Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Woensdag 19 April 1919. Binnenland. Buitenland. No. 1319. Zaterdag 15 April 1916. 13' Jaargang. ABONNEMENT: Vergadering van Aan- deelhouders der Naamlooze V Misleiding. UITSLUITEND REGEERINGSBROOD. DE OORLOG. De Sussex. >0 <1 l).0-(l f> 0 c Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1, Franco oeroost: voor Nederland ƒ1,10- Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postd.rec- teuren en Brievengaarders Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H, L1TT001J Az. te TER NEUZEN. inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENT1ËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. ngaarders.aronnKMKNTEN EN ADVERTEMT.ËN TE BEZORGEN INGEZONDEN STUKKENJ^WHTEN I BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den l itgever, Vloosvvijkstraat "21, Ter Neuzen, met vermel ding „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uui op den dag der uitgave. Vennootschap „LUCTOR ET EMERGO" te Ter Neuzen, D. V. op des voormiddags ten 10 ure, ten kantore van den heer P. J. SCHEELE, Markt, alhier. De w/n Voorzitter, D. E. WOLFERT Hz. Een vloed van woorden heeft men van Links in de Tweede Kamer noodig, om te pogen recht te praten, wat onwedersprekelijk krom is. Talma's Invaliditeitswet moet opzij. De prullemand in. En een ouderdomsrente moet er voor in de Een ouderdomsrewle, die geen rente is. Een mooie naam voor een leelijke zaak. Staatspensionnecring in optima-forma. Maar ook zóó een leelijke tegenvaller voor het misleide kiezersvolk van 1913. Wat heeft een dooie aan pensioen Met dat gevleugeld woord ging Roodhuizen indertijd immers den boer op En nu Is de grens van 70 jaar verlaagd En de gesmade rijksdaalder tot hooger bedrag geklommen 't Mocht wat. Met een variatie kan het nu wel^ heeten Wat heeft een dooie aan een „rente" Weerzinwekkend is het te zien, hoe van den verstoksten oud-liberaal tot den meest rosen vrijzinnig-democraat, alles bükt onder de socialistische zweep. En al dat kromme moet nu rechtge- En ondertusschen zet men een voortreffelijke wet, gereed ter uitvoering, eenvoudig op zij. En ondertusschen wordt voor den invalieden werkman niets gedaan. En voor „den dooien" heeft men een aalmoes. De bedeeling, anders is liet niet. Eertijds was heel Links, uitgenomen de S. D. A. P., tegen Staatspensioen. Thans ijvert het er vóór. Omdat het moet. Men is nu „van inzicht veranderd." Bij zoo'n massa-bekeering is de befaamde „oude-plunje"-geschiedenis van Dr. Kuyper kinderspel. Z. onzijdigheid van Nederland of de onschend baarheid van zijn grondgebied aan te onder bijvoeging, dat de laatstelijk te I arjjs gehouden conferentie der Geallieerden zich in het geheel niet met Nederland heeft bezig gehouden. GEBREK AAN CHILISALPETER. (Officieel bericht,). Naar aanleiding van verschillende vragen over de gevolgen van het vasthouden van de Lodewijk van Nassau, uitsluitend geladen met cliilisalpeter, geadresseerd aan de Nederland- sche Regeering, in het Engelsche Kanaal, deelt liet Ministerie van Landbouw, Ngverheid en Handel het volgende mede De sterke regens in den nawinter, waardoor de grond veel oplosbare stikstofverbindingen heeft verloren, in het thans heerschende schrale weer zijn oorzaak, dat de rogge dit voorjaar groote 'behoefte heeft aan een krachtige sal peter bemesting. Door het niet tijdig aankomen der schepen met cliilisalpeter'zal deze bemesting echter veel te wenschen overlaten. Dit zal vrij zeker teil gevolge hebben, dat de roggeoogst in 1916 zeer onvoldoende zal zijn. baat daarbij de maisaanvoer te wenschen over, zoo zal ni'eer rogge aan liet vee moeten worden SeEendeen ander zal leiden tot een sterke vermindering van de voor brood beschikbare hoeveelheid rogge. OPKOMST UITGESTELD. Officieel Door het departement van oorlog wordt medegedeeld, dat in verband met voor komende gevallen van nekkramp in verschil- lende gemeenten van ons land, de opkomst van miliciens der lichting 1916 en landstorm PROVINCIALE STATEN. Gelderland. De stemming en herstem ming voor leden van de Provinciale Staten is bepaald resp. op Woensdag 14 en Vrijdag 23 Juni a.s. OUDERDOMSRENTEWET. Naar de Nederlander verneemt, zal de re geering ten aanzien van de Ouderdomsrente- wet een bemiddelend voorstel doen, ongeveer van de strekking der door de heeren Limburg en Tydeman ontwikkelde denkbeelden. DE ENTENTE EN NEDERLAND. (O f f i e e 1 bericht.) Het Departement van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat de Fransche gezant met machtiging zijner Regeering aan den Minister van Buitenlandsche Zaken de verzekering heeft gegeven, dat noch Frankrijk noch een van zijn Bondgenooten er ooit een oogenblik aan heeft gedacht om rechtstreeks of zijdelings de mannen die in het tijdvak van 16 tot 20 April e.k. was vastgesteld, tot een nader te bepalen tijdvak wordt uitgesteld. Onze regeering deelt mee dat tengevolge van het in den kaatsten tijd steeds bezwaar lijker scheepvaartverkeer de aanvoer van tarwe kleiner is geworden. Zes schepen van de Holland-Amerikalijn, bestemd om in April circa 45,000 tor. regee- ringstarwe van Amerika te verschepen, worden hier reeds geruimen tijd opgehouden tenge volge van een geschil tusschen directie en personeel, twee andere schepen, bestemd om na aankomst te Rotterdam tarwe te gaan halen, zijn door mijnen beschadigd, terwijl een derde schip wegens schade moet worden ge- .dokt. Het tijdverlies, door het ophouden dezer schepen staat nu gelijk met het verlies van een Noord-Amerikaansche reis van het schip en dus is de Regeering door het geschil in haar aanvoer hoogstens 10,000 ton tarwe ten achter. De „Lodewijk van Nassau" van den Kon. West-Indischen Maildienst, geladen met cliili salpeter voor de Nederlandsche regeering, wordt reeds sedert 22 Maart in de Downs vastgehouden. Deze boot was voor haar volgende reis ook bestemd voor den aanvoer van graan. Ook de voortaan te volgen reis route om het Noorden van Schotland zal den duur van de reis aanmerkelijk verlengen. Van 14 dezer af zullen de meelfabrikanten voorloopig geen tarwebloem meer mogen malen. Zoodra de in den lande bij de fabrikanten en bakkers aanwezige voorraad bloem is ver bruikt, doch in ieder geval uiterlijk van Maan dag 24 April af, zal slechts bruin tarwebrood (brood van ongebuild tarwemeel) gebakken mogen woiden. Het rijks graanbureau zal echter op verzoek van de burgemeesters bloem beschikbaar stellen ten behoeve van die per sonen, voor wie op medische gronden het gebruik van bruin tarwebrood onraadzaam geoordeeld wordt. De betrokken personen zullen een verzoek hunner gemeente, onder overlegging daartoe moeten doen bij den burgemeester van een geneeskundig attest. RAPPORT BEVREDIGING-COMMISSIE. Het voorgesteld nieuw art. 192 der Grond wet luidt 1. Het onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der regeering. 2. Het geven van onderwijs is vrij, behou dens het toezicht der overheid, en bovendien, voorzoover het algemeen vormend zoowel lager als middelbaar onderwijs betreft, behoudens het onderzoek naar de bekwaamheid en de zedelijkheid van den onderwijzer; het een en ander door de wet te regelen. 3. Het openbaar onderwijs wordt, met eer biediging van ieders godsdienstige begrippen, door de wet geregeld. 4. Overal in het rijk wordt van overheids wege de gelegenheid gegeven tot het ontvan gen van voldoend openbaar algemeen vormend lager onderwijs. 5 De eischen van deugdelijkheid aan liet geheel of ten deele uit de openbare kas te bekostigen ouderwijs te stellen, worden bij de wet geregeld, met inachtneming, voor zoover het bijzonder onderwijs betreft, van de vrijheid van richting. 6. Het. bijzonder algemeen vormend lager onderwijs, dat aan de bij de wet te stellen voorwaarden voldoet, wordt naar denzelfden maatstaf als het openbaar onderwijs uit de openbare kas bekostigd. De wet stelt de voorwaarden vast, waarop voor het bijzonder algemeen vormend middelbaar en voorberei dend hooger onderwijs bijdragen uit de open bare kas worden verleend. De Koning doet jaarlijks van den staat van het onderwijs aan de Staten-Generaal vei slag geven. DE TUBANTIA. De Raad voor de Scheepvaart heeft als be wezen verklaard, dat deTubantia op 15 Maart jl is getorpedeerd, en wel door een bronzen Schwartkopf-torpedo, die, gegeven de afwezig heid van eeuig ander schip in de nabijheid, bestemd moet geweest zijn, de Tubantia te treffen. DE „COLOMBIA" OP EEN MIJN GELOOPEN. Te Maassluis is bericht ontvangen van het stoomschip „Colombia", metende 5000 ton, van den West lndisclien Maildienst, dat het schip in zinkenden toestand is nabij den „Galloper". Daarna is echter bericht ontvangen dat het schip geen assistentie verlangt. BIJBELKENNIS. Een Psalm-citaat, dat door ieder Zondag- schoolkind juist kan worden opgezegd, wordt in het kort Verslag der Tweede Kamer aldus weergegeven De steen, die door de tempelbouwers, Veracht'lijk was ter zij gelegd, Is tot verbazing der aanschouwers, Van God tot steen des hoeks [gelegd... Dat heeft men ervan als alle redacteuren van het kort Verslag tot de Vrijzinnige par tijen behoorenBlijkbaar zijn hiervoor ter rechterzijde ook al weer geen knappe men- solien te vinden. De Nederl. ten Z. van het Ravenboscli zijn vannacht 222 gevangenen en 1 machinegeweer binnenge bracht. t Tegenaanvallen uit de richting Chattancourt bleven in ons krachtdadig flankvuur van den oostelijken oever uit vruchteloos. Op den rechteroever van de Maas heeft de vijand vergeefs getracht het aan den zuid- westelijken rand van de Peperlioogte veiloren terrein te herwinnen. Ten Z.VV. van de vesting Douaumont moest de vijand nieuwe verdedigingswerken aan ons laten, waaruit wij ongeveer 12 gevangenen en 3 machine-geweren terugbrachten. Groote slag aan den Yser ophanden Naar de Corriere della Sera uit Parijs ver neemt verwacht men binnenkort een nieuw offensief van de Duitschers in liet Noorden en een grooten slag aan de Yser. In het stuk tusschen Ieperen en Noordzee hebben de Duitschers zoo heet het verder veel geschut samengetrokken en in de Belgische steden achter het front zijn geweldige ver sterkingen aan troepen aangekomen. Daarom ook heeft de Nederlandsche regeering aan üe Nederlandscli-Belgische grenzen een groote troepenmacht saamgeti okken immers is het niet uitgesloten, dat een gevecht aan de iser met een terugtocht van de Duitschers zal eindigen. Alles wijst er op, dat de Duitschers een aanval beramen op een terrein, dat er gunstiger voor is dan dat bij Verdun. De entente-bondgenooten hebben echter alle maat regelen genomen om de noodige versterkingeu naar de meest bedreigde punten te zenden. Men ziet dan ook het nieuwe offensief zonder vrees tegemoet. Duikbooten zonder periscoop Er loopen telkens geruchton zegt de Temps, dat het den Duitschers gelukt is duikbooten zonder periscoop te bouwen. Het blad merkt daarbij op dat men bij tal van torpedeeringen in deii laatsten tijd wel de bellebaan van een torpedo, maar geen periscoop van de aanval lende duikboot gezien heeft. Dat deze ge ruchten maar niet slechts een vermoeden zijn, wordt bewezen door een technisch opstel in het Nederlandsche tijdschrift Landstorm, waar in van zulke duikbooten gesproken wordt. Een vernuftige plaatsing van lenzen en spie gels in den scheepsromp zou den kapitein in staat stellen de noodige waarnemingen te doen om zijn duikboot te sturen. Weliswaar zouden zulke duikbooten zich meer aan de oppervlakte van het water ophouden, maar daar zou dau als voordeel tegenover staan, dat zij, onder water zijnde, door het ontbreken van een periscoop niet de opmerkzaamheid van andere schepen trekken. Westelijk Front. BERLIJN. (Wolff.) Officieel. In het gevechts terrein aan weerszijden van de Maas was de militaire bedrijvigheid zeer levendig. Tegen aanvallen tegen de door ons genomen I ransche stellingen ten Z. van de Forges-beek tusschen Haucourt* en Bétliincourt werden met groote verliezen voor den vijand gebroken. Het aantal ongekwetste gevangenen steeg hier, met 22 officieren en 549 man, tot 36 officieren en 1231 man. De buit tot 2 kanonnen en 22 machine geweren. Bij de vermeestering van nieuwe blokhuizen Stemming tegen den oorlog. In een toespraak tot een groote jury heeft een rechter te Dublin gezegd dat er bij een deel der bevolking een stemming tegen den oorlog en de werving heercht, die elk fatsoenlijk burger moet wraken. Men leest van vergader ingen tegen de werving, van opruiende geschrif ten, van staatopstootjes waarbij van vuur wapenen een ruim gebruik wordt gemaakt, zelfs tegen de politie. Ook zijn er biljetten aangeplakt met het doel de werving te verlammen. N. R. C. BERLIJN. (V. D.) Volgens den „Lokal Anzeiger" heeft de Duitsche Regeering den gezant der Vereenigde Staten ervan in kennis gesteld, dat het gehouden onderzoek heeft uitgemaakt, dat geen Duitsche onderzeeërs betrokken zijn geweest bij het torpedeeren van de „Sussex". De Paus en de toestand. AMSTERDAM, 12 April, üe correspondent van de Tijd te Rome seint Naar ik uit wel ingelichte bron verneem; worden ten Vaticane stappon overwogen, om, naar aanleiding der redevoeringen van den

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1