Buitenland. Uit Stad en Provincie. toen de ontploffingen plaats hadden, de be manning onmiddellijk op post kwam. De booten werden snel neergelaten en allen gered. De gewonden werden voorzichtig in de booten geplaatst en naar het ziekenhuis gebracht. Verscheidene leden van de bemanning ver klaarden, toen zij aan land kwamen, dat de duikboot drie torpedo's afvuurde. De eerste trof het schip van achteren, de tweede van voren, de derde midscheeps. De kapitein en de passagiers zijn ongedeerd. De bemanning is naar Londen gegaan. Lloyd's News zegt verder, dat twintig ma trozen Zondagavond in het Zeemanshuis in East End aankwamen. Zij deelen mede, dat het schip zoo snel zonk, dat zij geen tijd had den om hun boeltje te redden. De bemanning had van bewoners van Harwich kleeren ge kregen. John Iversen, uit Rotterdam, zeide in een gesprek met een vertegenwoordiger van Lloyd's NewsNiemand kan met zekerheid zeggen, of de Palembang getorpedeerd of op een mjjn geloopeu is. Niemand heeft een duikdoot of ook maar een periscoop gezien. De Palembang liep tamelijk snel, het weer was prachtig, het zicht zeer helder. Plotseling had een lichte ontploffing plaats, die snel gevolgd werd door twee andere, die ernstiger waren en het schip midscheeps vernielden. De Palembang kreeg onmiddellijk slagzijde en Verdween in ongeveer zes minuten in de golven, het voorschip het eerst. De hond van den kapitein is verdronken. Hij was het eenige schepsel, dat zijn leven verloor. Eenige offi cieren en matrozen moesten te water springen, waaruit zij opgevisch.t werden. Lloyd's News vraagt in een beschouwing over de ramp, of Duitschland zich soms Nederland tot vijand tracht te maken, in de hoop van Rotterdam een steunpunt voor krijgsverrichtingen tegen Engeland te maken. DE „ASK" VERONGELUKT. Men meldt ons uit Rotterdam Zaterdagavond is alhier binnengekomen het Zweedsche stoomschip „Ask", kapitein H. E. Flak. Omstreeks half zes in den morgen was het schip 7 mijl W.N.W. van den Noord-Hinder op een mijn geloopen of getorpedeerd, hetgeen nog niet met zekerheid is uit te maken. De bemanning, bestaande uit 16 man en B vrouwen, begaf zich in de booten, doch bleef in de nabijheid. Toen na U/2 uur bleek, dat het schip op zijne lading hout bleef drijven is men aan boord teruggegaan en heeft de hulp ingeroepen van het Noorsche stoomschip Lisbet h", dat op weg was van de Westkust van Afrika naar Rotterdam. Door den schok van de ontploffing waren nl. de kompassen uit den koers geslagen en had men de hulp van de „Lisbet" noodig voor het sturen. De machine kon nog met halve kracht draaien. De „Ask" werd zoo gesleept tot buiten den waterweg tusschen het lichtschip „Maas" en de gasboei. Met eigen kracht is het schip vervolgens den Waterweg ingestoomd en naar Rotterdam gevaren. Van de lading is niets verloren. „Ned." NEDERL. POST AANGEHOUDEN. Het stoomschip Nieuw Amsterdam, dat 9 Februari 1.1. van Rotterdam vertrok, heeft de geheele post voor Noord-Amerika in de Downs moeten ontschepen. TROEPEN-VERWISSELING Een hoopgevende tijding voor onze mannen in de grensstreken, ais de Avp. goed is inge licht. Zij vernam toch, dat het thans een ernstig punt van overweging uit maakt, de troepen aan de grenzen door andere afdeelingen te doen vervangen. POKKEN. Sedert de laatste opgave is één nieuw geval van lichten aard in het Wilhelmina-Gasthuis opgenomen. Aldaar worden thans 18 lijders verpleegd, van wie 8 mannen en 10 vrouwen. Onder de mannen zijn 2 ernstig ziek, terwijl de anderen de ziekte in zeer lichte mate hebben of herstellend zijn de toestand der vrouwen is goed. In observatie zijn 61 personen. Donderdag zijn door het Genootschap ter bevordering der Koepokinenting voor min vermogenden en van gemeentewege ruim 12,000 inentingen en herinentingen verricht en wel Panoramagebouw ong. 6500, Turngebouw ong. 4000, Biunengasthuis ong. 450, Universi- gebouw 1720. Voorts zijn door eenige Ziekenfondsen de volgende aantallen inentingen en herinentingen verricht: Ziekenzorg 562, Poor- en voor Werk lieden 900 a 1000, De Nederlanden 442 en is voortgegaan met het behandelen van het gemeen tepersoneel. DE OORLOG. 0m Verdun. PARIJS. (Havas.) De Duitschers hebben Zaterdag in de streek van Vaux den aanval hernieuwd, die Donderdag ondanks vijf be stormingen mislukt was. De nieuwe poging had ten doel den uitlooper te bereiken, die in het noorden met hel bosch van Haudromont bezet is, bij de Peperhoogte (Cote du Poivre), die wij eveneens in ons bezit hebben. Deze nieuwe poging mislukte, nadat zij nauwelijks begonnen was en na een geweldig bombarde ment, volkomen. Ons versperringsvuur om sloot de aanvallende drommen en bracht hun zulke verliezen toe, dat zij de schansen niet konden genaken. Het gevecht was overigens minder krachtig en minder verwoed dan de voorafgaande gevechten. De omstuimigheid van de troepen van den vijand vermindert dientengevolge met den dag. Het is hun lot zich tegen de vesting Verdun te pletter te loopen. PARIJS, OfficieelWij vernielden loop graven van den vijand ten noorden van Reims. Ten noorden van Verdun is het bombarde ment aanmerkelijk verzwakt. De vijand deed geen aanval vandaag. Do zware artillerie van de Franschen be schoot de opslagplaatsen ten N.O. van St. Mihiel. BERLIJN, (Wolff.) OfficieelTen N.O. van Vermelles (ten zuiden van het kanaal van La Bassée) hebben wij den Engelschen, na een krachtdadige voorbereiding door de artillerie en vijf geslaagde ontploffingen, de kleine voor- deelen, die zij op 2 dezer in een mijngeveclit behaald hadden, weer afgenomen. Van de grootendeels bedolven vijandelijke bezetting zijn 30 overlevenden gevangen genomen. Tegenaanvallen mislukten. De stad Lens heeft weer zwaar vuur vau de Engelscheii gekregen. Terwijl ook de vorige dag op den linker Maasoever zonder bijzondere gebeurtenissen verliep, werden pogingen van de Franschen om den Dooden Man (Mort Homme) en het gebied ten O. daarvan aan te vallen, in de kiem verstikt. Op den rechteroever steeg de bedrijvigheid van de artillerie soms tot zeer groote hevigheid. Tegelijkertijd ontwikkelden zich ten zuiden van de vesting Douaumont en ten westen van het dorp Vaux gevechten op korten afstand om verschillende verdedi gingswerken, die nog niet geëindigd zijn. Boven Verdun. I11 de Osnabrücker Ztg. doet een jonge Duitsche vlieger als volgt verslag van een vlucht boven Verdun „Hedenmorgen heb ik mijn derde vlucht boven Verdun uitgevoerd. Bij slecht weer om halftien opgestegen, vloog ik over Grave- lotte, Amanweiler, St. Privat, St. Marie-aux- Chènes en Briey aan de Maas, en van daar naar 't Zuiden over Verdun, waarboven ik 20 minuten lang gekruist heb en bommen ge strooid. Ik kon elk huis van St. Privat heel duidelijk zien, iederen boom aan den straat weg naar St. Marie onderscheiden en het oude beroemde slagveld lag als een speelgoed landschap onder mij. Indien ik daar mijn bommen had willen gooien zou ik liet halve dorp hebben kunnen vernielen. Boven Verdun werd ik zwaar beschoten. Ik had twee raak- schoten van kartetskogels door den rechter vleugel vau mijn toestel, zooals mij later bleek. Ik wierp al mijn bommen met juist heid en zag ze onder mij uiteenspatten. Daarop telde ik nog de bruggen over de Maas en vloog toen zonder ongevallen naar huis. Diep onder mij, op den grond, lag als een krans van rook oni de stadniets als springende granaten. De branden laaiden naar den hemel op overal was de grond omgeploegd en open gereten. Een schokkend tafereel. Alles is hier dor en grauw, alsof een stroom lava zich over het land heeft uitgegoten. In den grond gat na gat; in de dorpen rookzuilen. Op den vuurstraal en het geknal van de zware kanon nen volgt het uiteenspringen van de projec tielen en overal damp, rook en branden. Een hel." Oostelijk Front. BERLIJN. Officieel. De verwachte aan vallen van de Russen zijn aan het front Drys- wiati meer-Postawy en aan weerszijden van het Naroczmeer met groote hevigheid begonnen. Op alle plaatsen is de vijand met buitengewoon zware verliezen glad teruggeslagen. Voor onze stellingen aan weerszijden van het Na- rocz-meer werden alleen 9270 Russen geteld. Onze eigene verliezen waren zeer gering. Ten Z. van het Wiszniëf-meer kwam het slechts tot krachtiger artillerie-gevechten. Een hospitaalschip getorpedeerd. WEENEN. (Korr. bureau). Zaterdagochtend is het hospitaalschip Elektra van het Oosten- rijksche Roode Kruis, op weg van het noorden der Adriatische Zee naar Zuid-Dalmatië, door een vijandelijke duikboot getorpedeerd. Het schip is op het strand gezet. Er is een ma troos verdronken, twee pleegzusters zijn zwaar gekwetst. Overigens is gelukkig niemand ge deerd. De Elektra was als hospitaalschip bekend gemaakt en met de voorgeschreven kentee- kenen voorzien. Het ontslag van Von Tirpitz. De Zwitsersche pers meent te weten, vol gens een Havasbericht, dat het ontslag van Tirpitz verkregen is door Ballin, van de Ilam- burgsch-Amerikaansche Lijn, die den keizer en den rijkskanselier herhaaldelijk had ge waarschuwd, dat het vernielen van handels schepen door Duitsche duikbooten het eenige gevolg zou hebben, dat niet alleen Portugal Duitsche schepen in beslag zou nemen, maar andere landen ook. Hij zei, naar 't heet, bo vendien, dat de Duitsche duikbootoorlog meer en meer Noord- en Zuid-Amerika van Duitsch land vervreemdt, en daar ligt de eenige toe komst van den Duitschen handel 11a den oor log. De steun, dien Wilson bij het Congres heeft gevonden, en de snelle daling van den markkoers zouden die meening van Ballin bevestigd hebben. De Russische leening. Er is een keizerlijk besluit verschenen, waarin de uitgifte wordt bevolen van een nieuwe oorlogsleening, groot 2,000,000,000 R., tegen een rente van 5V3 pet. en aflosbaar in 10 jaar. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. Oorlogsverklaringen. Oostenrijk—Servië Duitschland—Rusland Duitschland—Frankrijk België—Duitschland EngelandDuitschland MontenegroOostenrijk Duitschland—Servië Oostenrijk—Rusland DuitschlandMontenegro Frankrijk—Oostenrijk EngelandOostenrijk Japan—Duitschland Oostenrijk—Japan OostenrijkBelgië TurkijeRusland Turkije—Frankrijk TurkijeEngeland Turkije België Italië—Oostenrijk TurkijeItalië BulgarijeServië FrankrijkBulgarije Engeland—Bulgarije ItaliëBulgarije RuslandBulgarije DuitschlandPortugal 29 Juli 1914 1 Aug. 6 6 6 28 2 Nov. 6 6 7 24 Mei 1915 22 Aug. 14 Oct. 16 16 17 Een brief uit den oorlog. Het was ons gegeven, aldus schrijft het Vaderland, een brief te lezen van een jeugdig ingenieur, wiens nationaliteit hier niet behoeft te worden vermeld. Sedert 4 Augstus 1914 is deze strijder in het veld en heeft aan twee wintercampagnes deelgenomen, zonder ook slechts éénmaal te zijn gewond. Hij heeft dus zijn plicht jegens zijn vaderland wel ten volle gedaan en doet zulks nog 1 doch hij is, zooals hij schrijft, er nimmer in geslaagd in geestdrift te geraken voor den „bescliavings- strijd", die zich voor hem nu eenmaal gedu rende die achttien maanden slechts in den vorm van moorden en branden heeft geopen baard hij heeft gepoogd het grootsche en het verhevene van den volkerenoorlog te be seffen, doch het is hem niet gelukt, wijl hij te dicht bij de materieele werkelijkheid staat. En hij acht zich reeds gelukkig, dat hij moreel niet ten onder is gegaan. „Het ergste zijn", zoo vertelt hij in zijn brief, „de dagen van rust, die ons na een verblijf in de loopgraven worden gegund. Veel liever bleef ik in de loopgraven, totdat de oorlog is uitgevochten of totdat ik zelf dood geschoten ben. Want je begrijpt, dat de wezens, die uit de loopgraven naar de depóts achter het front worden overgebracht, meer dier dan mensch zijn geworden. Brave en fatsoenlijke menschen hebben zorg gedragen, dat de soidaten gedurende hun verlof van lectuur worden voorzien. Alsof men na een verblijf in een loopgraaf, 11a een razend bom bardement of een vuige moordpartij, belang stelling voor boeken hebben zouDe dagen van het verlof worden in de depóts doorge bracht met kaartspelen, kranten lezen, rooken en met het uitslaan van liederlijke taal Wij slapen of eten en voor de rest denken wij aan niets. Die dagen in de depots, tusschen al die verwaarloosde wezens, die leven om te worden doodgemaaktSoms moet ik mijzelf er aan herinneren, dat het mijn landgenooten en wapenbroeders zijn. Het zijn versufte kerels, egoïsten, net als ik. Het moreel in ons leger is heel goed, lees ik dikwijls in de kranten, die natuurlijk beschrijvingen geven van den toestand, welke niet in de verste verte met de werkelijkheid in oveneenstem- ming zijn. Zeker, het moreel is goed, er is geen muiterij, geen oproer, er heersclit zelfs een groote bedrijvigheid en vroolijkheid achter het front en er zijn geestige jongens, vol humor en onbezorgden levenslust bij. Maar het leven is hier eigenlijk zóó droevig, zóó rampzalig, dat ons de ontzetting er van ont gaat. Honderden jonge gezonde kerels loopen hier rond, te lanterfanten, pijpen te rooken en zich te vervelen, 0111 daarna opnieuw naai de gevechtslinie te worden gestuurd. De menschen begrijpen, geloof ik, hun eigen ramp zaligheid niet. En ik loop daartusSchen, ook gezond door het leven in de open lucht, te wachten totdat ik weer weg word gestuurd. Odie rustdagen achter het front, ze zijn afschuwelijker dan de weken in de loopgraven. Wij leven hier onder een regime van wille keur en egoïsme zonder grens. Gelooft men nu werkelijk bij jullie, dat wij, vol heilig vuur bezield, ons vaderland verdedigen In zekeren zin doen wij het, doch vóór alles strijden wij, omdat wij nu eenmaal moeten en ter verde diging van onze eigen huid. Trouwens de haat tegen den vijand schijnt te X veel erger te zijn, dan aan het front. De menschen, die thuis zitten, zijn eigenlijk van grooter wrok bezield dan wij." Hoe lang zou 't nog duren Indien ik 11a den oorlog nog mocht leven, ben ik tot niets meer in staat Is deze brief niet van een eindelooze droef heid, een noodkreet van een geestelijk ont wikkeld man, die behalve een strijd tegen den vijand, een strijd met zich zelf te voeren heeft Uit Antwerpen. Omtrent de bedeeling der kleinere burgerij en armenklasse worden in de Belgische bladen de volgende cijfers gegeven. Van het Comité krijgt een gewoon gezin 25 kilogr. aardappelen voor 14 dagen, drie ons spek en drie ons vet voor oen geheele maand, 2 ons brood per dag en 1250 gram rijst per maand. Daar moet een geheel arbeidersgezin mee rondkomen, en elke week wordt aangekondigd, dat 't een of 't an der wederom verminderd wordt. Zeep is niet meer te koopen. De Sunlight- zeep, die in gewone tijden 45 tot 50 centiemen het pak van 4 stukken kost, is nu te ver- krijgen aan 4 fr. 90. Voor de groene zeep, die vroeger maar 40 centiemen per kilo kostte, moet men nu fr. 6 per kilo betalen. TER NEUZEN, 21 Maart 1916. Vrijdagavond werd een spoedeischende ver gadering van den gemeenteraad alhier ge houden. De heeren D. J. Dees en Donze waren afwezig. De agenda bestond uit een viertal punten, nl. Ingekomen stukken. Verordening heffing hoofdelijken omslag. Wijziging begrooting 1916. Reclames hoofdelijken omslag. Het doel dezer spoedeischende vergadering bleek te zijn naar aanleiding van wenken, gegeven door Ged. Staten vau Zeeland be treffende goedkeuring der nieuwe verordening op den hoofdelijken omslag. In verband met gemaakte oorlogswinsten, de heffing op te voeren tot f 75,000, alsmede hierdoor de kosten te bestrijden van de leening voor het steun comité. Ged. Staten vinden de idee goed, op enkele wijzigingen na van geringe beteekenis. Om nu spoedig hierop de Kon. goedkeuring te krijgen, was deze vergadering spoedeischend uitgeschreven. Een zéér uitvoerige discussie, waaraan vele leden deelnamen, werd gevoerd over de f 75,000 en wat daarmede, ook wat het steun-comité betreft, in verband staat. Het door den raad in dezen ingenomen stand punt werd echter met algemeene stemmen gehandhaafd, en de wijzigingen der Ged. Staten eveneens aangenomen. Een wijziging in de begrooting 1916 werd goedgekeurd, betreffende uitbetalingen. In gesloten vergadering werden reclames tegen den hoofdelijken omslag behandeld. Zondagmiddag bij den aanvang der dienst maakte Ds. Haitsma van Ilindeloopen, in de Geref. Kerk alhier bekend dat Ds. Groene- veld van Oenkerk voor de roeping naar deze gemeente bedankt had. Het vvas kwart voor vier Zondagmiddag toen de kerken uitgingen en op dat uur een tweetal heeren elk op een stoomfiets, de Noordstraat alhior kwamen inrijden. Rijden was het echter niet, want met een ijzingwek kende vaart vlogen zij door het volk heen. Dat er geen ongelukken gebeurd zijn mag voorzeker een zeer groot wonder lieeten. Do Noordstraat is smal, en was geheel gevuld met meerendeels kerkbezoekers. Kinderen werden door de ouders fluks in bescherming genomen en ouden van dagen strompelden spoedig op de stoepen. Jammer dat er geen politie aanwezig was, om zulke onverschrokken stoomfietsers aan te houden, indien mogelijk. De St. Ct. bevat de acte van oprichting der N. V. „Terneuzensche Inrichting tot be werken van vellen Zeelandia te Neuzen," ge sticht door J. A. van Rompu, II. W. R. Kramer, J. D. Thielman, O. F. A. Hamerlinck, E. T. Hamerlinck en R. G. E. Nolson, allen wonende te Neuzen. Het doel der N. V. is het bewerken of be reiden van konijnen- en hazenvellen, het haar snijden daarvan, den handel daarin en in den verkregen afval en in alles, wat daarmede in betrekking kan staan in den meest uitgc- breiden zin. Het kapitaal bedraagt f 6000, verdeeld i" 12 aandeelen, ieder groot f500. Met 1 April is tot agent van politie al hier benoemd K. Weststra, van Achtkarspelen milicien bij het 9e regiment infanterie. Sluiskil. Alhier is een vereeniging van Belgi- schff vluchtelingen tellende ongeveer een 80 leden, die zich tot doel stellen hunne landge nooten te helpen en te ondersteunen. Zoo verzendt ze dezer dagen naar de Belgische soldaten aan 't front tabak, sigaren, speel kaarten, enz. Elke soldaat krijgt 4 halve ponden tabak, 2 pakjes sigaretten en een spel speelkaarten of een kistje van 50 keurige sigaren. Al deze pakjes worden gezonden naar Scheveningen en van daar naar de koningin van België die zich er mee belast persoonlijk die liefde gaven uit te deelen. „Zei." Hoek. In de Vrijdag alhier gehouden raads vergadering, waarin alle leden tegenwoordig waren, behalve de heer Platteeuw, werd een brief van Ged. Staten inzake een aan te leg gen weg tusschen O. en W. Zeeuwsch-Vlaan- deren, aangehouden, totdat het verslag van de commissie is ingekomen. Ged. Staten hebben over liet salaris van burgemeester en secretaris afschrift gezonden van het Kon. besluit waarbij de jaarwedden van burgemeester en secretaris met f 150 zijn verhoogd. De raad heeft echter hierdoor ge weigerd dienovereenkomstig do begrooting te wijzigen. De raad tracht zich te verzetten tegen het besluit van de Kroon. Zaamslag. In den nacht van Zaterdag op Zondag is bij den landbouwer M. V. in den Grooton Iluissenspolder (Snaaien) ingebroken. 24. 25. 26. n n 12 23 2o 22 9 Maart 1916

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2