nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Antirevolutionair uoor ZZ™ BIJ DEN U1TUËVËR Zaterdag 8 April 1916, Uit de Pers. Binnenland. Buitenland. No. 1313 Zaterdag 25 Maart 1916- 13" Jaargang. ADVERTENT1EN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver- tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Vergadering van Aan- deelhouders der Naamlooze V Schiermonnikoog. V Hoogere éénheid. Y Nuchterheid gewenscht. DE OORLOG. oil (>o ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1, Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, os c ïr teuren en Brievengaarders Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOD Az. te TER NEUZEN. inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave, - 1 - I r\ i L. 1i. I nnn fnr Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding: „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. Vennootschap „LUCTOR ET EMERGO te Ter Neuzen, D. V. op des namiddags ten 3 ure, in de Chr. Bewaar school alhier. De w/n Voorzitter, D. E. WOEFERT Hz. Voor Scliiermonnikoog's Christelijke school ontvingen we weder een gift van f2,50 van M. S. te H. Te zamen met het reeds verantwoorde f 197,20. Ongetwijfeld willen nog wel enkele vrienden hun offer brengen. We houden ons aanbevolen.4. Leedwezen vervult „Re Vrijzinnig-Demo craat", wanneer hij moet constateeren, natum lijk tot zijn diepe smart, dat het bij de rechter- zijde mangelt aan politieke oprechtheid. Wie zelf de onbevlektste, alleroprechtste politiek voert, moet zich wel met walging afwenden van een zoo weerzinwekkend schouwspel als de rechtsche coalitie vertoont. Vanwaar de verontwaardiging van het blad Ze komt voort uit teleurstelling. Men weet, hoe de vrijzinnig-democraat Esmeyer, bij de laatstgehouden Tweede Kamer verkiezing voor Apeldoorn, liet moest afleggen tegen den cliristelijk-historischen eandidaat. Dat is het been, dat dwars in de keel zit. „Laat men ophouden," zoo schrijft het blad, „met onder opwekking van 't godsdienstig fanatisme zooals te Apeldoorn weer zoo ruimschoots gebeurde, het den kiezers te doen voorkomen, alsof daar de coalitie stond ter verdediging van God en den Godsdienst, terwijl men inderdaad met wrok in 't hart er op zint den zetel aan de Clir.-Historischen afhandig te maken." En verder „Onder schijn van broederlijkheid en op komen voor 't zelfde hooge beginsel gunnen de Anti-revolutionaire en de Christelijk-His- torisclie partij elkaar het licht der oogen niet.' Gelukkig bezit ons vaderland nog wachters op het erf der politieke eerlijkheid, zooals men bemerkt. Bij den nuchteren lezer komt evenwel de vraag op, hoe liet dan wel te verklaren is, dat partijen, die „ell aar liet licht der oogen niet gunnen", toch zoo eendrachtig kunnen samenwerken. Gevoelt nu de schrijver van dit artikel niet, lioe hij zijn eigen betoog afbreekt Bij alle verschil van meening en wrijving van gedachten tussclien Anti-revolutionairen en Cliristelijk-historischen (geen elkaar liet licht der oogen niet gunnenblijkt immers te bestaan de hoogere, of wil men, diepere eenheid, die haar oorsprong vindt in wat „Re Vrijzinnig-Democraat" waarschijnlijk „godsdienstig fanatisme" zal noemen de er kenning eu de belijdenis van de eeuwige be ginselen van Gods Woord, ook op staatkundig terrein. Z. Het geval met de Tubantia heeft natuurlij kerwijze de gansche Nederlandsche pers in beroering gebracht. Intusschen zijn de officieele Engelsche en Duitsche- ontkenningen. Nu kan men wel zeggen, dat de dader op het kerkhof ligt, maar niemand heeft het recht, één der beide mogendheden van het veroorzaken der ramij te betichten, alsof de schuldige metterdaad ware aangewezen. Kalmte en bezinning is voor een ieder aan te bevelen, niet het minst voor de mannen, die in de groote pers leiding geven moeten aan de publieke opinie. Nuchterheid van zin wint liet ten slotte altijd van „doorhollen" of „doorslaan,,. Misdadig mag het genoemd worden, wanneer er getracht wordt het Nederlandsche volk tot den oorlog op te hitsen. Niet anders kan de taal van De lelegraaj betiteld worden. Die durft o. tn. te schrijven: „Weet dan dat voor ons oorlog het aller uiterste middel zou zijn, maar een middel dat wij niet verlangen absoluut uit te sluiten, zooals gij meent te kunnen doen, in uw struisvogelpolitiek. Behoort gij tot hen die zich als een hond laten trappen zonder van zich af te slaan als geen ander middel meer werkt? Hoe bitter slecht kent gij het Nederlandsche volk als gij meent dat dit in zün groöte meerderheid tot zulke lafbekken] in staat is. Nederland zal van het groote Duitschland volle voldoening weten te ver krijgen voor den laffen sluipmoord," liet Volk noemt dit taaltje terecht „blaas kakerij". „De Standaard" schrijft Het Japansche gevaar. De oogen beginnen dan toch eindelijk open te gaan. Voor jaar en dag reeds is er dezerzijds op gewezen, dat we met onze povere, sobere defensie iu onze Oost-Indische koloniën er op den duur niet kunnen uitkomen, omdat het Aziatische gevaar niet langer te ontken nen viel. Europa verzwakt zich op ongehoorde wijze door een strijd zonder eind, en daarentegen is in Azië een bijna algemeene actie van herleving merkbaar, die tot vroeger onge kende krachtsontwikkeling begint te leiden En wat nog het bedenkelijkst is, deze mach tige Aziatische Reveil heeft in Japan een actieve leiding gevonden, die ter zee en te land door een machtige goedgepantserde vloot en een duchtig gewapend leger gesteund, nu reeds alle Aziatische Staten zoo goed als cijnsbaar aan zich maakte, Engeland als bond genoot won, en nu zelfs met Rusland op voet van inniger samenwerking begint te geraken. Met het oog hierop waarschuwden wejnder- tijd reeds tegen het tractaat met Japan, dat Minister Cremer destijds afslootdrongen we er op aan, om op lieel andere wijze in de Defensie van Java te voorzienen stelden we den stelligen eisch, dat onze Defensie in den Archipel, van onze Defensie hier te lande, ook wat de vioot betreft, zou worden losge maakt, wijl in cas van oorlog, het contact met ons land toch vervallen zou. Toch bleef ons roepen liet roepen van den boetprediker in de woestijn. We behoefden ons zoo niet te wapenen. Onze vloot van hier kon zeer wel ook voor Java waken. Met 's Rijks middelen mocht niet zoo luchthartig gespeeld worden. En bovendien, liet door ons voorgespiegelde ge vaar was denkbeeldig. Bedreigd werden we in geen enkel opzicht. Thans echter is men ook onder andere partijen op eenmaal wakker geworden. Het Handelsblad alarmeeit, de Nieuwe Courant is evenzoo ongerust, en zelfs de Vrijzinnig- Democraat plaatst een kort zeggon van B. wat wel Dr. Bos zal beduiden, om ook zijn partijgenooten te waarschuwen. De oogen gaan nu open. Men is uit zijn rust opgeschrikt. Men voelt zelf, dat men niet langer de-slapende nachtwacht mag spelen. Drang om ons niet voor, maar in onze koloniën te wapeuen, komt nu van alle kanten. Als 't misloopt, staan we verpletterd te worden. Tenzij dc duikboot ons komt redden. En men heeft er al zeven. Minister van Marine, hoe spreken die zeven u toe. Of zijn 't er zeventig? NIEUWE STAATSLEENING. Wij vernemen dat de Koningin op do nieuwe Staatslecning voor f500,000 zal in schrijven. VICTOR DE STUERS. Op 72-jarigen leeftijd is overleden Jhr. mr. Victor Eugène Louis de Stuers, Lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal voor Weert. DE TUBANTIA. Het departement van buitenlandsclie zaken deelt ons mede, dat de temiitvoering van de iu den avond van 19 dezer in handen van IIr. Ms. gezant te Berlijn gekomen instructie om op grond van de verklaringen van de op varenden van de Tubantia aan de Duitsche regeering te verzoeken, een onderzoek ter zake te doen instellen achterwege is gebleven in verhand met de mededeeling, die inmiddels door den Duitschen gezant in den Haag namens zijn regeering was gedaan. Een lezer vestigt de aandacht van de N. Ct. op de verkeerde vertaling, door onjuiste in terpunctie in de bladen van liet Wolff-tele- gram, dat alle schuld van de Duitsche marine aan den ondergang van de Tubantia afwijst. Uit den tekst in de Duitsche bladen blijkt, dat Wolff niet beweert, dat geen Duitsche onderzeeër binnen 30 mijlen uit de Neder landsche kust zou hebben kunnen torpedeeren, enkel omdat daar de neutrale scheepvaart 15 Februari 1915 voor veilig is verklaard, doch slechts, dat daar geen Duitsche mijnen ge legd zijn. Om andere reden komt blijkbaar geen Duitsche onderzeeër in aanmerking. Hierdoor wordt het eerste Wolff-telegram zijns wel iets plausibeler eu meer in overeenstem ming met de later gevolgde verklaring van het gezantschap. De Berlijnsclie medewerker van liet Hdbl. meldt Ik verneem, dat de Duitsche regeering, of schoon met officieel, tegenover de Nederland sclie regeeriug de wenschelijkheid uitgesproken heeft van een onderzoek van het wrak der Tubantia. De Kon. Holl. Lloyd heeft, naar liet Ildbl. meldt, de in sloepen van de Tubantia gevon den stukjes metaal in handen van liet depar tement van marine gesteld. HET GALLOPER-VUURSCHIP NIET GEZONKEN. De kapitein van liet Maandagavond binnen gekomen motorschip „Sigrun 1" rapporteert, dat liet Galloper-vuurschip niet gezonken is, maar de Theems is binnengesleept. Op de plaats is nu oen boei gelegd. De twee masten, die aldaar boven water uitsteken, moeten toebehooren' aan een ge zonken stoomschip. Ook de kapitein van het Maandag binnen gekomen stoomschip „Serula" verklaart, dat het Galloper-vuurschip de Theems is opge sleept. Volgens zijn verklaringen zou liet vuurschip daar reeds eenige dagen liggen. Wel heeft de kapitein een boei op de lig plaats van liet vuurschip aangetroffen, doch heeft niets bemerkt van de boven het water uitstekende masten. ROND SCHOTLAND. Het bestuur van de Nederlandsche Zee- mausvereeniging Volharding, vertegenwoordigd door de heeren J. Brautigam, W. Drop en J. W. Junius, heeft in den Haag op liet ministerie van binnenlandsche zaken een conferentie ge had jnet de ministers van binnenlandsche zaken, van marine en van landbouw. Omtrent het in die conferentie besprokene deelt men het volgende mede De ministers achten het volkomen ver klaarbaar. dat de zeelieden het nemen van veiligheidsmaatregelen door dc regeering ver langen en oordoelen dit verlangen volkomen billijk. Er kon dan ook door den minister van binnenlandsche zaken worden medegedeeld, dat de regeeriug ten deze diligent is en ver schillende maatregelen overweegt, die de vaart naar het Engelsche Kanaal minder ge vaarlijk maken, waaromtrent mogelijk binnen enkele dagen nadere mededeelingen kunnen worden gedaan. Inmiddels oordeelde de minister van marine de vaart rond Schotland de aangewezene. De „Nieuwe Ct.schrijft: In verband met liet bericht dat onze beide op Oost-Indië varende maatschappijen over wegen do vaart voorloopig te staker,, veroor- looven wij ons de opmerking, dat het naai onze bescheiden meening dan toch de voor keur verdient, voor alle schepen die uit onze havens zee kiezen, voortaan om liet Noorden van Engeland te gaan en het gevaarlijke Noordzce-gebied benevens het Kanaal te mijden. De omweg vereischt veel tijd en zal heel wat aan extra-kolen kostenmaar dat daarom Nederland zich geheel aan de groote vaart zou onttrekken en de verbinding met zijn koloniën zon prijsgeven, schijnt ons uit gesloten. OPZICHTER VAN DE VERLICHTING. Bij Kon. besluit van 18 dezer is le. ingesteld de betrekking van opzichter voor den algemeenen dienst der verlichting 2e. met ingang van 1 Mei benoemd tot op zichter voor den algemeenen dienst der ver lichting, ter standplaats 's Gravonhage, do op zichter-instrumentmaker bij den dienst van 's rijks kustverlichting, ter standplaats Sclie- veningen, L. de N i e. 0m Verdun. BERLIJN. (Wolff.) OfficieelTen westen van de Maas hebben Beiersche regimenten en Wurtembergsche landweerbataljons na zorgvuldige voorbereiding de sterk bevestigde Fransche stellingen bij en in bet bosch van Avocourt stormenderhand genomen. Behalve aanzienlijke bloedige verliezen beeft de vijand tot dusver 32 officieren, onder wie twee regimentscommandanten, en meer dan 2500 man aan ongewonde gevangenen, benevens veel nog niet geteld oorlogstuig verloren. Tegenaanvallen door den vijand beproefd hebben hein geen voordeelen, maar wel verdere zware verliezen veroorzaakt. Ten oosten van de Maas is de staat van zaken overanderd gebleven. De slag bij Verdun. LONDEN, 21 Maart. (Vad.) Volgens be richten uit Parijs word de aanval tussclien Vaux en Damloup door 40,000 man van de beste troepen uitgevoerd, na een urenlang bombardement. De Duitscliers werden na een verwoed vuur, met meet dan 10,000 man aan verliezen, teruggeslagen. Van de Fransche tot aan de Duitsche stel lingen liggen de lijken van Duitsche soldaten opgestapeld. BERLIJN, 21 Maart. De correspondent van de Vossische Zeitung op bot V\ estclijk oor- logstooneel seint over de gevechten bij Verdun De oorlog van Verdun is geen mensclienwerk meerhij is do hel. En slechts die den liemel in hot hart hebben, kunnen hem ver dragen. Niemand kan stormloopeu over velden met prikkeldraad, door hindernissen, voet angels en wolfskuilen, tegen snelvuurkanonnen en machinegeweren. Aan den stormenden troep moet de dood voorafgaanschrik en verwoesting.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1