Buitenland. Uit Stad en Provincie, Kerk en School. Gemengd Nieuws. De Duitsche firma verklaarde zich bereid de voor haar bestemde katoen te verkoopen, echter tegen een verhooging van f 100 per baal op den dagprijs, makende een totale verhooging van f200,000. In een Zaterdag te Hengelo gehouden ver gadering van Twentsche spinnerij-firma's is tot aankoop besloten. REGEERINGSBROOD. Van de zijde der Rotterdamsche meel handelaren deelt men ons het volgende mede Er liepen de afgeloopen week onder de bak kers hardnekkige geruchten dat 1 Mei a.s. h.et regeeringsbruinbrood door regeerings- vvittebrood vervangen zou worden. Indien dit waar mocht zijn, zou de meelhandel, die thans veel schade ondervindt, weer in de ge wone banen worden geleid. In verband met de door deze verandering verwachte prijsverlaging waren de bakkers heden op de markt zeer terughoudend met koopen. „Ned." BELOONING. De Duitsche Regeering heeft door haren gezant te 's-Gravenhage aan onze regeering f 200 doen toekomen ter uitreiking aan de be manning van het Nederlandsche lichtschip „Noord-Hinder", wegens de redding van luitenant Protzek en den matroos Riedel, toen deze indertijd in de Noordzee met hun vliegtuig moesten dalen. DE ABONNEMENTSPRIJS DER DAGBLADEN. De directeuren der dagbladen zijn door de Vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers" tegen den 21sten dezer maand opgeroepen tot een buitengewone algemeene vergadering, om „de mogelijkheid te overwegen, óf de omvang der bladen verminderd, óf iets anders ge zamenlijk kan worden beproefd". In het orgaan der Vereeniging van Dag bladuitgevers wordt bericht„Ons is geble ken, dat de prijs voor het courantenpapier na den len April a.s. wederom belangrijk zal worden verhoogd, en wij zijn overtuigd, dat hieraan niet te ontkomen is. Dus zullen andere maatregelen worden genomen, om de zeer belangrijke nadeelen gezamenlijk weg te nemen." De prijs van het papier, een der belangrijk ste uitgaven voor een courant, is sedert het begin van den oorlog gestegen met 70 PERSDELICT-SCHRÖDER. De 4e Kamer der Amsterdamsche Rechtbank eischte tegen den heer J. C. Schroder, hoofdredacteur van de „Telegraaf", 1 jaar gevangenisstraf. PEST OP JAVA. Regeeringstelegram betreffende pestgevallen op Java van 1124 Februari 1916 Kediri 6 nieuwe gevallen, 5 dooden Soe- rakarta 55 nieuwe gevallen, 54 dooden Pa- soeroean 9, Paree 6; Toeloengagoeng 3, Berbek 3, Madioen 2, Soerébaja (stad) 20, Soerabaja (afdeeling) 2; Klaten 3 en Karariganjar 3 doodelijke gevallen. Totaalcijfers over bovenbedoeld tijdvak 112 gevallen en 110 doodenover nagenoeg over eenkomstige 14-daagsche tijdvak van het vorige jaar (1225 Februari 1915) 473 gevallen en 430 dooden. DE OORLOG. BERLIJN, 15 Maart. (Wolff.) Officieel Links van de Maas hebben de Silezische troepen met krachtig élan hun linie uit de streek ten W. van het Ravenbosch (Bois des Corbeaux) naar de hoogte van den Dooden Man (Mort Homme) vooruitgeschoven25 officieren en meer dan 1000 man van den vijand werden ongekwetst gevangen genomen. Vier maal herhaalde tegenaanvallen brachten den Franschen geenerlei succes, wel echter ge voelige verliezen. Op den rechteroever van de Maas en aan de costelijke helling van de Cötes streed de artillerie ter weerszijden verbitterd voort. PARIJS, 15 Maart (Havas). Officieel bericht Ten westen van de Maas hebben de Duit- schers in den loop van den nacht geen enkele nieuwe pbgiitg tot een aanval op het Framsehe front tusschen Béthincourt en Cumièresgedaan. Door tegenaanvallen zijn de Franschen er in geslaagd een deel der stukken loopgraaf, die de Duitschers gisteren op hoogte 265 hadden bezet, te hernemen. De Franschen zijn in 't bezit van Béthin court, de hoogte Mort Homme, de Zuidelijke strook van het Bois de Cumières en het dorp Cumières. In den heelen sector is het bom bardement met hevigheid voortgezet, krachtig beantwoord door het Fransche geschut. Niets te melden van den rechter Maasoever en Woevre. PARIJS, (Havas) De in het Duitsche staf- bericht genoemde cijfers vim de verliezen der Franschen aan manschappen en krijgstuig in de gevechten bij Verdun zijn schromelijk over dreven. Het cijfer van 26,000 krijgsgevangenen, verkregen door een optelling van het aantal dooden, gewonde en ongewonde krijgsgevan genen, is meer dan tweemaal te groot en het cijfer van 189 vermeesterde kannonnen is nog onjuister. Als men de stukken zonder be spanning, beschadigde kanonnen, bij welker meeneming de Franschen geen belang hadden en de onbruikbaar gemaakte kanonnen in rekening brengt, hebben de Franschen 84 stukken verloren. Daartegenover zijn geheele treinen met be schadigde Duitsche kanonnen achter de linies waargenomen. De verliezen der Duitschers aan artillerie schijnen zeer aanzienlijk geweest te zijn. PARIJS. 16 Maart. (Havas.) Volgens de „Matin" zonden de Duitschers in 24 uur 130 militaire treinen naar het Fransche front, 80 met bestemming voor Kamerijk, 15 voor Sedan, 35 voor Mezières. Wanneer men aanneemt, dat op de twee treinen één met troepen ge laden was, dan werden in dat korte tijdsver loop 65,000 man verzonden. Een telegram uit Rome aan de Basler Nacli- richten zegt dat Italië troepen naar Frankrijk zendt, 't Zijn soldaten van oudere lichtingen, die voor den etappendienst gebruikt zullen worden, om zoodoende Fransche soldaten vrij te krijgen. BERLIJN, 14 Maart (Officieel.) Onze troepen vonden in het Ravenwoud het volgande Fran sche bevel. Forges bood niet dien tegenstand, dien m.en verwachten moest. Tot verdere opheldering komt, beslnit ik daaruit, dat de commandant van dezen sector zijn blicht niet gedaan heeft. Hij zal daarom voor den krijgsraad worden gebracht. Er moet tot het uiterste tagenstand geboden worden. Wij mogeu in dit oogenblik slechts door een enkel besluit bezield zijn of den vijand zegendvierend tegen te houden of sterven. Artillerie en machinegeweren zullen op iederen terugtrekkenden troep vuren. (get.) DE BAZELAIRE. WEENEN, 15 Maart (Wolff.) OfficieelDe aanvallen der Italianen op het Isonzofront duren voort. Gistermiddag is op de hoogte van Podgora verwoed gevochten. Onze troepen hebben er den vijand, die hier en daar onze schansen was binnengedrongen,*in een hand gemeen weer uitgeworpen. Even vruchteloos is een nachtelijke aanval, door den vijand na een voorbereiding van verscheidene uren door de artillerie tegen den sector ten Z.W. van San Martino onder nomen, gebleven. Voor onze stellingen op dezen sector liggen uit de gevechten van de laatste dagen nog meer dan 1000 vijandelijke lijkeu. KEULEN. Uit Zürich wordt aan de Kölnische Zeitung geseindDe berichtgever van het Berner Tagblatt had een onderhoud met den Portugeeschen gezant in Bern Santos Bandeira. Deze verklaarde oa.Engeland en Portugal zijn sinds lang verbonden en be vriende staten, tusschen welke een verdrag bestaat, volgens hetwelk elk den ander bij een oorlog moet ondersteunen dit was aan Duitschland bekend. Engeland heeft niet verlangd, dat wij Duitschland den oorlog zouden verklaren, maar reeds den 7en Au gustus 1914 heeft de Portugeesche Regeering verklaard niet neutraal te willen blijven. Wij weten zeer goed, dat wij bij een oorlog met Duitschland niets kunnen winnen. Portugal zal 100,000 man en eenige batterijen ter be schikking stellen van Engeland. De Portu geesche vloot is sterk genoeg om de havens te verdedigen tegen Duitsche onderzeeërs. BERLIJN, 15 Maart (Wolff.) OfficieelVon Tirpitz heeft zijn ontslag genomen. Als zijn opvolger is admiraal Capelle bestemd. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Sofia Inlichtingen, welke hier in diplomatieke kringen ontvangen zijn, melden dat de kuipe rijen van de diplomaten van de Entente in Roemenië veel grooter zijn en veel meer uit werking hebben dan totdusverre bekend was geworden. Men kan daarom verwachten, dat de dezer dagen hier verwachte Roemeensche gezant met belangrijke lastgevingen op zijn post terug zal keeren, waardoor de betrek kingen tusschen Roemenië en Bulgarije ver moedelijk in een beslissend stadium zullen komen. Hedenavond ten 7 ure wordt een spoedei- schende vergadering van den gemeenteraad gehouden ter behandeling van de volgende puntenv 1. Ingekomen stukken. 2. Verordening heffing hoofdelijken omslag. 3. Wijziging begrooting 1916. 4. Reclames hoofdelijken omslag. De in IJmuiden liggende en naarFrede- rikshald bestemde driemastschoener „Dina Hendrika", reeder R. Eeggens is onderhands verkocht aan een reeder te Tér Neuzen.' Zaamslag. Heden, 16 Mrt., had de aanbe steding plaats van een nieuwe woning voor den waterbouwkundigen ambtenaar, met) ver gaderzaal aan den Margarethapolder. Ingeleverd 17 biljetten, t.w. K. Dieleman, Zaamslag, voor f 15900, J. Kaijser, Zaamslag, voor f 15618, Gebrs Nieuwe- link, Hoek, voor f 15600, Gebrs van 't Hoff, Hoek, voor f 15050, F. C. Herrebout, Ter Neuzen, voor f 15029, J. Meertens, Ter Neuzen, voor f 15015, J. Wisse, Zaamslag, voor f 14550, L. Colson, Hontenisse, voor f 14504, C. H. H. Wisse, Zaamslag, voor f 14348, Gebrs Verlinde, Ter Neuzen, voor f 14327, P. F. Voet, Honte nisse, voor f 14287, D. Galle, Zaamslag, voor f13778, W. Galle, Zaamslag, voor f13768, A. Kaijser, Zaamslag, voor f 13600,1. P. Casteleijn, Ter Neuzen, voor f 12913, Gebrs van de Velde, Ter Neuzen, voor f12800 en F. Romeijnsen, Ter Neuzen, voor f 12692. Gegund aan den laagsten inschrijver. Walsoorden. Er ligt hier een Belgisch beurt schipper met zijn vaartuig, dat in den nor malen tijd, vóór den oorlog, ongeveer 20,000 francs heeft gekost. Nog onlangs werd hem er 38,000 francs voor geboden, terwijl hij toen 42,000 franos vroeg; de koop ging niet door. Nu zijn bod en vraag gestegen resp. tot 45,000 en 50,000 francs IJzendijke. Men schrijft ons 't volgende uit de Raadszitting van 7 Maart. Rapport aangaande het electrisch bedrijf, waaruit bleek dat verbruikt zijn in 1915 15828 K.W. stroom bij 172 aansluitingen, doch dat bij dit gunstig verschijnsel door slordigheid van den vorigen machinist het meermalen genoemde tekort is ontstaan. Voorstel van B. en W. om het tekort der Electrische Centrale ad f5094,7772 te dekken door verhooging stroomprijs van 30 op 40 cent per KW., wat gewijzigd wordt op 35 ct. De heer Hendrikse wil 't tekort dekken door verhooging hoofdelijken omslag, doch na lange discussie wordt dit voorstel verworpen en 't voorstel van B. en W. tot verhooging stroomprijs ad 35 ct per KW. aangenomen. Aangenomen werd 't voorstel Hendrikse tot aangaan eener leening van f25(lh rentende hoogstens 47a pet, ter gedeeltelijke dekking van het tekort op de electrische «centrale, af te lossen in 5 jaar, telkens f500. De IJzendijkers beleven wel vreugde van hun gemeentelijk electrisch bedrijf. Om op 15828 X 30 ct inkomen totaal f4748,4— f5094,7773 tekort te komen. In het land van Cadzand worden enorme prijzen gegeven voor het onderhouden en steken der suikerbieten per gemet. Jn sommige plaatsen wordt tot f40 en f 50 per gemet voor uitgestoken. Hansweert. Van de scheepswerf „Zeeland" alhier is te water gelaten een kanaalschip van 550 ton, gebouwd voor Duitsche rekening. Dinsdagmorgen werd even buiten Schoon- dijke aan den Krabbendijk door de tram een 82-jarige man J. V. uit Groede, (oude Menne) aangereden. Den ongelukkige werden beide been en afgereden en hij had een wonde aan het hoofd. De dikke mist belette alle uitzicht, terwijl de man ook niet meer zoo duidelijk hoorde. M. Crt. Vlissingen. Na de gehouden stemming voor leden van den gemeenteraad alhier moet in beide districten eene herstemming plaats heb ben. De heeren Tros (A.R.) 287 st. en Anker (V.L.) 260 st. In district II de heeren Hensel (C.H.) 354 st. en Cremer (V. D.) 181. De heeren J. Sinke (S.D.A.P.) verkregen 95 st. en J. v. d. Peijl (S.D.A.P.) 173 stemmen. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Ned. Herv. Kerk. Drietal: te Groede: dr. J. van Beek te Waterlandkerkje, P. J. Israël, te Visvliet en D. van der Most van Spijk, te West-Graftdijk. Aangenomennaar St. Anna-ParocliieA. A. van Wessem, te Hiaure c.a. Bedankt: voor IJselmuiden D. E. J. Hup- kes te Warnswerd. Geref. Kerken. Tweetalte Leiden W. Bouman te Ilallum K. v. Anken te Pernis. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Urk J. Bos Hzn., te Delft. Socialistische Voorlichting Uit „Het Volk": „L u t h e r, die er nog heel anders „op klopte" dan onze tegenwoordige dominé's'die manifesten voor dienstweigering lanceeren, was tot zijn 12 of 13de jaar gewoonweg een landlooper, een straatzanger, die aan de deuren om een aalmoes vroeg, tot hij bij toeval aan landde te Eisenach bij Ursule Cotta, die hem liet leeren." Schooltoezicht. De „Tel." verneemt, dat de heer J. Drabbe, schoolopziener in het arrondissement Middel burg, wonende te Domburg, met 1 Juni eer vol ontslag wegens gezondheidsredenen zal aanvragen. De „d r ij v e n d e" Chr. Scholen. Naar de „Stand." verneemt, heeft de School raad voor de Scholen met den Bijbel zich gewend tot de Besturen van 10 der bij hem aangesloten Scholen, die vermoedelijk door den watervloed ernstig schade lijden, met verzoek om opgave van het bedrag der schade aan de gebouwen en aan de schoolmeubelen. Na ontvangst dier opgaven zal worden nage gaan of er een weg is te vinden om in den nood tc voorzien. Exame n-0 nderwijzer. Voor de examens te Middelburg hebben zich aangemeld 95 mann. en 57 vrouw, can- didaten. Het schriftelijk gedeelte heeft plaats Dins dag 4 April, het mondeling gedeelte van Woensdag 12 April tot Dinsdag 16 Mei. Reizend predikant. Voor een eventueel door de Kerken van Nederland uit te zenden reizend predikant voor Sumatra, hebben de Gereformeerde aldaar een jaarlijksche bijdrage van ƒ3700 toegezegd. De Geref. vereeniging te Medan ontving ten geschenke van den sultan van den Deli een zeer waardevol en bijzonder gunstig ge legen terrein voor den bouw van een kerk, school en pastorie. (Stand.) De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Zondagavond om 672 ure, in de consistorie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Gisterennacht is de „Tubantia" van de Kon. Holl. Lloyd bij den Noord-Hinder voor anker liggende, getorpedeerd. Volgens een bij de Directie van den Kon. Holl. Lloyd van den kapitein der „Tubantia" ontvangen radio telegram, zou het schip door een torpedo zijn getroffen. 65 geredden van de „Tubantia" zijn door een torpedojager naar Vlissingen gebracht. Het eerste telegram om 3 uur ontvangen, luidde „Tubantia" in zinkenden toestandwees niet ongerust. Het tweede telegram om 6 uur ingekomen, luidde „Tubantia" getorpedeerd en verloren. Marconist verlaat met kapitein het schip. Onder de passagiers bevonden zich de consul der Vereenigde Staten, de heer Richard Schilling met zijn vrouw en Carmen Schilling op reis van Stuttgart naar Rio de Joneiro. Het Persbureau meldt uit den Haag Vanwege de Marine zijn gisterenochtend uit Hellevoetsluis en Vlissingen ter assistentie 4 torpedobooten, een marinesleepboot, een stoomboot, en een transportschip vertrokken naar de plaats, waar de „Tubantia" is ge zonken. Volgens bij het departement van Marine ingekomen bericht van het lichtschip „Noord- Hinder", is de „Tubantia" gezonken 2 mijl beoosten het lichtschip. Uit Vlissingen meldt men aan de Midd.Ct. Donderdagmiddag te 2 uur zijn alhier aan gekomen twee torpedobooten met een 70 tal schipbreukelingen van de „Tubantia." Alle deze menschen waaronder meerdere passagiers zijn met booten geroeid naar den „Noord-Hinder" en de „Gorredijk." Men wist van de overige opvarenden, totaal 500, niet veel te zeggenalleen dat ook vele andere schepen, waaronder de „Krakatau", schipbreukelingen hebben opgenomen. Volgens de mededeelingen had het ongeluk hedennacht half 3 plaatsjuist toen men van plan was, voor anker te gaan liggen. Dat het schip vergaan was, terwijl het reeds voor anker lag, wordt beslist tegengesproken. De meeningen over de oorzaak van het ge beurde loopen zeer uiteen. Sommigen zeggen, dat het beslist een torpedoschot is, dat het vaartuig heeft doen zinken. Andere opvaren den twijfelen tusschen torpedo en mijn. Ónder de tot nu toe aangekomen personen zijn geen gewonden. Voorzoover noodig worden de menschen van kleederen voorzien, terwijl de „Zeeland" zorgt voor brood, koffie enz. Met den trein van 6,10 u. keeren allen naar hun woonplaatsen terug. Aan boord van de „Tubantia" waren 1ste klasse passagiers 13 Nederlanders, 3 Ameri kanen, 1 Engelschman, 10 Duitschers, 1 Zweed, 1 Noor, 2 Spanjaarden, 2 Zwitsers, 1 Deen, 2 Brazilianen, 2 Argentiniërs, 6 Boüvianen, 1 Uruguyaan 2e en 3e klasse passagiers 9 Nederlanders, 1 Rus, 9 Duitschers, 2 Oostenrijkers, 4 Span- Om Verdun. De gewonden van Verdun. Gebrek Overwinnen of sterven. Van het Italiaansch-Oostenrijksch gevechtsterrein. Duitschland en Portugal. De Duitsche Rijksminister van Marine afgetreden. Roemenië. t TER NEUZEN, 17 Maart 1916. Gedurende de loop dezer week hebben zich in deze gemeente gevestigd: W. A. Loof, dienstbode, Nieuwediep 78, uit 's Gravenhage. J. Kenkelaar, landbouwersknecht, P 61, uit Zaamslag. S. A. Dieleman, zonder beroep, Nieuwstraat 38, uit Zaamslag.' M. de Jonge, veldarbeider, O 226, uit Zaamslag. E. Vermeulen, zonder beroop, aan boord, uit Papendrecht. Vertrokken zijn C. Klaaijssen, klerk, N- Verbindingstraat la, naar Dordrecht. G. J. van der Bent, onderwijzer, Korte Kerk straat 2, naar Nieuw Helvoet. M. A. Bliek, zonder beroep, Donze Visserstraat 58, naar Vlissingen. A. C. J. Machielsen, dienstbode, Kerkhoflaan 23, naar Rotterdam. A. W. G. Elve, metselaar, Lange Kerkstraat 74, naar Amsterdam. D. Kole, dienstbode, Noordstraat 72, naar 's Gravenhage. J. A. M. van Munster, schoenmaker, Vlooswijk- straat 1, naar Sleijerheide. D. Olie, opzichter, de Feijterstraat 15, naar Andel. J. van Prooije, onderwijzeres, landbouwhuishoud- kunde, Brouwerijstraat 10, naar Brummen. F. I. C. Bruning, Directeur Z Vl.Tr.Mij.. Nieuw straat 10, naar Axel. De „Tubantia" getorpedeerd. De Tel. meldt Het ss. „Tubantia" was te Amsterdam ter beurse verzekerd tegen molest voor een waarde van f 1,600,000, hoewel het vaartuig was getaxeerd op f4,000,000.

Luctor et Emergo | 1916 | | pagina 2