Unite» land. Uit Stad en Provincie. Holland-Amerika-lijn to Rotterdam het vol gende telegram gezonden Naar hier gemeld wordt zoudt 11 gezegd hebben, dat ik u zou hebben medegedeeld, dat Duitschland vernietiging niet slechts van vijandelijke, maar ook van neutrale scheepsruimte in den zin had. Dat kan toch zeker slechts een van de andere zijde be dacht, kwaadwillig gerucht zijn, want dat hier de vriendschappelijkste gevoelens voor Holland bestaan, behoef ik u niet te zeggen. Hartelijke groeten. Ballin. DE REGEERING EN DE SCHEEPVAART. De Regeering heeft aan belanghebbenden bij de zeevaart, waaronder de corporaties waarmede de leden der Regeering dezer dagen hebben geconfereerd, het volgende telegram gezonden De Regeering is voornemens, teneinde ge varen voor de vaart naar het Kanaal te ver minderen, bij het lichtschip „Noordhinder" een vaartuig te stationeeren, voorzien van eene installatie voor draadlooze telegrafie, teneinde bij mogelijke ongevallen hulp te verleenen. Eenmaal per dag schepen, die zich daartoe aanmelden, tusschen het lichschip „Noord- hinder" en de Engelsche territoriale wateren door sleepbooten en mijnenlichters te doen voorafgaan. De Regeering voegt hieraan toe, dat zij door deze regelen geenerlei verantwoordelijk heid op zich neemt. In 't bijzonder wijst zij er op, dat gevaren in de Engelsche territoriale wateren, door de voorgenomen maatregelen niet worden verminderd. Zij is van oordeel, dat in de laatste maan den plaats gehad hebbende ongevallen de conclusie wettigen, dat de vaart om het noorden veel minder risico mee brengt dan door het Kanaal. Zij meent echter indien desniettemin de vaart door het Kanaal door belanghebbenden wordt verkozen, zij van hare zijde niet mag nalatig blijven om de daaraan verbonden gevaren te temperen. De verantwoordelijkheid voor de keuze der vaart blijlt geheel voor belanghebbenden zeiven. REDDINGSCHIP IN DE NOORDZEE. Het departement van marine deelt mede Het stoomschip Atlas, dat door de regeering is uitgerust als reddingschip in de Noordzee, is gistermorgen naar zee vertrokken. Het is voorzien van draadlooze telegrafie en van al het noodige voor het verleenen van hulp aan in nood verkeerende schepen en aan schip breukelingen. Het voert, behalve de Nedorlandsche vlag, als kenteeken van zijn speciale bestemming een oranjevlag met groen kruis aan den voor- top, terwijl op beide boorden in witte letters het opschrift „Reddingschip Atlas" is aange bracht, dat des nachts zal worden verlicht. Het schip zal zich ophouden in de nabijheid van het lichtschip Noord-Hinder. Er bevindt zich een zeeofficier aan boord, die belast is met de leiding van het reddings werk. HET GALLOPER LICHTSCHIP. Reuter meldt thans uit Londen: De be richten over het torpedeeren en zinken van het liclitschip de Galloper zijn onjuist. Het schip is weggehaald van de plaats waar het lag en vervangen door een boei. AANHOUDING VAN NEDERLANDSCHE EFFECTEN TEGENGESPROKEN. Reuter seint uit Londen In Nederland schijnt men den indruk te hebben, dat de Britsche regeering effecten heeft achtergehouden of voor het Prijzen- gerecht heeft gebracht, welke zuiver Neder- landsch eigendom zjjn. Dit vermoeden is volkomen verkeerd al zulke effecten zijn langs den snelst mogelijken weg naar de plaats van bestemming door gezonden. De Britsche regeering heeft uitsluitend die effecten achtergehouden, waarvan onbe twistbaar is bewezen, dat ze van Duitsche afkomst of eigendom zijn, of dat ze naar Amerika worden verzonden om vooi Duitsche rekening te worden verkocht. WAT BLIEFT U De N. Ct. vertelt van een onvergetelijk oogenblik in den trein. In een coupé zat naast een groot en zwijgzaam, een klein en spraakzaam heer. De laatste betoogde a tort et a travers dat de Tubantia door een Duitsche duikboot getorpedeerd is. De groote heer merkte kalm op, dat dit nog niet zeker is. Daarmede kon de spraakzame heer zich wel vereenigen, doch liet zich toch niet van zijn a propos afbrengen, en daagde den grooten heer uit hem te zeggen, welke belangen andere naties hebben konden zoo iets te doen en eindigde zijn peroratie met de mededeeling dat ieder 'die z'n verstand gebruikte weten kon dat de Tubantia door een Duitsche onder zeeër was in den grond geboord. Toen sprak de man met de zijden reispet „Dan is u beter op de hoogte dan wij; ik ben de kapitein van de Tubantia en, wijzende naar zijn overbuur, „dit is de le officier. KRISTALSODA. In verband met 'een mededeeling omtrent de onevenredig hooge prijzen welke in volks winkels voor kristalsoda worden in rekening gebracht, verneemt het correspondentiebureau uit vakkringen de volgende bijzonderheden De fabrieken, welke dit product vervaardi gen, berekenen hiervoor, behoudens een enkel geval, op het oogenblik niet boven de f6 per 50 K.G. aan de grossiers. Dezen verkoopen nu kristalsoda aan kleinere tusschenhande- laars of rechtstreeks aan de winkeliers, tegen sterk uiteenloopende prijzen, welke vaak buitengewoon boog zijn. Sommigen vragen zelfs f 11 per zakje van 50 K.G. In verband met den grossiersprijs wordt een winkelprijs van 8V2 a 9 cent per pond voldoende geacht. De zegsman van het Correspondentiebureau meent, dat het wellicht overweging verdient een maximumprijs vast te stellen. BEETWORTELSUIKER-INDUSTRIE. „Het Volk" meldt, dat door het Kamerlid Ter Laan (Rotterdam de volgende vragen zijn gesteld aan den Minister van Lanbouw Ie. Is het den Minister bekend, dat ten gevolge van de goede vooruitzichten in de beetvvortelsuiker-industrie door de fabrikanten togeu zeer hooge prijzen voor de campagne 1916 wordt gecontracteerd met gevolg, dat een veel grooter aantal hectaren land dan in normale tijden voor den verbouw van suiker bieten zal worden bestemd en de landbouwers vermoedelijk met wintertarwe bezaaid iand zullen omploegen en eveneens landerveu, oor spronkelijk bestemd voor den verbouw van andere producten, aan de teelt van suiker bieten zullen dienstbaar maken. 2e. Is de Minister bereid, indien hier ge vaar dreigt voor den verbouw van een vol doende hoeveelheid graan en andere voor de volksvoeding benoodigde producten, maat regelen tot voorkoming te treffen DE OORLOG. BERLIJN, 26 Maart. (Wolff.) Officieel Gisterenmorgen zijn van twee, door een eskader kruisers en een flottielje torpedo booten vergezelde moederschepen 5 Engelsche watervliegtuigen tot een aanval op onze in richtingen voor luchtschepen in Noord-Slees- wijk opgestegen. Niet minder dan 3 daarvan, waaronder een vechtvliegtuig, zijn door don vroegtijdig ge- waarschuwden verdedigingsdienst op en ten O. van het eiland Sylt tot landen gedwongen. De inzittenden, 4 Engelsche officieren en 1 onderofficier, werden gevangen genomen. Bommen zijn slechts in den omtrek van de Hoyersluis neergeworpen. Schade is niet aangericht. Over het nieuwe Russische offensief op het Oostelijke front schrijft de militaire mede werker van de Frankfurter Ztg. o. m. Het Russische offensief, dat met schijnbaar verschrikkelijke verliezen wordt ten uitvoer gebracht, wil vertrouwend op het onuitputte lijk menschenmateriaal, door het inzetten van massale strijdkrachten het gebrek aan voor bereiding en organisatie vervangen. Dit kan ons slechts welkom zijn. Want terwijl nu onze eigen verliezen uiterst gering zijn, put onze door Hindenburg meesterlijk aangevoerde verdediging ten slotte ook deze met sprink- hanenzwermen te vergelijken Russische massa's uit. Ook de uitgestrektheid, waarover de Russen aanvallen het offensief speelt zich over ongeveer 300 kilometer af bewijst dat bij Koeropatkin weder het denkbeeld van de stoomwals is opgekomen. Tegenover derge lijke strategische berenmanieren is Hinden burg met zijn koel en rustig overleg de rechte man. Hij zal, daarop vertrouwt in Duitsch land elk kind, opnieuw bewijzen dat het getal in den oorlog niets beteekent, wanneer een Koeropatkin tegenover een echten veldheer komt te staan. Het offensief tegen een goed aangevoerden vijand in een sterke stelling vereischt een zoo hooge mate van bekwaam heid bij de leiding en africhting van de troe pen, dat wij gerust mogen zeggen dat kan het Russische leger niet meerWij hebben steeds den Russischen soldaat als een dapper tegenstander erkend, hij bewijst dat ook thans door de ontzettende verliezen, die hij lijdt doch alle menschenoffers kunnen het gezamen lijk vermogen van een troop niet zoozeer ver- grooten, dat een doorstaand succes wordt behaald. Dadrvoor is onze tijd te technisch geworden en komt het te veel op nauwkeurig heid aan. BERLIJN. (Korr. Norden). Het bericht van den schitterenden uitslag van de oorlogs leening is overal met groote geestdrift ont vangen- De avondbladen bespreken in hoofd artikelen de nieuwste fmancieele overwinningen van Duitschland en drukken tevens de hoop uit, dat de vijanden eindelijk zullen leeren inzien dat het nutteloos is te speculeeren op Duitschland's uitputting. Aan de beurs veroorzaakte het bericht van het resultaat van de oorlogsleening eveneens groote vreugde en heerschte aldaar een stem* mingvol vertrouwen. (Er is voor meer dan 10 miljard ingeschreven). De errtente-mogendheden hebben, afzonder lijk antwoordend op Lansing's voorstel om de koopvaarders te ontwapenen, dat voorstel afgeslagen, naar Reuter meldt. Naar verluidt is Lansing bezig aan een omzendbrief waarin de houding der Ver. Staten ten aanzien van deze aangelegenheid wordt uiteengezet. PARIJS, 26 Maart (Havas.) De Fransche bladen wijden lange artikelen aan de torpe deering van de Engelsche passagiersboot „Sussex" in het Kanaal door de Duitschers. Alle getuigenissen der passagiers komen over een in de verklaring, dat hier zonder twijfel torpedeering heeft plaats gehad. De ontplof fing en het begin van paniek die onder de passagiers ontstond, veroorzaakten eenige slachtoffers. Men schat hun aantal op een vijftigtal. Onder de geredde passagiers be vinden zich 36 Engelschen, 28 Franschen, 21 Italianen, 13 Amerikanen, 45 Belgen, 6 Span jaarden en 2 Russen, waarvan een gedeelte naar Boulogne, een ander gedeelte naar Enge land werd gebracht. Men verwacht, dat de Duitschers dezen nieuwen aanslag zullen ontkennen, zooals zij dit bij de anderen hebben gedaan. Doch de bewijzen hunner verantwoordelijkheid zijn on- omstootelijk. De meening der neutralen is gevormd, zooals zij reeds is gevormd wat betreft de „Patria", die de Duitschers den 12en Maart poogden te torpedeeren en de „Tubantia". Het Nederl. Dep. van Marine is volledig ingelicht over de Tubantia-quaestie. liet is buiten twijfel, dat dit passagiersschip door een torpedo tot, zinken is gebraeftt. Wat de „Patria" aangaat, het rapport van den kapitein is stellig. Gisteren nog hebben de Duitschers het Car.adeesche stoomschip „Eng lishman" tot zinken gebracht, hetwelk een aantal Amerikanen aan boord had, waarvan verscheidenen omkwamen. Uit Dover wordt geseind, dat de Amerikanen, die hier zijn geland, aan hun verontwaardiging uiting hebben gegeven, evenals de Amerikanen, welke te Boulogne zijn ontscheept en gisteren te Parijs zijn aangekomen. De verontwaardi ging is trouwens ook reeds in de Amerikaan- sche bladen tot uiting gekomen. Men weet dat de Sussex gewapend was. LONDEN, 26 Maart. (Reuter). Bevestigd wordt, dat zich aan boord van de „Sussex" 20 Amerikanen bevonden, waarvan 8 nog worden vermist. Een aantal mannen en twee jonge meisjes zijn gedood of verdronken. Het totale aantal verliezen aan menschenlevens is nog onbekend, doch schijnt ongeveer vijftig te bedragen. Een Balkan correspondent van het Berliner- Tageblatt heeft een tocht gemaakt in een duikboot en vertelt daarvan Dag en nacht dezelfde zenuwmoordende jacht op den vijand, waarvan het draadlooze toestel dat de booten aan boord hebben, slechts zelden iets betrouwbaars meldt. Weken lang geniet de bemanning geen behoorlijken slaap of goede voeding. Toch maakt men zich ge woonlijk een verkeerde voorstelling van het leven in een duikboot. Van de vreeselijke hitte, waarvan zooveel verteld is, waarin de menschen naakt tusschen de machines loopen, merkt men niets. In den winter heerscht zelfs hevige koude in de boot, de koude van het zeewater rondom, die de stalen wanden spoedig naar het binnenste van de boot ge leiden. Ook de lucht wordt eerst 11a buiten gewoon lange vaarten werkelijk slecht en on geschikt om te ademen. In het algemeen kan elke duikboot 's nachts, dus na ten hoogste zestien uren, voor den dag komen en de door ademing en uitwaseming der menschen slecht geworden lucht met zijn zuig- en pomptoestel vervangen. Op langere tochten wordt de lucht door kali-patronen heen geperst, die de kool stof van de met koolzuur overladen atmosfeer vasthouden. In het eerste geval is een druk op een kleinen hefboom voldoende. Dan stijgen door buizen met zuurstofflosschen bla zen door een klein, met water half gevuld glas aan den binnenwand van het schip. Een tweede hefboom regelt de hoeveelheid. Men kan deze regelen naar het getal menschen, die behoefte aan zuurstof hebben. De be manning kan drie of vier dagen van kunst matige zuurstof leven. Menige duikbootmatroos die zich reeds verloren had gewaand, heeft daardoor het licht van de zon terug gezien. De Duitsche pers geeft naar de N. B. C. ons mededeelt, in hare parlementaire verslagen een samenvatting van de rede, die Ilaase Vrijdag gehouden heeft, welke echter niet veel nieuws meer bevat, na hetgeen de telegrammen reeds gemeld hebben. De verslagen vermijden uitvoerige bijzonderheden. Alleen lezen wij er nog in, dat Haase, nadat hij had uitgeroepen, dat er overwinnaars noch overwonnenen zouden zijn, aldus voortging Europa gaat de verarming tegemoet. Wat heeft de voortzetting van den oorlog nog voor zin? Wij socialisten, die den oorlog verafschuwen(Bel van den voor zitter.) De voorzitter Dit betoog kan alleen in een algemeene beschouwing over de begrooting, maar niet nu gehouden worden. HaaseMen mag niet over het hoofd zien, dat wij reeds een vrede konden hebben, die slechts' de zelfstandigheid van alle volken vvil handhaven. (Groote onrust.) Voor de socia listen is het zeer tragisch, dat zij de gemeen schappelijke gedachten van de solidariteit der- volken (Beweging. De conservatief Kreth roeptGeen Duitsch arbeider denkt zoo Talrijke uitroepen van de socialistische min derheid. Geroep ook van rechts. Groot lawaai. Nieuwe vermaning van den voor zitter tot de orde.l Gij wilt de waarheid niet hooren (Kreth: Wij willen uw opruiende rede niet hoorenDe kapitalisten van alle landen betwisten niet, dat de oorlog al lang een falikante berekening is geworden. Men zou denken, dat alleen volmaakte dwazen en ge- wetenlooze menschen (Kreth zoo spreken als gij 1 Allerlei kreten.) naar de wereldheer schappij kunnen streven. Voorzitter: Het is geheel onmogelijk, om op deze manier de noodbegrooting ten einde te brengen. Als u verder zulke algemeene be schouwingen houdt, moet ik u tot de orde roepen. (Ledebour Wij hebben den staat va/? beleg.) Haase (voortgaand): ik wil mij, ofschoon ik liet reglement van orde ken en dat reglement niet toestaat, mij in mijn beschouwingen te hinderen, naar den wensch van den voorzitter zooveel mogelijk schikken. (De sociaal-demo craat Keil: Gij spreekt zonder onze goed keuring Stormachtige toejuichingen en handgeklap rechts, in het Centrum en bij de liberalen stormachtige' protesten van de soci aal-democratische minderheid.) Haase De uitroep van Keil heeft door uw handgeklap zijn loon ontvangen. (Keil On eerlijk blijft oneerlijk. Groot lawaai tusschen de krakeelende sociaal-democraten.) Ik zal I mijn beschouwingen bij een andere gelegen heid houden. Voor het huis zou het echter toch wel voor de beoordeeling van den toestand van veel belang zijn te vernemen, welke drijf- veeren niet alleen in de Wilhelmstrasse, maar (De voorzitter roept spreker ander maal tot de orde. Ledebour Voorzitter van den staat van beleg Gelach.) Tengevolge van deze bespreking van de vrijheid van spreken zeg ik alleen nog, dat de kapitalis tische maatschappelijke orde haar eigen vonnis geveld heeft, omdat zjj niet alleen niet heeft kunnen beletten, dat in haar.schoot de oorlogs furie geboren werd (Gelach.), maar ook De voorzitter roept nu Haase weer tot de orde en de Rijksdag besluit, tegen den zin van een groot deel van de sociaal-democraten dat hij niet door mag spreken. BERLIJN, („Hbld.") Naar de „Vorwiirts" mededeelt, heeft de soc.-dem. Rijksdagfractio in aansluiting op het Vrijdag in plenumverga- dering behandelde, een bijeenkomst gehouden, en met 58 tegen,33 stemmen een verklaring aangenomen, waarin zij zegt de incidenten, in eigen boezem tijdens de Rijksdagzitting voor gevallen, levendig te betreuren. Verder wordt verklaard, dat Haase inbreuk heeft gemaakt op de partijdiscipline en trouw, terwijl werd vastgesteld, dat Haase en de aan zijn zijde strijdende minderheid, de rechten, voortsprui tende uit het lidmaatschap van de fractie, verloren hebben. Deze minderheid vormde daarop, naar reeds gemeld is, een nieuwe fractie. In de op Donderdag a. s., des voormiddags 10 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Behandeling van de aanvraag van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij aan Gedeputeerde Staten van Zeeland om vergunning tot aanleg van een stoomtramweg van Philippine over Hoek naar Ter Neuzen. 4. Voorstel tot verhooging van de vergoe ding voor het verrichten van vrachtrijderswerk in dienst der gemeente. 5. Voorstel tot het verleenen eener grati ficatie aan mej. M. Goossen als telegram- bestelster. 6. Voorloopige vaststelling van pensioens grondslagen. 7. Voorstel tot het verleenen van vergun ning tot aansluiting op het gemeenteriool. 8. Ontheffing belastingen. 9. Classificeering van hen, die voor een aanslag in den hoofdelijkcn omslag voor 1916 in aanmerking 1 omen. In plaats van den heer S. Griede te Hoek, die een benoeming bij het Chr. onderwijs in O.-Indië aanvaardde, is tot leeraar aan de Chr. Normaallessen alhier benoemd de heer C. J. Nobels, hoofd der Chr. school te Sluiskil, die deze benoeming heeft aangenomon. Bij het gehouden overgangsexamen aan de Chr. Normaallessen alhier, werden bevor derd van kl. I naar kl. II: J. Dregmans, J. v. Strien, J. Los; van kl. II naar kl. III: P. Dregmans, N. Koelmans, J. Ploos v. Amstel, M. Willemsen en A. van Overbeeke van kl. III naar kl. TI: J. Deij, J. Bol, A. v. Vliet, P. Stouthamer en S. de Vries. Toegelaten werden 4 nieuwe leerlingen. Benoemd met ingang van 1 April tot brieven- en telegrambesteller alhier J. W. Loof, hulpbesteller. Gisteren werd alhier door notaris Le Nobel ten verzoeke van den heer J. C. Ilejj- blom, geveild, een heerenhuis met tuin, staande aan de Heerengracht alhier, groot 1 are 3;» centiaren. Het huis werd echter met verkocht, het hoogste bod was f5900. Zaamslag. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de afd. Zaamslag van de Ver- eeniging „Vrederust" tot Chr. verzorging van Aanval van Engelsche vliegtuigen in Noord Sleeswijk. Het nieuwe Russische offensief op het Oostelijke front. De Duitsche Oorlogsleening. Gewapende koopvaarders. De torpedeering van de „Sussex". In een duikboot. De stormachtige vergadering van den Duitschen Rijksdag. Uit den Duitschen Rijksdag. TER NEUZEN, 28 Maart 1916.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2