Uit Stad en Provincie, Kerk en School. Landbouwberichten. Gemengd Nieuws. Duitschen Rijkskanselier en Asquith Jangs diplomatieken weg zekere vragen te stellen. PARIJS, 13 April. (Havas). In de geheele streek van Verdun was de nacht kalm. Een aanval, welke door de Duitschers gisteren tegen den avond op de Fransche stellingen van Heuvel 304 werd voorbereid, kwam niet tot ontwikkeling. Het bombardement der Fransche batterijen in den naburigen sector op de Duitsche colonnes, die in het bosch van Malancourt waren samengetrokken, schijnt deze operatie te hebben verhinderd. Een wiskundige berekening van gevangenen. PARIJS, 13 April (Havas). Indien men aan de officieele stafberichten uit Berlijn geloof hecht, zoo zouden de Duitschers in het tijd vak van 21 Februari tot 10 April op het front van Verdun 35,876 ongewonde Franschen hebben gevangen genomen. Volgens de her haaldelijk vermelde gewoonte der Duitschers, zijn de door hen opgegeven cijfers aanmerkelijk overdreven. De cijfers, die zij ditmaal geven zijn veel hooger, dan het totale aantal ver miste Franschen (dooden, gewonden en ge vangenen). Indien men zich hiervan reken schap wil geven, zoo is het voldoende om een zeer eenvoudige berekening te maken Men weet, dat tijdens den geheelen oorlog het aantal gewonden voortdurend in overeen stemming met het aantal dooden is. Het aan tal gewonden der Franschen is bekend. Men kan dus het vermoedelijke cijfer der dooden vaststellen. Indien men van het totaal der Fransche verliezen het aantal dooden en ge wonden aftrekt, zoo verkrijgt men het aantal gevangenen door de Duitschers gemaakt. Het cijfer, dat op dusdanige wijze is verkregen, is onder de 17.000, dus minder dan de helft van het cijfer, hetwelk de Duitschers opgeven, als zijnde het aantal ongewonde Franschen, die zij hebben gevangen genomen. De „Colombia". Reuter seint uit Londen dd. 13 April Lloyds veneemt uit Gravensend, dat het Nederlandsche stoomschip Colombia, van Bel- timore naar Amsterdam heden bij Northfleet is aangekomen met schade, veroorzaakt door het loopen op een mijn in het Kanaal. Getorpedeerd LONDEN, 13 April. (Reuter). Lloyds meldt, dat de stoomschepen „Anfu" (3600 ton) en „Robert Adamson" (3000 ton) getorpedeerd en gezonken zijn. De bemanningen zijn geland. Asquith over de Rede van den Duitschen Rijkskanselier. LONDEN, („Hbld.") Minister-president As quith zeide bij het feestmaal ter eere van de Fransche parlementsleden Wij willen als resultaat van den oorlog, de erkenning van het beginsel, dat internationale problemen moeten worden behandeld door vrije onderhandeling onder gelijke voorwaarden tusschen vrije volken en dat deze regeling niet langer zal worden belemmerd en onderdrukt door den overmachtigen invloed van een re geering, die in handen is van een militaire kaste. Dat is wat ik bedoel met de vernieti ging van de militaire overheersching van Pruisen. Niet meer, maar ook niets minder. Sprekende over het lot van België, Servië, Montenegro, zeide de heer Asquith De ge allieerden zijn de kampioenen niet alleen van de verdragsrechten, maar ook van de onaf hankelijke staten en van de vrije ontwikkeling der zwakkere landen. (Toejuichingen.) Wat zal het Vlaamsche ras denken van het vooruitzicht, dat de kanselier hun voorhoudt, van buurgenootschappelijke samenwerking met de Duitschers, die zijn kerken verbranden, zijn steden plunderden, zijn velden verwoestten en zijn vrijheden vertrappen. Mijn antwoord aan den kanselier is zeer eenvoudig De geallieerden wenschen het oude België herleefd te zien en zijn vastbesloten dien vvensch te verwezenlijken. (Toejuichingen.) Wij zullen niet dulden, dat België voortdurend zal bljjven lijden door de moedwillige en schadelijke invasie. Zijn vrijheid en hetgeen geruïneerd is, moet worden hergeven en her steld. (Luide toejuichingen.) Engeland en de Vrede. In de rede, waarvan een telegram in dit blad verslag doet, herinnert Asquith, dat hij in December had gezegd, dat Engeland bereid was over den vrede te onderhandelen. Blijkbaar doelde hij op wat hij den 8en December in het Lagerhuis heeft gezegd. Een Reuter- telegram van 9 December gaf zijn woorden aldus weer „Indien er voorstellen van ernstigen aard door vijandelijke regeeringen worden gedaan, hetzij rechtstreeks, hetzij door bemiddeling van een onzijdige mogendheid, zullen die eerst besproken worden door de regeeringen der bondgenooten. Alvorens dit geval zich voordoet, kan ik geen andere belofte afleggen." N. R. C. Nieuwe moeilijkheden voor Griekenland. ATHENE, 10 April. (Reuter). De Engelsche en de Fransche gezant hebben gisteren aan den minister-president meegedeeld dat drin gende redenen hun regeeringen hebben ge noodzaakt de reede (van Argostoli) te sluiten. Zij voegden er bij dat maatregelen zouden worden genomen om den handel op de haven met de minst mogelijke bezwaren te hand haven. De minister president heeft een zeer krasse houding aangenomen en in krachtige bewoor dingen gezegd dat Griekenland slechts kan protesteeren tegen deze nieuwe inbreuk op zijn souvereine rechten. Er volgde een levendige woordenwisseling. De Engelsche gezant heeft vanochtend een audiëntie bij den koning gehad. Het Engelsche en het Fransche gezantschap zeggen in een communiqué dat de stichting van een vlootbasis te Argostoli een maatregel van zuiver verdedigenden aard is en niet het karakter van een bezetting draagt. Turkije en de oorlog. BERLIJN. (Wolff.) Resjad Slikmet bei, Turksch onderstaatssecretaris van buitenland- sche zaken, heeft in een gesprek met een vertegenwoordiger van het Berliner Tageblatt verklaard, dat alle geruchten, als zou hij in Zwitserland vertoeven om onderhands met de mogendheden van de entente over een afzon derlijken vrede te onderhandelen, allen grond missen. Voorts was het ook onjuist, dat in Turkije hongersnood hee^schte. Turkije zou de wapenen niet neerleggen voor de algeheele overwinning van het vier voudig verbond. Uit Armenië. KOPENHAGEN. (V. D.) Volgens berichten uit Petrograd staan de Russen aan de kust van Klein-Azië thans nog slechts op ongeveer 30 kilometers afstand van Trebizonde. Zij hebben den laatsten tijd daar versterkingen ontvangen en rukken thans onder hardnekkige gevechten langzaam, doch gestadig naar de stad op. Surmench is bijna bereikt. De troepen die in de kuststreek opereeren, houden geregeld contact met die welke in de boven- 'l'sjerokh-streek optrekken. Hoewel de Turken dikwijls tegenaanvallen uitvoeren, gelukte hot hen niet den Russischen opmarsch te stuiten. Slechts zware verliezen zijn voor hen het gevolg. Let op de cijfers. LONDEN. Aan de Times wordt uit Parijs gemeld, dat de nationale raad van de Fransche socialistische partij vergaderd heeft ten einde den toestand te overwegen, die in het leven geroepen is door de redevoering van Huysmans in Den Haag. Met 1996 stemmen tegen 960 en 12 onthoudingen is het besluit van het nationale congres van 25 December 1915 op nieuw bevestigd. N. R. C. TER NEUZEN, 14 April 1916. Aan de Chr. Normaallessen alhier is tot leeraar in de Bijb. geschiedenis en geloofsleer benoemd de heer P. de Putter, emeritus-pre dikant te Axel, die deze benoeming heeft aan genomen. Woensdag werd in een alhier gehouden vergadering de totstandkoming eener coöpe. ratieve meststoffenfabriek voor Zeeland ver zekerd. Een groot aantal aandeelen is ge plaatst. De heer Lindenbergh van Wemel- dinge trad in Hotel Centraal alhier als spreker voor deze stichting op. Woensdag slaagden voor het examen voor onderwijzer de heeren A. Jansen van Drie wegen, H. G. Boer te Axel en D. J. Galle te Zaamslag, allen leerlingen der Chr. Normaal lessen te Ter Neuzen. Een inzender in de Midd. Crt. vraagt het volgende omtrent de Prov. boot op de Wester-Schelde Kunt u mij en vele anderen ook inlichten, waarom wij zoo vaak te Vlissingen of te Breskens niet op de boot mogen, terwijl de boot toch aanlegt? Vooral met koud of nat weer is dit zeer onaangenaam temeer als men ziet dat officieren of goed bekende burgers met hunne dames hierin niet behoeven mede te deelen. De inzender had er bij kunnen voegen, dat men in Ter Neuzen niet op de boot mag, vóór het vee en de goederen er af zijn. Bij beschikking van den Minister van Justitie is herbenoemd tot lid der Kamer van Toezicht over de Notarissen en candidaat- Notarissen, gevestigd te Middelburg, mr. M. P. Sipkes, kantonrechter te Middelburg, vroeger alhier. Retranchement. De landbouwschuur op de hofstede, bewoond door den heer P. Brevet alhier, is een prooi der vlammen geworden. Al het vee, met uitzondering der paarden, totaal ruim 20 stuks, kwam om. Middelburg. Door de politie is wegens dron kenschap en verduistering van zijn militairen overjas, die hij voor f 1 aan een burger ver kocht, aangehouden de soldaat der infanterie P. M. in garnizoen te Biggekerke. De aan gehoudene wordt aan den garnizoenscomman dant overgegeven. Tarwevoorziening in Zeeuwse h- Vlaan deren. Eenigen tijd geleden werd, naar wij uit de beste bron vernemen, door den burgemeester der gemeente Sas van Gent onder de aandacht der regeering gebracht, dat de tarwevoorziening in Zeeuwsch-Vlaanderen veel te wenschen overliet, en werd in verband met dit voor deze streek bedenkelijk feit, verzocht maatregelen te willen treffen, waardoor verbetering in dezen toestand zou worden gebracht. Als antwoord hierop ontving voornoemde burgemeester d.d. 3 April van don Min. van Landbouw, Nijverheid en Handel verzoek nadere gegevens omtrent het gemelde te willen verstrekken en de oorzaken ervan te willen noemen. Nadat hierop d.d. 5 April was geantwoord, is op 7 April van den minister bericht ont vangen, dat maatregelen zijn genomen, w aar door een voldoende tarwevoor ziening van Z.-V laanderen zal wor den gewaarborgd. (Z. Koerier). Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de loop der vorige week hebben zich in deze gemeente gevestigd: I. Boone, zonder beroep O 203, uit Sas van Gent. P. van Es, veldarbeider, Driewegen, uit Zaamslag. Vertrokken zijn S. A. Dieleman, zonder beroep, Nieuwstraat 34, naar Rotterdam. P. C. Borstlap, Commies tit. Post en Tele grafie, Grenulaan 27, naar Goes. K. Buyze, landbouwersknecht, Baandijk 47, naar Zaamslag. J. Riemens, zonder beroep, Grenulaan 42, naar Zaamslag. Ned. Herv. Kerk. Beroepente Gorinchem J. Kraay tc Hasselt. Bedankt: voor BleiswijkG. J. Koolhaas te Kamperveen. Geref. Kerken. Beroepente LutjegastJ. Tonkens te 'sGraveland, te Rotterdam: G. Wielenga te Zwolle. Aangenomennaar OpperdoesA. M. v. d. Berg te Landsmeer, die bedankte voor Bleis wijk. Men schrijft aan de N. R. Crt Den 21en Mei verschijnt het 2000e nommer van de Heraut. Dan heeft de hoofdredacteur dr. A. Kuyper 2000 medidaties daarin ge schreven, Die dag zal niet onopgemerkt voorbijgaan. Vorstel ij ke gift. Onlangs werd melding gemaakt van de stichting eener nieuwe gemeente te Holland- scheveld—Zuid door het Prov. Kerkbestuur van Drente en van den bouw eener kerk en pastorie. Nader wordt aan De Ned. bericht, dat een en ander het gevolg is van een vorstelijke gift van f30,000, door iemand, die onbekend wenscht te blijven. Men schrijft aan de Midd. Crt. uit Oost Z. Vlaanderen De enorme duurte en schaarschte van vlas op de handelsmarkt, gevoegd hij de zeer groote winst, welke met dit artikel is gemaakt, is oorzaak, dat in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen de speculatiegeest zich op heel eigenaardige wijze hierbij komt uitener wordt en is in deze streek vlasgecontracteerd, op de manier, waarop suikerbieten gecontracteerd worden, en er wordt dus ook handgeld gegeven, dooreen genomen f200 per gemet bedragende. Verscheidene personen, die dit jaar veel vlasland hebben, hetzij van zich zelf, hetzij gehuurd, en deze laatsten het meest, omdat zij verspreide stukken hebben, en dus bij hen hét gevaar van uitsluitend slecht vlas te hebben, veel geringer is, hebben hel aanstaande gewas nu reeds verkocht tegen 22 cent tot 25 cent per K.G., geschelfd op den akker. Nadat het. getrokken vlas in stuiken heeft gestaan en wat gedroogd is, wordt het op het land geschelfd een paar weken daarna gaat het naar de weegbrug, en de afrekening kan geschieden. Mond- en klauwzeer. De stand van het mond- en klauwzeer is als volgt Friesland vrij sedert 10 Februari 1916. Groningen vrij sedert 1 Januari 1916. Drente vrij sedert 28 December 1915. Overijsselvrij sedert 7 Januari 1916. Gelderland vrij sedert 3 Februari^ 1916. Utrecht: vrij sedert 3 Januari 1916. Noord-Holland maatregelen, verband hou dende met de den 12den en 15den Februari wegens mond- en klauwzeer ingesloten hoeven, worden eerstdaags opgeheven. In Zuid-Holland bestaan nog 14 wegens mond- en klauwzeer ingesloten boerderijen te Maasland, Vlaardingen, Poortugaal, Spijke- nisse, Nieuwerkerk a/d IJssel, Pijnacker, Vrijenban, Melissant, terwijl 23 Maart te Stompwijk en 30 Maart en 6 April te Hef van Delft gevallen zijn geconstateerd, waarbij het vee is afgemaakt. Zeeland en Noord-Brabant: de maatregelen worden eerstdaags opgehevenden 25sten Maart werd te Roosendaal een veebeslag af gemaakt. In Limburg zijn van 217 Maart 12 hoeven wegens mond- en klauwzeer geïsoleerd, nl. te Beek, Meerssen, Ulestrate, Geulle, Sittard en Broeksittard. Aan het den 4den April te Posterholt geconstateerd geval werd door af making een eind gemaakt. Wat een hand waard is. Destijds werd gemeld, dat tegen het bestuur van het Kon. Zool. Bot. Gen. te's Gravenhage een eisch tot schadevergoeding was ingesteld namens de kinderjuffrouw, aan wie door beren, toen zij den Dierentuin bezocht, een arm was afgebeten. Dit is onlangs geschied bij dagvaarding, waarin gesteld wordt, dat eicheresse, toen zij op 6 Aug. 1915 met kinderen den Dierentuin bezocht, terwijl zij daar voor den berenkuil vertoefde, plotseling door een of meer beren is aangevallen, die haar den rechterhand en een gedeelte van den rechterarm hebben afgerukt. Op grond o.a. van het feit, dat zij. daardoor gebrekkig geworden, niet meer in liaar onder houd kan voorzien en ter vergoeding van de kosten van geneeskundige behandeling enz., vraagt eischeresse een schadeloosstelling van f25,000. Procureur van eischeresse is mr. W. Fran cken, die op de burgerlijke terechtzitting der Haagsche Rechtbank van 28 Maart jl. conclusie van eisch heeft genomen. Mr. A. M. de Groot, procureur voor hetK. Z. B. G., heeft daarop 4 weken uitstel ge kregen, om te dienen van conclusie van ant- vyoord, hetgeen zal geschieden op de terecht zitting van 25 April, tenzij nieuw uitstel mocht worden gevraagd. Oplichting. Schipper J. II., van de Rijnaak Brussel, en de bootenbaas G. v. H., van R'dam, maakten te Amsterdam kennis met een Duitscher, die zich bijzonder interesseerde voor den verboden uitvoer van koopwaren. Met dien Duitscher werd overeengekomen, 50 zakken rijst en 120 vaten lijnolie te laden aan boord van de^ Brussel en te trachten, deze goederen over de grens te krijgen. Daartoe vertrokken de schipper en de booten baas in Maart jl. met de Rijnaak Brussel van R'dam naar Krimpen a/d IJsel, waar bij nacht de balen rijst en de vaten lijnolie met een stoomboot aan boord werden gebracht. Van daar vertrokken zij met de Brussel naar Nijmegen, waar men een veertieu dagen stil bleef liggen. Uit Nijmegen werd aan den Duitscber geschreven, dat men te vergeefs getracht had over Harlingen en over Kampen de koopwaar naar Duitschland te krijgen, hetgeen niet waar was, zooals beiden bekenden aan de rivierpolitie te R'dam, toen deze hen dezer dagen aanhield. Ook zeiden zij, er geen oogenblik aan gedacht te hebben, het verbod van uitvoer te overtreden. Uit Nijmegen te R'dam teruggekeerd, werden de balen rijst en de vaten lijnolie in een pakhuis aan de Feyenoordkade opgeslagen en werd aan den Duitscher geschreven, dat zij f2500 moesten hebben voor moeite en kostenont vingen zij dit bedrag niet, dan hielden zij de koopwaren vast. Zij rekenden er op, dat de Duitscher hiervan geen aangifte durfde te doen. Bijna het geheele gevraagde bedrag is hun dan ook uitbetaald, waarna de Duitscher zijn goederen terugkreeg. Later is toch rucht baarheid aan de zaak gegeven, hetgeen de arrestatie van den schipper en den bootenbaas ten gevolge heeft gehad. Beiden zijn thans als verdacht van oplichting naar het huis van bewaring te R'dam gebracht. N. R. C. De eerste bom. Een Vlaamsch almoezenier, die de in Frank rijk verspreide vluchtelingen bezoekt, heeft eenige uurtjes vertoefd bij eene Antwerpsche familie, uit de „Vollekstrot", thans in het Zuiden gehuisvestde dochter heeft hem het volgend kleurrijk verhaal gedaan van den eersten Zeppelintocht boven Antwerpen. „Seg, Meneer, waddebbekik verschoten toen d'eerste boem viel in ons strotte 'k ben nog heelemaal gerenneweerd in mark en been azzik er on denk 1 'k Haddal van twelf ure 's nachts zoo'n ördig lawijd goort, iets da floot in de loeclit en dan ineens daaracher 'ne grooten boef, en moeder die had al gezeet „Mor, kind, waddis da toch da tor over ons huis vliegt Ze zennet 't kot on t boemer deeren 1" „Och moeder, zee ik al, „zaagt na toch zoo ni en slopt deur 1" Mor kat da nog ni gezeét of dor kwamp dor iets af in de loeclit rats over ons dak, en dau 'ne slag 'n slag Roef! alle twee te gelijk uit ons bed'k Liep nor t 't venster en heel de stamené, op 't hoekske, was on 't branden. „Moeder", riep ik zoe, „no beneeëze boe- merdeeren ons strot." Alleh, 't was kolossaal 1 Zoo bang daddik was, Méneer, vloog ik langsuit de „plancher" ^Heiligen Antonius, we zen doraanriep moeder. „Druit de lamp uit, kind, want ze zien ons licht! Wees gegroet!... geef ons heden 1En die was ineens in lieur japon a3n den trap. Ik scharde wat dak pakke kon, 'n sloef van moeder en mijne paraplu, k gaf 'nen harten blaas in de lamp, k stuikte mijnen grooten teen tegen de poot van ne stoel en in den donkere goeide ik m'n arme moeder bekanst van den trap. „Lot ons bidde, moeder, want anders vhege we de loecht in, allebei, of ze schieten ons in stukke!... Jullie van beneeë! zedde gij dood? komdis lichte (Legerbode). De goede gevolgen van het vervroegde sluitingsuur. „Het werk in de munitiefabrieken zoo verklaarde Minister Lloyd George in het par lement, „wordt er beter door gaande gehouden, de dronkenschap is er zeer door verminderd en - wat de Minister nog belangrijker achtte het verbruik van sterken drank nam er door af in sterke mate."

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2