L flntirmlutiottair mr en Advertentieblad Zeeland. Uit de Pers. FEUILLETON. Binnenland. No. 1312. Woensdag 22 Maart 1916. I3e Jaargang. Uit jonge Jaren. roiLiiojoonr ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,—. Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle teuren en Brievengaarders. Boekhandelaars, Postdirec- Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op I-eestdagen, bij den Uitgever D. H. LIT-T00IJ ADVERT ENT1EN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie be stemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermel ding „Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. 1 Januari de V Schiermonnikoog. Toen wij in liet nummer van zaak van Schiermonnikoog ter sprake brachten, scheen bet, alsof we niet veel gehoor zouden krijgen. De Watersnood vroeg, en terecht, aller hulp. Maar Schiermonnikoog bleef niet vergeten. Het begon met een gift van f 2,50, door een lezeresje. Die rijksdaalder is thans aangegroeid tot een mooi bedrag. We hadden niet durven hopen op f 100 en zie, we naderen thans de f 200. Indien er onder onze lezers zijn, die de vrienden op Schiermonnikoog nog eens willen verrassen, laten ze dan niet lang meer wachten. Hoe heerlijk zou het zijn, als vóór Paschen het volle bedrag bijeen was. We ontvingen weder een gift van N. N., groot f 5, Totaal ontvangen met inbegrip vroeger verantwoorde f 194,70. Bij voortduring aanbevolen. het Z. De Tubantia. Dr. Kuyper schrijft in „De Standaard" Onduldbaar. Wat met de Tubantia geschied is, maakt den indruk van een gruwel, die niet te ge- doogen is. Blijkt 'twaar te zijn, dat dit prachtschip van groote afmeting, terwijl het vol passagiers, bij de Noord-Hinderonder neutrale vlag, voor anker lag, zonder zweem van aanleiding en zonder eenige waarschuwing, met een kleine vierhonderd man aan boord, door een Duitsche boot getorpedeerd is, dan baat geen verontschuldiging, en dan geeft 't niet of er al schadevergoeding mocht komen, maar dan heeft er een internationaal misdrijf plaats ge grepen, dat voor geen verontschuldiging vat baar is. Natuurlijk zal eerst de Regeering van het land, onder wiens order die torpedo- of duik boot stond, gehoord- moeten worden, om vast te stellen wat plaats heeft gegrepen. Met dat al schijnt liet reeds nu vrij zeker, dat 'P« 23) Haar handen beefden min of meer. Berthus kreeg er nog meer spijt van, dat hij ze zoo had laten schrikken. Keetjes oogen glansden, toen ze de mooie taarten zag. „Wil-je ze?" vroeg Berthus. Ze kleurde er van. „Asjeblieft", zei ze zacht. „Haal-je album dan," drong Cor aan. Ze deed het en probeerde de nieuwe kaar ten er in te steken maar haar bevende vingers konden het niet gedaan krijgen. „Wil ik eens?" vroeg Berthus. Ze stemde met een dankbaren blik toe. Berthus had spoedig de kaarten ingestoken. „Dank-je," zei Keetje op haar gewonen zachten toon. „Ga je nou mee, Berthus?" vroeg Bertha. „Ja," zei Berthus, maar hij bleef naar Cor staan kijken, die weer lustig aan het kloppen was. die zich te casu de Duitsche Regeering was verantwoorden zal hebben. Doch welke uit legging of verklaring ook van het jammerlijk geval mocht kunnen gegeven worden, de schuld is niet uit te wisschen. Ook al is 't nog zoo aannemelqk, dat do commandant van de torpedo- of duikboot, ten deze tegen de bedoeling van zijn regeering in, zoo schuldige wijze is te werk gegaan, die op toch van door zijn Regeering zijn Regeering zijn commandant is dan aangesteld, en had orders ontvangen. En nu van tweeën één. Nu is óf die aanstelling en die gegeven order niet te verantwoorden, óf de comman dant heeft lijnrecht in strijd met de hem ver strekte volmacht gehandeld. Het commando over zulk een vernietigend vaartuig is uiterst precair, en mag daarom nooit anders gegeven worden dan aan een man, die bekend staat als kalm, nadenkend en rustig zijn besluit nemend. We zullen van dit alles nu wel nader ver nemen. Welke torpedoboot of duikboot deed het? Wie was de commandant Welke orders waren gegeven En hoe heeft hij zich bij zijn Be geering verantwoord Doch hoe nu ook de uitkomst van dit on derzoek uitvalle, hier kan geen erkentenis van schuld noch aanbod van schadevergoeding de zaak afdoeu. De gruwel die nu plaats greep, roept luide om de zekerheid, dat herhaling er van zich zelf uit zal sluiten. De Noordzee en het Kanaal worden, gelijk het nu toe gaat, verpest. Zo houden op be vaarbaar water te zijn, en vooral ons land lijdt er op doodelijke wijze onder, want af sluiting van de zee is voor een land met koloniën en de wereldscheepvaart, kortweg., de vernietiging van zijn zelfstandigheid. Het is nu tot het uiterste gekomen. Zelfs waar het een schip van den vijand gold, zou 't volkenrecht zulk een daad met een passagiersboot niet kunnen gedoogen. Maar vooral, nu het, gelijk thans, een mail schip, en een mailschip uit een neutralen Staat was, wordt zulk een toestand onduldbaar. o „Het Handelsblad" zegt: De toestand is zeer, zeer ernstig. Niet alleen voor ons land, ook voor andere landen. En wij vragen ons afis er eenige poging tot samenwerking gedaan, niet alleen met Amerika daarover zeiden wij reeds iets maar ook met andere neutrale landen Ernstiger is de toestand ook voor de Ver- 'eenigde Staten geworden. De verzekering van de (luitsche regeering, dat uitsluitend „Oók eens noodigde Cor. „Waarom niet? Hier, ga maar zitten. Zóó De steen op je knieën. Zwaar hé? En hier is de hamer. Vooruit nou! En Bertus klopte dat het een aard had. „Zou-je schoenmaker willen worden vroeg Brand. „Nee, baas," antwoordt Bertus, terwijl hij den hamer liet rusten, „ik ga naar zee." „En je wil zoo graag kloppen," onderzocht Cor. „Nou ja, zoo 's voor een keertje. Au De zware steen was hem, terwijl hij zat te redeneeren en er niet op lette, van de knieën gegleden en raakte zijn teenen. „Schoenmaker in angst!" spotte Bertha, ondanks Bertus' pijnlijk gezicht. Bertus keek haar niet heel vriendelijk aan. „Moest-je maar eens voelen," kwam hij eindelijk „denk je, dat het geen pijn doet „Moet je nog niet eens kloppen, Ber plaagde nichtje terug. „Nee", zei Cor, je moet hem niet plagen, hoor 1 Het doet veel pijn ik heb het ook eens gehad. Ik voel liet nóg." „Ach, arme jongen lachte Bertha. „Zou je kunnen loopen, Bertus, anders zal ik je naar huis moeten dragen. Dan kom ik thuis met een gewonden schoenmaker op mijn rug." gewapende handelsschepen zonder waarschu wing getorpedeerd zouden worden is, op zijn zachtst uitgedrukt, een verzekering gebleken, die op een misverstand moet berusten. De handelwijze met de „Tubantia" en met het Noorsche schip „Siriusde poging tot torpe deering van het Fransche passagiersclnp „Patria" en nog zooveel meer, bevestigen dit. Welke houding Amerika zal aannemen, nu duidelijk blijkt, dat in de officieele regeerings- verklaringen mededeelingen voorkomen, die in strijd met de werkelijkheid zipi V ij kunnen daarover geen oordeel hebben, doch slechts hartelijk hopen, dat het der groote Republiek moge gelukken, zonder den oorlogsjammer te vergrooten, dc Duitsche regeering tot beter inzicht van haar plichten tegenover neutralen te brengen. En wij herhalenvan de Neder- landsche regeering, die mede verantwoordelijk is voor de wijze waarop Nederlandsche schepen behandeld worden, moet geëischt worden, dat zij alles doet om de Vereenigde Staten in dit streven te steunen. STATENVERKIEZINGEN. De heer N. Sluis, lid van de Provinciale Staten voor liet district Enkhuizen, die dit j*«r aan de beurt van aftreden is, heeft aan liet bestuur der Centrale Antir. kiesvereeniging bericht gezonden, dat hij zich wegens lioogen leeftijd niet meer herkiesbaar stelt. „Ned." DE TUBANTIA. De Londensche correspondent van de N. R. C. seinde De Daily Chronicle schrijft in een hoofd artikel over het torpedeeren van de Tubantia Deze ruwe, onzinnige en nuttelooze misdaad gaat hoofdzakelijk de neutrale landen aan. Nederland heeft thans het meest te lijden maar feitelijk ieder belangrijke neutrale staat is bij de zaak betrokken. Het zal hun dui delijk doen beseffen, wat de aard is van onzen vijand en hun aantoonen, hoeveel waarde te héchten valt aan de bewering der Duitschers, dat de stoomschepen der geallieerden enkel dan zonder voorafgaande waarschuwing zouden worden in den grond geboord, indien zij gewapend waren of aanvallende bewegingen uitvoerden. Waar dc aanvoerder vati de Duitsche duikboot de Tubantia heeft laten torpedeeren, zonder eerst de moeite te nemen om na te gaan wat voor schip zij was, kan daaruit gemakkelijk worden afgeleid hoeveel moeite die officier zal nemen om er zich van te vergewissen of een schip van de gealliëërden bewapend is of aanvallend optreedt. Haar guitigheid bracht Bertus weer gauw in een goede luim. „Maar heusch, het deed toch zeer, hoor. Zeg Cor, ga-je morgen nog mee naar Free?" „Ik weet niet of ik mag. Mag ik, vader?" „Als je me vanavond flink helpt, mag je." Cor greep alvast den gevallen steen en klopte er dapper op los. „Kom nou, Bertus! drong Bertha aan. Berthus stond op. Ze groetten Brand en Cor en vertrokken. „Doet het heusch nog zeer, Bertus vroeg ze hartelijk. „Iloor nou esen Bertus schudde afwerend het hoofd. „Ben je d'r kwaad om vroeg Bertha. „Och welnee," zei Berthus. ,,'tls allang over. Wat was ze blij, hé?" „Dat meisje? Nou; het waren ook mooie hé?' „Ik heb er toch zoo'n spijt van, dat ik ze heb laten schrikken, Bertha." „Nou jö, da's nou immers al lang voorbij. Moet-je niet over blijven praten." Luchthartje kon onmogelijk lang tobben over hetzelfde onderwerp. Keetje was nu immers beter. Opeens hoorden ze driftig op een ruit tikken. Ze stonden even stil en keken onderzoe kend rond. Doch indien die gezagvoerder zich er wél van had vergewist, welk schip hij voor had, en desniettemin de torpedo heelt laten af schieten, wordt zijn daad er nog te minder verdedigbaar door. DE TUBANTIA. Wolff seint het volgende officiëele bericht uit Berlijn Naar aanleiding van de officieele bekend making van het Nederlandsche ministerie van marine over het zinken van hets.s. I ubantia, dat blijkens onder cede afgelegde verklaringen van den eersten en den vierden stuurman en den uitkijk de bellebaan van eeu torpedo duidelijk is gezien, wordt hier vastgesteld dat een Duitsche duikboot niet in aanmerking komt, aangezien de plaats, waar liet ongeval is gebeurd, minder dan 30 zeemql van de Nederlandsche kust is verwijderd en bijgevolg binnen het gebied ligt, dat blijkens de bekend making van Febr. 1915 als voor de scheep vaart niet gevaarlijk is aangegeven. Voorts kan worden verklaard, dat daar geen Duitsche mijnen zijn gelegd. Van de passagiers van de Tubantia wordt alleen nog vermist de 42-jarige, ongehuwde Russische koopman Alexander Fuchs, uit Petersburg, passagier 2de ld., die op reis was naar La Coruna, in Spanje. (N. R. C.) En nóg een officieele verklaring. Een officieele Engelsche verkiaring. Reuter seint uit Londen aan de N. R. C. Met betrekking tot de officieele Duitsche verklaring, dat de Tubantia niet door een Duitsche duikboot of een Duitsche mijn ge zonken kan zijn, verklaart de secretaris van de Britsche admiraliteit, dat op het tijdsip, dat de Tubantia gezonken is, geen Engelsche duikboot in die buurt is geweest. DE PALEMBANG GETORPEDEERD öF OP EEN MIJN GELOOPEN. Nauwelijks eenigermato bekomen van de onaangename verrassing, veroorzaakt door het bericht van do torpedeering van de Tubantia, bereikte ons dc tijding, dat dc Palembang in de Noordzee is vergaan. De Palembang was een vrachtschip van den Rotterdamschen Lloyd. Een Reuter bericht aan de N. R. C. meldt nader Volgens bericht uit Harwich, is de Palem bang in zeven minuten tijds gezonken. Negen man van de equipage zijn door de ontploffing gewond. Er heerschte aan boord volmaakte tucht, Een tweede telegram van Renter's bijzon deren dienst bevat over de toedracht van het ongeluk de volgende bijzonderheden Lloyd's News verneemt uit Harwich dat, 't Was al schemer. Daar tikkerde het weer. „O, 't is bij den ouden Pieterseu," riep Berthus. „Zou-d-ie óns bedoelen. Laten we even kijken." Hij ging op het hem welbekende huisje af Bertha volgde op een afstandje. Ja, daar stond Pietersen voor het raam en wenkte hem. „Ga je even mee Bertha „Naar dien ouwen matroos?" vroeg Bertha. „Ik durf haast niet." „Flauwerd kom ga mee." „Ik zal immers wel even wachten." Ze bleef bij het hekje staan. Berthus lichtte de klink op en opende de deur. „Zoo jongen, da's goed. Kom even binnen." „Ja, maar m'n nichtje staat op me te wachten." „Nou, laat ze óók even komen. Ze is toch niet bang." Hij ging in de deuropening staan en wenkte haar met een paar' zwaaien van zijn arm nader te komen. Bertha kwam schoorvoetend nader. „Kom maar," moedigde hij aan. „Hou je maar taai," luidde do welkomst groet van de papegaai. (Wordt vervolgd.) w Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. DOOR ZELANDIA. Nadruk verboden. „Mag het?"

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 1