Buitenland, Uit Stad en Provincie. Kerk en S c h o o 1. DE OORLOG, Westelijk Front. Oostelijk Front. Uit België. VAN DE GRENS, 29 Maart. (Vad.) On der de Belgische gemeente Lommei hebben de Duitschers zes ontsnapte Engelsche ge vangenen aangehouden. Een dezer is in het Kanaal gesprongen en verdronken. Lange treinen met slachtvee, door de Duit- schèrs op verscheiden Belgische plattelands gemeenten gekocht, zijn Maandag naar het front doorgezonden. Er worden hooge prijzen voor het vee betaald en de boeren zijn veelal verheugd, het vee voor goed geld kwijt te zijn, omdat aan voeder groot gebrek bestaat. Ilier en daar hebben de Duitschers verboden, vee in deze maand te laten grazen. Kans op vrede? De Labour Leader, het orgaan vaii de onafhankelijke arbeidspartij, is van mee ning, dat de vooruitzichten op vrede gunsti ger worden. De Fiansche minister van finan ciën heeft er al op gezinspeeld, dat de vrede in 't zicht is, en die uiting mag gelden als veelbeteekenend voor de gevoelens aan de overzijde van het Kanaal, In Engeland is de laatste weken een wending gekomen in de openbare meening. Zij, die openbare ver gaderingen hebben toegesproken, kunnen er van getuigen. Die kentering zal binnenkort tot uiting komen en voor de zomer ten einde is, zal zij de aandacht afdwingen. De L a- bour Leader acht thans reeds den tijd voor de onafhankelijke arbeidspartij gekomen om met kracht te pleiten voor een onverwijlde schikking. Het is nu mogelijk zoo vrijuit te spreken als enkele maanden geleden niet ware geduld. TER NEUZEN, 31 Maart 1916. Ten gerieve van onze lezers verwijzen we naar de in dit blad voorkomende dienstrege ling der Prov. boot op de W. Schelde, die Maandag a.s. in werking treed. Naar wij vernemen zal op Zaterdag 8 April a.s., des voormiddags om half elf, ter gelegenheid van den jaardag van Z. M. Koning Albert van België, in de R.K. kerk, te Ter Neuzen, een plechtige II. Mis met „Te Deum" worden opgedragen. Axel. Een belangrijke zaak voor de recht bank te Middelburg was die tegen D. en M twee kooplieden uit Axel, tegen wie één week gevangenisstraf werd gevorderd wegens poging om resp. 6 en 11 K.G. rubber uit te voeren. D. werd op heeterdaad aangehouden, maai de tweede bekl. had het hazenpad gekozen, de rubber weggooiende. M. ontkende nu die tweede man te zijn, doch een commies her kende hem beslist en een wachtmeester der marechaussée, telefonisch gewaarschuwd, was bij bekl. aan huis ceweest, toen hij volgens zijn vrouw „net" Ihuis was. Dit legde bekl. uit als een gewone bevestiging, maar getuige had begrepen, dat de vrouw bedoelde „pas thuis." De verdediger, mr. Hartog uit Bergen op Zoom, ontkende ook, dat bekl. er geweest is; maar al was hij er geweest, dan nog moet hij vrij uitgaan, omdat zijn voornemen om uit te voeren niet is tegen gewerkt door inbeslag name der rubber, maar door het wegwerpen daarvan. Terhole. De 39 jarige knecht van den land bouwer V. had het ongeluk met den linkerarm tusschen eene in werking zijnde dorschmachine te geraken, het lichaamsdeel werd zoo hevig gewond, dat het terstond door den geneesheer werd afgezet. „Zei." Sluis. Tot tijdelijk onderwijzeres aan school A is benoemd mejuffrouw J. 'S. van de Sande, van IJzendijke. Bij kon. besluit van 16 dezer is, met ingang van 1 Mei, aan L. Taat, te Vlissingen op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als havenmeester van het kanaal door Walcheren. Vlissingen. Met de beide booten van de S. M. „Zeeland", die hier Woensdagmiddag zijn aangekomen, kwamen een 80-tal Dujj,sciie burger geïnterneerden mede, bijna allen boven de 55 jaren. Meerderen waren gedurende 19 maanden vastgehouden op het eiland Man, alwaar zich ongeveer 32,000 personen bevon den. Allen waren natuurlijk over dit ge dwongen verblijf slecht te spreken. Eén per soon dien wij spraken aldus de Midd, Crt. kon zich maar niet voorstellen hier vrij te mogen rondloopen. Hij zag hier nergens de afrastering van prikkeldraad. Op ons zeggen dat hij toch beter in Engeland had kunnen blijven daar het er met de voeding in Duitsch- land niet zoo rooskleurig uitzag kregen we ten antwoordliever maar half genoeg te eten, dat we met onze handen kunnen ver dienen in de heimat, dan gegeven Engelsch voedsel te moeten gebruiken. In de wachtkamer werden allen versnape ringen aangeboden om te nuttigen in den trein. Deze werden dankbaar aanvaard. Vlissingen. De gehouden herstemming voor twee leden van den gemeenteraad alhier had den volgenden uitslag In het eerste district verkregen de heeren W. Anker (lib.) 373 en G. J. Fros (anti-rev.) 312 stemmen, zoodat gekozen is de heer ANKER. (Bij de stemming op 15 Maart verkregen de heeren Anker 260, Fros 287 en J. Sinke (S. D. A. P.) 95 stemmen.) In .het tweede district behaalden de heeren W. Cremer (vrijz. dem.) 322 en F. L. Hensel (christ.-hist.) 437 stemmen, zoodat gekozen is de heer HENSEL. (Bij de stemming op 15 Maart verkxogen de heeren Cremer 181, Ilensel 354 en J. van dor Peijl (S. D. A. P.) 173 stemmen). De politieke samenstelling aldus de Midd. Crt. van den gemeenteraad is door deze ver kiezingen slechts in zooverre gewjjzigd dat een vrijzinnig-democraat is vervangen door een vrij-liberaal. De raad bestaat thans uit 5 liberalen, 4 sociaal-democraten en 1 vrij zinnig-democraat of 10 leden van links, tegen over 4 anti-revolutionnairen 2 christelijk- histori sclien, 2 katholieken en den heer Laer- noes, die niet tot een politieke partij gerekend wil worden. Vlas en vlasafval uit Z.-V laanderen. De commandant in Zeeland heeft een ver ordening vastgesteld waarbij het vervoer uit Zeeuwsch-Vlaanderen van vlas alsmede van vlasafval, voor zoover niet reeds vallende onder het uitvoerverbod, is verboden. Overtreding wordt gestraft met hoogstens 1 maand hechtenis of f 300 boete. Deze verordening is uitgegeven 28 Maart, en treedt onmiddellijk 11a afkondiging in werking. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vriezen veen C. Vlasblom te St. Pancraste Olde- en NijeberkoopH. Hofstee te Oldeholtpade. Bedanktvoor Oirschot (toez.)C. Hengeveld em. pred. te Driebergen voor Brucliem en Kerkwijk J. C. Dekking te Montfoort. Geref. Kerken. Drietalte AppingedamS. Doornbos te Doetinchem J. P. Klaarhamer te Wonnnels en N. Postema te Beilen. Beroepente OpperdoesA. M. van den Berg te Landsmeer te Scharnegoutum N. Postema te Beilente Driesum B Roorda te Loenen en Vreeland; te Werkendam (A) J. H. Rietberg te Koudekerk a. d. Rijn. Bedankt: voor Westerbork C. W. de Vries te Kielwindeweer. Chr. Geref. Kerk. Bedankt: voor Urk J. Bos Hzn., te Delft. Geref. Gemeenten. Bedankt: voor Bruinisse en beroepen te KampenG. H. Kersten te Ierseke. Middelburg. Alhier is opgericht een Vereeniging van Gereformeerden, die „ver rijking van den kerkzang" ten doel heeft, en wel door het reeds bestaande kleine aantal gezangen, uit te breiden. De vereeniging telt aanvankelijk 34 leden. Ds. J. B. Netelenbos is voorzitter. De kerke raad „o m". Wanneer een kerkeraad, tot dusverre in zijn meerderheid- vrijzinnig, door den uitslag eener verkiezing overwegend rechtzinnig is geworden, kan men zeggen dat hij „om" is. „Om" naar den goeden kant. En wanneer een in meer derheid orthodoxe kerkeraad door verkiezing overwegend modern wordt, gaat hij „om" naar den verkeerden kant. Dat staat voor positieve belijders van den Christelijken gods dienst vast. En daarom gaat gewoonlijk de strijd in de Kerk. Met name in de Ned. Herv. Kerk. Maar 't kan ook nog om iets anders gaan. Dat is dezer dagen gebleken in de Doopsge zinde Gemeente te Bussum. Daar bestond de kerkeraad uit drie dames en twee heeren. De vrouwen oftewel dames hadden er het heft in handen. De kerkeraadsverkiezing kwam. En met haar kwam de animositeit krachtig tot uiting, 't Werd een felle strijd. Wie zou voortaan in den kerkeraad den boven toon voerende man of de vrouw De uit slag van den heftigen kamp is, dat de kerke raad van de Doopsgezinde Gemeente te Bussum „om" is. In de twee periodieke vacatures werden twee mannen oftewel heeren gekozen. De kerkeraad bestaat thans uit drie heeren en twee dames. De heeren zijn weer de baas! Dat kan me wat worden bi] een volgende verkiezing. De dames laten 'ter natuurlijk niet bij zitten. „De Rott."' De heer H. H. Meeter Theol. doet. te Watergraafsmeer staat op drietal voor de roeping van een predikant bij de Chr. Geref. Kerk te Peoria-Iowa in N.-Amerika. Te Heerlen wordt in het nieuwe kerk gebouw der Geref. Kerk een pijporgel ge plaatst uit de fabriek van den lieer Ilekker uit Goes. Bij kon. besluit van 27 dezer is, met ingang van 1 Juni, aan J. Drabbe, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als school opziener in het arrondissement Middelburg. Ds. Jansen de veldprediker. Door de classis 's Gravenhage is aan de Chr. Geref. Kerk van Leiden geadviseerd om Ds. Jansen te verzoeken het veldprediker schap neer te leggen. In een gehouden vergadering van belijdende leden is met 36 tegen 17 stemmen besloten Ds. Jansen te verzoeken terug te komen in zijn gemeente. Ds. Jansen die deze vergadering bijwoonde zei echter niet terug te keeren voordat de mobilisatie afgeloopen is. De Herv. Kerk te Santpoort. Een aantal gegoede ingezetenen van Sant poort hebben de handen ineengeslagen voor den herbouw van het kerkje te Santpoort, dat een paar weken geleden is afgebrand. Wij vernemen, dat als voorzitter der com missie de heer J. T. Cremer zijn steun zal verleenen. (U. Ct.) Loop dor bevolking van Ter Neuzen. Vertrokken zijn Gemeenteraad van Ter Neuzen. TUBANTIA. Wolff seint aan de N. R. C. het volgende offi- cieele bericht uit Berlijn Naar aanleiding van de door Reuter overgeseinde verklaring der Engelsche admiraliteit, over in de Noordzee opgevischte, naar 't heet Duitsche, tor pedo's en bestanddeelen van torpedo's, wordt van officieele Duitsche zijde verklaard zoodra de ge vonden stukken metaal worden overgelegd, zullen ze van Duitsche zijde zoo nauwgezet mogelijk wor den onderzocht. Zoolang dit onderzoek niet is geëindigd, moet het oordeel over het materiaal worden opgeschort. Een officieele verklaring van den chef van den marinestaf heeft reeds vastgesteld, dat Duitsche zeestrijdkrachten geen torpedo op de Tubantia heb ben afgeschoten. Wij lezen in Het Volk Een goed ingelicht deskundige schrijft ons In het Handelsblad wordt verzekerd dat de z. g. Schwartzkopff-torpedo's, met een waarvan de Tu bantia volgens het regeeringsonderzoek zou zijn getorpedeerd, niet in het bezit van Engeland zijn. Dat is met de werkelijkheid in strijd. Deze soort torpedo's behooren tot een verouderd type en werden meer en meer vervangen door torpedo's, die men op grooteren afstand kon lan- ceereu. Daar de duikboot echter dit laatste niet behoeft te doen en op korteren afstand kan lan- ceeren dan de gewone torpedoboot of -jager, heeft men den ouden voorraad van deze soort torpedo's weer in gebruik gesteld. En evengoed als Neder land ze bewaard heeft, heeft ook Engeland ze gehad als wapen en bewaard. Ze zijn echter reeds vrij lang geleden aan de verschillende naties ge leverd, voordat de Oostenrijksche deze soort torpedo van de „wereldmarkt" verdreef. Als men goed de Engelsche verklaring er op naleest, zal men ontwaren, dat ze niet ontkent in 't bezit te zijn van die soort torpedo's. BERLIJN, 29 Maart. (Wolff.) Officieel: Ten Z. van St. Eloi is aan de Engelschen in een gevecht met handgranaten een door hen bezette ontploffingstrechter weer ontnomen. Op den linker Maasoever hebben onze troepen met geringe eigen verliezen de verscheidene linies diepe stelling van de Eranschen ten N. van Malan- court over een breedte van 2000 M. bestormd en zijn ook in het noordwestelijk gedeelte van het dorp binnengedrongen. De vijand liet 13 officieren en 486 man aan ongewonde gevangenen en een kanon en 4 machine-geweren in onze handen. Hierdoor is met zekerheid het inzetten van twee nieuwe divsies op dit gevechtsterrein vastgesteld. BERLIJN, 29 Maart. [Wolff]. Officieel: Terwijl de Russen hun aanvallen in de noorde lijke sectoren gisteren niet herhaalden, hebben zij ten Z. van het Narocz-meer dag en nacht hun vergeefsche inspanningen voortgezet. Zevenmaal hebben onze troepen den vijand teruggeslagen, ge deeltelijk in een bajonetgevecht. Duitsche vliegeskadei s hebben met succes bom men geworpen op de vijandelijke spoorwegempla cementen, met name op het station Molodeczno. Gedurende de loop dezer week hebben zich in deze gemeente gevestigd: M. C. Hamelink, zonder beroep, Nieuwediep 76, uit Vlissingen. G. P. Feij, muziekhandelaar, Sta tionsweg 12, uit Vlissingen. J. Meensen, werkman, Dr. Buyzestraat 8, uit Zaamslag. D. van den Boomgaard, werkman, O 5, naar Yerseke. C. Th. Dhanis, werkman Q 220, naar Zaamslag. J. Wagenaar, werkman, Kerkhoflaan 7, naar Graauw. J. L. Casteel, zonder beroep, De Feijterstraat 15, naar 's Gravenhage. Zitting van Donderdag 30 Maart 1916. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, De Jager, R. Sclieele, De Bruijne, Eijke, Van Nes, Nolson en later do heer D. Scheele. Afwezig de heeien Donze, Lensen, Van Hasselt en Van Borssum Waalkes. 1. De notulen der vorige vergadering worden vastgesteld. De Voorzitter deelt mede dat van de heeren Van Hasselt en Lensen bericht gekomen is, dat zij niet ter vergadering kunnen komen, de eerste wegens uitstedigheid, de tweede wegens werkzaamheden, en dat de heer Waalkes bericht heeft dat hij in den loop van den morgen nog wel ter vergadering zal komen. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven van J. B. Gulle, berichtende dat hjj de benoeming tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim aanneemt b. Idem van J. A. Rijnberg, berichtende aan neming van de benoeming tot onderwijzer aan school D te Sluiskil c. Idem van mej. F. S- Lansen, berichtende aanneming van de benoeming tot onderwijzer te Sluiskil d Idem van den heer S. Rochat, berichtende aanneming van de benoemingen tot lid der com missie van toezicht op het lager en middelbaar onderwijs e. Missive van Ged. Staten, berichtende goed keuring van het kohier hondenbelasting f. Idem van Ged. Staten, toezendende een uit treksel van H. M.'s besluit, houdende goedkeuring van het besluit betreffende verhooging maximum van den hoofdelijken omslag g. Idem berichtende, dat zij inzake de verbin dingsweg tusschen het 4e en 5e district in verband met vele ingekomen bezwaren, den datum waarop antwoord wordt verlangd, verdaagd van 1 April tot I Juni h. Verslag van den toestand van het lager en van het middelbaar ouderwijs. Wordt ter visie der leden gelegd; i. Idem berichtende goedkeuring van de gemeente rekening over het dienstjaar 1914. De ontvangsten bedroegen f 122887,44® en de uitgaven f 120980,72, alzoo een batig slot van f 1960,72-' 1 Proces-verbaal van kasopname bij den ge meente-ontvanger. Over de jaren 1914, '15 en '16 was ontvangen f 286067,75"' eh uitgegeven f263608,135, zoodat meer ontvangen is dan uitgegeven f 22459,62 k Missive van Ged. Staten, toezendende een uittreksel uit II. M.'s besluit, houdende bekrachti ging van het besluit van Ged. Staten, waarin zij y de salarissen van Burgemeester en Secretaris vast- 1 stellen op een bedrag van f2200, ingaande 1 Jan. 1916 1. Dankbetuiging van den Inspecteur van politie voor de verhooging zijner jaarwedde. Alles voor kennisgeving aangenomen. 3. Verzoek van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tram wegmaatschappij om vergunning tot aanleg van een stoomtramweg van Philippine over Hoek naar Ter Neuzen. Dit verzoek was gericht aan Ged. Staten en deze doen dit in afschrift toekomen aan den Raad om het in behandeling te nemen. De Voorzitter zegt dat B. en W. geen bezwaren hebben om aan het verzoek te voldoen. Ook in de commissie van bijstand had men geen bezwaar. De heer Van Nes vraagt of het, indien het verzoek wordt ingewilligd, geen moeilijkheid kan opleveren, als later blijkt dat b.v. de tram te dicht langs de huizen rijdt of er zijn gevaarlijke bochten, zooals gebleken is te Driewegen. De Voorzitter zegt dat zij in de geprojecteerde lijnen geen gevaarlijke bochten of hoeken hebben aangetroiten, waarom zij ook geen termen vonden om het verzoek te weigeren gevaar is naar hun meening buitengesloten. De lieer Van Nes vraagt, indien er later menschen mochten zijn die bezwaren hadden, of er dan nog wijziging in het plan komen kan. De Voorzitter antwoordt ontkennend. |De heer Dees merkt nog op dat het bijna alles rijksgrond is, waarover de tram loopen zal. De heer Nolson vraagt of dit de eerste maal is dat het verzoek in den Raad komt, daar toch reeds met werkzaamheden begonnen is, o.a. de brug over het oude kanaal. Geantwoordt wordt dat hiervoor alleen toe stemming van het Rijk noodig was. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. om het verzoek toe te staan, aangenomen. 4. Voorstel tot verhooging van de vergoeding van vrachtrijderswerk in dienst der gemeente. Van J. P. Vercouteren was een adres ingekomen, berichtende dat het hem opgevallen is, dat alge meen opslag is gegeven en verzoekt ook zijn loon voor de levering van paarden en voerlieden te willen verhoogen, daar toch door de tijdsomstandig heden het loon dat hij per dag voor paard en voerman krijgt, uiterst laag is tegenover een gewoon werkman. De Voorzitter zegt dat B. en W. het loon iets wenschen te verhoogen. Zij willen nu het bedrag bepalen op f3,per dag voor een voerman met 1 paard en f 1,75 voor een halve dag. Vroeger was dit f2,85 en f 1,70de Voorzitter vraagt hier voor nu machtiging. De heer Nolson is tegen verhooging indien er tusschen de gemeente en Vercouteren een contract bestaat, vreezende dat weldra anderen zullen komen met hetzelfde verzoek en waar is dan het einde. De Voorzitter licht toe dat er geen contract bestaathet is een moudelinge afspraak tusschen hem en B. en W. en de Raad heeft altijd nog het bedrag in de begrooting bekrachtigd. Z. i. is er dus geen gevaar voor het scheppen van moeilijk heden in betrekking tot anderen. Z h. s wordt de verhooging toegestaan. 5. Voorstel tot het verleenen van een gratificatie aan mej. M. Goossen, als telegrambestelster. Van mej. Goossen te Sluiskil was een verzoek ingekomen om het verschil in haar tractement en de door haar uitgebrachte telegrammen te mogen ontvangen. Besloten wordt een gratificatie te verleenen van f 32,90. 6. Voorloopige vaststelling van pensioengrond slagen. De pensioengrondslag van A. Brakman, met ingang van 1 Febr. 1916 benoemd tot kantoor houder van het liulptelegraaf- en telefoonkantoor te Sluiskil op een jaarwedde van f 200, wordt be paald op f 200. 7. Voorstel tot het verleenen van vergunning tot aansluiting op het gemeenteriool. Van de heeren F. van Osselaer en Verstraete was een verzoek ingekomen om voor hun op te richten fabriek voor het zwingelen van vlas, te mogen aansluiten op het gemeenteriool. Het verzoek wordt toegestaan. 8. Verzoek van mej. P. L. van Eerdenburg om dispensatie voor een verlofslokaliteit. De Voorzitter deelt mede dat door adressante gevraagd is om dispensatie van het desbetreffend artikel in de onlangs vastgestelde verordening voor een lokaal aan de Dijkstraat [toebehoorend aan dhr. Wieckhorst.] Alleen de hoogte voldoet niet, daar deze 7 cM. beneden de bepaling is. B. en W. stellen voor aan het verzoek te voldoen. De heer Van Nes vraagt waarom nu reeds dis pensatie wordt verleend. De Voorzitter zegt dat het een bestaande zaak is. Nu heeft bij de vaststelling der verordening wel de bedoeling voorgezeten om te trachten zooveel mogelijk de verloven te beperken door scherpe be palingen, doch waar het hier geldt een bestaande inrichting, waarin de belanghebbende over wil gaan tot verhooging van het lokaal, doch dit niet kan omreden zij, mede door den oorlogstoestand, het daartoe noodige materiaal niet kan krijgen, stellen B. en W. voor aan het verzoek te voldoen. De heer Van Nes kan niet meegaan met dat idee. Er is een verordening vastgesteld en wan neer wij nu beginnen met dispensatie te verleenen aan iemand wiens lokaal 7 c.M. te laag is, dan komt op een andere keer een verzoek, betreffende een lokaal dat 8 c.M. van de bepaling afwijkt z i. begeeft men zich dan op een gladde baan. Een andere kwestie vindt spr. het, als iemand, zooals laatst gebeurd is, dispensatie vraagt voor een gebouw waaraan men reeds bezig was, voordat de nieuwe verordening vastgesteld was, De heer Nolson is voor dispensatie in dit geval omdat die zaak daar altijd bestaan heeft en om dat pand nu niet in waarde te doen verminderen, kan hij zijn stem geven aan het voorstel. De heer Visser merkt nog op dat de ruimte overigens 2 maal zoo groot is als de verordening voorschrijft. De heer Van Nes zegt, dat hij er alleen tegen is, omdat het de bedoeling der verordening is ge weest, de verloven te beperken, en daar zich nu een gelegenheid voordoet om daartoe te geraken,

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2