Antirevolutionair voor nieuws- on Advertentieblad Zeeland. a I Zaterdag 8 April Uit de Pers. Tweede Kamer. Binnenland. tNJo. 1317 Zaterdag 8 April 1916 13" Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,—. Franco ^Men^abonneert^zlch "bij ^He^Boekhandelaars, Postdjrec- teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOU Az. te TER NEUZEN. ADVERTENTIEN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. -ngaarderS- rr^rTT^ri^TACTtE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN TE INGEZONDEN STUKKEN TE RUU I EN AA BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vloosvvijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. Vergadering van Aan deelhouders der Naamlooze Vennootschap „LUCTOR ET EMERGO" te Ter Neuzen, D. V. op des namiddags ten 3 ure, in de Chr. Bewaar school alhier. De w/n Voorzitter, D. E. WOLFERT Hz. In nader Waar blijft Zeeland? „De Standaard" schrijft, Dr. Kuyper Toch actie. Toen j.l. Donderdag Zeeland in ons blad aan de orde kwam, was 't ons nog onbekend, wat inmiddels reeds op 22 Maart j.l. in liet Provinciaal Comité van dit gewest was voor- 8 Niet dat men bedoeld had, er ons onkundig van te laten. Integendeel. Alleen maar, de Secretaris van bet Comité, die op zich nam er ons mededeeling van te doen, was ongesteld geworden, en zoo was de verzending van liet bericht vertraagd. De mededeeling, die ons gewerd, was van dezen inhoud „Het Provinciaal Comité van Anti- Revolutionaire Kiesvereenigingen in Zeeland, den 22 Maart 1916 in buitengewone verga dering bijeen, betuigt zijn blijdschap over de samenkomst van onzen liooggescliatten en uitnemenden leider met de lieeren Anema e.a. en den aanvankelijk verkregen uitslag, en spreekt den hartelijken wensch uit, dat de verdere pogingen mogen leiden tot vol komen oplossing van liet ontstane geschil. De Voorzitter D. Mulder. De Secretaris J. F. Heemskerk.' Van harte stemmen we natuurlijk met dezen wensch in. Alleen maar, we hadden zoo gaarne iets naders van de actie van het Comité zelf vernomen. Al nemen we toch volgaarne aan, dat de actie, gelijk men zich die thans voornam, de vreeze, in onze driestar van j.l. Donderdag uitgedrukt, ten eenenmale zal beschamen, heil in het geheimzinnige zien we, geljjk 't nu .staat, toch niet. Wat komen moet is bezieling. Iets van de oude bezieling, gelijk Littooy en Nonhebei, die oudtijds in het leven wisten te roepen. Maar juist hiérvan komt niets, zoo de actie zich in 'liet verborgene schuil houdt. Om bezieling te wekken, moet er ook van bet Provinciaal Comité niet eerst later, maar nu reeds, een woord, waaruit heilige wils kracht blijkt, in heel de provincie uitgaan. Erkend moet, dat men er sinds de laatste 'verkiezingen in Zeeland uiterst droef voor «taat. De oorzaken van dezen achteruitgang moeten ppenljjk beleden en erkend. En zijn deze oorzaken beleden, dan moet tegelijker tijd klaar en helder uitkomen, dat de fouten van weleer zijn ingezien, en dat juist dat inzicht er toe leiden zal, dat men ze thans mijdt. We behoeven thans niet te herhalen, wat we een vorig maal schreven, maar Zeeland verkeert in een gansch exceptioneele positie. Vroeger de voorste, is deze provincie thans al meer heel achteraan komen te staan, zoo zelfs, dat heel onze partij ten leste uit Zeeland, althans voor de Tweede Kamer, is uitgezet. Ook in de Staten van Zeeland staat 't hachelijk. Het hangt in die Staten schier geheel aan één dobberend lid, en zoo ook voor de Staten van Zeeland niet iets van de oude kracht her leeft is volstrekt de mogelijkheid niet uit gesloten, dat de beer Mil Uucasse dien we zoo gelukkig waren weder in de Eerste Kamer te zien, verschijnen, er in moreelen zin zijn zetel weder waggelen ziet. En' daarom, boe hoog we ook bet woord van „pais en vree" dat nu van het Provinciaa Comité uitging, schatter, mogen, heel t land had iets heel anders verwacht te hooren. Kome dit nog! In elk geval komt aan den nieuwen Vooi- zitter en den nieuwen Secretaris van liet Comité niet anders dan hulde toe. Niet zij hadden aan onze aftakeling m Zeeland schuld. Onjuist I)e Nederlander" schrijft LEGENDE? D c Vaderlander zegt dat de reclit- sclie pers in de aan den lieer Idenburg verleende decoratie aanleiding vond om de legende te verspreiden, dat deze hoogstaande man eens door de vrijzinnigen zou zijn ver guisd, maar dat deze later te zijnen opzichte tot inkeer zouden zijn gekomen." Dit is echter ten eenenmale onjuist," zegt de Vaderlander, met de beminnelijke blijmoedigheid van den man, die liever geen leelijke dingen ziet. Wii zullen, vooral in dezen ernstigen tga, niet geheel de geschiedenis der vrijzinnige actie van 1913 weer ophalen. Wjj hebben toentertijd herhaaldelijk, en naar wij gelooven afdoende, de beschuldigingen tegen ldenburg's Indisch beleid zoo kwistig rondgestrooid, in hare naaktheid tentoongesteld, en aangetoond dat op de correctheid van de handelingen des nu afgetreden Landvoogds niets valt af te dingen, zoodat het vooral voor onze lezers geen zin heeft in herhalingen te treden. Men sla de artikelen, die wij aan deze actie hebben gewijd, en de gegevens door ons verstrekt, nog maar eens even op, en men zal zien hoe weinig de verguizing van den G. G. een legende, en hoe volkomen zij laster is geweest. Het is een kinderachtig pogen te beproeven zichzelf thans in deze aangelegenheid als de blanke onschuld voor te stellen. Wij willen niet verlangen, dat men zijn „dwalingen" op dit punt gaat erkennen, maar de lieeren moesten in elk geval zoo verstandig zijn er over te zwijgen. Het is wezenlijk liet beste wat zij doen kunnen. namelijk, wil men ook uit de kieswet doen verdwijnen. De Armenwet stelt de lionorahi- liteit van den arme op den voorgrond, liet ontwerp echter scheert alles over een kam, en is daardoor vernederend voor eerlijke ouden. Staatspensioen werkt mechanisch, armenzorg past zich aan de behoefte van liet leven aan de Invaliditeilswet-Talma verleende recht op grond van de premiebetaling, liet wetsontwerp alleen gunsten. liet ontwerp verbreekt het compromis van 1912 door de Kamer met algemeene stemmen aanvaarddenigreert de particuliere en ker kelijke armenzorg. Spr. zal vooral hierom tegen het ontwerp stemmen, dat anti sociaal, anti kerkelijk en anti nationaal is. De lieer Kooien betoogt eveneens dat het ontwerp strijdt met de beginselen der Armenwet en de Regeering gaat daarbij met eens rationeel te werk. Zij denkt met aan de blinden en andere ongelukkigen bijvoor beeld, en maakt zelf een scheiding tusschen 70-iarigen door uitsluiting der bedeelden, terwijl zij bij de toelichting van het ontwerp uit°in°p van de bedenkelijke scheiding van 70 ïarieen in loonarbeiders en niet-loonarbeiders door de Invaliditeitswet. De naam Ouderdoms rente is niet juist. Deze zou Ouderdoms onderstand of -iiitkeering moeten zijn. („De Stand Amendement-De S a v o r n i n Lob man. De lieer De Savomin Lohman stelt voor liet 1ste lid van art. 1 van liet ontwerp- Ouderdomsrente te lezen als volgt: Ieder, die aannemenlijk maakt, dat lnj a. behoeftig is; b. niet na het bereiken van den leeftijd van 65 jaar onderstand heeft genoten van een gemeente of van een instelling van weldadigheid, voorkomende op de lijst in art. 3 der Armenwet bedoeld, en, indien hij getrouwd isc. dat ook zijn echtgenoote behoeftig is; heeft indien hij den leeftijd van 70 jaren bereikt of overschreden heeft, recht op een ouderdomsrente, voor zoover hij niet op grond van art. 2,3 of 54 3de lid of krachtens art. 11 dezer wet is uitgesloten. Bij aanneming van dit amendement, zal art. 53 moeten luiden: Deze wet kan worden aangehaald onder den naam van Staatsarmen- zorgwet. Ue toelichting luidtGeen verandering wordt bedoeld in de strekking van liet wets ontwerp alleen diter zij waarheid in staats beleid, ook op wetgevend gebied. Dr. Kuyper schrijft in „De Standaard" Het Communiqué. Cort van der Linden handelde weer in zijn ouden goeden trant, toen hij onmiddellijk na liet Comité-Generaal, een Regeeringsverkiaring aflegde. Alleen rees daarbij vanzelf de vraag Waar om dit Communiqué niet drie dagen vroeger gegeven Meer was niet noodig, maar dit eenig noo- dige had dan ook niet aan liet volk moeten onthouden worden. Thans kan het land weer gerust zijn. De Regeering waakt. Vrage: wanneer zullen de verloven nu weer vrijer worden rn Bij de algemeene beschouwingen zet Dr. De Visser zijn rede voortZijn hoofdbedenking tegen liet ontwerp is, dat liet in strijd is met de historische ontwikkeling der armenzorg en met de bestaande armenwet. Staatspensioen verschilt in wezen niet van armenbedeelingwel noemt de Liberale Unie staatspensioen buitengewone armenzorg, doch de kenmerken voor het verschil zijn van nul en geener waarde. Uitsluiting der bedeelden toch wil ook de Unie. Het doen verdwijnen van den eiscli van arbeidspraestatie voor recht op uitkeering komt in liet wetsontwerp niet uit, en liet eenig dan nog overblijvende kenmerk, de uitsluiting van bedeelden van het kiesrecht plaatst is, doch liet schijnt nauwelijks te ge looven, dat de onverantwoordelijke kwaad stokerij der Duitsche bladen in dit vergevor derd stadium van den oorlog nog ernstig dooi de Nederlanders wordt opgenomen. Het is verre van ons om op eenigerlei wijze de door Nederland's geograiisclio ligging onvermijde lijke moeilijkheden bij de handhaving van zijn onzijdigheid nog te willen vermeerderen. De nieuwe Order in Council kan geenszins reden tot klagen geven. Onze collega, de Nieuwe Rotterdamsclie Courant, heeft natuurlijk vrij wel gelijk, wanneer lyia-eronderstelt, dat de bizondere moeilijkheid, verbonden aan de handhaving en de doorvoering van zulk een ongekende beperking in den zeehandel als Engeland tlmns tegen Duitscliland toepast, zoodanige wijzigingen in de order hebben noodig gemaakt als waarom bat hier gaat. Wat liet onzinnige gerucht aangaat, van Berlijn uit verspreid, dat op de jongste conferentie te Parijs door een der mogendheden zou zijn voorgesteld, een wijziging te brengen in de bestaande handels- en andere betiekkingen tusschen de bondgenooten en Nederland, zoo verheugt liet ons te zien, dat het Nederland- schc publiek dienaangaande is gerustgesteld. De correspondent der N. R. C. te Parijs seint De bladen blijven de Nederlamlsche aange legenheden hespreken de meeste dwalen niet af en vinden liet zeer natuurlijk, dat de tegen woordige stand van den oorlog groote waak zaamheid vereischt. Er wordt geen enkele onwelwillende opmerking gemaakt. Het Journal geeft een komisch feit het portret van minister Cort van der Landen wordt afgedrukt, maar in plaats van het eer waardig gelaat met den witten haard van onzen minister-president ziet men een bemin- nelijken jongen man van een iewat Japansch type. Laten wij maar zeggen: een seinfout. DE ORDER IN COUNCIL. De Londensclie berichtgever van liet Hbld. seint In een bespreking van liet artikel in de N. R. Ct„ merkt de Daily Telegr. op: „Niets is verder van onze bedoeling dan om de moeilijkheden te vergrooten die de geograplii- sclie positie van Nederland dit hij de hand having van zijn neu'raliteit veroorzaakt. De nieuwe Order in Council kan in geen opzicht aanleiding tot beklag geven." EEN PROTEST VAN ENGELAND. We ontvingen Woensdagmiddag liet vol gende bericht 's Graven h age. (Officieel.) In de Neder- landsche Pers wordt lieden melding gemaakt van een van liet Svenska Dagblattet gezonden bericht, waarin wordt beweerd dat de Britsche Regeering aan die van Nederland zou hebben voorgeslagen een doortocht van een leger door Zoeuwsch-Vlaanderen toe te staan. Het Departement van Buitenlandsclie Zaken deelt mee dat deze bedoelde bewering van de Svenska volkomen onwaar is. OFFICIEELE TEGENSPRAAK. Uit Londen wordt officieel aan liet Pers bureau V. D. medegedeeld, dat de conferentie der geallieerden te Parijs geen besprekingen zijn gehouden tegen de belangen van Nederland ingaande. Het gerucht, dat de geallieerden van plan zijn of van plan waren een gewapende macht op Nederlandscli grondgebied te ontschepen, is volkomen onjuist. Deze berichten, die van Duitsche zijde werden verspreid, zijn volkomen verzonnen. BUITENLANDSCHE PERSSTEMMEN. De Daily Telegraph schrijft naar aanleiding van een telegram van haar Rotterdamschen coi respondent We zijn liet volmaakt met liern eens, dat op dit oogenblik van onrust in de zaken van Nederland een welgemeende bevestiging van de steeds vriendschappelijke gezindheid, door Engeland jegens dat land gekoesterd, niet mis- De Engelsche legatie in don Haag deelt, aan de N. R. C. mede Met liet oog oji het onverantwoordelijke bericht, dat verscheen in liet welbekende Avondpost-bulletin in den namiddag van den 31sten der afgeloopen maand, betreffende de houding van Groot-Bi ittannië jegens Nederland, heeft de Engelsche gezant een beroep gedaan op de Nederlandsche regeering om de Avond post ter verantwoording te roepen voor dit valsche bericht, dat erop berekend was niet alleen om het publiek in liet algemeen op te hitsen, maar om in het bijzonder een stemming te wekken tegen ons volk, welks betrekkingen met Nederland niet slechts op dit oogenblik volkomen vriendschappelijk zijn, maar dat steeds zal trachten ze aldus te handhaven. Daar de Engelsche gezant vernomen heeft, dat het onder de Nederlandsche wet onmoge lijk is een vervolging in te stellen tegen de Avondpost, is hij verplicht dezen ongebruike- lijken weg te baat te nemen om het Neder landsche volk in te lichten, dat zijn regeering met groote walging kennis genomen heeft van de praktijken, welke gebezigd zijn om wan trouwen te zaaien tegen de Engelsche regee ring in dit land en zij vertrouwt, dat elke -hernieuwde poging om deze gevoelens op der gelijke wijze op te wekken met lust, eenparige ongeloof zal worden ontvangen, welke zij verdient. KAMERVERKIEZING DISTRICT WEERT. De heer A. Kellenaers, redacteur van de R. K. middenstander te Leiden, heeft de hem aangeboden candidatuur voor de Tweede Kamer in het district Weert aanvaard. DE „PRINSES JULIANA." Herhaaldelijk vraagt men hoe „het toch met inzending van advertentie vöör uren op den dag der uitgave. Ouderdomsrente. Ouderdomsrentewet.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1