1917 in werking treedt, hebben de drankhandelaars nog bijna een jaar gelegen heid voorraad aan den man te brengen. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag Donderdag V rijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 19 20 21 22 23 24 25 April 2.9 2.27 2.45 3.4 3.23 3.44 4,5 4.27 4.50 5.19 5.47 6.23 7.2 7.45 De Arr. [Rechtbank te Middelburg veroor deelde heden wegens diefstal M E. S. oud 18 jaar, werkman te Ter Neuzen tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis, en A. S., ond 15 jaar en C. .1. M„ oud 15 jaar beiden zonder beroep, wonende te Ter Neuzen ieder|tot f 10 boete of twee weken tuchtschool. Togen den schipper A. J. L., oud 31 jaar wonende te Ter Neuzen is rechtsingang ver leend met bevel tot instructie, beklaagd van verduistering. Heden overleed tot onze diepe droefheid in de volle verzekerdheid des geloofs, onze geliefde Echtgenoot, ader, Behuwd- en Grootvader in den ouderdom van bijna 74 jaren. Heinkenszand. Wed. J. VAN VESSEM De Jonge. .1. DREGMANS-Van Vessem. J. M. DREGMANS. II. L. VAN VESSEM. K. VAN VESSEM— Braamse. 'S Heer-Are,idskerke. D. VAN VE||EM. Heinkenszand. W. J. VAN VESSEM. S. VAN VESSEM. Heinkenszand den 15 April 1916. Hoek. Weineldinge. Parijs, 18 April. Het avondbulletin meldt Op den linkeroever van de Maas levendige werking der Duitsche artillerie, bij heuvel 304 en bij de tweede linie der Franschen. Op den rechteroever vaii de Maas hebben de Duitschers na een krachtig bombardement op de stellingen der Franschen, deze des middags te 2 uur aangevallen, op zijn minst met twee divisies, over een front van twee K.M. breedte. De Duitschers werden terug gedreven door het afsluitingsvuur en het vuur der machine-kanonnen van de Franschen, be halve op een punt, waar de Duitschers voet kregen in een klein vooruitstekend punt der Fransche linie ten Zuiden van het Chaufour- boscli. De Duitschers leden daarbij zware verliezen, bijzonder ten Westen van den Peper heuvel en in een ravijn tusschen dien heuvel en het bosch van Haudroumont. Fransche vliegers hebben in den nacht van 16 dezer verscheidene bommen geworpen op het station Moncliauloi en Dryeville alsmede talrijke bommen op een punt en in de Duitsche kampen van Steunaert en elders. Londen, 18 April. Het departement van biiitenlandsche zaken maakt bekend, dat na langdurige onderhandelingen een vergelijk is getroffen met vleescliexporteurs, betreffende de verzending der vleesch-producten dier firma s uit de Vereenigde Staten naar neutrale landen. Rome, 18 April. Officieel. Krachtige wer king der Oostenrijksche artillerie van Justicaria tot het Suganodal. In laatstgenoemd dal hebben de Oostenrijkers de stellingen der Italianen aangevallen, doch zij werden bij een tegenaanval weer teruggeworpen. Overigens minder lievige werkzaamheid der Oostenrijksche artillerie langs de Isonzo en op den Karst. Het geschutvuur der Italianen maakte treffers in de in holen opgestelde batterijen der Oostenrijkers in den omtrek van Sugamulo. Athene. De liberale partij zal de politie een proces aandoen, omdat deze gewapende lieden heeft toegelaten in den schouwburg, terwijl daarin Zondag een politieke bijeenkomst werd gehouden. De vergadering zal na Pasclien worden voortgezet en de ministers van justitie en binnenlandscbe zaken tot. [bijwoning daarvan worden uitgenoodigd. Het Bestuur der Waterkeering van den calamiteuzen polder NIEUW NEL ZEN, zal op VRIJDAG 28 APRIL 1916, des namiddags ten 2 ure, in het „Hotel Centraal", bewoond door den Heer P. J. Visser te Ter Neuzen, in het openbaar het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1917 van de Aarde-, Kram-, Rijs- en Steenglooiing werken. De besteding geschiedt volgens par. 1 der A. B. Het Bestek zal ter inzage liggen in het Directiegebouw en ten kantore van den Secretaris-Ontvanger, waar het tevens, tegen betaling der kosten, ad ƒ0,50, verkrijgbaar is. De aanwijs zal plaats hebben op Dinsdag 18 en op Dinsdag 25 April a. s., telkens des voor middags van 10 tot II ure, waartoe zal worden bijeengekomen aan het Directiegebouw. Tor Neuzen, 15 April 1916. Ilet Bestuur voornoemd, D. SCHEELE Pz„ Voorzitter. H. J. VAN DEN OUDEN, Secretaris Ontvanger. to bestellen, al is het ook een jaar vooruit, laat ze liet dan doen, want de mogelijkheid bestaat, dat ze anders in 't geheel niets krijgen. Een „droog" eiland. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften 14 April. Achille de Caluwe, oud 25 j jm en Johanna La- tharina de Wijn, oud 22 j., jd. Cijrillus Constan ties van den Berg, oud 26 j jm. en Eugenia Hufkens, oud 27 j jd. Geboorten. 8 April. Tjitse, z. van Jelle Meijs van der Leij en van Christina Willemina lvlein j Essink. Neeltje Martina, d. van Hector Cornells Meeusen en van Willemina Cordula Bosc 10Apul. 1 Jan, z. van Hector Kuijk en van Maria Willemsen 14 April. Albert Camille Jean Marie, z. van Martin Stoffels en van Jeanne Marie D'hondt. Maria, d. van Petrus Johannes Pleunis en van Sophia Maria ^OverfijMen! 10 April. Magdalena de Bruijne, oud 74 j., wed. van Marinus Verbrugge. Hulst, 17 April. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe f16,- a f16,50, Rogge f 13,a f 13,50, Win tergerst f 17,40 af7,(5 Zoinergerst f 17,- a f 17,25 Haver f 15,-a f 15,50 Erwten f 31,- a f 35,-, Witteboonen f32 - a f31,—, Bruine boonen f34,— a f36, Duiven boonen f25,- a f27,-, Paardenboonen f 27,- a f 29,—, Lijnzaad f 60,— a f 60, Aardappels f 1,— a f 4,50. Rotterdam, 17 April. Binnenl. Granen. Tarwe f16,- af^.EK); gerst f 17,50 a f 18,haver f 16,— a f 16,JS per 100 ki Witte boonen f27- a f30,- bruine boonen f 21 a f 29,—, kookerwten i 2b,— a löt, paardeboonen f22,a f23, per 100 kilo. Veemarkt nog verboden. De waarde van het Chilisalpeter. In deze rampzalige oorlogsjaren is zoo bet al niet helder gebleken was vóór dien tijd ten duidelijkste uitgekomen, dat het chilisalpeter men- schelijkerwijze gesproken, onmisbaar is. Op het oogenblik, iiu de schepen met chilisalpeter beladen, onregelmatig binnenloopen of geheel uitblijven, zullen de boeren nog wel eens met spijtig verlangen terugzien naar den tijd, waarin de genoemde kunst mest voor f 12 4 f 14 per 100 K.G. in overvloed te krijgen was en altijd, als men bet noodig bad. Eigenlijk zijn deze ongelukkige tijden uitstekend geschikt om de landbouwers te leeren het chili salpeter naar waarde te schatten. Wat zouden ze nu niet willen geven voor een zak chilisalpeter Gelukkig bestaat het vooruitzicht, dat er nog wel een behoorlijke hoeveelheid bestemd voor den Nederlaudschen landbouw - maar voor den Neder- landschen landbouw alleen zal doorgelaten worden. En gelukkig. Want uit Noorwegen is bericht ontvangen, dat dit voorjaar geen Norge- salpeter naar Nederland zal worden gezonden, eensdeels omdat er niet voldoende geproduceerd is, anderdeels, omdat men deze kunstmest moet ge bruiken als compensatie voor artikelen, die uit de oorlogvoerende lauden worden betrokken. Onlangs kreeg ik een aanbieding van zwavelzuren ammo niak voor f41 de 100 K.G. vrijblijvend, 't Kon dus nog wel een beetje duurder worden. Maar, stellen wij den prijs op f41, dan zou men voor chilisalpeter als we de procenten stikstof in chilisalpeter en ammoniak gelijkwaardig achten, wat zeker wel in 't voordeel van de ammoniak zal zijn f 32 moeten betalen. Als de boeren het chilisalpeter niet goedkooper kunnen krijgen, zullen zij het zeker gaarne er voor geven, liever f32 voor chilisalpeter dan f 41 voor zwavelzuren ammoniak, maar gelukkig tot heden is het chilisalpeter nog niet zoo duur geweest. Voor kalkstikstof, garantie 10 a 14 stikstof, vioeg men f32. Stel, dat er 42% in was, dan kon men tegen dien prijs f41,50 voor ghilisalpeter geven in de veronderstellinh, dat de stikstof in beide meststoffen gelijkwaardig is, wat zeker ook wel een beetje al te gunstig voor de kalkstik stof zal zijn. Voor opgeloste guano, merk „Ossekop" 5 stik stof, 10 fosforzuur en 2 vroeg men mij f 19, waarbij echter de 2 kali niet gegarandeerd wer- dan. Rekenen we voor 10 fosforzuur en de niet gegaranneerdo 2% kali (het fosforzuur berekend naar de laatste prijzen) f 5 dan kosten de 5 stikstof er f 14. Tegen dien prijs zou men voor chilisalper ruim f43 kunnen betalen. Zooals ge weet zijn de laatste chilisalpeterprijzen heel wat daar beneden. Als er maar chilisalpeter is I Ja, als er maar is. Zeer waarschijnlijk zal het er zijn. En dat de landbouwers er in 't vervolg aan denken als er gelegenheid is, om het Te bevragen en te zienStalhouderij „WILHELM1NA", Ter Neuzen.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 3